הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 במרץ, 2007 2 תגובות

ממשלת אנקרה עוסקת באחרונה במימוש היוזמה, המוגדרת באופן רשמי כניסיון להתקרבות בין ישראלים לפלסטינים, לשיקום אזור התעשייה "ארז" שעל גבול רצועת עזה. היוזמה היא להקים אזור סחר לייצור חופשי – ללא מכסים, ללא מסים וללא חוקי עבודה – תחת ריבונות טורקית. איגוד לשכות המסחר והבורסות של טורקיה הוא העומד מאחורי היוזמה, המכונה "תעשייה למען השלום". על פי ההצעה, הרשות הפלסטינית אמורה להעביר חלק משטחה, ולחתום על הסכם ביטחוני, תוך הבטחה ישראלית שיצוא האזור יופנה לנמלי הים באופן חופשי. עוד מעוניינים היזמים הטורקים לנצל את הסכמי הסחר החופשי שנחתמו עם ישראל והרשות הפלסטינית על ידי מדינות רבות. על פי ההצעה המשמר הנשיאותי הפלסטיני יהיה אחראי על ביטחון האזור.

לדברי ריפעת היסארסיקליוגלו, נשיא איגוד לשכות המסחר, "ההסכם המשולש ישראלי-פלסטיני-טורקי אמור להבטיח מעבר חופשי ומהיר של סחורות אל מחוץ לאזור באמצעות נמל ישראלי". עבור הטורקים, המעבר החופשי והמהיר של סחורות הוא מרכזי כי יצוא הסחורות מעזה דרך נמל אשדוד נתקל בקשיים רבים ובמחסומים צבאיים ומינהליים. כמו כן, טרם סוכם איזו מדינה תממן את שיקום התשתיות שנהרסו על ידי צה"ל לאחר שהמעסיקים הישראלים והפלסטינים נטשו את אזור התעשייה ארז. סגירת האזור גרמה להעמקת האבטלה ברצועת עזה ותרמה להפיכת הרצועה לאזור אסון הומניטארי – על פי הגדרות האו"ם. תושבי האזור גם סובלים מהנתק הקיים בין הרצועה לבין הגדה המערבית, נתק הפוגע במסחר ובייצור.


היחסים עם ישראל


ביקורו האחרון של ראש הממשלה אהוד אולמרט בטורקיה רק ממחיש את חשיבות שתי המדינות עבור האסטרטגיה של ארה"ב במזרח התיכון. ראש ממשלת טורקיה ארוגאן אף הציע במהלך הביקור לתווך בסכסוך שפרץ בעקבות העבודות הנעשות ליד מסגד אל אקצה שבמזרח ירושלים. ישראל הסכימה להבאת משלחת טורקית על מנת לעמוד על טיב העבודות. המשלחת אמורה לדווח ולקבוע האם העבודות פוגעות במקום הקדוש לאיסלאם.


טורקיה, בעלת האוכלוסייה שברובה מוסלמית, היא מדינה חילונית הנהנית מאמונם של כל הצדדים, ישראל ומדינות ערב. טורקיה נמנית עם המדינות הראשונות שהכירו בישראל לאחר הקמתה והיא גם הכירה ברשות הפלסטינית. יש מדינות המכירות בישראל אבל טרם הכירו ברשות הפלסטינית. אך מעבר לקשרים ההדוקים בין ישראל לטורקיה, עומדת האסטרטגיה האמריקאית באזור הרואה בעין יפה את קידום ההסכמים הצבאיים והמסחריים בין שתי המדינות.


בין הפרויקטים העומדים על הפרק בין טורקיה לישראל: הקמת צינור נפט שאמור להסתיים באשקלון, הקמת צינור להובלת מים, וכאמור, היוזמה לשיקום אזור התעשייה ארז. כמו כן, באחרונה ניכרת תנועה ערה של השקעות ישראליות בטורקיה. בין היתר, נסגרו מפעלים רבים בישראל, בייחוד בענף הטקסטיל, ונפתחו מחדש בטורקיה, אך גם בירדן ובמצרים.


הברית המשולשת


מבחינה ביטחונית הברית המשולשת ארה"ב, טורקיה וישראל קיימת מזה שנים רבות וצברה תאוצה מאז הנשיאות של ביל קלינטון. למעשה שלוש המדינות מתאמות את מהלכיהם הצבאיים במסגרת האסטרטגיה האמריקאית שהוגדרה על ידי הנשיא בוש כ"המזרח התיכון המורחב". הברית המשולשת בודקת מאז 2005 את האפשרות להנחית מכה אווירית לאיראן באמצעות מטוסים אמריקאיים.


בחודשים האחרונים, כשבוע לפני הפלישה הישראלית ללבנון, חתמו ארה"ב וטורקיה על הסכם שמחזק את המשולש המזרח-תיכוני ובו מוגדרים היחסים בין שתי המדינות כ"ידידותיים וקרובים", יחסים של "הבנה ושיתוף פעולה". טורקיה הכריזה אז על מחויבותה ל"מלחמה נגד הטרור" שמנהלת ארה"ב, שפירושה גם תמיכה בישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. יוסי ונטורה / יד רוחצת יד הגיב:

    השלטון האיסלמי התורכי, שלטון של מעסיקים וסוחרים גדולים, מנסה לתת יד לשלטון הציוני בישראל כדי לנצל את כוח העבודה הזול של העובדים הפלסטינים תושבי רצועת עזה. יד רוחצת יד – מעבר לגבולות ומעבר לדתות והכל למען "מטרה קדושה": ניצול עובדים. אגב במזרח התיכון הוקם מחדש ה"שילוש הקדוש": תורכיה האיסלמית, ישראל היהודית (והדמוקרטית, כמובן!) וארה"ב הנוצרית – כולם יחד למען האינטרסים של ההון הגדול!!!

  2. מרדכי בלייוייס הגיב:

    אולי התורכים מסכימים לקבל תחת ריבונותם חזרה את כל פלסטין כסנג’ק נוסף?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים