הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בנובמבר, 2006 25 תגובות

גאידמק ל"ידיעות אחרונות": "רוב הציבור רוצה שאהיה ראש הממשלה".


אינני יודעת מניין שאב האיש הזה בעל פני הדג את המידע הנ"ל, אבל לא אתפלא אם יש בו שמץ אמת. אולי לא רוב הציבור – כי הרי הדתיים לא ירצו מישהו שלא ברור מה מוצאו ואינו ידוע כשומר מצוות. החברה הערבית בישראל ספק אם תהיה מעוניינת בו. השרידים המדולדלים של מה שפעם נקרא "ההתיישבות העובדת" גם כן ספק אם ייתמכו בו. ויש עוד כמה חוגים בישראל שלא יירצו ראש ממשלה המדבר אלינו באנגלית במבטא רוסי. אבל לך תדע – אם ירוץ לכנסת יתכן שייבחר ויביא עימו עוד כמה מן האוליגרכים הרוסים, המיליארדרים שיצאו מברה"מ לשעבר כשחלק ניכר מעושרה בכיסיהם. כל אלה יישמחו לזכות – ליתר ביטחון – בחסינות הנרחבת ממנה נהנים פרלמנטרים ישראלים.

כאשר פלאטו שרון רץ לכנסת הוא אמר לבוחרים שכאשר יגיע לכנסת הוא ייבנה שיכונים וישפר את מצבם הכלכלי, וכן הלאה. ואכן כמה מן הבוחרים לא הביאו בחשבון שגם אם כוונותיו כשרות, וגם אם יצליח להגיע לכנסת, ואפילו יביא איתו עוד ח"כ או שניים, רשימתו לא תהיה במעמד שיאפשר לה לשנות סדרי עדיפויות בכלכלת ישראל וניהולה. אז הוא נכנס לכנסת, זכה בחסינות נגד מיני כתבי-אישום שהוגשו נגדו בעולם, ולא נגרם נזק רב מדי. היום יש בינינו כמה אנשים, עשירים לאין ערוך מפלאטו, שגם הם יושבים כאן בביטחה, בהנחה (סבירה) שישראל לא תסגיר אותם לממשלת רוסיה, המשתוקקת לעשות להם מה שעשתה לחודורקובסקי. אז יש לי הצעה.


בואו נמנה את גאידמק לנשיא ואת ליברמן לראש ממשלה, שיקים קבינט בו יוכלו לנהל את הדיונים ברוסית, ויעשו במדינה כרצונם. הם יפריטו כל מה שעוד לא הופרט כאן וירוויחו עוד יותר כסף, ויטפלו במתנגדים להם כפי שלמדו מן הממשלות במולדתם. אנחנו, ההלוטים, נמשיך לדבר בעברית או ערבית, להתרפק על ימים עברו, ורק נצפה משליטינו לזרוק לנו מפעם לפעם אי-אלה פירורים עסיסיים משולחנם העשיר … כה רחוקים הימים מאז חשבנו שאבא אבן אינו ישראלי מספיק לשמש בתפקיד הראשי בממשלת ישראל! כמובן שזו לא הסיבה העיקרית להתחלחל מן הרעיון שגאידמק יהיה נשיא וליברמן רה"מ – דברים הרבה יותר גרועים יקרו כאשר החבורה הזאת תגיע פה לשלטון. אבל על אלה כבר כתבו רבים וטובים, ואין לי כוח להוסיף עליהם.


אפשר להמשיך עם הסיפור הזה, והלוואי שהיה לגמרי פנטסטי ובלתי-אפשרי. "גאידמק" הוא היגוי רוסי של המלה האוקראינית "האידמק", שדורות של יהודי אוקראינה נחרדו כששמעו אותה: ההאידמקים היו כנופיות קוזקים, אלה שביצעו את הפוגרומים הנוראים במאה ה-18 (פרעות תרס"ט). כיצד בדיוק הגיע בחור יהודי לשאת שם כזה? – אבל מה זה חשוב, אם האיש בעל פני הדג נותן כסף.


ידיד שלי, שתמיד אמר שהמדינה מזכירה לו את בית המשוגעים במחזה "פר גינט", אומר עכשיו שכדי לעדכן את התמונה יש לשלב את בית-המשוגעים עם בית-זונות. אבל הוא בחור חצוף, ולא צריך להתייחס לדבריו.

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. כאשר המבקרת הופך להיות גרוע יותר ממהמבוקר הגיב:

  "פני דג" ?
  "לא ברור מוצאו" ?
  ואני לתומי חשבתי שעקרון ראשון במעלה בשמאל ההומני הוא שלא חשוב מהו המראה החיצוני של אדם ובטח ובטח לא מוצאו. חשוב מה אדם אומר ו(בעיקר) מה אדם עושה.
  כנראה שגאיידמק הוא לא בדיוק חסיד אומות העולם אבל אני מכיר מעט מאוד אנשים (כן גם אצל חברי בשמאל) שהם כאלו.
  אחת הסיבות המרכזיות, לצערי, לחוסר פופולריות השמאל במדינה היא שהוא נתפס כעוסק בעיקר ברווחת מי שנתפס כאוייב (פעילות חשובה אך לא מספקת) ולא ברווחת האומללים מבית.
  אדרבא, יקום אחד מהמליונרים בצד שלנו – ויתרום כסף לא רק למודעות מצחיקות בעיתון שאיש אינו קורא אלא לקירוב לבבות בפועל לאומנותינו.

 2. ולדימיר קזקוב הגיב:

  לפני שאני מזדעזע מהרעיון של יעל לוטן למשוח את גידמק לנשיאות, אני נחרד מהנימה הגזענית באתר שמאלי. יעל לוטן מבזה את גידמק תוך התייחסות לצורתו החיצנית, "בעל פני הדג" היא מכנה אותו.קצת זהירות, ולו בגלל שגם בין אנשי השמאל יש כאלה שפניהם וצורתם אינה כליל השלמות. מה היתה הגברת אומרת על סגנון כזה מצד איש ימין כלפיה או מי מחבריה בגדה?
  גם יחסה המתנשא לשפה הרוסית, משדרת פרובינציאליות תרבותית. אפשר לחשוב שבשפה העברית נשמעים רק דברי חוכמה. יש לי חדשה מרעישה עבור גברת לוטן: ניתן לדבר שטויות ולבטא רעיונות מפחידים בשפה העברית ולהביע רעיונות נשגבים בשפה הרוסית, ולהיפך.
  מאחר ויעל לוטן משדכת את גידמק עם ליברמן, כאילן זה מובן מאליו (גישה סטיראוטיפית), ראוי לציין כי דווקא בנושא ליברמן הביע גידמק הסתייגות מדרכו הכוחנית.
  ולגופו של עניין. אינני יודע מהם רעיונותיו של גידמק, כי הוא נזהר לא להתחייב למשהו מוגדר מעבר ל"אהבת ישראל". אינני בטוח שהוא יהיה יותר גרוע מאלה הניצבים היום בצמרת הממשלה והצבא. זאת עוד לא סיבה לבחור בו, בוודאי לא למי שרואה עצמו כאיש שמאל, אבל גם לא סיבה לדבר בו סרה בסגנון המכפיש והלא פוליטי של יעל לוטן.

 3. אלכס קון הגיב:

  מאמר בעייתי בלשון המעטה. הבעיה עם גאידמק וליברמן היא האידאולוגיה שלהם ולא מוצאם האתני.

  המאמר מדיף ריח של גזענות.

 4. רמי הגיב:

  עד שאתם מתנפלים על לוטן, בואו נשאל את עצמנו מה אנחנו יודעים על האיש הזה, שבהונו קונה עמדת השפעה שממנה יוכל להגדיל את הונו וחוזר חלילה. וכי יודעים אנו את מקור עושרו? בראיון ארוך שהוא נתן לאחד העיותונים לפני כחודש הוא מפרט ביוגרפיה באופן סלקטיבי והעיתונאי אינו מעז להציג לו שום שאלה. אם גאידמאק רוצה להיות סתם נדבן בסתר, בבקשה, אבל אם הוא נושא עיניו לעמדת השפעה (שר, ראש ממשלה, אולי נשיא (אם יש לו נסיון בנשים או כיו"ב) אז הוא חייב להשיב לשאלות עיתונאים ולהציג מסמכים. לא כל עשיר יכול לקנות אותנו. יש דברים שאינן למכירה. הארץ הזו, שכל כך הרבה דם נשפך עליה, היתה שייכת פעם לאוכלוסיה. היום היא מכורה רובה לטייקוני חו"ל. דומה שלפנינו או מהפכה או התנוונות אינסופית.

 5. מספר הערות הגיב:

  לא יכולתי שלא להבחין ברסיסי הגזענות שבמאמר, כמעט כתבתי "גזענות סמויה" אך היא כלל אינה סמויה…
  גאידמק בעיני לוטן הוא איש בעל פני דג,
  המדבר אלינו לא פחות ולא יותר באנגלית במבטא רוסי!
  עניין הרוסית מטריד ביותר כי אולי גם יהיה לנו "קבינט בו יוכלו לנהל את הדיונים ברוסית", ממש גוואלד! (אופס, התפלק לי ביידיש, עימכם הסליחה).
  ואז מעלה לוטן לדיון את שמו של גאידמק:
  זה מזכיר מילה נוראה באוקראינית!
  הייתי מגחך אלמלא זה היה עצוב, מי שהיה מעלה טיעונים דומים לגבי ערבי עשיר שהיה עושה כמו גאידמק היה מיד מואשם ומוקע כגזען.
  ומי שהיה אומר על פוליטיקאית או אשת ציבור שיש לה "פני דג" היה מיד נשפט כשוביניסט וסקסיסט.
  אבל כנראה שטיבו של הרפש להזרק בצורה חד סיטרית בלבד, וגזענות היא לצערנו נחלת כולם.

 6. אחמד פילגר / שאלה יותר רצינית הגיב:

  השאלה הרצינית ביותר היא האם אותם אוליגרכים רוסים הם סתם עשירים-בעלי הון-נצלנים (גיידמק עשה את הונו תודות למכירות נשק לאפריקה. נשק רוסי, כמובן) או שהם מייצגים את הקפיטליזם הרוסי החדש שקם על חורבותיה של ברה"מ. אילו גיידמק היה עשיר אמריקאי, לא היו מתייחסים אליו כצורה כזו. האם ישראל לא הופכת לזירת התמודדות פוליטית-כלכלית בין הקפיטליזם האמריקאי לקפיטליזם הרוסי?

 7. ירושלמי הגיב:

  הבעייה עם גאיידמק אינה מוצאו הרוסי או עושרו הרב אלה האידאולוגיה שלו .

  בכל מקרה , הבעייה של מדינת ישראל אינה גאיידמק , שלפחות מנסה לעזור לאנשים מכספו , אלה המדיניות של ממשלת ישראל שהפקירה את מדינת הרווחה תוך פגיעה אנושה בעניים , מובטלים קשישים וכול , לטובת מדינה קפיטלסיטית הסוגדת להון .

  היעדר אופק לשלום והפגיעה בסולידריות החברתית היא הסכנה האמיתית למדינה ,ולא מר גאיידמק

 8. יעל לוטן הגיב:

  רק אחרי ששלחתי את הרשימה הנ"ל שמעתי שהאיש הזה נושא דרכון דיפלומטי מטעם ממשלת אנגולה. מן הסתם יש לאנגולים סיבה משלהם להעניק לו דרכון כזה. אבל האם גם עובדה זו לא מספיקה כדי לעורר בכם ספקות ביחס להתאמתו לשלטון אצלינו? – לא הייתי מגיבה על פרצוף הדג או שאר מעלותיו של האיש, אלמלא יומרותיו – המושתתות על הונו – להגיע כאן לעמדת כוח ושלטון.

 9. ירושלמי הגיב:

  ליעל , הבעייה עם גאיידמק אינה טמונה בכך רוסי , עשיר או בעל פרצוף מפחיד , אלא טמונה באידאולוגיה הכוחנית , אנטי דמוקרטית וגישתו הקפיטליסטית שכל דבר ניתן לקנות בכסף .

 10. מרים / די עם בעלי ההון הגיב:

  די עם בעלי ההון – אמריקאים, רוסים… או ישראלים!

 11. טל שמואלי הגיב:

  אני שמעתי שגאידמק זה בכלל הבוס האחרון במשחק "מורטאל קומבט". לא יודע מאיפה הבאתם את הרעיון הזה של אוליגרך.

 12. אינסה מיכאלי הגיב:

  ההגנה על הישגי מהפכת אוקטובר כוללת הגנה על כספים שנולדו במהפכה זו, באופן עקיף או ישיר, גם אם יש דברים שלא מוצאים חן לגמרי. בדיוק מסיבה זו, תמכתי בפלישה הסובייטית לאפגניסטן, כיוון שהיא ביטאה התפשטות של משטר מתקדם לעומת משטר ריאקציוני פיאודלי.

 13. לאינסה מיכאלי מיוסף הגיב:

  לגבי מה שאמרת על "כשרות" הכספים של גאידמק –
  באנגלית היו אומרים על זה: You must be joking
  דווקא בגלל שמקור הכספים הוא ב"מהפכת אוקטובר הבולשביקית" זה הרבה יותר מכעיס ומקומם. שכן כל האוליגרכים עשו את הונם מההפרטה הכל-כך קיצונית שקרתה בבריה"מ לשעבר שנמכרה בזול, ממש ככה.
  אותו "הון פועלים" עבר בקלות בלתי נסבלת לידיהם של מספר אנשים מצומצם, וכעת יש ברוסיה ובאוקראינה קפיטליזם ופערי מעמדות שגורמים לארה"ב להראות כמו נורבגיה.

  בעיני זה ממש "מאירגא רמה לבירא עמיקתא",
  ואם זה גורם לך קורת רוח – אשריך וטוב לך.

 14. אינסה מיכאלי הגיב:

  בדיוק על גאידמק, חשוב לזכור נקודה אחת מרכזית. ההון שלו שונה מאד מההון של אמריקאים, כיוון שמקורו בכספים שהושגו בסופו של דבר הודות למהפכה אוקטובר הבולשביקית. גם אם לא נעים להודות, הכספים האלו הרבה יותר הגונים מאלו של אימפריאליסטים אמריקאיים או בריטיים. זאת כיוון שהון זה נוצר במדינת הפועלים הגדולה והיחידה בהיסטוריה המודרנית. אז אולי אפשר קצת לרסן את ההשמצות.

  חוץ מזה, ממש לא יפה ללעוג לאדם על איך שהוא נראה (איש בעל פני דג וכו’). שמעתי כבר השוואות בין מראה פני כמה מדמויות השמאל לחיות שונות והדבר תמיד רק הכעיס אותי, אף פעם לא הצחיק.

 15. רמי הגיב:

  אז האם גם יש הבדל בין הקרינה מצ’רנוביל לבין הקרינה מאי שלושת המייל בארה"ב, בגלל הרקע המעמדי?

 16. מתן לאינסה הגיב:

  ראשית כל אני מצטרף למחאה על הטון של המאמר. אני מכיר את יעל לוטן ויודע שאינה גזענית, אבל הטון הוא טון גזעני ואני חושב שהתנצלות תהיה במקום.

  ולאינסה, מה פירוש "כספים שנולדו במהפכת אוקטובר"? כסף לא נולד, הוא נטבע על-ידי ממשלות ומייצג עבודה של בני אדם. מה הקשר בין מוסריותה של הממשלה הטובעת (בהנחה שהרובלים בכיסו של גאידאמק אכן הוטבעו על ידי לנין וטרוצקי) לבין מוסריות המחזיק בהם? האם שוד קופת המפלגה הקומוניסטית הגרמנית הפך את הנאצים לטובים יותר מכיוון שהילתו של הכסף הזה עברה אליהם?

 17. יוסף לאינסה מיכאלי – תגובה תמוהה הגיב:

  כתבת ש"הגנה על הישגי מהפכת אוקטובר כוללת הגנה על כספים שנולדו במהפכה זו, באופן עקיף או ישיר" –
  מה הכוונה? חלק גדול מהכספים האלו נמצא היום בידי מעט אוליגרכים – האם זה במסגרת ההגנה על אותם כספים?
  ברור שלא! הכספים האלו אבודים היום (= בידיים פרטיות).
  הם אבודים כמו גם הישגי המהפכה…

  לגבי הפלישה הסובייטית לאפגניסטן – אני מניח שב"משטר מתקדם" אתה מתכוון לבריה"מ דאז וב"משטר ריאקציוני פיאודלי" אתה מתכוון לאפגניסטן.
  האם ניתן להסיק מכך שאתה תומך בפלישת ארה"ב לעיראק? כיבוש עזה ע"י ישראל? אימפריאליזם בכלל?

 18. תמר לאינסה הגיב:

  גם תמכת בפלישה של האמריקאים לאפגניסטן ועיראק, משום שהיא ביטאה התפשטות של משטר מתקדם לעומת משטר ריאקציוני?

 19. נפתלי הדג הגיב:

  Inessa: Kidding du, oder scherzt du? Angegangen, ist dieses eine ernste Web site, die der Ursache der Weltrevolution und der toilers und der Funktion Kategorie und der Landwirte und ein althergebrachter Frieden zwischen Juden und Arabern eingeweiht wird.

 20. אינסה לנפתלי הדג הגיב:

  אפשר לקבל תרגום (משפת הדגים?) לשפה העברית?

 21. רמי הגיב:

  נראה לי שיעל לוטן פספסה הפעם, ומצטער לומר שגם חשפה גם מוטיבים גזעניים (כן, בואו נודה, גם בשמאל יש גזענות, ולא מעט — אם לא נגד ערבים אז נגד מזרחיים, רוסיים…)

  מאמר כנה וישיר בדיוק בנושא זה, מאת יורם קניוק, תחת הכותרת "עלוקות, רדו מגאידמק":

  — קישור —

 22. חדוה: גאידמק יחלק את ירושלים… הגיב:

  לתושבי שדרות!

 23. עופרי הגיב:

  לדעתי עוד לא התייחסנו לדבר החשוב ביותר על גאידמק, זה נאמר בצורות מעורפלות, אך התמקדו כאן בעיקר על נימת המאמר. הבעייתיות כאן היא העובדה שגאידמק עושה מחוץ למערכת. פתרונותיו הן דרכים של טבעת זהב מבעל מכה לאחר שהכה, המשך הפחד. כיבוי שריפה והשארת גחלת בוערת. בכל סוגי העזרה שראינו ממנו עד היום היו כאלה וזה מה שעושה אותם מחד מפחידות לנו כעם ומאידך ריקות וגורמות לסלידה "משהו שם מסריח" וזה פשוט תכלית פעולתו

 24. ליעל לוטן – תיקון הגיב:

  ההאידמאקים פרעו ביהודי פולין בפרעות ת"ח ות"ט, במאה ה-17 (1648-9).
  תרס"ט היא שנת 1909, שדווקא בה לא היו פרעות ראויות לציון, ככל הידוע לי.

 25. אורלינג, HFA הגיב:

  מאמר נפלא, תודה על הזכות לקרוא אותו ועוד באכסניה הזאת!!
  העובדה שהוא כביכול מוגש ‘מהמותן’ אינה עושה אותו פחות אינטליגנטי ואקטואלי, היום בקיץ 2007 כמו בשעת כתיבתו לפני למעלה מחצי שנה.

  איש הדג, אנא יעל לוטן הסבירי להם, למתלהמים שפוחדים מגילויי הגזענות-בגרוש ששכיחים כנראה פי כמה בקרבם-הם, אינו אלא אותו עבריין-מהגר שאת שפתנו לא ידע, שבצווארונו הלבן מיליוני דולרים ששייכים לעם הרוסי, ואשר שותק – מעשה דג – בכל פעם שקולו בנושאיה האקוטיים ביותר של המדינה המארחת אותו נדרש להישמע משהוא מבקש להיות כאן בעמדת שלטון !!

  כיום, לפחות עד לרגע זה, נדמה שרק משחר אילן ולילי גלילי, כתבי "הארץ", ניתן לשמוע, בהבלחות לא סדירות, את קולו המהוסס-אך-בוטח של הישראלי שתופס את עצמו לרגע ותוהה – מה זאת ה"עליה" הזאת? מה היא הביאה לנו, מלבד הריגתו, חיסולו, אידויו, של הסיכוי לשימור הרוב העברי המצביע למפלגות השלום וששותף למשאלות הצדק החברתי?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים