הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בפברואר, 2007 2 תגובות

סטודנטים ומרצים חגגו בסוף השבוע שעבר את ניצחונם על הממשלה השמרנית. אבל הם חגגו את הניצחון כפי שהסטודנטים היוונים נוהגים לחגוג. הם לא קיימו מסיבת ענק. הם הפגינו במרכז אתונה. ההפגנות הגדולות החלו ב-10 בינואר לאחר שפורסם שהממשלה מעוניינת להקים אוניברסיטאות פרטיות על אדמת יוון ושהסטודנטים יאלצו לשלם שכר לימוד כדי ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה. מעתה, על פי הודעת הממשלה מהימים האחרונים ובהתאם לסעיף 16 לחוקת יוון, ניתן ללמוד בכל המוסדות להשכלה גבוהה ללא תשלום וכל המוסדות הם בבעלות ממלכתית. זאת לאחר שהממשלה ניסתה, בעזרת המפלגה הסוציאליסטית פאסוק, לשנות סעיף זה במסגרת "הרפורמה של ההשכלה הגבוהה" ולא הצליחה.

הסטודנטים לא קנו את הסחורה


חרף ההבטחה הממלכתית שהפרטת האוניברסיטאות וגביית שכר לימוד יתרמו להקמת קרן מלגות בעלת אמצעים בלתי-מוגבלים, הסטודנטים לא קנו את הצעת הממשלה במסגרת "הרפורמה". כצעד ראשון הסטודנטים השתלטו במשך שבועות ארוכים על כל המוסדות להשכלה גבוהה וגם ארגוני המרצים פתחו בשביתה. אל השביתה, בראשם עמדו ראשי האגודות הפעילים ברובם במפלגה הקומוניסטית, הצטרפו גם פעילי המפלגה הסוציאליסטית פאסוק שמחו נגד עמדת מנהיגם.


כאשר לפני כשנה החלו הצעדים הראשוניים לקראת "הרפורמה בהשכלה הגבוהה", הסטודנטים פתחו במערכה נמרצת שכללה הפגנות ברוב מרכזי הערים הגדולות. שיא ההפגנות נרשם ביוני אשתקד, כאשר שרי החינוך של המדינות הקפיטליסטיות הגדולות נפגשו באתונה ובין היתר דנו על "ההשכלה הגבוהה כמוצר ליצוא", על "מדדי יעילות ותפוקה בהשכלה הגבוהה" ועל "הרצון לייעל את האוניברסיטאות" על ידי הכנסת חוזים אישיים, במקום ההסכמים הקיבוציים של המרצים, והנהגת שכר לימוד במוסדות שבבעלות המדינה.


הרחוב הוא שהכריע


"אנו נקדם את הרפורמות בהשכלה הגבוהה – יהיה מה שיהיה" הכריזה לפני כעשרה ימים שרת החינוך מריאטה ינאקו (מראשי המפלגה השמרנית "נאו-דמוקרטיה"). אבל חרף ההצהרות הלוחמניות של שרת החינוך, הממשלה החליטה לגנוז את הרפורמה. השר לביטחון פנים אף איים בהפעלת כוח רב יותר נגד רבבות המפגינים שמדי שבוע יצאו לרחובות הערים כדי למחות נגד הממשלה ומדיניותה.


לדברי אחד מראשי "הקואליציה למען האוניברסיטה הציבורית", גיאניס אלבניס, "כוחו של המאבק הוכח ברחובות ובאסיפות הפומביות שנערכו במהלך החודשים האחרונים. פרט להפגנות ההמוניות, הקואליציה קיימה 300 אסיפות פומביות פתוחות במרכזי הערים בהשתתפות סטודנטים, מרצים ועובדי האוניברסיטאות והקהל הרחב. קיבלנו תמיכה מאוד גדולה של האיגודים המקצועיים ואנשי ועדים הגיעו בהמוניהם למפגשים. כפי שרצו לעשות בזמן ממשלת ברלוסקוני באיטליה, הממשלה ניסתה להפוך את המחאה לאירוע בעל אופי פלילי ואת השמאל העקבי לחבורה של עושי צרות. אבל לא הצליח להם. בין היתר כי אלפים השתתפו באסיפות הציבוריות שקיימנו ולמדו ממקור ראשון מהן הדרישות שלנו, ומדוע המאבק שלנו הוא המאבק של כל החברה היוונית נגד בעלי ההון ונציגיהם בממשלה".


קונסטנטינוס מרקידיס, חוקר ומרצה במחלקה לחינוך באוניברסיטת פאריס 8, סבור ש"מהלך הממשלה היה שקוף ובין היתר היא רצתה להביא לדה-פוליטיזציה של האוניברסיטאות באמצעות אסטרטגיה לטווח ארוך: להוציא את בני העובדים מן המוסדות להשכלה גבוהה על ידי הנהגת שכר לימוד, ביטול האוטונומיה ממנה נהנות האוניברסיטאות – למשטרה אסורה הכניסה לקמפוסים – ולהכניס את ההפרטה בדלת הראשית. האסטרטגיה הזו רוצה לנטוש את הדגם האוניברסיטאי האירופאי, העממי והפוליטי, בו למחקר בתמיכה ממלכתית יש חלק חשוב בפעילות האוניברסיטאות ולאמץ את הדגם האמריקאי של אוניברסיטה בשירות התאגידים הגדולים".

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. נהדר הגיב:

    ומה אצלנו, אגודת הסטודנטים יודעת לעשות רעש בדיוק חצי-יום ולהתקפל אחר כך. האם למישהו\י יש מידע לגבי השבתת האוניברסיטאות בשבוע הבא?

  2. יוסי ונטורה / איפה אנחנו הגיב:

    איפה אנחנו… ואיפה הם! הסטודנטים צריכים לגלות יותר נחישות במאבק!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים