הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 באפריל, 2007 3 תגובות

צעד נוסף נעשה השבוע בנפאל למימוש הסכם השלום שנחתם עם לוחמי הגרילה, פעילי המפלגה הקומוניסטית של נפאל (המאואיסטית). השבוע התמנו בקטמנדו חמישה שרים חדשים, מלוחמי הגרילה, ובחודש יוני הקרוב יתקיימו הבחירות לפרלמנט. זאת, כפועל יוצא מהסכם השלום שנחתם בנובמבר אשתקד בין שבע מפלגות לראשי המפלגה הקומוניסטית (המאואיסטית).

המשרדים שבידי אנשי הגרילה הם: מידע, פיתוח, תכנון, יערות והסביבה והמשרד המטפל בקידום מעמד האשה וזכויות הילד. לאחר חתימת הסכם השלום הוחלט ש-30 אלף לוחמי גרילה ישהו במחנות שבהרים, ומחסנים ובהם יותר מ-3,500 כלי נשק יהיו תחת פיקוח נציגי האומות המאוחדות. יצוין שהסיעה של אנשי הגרילה בפרלמנט היא השנייה בגודלה; רבע מחברי הפרלמנט הם נציגי המפלגה הקומוניסטית של נפאל (המאואיסטית).


עם מינויים של השרים החדשים, נציגי הגרילה, הושלמה הרכבת הממשלה. הממשלה החדשה החליטה לערוך בחירות לפרלמנט במסגרת של אסיפה מכוננת, ואלה יתקיימו ב-20 ביוני. האסיפה אמורה להחליט על עתיד המלוכה בנפאל. המאואיסטים הודיעו שהם דורשים את ביטולה ואת הפיכת נפאל לרפובליקה. המלך גיאננדרה הפסיק לשמש כראש ממשלה ואינו שולט על הצבא מאז חתימת הסכם השלום. המלך מתגורר בארמונו ואינו יוצא ממנו. עם השלמת הרכבת הממשלה, מסר ראש הממשלה הזמני, גיריג’ה פראסד קואירלה, ש"פרק חדש נפתח בדברי ימיה של נפאל. כולנו יחד נרשום פרק חדש זה בתולדות מולדתנו". חוקר מדע המדינה קרישנה חנאל סבור שעתה "הכדור נמצא בידי כל המפלגות המיוצגות בממשלה הזמנית. המפלגות צריכות להוכיח שביכולתן לקיים בחירות דמוקרטיות וחופשיות ושהן מסוגלות להכיר בתוצאותיהן".


יש הסבורים שהכדור הוא דווקא בידי המורדים. מנהיגם פראצ’נדה, מחנך כבן 50, הבטיח להפוך את הגרילה למפלגה פוליטית המקבלת את כללי המשחק הדמוקרטי. ביום הקמת הממשלה החדשה הכריז פראצ’נדה: "זהו יום היסטורי. זהו יום היסטורי במסע הארוך להקמת נפאל החדשה. האחריות שלנו היא עתה גדולה הרבה יותר".


יצויין שחמשת השרים המייצגים את המורדים נשבעו בפרלמנט בשם ה"ריבונות הלאומית והעממית" בעת טקס השבעתם לתפקיד. כאמור, בממשלה החדשה, מנהיג מפלגת הקונגרס קויראלה ישמש כראש ממשלה. מפלגתו, מפלגת הקונגרס, מחזיקה בתיקים המרכזיים (משרדי ההגנה, הפנים והאוצר). המאואיטסים מחזיקים בחמישה משרדים וכל יתר המשרדים הם בידי כוחות השמאל – והגדול בהם: המפלגה הקומוניסטית של נפאל – (המרקסיסטית-לניניסטית המאוחדת).

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. תקדומי הגיב:

    ברכות לחברים המהפכנים בנפאל!

  2. יוסי ונטורה / שמחים הגיב:

    אנן שמחים בשמחתם של הקומוניסטים הנפאלים.

  3. דיקלה בורנשטיין-חשוגי הגיב:

    ברכות לחברים הנפאליים מכל קבוצת "מסע ארוך"!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים