הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 בספטמבר, 2006 10 תגובות

בהודעה שנמסרה השבוע לבורסה של תל-אביב נחשף אחד הסודות שהיה ידוע למעטים: חיל האוויר האמריקאי בונה בסיס בנגב. בהודעה שנמסרה נכתב כי קבוצת א. דורי זכתה במכרז של חיל ההנדסה של ארה"ב לבנייה בהיקף של 80 מיליון שקל "בבסיס חיל האוויר האמריקאי בנבטים". כן, לא מדובר על טעות. בנבטים כבר קיים בסיס גדול של חיל האוויר הישראלי שנבנה ב-1981 לאחר נסיגת צה"ל מסיני. הבסיס האמריקאי הוא בסיס נוסף, ליתר דיוק: זהו בסיס בתוך בסיס. יצוין שבטרם נבנה הבסיס הישראלי גורשו כל התושבים הבדואים של האזור (על הבדואים שישבו על אדמות נבטים ראו מאמרו של עמוס גבירץ "היכן יגורו בני אבו ג’מדה" שפורסם בגדה השמאלית ב-5 בינואר 2005).

כאמור, בתוך הבסיס של חיל האוויר הישראלי בנבטים קיים מזה מספר שנים מתחם סגור, כמיטב המסורת הקולוניאלית, ובו מתגוררים קצינים, טייסים וחיילים אמריקאים. במקום, הידוע בשם "מתחם ג’ניפר", מגורים, בריכת שחייה, חדר כושר – והוא סגור לחיילים ולקצינים הישראלים. זהו מתחם סגור עבור החיילים הישראלים, לעומת זאת, בסיס נבטים של חיל האוויר פתוח לרווחה בפני ה"אורחים האמריקאים".


הפעילות המשותפת של חיילות האוויר של ארה"ב וישראל בנבטים החלה עוד בשנת 2001. אבל הקמת בסיס עבור חיל האוויר האמריקאי מהווה ללא ספק קפיצה גדולה בהידוק הקשרים בין המעצמה הקפיטליסטית הגדולה בתבל לבין הגרורה הזעירה שלה במזה"ת. והשאלה הנשאלת היא מי נתן את ההוראה? על הקמת בסיס קבוע של צבא זר על אדמת ישראל לא נמסר בכנסת. הממשלה גם לא פירסמה כל הודעה בנושא. זהו שינוי מהותי ביחסים בין שתי המדינות ובקונספציה שהיתה קיימת מאז הקמת המדינה לפיה "חיילים זרים לא יגנו על מדינת ישראל". מאז "פרשת קול העם" ב-1953, כאשר משרד הפנים הורה לסגור את עיתון הבוקר של המפלגה הקומוניסטית בגלל מאמר מערכת ובו גינוי על נכונות ממשלת בן-גוריון לשגר חיילים כדי להילחם לצד הכוחות האמריקאים בקוריאה, לא נערך דיון לעומק בסוגייה.


הקמת הבסיס של חיל האוויר האמריקאי בנבטים מהווה חוליה נוספת בשרשרת האירועים ההופכים את ישראל ל"פורטו ריקו של המזה"ת". המוסף הכלכלי של עיתון "הארץ" חשף ב-6 בספטמבר השנה כי הממשל האמריקאי אישר את עיקרי הצעת תקציב המדינה לשנת 2007… בטרם נערך הדיון בממשלה ולפני הדיון בכנסת. במהלך מלחמת לבנון השנייה, בחודשים יולי ואוגוסט, ממשל בוש לחץ בגלוי על מנת למנוע את הפסקת הפלישה הישראלית ולמען המשך הלחימה. האם ישראל הופכת למושבה אמריקאית?

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. יוסי ונטורה / עוד חכמה של ממשלת ישראל הגיב:

  עוד חכמה של ממשלת ישראל. הממשלה רוצה לערב אותנו בכח בתכניות האימפריאליסטיות של ארה"ב!

 2. אחמד פילגר הגיב:

  ואיך אמר פעם שרון? "ישראל היא נושאת המטוסים היחידה של ארה"ב שלא ניתן להורידה למצולות הים".

 3. מרדכי בלייוייס הגיב:

  בושה.
  ומוזר שאנו כעת הפטריוטים האמיתיים.

 4. נמרוד ברנע הגיב:

  מר דוידי יודע היטב שישראל היא רפובליקת בננות ישראלית כבר שנים רבות, והדיווח הזה רק מקרב אותנו אל רפובליקות דוגמאת מיקרוניזה ומרחיק אותנו מרפובליקות דוגמאת גרמניה, שגם בהן הצבא האמריקאי מחזיק בסיסים צבאיים.

  לצערי הרב, אני לא חושב שהצבא האמריקאי יאפשר לחיילים להשתמש במתקניו – הבריכה, חדר הכושר וחדר האוכל – אלא רק לקצינים הישראליים.
  ההיררכיה באה לידי ביטוי גם בתוך הצבא, ולא רק מחוצה לו.

 5. סתם אחד הגיב:

  בסיסים אמריקאים יש גם בגרמניה, יפן, במפרץ הפרסי ומדינות נוספות בעולם. תרצה או לא, ארה"ב היא המגינה על העולם החופשי, ולצורך כך היא זקוקה לבסיסים הללו, וגם בישראל.

 6. גדעון גיתאי הגיב:

  גם בסיפור האונס של הילדה בת ה-13- בבסיס נבטים היו מעורבים אנשי חיל האוויר האמריקאי. כל דיווחו ב 8.9.2006 עמוס הראל ומיכל גרינברג ב"הארץ" בכותרת: "האונס בבסיס חיל האוויר: איש מהחשודים לא יועמד לדין פלילי".

 7. אירית הגיב:

  לבורים מההודעות למעלה. ארצות הברית מחזיקה בסיסים בגרמניה וביפאן מכוח הסכמי הכניעה של שתי המדינות הללו במלחמת העולם השניה. אין זה סמל מעמד או שיתוף פעולה חופשי של "העולם החופשי, עם אמריקה, אלא תוצאה מוכתבת של תבוסה צבאית. האם ישראל היא במעמד זהה ? יתכן שכן, אבל לא שמנו לב שהוכרזה המלחמה וגם לא הכניעה שאילצה את הממשלה להסכים. או שמשהו אחר קורה שאינו מגיע לדיון ציבורי.

 8. אלכס קון הגיב:

  השמאל האמריקאי מדבר בחשש על תקיפה של אירן בחצי השנה הקרובה. האם הקמת הבסיס היא חלק מהמזימה?

 9. יאסו אדל הגיב:

  אני חושב שזה לא רעה בכלל לישראל להפך זה טוב

 10. סתם נזלן הגיב:

  גם בנחל עשן וגם בחניה של בן

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים