הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בספטמבר, 2006 10 תגובות

אנו גאים להציג בפניכם את שלביו המתקדמים של ארכיון השמאל הישראלי הרדיקלי באינטרנט (israeli-left-archive.org). ראשית, ברצוננו להבהיר את הסיבות להקמת האתר. בין שנות ה-60 וה-80 היתה בארץ תקופה חשובה בהיסטוריה של השמאל הרדיקלי. ראוי לזכור אותה וללמוד ממנה, אולם בימינו כבר נשכחים המאמצים שעשו מאות רבות של פעילים ופעילות כדי לשנות את המצב. החומרים שיצרו התנועות שפעלו באותה התקופה לא נגישים. אם הם עוד קיימים – אזי הם מעלים אבק בקופסאות וקלסרים בבתים של פעילים ש"התבגרו" משכבר וספק אם הם ימצאו את דרכם אל אלו שמתעניינים.

כאן נכנס לתמונה אתר הארכיון. האתר התחיל ברצון האישי של ראובן ודפנה קמינר לשמר את אלפי המסמכים שהם אספו במשך עשרות שנים ולהעביר אותם לרשות הציבור. מאז התחילה העבודה על האתר התברר שמדובר במאמץ גדול אף ממה שתוכנן. כל אותם החומרים שנכתבו והודפסו לפני העידן הדיגיטלי נמצאים בסכנת הכחדה, ואחת ממטרות האתר היא לשמר ולהציג כמה שיותר חומר מהתקופה הזו.


בנוסף לכך, ישנן מטרות חשובות אף יותר. אנו רואים באתר כלי חינוכי חשוב. השתקפות החברה והפוליטיקה הישראלית של אז מנקודת מבט שמאלית רדיקלית, כפי שהיא עולה מהמסמכים שהוכנסו עד כה לאתר, מלמדת רבות על אותם הימים. אפשר, כדאי וצריך ללמוד מעברו של השמאל הרדיקלי בישראל על מנת שמאבקו יוכל להימשך.


הכישלונות והטעויות, הדיונים וההצלחות שעולים מדפי הפרוטוקולים, המכתבים והעלונים של התנועות, הם אוצר בלום עבור דור האקטיביסטים הצעיר. מאוצר זה הם יכולים לשאוב רעיונות, לקחים וכלים חשובים למאבקם הפרטי או ההמוני-ציבורי. אנחנו גם מקווים שהאתר יהווה מקור חדש למחקר ולמידה על ההיסטוריה הייחודית של השמאל הרדיקלי בישראל.


כמובן שלצד פרויקט רציני כזה מתלווים כמה וכמה לבטים. רובם קשורים לשאלה – מה הוא היקף החומר שאנו רוצים לכלול באתר? למשל, מה הגודל והחשיבות הנדרשים מתנועה כדי שנכניסה לאתר? האם נצרף כל קול שפירסמה כל קבוצה, או שיש רף? עד כמה אנחנו רוצים להתעמק בכל תנועה ותנועה? האם מספיקים לנו האמירות כלפי חוץ של כל תנועה, או שכדאי לצרף לאלה גם את הלבטים הפנימיים המלווים אותם? האם אנחנו שואפים לשלמות החומר? עד כמה כדאי להתאמץ בשביל להשיג כל דף וסטיקר? האם אנחנו רוצים לתחום עצמנו בפרק זמן או שבהמשך נוסיף גם שנים מאוחרות יותר?


בנוסף, אם יש בידינו אוספים מסודרים העבודה עצמה פשוטה, אבל כרוכה בהוצאות. ההוצאות עד כה כוסו על ידי תרומות, אך אין לדעת עד מתי אלה יימשכו, וייתכן כי בעתיד נאלץ למצוא מקורות נוספים.


רצינו להקדיש גם פסקה מהדיון לתוכנה שאנחנו משתמשים בה. "גרינסטון" (Greenstone) היא תוכנה של יוניס"ף UNICEF (סוכנות האו"ם לסיוע לילדים) ששמה לה למטרה לסייע להפצת ידע בעולם. התוכנה מאפשרת לארגן מסמכים בצורה ברורה וקלה לתוך קטגוריות וקטלוגים ובכך ליצור ספרייה מקוונת בקלות. אפשר להוריד את "גרינסטון" בחינם מהאינטרנט, והשימוש בה פשוט.


כשהחומר נמצא על המחשב (באמצעות סריקה או הקלדה) כל מה שנדרש כדי להכניסו לספריה הוא לחיצה על כפתור. השלב הבא הוא קיטלוג החומר. "גרינסטון" מספקת את הקטגוריות ורק צריך להקליד פנימה נתונים. עוד לחיצה על כפתור והחומר עולה לאתר. כמובן שאפשר להתעסק בעיצוב ובפרטים הקטנים, מה שמסבך את העניינים. אך אם נתקלים בבעיה ישנה קהילה שלמה של משתמשי "גרינסטון" באינטרנט ששמחים לעזור. התוכנה בהחלט מומלצת.


אנחנו כרגע נמצאים בשלב מתקדם של העלאת האוסף של ראובן ודפנה קמינר לאתר. כיום נמצאים בו כ-1,500 מסמכים, המקיפים כמחצית מהאוסף הפרטי שלהם. המסמכים מגוונים וכוללים בין היתר קטעי עיתונות, תמונות, פליירים, פרוטוקולים של ישיבות, מסמכים ארגוניים פנימיים, ועיתונים, עלונים או חוברות שפירסמו התנועות בעצמן. בעוד שמסמכים אלה הם בשלל שפות, האתר עצמו (כותרות, תאריכים, חיפושים בו ועוד) מתנהל באנגלית.


האתר כולל כיום תשע תנועות: שס"י – שמאל סוציאליסטי ישראלי, שי"ח – שמאל ישראלי חדש; נשים בשחור; נשים ושלום; רשת נשים לקידום השלום; שנ"י – שבת נשים יחד; הוועד לסולידריות עם אוניברסיטת ביר זית; הוועד נגד המלחמה בלבנון ותנועת מצפן המקורית וקבוצותיה. בקרוב יצורפו קמפו"ס ועוד תנועות סטודנטים: "די לכיבוש"; "יש גבול"; "השנה ה-21″ ועוד.


אנחנו מזמינים אתכם חגיגית להיכנס לאתר www.israeli-left-archive.org, לגלוש בו, ולגלות דברים שעשויים לעניין ואפילו לרתק את הקורא.


נשמח לתגובות shmarmel@hotmail.com

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. דומינו אדום הגיב:

  הצעה פרקטית: בנוסף לאתר האינטרנט, ניתן לרכז את כל החומרים הללו על CD/DVD, ולהפיץ אותם דרך פרוטוקול שיתוף קבצים כbittorrent

 2. יפתח הגיב:

  כרמל, שמחתי לראות שאת "כאן".
  סחטיין על היוזמה!
  נפגש כאן ושם.

 3. מוקד אינה "זכורה לטוב" הגיב:

  תמיכה במלחמת 67′?
  לא תודה.

 4. מוזר שרק באנגלית הגיב:

  האם האתר מיועד רק לאקדמאים ומשכילים? מה לגבי נוער הקורא רק עברית וערבית? סליחה על השאלה החצופה וכל הכבוד למתנדבים שבנו את האתר.

 5. מה עם של"י? הגיב:

  ברכות על היוזמה.
  אם ש"יח כלולה במאגר מדוע לא כוללים גם את של"י?
  ומה עם מוקד הזכורה לטוב?
  אם אינני טועה בארכיון העבודה מצויים מסמכים רבים בנושא.

  אפשר לפנות לאדם קלר.
  יש לו המון חומר.

  בהצלחה.

 6. תבואו על הברכה הגיב:

  חזקו ואמצו.

 7. שימי הגיב:

  ברכות ותודות לעוסקים במלאכה!

  עוד ימים יגידו כמה הארכיון הזה חשוב

 8. הידד לכרמל ולמבצע ההירואי! הגיב:

  ל"ת

 9. חיים ברעם הגיב:

  כולנו טעינו בשלב זה או אחר של חיינו. אני, למשל, חשבתי עד גיל 22 שדוד בן-גוריון הוא גאון הדור ומנהיג היסטורי אדיר. אז מה בכך?
  מה שחשוב הוא שמוקד ואחר כך גם של"י שימשו מעין תחנת מעבר של רבים וטובים לשמאל הרדיקלי. בהנהלת של"י השתתפו גם אנשים כמו מתי פלד, אורי אבנרי, שלמה פרנקל שמואל אמיר, דני פתר ורבים אחרים. לכן יש לתיעוד תולדות התנועה חשיבות רבה. גם העמדה כלפי מלחמת 1967 לא הייתה חד-משמעית ורבים מחברי התנועה, בעיקר אנשי האגף השמאלי שלה אבל לא רק הם, ראו בה אסון לאומי גדול ועוול לשכנינו.

 10. אחד הגיב:

  אני יודע שההודעה הזו לא קשורה.

  אבל זה משהו שכדאי שכולם ידעו

  מה שבטוח לא מפסידים כלום.

  https://www.youtube.com/watch?v=S0UwZiorSKE

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים