הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוגוסט, 2006 15 תגובות

שתים עשרה שעות לאחר שהתקבלה, רומסת ישראל ברגל גסה את החלטת מועצת הביטחון על הפסקת אש. "קול ישראל" משדר הודעות רשמיות על המשך הפלישה והרחבתה. צה"ל מדבר על ימים ושבועות של לוחמה עד לליטני ואף מעבר לנהר. הפלישה הנמשכת לדרום לבנון היא פעולה התקפית מובהקת. ממשלת ישראל מוסיפה להתנהג כאילו לא ברור שהרפתקת "לבנון 2″ נכשלה כישלון חרוץ. כשלון זה כבר עלה בחייהם של כאלף בני אדם ובסבלם של מאות אלפים בשני צידי הגבול – הישראלי והלבנוני.

הצבא ומנגנוני הביטחון דורשים הרחבת הפעולה הקרקעית בלבנון במאמץ נואש להציל את שרידי יוקרתם המתפוררת. הם מפעילים לחצים מסוכנים ומאיימים במעין פוטש צבאי נגד הדרג המדיני. האיום על סמכות הדרג המדיני נועד להשתלב עם המנטרה של הימין תאב המלחמה ש"לא נתנו לצה"ל לנצח".


ממשלת ישראל משחקת באש. הגנרלים רוצים להמשיך במלחמה ולשם כך יוצרים סכנה מוחשית לשלום האזור כולו ולאושיות הדמוקרטיה. אל מול כל אלה ישנם סימנים מעודדים שהולכת ומתרחבת בציבור ההתנגדות למלחמה. יתר על כן, ספק רב אם הקהילה הבינלאומית תרשה לישראל לירוק לה בפנים. גם לבריונות זאת יש גבול!

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. ענבל הגיב:

  למגיב תחת הכותרת "נא לדייק בעובדות".

  בהתייחס לס’ 2 של הודעתך, חבל על הזמן. מעט מאד גינוי לירי רקטות לעבר ישראל, תמצא באתר זה, שהוא מעניין, אבל דליל בגינויים לפיגועים ולירי קטיושות על חפים מפשע בישראל.

 2. comrade cirrus הגיב:

  באופן נדיר וחריג ישנה הסכמה מסוימת ביני לבין פרנסי האתר. אכן חלמאות לשמה. כפי שאמרה לימור לבנת, אחת הפוליטקאיות המשובחות שלנו, קודם משיגים הסכם מדיני ואח"כ יוצאים למבצע צבאי. לא מובן.
  בכל אופן הגדרת המלחמה ככישלון חרוץ תלויה בנקודת ההשקפה. במידה ונקודת ההשקפה היה של החיזבאללה, אכן כישלון חרוץ. החטיפה לא השיגה את מטרותיה וממשלתה הלגיטימית של לבנון תזכה שוב בריבונותה על כל שיטחה – אכן אסון כבד.
  מהצד הישראלי – נכון מדינת ישראל לא השיגה את כל יעדיה והסיבה היחידה לכך היא פטפטנות מטופשת של ראש ממשלה שאת פירסומו העיקרי השיג כאוהד של בית"ר ירושלים וידידם של בעלי הון.
  גם האיום בפוטש צבאי נשמעת יותר כמו משאלת לב ומסוג האמירות הדימיוניות בסגנון אל-מנאר. במידה ויש בסיס לאמירה התמוהה הזו – אני אשמח לשמוע ומבטיח להתנצל.
  ובקשר לקהילה הבינלאומית, בהנחה שיש באמת כזה דבר ולדעתי זו פיקציה, אז אין לה פנים – רק אינטרסים.

 3. נא לדייק בעובדות הגיב:

  1. עוד אין מועד רשמי להפסקת אש,כך שישראל כרגע לא יכולה להפר ולרמוס ברגל עזה שום החלטה.
  2. מעניין שהמערכת לא מציינת את ירי הרקטות הלבנוני כהפרה גסה של לבנון.
  3. גם לאחר כניסת הפסקת האש כוחות צהל אמורים להישאר בדרום לבנון עד פריסת צבא לבנון ויוניפיל,עניין של כמה ימים.
  4. מקובל בעולם לנסות להשיג כמה הישגים אחרונים לפני כניסת הפסקת אש לתוקף. זו לא המצאה ציונית.

 4. אוהד הגיב:

  מה שמרגיז את המערכת שבסה"כ הכל ניצחנו עוד פעם.

 5. עופר נ. הגיב:

  אוהד, המשך לכתוב. אתה מכה בשמאל ("אסמול") בלשונך השנונה.

  130 הרוגים אצלנו, מאות ילדים שהרגנו\רצחנו, נזק איום לכלכלה ומלחמה על גב העניים – לחיי הנצחון!

 6. מעניין… הגיב:

  שפה מדברים רק על אולמרט ןפרץ,ומה עם הצד השני ??
  איפה היו סניורה וכל מנהיגות לבנון אשר נתנה יד חופשית להקמת מדינת טילים בדרומה של המדינה ??

  למה רמי לא נוקט עמדה בנושא, וטורח לחבוט רק במנהיגות ישראלית בכל תגובה ??
  האם רק כאשר החיזבאללה היה מספיק חזק לתקוף אותנו , או אז העינים היו נפקחות ??

  מידה של צביעות (או טיפשות) יש בתגובות פה.

 7. "אזרח קטן" הגיב:

  כנראה שהאזרח הקטן הוא טיפש גדול. רוצה "מלחמה טובה" ולא קיבל את הצעצוע

 8. ראובן קמינר הגיב:

  אילו הייתי אני חלק מהקונסנסוס שעל פיו יצאה ישראל למלחמה זו הייתי רץ מהר לבדוק את מרכיבי הקונסנסוס ואיך התדרדרתי לרמתו הנמוכה. פרצוף המלחמה כפרצוף הקונסנסוס. אקורד הסיומת של מלחמה בלתי צודקת ובלתי מוסרית זאת הנו הפעולה הקרקעית הנרחבת – כלומר פלישת ישראל מסיבית ללבנון. הדעה הרווחת בתקשורת היא שאלופי צה"ל מחפשים אחרי תמונת ניצחון. הבוקר ברור שכבר השיגו תמונת ניצחון אך היא במסגרת שחורה. יתכן שלגנרלים מטרה מסוכנת יותר מתמונת הניצחון המתחמקת: ליצור מצב של חיכוכים בדרום לבנון כדי למנוע כניסת הפסקת האש לתוקף. האגף המשפטי של הקונסנסוס עסוק בהכנת הדף היומי למסבירן הלאומי: כניסת צה"ל הייתה לפני הפסקת האש נכנסה לתוקף וזה בסדר. פעילות עקירת חיזבאללה מדרום לבנון היא הגנתית לא התקפית וזה בסדר. וחוץ מי זה קונדליזה לא התלוננה ועל כ, ברור שזה בסדר.

 9. רמי הגיב:

  נקמתם של הילדים הקטנים, שלא יגדלו, שלא יהיו לאנשים ונשים, ונקמתם של החיילים והאזרחים וכל קורבנות המלחמה, שאפשר וצריך היה למנעה לחלוטין, או לפחות לצמצמה לכדי תגובה תואמת להתגרות החיזבאללית (שבאה על רקע התגרויות ישראליות). פרץ, אולמרט – איך אתם יכולים לישון בלילות??? האינכם רואים את הילדים והילדות בחלמותיכם?????

 10. גיא לאוהד הגיב:

  אשמח אם תפרט במה מתבטא הניצחון הזה שאתה מדבר עליו

 11. התנגדות, אבל לא כזאת… הגיב:

  ההתנגדות למלחמה המטופשת הזאת מאוד נכונה כמובן. אלא מה? יש התנגדות ויש התנגדות. המאמרים המתפרסמים באתר הזה שייכים במובהק לקטגוריה ההזויה שאינה יודעת לעשות הבחנות בין הצדדים ומתעלמת לחלוטין מכך שמדובר באפיזודה אחת מתוך רבות במלחמת העולם החופשי (החילוני) נגד הסרטן הדתי.

  אז למה המלחמה מטופשת? ראשית משום שאת המלחמה צריך לנהל באופן גלוי ומודע נגד כל "צירי הרשע" – אלה של האייטולות, אלה של מטיפי הדת הנוצרים של הימין החדש ואלה של היהדות המשיחית. שנית, משום שצריך לשם כך ליצור קואליציה אמיצה של כוחות ההומניזם והדמוקרטיה אשר טרם נשבו בטימטום הפוסט-קולוניאליסטי המתרפס והתבוסתני. שלישית, משום שהאסטרטגיה של המלחמה הזאת צריכה להעדיף סנקציות כלכליות מקיפות, אמברגו מוחלט, גירוש ושלילת אזרחות, החרמת כספים ורכוש וכיו"ב כלפי נציגי "צירי הרשע" על פני מכות צבאיות מקומיות ובלתי אפקטיביות. בעולם גלובאלי צריך לנהל מלחמה חכמה וגלובאלית.רביעית, משום שצריכה להיות תכנית מסודרת ויצירתית לטיפול באזורים בהם אותם צירי רשע דומיננטיים. הסיסמאות הישנות על "עצמאות" ו"שיחרור" צריכות להיות מושלכות לפח ובמקומן צריך לבוא ארסנל חדש של רעיונות.

  לכן המלחמה הזאת מטופשת. אבל את השמאלנים שלנו כל זה לא מעניין. העיקר לצעוק: "פושעי מלחמה!" ו"רוצחים!" ולהרפות את ידיהם של הצעירים המסכנים שנשלחו להיהרג בתופת הלבנונית.

  אבל כבר רשמנו לפננו יותר מפעם אחת שמהשמאל הזה לא תצא שום בשורה.

 12. שירת הנקמה הגיב:

  הנה מה טוב ומה נעים, שבת נוקמים גם יחד.

  ינקמו הפלסטינים וינקמו הלבנונים וננקום גם אנחנו בנוקמים, מנה אחת אפיים.

  העיקר שרמי ישן טוב בלילה, שינה עריבה ומתוקה, שנת נקם.

 13. עופר הגיב:

  את האמת, צריך להכנס לאתר שלכם ולראות את הכתבה לעיל בשביל להאמין שיש מישהו שבאמת חושב ככה.
  אלוהים אדירים, יבוא יום ותשתלטו על הרפלקס המותנה לנאץ ולגדף את מדינתנו בכל אירוע מחדש, ללא בחינה פעם אחת לפחות של העובדות ושל המציאות לאשורה ???

 14. אוהד לגיא הגיב:

  תקרא עיתונים מלבנון(אתה קורא ערבית? )תבין שבלבנון הוא הפסיד לא יכולים לראות אותו הוא ניצח אולי בחוץ בסוריה אירן בפנים הוא הפסיד גם חלק מהשיעה
  כבר לא יכולים לראות אותו .

 15. יותם: מי באמת דרס החלטה של האו"ם? הגיב:

  דבר זה ממש נשגב מבינתי: אי קיום החלטת או"ם ע"י ישראל מהווה עילה לפרסום מאמר מערכת, אך אי קיום החלטת האו"ם 1559 ע"י ממשלת לבנון היה כלא היה.
  להזכירכם, אם היתה ממשלת לבנון הייתה מקיימת החלטה זו, סביר להניח שהמלחמה הנוכחית לא הייתה פורצת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים