הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 בספטמבר, 2006 55 תגובות

ג’קו אייזנברג, ששט אך לפני מספר שבועות בעננים וזכה להערצה של עשרות אלפים כאשר זכה במקום הראשון בתחרות הטלוויזיה "כוכב נולד", מגרד היום את תחתית החבית. הוא מושפל ומוכה, ועל שום מה? משום שלא שירת בצבא, משום שאמר שאינו יכול להחזיק רובה, משום שכתב באחד השירים "מדינה זונה מדינה מוצצת" ומשום שאמר כי לא הצביע בבחירות האחרונות מפני שלא היה עבור מי להזיז את התחת שלו.

ג’קו המיסכן, הוא כבר הריח את המיליונים, את הערצת ההמונים, את הדיסקים שיימכרו כלחמניות טריות, והנה הוא מוצא עצמו מתנצל בראיון לעיתון ולטלוויזיה כשדמעות ניקוות בעיניו.


מי שהוביל את הקמפיין הזה הייה עיתונאי "מעריב" בן כספית, אחד העיתונאים המושחתים ביותר במדינת ישראל, שגייס במלחמה האחרונה את 6 מיליוני הנרצחים בשואה כדי להצדיק את פשעי המלחמה שישראל ביצעה במלחמה המלוכלכת, מלחמת לבנון השנייה, עוד מלחמת ברירה פרי יוזמת בית המדרש הישראלי.


האיש הזה הצליח לארגן עליהום על ג’קי אייזנברג, בשם "הערכים שנשחקו בחברה הישראלית", וכספית, הציניקן וספסר השואה, אפילו לא הסמיק לנוכח העובדה שהוא אחד המובילים בשחיקת החברה הישראלית לעבר חברה אלימה, חברת מלחמה ופשעי מלחמה.


במסגרת הקמפיין גויסו כמובן הורים שכולים מהמלחמה האחרונה, שהם מצידם גייסו את בניהם שנפלו במלחמת השולל השנייה, למען השתקת זמרתו של אייזנברג.


כל מיני קצינים בכירים לשעבר, בעיקר כאלה המכהנים כראשי ערים, מיהרו להופיע מול כל מיקרופון ותרמו את תרומתם להחרמת אייזנברג. השפעתם של אלה באמת הרסנית כי עיריות מממנות לא אחת הופעות אמנים מסוגו של ג’קו אייזנברג.


שוב ראינו כיצד ישראל מאמצת את האתוס הפאשיסטי לפיו שירות צבאי הוא קנה מידה לאזרחות טובה וליכולת להתפרנס.


ג’קו אייזנברג נשבר. הוא כנראה לא בנוי מחומר אופוזיציוני מוצק. נקווה שהוא שוב יתאושש ויבין שלא הוא הפושע והעבריין.


צריך להגיד לג’קו, שבסירובו להתגייס לצבא הוא עשה מעשה מצוין כי ידיו לא זוהמו בזוועת הכיבוש או במלחמת לבנון. מוטב שיעמוד מאחורי מעשיו ודיבוריו גם אם הם צורמים את האוזן הישראלית הפטריוטית, כי לטווח ארוך זה רק יסייע לו. אם יש לו איכות שירית טובה, הוא ימריא גם ללא תמיכת הממסד הצבאי והביטחוני. להיפך, בזכות היותו מנודה על ידי הממסד הצבאי והשלטוני הוא יכול לקצור פופולריות עצומה ברחבי העולם ולהפוך לכוכב בינלאומי, בהנחה כמובן שיש לאיש את הכישרון האמנותי הדרוש. אני לא יכול לשפוט זאת כי אינני צופה במשדרי כוכב נולד.


בינתיים, ראוי שהאגף השמאלי ליברלי בציבור הישראלי יאמץ את ג’קו, יחזק את ידיו וינסה לארגן לו הופעות בקרב מתנגדי המיליטריזם הישראלי. מדינת ישראל במצבה הנוכחי היא מדינה המוצצת, סוחטת ודורסת את אזרחיה העניים ונותנת על חשבונם את הצוף והקצפת לעשיריה.


אכן, מדינה זונה (ואני מבקש את סליחת הזונות, שהן הגונות לאין ערוך מהמדינה).


ידיעה טובה – יוחרמו המתנחלים


לא הכל שחור בעולמנו. זה עתה פורסם כי המדינות המתפתחות, שהן רוב המדינות בעולם, יחרימו ישראלים המתגוררים בהתנחלויות. תרמילאים מתנחלים לא יצאו יותר לדרום אמריקה והמזרח הרחוק.


ידעו המנוולים כי מי שמתגורר באזורי אפרטהייד, הוא מוחרם, הוא צרעת בינלאומית שלא יבוא בקהל העמים.


החברים של שלאף


המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף חיתן את בתו. מיהו מרטין שלאף? איש עתיר נכסים שנימנה עם בעלי הקזינו ביריחו, ששמו נקשר בפרשות השחיתות של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. בין השאר נחשד שלאף כי הוא זה שהעביר את כספי השוחד לשרון באמצעות חבר שלישי, המיליונר הדרום אפריקאי סיריל קרן.


הפרשה עדיין נחקרת. ככה זה אצלנו. פרשות שחיתות של ראשי ממשלות נחקרות כה הרבה זמן, עד שקורה אחד מהשניים: או שהן מתפגרות או שראש הממשלה מתפגר.


שלאף הוא תמונת ראי של החברה הישראלית. הוא הצליח לרקום יחסי קירבה עם כל המפלגות. מבחינה כלכלית זו בוודאי עמדה נבונה. הוא לא שם את הביצים בסל אחד. לכולם הוא נותן תשר אבל מקבל בחזרה מיליונים רבים.


מי היו הישראלים שטסו במיוחד במחלקת עסקים להשתתף בחתונה המפוארת שנערכה במלון המפואר ביותר בווינה?


מכל צבעי הקשת: מהפאשיסטים, דרך סוציאל דמוקרטים (לכאורה) ועד לחרדים.


מי בין המוטסים לווינה? ח"כ ישראל ביתנו והשר לשעבר אביגדור ליברמן; ח"כ לשעבר מהליכוד וקדימה עמרי שרון; היועץ המדיני של שרון ושל אולמרט עו"ד דב ויסגלס; מי שהיה איש סודו של ראש הממשלה המנוח רבין ומנכ"ל משרדו, שמעון שבס; מי שהיה שר הפנים הרב אריה דרעי, שגם ערך את טקס הנישואין.


מלבד הקירבה והליקוק למיליארדרים, יש עוד מכנה משותף לחבורה הישראלית שטסה לווינה: הם מעורבים בעסקים הנמצאים באזור הדמדומים שבין המסריח לפלילי. רובם הורשעו או נחקרו.


למי דרוש גיבוש?


בחודש האחרון מתו שני צעירים שעמדו לפני גיוס לצבא במסגרת מה שקרוי "גיבוש". הצעירים האלה, שטופי מוח, רוצים להתגייס למה שקרוי יחידות "מובחרות". מה עושה הצבא? מנצל את העובדה שיש ביקוש ליחידות אלה ומארגן לצעירים האלה "גיבוש" שמתפרש על מספר ימים, בהם קורעים לצעירים את התחת. מעמידים אותם במאמצים ובמבחנים שלעתים מביאים אותם לסף של מוות. חוץ מהשניים שמתו יש עוד אחרים שהתייבשו ואושפזו וההורים היו צריכים לעבור גיהינום עד שנודע להם כי יצאו מכלל סכנה.


מי צריך את השטות הזו? גם הכינוי "גיבוש" לקוח ממכבסת המלים של הצבא. הכל יש שם, חוץ מגיבוש. כל אחד רוצה להוכיח שהוא בעל כושר סיבולת ויכולת מנהיגות גבוהים משל חבריו, שהרי לא כולם מתקבלים. אמור מעתה, לא גיבוש כאן, אלא תחרות אכזרית ופראית שהצבא עורך לצעירים האלה, שבינתם לעתים קרובות הפוכה מיכולתם הפיזית.


הגיבוש מיותר לחלוטין. יש לצבא נתונים טובים על כל צעיר שעומד להתגייס, ואם מספר המועמדים עולה על מספר המקומות, ייקחו את מי שנתוניו על פי הקריטריון הצבאי טובים יותר. בשביל מה יש טירונות? מדוע להעמיד את הצעירים בפני טרום טירונות, שזה בעצם מה שהגיבוש המיותר הזה עושה.


כמו שבדרך כלל קורה אצלנו, גם כאן, מתעוררים רק אחרי האסון. ההורים המטומטמים, שחתמו לילדים שלהם על הסכמה לגיבוש, בוודאי מורטים את שערותיהם, מדוע הסכמנו? התשובה ברורה, גם הם שטופי זימה צבאית. הם מוכנים לסכן את חיי בניהם בשביל הכבוד המפוקפק לומר במסיבת יום שישי "הבן שלי טייס" או "הבן שלי בשייטת". אידיוטים.


אוי, בנדיקטוס


כמעט כל מי שעוסק בכתיבה פובליציסטית מצא לנכון להתייחס לדברי האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בגנות האיסלאם והנביא מוחמד. גם אני אתרום את תרומתי.


מלבד עולם האיסלאם שבדרך הטבע התקומם על דברי האפיפיור, ניתן לומר באופן כללי כי החלק הימני בעולם הגיב בתמיכה באפיפיור, הנה סוף סוף הוא נרתם לעגלתו של בוש ומסייע לו בחשיפת פרצופו של האיסלאם. גם בישראל קיבלו אנשי ימין בברכה את דברי האפיפיור, מבלי שעצרו לרגע, ושאלו, איך היו מגיבים אילו אמר דברים דומים בגנות היהדות? אנטישמיות, היו צורחים. אבל נגד האיסלאם? כל הבא ברוך הבא.


לעומת הימין, החלק הליברלי והשמאלי בעולם הגיב בביקורת על דברי האפיפיור. מדוע היה צריך לשפוך דלק ולגרום לתבערה במציאות שבירה של מתחים בין דתיים קשים?


לגופו של עניין, סברו שציטוט מקיסר ביזנטיני (מנואל השני) ששלט בימי הביניים, כמקור המלמד על אלימות האיסלאם, הוא בלשון המעטה מוזר. טול קורה מבין עיניך, בנדיקטוס, שהרי הנצרות בימי הביניים היתה שטופה באלימות, קנאות ובורות.


עיקר הרצאתו של בנדיקטוס לא עסקה באיסלאם, אלא בנצרות. כתיאולוג הוא מנסה להחזיר מאמינים לכנסייה, שהרי כיום כנסיות רבות עומדות ריקות. הניסיון של האפיפיור להציג את הנצרות כדת של תבונה, מעלה לא מעט סימני שאלה. ככלל ניתן לומר שדוגמות דתיות, דבר אין להן עם התבונה הטהורה. זה נכון בנצרות, באיסלאם וביהדות. איזו תבונה מונחת מאחורי העמדה האפיפיורית האוסרת על שימוש בקונדומים, אפילו מדובר באפריקה מוכת האיידס? איזו תבונה יש בדוגמה הדתית היהודית שאוסרת על לחיצת ידה של אשה ואוסרת על אשה לכהן בבית דין רבני? איזו תבונה יש בדוגמה הדתית הרואה בהקמת מדינת ישראל אתחלתא דגאולה? איזו תבונה יש בדוגמה הדתית הרואה ברבי מלובביץ את המלך המשיח? איזו תבונה יש בדוגמה הדתית המוסלמית המתירה לגבר לשאת ארבע נשים? איזו תבונה יש בדוגמה הדתית של רבני השטחים הכבושים שמוציאים פסקי הלכה שמתירים לבזוז, לגרש ולהרוג את הפלסטינים כי "זו אדמתנו אותה הבטיח לנו האל"?


איזו תבונה יש בדוגמה הדתית המתירה לטבוח באזרחים בשם הדת? זו שאלה רלבנטית לכל הדתות, ובהקשר זה בל נשכח כי גם בוש נישא על כנפי דוגמה נוצרית דתית "להביא דמוקרטיה" לעיראק ואפגניסטאן שבשמה כבר טבח במאות אלפי בני אדם.


אילו אמר האפיפיור כי הוא מתנגד לכל מלחמה בשם דת כלשהי, איש לא היה בא אליו בטענות. הוא לא אמר זאת, אולי השאיר פתח לאיזו מלחמת דת נוצרית שמצפה לנו.


בהקשר זה לא ערבו לאוזני הצהרותיו של ראאד סאלח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל, שאמר בכנס "אל אקצה" באום אל פאחם "שלא יחלוף זמן רב עד שירושלים תהיה בירת החליפות האיסלאמית".


מי שרוצה במאה ה-21 לחזור לחליפות האיסלאמית, לא שונה מהרבנים שרוצים להקים את בית המקדש במקום המסגדים, ולהטיל עלינו משטר הלכה עם סנהדרין כמו "בימים ההם".


קצת מפחיד.


התגובות בעולם המוסלמי לדברי האפיפיור היו הפעם פחות אלימות בהשוואה לאלו שהיו בעקבות הקריקטורות בעיתון הדני על הנביא מוחמד. דומה כי המקום הכי אלים היה דווקא בשטחי הרשות הפלסטינית שם נעשו ניסיונות הצתה של שש כנסיות. אינני פוסל את האפשרות, אותה מעלה גם העיתונאית עמירה הס ("בשם הביטחון אך לא למענו", "הארץ" 20.9.2006) כי היתה זו פרובוקציה של השב"כ, באמצעות סוכניו ומשת"פיו. מי שקורא את ספרו של ד"ר הלל כהן "ערבים טובים" על שיטות הפעולה הנבזיות של השב"כ כלפי האזרחים הערבים בשנות ה-50 של המאה הקודמת, על הפרובוקציות שנועדו לסכסך בין הפלגים השונים, יבין כי זה לא בלתי מתקבל על הדעת ששלטונות הכיבוש הישראלי ישמחו לסכסך בין מוסלמים ונוצרים.

תגובות
נושאים: מאמרים

55 תגובות

 1. רגינה הופשטטר הגיב:

  אינני מקורבת לג`קו אייזנברג או מכרה שלו או חובבת שלו (האמת אפילו לא רואה את "כוכב נולד"), פשוט סתם אחת שכואבת את מותה של הדמוקרטיה, מותם של חופש הביטוי, הזלזול הבוטה במעמד הפועלים, העמלים והפלאחים, שלא לדבר על חופש האמנות האנטי-ממסדית בישראל/פלשתין כפי שבאו לידי ביטוי בפרשת ז`קו אייזנברג.

  חתמתי, וכמו כן אני פונה בנפרד אל האמן בהצעה שנוכח מה שקרה,

 2. ברטה הגיב:

  ניסחתי עצומת תמיכה בג´קו אייזנברג אני שולחת לכם קישור לעצומה.
  אתם מוזמנים לחתום, במידה ואתם מסכימים איתי כמובן.
  אם יש כמה אנשים שנמצאים ביחד ורוצים לחתום,תחתמו בתגובות נפרדות, תשתדלו להפיץ את העצומה לכמה שיותר אנשים, אתם לא צריכים להיות גולשים רשומים בתפוז כדי לחתום על העצומה.

  — קישור — – קישור לעצומה.

 3. גדעון ספירו הגיב:

  דומני שגם לגןש שלום וגם לשלום עכשיו רשימה מעודכנת של ההתנחלויות בשטחים הכבושים. מי שרוצה יכול לפנות ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה או אל הגוף הקרוי "מועצת ישע" ולקבל מהם רשימה בתוספת מפה.

 4. מלאיו הגיב:

  אפרטהייד אתה ואבות אבותיך גדעון ספירו,
  צדק ג’קו אייזנברג : מדינה זונה מדינה מוצצת.
  ישראל היא מדינת משטרע.

 5. עופר הגיב:

  לגדעון שלום רב.
  קראתי את דבריך וחשבתי להגיב, אבל חוץ מאשר תחושת בחילה, דבריך לא עושים לי כלום.

  סליחה, אני הולך להקיא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים