הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוקטובר, 2006 2 תגובות

כותרת ראשית: "בוש אומר לישראל לא לוותר על הגולן!"… אז זהו, גמרנו! הבוס אומר שזה בסדר, אין מה לדבר יותר – הגולן הוא שלנו לנצח נצחים. כמובן, מסע הבחירות של אמצע הקדנציה בארה"ב כבר בעיצומו, ולכן צפויות שם הכרזות מתלהמות המתחרות בדמגוגיה של הימין הישראלי וידידי הנפש שלו בעולם. מן הסתם נשמע שוב הבטחות חגיגיות להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים – כפי שיבטיחו בעוד שנתיים גם המתחרים על הנשיאות – ועוד מיני דיבורי סרק כאלה שנועדו לחלוב עוד ועוד כספים מן הגופים השונים התורמים ברוחב יד במפלגות ובמועמדים הכי פרו ישראלים.

אבל הגולן? – זוהי אמירה רצינית מאוד, כי הרי לפי כל ההסכמים, החלטות האו"ם, מפות הדרכים ושאר העמדות הרשמיות מאז 1967, הגולן הוא חלק מהשטחים הכבושים (ולא משנה שישראל סיפחה אותו), ושום מדינה ושום גוף בינלאומי לא הכירו בתביעה הישראלית לרמה.


לכן יש לייחס את דבריו אלה של הטיפש בבית הלבן (הרי כבר נאמר שהוא בעל ה-IQ הנמוך ביותר שהיה שם אי-פעם, וזה כולל את ג’ראלד פורד!) לא רק למירוץ החימוש המילולי האופייני לעונת הבחירות, אלא גם לאופיו הכללי של ממשל בוש הבן. זהו ממשל שיותר מכל קודמיו מפגין בוז מוחלט כלפי כל חוק בינלאומי, כלפי אמנות ג’נבה, מוסדות בינלאומיים (כגון בית המשפט הבינלאומי לפשעי מלחמה, שארה"ב היתה מיוזמותיו אבל מסרבת לאשרר), הסכמים בינלאומיים שונים (למשל, האמנה להגנה על הילד, שארה"ב וסומליה מסרבות לחתום עליו), אמנת קיוטו להקטנת ההתחממות הגלובלית, וכן הלאה. יתר על כן, הממשל הזה מזלזל גם בחוקת ארה"ב וכמה מעמודי התווך שלה, כגון חוק "הביאס קורפוס" וזכות הנאשם להתמודד עם מאשימיו, זכותו הבלעדית של הקונגרס (ז"א, בית הנבחרים והסנאט) להכריז מלחמה, ועוד ועוד. מאז נכנס בוש הבן לבית הלבן נחלשו המוסדות הנבחרים, חוקי היסוד, האיזון היקר בין מרכיבי השלטון, ולעומת זאת מוסד הנשיאות צבר עוצמה שלא היתה לו – ולא היתה אמורה להיות לו – מעולם.


ובכן, מה מעניין את הטיפש הזה – שהוגו צ’אבס כינה "השטן" – הקונסנזוס הגלובלי ביחס לשטחים שישראל כבשה במלחמת 1967? הרי הוא מצפצף על הכל! הוא מסוגל לארח את נשיא קזחסטאן, הרודן המושחת, ולהכריז עליו כעל שליט הגון, רק מפני שיש שם לארה"ב אינטרסים כלכליים ואסטרטגיים. בה בעת מאיימים נציגי ארה"ב על אזרחי ניקרגואה שלא יעזו להצביע עבור הסנדיניסטים, ממש כפי שהטילו אמברגו על הפלסטינים שהעזו לבחור במפלגה שארה"ב (בעקבות ישראל) אינה רוצה בה, וכו’. ואחרי כל זה לקשקש על דמוקרטיה!


אם לא אכפת להם לשמר את הדמוקרטיה שלהם בביתם, מה כבר אפשר לצפות מהם בזירה הבינלאומית?

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. תמר ג. הגיב:

  מבלי להתייחס לטענות עצמן, מדוע הסגנון המילולי הנמוך/מתלהם הזה? גם לקרוא לו טיפש, וגם לחזור על הכינוי "שטן" של צ’אבס (שאמר שהריח של הגופרית דבק בפודיום)? ואם כבר יורדים לרמה כזו, מדוע לא לאזכר את ההילה המסתורית שאחמדינג’ד ראה סביבו באותו ביקור?

 2. כושר בורסה הגיב:

  יעל לוטן כנראה שכחה, או שפשוט אינה יודעת כי:

  בטורקיה ישנו חבל ארץ הנקרא אלכסנדרטה
  (ובערבית איסקנדרון).
  השטח הזה היה שייך לסוריה, ורק בעקבות מלחמת העולם הראשונה נקרע ממנה ועבר לריבונות טורקית.
  למי שלא יודע -תושביו ערבים, ושפתם ערבית.

  לכל הדעות ההיגיון המנחה את מצדדי הנסיגה מרמת הגולן היה צריך להנחות גם את אסד, שהרי שתי הטריטוריות היו בעבר שייכות לסוריה.

  המציאות למרבית הפלא שונה – אסד וגם אביו לפניו לא תבעו מטורקיה להחזיר להם את "אדמת אלכסנדרטה הכבושה"

  עד כמה שזכור לי סוריה לא רמזה מעולם שאם אלכסנדרטה לא תוחזר לאלתר היא תישקול הפעלת צעדים צבאיים כנגד טורקיה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים