הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוקטובר, 2006 5 תגובות

הרחק מהאיום האיראני, דיוני התקציב, שינוי שיטת הממשל והרחבת הקואליציה, ממשיכה לצמוח גדר ההפרדה בשטחים. מאות מיליוני שקלים מוציאה מדינת ישראל על בניית גדר חכמה, כביש מערכת, רצועת טשטוש, אחזקה ואבטחה של גדר גבול שלא עוברת באחד מגבולותיה המוכרים של המדינה, גבול מצרים או ירדן אשר חוסר קיומו הפיסי מהווה מוקד משיכה להברחת סמים ועבדים. מדינת ישראל מעדיפה לגדר שטחים שאינם שלה, ללא הסכמה וללא תקווה להכרה בין לאומית רק בשביל הנצחת מצב המלחמה. הכיבוש הרי מהווה את הסיבה שכל שונאי ישראל יכולים לתקוף את ישראל אז מדוע שנרצה לקחת מהם את היכולת הזו? מי יודע, אולי אם הכיבוש יפסק, איראן תפסיק לקרוא להשמדתנו ולבנון תעשה עימנו שלום? מה יעשו אז שרינו וח"כינו, בכדי להסתיר מעיני הציבור את הפרטת המדינה, התפוררות הסולידריות החברתית והמעמד הבינוני? איך יסבירו לנו את שחיתותם המוסרית והאישית, במה ינמקו את צרות מוחם ואדמומיות צווארם?

והגנרלים שלנו, שמהלכים עלינו איימים בשביל כסף, כסף ועוד כסף, על חשבון הכל, למען תקציב ביטחון מנופח שאיש אינו יודע למה הוא מיועד, מה יעשו הם בלי כיבוש, בלי טמטום האוכלוסייה בתעמולת שנאה ומשחקי מלחמה כנגד ה"אויב" הכי חלש באזור? מה הם יעשו בזמן שלום? ללא הילת האור של זרקורי התקשורת, ללא היכולת להיכנס לפוליטיקה כמומחים לבעיה המרכזית של מדינת ישראל? מה הם יעשו בלי היכולת לשפוך דם ולקבל כותרת, ללא האפשרות להישיר מבט מודאג למצלמות התעמולה של ערוץ 2 ולומר "תראה גדי…"?


ואנחנו, העם היושב בציון, מה נעשה על שבטינו וגדרותינו? מה יעשה הישראלי היהודי הממוצע שהתרגל לחשוב על שנאת האחר, הערבי והזר, במקום לחשוב על פנסיה, חינוך וביטוח בריאות? מה יעשה הישראלי הערבי שהתרגל לחשוב על הזדהות עם הקורבן וזהות לאומית במקום לחשוב על צרכיו כאזרח ואדם? מה יעשה העולה החדש שבמקום להיות מסונוור מתעמולת ההפחדה ולנהות אחרי מנהיגים פאשיסטיים חזקים, ימצא עצמו לבד עם שכר מינימום ובלי זכויות עובדים? כל הברק המסיח מן הדעת של חיינו יעלם, תישאר רק האפרוריות של בעיות הקיום האמיתיות ואולי אפילו נצטרך סוף סוף להתמודד.


אבל בינתיים אין מה לדאוג, מחוברים לתמונת המציאות המזוויעה שיצרה התודעה הכוזבת של המיינסטרים הישראלי אנחנו ממשיכים לשבת בבית כשהגדר הולכת וקורעת את נופי השטחים, מטעי זיתים נחתכים באמצע כדי שהווילות של גזלני האדמה הקרויים מתנחלים לא יהיו בטווח רוביהם של המדוכאים. מחסומי אפרטהייד נפרשים כל יום מתוך הצידוק של תפיסת מבוקשים שרק רוצים עצמאות, בדיוק כמונו. כבישים שלפלסטינים אסור לנסוע בהם, בארצם שלהם, רק כדי לא להתקרב לגדרות יישוביהם של האדונים. גטואיזציה של יש"ע-פלסטין, בגדרות, מחסומים ואיסורים. השמאל-מרכז העלוב שלנו שותק כששר הביטחון המתעתע שלו מתפשר עם המתנחלים על הלבנת מאחזים, הימין-מרכז הפאשיסטי שלנו גוזר עוד ניצחונות בצורה של עוד אדמות והעם המסומם מפחד. לאומנות וצדקנות. יושב בערב לראות רוקדים עם כוכבים, במקום להכניס לעצמו טוב טוב לראש שהכיבוש הוא לא רק ירידת מדרגה מוסרית, הכתמת הרוח ההומאנית והאוניברסאלית של היהדות, אלא גם מחסום אמיתי בפני כל סיכוי לנורמליזציה של מדינת ישראל, מהסרת האיום האיראני הקלישאתי ועד הסרת האיומים הקיומים האמיתיים, האיום על החינוך, הבריאות והרווחה, איומי ההפרטה ושחיתות. אבל כל עוד בגבעות השומרון הולכת ונבנת הגדר, כל עוד במקום נביאים חדורי אמונה בערך האדם באשר הוא אדם, בשוויון בפני החוק ובצדק החברתי כמו בימי ממלכת ישראל הראשונה, יש לנו גנרלים בהווה וגנרלים בדימוס שמנצחים על מלכת הכיבוש והפיאודליזציה של המדינה – אין לנו, "המסוממים", מה לדאוג, שום דבר מהותי לא ישתנה – אולי הפריץ (שיטת הממשל), אולי המקל (הרמטכ"ל) או תוכנית הריאליטי המובילה של ערוץ 2 (הכלב).

תגובות
נושאים: עדכונים

5 תגובות

 1. באמת? הגיב:

  הבעיה היא בכבוש? אז תסבירו לי למה הערבים התנגדו ב- 1936 לועדת פיל והתחילו בפרעות, למה הערבים התנגדו ב-1947 להחלטת החלוקה שהציעה להם מדינה ופתחו במלחמה, למה אחרי המלחמה הם המשיכו להסתנן לתוך ישראל ולרצוח אזרחים (הפידאין), למה הם פתחו במלחמה ב 1967, למה הם סרבו להצעות השלום של ישראל אחרי המלחמה הזו. אפשר להמשיך עד ימינו אבל המסקנה ברורה – הכבוש, איום ככל שיהיה, הוא תוצאה ולא סיבה. הסיבה האמיתית היא סרובם של הערבים (ולא הפלשתינים דוקא) להכיר בקיומה של מדינה יהודית בארץ ישראל. עד שהם ישלימו עם מדינה כזו ימשיכו להיהרג יהודים אבל בעקר ערבים ויותר ויותר פלשתינים. המפתח לשלום אינו בידי ישראל אלא בידי הערבים בכלל והפלשתינים בפרט וכשהם יחליטו שהם רוצים שלום יסתיים גם הכבוש וגם הרג של חפים מפשע באיזור.

 2. איל הגיב:

  אין קשר בין הצורך בסיום הכיבוש לבין שלום

 3. אם הכיבוש ייפסק הגיב:

  ידרשו הפלשתינאים גם את פינוי היישובים היהודיים בגליל(המוגדרים "התנחלויות" גם בפי פעילי "גוש שלום", הפרו-חמא"סי).

  ואז, גם את זכות-השיבה. המלאה. לכולם. לכל מקום.

  ואז – אז, הם כבר יהיו הרוב במדינה (בישראל המצומצמת, כלומר; מעבר לקווי-החלוקה, הלא, כבר יהיה הכל Judenrein) – ופשוט, יעבירו חוק, לפיו תנוהל המדינה, על-פי השריעא – ולציונים ול"משתפי-פעולה, עם המשטר הציוני האפל", אין זכות להימצא בה…

  אבל, כמובן – לטרנספר *הזה*, יריעו כל פעילי חד"ש, "גוש שלום", "יש גבול" ו"הגדה השמאלית".

 4. תופסק ההיסטריה מימין ומשמאל הגיב:

  הפתרון הוא הקמת מדינה שבה כל האזרחים שווי זכויות, מלבד מתן פיצוי כספי לפליטים. במלים אחרות, יש שתי אפשרויות: מדינה בקווי 67 ולצידה מדינה פלסטינית (מה שנראה לי כעדיף), או מדינה אחת מהירדן עד הים. ומובן שהגעה לכל פתרון עדיף לעשות זאת בהסכם עם נציגי הפלסטינים, אבל אם אילוצים פוליטיים בשני הצדדים לא יאפשרו זאת ניתן, בשעת הדחק, גם להגיע להסדר הקבע באופן חד צדדי.
  בפראפראזה על דברי בן גוריון: לא חשוב מה יאמרו שאר העמים, חשוב מה יעשו הישראלים.

  עופר יהלום

 5. שי הגיב:

  גתבה מרגשת

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים