הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בנובמבר, 2006 12 תגובות

לפני שנתיים התחלתי לעבוד בחברת האבטחה "צוות 3″ מתוך מטרה להקים ועד עובדים. לאחר שנה הבשילו התנאים וקם ועד עובדים של חברת האבטחה צוות 3 באתר בו אני מועסק, מכון ויצמן למדע ברחובות.

במהלך השנה החולפת פניתי לכל גוף אפשרי – ההסתדרות, קו לעובד, משרד התעשייה והמסחר, אג’נדה וכו’… אפילו עד למבקר המדינה. חלקם סייעו לנו וחלקם אפילו לא טרחו לחזור אלינו עם תשובה פרט למכתב לקוני שאומר שהבקשה התקבלה. בשורה התחתונה – אם היתה לי הבמה והייתי יכול לפנות לכל עובדי הקבלן והשירותים במדינת ישראל הייתי אומר להם דבר אחד: תחשבו פעמיים לפני שאתם מתחילים במהלך כזה!


הבעיה היא בראש ובראשונה המדינה. הבעיה היא בעיקר המדינה שנותנת למצב להתקיים. ברור לכל שיש למעסיקים אינטרס מובהק למנוע ככל יכולתם את התאגדות העובדים, זאת היתה הנחת העבודה שלי מראש כשתכננתי להקים ועד.


אך הבעיה עמוקה בהרבה מכדי להאשים את השלטון בכל תחלואי הארץ. ההסתדרות נושאת באחריות כבדה לא פחות. אני באופן אישי נתקלתי בארגון עובדים שבאופן מערכתי אינו מסוגל או לא רוצה במתכונתו כיום לאגד עובדים בוועדים חדשים. לפני שנה אני זה שפניתי להסתדרות, וזאת בניגוד לכל הגיון בריא שאומר שההסתדרות היא זו שהיתה צריכה לרדת אל העם ולאגד את המאבטחים, דווקא משום שענף האבטחה נואש להגנה שכזו.


דברי אינם מכוונים חלילה לאנשים ספציפיים העוסקים בענייני, אלא למערכת כולה שהתקשתה לבלוע מן עוף מוזר כמו הוועד שלנו. היינו התאגדות חדשה בענף שמרחב רחובות של ההסתדרות למשל לא נתקל בו בעבר (כן היו תביעות אישיות של מאבטחים, אך ועד שכזה לא היה) וכך הניסיון נצבר במשותף תוך כדי עשיית טעויות לא מעטות לאורך כל הדרך. אם אינני טועה אנחנו הוועד היחיד בענף השמירה והאבטחה שמתעקש להתקיים גם לאחר שישולמו כל הכספים המגיעים לנו, אנו עומדים על כך שגם עובדים חדשים יקבלו מיד את כל זכויותיהם.


אני מאשים גם את ההסתדרות מכיוון שהיא פועלת בדרך של כיבוי שריפות, ובתרגום למקרה שלנו כל שינוי מהסטאטוס קוו שהיה קיים אכן זוכה לטיפול, ואפילו טיפול אישי ומסור מצד כל האחראים, אך המצב הקיים של הפרת זכויות סוציאליות בסיסיות נשמר. וכך נאלצנו לאורך כל השנה האחרונה לקחת את היוזמה לידינו בכל הקשור למאבק וזאת ללא כל הכוונה, אלא בעזרת ייעוץ משפטי חיצוני, הרבה מאוד מידע מהאינטרנט ומתוך הגיון בריא. וכך גם נולדה ההפגנה האחרונה בסיוע של סטודנטים ממכון ויצמן.


שאר העמותות וארגונים הפועלים היום עושים עבודת קודש, אך פרט לתביעות משפטיות אין בכוחן לשנות באמת את הדברים, ובלתי ניתן לחייב את המדינה לאכוף את החוק לאורך זמן כשהאינטרס של בעלי השררה מנוגד לכך. הניסוי הזה של הוועד בא מתוך כוונה לשנות את הדברים במהותם ולא מסתיים רק בכסף, שמן הראוי ועל פי כל דין אכן מגיע לנו.


כצפוי, מכון ויצמן אכן הביע נכונות להיפגש עם הסטודנטים ולהבטיח ש"מהיום והלאה המכון יקפיד על הבטחת זכויותיהם של המאבטחים" אך זו באה רק בכדי להרגיע את הרוחות כל עוד מתקיימים אירועי מועצת המנהלים בהשתתפות אורחים מחו"ל. הנהלת המכון סירבה לחתום עם ההסתדרות על סעיפים שכבר הוסכמו עם הסטודנטים בטענה שהם לא מנהלים משא ומתן "תחת אש". מכיוון שכבר יש לנו הבטחות דומות מסגן נשיא המכון בכתב מזה מספר חודשים והן לא קוימו, אנו נערכים לקראת המשך המאבק.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. כתובת הגיב:

  לכל מאבטחי צוות 3

  על מנת להגיש תביעה נגד החברה המעסיקה את צוות 3 בגין אי תשלום של כספים המגיעים לפי חוק כגון: שעות נוספות, קרן פנסיה, דמי הבראה וחופשה, ותק, פיצויים וכו… נא לשלוח מייל שם וטלפון לכתובת אימייל tvia2007@nana.co.il

 2. ניצן אביב. הגיב:

  כל הכבוד ויישר-כח לועד מאבטחי מכון ויצמן – צוות 3 ואיחולי הצלחה מקרב-לב במאבקכם

 3. אחמד פילגר / תצליחו הגיב:

  אני רוצה לאחל לכל החברים במכון ויצמן ובכל מקום העבודה האחרים ברחבי הארץ הצלחה בניסיונותיהם לארגן את מקומות העבודה, לארגן את העובדים היהודים והערבים כמעמד אחד, שיעמוד איתן מול הקפיטליסטים הנצלנים.

 4. אדום הגיב:

  מי ייתן ומאבקכם הצודק יצבור תאוצה ויקיף יותר ויותר עובדים/עבדים.
  ולגבי ההסתדרות, בעקשנותה לשמור על העובדים החזקים היא מתעקשת על מוסד הקביעות שהוא מוסד רקוב ומרקיב ובכך יש לה חלק בהחלשת מאבקם של עובדי נתב"ג, שלא רוצים זכויות יתר, אלא רק שלא יפטרו אותם ללא הצדקה כדי להכניס במקומם עובדים חדשים עם זכויות מופחתות.

 5. אתי הגיב:

  אז לא הבנתי שני דברים,
  1. התחלת לעבוד שם רק כדי להקים ועד???
  2. הטענות שלך כלפי מי הן??? חברת צוות 3 או מכון ויצמן?

 6. גרי אטרי הגיב:

  ומה רע בלהתחיל לעבוד במקום כדי להקים שם ועד? בתקופתנו, עשינו זאת פעמים רבות — שלחנו חברים לעבוד כפועלים פשוטים במקומות שונים כדי להקים ועדים ולהעלות את המודעות הפועלית. למרבה הצער, ברוב המקומות זה לא עבד כי החברים היו בד"כ אינטלקטואלים, והתקשו לקום בבוקר.

 7. חיה ווילדעה-וייסגלס הגיב:

  פעילת השמאל שלי יחמיוביץ כתבה על זה בדיוק בהארץ
  — קישור —

 8. אלכס הגיב:

  חבל שלא פירטת יותר בנושא ההסתדרות . עבדתי כמאבטח בקופת לימודיי ואני מסכים שזהו בין הענפים המנוצלים ביותר . מן העובדה ש"ההסתדרות" איננה "יורדת אל העם" אפשר להסיק מסקנה אחת פשוטה – זמנה תם .

  לא עובדי המקורות או חברת החשמל זקוקים להתאגדות כרגע . יש מאות אלפי אנשים אחרים שעליהם בהסתדרות כנראה שלא שמעו . אני כבר מתאר לעצמי את המבט של אותו פקיד שקיבל את שיחת הטלפון בדבר הועד החדש של "צוות 3″ …

  ומדוע פיטורי העובדים שניסו להקים ועד אינם מפתיעים אותי ?

 9. סתם אחד הגיב:

  ועד עובדים חזק הוא ועד המסוגל לאגד את האנשים מאחוריו,לא כל התארגנות קיקיונית,תענה ובצדק ע"י ההסתדרות,זה לא הוגן עבור שאר העובדים במשק.לחברת החשמל,מקורות ועוד יש ועדים,שכל העובדים כאחד (כמעט) נצבים מאחוריהם,ולכן יש להם אוזן קשבת בהסתדרות.
  יואילו העובדים להתארגן היטב,והכל יסתדר על הצד הטוב ביותר.מבורכת התגיסותה של שלי יחימוביץ למאבק מה שמראה שיש התארגנות מה.
  קצת מטריד לראות מקימי ועד מיקצועיים,יש בזה
  מעין זילות של הענין.היתכן שחוסר ההצלחה נובע מכך? ומה בדבר הסטודנטים שהם חלק גדול ממצבת העובדים היכן הם בתמונה? האם רק שכר הלימוד מוציא אותם ל"רחובות"?כנראה שכן.
  לסכום:הצלחה במאבק המבורך וישר כוח לכל הנוגעים בדבר.

 10. פרדי הגיב:

  מה רע בלרצות להגיע למקום עבודה כדי להיות הוועד?

  שמעתי שאפילו עופר עיני מזכ"ל ההסתדרות נשאל בטפס קבלה ראשון שמילא לעבודה במפעלי ים המלח איזה תפקיד ירצה במפעיל, והוא כתב "יו"ר ועד העובדים".

 11. סתם אחד הגיב:

  לפרדי
  עם כל הכבוד זהו ענין נורמטיבי,אתה הולך לעבודה ע"מ לעבוד.הפוליטיקה הינה רק ערך מוסף.ותמיד יהיה עובד חרוץ ואינטליגנטי, המוכן להקדיש ממרצו וזמנו לעניני הועד,עדיף בעיני,על פניו של עסקן מקצועי מוצנח,שכל יכולתו בשפתיו ובקשריו.אם כי במקרה דנן,פעולתו של אוהד,נראית יותר כהקרבה והתגיסות,והוא ברוב צניעותו פשוט אינו מנפנף בזאת.אם הייתי עופר עיני הייתי מגיסו מיד להסתדרות,ושולח אותו,לאחר יצוב הועד במכון גם למקומות נוספים.זה הוא תפקידה של ההיסתדרות מאז ומעולם.אך ועד חזק חייב להשען בראש ובראשונה על עובדים מוערכים שצומחים מבפנים.שהרי לועד גם אחריות על הנעשה בין כותלי המפעל ומשם הוא שואב את כוחו.

 12. שרוליק זעירא הגיב:

  יישר כח גדול. ולוואי שיירבו וועדים שכאלו. ולוואי שיהיה לי הכח והיכולת להאבק להקמת וועד שכזה בחברתינו.

  העתקתי לכאן הודעה שכתבתי ב-אייל הקורא".

  לחן עממי רוסי בהקדשה אישית ככתבו וכלשונו.

  אני עצמי הנני עובד בעשרה חודשים האחרונים בחברת שמירה ידועה. המתקן המשומר הוא בניין משרדיהם של חברת ענק עוד יותר ידועה ומפורסמת… בעליה שותף בלא מעט עסקים בארץ ובעולם. אגב, אם שאלתם, כסטודנט זו עבודה המתאימה לי ככפפה ליד.

  עובדים איתי שני סטודנטים צעירים, עולים ותיקים מחבר המדינות לשעבר. שניהם שרתו בצה"ל – אחד מהם ביחידה קרבית. הוא עושה לא מעט ימי מילואים בשנה.

  הסיפור שלי לא מדהים במיוחד. בדיעבד מסתבר שהוא שגרתי למדי ונוהל בלתי כתוב של חברות השמירה-ניקיון. ובכל זאת, ולמרות הבנתי והכרתי את הרוע שבשיטה הקפיטליסטית החזירית, גרם לי לעירעור שבעקבותיו הרהור על השיטה בכלל ועלי בפרט, על עתידי בטווח הקצר…

  הכל קרה בשבוע רגיל למדי, כשהצצתי בסידור העבודה וגיליתי שם של עובד חדש. בבירור טלפוני עם שני החבר’ה שאתי, התברר שרומן הוא בעצם ניקולאי אלא שמלאו מכסת "עשרת החודשים" והוא נאלץ להמציא שם של מכר מובטל, כדי (כדאי!) לשמר את מקום העבודה. אחרת -יפוטר.

  בינתיים חלפו שלושה חודשים ורומן חזר להיות רומן – אין חשש שימצא עובד שנה תמימה ברצף… אבל ניקולאי (הפקטיבי) לא גמר את תפקידו, כעת הוא "מחליף" (באופן וירטואלי) את איגור (השומר השני). אף הוא כסטודנט חייב לתקיים ממשכורת הדחק.

  באשר אלי, עשרת חדשי עבודתי מתקרבים. אני לא מתכוון לגייס את שמו סבא רבא ז"ל. מבחינתי זהו קו אדום. ויתרתי, על אי-תשלום נסיעות, על דמי הבראה. למעשה ויתרתי על כל זכויות העובד. התפשרתי על שמונה עשר וחצי ש"ח לשעה. הא, ותו לא. אבל לעבירה פלילית (האמנם זו עבירה פלילית?), לשקר כל כך ברור (זהות בדויה) לא אוכל להיות שותף באופן אישי.

  אמנם ענף השמירה והנקיון נמצא במשלב הנמוך ביותר במדרג המקצועות ובטבלאות השכר, אך בעידן הגלובליזציה, התקשורת המהירה ומיקור-חוץ (outsourcing) ענף זה כמשל וכשנינה למה שיקרה, וכבר קורה, בלא מעט מענפי התעסוקה. כן, גם ב-היי-טק!

  לא אחזה מרד שכירים המוני. לא אחזה חברה מתפוררת ומתוסכלת שמיואשת מעצם קיומה, שלא מסוגלת להגן על עצמה מפני אויביה ושראשיה חבר מושחתים שכל מאווייהם לעשות לביתם. את ההווה אין צורך לחזות, את ההווה חשים ומרגישים. ומי שלא מבין כי ישנו קשר הדוק ובלתי נפרד בין כלכלה לבין חברה – שוטה, רשע וגס רוח.

  מקווה שלא הטרחתי אתכם יתר על המידה. כולי תקווה שזנכה לחיות בחברה מתוקנת יותר וצודקת יותר – חברתית יותר.

  שבת שלום,
  שומר על משמרתו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים