הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בפברואר, 2007 4 תגובות

ההסתדרות החליטה אתמול, בתום הישיבה השבועית של ההנהגה שנערכה בבית הוועד הפועל בתל-אביב, להצטרף למאבק הסטונדטים והמרצים נגד ועדת שוחט. ההחלטה התקבלה בתום שעתיים של דיונים בהשתתפות נציגי ארגוני הסגל הבכיר, הסגל הזוטר, התאחדות הסטודנטים הארצית, אגודת הסטודנטים בתל-אביב ונציגי העובדים שהם חברי הסתדרות. עוד לקחו חלק בישיבה מרצים במכללות הציבוריות המעוניינים להקים ארגון יציג ושביקשו סיוע מההסתדרות על מנת להתארגן. ביום ראשון הקרוב צפויה ישיבה משותפת של כל הנציגים, יחד עם ראשי ההסתדרות, על מנת להחליט על צעדים מעשיים לקראת תחילת שנת הלימודים. ראשי הסטודנטים מסרו בישיבה שלא יתנו לפתוח את שנת הלימודים וימשיכו בצעדי המחאה עד לביטול ועדת שוחט.

חבר הנהגת ההסתדרות מטעם חד"ש, אפרים דוידי, הציע בישיבה להניף שני דגלים: "הפסקת הפרטת האוניברסיטאות וביטול שכר הלימוד במוסדות להשכלה גובהה". לדבריו, המאבק באוניברסיטאות הוא בעל אופי אנטי-קפיטליסטי מובהק. "צריך להחליט או שהאוניברסיטה תשרת את בעלי ההון ואת האינטרסים שלהם, או שהאוניברסיטאות ישרתו את הציבור ובייחוד את העובדים". הוא קרא לתת יד לארגון המרצים בכל מקום בו הם אינם מאורגנים ובייחוד במכללות הציבוריות והפרטיות. עוד הוא דרש "לנקוט צעדים מעשיים ועד לשביתה כללית ולא להסתפק בהודעות לעיתונות". לדברי דוידי, יש לחתור להקמת ועד פעולה בכל אוניברסיטה ומכללה על בסיס נציגי הסטודנטים, המרצים והעובדים. "חשוב לקיים ישיבות של ראשי המאבק, אבל יותר חשוב הוא להקים ועדות תיאום בכל מקום ומקום" הוא הדגיש.


כאמור, בתום הישיבה הוחלט להצטרף למאבק בוועדת שוחט. יחד עם זאת, סירב יו"ר ההסתדרות עופר עיני להצטרף לקריאה של דוידי להיאבק לביטול שכר הלימוד. "זה לא ריאלי" אמר עיני ולא פירש. בסוף השבוע צפויים נציגי המרצים והסטודנטים לעבד כמה תוכניות למאבק וביום ראשון הקרוב להחליט על הצעדים המשותפים שיינקטו בעוד כעשרה ימים.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. ג’ו הגיב:

  השביתה תכשל. והסיבה היא פשוטה, אין תמיכה של הסטודנטים במאבק הזה, עם כל הצער שבדבר ועל אף ההצלחה היחסית של ההשבתה ב98, שהצליחה למנוע את העלאת השכ"ל בעשור האחרון ואף להוריד אותו בשנים אלו במידה מועטה,אין טעם לשבות אם ציבור הסטודנטים לא מעוניין בשביתה. ומהיכרותי, אני יכול להגיד שאין תמיכה בשביתה כיום, בניגוד לתמיכה הרבה שהייתה ב98.
  זאת למרות שמדובר בהעלאה של עשרות ואף מאות אחוזים בשכ"ל, ובסגירה למעשה של שערי האוניברסיטאות בפני רוב הציבור הישראלי.

 2. אחמד פילגר / מעשים ולא מילים הגיב:

  יו"ר ההסתדרות עופר עיני מבטיח לתמוך בסטודטנים. הכל טוב ויפה. אבל עופר עיני צריך להוכיח את הכוונותיו במעשים ולא רק במילים. וזאת נוכח המצב ברשויות המקומיות הערביות. למרות שעופר עיני הכריז שלא יפסיק את המחאה עד שכל עובדי הרשויות המקומיות יקבל את שכרם, עובדים אלה טרם קיבלו את השכר. החבר (או אולי מר) עיני צריך לעשות יותר ולדבר פחות. בייחוד הוא צריך לרקום פחות קומבינות עם המעסיקים!

 3. שירה הגיב:

  למה סטודנטים לא מצביעים ברגליים? שיפסיקו לשלם שכ"ל , שלא יקבלו תעודות, גם ככה חוץ מהנדסת אלקטרוניקה, רפואה ומשפטים ועוד איזה כמה שום תעודה לא עוזרת לאף אחד: רוצים השכלה? תשבו עם המרצים (שבעצמם צריכים לשבות ולהאבק על תנאיהם המחפירים) ותעשו מחאה אמיצה. כל עוד הסטודנטים רודפים אחרי התארים והמרצים משקשקים לאבד את מעמדם המעורער ממילא, לא יעזור להם כלום. זה כמו מחאה נגד בנקים, כשיש לך בנק ונגד פלאפונים, כשאתה צריך את הפלאפון. מחאה אמיתית נגד בנק זה לצאת ממנו, אם באמת ההתנגדות לפלאפון כ"כ גדולה, זרקו את הפלאפון, וכנ"ל לגבי האוניברסיטה, רק זו הדרך להוריד אותה ממעמדה המופלץ.

 4. יסמין הגיב:

  לשירה
  איננו עוזבים את האוניברסיטה במחאה כשם שאיננו יורדים מהארץ כמחאה. עצם קיומם של הסטודנטים והמרצים ומסירותם לעבודתם פועלים בשירות מדינת ישראל- מדינה אשר אנו רוצים לסייע להעלותה בחזרה מן התחתיות שהיא נמצאת בהן כיוון שאנו אזרחיה. איננו מסכימים עם דרכו של השלטון במקרים רבים, אנו מתביישים בו במקרים רבים מאד, אך הממשלה אינה המדינה ומי שזוכר זאת עדיין מנסה להציל את מה שאפשר. במדינת ישראל כיום אחוז ניכר מהאוחזים במושכות אינם בעלי השכלה אקדמית ורואים בעצמם עדיפים בשל כך- "צמחנו מלמטה ואיננו מלאים בזבל האקדמי"; קהל המצביעים בארץ נוטה לייחס להשכלה גבוהה ערך שלילי בהיותו זכות הניתנת רק לעשירים ונשללת מכלל העם. אם נצליח לשנות זאת אולי נצליח לשנות גם את היחס בעם כלפי מנהיגים בלתי משכילים. כאשר שכר הלימוד יופחת בצורה משמעותית ותהיה גישה לכל ללימודים גבוהים תהיה להם משמעות גדולה יותר במקומות בהם אנו רוצים אותם- בחוגים הפוליטיים, המשפיעים.
  אנו ממשיכים ללמוד כדי שבינתיים ימשיך להתקיים מגזר משכיל במדינה בורה ומתנכלת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים