הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 באוקטובר, 2006 5 תגובות

עשרות אנשי חמאס חמושים הרסו בשבוע שעבר את מטה הפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים הפלסטינים (PGFTU) בעיר עזה, ופגעו בפעילים שהיו במקום. מזכ"ל הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים החופשיים (ICFTU), גיא ריידר, שלח בסוף השבוע מכתב מחאה אל מחמוד עבאס, יו"ר הרשות הפלסטינית, ובו הדרישה להגן על ארגוני העובדים ולאפשר את פעולתם החופשית.

להלן נוסח המכתב: "הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים החופשיים המייצגת 155 מיליון עובדים ב-156 מדינות מגנה את המתקפה שאירע בשבוע שעבר נגד המטה של הפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים הפלסטינים בעיר עזה.


"על פי המידע שקיבלנו, כ-40 חמושים פרצו אל משרדי האיגודים לפנות ערב. החמושים פתחו באש והיכו את כל הפעילים ששהו במקום. עוד הם ניתקו את זרם החשמל וקווי הטלפון וניסו לפוצץ ולשרוף את הבניין. התוקפים הצליחו לגרום נזקים כבדים למבנה ולרכוש.


"לדעת ראשי האיגודים ההתקפה הנפשעת באה בעקבות הביקורת שנמתחה על ידי ראש הממשלה הפלסטיני איסמעיל הנייה נגד העובדים המוחים ברחובות הרצועה, הדורשים פתרון להלנת שכרם הממושכת. יצוין שבשבועות האחרונים ראשי האיגודים, יחד עם פעילים בקבוצות המובטלים, קיבלו איומי רצח.


"הקונפדרציה הבינלאומית רוצה להסב את תשומת לבך שהתקפה זו מנוגדת לזכויות בסיסיות להתארגנות עובדים ולמימוש חופש הביטוי למען זכויות העובדים. הרשות הפלסטינית, הממשלה הנבחרת של העם הפלסטיני, חייבת לשים קץ לפגיעה בעובדים ולהבטיח את כל זכויות העובדים – כולל זכות ההתאגדות המקצועית.


"הקונפדרציה הבינלאומית דורשת העמדתם לדין של מבצעי ההתקפה הנפשעת נגד מטה האיגודים וכיסוי מלא של הוצאות שיקום המבנה והרכוש שניזוקו. הקונפדרציה קוראת להבטיח חופש פעולה לארגוני העובדים על מנת לקדם את השלום, הביטחון והרווחה החברתית".

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אחמד פילגר / פרצופו של האיסלם הפוליטי הגיב:

  זהו פרצופו האמיתי של האיסלאם הפוליטי: הרבה דיבורים נגד ארה"ב והרבה מעשים נגד העובדים וארגוניהם.

 2. אבנר הגיב:

  זוהי המלחמה הניצחית בין הפונדנמטליזם דתי ("ימין") לסוציאליזם("שמאל"), שלא זכור לי מתי ואיפה הם חיו בשלום זה לצד זה לאורך זמן.
  הדבר המוזר ביותר הוא שבד"כ מדובר בשתי אוכלוסיות חלשות כלכלית ומנוצלות, והן נחלשות עוד יותר בגלל מאבקים כאלה.

  לעיתים דווקא נוצר חיבור מוזר בין השניים כאשר תנועה סוציאליסטית תומכת במאבק לעצמאות שמובילים אותו כוחות פונדמנטליסטים,
  כמו למשל התמיכה של אנשי שמאל רדיקלי בישראל במאבק של חמאס בעזה או חיזבאללה בלבנון כנגד ישראל, ואז מגיע אפקט "הגולם קם על יוצרו" ואותם פונדמנטליסטים מיישמים את הקו המקורי שלהם כנגד אופוזיציה, כנגד נשים וכנגד ארגוני עובדים.

 3. מאבק בין פלגי פלסטינים הגיב:

  התנפלות על משרדי איגודי עובדים בעזה היא פשע. אך לא ברור לחלוטין מן ההודעה האם זו לא הייתה עוד "סתם" התנקשות בין הפתח והחמאס. רק שלשום נודע על התנקשות בקרבת מקום בו עבר קודם ראש הממשלה מטעם החמאס – הנייה. יש לנהוג זהירות רבה בהתייחסות ליריבות המצערת הזאת בין פלגי פלסטינים שונים – לפחות על ידי תומכי מאבקם נגד הכיבוש.

 4. חיה ווילדע-וייסגל הגיב:

  גם בפולין הקונטר-רבולוציה שמומנה ע"י ארה"ב עבדה במסווה של פעילות איגוד-מקצועית תמימה, זוכרים?

 5. גרשוני הגיב:

  מי שהולך לישון עם כלבים מתעורר עם פרעושים.

  מי שתומך בתנועת טרור כמו החמאס מתעורר כשהוא מציץ לתוך קני רובים של ‘חמושים’ המופנים אליו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים