הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בדצמבר, 2006 23 תגובות

קוראי וקוראות מדור דעות מעריב נתקלו ביום ג’ ה- 5.12.06, במניפסט גזעני, הכולל הסתה קשה נגד נשים, פרי עטו ד"ר גבי אביטל. אני תמהה כיצד מרשה לעצמו עיתון יומי רחב תפוצה לזרות עמדות קיצוניות ומסיתות נגד נשים באמצעות העלאת כותבים, שדבריהם חורגים בהרבה מגבולות הטעם הטוב, מסף העריכה הסביר, ובאמתלה של "חופש ביטוי".

אפשר גם לתהות כיצד מי שמציג עמדות כמו אלו של ד"ר אביטל, מורשה לשמש כמרצה באקדמיה לטיס של חיל האוויר. זה האיש שמחנך את ילדינו, חיילינו הצעירים? עם חינוך כזה, לא מפליא שדווקא מחיל האוויר צומחת פשיעה מינית שיטתית נגד נשים כמו זו שארעה בנבטים, שעל פי הסטטיסטיקות הבינלאומיות של היחס בין הגלוי לסמוי בעבירות מין קשות – יתכן והיא רק קצה הקרחון. גם הגיבוי הגורף שניתן לאותם פושעים, כפי שעלה מפסיקת מפקדיהם שפטרה אותם מענישה, מובן יותר לאור דברי ה"מרצה באקדמיה לטיס של חיל האוויר" (כפי שהוא חותם את מאמרו).


תחת הכותרת "פשע שילוב נשים", מונה אביטל את הסיבות מדוע נשים נחותות ביולוגית והן אלו שמחלישות, באספירציות הפמיניסטיות שלהן, את חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל: "צה"ל אינו מעבדה לניסויים פמיניסטיים. שילוב לוחמות פוגע ברמת צה"ל. שילוב נשים, בגלל לחץ של ארגוני נשים, הוא פשע". אביטל מגדיל לעשות ורומז ששילוב נשים הוא גם זה שפגע ביכולת הצבאית של צה"ל במלחמה האחרונה (הרמטכ"ל – איש חיל האוויר – יכול להירגע: נמצאו האשמות בכישלוננו במלחמה). את הלחץ הציבורי שהביא לפתיחת השיבוץ בצה"ל למציאות שוויונית יותר – מגדיר אביטל כ"פשע לעילא ולעילא" הוא אף מגייס לביסוס טיעוניו – בדומה למה שעושה פרופ’ ואן קרפלד הידוע לשמצה בשיעוריו באוניברסיטה העברית – אזכור דמגוגי של "מומחים לרפואה ופיזיולוגים" להוכחת נחיתותה הביולוגית של האישה.


למעשה, אביטל מגיב למאמרה של ד"ר אסתר הרצוג, המנתח את המניעים לניסיונות של נציגי הציונות הדתית בצה"ל לקחת מנשים את הישגיהן בצבא. הרצוג מביאה סימוכין לכך, שהנתונים שמציג האלוף אלעזר שטרן לגבי נחיתותן הביולוגית-פיזיולוגית של נשים, הם בסה"כ סיפור כיסוי שקוף לכך שהוא מייצג את עמדתם של רבנים, הדורשים הרחקת בנות מיחידות קרביות. איך מאשר המאמר של אביטל את טיעונה של הרצוג? שלא במפתיע, אביטל מסיים את המניפסט האנטי נשי שלו בציטוט מפי אל"מ יהודה וגמן, שאמר: "יחידה מעורבת חלשה יותר מיחידה של חיילים בלבד, וארגון צבאי שמחליש את עצמו במודע הוא לא מקצועי". וגמן (החילוני) הוא יקיר הציונות הדתית. את דבריו אלו מצאתי מצוטטים באתרי אינטרנט דתיים, בהם מתייעצות בנות דתיות האם להתגייס לצה"ל, שם מנסים לרפות את ידיהן ולהוכיח להן שבהתגייסותן הן פוגעות במדינת ישראל ובטחונה, ובעיתון המתנחלים "מקור ראשון". הדברים מתחברים יפה לעמדתי משכבר, לפיה האסטרטגיה של הציונות הדתית להפיכת מדינת ישראל לכזו המנוהלת על פי הקודים החברתיים-לאומיים-הלכתיים-שוביניסטיים שלהם, עברה לאחר רצח רבין מכיכר ציון אל שורות הפיקוד הגבוה בצה"ל. למרות שאביטל טוען, במניפסט שלו, ש"צה"ל אינו מעבדה לניסויים חברתיים" – הרי שאביטל, שטרן, וגמן ודומיהם הופכים את הצבא בדיוק לכזו מעבדה, בניסיונם לשנות את כור ההיתוך החברתי המרכזי ביותר במדינת ישראל, ממנו צומחות עתודות ההנהגה בכל תחומי חיינו, לצבא בעל אוריאנטציה ציונית-דתית על טהרת הגבריות.


לגבי טענתו של אביטל לגבי הבדלים הפיזיולוגיים בין נשים לגברים, המהווים לדעתו את הוכחת ה"פשע" של שילוב נשים, הרי שתגובתי על כך נמסרה כבר לפני שנים: צה"ל לא עושה שום מאמץ להפוך את כל יחידותיו לידידותיות לשני המינים. למשל – בעוד שברוב הציודים המשמשים לכל תחומי החיים, חלה התפתחות טכנולוגית מרשימה בהורדת המשקל הסגולי של החומרים המשמשים לייצורם (אפילו בצבא – נעלי הצנחנים) – הרי שעד כה לא נעשה שום מאמץ בצה"ל, לפעול להתאמת משקל האפוד וציודיו למסת השרירים של נשים. הצבא, שתקציבו עלה בעשור האחרון ב- 15%, העדיף להקצות את הסכומים האדירים הללו לאבטחת עתידם הכלכלי של פורשיו – גברים ברובם – ולא הקצה דבר למחקר ופיתוח שיהפוך אותו לנגיש יותר לכל האוכלוסיות שאינן גבריות, מצ’ואיסטיות ובעלות קב"א גבוה – נשים בכללן. אני יכולה רק להניח, שעם קולות כמו של אביטל ואלעזר שטרן מבית, ובימה מזמינה להסתה אנטי נשית בעיתונות היומית – המגמה הזו תימשך.


אני קוראת לכן מכאן למעריב לבחון, על פי עיקרון מבחן בוזגלו, האם היו מאשרים מאמר הסתה רווי שנאה שכזה לו במקום נשים היה כתוב בו "פשע שילוב דתיים/עולים/דרוזים/אתיופים/רוסים" וכיו"ב. ולצה"ל אני קוראת להרחיק את ד"ר אביטל מכל מגע על חיילים – ויפה שעה אחת קודם.

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. רמי בתגובה למגיב הראשון הגיב:

  ואז מדינת ישראל והאזור כולו יהנה משקט ושלווה וניתן לאנשים ריאליים ומדודים כמוך לנהל את הענינים. כן, גם אני נגד הכיבוש ובעד הסרבנות אך מי שרוצה להיווכח מדוע דעותינו נתפסות בציבור כמנותקות שיקרא בקשה את התגובה הראשונה שמעליי.
  אין ספק, דרכי השמאל העקבי להגיע לתודעת האנשים הם מפוקפקים ביותר.

 2. נגד נשים בצה"ל הגיב:

  אני אישית מתנגד לשילוב נשים בצה"ל, בתקווה שיהא זה צעד לקראת ביטול שילוב הגברים בו.

 3. על המשמר הגיב:

  המגיב הקודם הוא פציפיסט.ובזה אין רע,אולי הוא אפילו אוטופיסט,מפני שאפילו הפציפיסטים
  חלוקים בדעותיהם בכל הקשור להגנה עצמית,ולזכות קיומה של כזו ממוסדת.וגם בזה אין רע.
  הרע הוא,שאצלו,המטרה מקדשת אמצעים.
  ולגבי המאמר:
  חנה בית הלחמי (עבורי,את בית הלוחמי),היא ההוכחה הטובה ביותר,למה צריך נשים בצבא וכל מילה מיותרת.
  בכל אופן מאמרה מצטרף לביקורתו האחרונה של מבקר המדינה בדבר הכשרתם של הקצינים הגבוהים בצה"ל.אני רואה בכל הדברים הנ"ל קריאה נואשת של גוף מיוסר,שבמקום להגן על כולנו בדרך יעילה,צנועה ושיוויונית.נאנס לכוחניות אוילית,עצלנית ומושחתת.
  לנו אין ברירה אלא להבין שאורוות הבטחון (כמו אבוסים,דירים ורפתות אחרים בכל ענפי משק מדינתנו),דורשים ניקוי יסודי.
  ובשביל זה צריך את הרקולס (רצוי שיתיעץ עם ספרטקוס).

 4. אורי וייס הגיב:

  בית הלחמיי ששה להצטייר קול פמיניסטי נאור נגד החשוך אביטל. למעשה, היא הציגה כאן תיזה שוביניסטית-מיליטרסטית וחשוכה.
  בניגוד גמור למה שהיא טוענת, "שילוב" הנשים בצה"ל הוא אכן פשע. הוא אכן מהלך של הרחבת מעגלי הפושעים נגד האוכלוסיה הפלשתיאנית והלבנונית.יתר על כן, שילוב הנשים בצה"ל מקנה לגיטימציה לארגון טרור זה ולפשעיו. צה"ל הוא ארגון שמצבע פשעים נגד נשים פלשתיאניות ולבנוניות, ונפלא מעיניי, מה בין פמיניזם לבין דיכוי נשים פלשתינאיות בידי נשים ישראליות?
  גיוס הנשים לצה"ל גם יוצר אשליה מסוכנת, שבני הברית הטבעיים של הנשים בישראל הם הטייסים הפושעים, ןלא הנשים והילדים הפלשתינאים.
  בנוסף, היא מתעתעת בנשים לחשוב שהן תזכינה לשוויון ול"שילוב" בארגון הטרור צה"ל, בעוד בפועל הן תדוכאנה שם. הן אמנם תוכלנה לדכא כמה ילדים פלשתינאים, אבל הן תמשכנה להיות מדוכאות בידי הקלגסים גסי הרוח.
  בחמאס התנהל בשעתו ויכוח, אם יש לגייס גם נשים מתאבדות. התמיכה בהליכת נשים לצה"ל מזכירה את העמדה של מי שתומכים בגיוס נשים מתאבדות. עמדת חושך היא.

 5. גדעון ספירו הגיב:

  יותר משמרגיזים אותי מאמרים נחותים כמו זה של ד"ר גבי אביטל במעריב, מקוממים אותי תגובות כמו זו של חנה בית הלחמי, שהן ביטוי לפמיניזם מיליטריסטי.
  שהרי מה המשמעות של דבריה? היא אומרת למעשה לאותו שוחר מלחמה אביטל כי הוא לא צודק בטענתו שנשים הן פחות טובות בשדה הקרב מגברים. חנה בית הלחמי מתריסה כלפי אביטל "גם אנחנו יכולות להרוג ולרצוח כמוכם הגברים, גם אנחנו הנשים מסוגלות להטיס מטוסים ולזרוע מוות והרס, גם אנחנו מסוגלות להוציא אנשים להורג ("סיכולים ממוקדים" בשפת הכיבוש) ללא משפט באמצעות טילים ממסוקים, גם אנחנו מיומנות לירות פגזים מטנקים לבית חנון", וכך הלאה.
  הפמיניזם המיליטריסטי הזה מבית המדרש של יעל דיין, ד"ר אסתר הרצוג ודומיהן, שנאבק לשילוב נשים במערך הלוחם של הצבא, חושב ששוויון פירושו לאמץ את הרשע, הרוע והפשע שמסמל הצבא הגברי, הוא מאוס.

 6. דן תמיר הגיב:

  אדרבה: קודם שיוציאו את הנשים, אחר כך את כל אלה שמעל גיל 28, ואז את כל הבלונדינים ובעלי השיער החום (ישאירו רק את בעלי השיער השחור) , בהמשך את כל מי שנמוך ממטר שמונים ושנים – ככה כל פעם עוד פלח אוכלוסיה, ואולי ביום מן הימים לא יהיה יותר צבא.
  מה רע?
  ולגופו של ענין: הלואי והצבא היה המוסד היחידי במדינת ישראל שמחנך לערכים בסגנון האחים המסלמים. אם אנו רוצים לבחון את שרשי החינוך הלקוי כאן, צריך להתחיל בכתה אלף (אם לא כבר בגן).

 7. לא מבין הגיב:

  האם הכותבת טוענת שנשים וגברים שווים מבחינה פיזיולוגית? אני למשל ניסיתי להכנס להריון ולא הצלחתי. אישתי כן. בתחרויות ספורט יש הפרדה בין נשים וגברים. האם הכותבת חושבת שהם יכולים להתחרות יחד? כמה נשים תגענה לדעתה למקצה הגמר בריצה או בהדיפת כדור ברזל? נשים יותר חלשות מגברים לא בגלל אפליה אלא בגלל התפתחות אבולוציונית שדרשה מהן מבנה גוף אחר מאשר לגברים. לכן נשים לא תוכלנה להיות לוחמות בגולני ועל אף שכישוריהן הנפשיים והטכנים אינם נופלים מאלה של גברים ספק אם יש להן מקום בקורס טיס בגלל יכולת פיסית פחותה וטיס הוא גם הפגנת יכולת פיסית אדירה. להוכחה, סרגל המאמצים לנשים וגברים בכל היחידות שנשים שולבו בהן שונה. כלומר גם המצדדים בשילוב מכירים ביכולתן הפיסית הפחותה של נשים. לכן צודק וגמן כשהוא טוען ששילוב הנשים ביחידות מסוימות (רק כאלה שכוח פיסי הוא מרכיב חשוב בהן) הוא הורדת הרמה המקצועית של היחידה.בנגוד לדעת הנפגעת המקצועית זה לא אומר שהנשים נחותות אלא שהן אחרות. אני לא נפגע מחוסר היכולת ללדת והנשים לא צריכות להפגע מחוסר יכולתן להיות רמבו.

 8. אוהד הגיב:

  לפי הגדה השמאלית והשמאל הרדיקלי צריך לבטל את צהל אחריו את מדינת ישראל ?

 9. דג אילם הגיב:

  מה לגבי שילוב נשים בין חוקרי השב"כ האחראים על עינויים של פלסטינים? ושילוב נשים ביחידות מג"ב של המשטרה? יחידות האחראיות על דיכוי בשטחים ובתוך ישראל. ומה לגבי שילוב נשים במפעלי הנשק של תעש ורפאל? ושילוב מדעניות גרעין כמפתחות פצצות אטום בדימונה? מה דעתה של חנה בית הלחמי על אי השוויון בכל המקומות הללו? האם בכל הזוועות הללו על נשים להשתלב? בכדי שיהיו יותר חוקרים המענים פלסטינים? בכדי שיותר יחידות של מג"ב ינהגו באלימות נגד מפגינים? בכדי שיותר מהנדסים ייצרו נשק? בכדי שיותר מדענים ירכיבו פצצות פלוטוניום?

  אודה על תשובתה הכנה של הכותבת.

 10. על המשמר הגיב:

  לגדעון ספירו ולאחרים.
  אני פשוט נחרד:"אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר"?
  אני מאד,מאד,מאד מקווה שלא יקרב היום,בו תאלץ/ו לשכב באיזה משלט פרטיזני ולהאבק על שרידי השפיות האנושית,כנגד קלגסי דכוי אכזריים. ובאותו יום ,הגם אז תתנגד/ו לשילובן של אחיות לוחמות?
  ובכלל נראה את כל הגבורי הגנטיקה שלנו.עולים על מיזרון ומנסים לבצע איפון על יעל ארד…
  מה קורה כאן?
  מה הקשר בין נסיון לבצע צעד קטן (אך חשוב) בשנוי פניו של צבא הגנתינו,שאנוס לבצע משימות אופל בשרות שליטים אכזריים,לבין ההשתלחות חסרת הרסן,שבאה מצדך/ם?
  אם היית גדעון שר הביטחון (ואודה שזו תקוותי) הגם אז יהיה צה"ל צבא המשרת את הכיבוש?
  ובכלל לשינוי פניו של הצבא דרושים שני כוחות,זה שלמעלה-הווה אומר שינויים שלטוניים מדיניים.וזה שלמטה (או מבפנים),שעליו מדברת חנה.
  יואיל גדעון יתכבד ויפעל למען השנוי מלמעלה.
  פעולה לשוויון זכויות לנשים,כמו סרבנות לשרות בשטחים הכבושים (שני צעדים שונים בתכלית אך חשובים באותה מידה),הן פעולות לשינוי פניו של צבא הגנתינו מבפנים,מה לא ברור כאן?
  כמו שהמדינה היא כלי כך גם הצבא.
  ודין פרוטה כדין מאה.
  לך חנה רק אומר תודה על האור שעזר מאמרך לשפוך: על פרצופם של אונסי צבאנו וגם על אלה נעבעך שאמורים לגאלו.

 11. תשובה לשאלה הגיב:

  "האם צה"ל מחנך לשנאת נשים?" – כן. צה"ל מחנך למיליטריזם, הכורך בתוכו בצורה בלתי-נפרדת ערכים סקסיסטים ושובניסטים-גבריים.
  האם צה"ל יפסיק לחנך לשנאת נשים ברגע שיהיו גם צנחניות וצלפות? – לא.

 12. נעמי הגיב:

  מגיבים יקרים, שכנעתם אותי! נשים באשר הן חייבות לשמש חוד החנית המוסרי, ופשוט לסרב לקחת חלק בכל ארגון שיש בפעילותו משום פגם כלשהו. הייתי ממליצה, לפיכך, על הדרתן גם מן הפוליטיקה המושחתת והזירה הציבורית הבעייתית בכלל, ועל המנעות מפעילות כלכלית קפיטליסטית הכרוכה בהכרח ולבלי הפרד בניצול הפרולטריון.
  ובעצם למה לעצור כאן? עד שמדינת ישראל – ואתם יודעים מה, מדינות העולם בכלל – לא תהפוך/יהפכו לאוטופיה שוחרת צדק ואחווה אני ממליצה לנשים להמנע בכלל מן החיים בתחומיה / בתחומי כדור הארץ. הלא נשים נועדו לצורת חיים שיש בה עידון, רוך ואהבה (מי אמה "מהותנות" ולא קיבל?), ולכן המסקנה המתבקשת היא התאבדות מחאה המונית של כלל הנשים, לפחות באופן זמני ועד שיהיה פה נחמד.

 13. גדעון ספירו הגיב:

  לעל המשמר ולנעמי,
  אנימצפה מאשת שמאל לפעול על פי אותם עקרונות שמצופים מכל איש שמאל: לקרוא לכל אחת ואחד לסרב לשרת בצבא הכיבוש והדיכוי.
  האם אתם מעלים על דעתכם שנשים שמאליות היו נאבקות בדרום אפריקה של האפרטהייד למען שילובן של נשים בתפקידים קרביים בצבא הלבן שעוסק בדיכוי השחורים?
  אני בהחלט מסכים עם נעמי שכל הרעות החולות שיש בגברים יש גם בנשים. די לראות את ההתעמרות בפלסטינים של חיילות משמר הגבול וחיילות במחסומים. לא פחות אכזריות מהזכרים. עמדה שלטונית או עמדת שררה כלכלית בידי נשים, לא מלמד באופן אוטומטי על יתר הומניות. אשה בעלת שליטה קפטליסטית תתעמר בעובדים ותעשה את הכל למקסם רווח בדיוק כמו גברים. שרי אריסון לא הפכה את בנק הפועלים למשלט של הומניזם וכך גם גליה מאור מבנק לאומי. המאבק נגד ניצול קפיטליסטי יעשה על ידי נשים שמאליות וגברים שמאליים נגד מנצלים בין שהן נשים ובין גברים. המאבק נגד הגזענות יעשה על ידי נשים שמאליות וגברים שמאליים נגד פשיסטים ימניים, בין אם זו נדיה מטר או אליקים העצני.

 14. אבנר לחנה בית הלחמי הגיב:

  הכותבת עושה סלט, וכוונתה אינה ברורה.
  אני לא מבין מה זה בדיוק "נחיתותן הביולוגית" של הנשים לעומת הגברים, אבל אין ספק שנשים חלשות יותר מבחינה פיזית וכל אדם שמבין קצת בספורט יודה בזה בפה מלא.
  עובדה היא ששיאי העולם באתלטיקה לגברים הם ברמה אחרת מהנשים, ולמרבה האירוניה שיאי העולם לנשים שווים פחות או יותר לשיאים של הגברים הישראלים דווקא…

  אין ספק שיחידות שדה צבאיות מאוכלסות רובן ככולן ע"י גברים שכשירותם הפיסית גבוהה. השאלה היא האם שילוב נשים שכשירותן טובה מספיק משתלמת לאור ההשקעה המנהלתית הנדרשת ומתן פתרון לבעיות שעלולות לצוץ.

  לדוגמא: אי שם בסוף שנות השמונים עשיתי טירונות חי"ר בחורף קר ביותר. אני זוכר מצבים בהם הקור היה כל-כך גדול עד שנאלצנו, הטירונים, להצטופף ביחד לכדי "ערימה" כדי לשמור על חום הגוף. אני מדמיין את אותה טירונית דימיונית שהייתה מצטרפת אלינו באותה סיטואציה… כמה חיילים היו מנצלים את אותו מצב בעייתי? וכמה אחרים היו מואשמים על לא עוול בכפם?
  במקרים אחרים בגלל מחסור בזמן ובמים התקלחנו בזוגות, לעיתים בילינו שבועות באוהלים זוגיים ועוד המון מצבים שהם פתח לצרות כאשר מדובר במחלקה של טירונים בני 18 עם סף הורמונים וטוסטסטרון גבוה וכמה חיילות בנות.

 15. לאבנר הגיב:

  ומה אם, רחמנא ליצלן, כמה מאותם טירונים נהנו מההתחכחות בחבריהם הגברים דווקא?

 16. פרידה מבנק"י הגיב:

  האם זו חנה בית הלחמי מ"ידיעות אחרונות"?

 17. אבנר ל"לאבנר" הגיב:

  אכן שאלה בעייתית, והנה ההבדל בין המקרים:
  ברוב המוחץ של מקרי ההטרדה המינית אשה מוטרדת ע"י גבר.
  לכן אם תשים בחורה (או מספר מועט של בחורות) בסביבה גברית מובהקת ועתירת הורמונים שבה מצבים גופניים קרובים הם חלק מהשגרה (שלא כמו בסביבה "רגילה" כמו במשרד או ברחוב)
  – אז אתה יוצר אין-ספור מצבים שהם ספק הטרדה מינית.
  אם חייל הומוסקסואל יהיה באותה סיטואציה? שיבושם לו…
  הרי הוא לא יהיה מוטרד בשום צורה כי נטייה כזו בד"כ מוסתרת היטב במסגרת קרבית,
  וגם החיילים האחרים לא יהיה מוטרדים על ידו בגלל אותה סיבה.
  הרי בסופו של דבר זה עניין סטטיסטי – מה יותר סביר? שלושים בחורים סטרייטים יצליחו "לשמור על הידיים" או שלושה בחורים הומוסקסואלים שגם ככה מסתירים את נטייתם?

 18. חנה בית הלחמי הגיב:

  ראיתי את תגובותיהם של ספירו ואחרים ואני יכולה רק להצטער על הנזק שעמדתן עושה למעמד נשים בישראל. למרות שתפיסתי לגבי הצבא ומיליטריזם בכלל דומה לשלהם, לא יהיה שוויון מגדרי בישראל אם נשים לא יוסרו החסמים מהשתלבותן של נשים בצבא. צה"ל הוא הגורם החשוב ביותר היום לעיצובה של החברה הישראלית, והדרת נשים (אלו שרוצות וחושבות אחרת ממני לגבי צבא, כיבוש ומלחמה – לצורך העניין) תמנע מנשים השתלבות וצמיחה בצמתי קבלת ההחלטות במדינה בכלל. אני מקווה רק שהתגובות הללו – המנסות באיצטלא אידיאולוגית להדיר נשים ממדגרת ההנהגה המרכזית ביותר במדינת ישראל – באות אכן מלהט אידיאולוגי עיוור ולא מזדון שוביניסטי (כפי שמתברר לעיתים, באופן מעציב ביותר, כשמתקלפת הקליפה האידיאולוגית מגברים הנאבקים לשוויון).
  פמיניזם מעניינו גם לאפשר שוויון הזדמנויות לנשים באשר הן ועל מגוון תפיסות עולמן – ולא להחליף הדרה ודיכוי "אידיאולוגי" אחד באחר בעל מס שפתיים שוויוני ומציאות עגומה בה במידה.

 19. האיש ללא השם הגיב:

  בצה"ל פשוט דרושים צרות ומתייחסים לנשים כמו אל זבל.

 20. ד. הגיב:

  למחברת המאמר ולכל מי שמתעניין בנושא הצבא והיחס לנשים, אני ממליץ לקרוא את המאמר "סקסיזם ומנגנון המלחמה" של בטי רירדן. המאמר נמצא באוסף "מיליטריזם וחינוך", בעריכת חגית גור. הוצאת בבל, 2005.

 21. אתי טיבי הגיב:

  איך בכל מצב גם אם לחיוב וגם אם לשלילה, כאשר
  מדובר בתרומת נערות/נשים לטובת הכלל/המדינה
  תמיד ימצא ה"מן דהוא" שיאשים אותנו ב"מפלה"
  ב"תבוסה" ב"גרימת נזק למערכת" וכו’….
  לעניות דעתי הביקורת הנ"ל מוכרת לנו מהתא
  המשפחתי הפרטי של כל אחת מאיתנו קרי, כאשר
  הילדים שלנו מצליחים, נשמרת זכות השתיקה אך
  כאשר הם נכשלים ומתקשים התלונות והמענות לא מאחרות להגיע ל"אשמה הבלעדית במצב" האם/המחנכת כמובן.

 22. יהודה הגיב:

  מאמרו של גבי אביטל מביע את דעתו. אנחנו לא דיקטוטרה ודעתו לגיטימית לחלוטין. הבוטות בה שוללת הכותבת את הלגיטימיות של הדיעה האחרת ממחישה את מה שגבי אביטל כותב. הפמניסטיות משליטות את רצונן באיומי הכפשה בתקשורת ומכריחות את קובעי המדיניות לקבל את דעתן.

 23. עודד גלעד הגיב:

  והנה התבשרנו שגבי אביטל הולך מחיל אל חיל, ומונה להיות המדען הראשי של משרד החינוך!
  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים