הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוקטובר, 2006 5 תגובות

הפעם אין מדובר בגימיק תקשורתי. תושבי בילעין, כפר קטן ליד מודיעין, בונים מלון. מלון פלסטין. לפני כשבוע , ב-25 בספטמבר הכריזו התושבים על כוונתם לבנות מלון מסחרי ואף הציבו שלט באתר הבנייה המיועד. המלון מיועד להיות בבעלות משותפת של רוכשי מניות במחיר עממי של 5-10 שקלים למניה, המכירה, דרך אגב, פתוחה גם לישראלים ותושבים זרים. ברוכים הבאים למלון פלסטין.
את התוכניות למלון בן שבע הקומות ערך משרד האדריכלים הפלסטיני אל-ברה. בכוונת התושבים להגיש את התוכניות לוועדת התכנון העליונה במינהל האזרחי בקרוב.


בבילעין מתגוררים היום כ-1,700 תושבים, רובם חקלאים המגדלים זיתים לשמן ועזים. בכפר שתי חנויות מכולת, בית ספר אחד ומסגד אחד ברחוב הראשי. רוב התושבים דוברים עברית רהוטה – זכר לזמנים עברו בהם עבדו וסחרו עם הישראלים.


הכפר נחשב למתון מבחינה פוליטית ודתית.


הכפר בילעין זכה להד תקשורתי נרחב בעולם בגין ההפגנות השבועיות המתרחשות בו מזה שנה ושבעה חודשים נגד החרמת 60% מאדמות הכפר בגין תוואי הגדר. הצלם והבמאי שי כרמלי-פולק צילם סרט דוקומנטרי בשם "בילעין חביבתי" המוצג בימים אלו ברחבי הארץ ומתעד את ההפגנות בבילעין מפברואר 2005.


עו"ד מיכאל ספרד, המייצג את תושבי בילעין בשלוש עתירות הממתינות לפסיקה בבג"ץ, מאשר כי אכן מדובר בכוונה רצינית לבנות מלון מסחרי, התושבים מקווים לקבל את האישורים הנדרשים במסגרת אישורי הבנייה הניתנים למודיעין עילית.


בג"ץ דן בעתירתם של תושבי הכפר בילעין כנגד החרמת אדמות הכפר לצורך בניית גדר ההפרדה. ההפקעה היא בהיקף של כ-2,300 דונמים מתוך 4,000 הדונמים אדמה חקלאית שבבעלות הכפר.


בעתירה טען עו"ד ספרד כי מטרת הפקעת האדמות אינה בניית גדר ההפרדה, אלא בנייתה של ההתנחלות מודיעין עילית.


השופטת איילה פרוקצ’יה הורתה להפסיק את העבודות במתתיהו מזרח עד לדיון בעתירה. המינהל האזרחי הודה כי היתרי הבנייה שניתנו לשכונת מתתיהו מזרח שבהתנחלות ניתנו שלא כדין. גם משרד המשפטים הודה כי הבנייה במקום מיועדת להרחבת ההתנחלות מודיעין עילית.


מוחמד חטיב, מחברי ועדת הכפר, מסביר כי מדובר ב-50 דונם של אדמה בבעלות פרטית של אחת המשפחות בכפר, השטח אינו כלול בתוכניות המתאר של השכונה החדשה במודיעין, מתתיהו מזרח. אין ויכוח במינהל האזרחי כי השטח שייך לתושבי בילעין, אך אין ספק כי כתוצאה מהקמת הגדר תיוצר בעיית גישה אליו.


את 50 הדונם תרמה משפחה מבילעין להקמת המלון. חטיב מסביר כי הכוונה היא ליצור קואופרטיב ע"י מכירת מניות במלון במחיר שווה לכל נפש ועל ידי כך לממן את הוצאות הבנייה.


מלבד התוכניות לבניית המלון, נערכות בימים אלו תוכניות ראשוניות לבניית קמפוס לימודים אקדמי במקום. חברי ועדת הכפר מבהירים כי יקבלו בשמחה משקיעים, גם משקיעים ישראליים.


מדיווח של מתנדבים בתנועת הסולידריות הבינלאומית שנכחו במקום עולה כי במהלך טקס הצבת השלט לא נרשמו אירועים חריגים כלל, זאת למרות נוכחות חיילי צה"ל ואנשי ביטחון מהיישוב מודיעין במקום. השלט עדיין מוצב באתר הבנייה המיועד.


אם אכן יאושרו התוכניות יהיה זה תקדים יוצא דופן.
תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. Dan D. Ruff הגיב:

  Wow! Are there plans for selling time-sharing units? If so, I would LOVE it.

 2. Dan D. Ruff הגיב:

  Can I exchange a housing unit for a unit I have elsewhere? I would like to talk with your legal representatives. Thanks.

 3. תמר הגיב:

  for further info regarding buying shares you can contact Muhammad Hatib directly at 0545573285

 4. ש. הגיב:

  קרני אור באפילה..

 5. גילגי גרבי הגיב:

  רעיון מצוין. מקום עם נוף נהדר ואוויר צלול. כל הכבוד ובהצלחה!
  ואגב, אנא ידעו, איך אפשר לקנות מניות?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים