הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוקטובר, 2006 3 תגובות

הממשל האמריקאי חצה שוב את גבולות החימוש המואץ כאשר הנשיא בוש הטיל "איסור כניסה לחלל" לכל מי שעוין לארה"ב. זאת, בעת שהממשל מנסה בכל כוחו להקים קואליציה נגד הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה. הנשיא האמריקאי חתם באחרונה על "צו 2006″ העוסק במדיניות בחלל. את תוכן המסמך פירסם הוואשינגטון פוסט בסוף השבוע.

"לחופש הפעולה בחלל יש חשיבות דומה לכוחה של ארה"ב בים ובאוויר", נאמר בצו הנשיאותי. במלים אחרות, כדי לחזק את ההגמוניה האמריקאית בעולם "הכרחי לחזק את מנהיגות ארה"ב בחלל וחיזוק המנהיגות בחלל פירושה חיזוק הביטחון הלאומי וקידום מטרותינו במדיניות החוץ". זאת, על ידי הפיכת החלל לשדה הקרב העתידי.


אך הצו הולך צעד אחד קדימה בשיגעון הגדלות של ממשל בוש והוא מתיר "נקיטת כל הפעולות הנחוצות בחלל כדי להגן על האינטרסים של ארה"ב". והצו מתייחס גם ל"דוקטרינת הלחימה בחלל" שפותחה על ידי חיל האוויר האמריקאי ב-2004 ושיהיו לה השלכות על פעילות סוכנות החלל נאס"א.


השלב הראשון במימוש הצו הנשיאותי הוא "התנגדות לכל חקיקה בינלאומית היכולה להצר את צעדיה של ארה"ב בחלל". צעד זה מנוגד להסכמים הבינלאומיים שנחתמו במשך שני העשורים האחרונים ואף להסכמים שנתחמו בזמנו בין ארה"ב לברה"מ לפירוק הנשק ולהפסקת מירוץ החימוש – כולל הסכם ABM האוסר מפורשות את מירוץ החימוש בחלל (Anti-Ballistic Missile).


אבל צעדים אלה לפירוק הנשק שננקטו בעבר, נשכחו עם בחירת בוש לנשיאות ארה"ב. מאז אביב 2001, הנשיא דוגל בפיתוח "מערכות הגנה נגד טילים" העשויות לפעול גם בחלל. עוד סבורים אנשי הממשל שצפוי עימות עם סין – כולל בחלל. דוקטרינת בוש לפיה "ארה"ב צריכה להקדים את כל המדינות בקביעת כללי המשחק במלחמת מנע" היא הפתיח למירוץ חימוש שלא היה כדוגמתו בעשורים האחרונים – גם בחלל.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. מלך החלל הגיב:

  קודם כל שבוש יוציא את הזבל האמריקאי שלו מהחלל שלי.
  אחרי זה כל השאר.
  אחרת כדור הארץ בצרות. ראו הוזהרתם.

 2. עמיר ליבנה בר-און הגיב:

  אכן, צריך להיזהר מאימפריות שמנסות לכבוש שטחים ולמנוע מהשאר את הגישה אליהם. אבל המאמר הזה מאוד קצר ביחס לצעד חמור כמו שארה"ב, ואני נשארתי עם כמה תהיות.
  מה בדיוק כתוב בצו? באיזו מסגרת הוא ניתן? למה הוא מחייב את ממשלת ארה"ב? האם הוקצה תקציב לפיתוח נשק?
  אשמח מאוד אם תוכלו לכתוב עוד על מירוץ החלל כשהוא יתפתח.

 3. זרבושקלור הגיב:

  אז מה המעמד של האיש בעל שני הראשים דני דנון ואופיר אקוניס, הלא הם שר החלל הישראלי, בתוך כל זה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים