הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באפריל, 2007 14 תגובות

עוד מעט יפורסמו מסקנות ועדויות מוועדת החקירה בעניין מלחמת לבנון השנייה. כבר עכשיו קיים בתקשורת קונסנזוס הפוך מזה שהיה קיים ביולי 2006. כולם פחות או יותר מסכימים שהמלחמה היתה עיוולת. כיום מתרבים אלה המודים שהיתה זו מלחמת ברירה, שהפוליטיקאים אצו אליה ללא שיקול דעת רציני. עדיין לא התפרסם כלום בעניין המעורבות האמריקאית במלחמה – אבל גם היא תתחיל להתברר בקרוב, לכל אלה שעדיין לא יודעים לשאול את כל הקושיות.

לא נעים לומר "אמרנו לכם" כאשר בדרך יש אלפי הרוגים ופצועים, הרס עצום ושבועות של חרדה. אבל, חשוב מאוד להזכיר היום את מה שכוחות השלום העקביים בארץ הזאת אמרו כבר בראשית המלחמה. זה חשוב כדי לחזק את הכוחות השפויים האלה וכדי שקולם יזכה למעט יותר תשומת לב. זה חשוב כדי למנוע את הסיבובים הבאים של הטירוף. וזה חשוב גם בגלל התוכן של הדברים, בגלל הצורך לפרוץ את המדיניות הכוחנית החד צדדית שממשלת ישראל עדיין נוקטת בה כלפי הפלסטינים. זה חשוב כי צריך להעלות מיד את ישראל על מסלול של מו"מ מדיני עם הרשות הפלסטינית ועם סוריה.


לכן, מצורפת בזה המודעה שהתפרסמה לקראת הפגנת הרחוב ביום ראשון ה- 16 ביולי 2007, מודעה והפגנה שיזמו חברות וחברים מתנועות שונות.


אז כן: אמרנו לכם, הזהרנו אתכם! בחייכם ובחיינו, תקשיבו לנו עכשיו ותשבו מיד למו"מ!להשתיק את התותחים – ולהתחיל לדבר!


האשליה כאילו ממשלה ישראלית "חזקה ונחושה" יכולה, באופן חד צדדי, לעצב את הגבולות ואת חיי הישראלים והשכנים, מתנפצת לרסיסים במחיר דמים נורא. הרוגים, פצועים, הרס, חרדה, שיתוק כלכלי וחברתי הם המחיר שנשלם אנו ושכנינו אם נמשיך לוותר על מו"מ מדיני.


ברק הפסיק באופן חד צדדי את תהליך השלום עם סוריה והעדיף נסיגה חד צדדית מלבנון, ללא דיבורים וללא הסכמים. ישראל נשארה עם הגולן ועם חיזבאללה חמוש על הגדר. עכשיו משלמים את המחיר.


ברק ובן עמי, ואחריהם שרון ובן אליעזר, מופז ופרס, וכעת אולמרט ופרץ, ויתרו על מו"מ עם הפלסטינים בניסיון לסגת מחלק מהשטחים ולבסס את הכיבוש בשטחים האחרים.


היום ברור:


שום גדר ושום חומה לא תגן על ישראל מפני שכנים עוינים. צה"ל נכשל, וימשיך לספוג כישלונות במאבק מול כוחות גרילה. בעזרת עדיפות בכלים ובטכנולוגיה אפשר לעקוב, להרוס, לחשף, לחסל, אבל אי אפשר למנוע פגיעות בחזית ובעורף, בקרב אזרחים וחיילים.


אחרי שנים ארוכות של ניסיון צבאי כושל בלבנון בהתמודדות עם כוחות בלתי סדירים, איך אפשר להעלות על הדעת שהפעלת הכוח הנוכחית תועיל במשהו?! כבר היינו בסרט הזה!!


ההגנה האמיתית היחידה, הדרך היחידה להבטיח עתיד אחר, של שלום וביטחון, היא לטפל במקור העוינות, לפתור את הסכסוכים במסגרת של מו"מ, באמצעות הסכמות ופשרות, תוך ביטול הכיבוש וכינון יחסים של שוויון וכבוד בין ישראלים לבין פלסטינים ובין ישראלים לבין העמים השכנים.


זה נשמע מטורף? זה הדבר השפוי. הדי הפיצוצים, ריחות הפיח ונהרות הדם הם הטירוף.


זה נשמע קשה? כן, כבר ראינו שמו"מ לא יהיה פשוט, שהסכסוך הוא מסובך, שהוא כרוך בפשרות כואבות לשני הצדדים. אבל, האם מישהו חושב ברצינות שיש פתרונות צבאיים?


די לטירוף המלחמתי!
די לאשליה החד-צדדית!
מו"מ מדיני עכשיו!
שלום בין שווים = שלום וביטחון

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. מתקפח לאחרונה הגיב:

  נכון מאוד – כרגיל המפלגה הקומוניסטית החזיקה בעמדה הנכונה כבר מראשית המלחמה והוציאה את ציבור חבריה ואוהדיה להפגנה מרשימה – בה צפיתי ממרפסת ביתי. חימם את הלב לראות יהודים וערבים מחזיקים בדגלים אדומים וקוראים "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". כל הכבוד לכם. עד המלחמה הזו חשבתי שמספיק להיות מרצ – אבל הפעם ביילין אמר ללכת לתקוף בסוריה – ואני נשארתי נבוך.
  כל הכבוד לאדומים.

 2. שירה הגיב:

  העם חושב שהמלחמה הייתה איוולת כי צה"ל היה רחמן מידי… כנ"ל לגבי המצב בשטחים. רוב העם סבור שאם ננהג ביד קשה יותר נוכל ליצור מאזן אימה לטובתו במזרח התיכון.
  מבחינת דעת הרוב אנחנו "טובים מידי" ולכן מפסידים… עצוב שהתודעה הכוזבת כ"כ חזקה ונאבקת על חייה, גם אם כדי להמשיך לשרוד היא דורשת להפעיל עוד ועוד כוח והפתרון של הפחתת הכוח שמציע השמאל עוד יותר מגרה את האימה שבבסיסה של התודעה הכוזבת (אימת ההשמדה) ולכן נימוקי השמאל מיולי 2006 לא יכולים לחבור לדעות של היום נגד המלחמה. לצערי הרב…

 3. ניצן אביב הגיב:

  לחררדו לייבנר,

  כל שנותר לאמר הוא: יישר כח וחזק ואמץ!

 4. בעיות בהבנת הנקרא הגיב:

  הכותב טועה ומטעה. כל "המתחרטים" לא אומרים שהמלחמה היתה איוולת אלא שהיא נוהלה בצורה מטופשת וחסרת אחריות. כל מלחמה היא מלחמת ברירה כאשר האפשרות השניה היא למות. במובן הזה מלחמת לבנון כמו רוב המלחמות לפניה היו מלחמת אין ברירה של ישראל והן פרצו בגלל איוולתם של הערבים בכלל והפלשתינים בפרט

 5. ניצן אביב הגיב:

  ל"בעיות בהבנת הנקרא":

  הבעיות בהבנת הנקרא בפרט והבנת המציאות בכלל הן של כותב התגובה המגוחכת ושלו בלבד.
  ואיך זה לא נתמה למראה השד הלאומני המאוס והנתעב המתפרץ ממקלדתו…

 6. ניצן אביב, אכן בעיות בהבנת הנקרא הגיב:

  גיבוב דבריך לא ישנה את העובדה שרוב הציבור הישראלי מתרעם על אופן ניהול המלחמה ולא על עצם היציאה לה. צר לי שלא ניתן להחליף את המציאות בפרץ בלתי נשלט של גסות רוח. נסה גישה אחרת…

 7. מקס הגיב:

  להגדיר את מלחמת לבנון כמלחמה שישראל אשמה בה הינה טיפשות . כאשר בגבול בינלאומי בין שתי מדינות מתבצעת תקיפה של חיילים , הריגתם של כמה מהם , ולאחר מכן חטיפתם על ידי אחת המדינות זה נקרא הכרזת מלחמה ולא משהו אחר .

  זה לא עניין של שמאל וימין זה פשוט עניין של שפיות והגיון . היינו צריכים לדבר , עם מי בדיוק ועל מה ?

  אפילו עם הבן אדם קומוניסט הוא צריך להפנים דברים הגיוניים , שוב פעם אין זה עניין של השקפה פוליטית או חברתית . אין לי ממש מה לטעון מעבר למה שאמרתי כי המשך הדברים יהיה אבסורדי לחלוטין – זה כמו להסביר למה השמש זורחת בבוקר .

 8. ניצן אביב הגיב:

  ל"בעיות בהבנת הנקרא":

  איוולתו של המתכנה "בעיות בהבנת הנקרא" מזדקרת לעין בקביעותיו הנחרצות:
  א…."כל מלחמה היא מלחמת ברירה, כאשר האפשרות השניה היא למות".
  ב….""והן פרצו {המלחמות-נ.א.} בגלל איוולתם של הערבים בכלל והפלשתינים בפרט".
  ג.קביעתו והסתמכותו על"…"העובדה שרוב הציבור הישראלי מתרעם על אופן ניהול המלחמה ולא על עצם היציאה לה".
  כדאי שתשנן ותפנים אמירה ידועה:
  "אבן שטיפש אחד זרק לבאר מאה חכמים לא יוציאוה"
  הפרץ הבלתי נשלט של גסות-הרוח כאן, הוא נחלתך בלבד.

 9. תגובה למקס הגיב:

  מקס,
  מה אתה אומר על הפרסומים לפיהם ההחלטה לצאת למבצע מלחמתי התקבלה עוד בימים הראשונים לאחר כניסת אולמרט לתפקידו? זה שחיזבאללה ספקו תרוץ – זו כבר שאלה אחרת. חבורה אווילית וצינית כאן תכננה והוציאה לפועל מלחמה פושעת ואווילית – כאשר למתקפה הנקודתית של חיזבאללה אפשר היה לענות בהרבה יותר חוכמה – עם רווחים לשני העמים. תאמין לי לא צריך להיות קומוניסט או סוציאליסט או יסט מכל סוג שהוא כדי להבין את זה.

 10. תגובה לתגובה למקס הגיב:

  תגובה לתגובה : מה אני אומר על הפרסומים ….
  בצבא נהוג לעשות מה שנקרא " תוכניות מגירה " ז"א במקרה ויהיה תרחיש X יש לעשות כך וכך .
  אם יש לנו תוכנית מגירה במקרה ונותקף ע"י מצרים אז מה תגיד ? חבורה אווילית וצינית תכננה את המלחמה מראש והמצרים רק סיפקו תירוץ ?! נו באמת . תתפלא אבל גם ישראל לפעמים צודקת בטענותיה , ברור לי שאני נכנס לויכוח אידיאולוגי שאין לי כול צורך בו לכן לא אעשה זאת .
  חזבאללה אמנם מתיימר ליצג את העם הלבנוני אך בפועל אין אנו אינטרסים של מי הוא בדיוק מייצג – העם הלבנוני לא ממש היה צריך את ההרפתקה של נצראללה . לבנון הינה מדינה ריבונית בעלת ממשלה ופרלמנט ואינה יכולה לרקוד בשתי חתונות , ז"א גם להיות ריבונית וגם לתת לארגון X לשלוט על דרום המדינה ולהכתיב את מדיניות החוץ .
  נניח שאני וחבר שלי מושון או מחמד ( ערבי ישראלי ששונא את חזבאללה ) ניקח מרגמות ונשק נ"ט ונחטוף חיילים סורים או מצרים מה תגיד אז? שצריך לדבר איתנו או שצריך לפתוח במלחמה נגד ישראל שהינה מדינה ריבונית ועצמאית .
  זה לא עובד כך , זה סטנדרטים כפולים ומכופלים כלפי ישראל , שוב פעם אחזור על מה שאמרתי אם מקרה כזה היה קורה בארופה זו הכרזת מלחמה ולא משהו אחר .
  אם אני ומושון היינו מבצעים עכשיו חטפה של חיילם מצבא דרום לבנון ומזדהים כ" ארגון של מקס ומושון לשחרור לבנון מהנוכחות השיעית " יש לי תחושה שאנשים כמוך היו אומרים שעל ישראל להחזיר את השבוים לאלתר ללא תנאים מוקדמים כי הרי לא הייתה שום הילה להתקפה מצד הארגון שלי .
  לא הייתה שום סיבה מוצדקת , אלא אם כן כבודו יודע את מה שאני לא יודע , להתקפה של חזבאללה על ישראל . בנימה צינית אסיים : חזבאללה ידע שלישראל יש תוכנית מגירה לתקוף את לבנון ולכן הוא חטף את החיילים ולכן יש להצדיק פעולה זו כאקט של 1967 – ההתקפה הנפשעת של ישראל על מדינות ערב שוחרות השלום .
  במידה וזה נכון כל פעולה , שיש לה תוכנית מגירה מוכנה במטכ"ל , נגד ישראל תיהיה מוצדקת כי הרי התוקפנות הישראלית אין לה גבולות .בקיצור מי שרוצה לחפש תירוצים עבור חזבאללה מוזמן לעשות זאת אפילו שזה נוגד כל הגיון .
  חזבאללה אינו מייצג את העם הלבנוני , למרות השינוי ברטוריקה של נצראללה , ולהגיד כי חזבאלה הוא המדינה זה דבר טיפשי אך מצד שני מדינה ריבונית צריכה לקחת אחריות על שיטחה ואין זה אומר שהישות הציונית צריכה לסבול את חוסר האחריות הזה .

 11. angelo aidan הגיב:

  שאלה:
  מה זה "בחייכם ובחיינו, תקשיבו לנו עכשיו ותשבו מיד למו"מ!" אם לא תחנונים בכייניים של התרפסות כנועה לאלה אשר לא מפסיקים לנהל מלחמות, הסברות ומשאנים ומתנים על מנת להכשיר, למשל, את התבססותם של "כוחות שלום בינלאומיים" בתוך כל שטחי לבנון בכדי לעזור לקומפרדורים הלבנוניים לשירות האימפריאליזם האמריקאי בתוכניות ההשתלטות שלו על מזרח התיכון?
  אנג’לו איידן – ירושלים

 12. עובדות, מר ניצן אביב, עובדות הגיב:

  כותב המאמר טועה ומטעה שכן המחאה של הציבור הישראלי (פרט לגורמי שוליים בשמאל) מתמקדת אכן באופן ניהול המלחמה ולא בעצם היציאה לה. אתה יכול להשתולל ממחר ועד הרמדאן ועובדה זו לא תשתנה.

 13. ניצן אביב הגיב:

  כזבים, האיש "עם בעיות בהבנת הנקרא" כזבים!:

  פרט לך, "המתקשה בהבנת הנקרא", נדמה לי, שאין כאן איש משתולל נוסף מלבדך, המתאמץ פה כל כך, להשליט את דעתו הכוזבת!

 14. מה עם העובדות, מר ניתן אביב? הגיב:

  ראשית,, אני אינני המגיב הראשון שכתב בעניין הבנת הנקרא אבל אני מסכים עם דבריו (לכן יש כאן 2 שמשתולים פה מלבדך…)
  שנית, היחיד שמגדף פה הוא אתה.
  שלישית, אני מזמין אןתך לסתור את הטענה העובדתית שמרבית המחאה של הציבור הישראלי לגבי המלחמה נובעת לגבי אופן ניהולה. נסה להשתמש בעובדות במקום גידופים, עם כל הקושי שבדבר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים