הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בספטמבר, 2006 9 תגובות

המומחה הצבאי של עיתון "הארץ", ד"ר ראובן פדהצור, טוען במאמר מפוקח שישראל יכולה לחיות עם איום גרעיני איראני ולא צריך להיסחף ולהתלהם. גם בין ארה"ב וברה"מ התקיים במשך 40 שנה מאזן אימה מבלי שאף צד השתמש בנשק יום הדין. פדהצור דוחה בצורה משכנעת את טענותיו הדי הזויות של ה"מומחה" האמריקאי ברנהרד לואיס שאיראן תתנהג בצורה לא אחראית במידה ויהיה לה נשק גרעיני.

הוא כותב:


"יש להניח כי בניגוד לדברי לואיס, ניתן לבנות מערכת יציבה של הרתעה גרעינית עתידית בין ישראל לאיראן. הדבר יאלץ כמובן לבצע שינויים במדיניותה הגרעינית של ישראל, ומעבר להרתעה גרעינית גלויה. כמו כן, תצטרך ישראל לבנות יכולת מכה שנייה אמינה, דבר שהושלם כבר במידה רבה באמצעות רכש צוללות הדולפין.


"ההרתעה ההדדית תהיה מבוססת על כללי משחק חדשים, שבהם יוגדרו הקווים האדומים שתציב ישראל בפני איראן. לדוגמה, יהיה ברור לאיראן כי ברגע שיאותר טיל היוצא משטחה בכיוון מערב, תופעל באופן אוטומטי התגובה הגרעינית הישראלית, מבלי להמתין לנפילת הטיל ולבירור אם הוא גרעיני. בנוסף, יהיה ברור לאיראן כי גם במקרה שתפתיע את ישראל ותשגר טילים מבלי שהדבר יתגלה מראש, עדיין ייותרו בידי ישראל די טילים גרעיניים כדי להשמיד את איראן כולה". ("אז מה אם יש להם תסביך שאהידים", 7.9.2006).


האמת היא שישראל חיה כבר במאזן אימה עם כל מדינות האזור בעלות נשק כימי או בליסטי אחר המסוגל לפגוע במטרות אסטרטגיות ישראליות.


שבתאי עזריאלי טוען שלמשל, פגיעה במכל האמוניה במפרץ חיפה היתה גם לפי מחקרי הטכניון עלולה להרוג 100,000 איש באזור המיושב הזה. כלומר יותר מאשר 70,000 איש שנהרגו כתוצאה מהפצצה האטומית שהוטלה על נגאסקי.


למזלם של תושבי חיפה, הקריות, קרית-טבעון והסביבה (שאלה של כיווני הרוח) לא התמקד החיזבאללה על מטרות כמו מכל האמוניה וגם אף לא איים בפומבי שיעשה זאת במידה וישראל לא תפסיק את התקפותיה בלבנון. נהפוך הוא, נסראללה הודיע במפורש שלא יתקוף מטרות פטרו-כימיות במפרץ חיפה ובכך שמט מידיו קלף הרתעתי חשוב.


אין אבל שום ערבות שאיזו מדינה אחרת כמו סוריה או איראן שבידיהן טילים יותר מדויקים לא תשתמש באיום זה ולא תהייה זקוקה בכלל לנשק אטומי.


ברור הוא שפירוז המזה"ת מנשק השמדה המונית הוא ערבות ליציבות גבוהה יותר, שכן בכל תקרית גדולה קיימת הסכנה של התדרדרות מאוד מסוכנת, כפי שגם הוכיח משבר הטילים בקובה ב-1961 ושלמזלנו הרב כרושצ’וב אז מיצמץ ראשון.


דרך טובה לניטרול האיום האיראני וגם זה של החיזבאללה הציע שרון כשר החוץ עוד בשנות ה-90, כאשר ניסה לפעול לכך שישראל תחזיר את חובותיה מתקופת השאה לאיראן וע"י כך תיצור אווירה פוליטית נוחה יותר ובתמורה תדרוש למשל את הפסקת חימוש החיזבאללה, הפסקת מירוץ החימוש הגרעיני וכיו"ב.


מהלכו של שרון אז נבלם ע"י משרד האוצר שלא רצה לשלם את המיליארדים וגם ע"י ארה"ב שצריכה כנראה את איראן במשבצת של אויב.


כמה מיליארדים וכמה חיי אדם ה"חסכון" הזה עלה, קשה מאוד להעריך כרגע והחשבון עדיין פתוח והקופה עדיין רושמת.


לצורך רווחי עשירי מדינת ישראל, איראן היא לא ארץ אויב. לא רק נחום מנבר וכנראה גם שאול אייזנברג הורשו ע"י הממסד הביטחוני למכור למדינה זו חומרים וידע לייצור נשק כימי, אלא גם שחקנים גדולים כמו "כרמל כימיקלים" (דוד דנקנר) קיבלו היתר ממשרד המסחר והתעשייה לסחור עם איראן לפחות עד 2001, אם לא יותר מאוחר.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. מרדכי בלייוייס הגיב:

  האם זה ברנרד לואיס? זה מבריטניה? הוא ידען מופלג, אך מותר לחלוק על דעותיו.

 2. מרטינז הגיב:

  לא רק נשק גרעיני יוצר מאזן אימה. צריך יכולת כלכלית, צריך עומק אסטרטגי. אלה דברים שיש לאירנים כי הם מעצמה טבעית, ישראל יכולה לתת מכה שניה? הרי היא בקושי תשרוד אחרי מכה ראשונה. ראה מה עשו פה קטיושות? אחרי נשק גרעיני שימחוק את גוש דן מי ירצה לחיות פה?
  ובעיקר, ישראל תלויה באצבע הקטנה של ארה"ב במועצת הביטחון. אם תשתנה מדיניות ארה"ב וישראל תהיה מבודדת מה תעזור לה הרתעה גרעינית?

 3. נתן. הגיב:

  שלום שרגא.

  כתבת:"נסראללה הודיע במפורש שלא יתקוף מטרות פטרו-כימיות במפרץ חיפה".

  אתה יכול להפנות למקור שיבסס את טענתך.
  תודה.

 4. דוב הגיב:

  המונופול הגרעיני שיש לישראל באזור הוא שיפגע על כל המשמעות הפוליטת שיש לכך. זה מה שמדאיג את ישראל ולא האיום של שימוש בפצצה נגד ישראל.
  האיום על המשטר האירני מצד ארה"ב הוא איום ממשי כנגדו אירן מפתחת את הפצצה כדי להרתיע את ארה"ב משימוש נגדה בנשק קונבנציונלי שלו אין לה תשובה. זאת בדומה למה שעשתה קוריאה הצפונית

 5. זו טעות לחשוב הגיב:

  הגישה המשווה בין מאזן האימה שהיה בזמן המלחמה הקרה בין שתי המעצמות לבין מצבה של ישראל – לוקה מאוד. די להסתכל במפת העולם בכדי להבין שישראל אינה שווה בשום אופן לאיראן, כמו השוויון שהיה קיים בין ברה"מ לארה"ב.

  בעוד שטחה של ישראל הוא 20,000 קמ"ר, שטחה של איראן הוא 1,600,000 קמ"ר. פי 80. בישראל קרוב ל-7 מיליון תושבים, באיראן קרוב ל-70 מיליון. פי 10. גם אם לישראל בכל שלב יהיו פי 10 פצצות אטום מלאיראן, 2-3 פצצות על ריכוזי האוכלוסייה הגדולים של ישראל, גוש דן, חיפה והקריות ובאר שבע, והסיפור נגמר. לא כך איראן. ישראל, גם אם תרצה, לא תוכל להשמיד את איראן. איראן בהחלט תוכל להשמיד את ישראל. לא יעזרו צוללות גרעיניות, מכה שנייה וגם לא מכה שלישית. את זה פדהצור ולצערי ראשי הממשל בישראל לא מבינים.

  תגובת ישראל משחקת לידיים של איראן, ואיראן מבינה זאת היטב. כל הנאומים של נשיא איראן הם בדיוק למשוך את ישראל והמערב למלכודת הזו. זה ממש לא מעניין את האיראנים אם היתה שואה או לא. אבל הם יודעים שזו בדיוק הנקודה שתמשוך את ישראל למלכודת.

  לצערי ראשי השלטון בישראל הם עדר של טיפשים, שאינם מבינים מתי פרובוקציה היא בסך הכל פרובוקציה.

 6. רמי הגיב:

  זה היה שמון פרס שהחל את המירוץ הגרעיני באזור. הוא יצא מהנחה שהערבים והפרסים לעולם לא יוכלו להתחרות בטכנולוגיה הישראלית. הוא טעה בגדול. הוא אחראי למצב המסובך שבו אנחנו מצויים. הפתרון הוא מאוד מורכב אבל צעד ראשון הוא בהפסקת מדיניות הכחש וההסתרה ומעבר למדיניות של גילוי ושקיפות ופתיחת משא ומתן גלוי עם טהרן.

 7. אורים ותומים הגיב:

  עלי להפנות את הכותב למאמר פרשנות אחר בהארץ ב6 ליולי השנה מאת הפרשן המדיני הבכיר אלוף בן בכותרת לרשות דרוש נסראללה
  "די לראות מה שקרה בלבנון. ברגע שהחיזבאללה השתלט על דרום המדינה והתחמש באלפי קטיושות ורקטות נוצר מאזן הרתעה יציב משני עברי הגבול. יציאת צה"ל מלבנון ב-2000 התאפשרה לא רק בגלל תעוזתו של אהוד ברק, אלא גם בזכות מנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, המקיים "חוק אחד ונשק אחד" בצד השני.

  נסראללה שונא את ישראל ואת הציונות לא פחות ממנהיגי החמאס, מחוטפיו של שליט ומחוליות הקסאם. אבל בניגוד להם – לו יש סמכות ואחריות, ולכן התנהגותו רציונלית וניתנת לחיזוי סביר. בתנאים הקיימים, זה הכי טוב שיש. החיזבאללה שומר על השקט בגליל יותר מששמר עליו צד"ל הפרו-ישראלי. "
  כל מילה מיותרת

 8. יגאל הגיב:

  מאמריו של פדהצור אינם מהווים כל אסמכתא, כיוון שהם מתבססים על חוות דעתו המוטית לחלוטין.
  העובדה היא שבמהלך מלחמת לבנון, כיוון החיזבאללה טילים לכיוון בתי זיקוק בחיפה, ואכן היו נפילות בתוך שטח בתי הזיקוק אשר לא פורסמו, כנ"ל בכל שטח חיפה והקריות שבו נפלו קטיושות בתוך שטחים ביטחונים.

  אז עיזבו את הבולשיט, חיזבאללה פשוט לא הצליח לפגוע,זה לא שהוא לא ניסה.

 9. נתן. הגיב:

  שלום שרגא.

  זה בסדר,לא ציפיתי לתשובה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים