הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 בדצמבר, 2006 אין תגובות

על פי מחקר שפורסם השבוע על ידי אוניברסיטת האומות המאוחדות, הפערים החברתיים בעולם מתרחבים, כולל במדינות העשירות. מהמחקר עולה כי מחצית העושר בעולם הוא בידי 2% מהאוכלוסייה. זו אחת המסקנות המרכזיות של המחקר שנערך על ידי המוסד להשכלה גבוהה שהוקם על ידי האומות המאוחדות ואשר עקב משנת 2000 אחר חלוקת העושר בעולם. המחקר עוסק בחלוקת הרכוש וההון בכל יבשות והאזורים וגם בתוך המדינות עצמן.

לדברי עורכיו, "זהו המחקר המקיף ביותר שנעשה בנושא" וממנו עולה כי בעולם 1% מהאוכלוסייה מחזיק בידיו ב-40% מן הרכוש. 85% מן הרכוש הוא בידי העשירון העולמי העליון ומחצית אוכלוסיית העולם היא בעלת אחוז בודד אחד מן העושר.


העמקת הפערים היא תופעה ניכרת בכל מדינה, אבל היקפי העושר הם שונים. הבעלות על נכסים שבידי כל משק-בית בארה"ב בממוצע היא בשווי של כ-115 אלף יורו, כ-100 אלף יורו בבריטניה ורק 900 יורו בהודו. על מנת להגיע אל המאיון העשיר בעולם יש לצבור רכוש של 400 אלף יורו ויותר. במאיון העליון העולמי כ-37 מיליון בני אדם.


העושר מרוכז בשלושה אזורים מוגדרים היטב: שליש בארה"ב (למרות שאוכלוסיית ארה"ב מהווה רק 6% מן האנושות); כמעט שליש באירופה (15% מן האוכלוסייה העולמית) וכרבע באסיה המזרחית (בייחוד ביפן ובאוסטרליה). בסך הכול בידי תושבי ארה"ב, אירופה, יפן ואוסטרליה כ-90% מן העושר בעולם. בידי תושבי אפריקה רק אחוז בודד מן העושר, בדומה לאזרחי הודו.


אבל גם במדינות הקפיטליסטיות המרכזיות קיימים ניגודים חברתיים ההולכים ומחריפים. אמנם משקי הבית במדינות אירופה וארה"ב עשירים יותר מאשר ביתר חלקי העולם, אבל משקי בית רבים חייבים סכומי כסף ניכרים (משכנתאות, הלוואות וריביות) וכך שבניכוי חובותיהם, משקי בית אלה הם לפעמים עניים – בדומה למצבם של משקי בית רבים בעולם השלישי.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים