הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 במרץ, 2007 8 תגובות

עוד חוק מבזה ומשפיל בדרך לאישורו של בית המחוקקים והפעם מדובר בעריצות לשמה. נכים ינוצלו בדרך מחפירה על ידי חברות קבלניות של משרד הרווחה ובשכר נמוך של עד 6 שקלים לשעה וללא שיתקיימו יחסי עובד-מעביד. "עולם חדש ואמיץ" של אלדוס הקסלי נראה טוב לעומת מה שמתכננת לנו המערכת החוקית של מדינת ישראל.

הקביעה שאתה נכה כנראה גוזרת עליך במדינת ישראל אזרחות שונה, וכן מאפשרת הטלת חוקים ותקנות אחרים ושונים מאילו שנהוגים כלפי אזרח בריא. הגישה (המתסכלת) שקיבלה אחיזה, הטוענת לקידום בעלי מגבלות בתעסוקה, נעשית על סמך הקטנת זכויותיהם האזרחיות. מקומם ומרגיז כיצד חושבים לעצמם מתכנני המדיניות המציעים פתרונות המתבססים על גישה הטוענת כי לנו כציבור יש פחות זכויות של אזרחים אך ורק בשל נכותינו.


משרד הרווחה כבר מזמן חדל מלתפקד, והוא בדרך להתקפלות טוטלית מחובת המדינה לדאוג לאוכלוסיות החלשות שבה, למעשה לחלשות ביותר. גורמים פרטיים החלו תופסים את מקומה של המדינה תוך שהם פועלים על מנת להקנות לעצמם רווח נאה, וכל זאת על גבו של בעל המגבלה הנכה. ולאף אחד כנראה לא אכפת. את מי זה בכלל מעניין שכמה "נכים" יועברו לעבודה במפעלים תחת השגחה של קבלנים פרטיים אשר ידאגו לקבל עבודה בתפוקה נמדדת, ובתמורה אותם העובדים יזכו לשכר מגוחך שלא יעלה על שכר המינימום?


חוסר התעסוקה של אזרחים בעלי מגבלה פיזית בכלל, ומנטלית בפרט, נובע כנראה מהפחד של בעל העסק מהפגיעה בתדמיתו. אף שאיני יכול לקבל קביעה זו, המציאות מוכיחה אחרת. מאחר שכך, נדחקים בעלי הלקות לפינות חשוכות ולעבודה במסגרות נצלניות במיוחד.


מדינה נאורה ומתוקנת מזמן היתה גודעת את התופעה המכוערת ומקימה מערכת חלופית בה מתקיימים תנאים ראויים. מדינה טובה יותר היתה מפעילה פיקוח קפדני ונוהגת באחריות מלאה ומעניקה לאלו שאינם יכולים לעמוד על דעתם, את כל מלוא ההגנות הניתנות על ידי החברה לשאר אזרחיה, כמו הגנה מלאה על שכרם מפני ניצול פושע באמצעות שכר מינימום והגנה על זכויותיהם על ידי קביעת חבות עובד-מעביד. אלא שבמדינה שבסיסה תחרותיות ופעילות על פי בסיס כספי נטו, ובה הפקרות בערכי מוסר – אין זה פלא שאלו הפתרונות שנמצאים.


זו חובתנו כאזרחים להבטיח את אותם התנאים הניתנים לנו, לאלו שאינם מסוגלים להילחם ולעמוד על שלהם. אולי אני אחרון המוהיקנים שעדיין מתמרד ורואה בעין לא יפה ניצול פושע, אולי זו תמימות נאיבית לחשוב כך, אבל זו גם גאוותי על כך שלא נכנעתי לקו מחשבה זה המביא אותנו בעקביות לאותו עולם "מופלא" זה שאני חרד שיתקיים.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. גיל אהרנסון הגיב:

  הרשה לי לחזק את ידיך.
  החוקים הדרקוניים שעוברים בימינו היו מביישים מדינות ימניות מישראל, אך בעיקר אמורים לבייש אותנו – איך התדרדרנו כחברה למקום שבו אנו פוגעים בחלשים ביותר ומטפסים על גבם כדי לא לטבוע.
  איני יודע כבר מה לומר על הבזיון והפשע המתמשך הזה. אני מקווה רק שהתקשורת, שמתיישרת עם הקונסנזוס בכל ענין (במקום לקבוע אותו) תגלה לא רק אמפטיה מדומה סטייל פרצופה העגמומי של מיקי חימוביץ’ במהדורת החדשות, אלא גם אחריות והרגשת שותפות גורל.

 2. serve הגיב:

  שאלה:

  האם יש להעדיף לדעתכם (כל מי שקורא את ההודעה הזו) עובדים בעלי נכות פיזית על פני עובדים בריאים?

 3. דוד החפש הגיב:

  ביזיון שאין כדוגמתו,אבל כל עוד לא יהיה תוצאות בקלפי כנראה שהמצב רק ילך יחמיר.

 4. גיל אהרנסון הגיב:

  למגיב מעלי עם השאלה.
  התשובה: מי שיותר מתאים. אם מדובר על עבודה פיזית, אז אין פה שאלה. בכל עבודה אחרת, אין סיבה להעדיף מי שבריא. בריא לא בהכרח ייצוגי יותר, אם לכך כוונתך.

 5. אסף ג הגיב:

  איזה מין מאמר זה? איפה הדוגמאות? על מה אתה מדבר? איזה חוק? איזה נכים? איפה הם עובדים?מה עושים? מי מנצל אותם?
  רק צעקת וצעקת שמנצלים מצטער לא הבנתי את הקשר למציאות..

 6. ש.ג. -דוד צודק ב-100% הגיב:

  השלטון בידי הפשיזים,אין להם שום רספקט
  לאזרח.
  הם טובים: בניצול,דמגוגיה,שחיתות,לשרת
  את בעלי-ההון,ויותר מכל הצלחה להוליך שולל
  את העם.(שלצערי אינו יודע להבחין בין טוב
  ורע,לכן הנאיביות של העם הוא יתרון גדול
  לפוליטיקאים הדמגוגים)
  מסופק אנכי לשינוי המפה הפוליטית,אם והיה בחירות.

 7. קובי כהן הגיב:

  אסף,
  זה מה שקורה שמעתיקים מאמר שלי בשלמות וללא רשות ובדרך שוכחים לקחת את כל הלינקים….
  קובי כהן

  • מערכת הגדה השמאלית הגיב:

   קובי, מכיוון שעברו 5 שנים מאז פרסום המאמר לא עלה בידנו לברר כיצד הוא הגיע לאתר… אם ברצונך להוריד את המאמר או לשנות משהו, אתה מוזמן ליצור קשר במייל: info@hagada.org.il

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים