הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 במרץ, 2007 3 תגובות

ממשלת פולין פירסמה בימים האחרונים שורה של צווים שכל מטרתם למחוק מן הזיכרון הלאומי את חלקם של המתנדבים הפולנים שנלחמו בספרד נגד הפאשיזם במסגרת הברידגות הבינלאומיות. בשיחות עם עיתונאים מסרו דוברים ממשלתיים שהפולנים שלקחו חלק במאבק נגד ההפיכה הימנית של פרנקו, שזכתה לתמיכתם של היטלר ומוסוליני, הם "פושעים ובוגדים במולדת".

על פי מה שנמסר הוכנו כמה הצעות חוק וצווים – כולל ביטול קצבות נכות וחיילים ותיקים; הסרת שמות המתנדבים מרחובות הערים ושינוי שמו של בי"ס ע"ש בריגדת דומברובסקי. לדברי דובר ממשלתי, המתנדבים מוגדרים כ"בוגדים" כי הם נלחמו בספרד "למען בניית הקומוניזם", ושלאחר שובם לפולין בתום הכיבוש הנאצי היו "לגרעין הקשה של המפלגה הקומוניסטית".


שלטונות ורשה כבר מחקו מן האנדרטה שהוקמה לחייל האלמוני את שמות הקרבות בהם לחמו המתנדבים הפולנים בספרד (אברו, ברונטה, חארמה). יצוין שפולנים רבים לחמו בבריגדות הבינלאומיות, בייחוד בגדוד ע"ש דומברובסקי, רובם קומוניסטים וביניהם יהודים רבים. מאות מהם נפלו בשדה הקרב ובתום מלחמת האזרחים בספרד מאות המשיכו להילחם נגד הכיבוש הנאצי.


בסוף השבוע שעבר גם נערך מצעד של ותיקי האס.אס באסטוניה בהשתתפות נציגי הממשלה. אנשי האס.אס שמוצאם מאסטוניה זכו בשנים האחרונות להכרה רשמית ולכיבודים רבים ומדי שנה הם מקיימים מצעד. אף גורם רשמי באיחוד האירופי לא גינה את הצעדים הננקטים נגד המתנדבים הפולנים או את מצעד הנאצים הוותיקים באסטוניה.


דבר פרסום מדיניות ממשלת פולין גרם למחאות קולניות בספרד ובצרפת. מספר הפגנות מתוכננות בימים הקרובים. כמו כן, ארגון הידידים של לוחמי הרפובליקה הספרדית בצרפת פירסם עצומה בינלאומית באינטרנט. ניתן להצטרף אל העצומה על פי הכותבת: www.acer-aver.fr

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. אחמד פילגר / לוחמי הבריגדות הגיב:

    גם מק"י שיגרה מחאה חריפה לממשלת פולין הימינית-קיצונית בגלל יחסה אל לוחמי הבריגדות. ההודעה פורסמה באל אתיחאד ובזו הדרך.

  2. פולני אחד הגיב:

    בושה וחרפה לפולין. ממשלת פולין היא ממשלה ימנית קיצונית ההופכת את פולין למדינה פאשיסטית.

  3. פולני אחר הגיב:

    ממש עצוב מה שקורה בפולין. היחס לוותיקי הבריגדות הבינלאומיות הוא רק קצה הקרחון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים