הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוקטובר, 2006 12 תגובות

לרגל מלאת 50 שנה לצניחה במיתלה במלחמת סיני (29 באוקטובר 1956), יוזמת עיריית רמת גן וראשה צבי בר עצרת חגיגית תחת הכותרת "מפגש לוחמים" שתתקיים ביום א’ הקרוב, 29 באוקטובר, באוניברסיטת בר אילן. כמי שנימנה עם צנחני המיתלה קיבלתי הזמנה מהודרת, בחתימתו של ראש העיר, להשתתף בעצרת.

על פי רשימת הדוברים בעצרת, הרמטכ"ל דן חלוץ, ראש העיר רמת גן צבי בר ומפקד חטיבת הצנחנים אל"מ חגי מרדכי, מובטח לנו ערב של נוסטלגיה וגעגועים למלחמה בבחינת "כמה נחמדים היינו במלחמה הנפלאה ההיא". אין ספק, שהרמטכ"ל, הנתון בימים אלה במצוקה קשה לנוכח מלחמה כושלת, ישמח לחזור, ולו לשעה קלה, חמישים שנים אחורה, ולהעלות על נס מלחמה שמרבית הציבור כבר שכח את נסיבותיה ומוראותיה, ולספר בשבחה. צבי בר, בעצמו קצין בכיר בעברו, ומפקד חטיבת הצנחנים חגי מרדכי יוסיפו אף הם נדבך למתיחת הפנים של מלחמת סיני. ישלים את התמונה עמוס אטינגר, שנבחר כבמאי מופע אמנותי ומצגת סיפורי לוחמים, שידע להציג תוכנית מלאת הוד, הדר וחנופה בנוסח חיים שכאלה.


אבל מה לעשות והמלחמה ההיא לא היתה כה נחמדה. קרב המיתלה היה מיותר, תוצאה של הפרת פקודה של אריאל שרון, שעלה בחייהם של 40 לוחמים ופציעתם של אחרים. המלחמה היתה מלווה בפשעי מלחמה כמו רצח שבויים ומעשי ביזה. בחלוף חמישים שנה נפתחו ארכיונים ופורסמו זיכרונות של מי שתכננו את המלחמה, ומתברר כי ישראל חברה בהסכם חשאי לשתי מעצמות קולוניאליות שוקעות, צרפת ואנגליה, שרצו לשמור על השליטה בתעלת סואץ ולבטל את הלאמתה בידי ממשלת מצרים. הצניחה במיתלה לא היה לה קשר עם הגנה על המדינה או גבולותיה, והיא נועדה לשמש עילה לאנגליה וצרפת לפשוט על התעלה. את כל אלה לא ידעתי כחייל בשירות חובה. עשו בי ובחבריי שימוש למטרות פוליטיות שכיום לא הייתי נותן להן יד.


כתבתי לראש העיר צבי בר ולעמוס אטינגר וביקשתי מהם לאפשר גם לדעה חולקת כשלי לבוא לידי ביטוי, שאחרת הם נותנים יד לסוג של תלישת עמודים מההיסטוריה בנוסח שהיה מוכר באינציקלופדיה הסובייטית. הם סירבו.


ביקשתי משר הביטחון עמיר פרץ להתנות את הופעת הרמטכ"ל בהכללת דובר נוסף שיתן פרספקטיבה אחרת למלחמה (הצעתי את עצמי), אם לא למען האמת ההיסטורית, לפחות למען הדמוקרטיה. הוא טרם השיב אבל אני משער שגם הוא לא יגיב אחרת מצבי בר, שהרי פרץ נכבש לחלוטין על ידי הממסד הצבאי.


מלחמה אינה רק סיפורי גבורה, הווי ונוסטלגיה. מלחמה היא תופעה אכזרית בה הורגים ונהרגים. היא אקט פוליטי שלמרבה הצער החיילים ממלאים בה תפקיד של פיונים שדעתם לא נשאלת ולא נשמעת. על פי הקוד הצבאי מותר להם למות, אסור להם לסרב.


בפרספקטיבה של חמישים שנים הפקתי כמה לקחים. ביניהם, שאינני רץ יותר למלחמה מבלי לבדוק את מי ואת מה היא משרתת. לכן סירבתי ללכת למלחמת לבנון הראשונה וסירבתי לשרת כאיש מילואים בשטחים הכבושים. להשקפתי, ראוי היה כי תובנות אלו תושמענה אף הן בעצרת. משעה שסירבו, (הם מפחדים), החלטתי להדיר רגלי מהעצרת.


כדאי להיות פאשיסט בישראל


הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה כי המתנחלים חיים יותר, מרוויחים יותר ומאושרים יותר מהממוצע הישראלי.


זה מאשר את מה שידוע לנו זה מכבר. כדאי להיות פאשיסט בישראל.


הסכנה הישראלית


שעה שכל שופרות התעמולה בישראל מפמפמים את מוחם של האזרחים בסכנה הגרעינית האיראנית, נכנס לממשלה אביגדור ליברמן כשר הממונה על נושאי אסטרטגיה. יש בוודאי מהסמליות בכך ששעה שממשלת ישראל מקיימת אזכרה לפאשיסט אחד (השר והאלוף לשעבר רחבעם זאבי) נכנס תאומו לממשלה. בישראל מנפחים את הסכנה האיראנית כדי להצדיק את המשך הייצור המלחמתי הישראלי על חשבון שכבות המצוקה. בשלב זה אין לאיראן נשק גרעיני לכן הסכנה האיראנית, אם בכלל, היא עניין עתידי. לעומת זאת לישראל יש נשק גרעיני, וכאשר ליברמן, מתנחל מהימין הקיצוני שהיידר האוסטרי הוא צמחוני על ידו, נכנס לממשלה בתפקיד המקרב אותו לכפתור הגרעיני הישראלי, זה הזמן לזעוק לעולם: זהירות, הסכנה היא ישראל, תנטרלו את יכולתה הגרעינית לפני שהמשוגעים כאן ילחצו על הכפתור. עמדות מטורפות כמו הפצצת סכר אסואן או גירוש ערביי ישראל מקבלות ממד אחר כאשר המשמיע אותן הוא סגן ראש הממשלה, "האסטרטג" ליברמן. מפלגת העבודה בראשות פרץ תומכת בצירופו של ליברמן לממשלה ומתגלית שוב כנמושה חסרת חוט שדרה.


כאשר מפלגתו של היידר נכנסה לממשלת אוסטריה החזירה ישראל את שגרירה לאות מחאה. עתה זה תורה של אוסטריה וכל מדינה שוחרת שלום ודמוקרטיה להחזיר שגרירים מישראל לאות מחאה על כך שהמקביל הישראלי למפלגות ניאו נאציות באירופה מקבל תפקיד בכיר בממשלת ישראל.


רק בישראל


ראש עיריית האפרטהייד אריאל שבשטחים הכבושים, רון נחמן, החליט להגיש תביעה בגין לשון הרע נגד גולש אינטרנט ששלח ללשכתו "דברי בלע גזעניים" בגנות מהנדס העיר עדנאן עיסא, תושב כפר קאסם.


עדנאן עיסא ממלא את תפקיד מלבין החטאים והפשעים של רון נחמן. רון נחמן גזען? מה פתאום, הנה הוא מגן על שמו הטוב של האזרח עדנאן עיסא.


שאלתי את מנכ"לית עיריית איראל, חנה גולן, שהיא גם דוברת לעת מצוא, מהיכן הם גייסו את התכונה הנעלה הזו של מאבק בגזענות? היא השיבה לי כי לא יעלה על הדעת שיפגעו באזרח על רקע לאומיותו השונה. זו גזענות בלתי נסבלת הדגישה בתוקף רב. יפה, נכון?


שאלתי אותה, כמה ערבים משלמי ארנונה יש באריאל מתוך כ-19 אלף תושביה? אף אחד, ענתה לי.


הטרדתי אותה בשאלה נוספת: האם אין זה מעט מגוחך להעמיד פנים של מגנים על כבודו של עדנאן עיסא בשם המאבק בגזענות, כאשר אתם חיים במשטר אפרטהייד, שעה שתושבי הכפרים הפלסטינים בשכנותכם לא יכולים להתגורר באריאל, שעה שיש כבישים ליהודים בלבד? זה פוליטיקה היא אמרה, ואני לא עוסקת בכך. כל הכבוד.


האם ישיבתך באריאל אינה מעשה פוליטי? ניסיתי מכיוון אחר, אבל היא לא נתנה לעובדות לבלבל אותה. אתה גולש למחוזות שאינם בסמכותי. סוף השיחה.


מה מחפש עדנאן עיסא באריאל? חידה. אי אפשר היה לדבר איתו כי הוא בחופשת החג של עיד אל פיטר. בהזדמנות אשאל אותו, כיצד מרגיש ערבי הבונה עיר ליהודים בלבד, בשטח הנשלט על ידי צבא כיבוש המתאכזר לבני עמו. קצת מזכיר את השחורים שהתגייסו למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה וביצעו עבור הלבנים את העבודה המלוכלכת.


אבל אולי יש לו הסבר מניח את הדעת. אם הוא יסכים לדבר איתי, אדווח על כך.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. כמה הערות הגיב:

  ראשית כנראה שיש לספירו זכרון סלקטיבי בענין מלחמת סיני. הוא שכח שישראל יצאה למלחמה נגד מצרים בגלל התקפות הפדאיון מרצועת עזה שגבו חיי עשרות ישראלים. הוא שכח שנאצר חסם את תעלת סואץ בפני אוניות ישראליות וששטות לישראל בנסיון לחנוק אותה כלכלית ועצר אניה ישראלית על צוותה. ישראל חברה לצרפת ואנגליה כי לבדה לא יכלה לצאת למלחמה אבל אפילו ארה"ב לא יוצאת למלחמות לבדה.היא שנויה במחלוקת כמו כל מלחמה אבל זה לא הופך אותה ללא צודקת.
  לא צריך להתריע על הסכנה האיראנית כי אין להם עשדיין פצצת אטום. ומתי יגיע הזמן, כשהפצצה תתחיל את מעופה לכיוון ישראל או רק כשהיא תפגע? נראה מר ספירו שאתה לא רק שכחן גדול אלא גם איסטרטג קטן. עכשיו הוא בדיוק הזמן להרעיש שמים וארץ כדי שלא תהיה לאיראן פצצה גרעינית ולהכין אמצעים למקרה שלא יצליחו לעצור את הפיתוח. ובענין הסכנה הצפויה – לא שמעתי אפילו את ליברמן או מתועבים ממנו אומרים שלאיראן או למדינה ערבית אחרת אין זכות קיום אבל שמעתי את נשיא איראן אומר את זה. אז כנראה שליברמן וישראל פחות מסוכנים מהמטורפים המוסלמים.
  ובענין מגורי ערבים ויהודים – ספירו יכול לספר לי כמה יהודים גרים בשכם או בג’נין למשל? בחריש יכולים ערבים לגור אבל לא שמעתי שבכפר קרע או בסחנין גרים יהודים להיפך, שמעתי שיש פסק דין מות על ערבי שימכור קרקע או בית ליהודי. אז היהודים גזענים? הם רק משתלבים במרחב שבמקרה מורכב מגזענים. ממש כמו "שהשמאל" רוצה.

 2. :-) הגיב:

  נו, ומה מחפשים ב"""אוניברסיטת""" יהודה ושומרון באריאל, כל הסטודנטים הערביים?

  ומה מחפשים, בכוחות-הבטחון הישראליים, שוטרים וחיילים בדואים ודרוזים?

  התשובה: נסיון להתקבל, בכל מחיר, לעמדת הרוב המדכא ולצאת – הם ומשפחתם עמם – מעמדת המיעוט המדוכא…

  היהודי של הפריץ. המוכסן. מכיר את הסיפור של י"ל פרץ?

 3. חיים הגיב:

  בהמשך למפגן ההסטריה שמפגינים "שמאלנים" מאבו-וילן ושמאלה, הנה הצטרף ספירו לחגיגה.
  ליברמן הוא בהחלט לא כוס התה שלי, אבל הצעת חילופי השטחים שלו היא מהנועזות ביותר שהושמעו בהקשר לסכסוך, והיא טובה יותר מכל הצעת חילופי שטחים אחרת. הדרך העלובה בה מתמודד ספירו, כלומר גידופים נלעגים("היידר") וסילופים(טרנספריסט) מלמדת שההתקרנפות באגף הזה של המפה הפוליטית השתלטה על כל חלקה טובה וטובה פחות.

 4. איתי א הגיב:

  ספירו, כל הכבוד, אתה אחד העיתונאים הראויים והחשובים בישראל. תודה! המשך כך

 5. יניב בן חנן. הגיב:

  למר גדעון ספירו, שלום רב. קראתי בעניין את מאמרך הנ"ל. גילתי בו עניין רב. בעיקר בנושא- "הקרב על המיתלה". במלחמת סיני. היה מעניין לקרוא את חוות דעתו של מי שבאמת השתתף בה.

  המשכתי לקרוא את דברייך בעניין עדנאן עיסא. המהנדס של עיריית "אריאל". שאלת: "מה הוא עושה שם?"

  הרי העיר "אריאל", נמצאת ב"שטחים הכבושים" מידי "מדינת ירדן" הערבית. חיים בתוכם אנשי ונשי "העם הפלסטיני"- הערבי. כנתינים הכפופים ל"מדינת ישראל". מדינת "העם היהודי".

  אז השאלה הברורה בעניין זה היא: מה עושה מר עדנאן עיסא- הערבי… בעירית העיר "אריאל"- היהודית.?

  מה התשובה לכך, לדעתך? מר גדעון ספירו הנכבד.

  בברכה.

  יניב בן חנן.
  ——-

 6. צביקה ט. הגיב:

  כותב הח’ גדעון שפירו: "תלישת עמודים מההיסטוריה בנוסח שהיה מוכר באינציקלופדיה הסובייטית"

  הלו? זה "הגדה השמאלית"??

  מדוע להכפיש ולהשמיץ שוב ושוב את המשטר הסובייטי? ואם חפץ הוא להכפיש ולהשמיץ, יואיל נא להביא סימוכין לטענותיו.

 7. אדריאנה הגיב:

  לא תמיד צריך לתלוש. אם זה בשלב שלפני הדפוס, אז היה גם פוטומונטז’ (כלומר פוטושופ לפני 100 שנה), חותכים גוזרים מדביקים מחדש, והפנים של "ההוא" כבר לא בתמונה, הוא מעולם לא היה שם כמובן, כי הוא "טוהר"…

  ועד שהשמאל לא יתמודד בצורה אמיתית עם הדיכוי והרצח הנורא שהתחולל במשטרים הקומוניסטיים (ובמידה מסויימת ממשיך גם כיום, בסין ובקוריאה), הוא לא יצליח להתקדם הלאה.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  לצביקה ט.
  מדובר בגדה השמאלית ולא בגדה הסובייטת, ועל כן מותרת ביקורת על בריה"מ.
  כל מי שמצוי בקורות בריה"מ יודע כי לאור המשפטים המבויימים שנערכו למנהיגי המהפכה קרו אחד מהשניים, או שהם נמחקו או שנכתבו טקסטים חדשים בכל הפרסומים הרשמיים, ביניהם האינציקלופדיה הסובייטית.

 9. אסף שיאון הגיב:

  רון נחמן ידוע, כמשתמש ומנצל אנשים לצרכיו, כמו טיטולים לשימוש חד פעמי. אנו תושבי אריאל, יודעים בדיוק דבר שיקוליו להעסיק ערבים, כשהוא משתמש בהם לאינטרסיו. רון נחמן, בין היתר פוזל לקול הערבי במרכז השלטון המקומי, בתקווה, לא רק להיבחר לג’וב, אלא לכבוש את השלטון המרכזי, בבוא העת. רון נחמן מחושב. נחמן פועל רק לטובת נחמן, באופן ציני, כשהוא משתמש ומנצל כל עיתוי ו/או מצבים ואנשים לצרכיו. מידי פעם, רון נחמן נוהג להזמין ראשי כפרים ערביים, לעשות עליהם אבו עלי, הצגות ומצגי שווא, עובד עליהם בעיניים של "אריאל עיר חכמה", בה בשעה שהחינוך באריאל מתחת לכל ביקורת. "הישגי הבגרות", במקום האחרון במחוז המרכז, כשבכפרים רבים, מס’ זכאי הבגרות עולה על זה של תלמידי אריאל. החינוך כל כך ירוד, עד שתלמידים רבים מעדיפים לנסוע יומיום ללמוד מחוץ לאריאל, עם כל הקשיים והסבל הכרוך בכך ורבים הלומדים במסגרת פנימייתית. העיר "החכמה" של נחמן, מוזנחת, מסריחה מגלי אשפה, כמו הכותרות להן אנו זוכים: "החיים בזבל". לנחמן אין פנאי ולא סבלנות ולא כישורים ולא ידע לנהל עיר, כי אם להפגים מצגי שווא, לבזבז כספי ציבור במופעי ראווה, לצבוע כבישים ומדרכות במרכז, כשבחצר האחורית שלטת העזובה, הסירחון, הדרכים הלא ראויות והחשוכות, המסכנות הולכי רגל. רון נחמן יצירתי בלתי נלאה, כשהוא צועד משקר לשקר. שיקר וזייף מסמכים, כדי להציג עצמו כיו"ר גרעין אריאל ומייסד אריאל, שיקר במצגי שווא שיטתיים של "אריאל עיר חכמה". בית ספר שלם נסגר ולמעלה מ – 30 גני ילדים, כשכל מי שיכול בורח מהיחס ומהשירותים העלובים של נחמן. נושא הנוער מוזנח. רבה ההזנחה, העבריינות, האלכוהוליזם, הוונדליזם, הזנות והסמים ורק נחמן חוגג, כרגיל בחו"ל ועל חשבונינו. נחמן שקרן סדרתי, אלים ופרווקטור בלתי נלאה. בקיצור, סתם ח’נטריש עם קבלות.

 10. מדהים הגיב:

  תככי בחירות בעיריית אריאל. כמו הריב בין האנסים על מי יזכה לחלל ראשון את האשה.

 11. לחיים הגיב:

  אבל ליברמן הוא באמת טרנספריסט.

 12. גל שיאון הגיב:

  שלום גדעון.

  לידיעתך, באריאל גרים לא מעט ערבים. מעניין ששאלת אותה דווקא כמה ערבים משלמי ארנונה גרים באריאל. אולי תשאל במזרח ירושלים ובוואדי ערה כמה ערבים משלמי ארנונה גרים שם? כי לפי הנתונים כנראה שגם שם המספר שואף לאפס. למה? כי לערביי ישראל יש נטייה לא לשלם ארנונה. אלה הנתונים ולא דעתי האישית.

  בנוגע למשוואה שבנית, ש"מתנחל"=פאשיסט, מדובר בהסתה ואשמח אם תחזור בך כי אחרת איאלץ להביא את העניין לידיעת מועצת יו"ש שתשמח להגיש נגדך תביעת לשון הרע.

  אני לדוגמא גדלתי בשטחים, בוא נשים לרגע בצד את הפוליטיקה, ילד אינו בוחר היכן לגדול. אם אתה מכנה ילד בתואר פאשיסט, רק בגלל האיזור בו הוא גדל אז אתה לא שונה מהגזענים הכי גדולים.

  בנוסף, או שאתה שקרן או רשלן רציני. אתה מכנה את אריאל עיריית אפרטהייד? אז איך תסביר את העובדה שיש ירקניה של ערבי מיפו במרכז הקטן שליד קופ"ח כללית? איך תסביר את זה שסטודנטים רבים במכללת אריאל הינם ערבים שיוצאים לבלות במסיבות סטודנטים בעיר וחלקם גרים בעיר בשכירות?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים