הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 באפריל, 2007 25 תגובות

כל דמוקרט יבין שהמסע נגד בל"ד ומנהיגה עזמי בשארה, אינו קשור לתוכניות האישיות שלו. בשארה רשאי לגור בישראל או מחוצה לה, בשארה רשאי לכהן כחבר כנסת או לפרוש מהכנסת לפי רצונו.

הניסיון לחולל שערורייה סביב בשארה מלווה בהתבטאויות גזעניות בלתי מרוסנות בתקשורת הישראלית. לדאבון הלב, אנו מכירים את מקור ההשראה למסע האנטי-דמוקרטי ההיסטרי הזה.


השב"כ מתמיד בטפטוף ארס לציבור ובטיפוח הגזענות כלפי האזרחים הערבים הפלסטינים בישראל. באמצעות תיאורים מסולפים על חוסר הנאמנות שלהם, הוא מנסה להגביר את השוביניזם הלאומני. ואולם, מטרתו המרכזית של מסע הסילופים היא טיפוח אווירה של מתיחות וחשדנות. החשדנות היא בבסיס ההכנות לצעדים אנטי-דמוקרטיים כלפי האוכלוסייה הערבית וכלפי הציבור שוחר הדמוקרטיה והשוויון. המתיחות נועדה להכנת הקרקע למלחמת ברירה נוספת. זאת תיפתח כשהגנרלים כאן יהיו מוכנים, ויתקבל אור ירוק מוואשינגטון.

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. מתן הגיב:

  קמינר כנראה לא מבין את העובדה, שישנם דברים שכנראה הוא אינו יודע… יש הרבה פרטים חסויים בפרשה הזאת, ומאיך שהדברים מתרחשים אפשר להבין כי יש כאן איזשהו עניין תקדימי. אבל הכותב, כמו שאר כותבי "הגדה" לא חושב פעמיים לפני שהוא יצדיק כל אדם,אירוע,מעשה וכו’ וכו’ אנטי ציוני ושונא ישראל. (אני מתכוון להחלטיות שבה קובע קמינר, שבשארה למעשה חף מפשע וזו מדינת ישראל והשבכ שטומנים לו פח).

 2. ג.ש. -תגובה לחיים ברעם הגיב:

  מסכים אני אתך ב-100%(כל מלה סלע!) .
  המנטליות הישראלית מצפה מאז ומתמיד שהערבים
  יהיו "פריירים".
  ח"כ באשרה הוא אישיות בפני-עצמה,ואינטלקטואל
  ברמה גבוה הרבה יותר מרוב חברי-הכנסת.
  לא תמיד אני מסכים אתו,אבל לשמוע אותו בכל
  נושא,הרי זה משובח,מהסיבה שהוא יודע לתת
  חומר מחשבה,שראוי לקחת אותו ברצינות.
  כל הסיפור עליו בימים אילו,הם סה"כ
  רדיפה פוליטחת מובהקת.
  אני מאחל לו רפואה שלמה,ושנזכה לראות
  אותו בכנסת.

 3. איתן לרנר הגיב:

  יש לי בעיה עם בשארה : מחד האיש איש שמאל אינטלקטואל ולמרות שאיני תומך בכל דעותיו בדמוקרטיה אמיתית היו מניחים לו .
  מה שקשה לי הוא שאנשי שמאל אינם אומרים משהו על כך שהאיש נקשר באמת לדיקטטורים . הייתי צפה מאיש שמאל אמיתי לא ללכת אצל הדיקטטור הסורי המקיים משטר דיכוי כנגד מתנגדיו והאי נטלקטואלים שבתוכו.
  בנוסף , אינימסכים עם התפיסה היותר לאומנית שלו ושל מפלגתו
  כמובן שאם האיש אכן נרדף כעת ( איני יודע מה באמת קורה שם ועל מה הוטל צו איסור פרסום ) הדבר מהווה דיכוי ופעולה אנטי דמוקרטית בעליל.

 4. יעלה הגיב:

  כנראה שלעזמי יש סיבה טובה לצלול לו אי שם.

 5. יהודי הגיב:

  לפי החוק, אזרח שביקר במדינת אויב (כידוע, מדינה שמכוונת טילים כימיים מצויידים בסארין ווי איקס לעברינו היא מדינת אויב) ללא רשות והיתר בכתב משר הפנים, כאילו ויתר על אזרחותו מהרגע זיצא את המדינה.

  לפי חוק יסוד: הכנסת, תושב שאינו אזרח לא יכול להיבחר או לכהן כח"כ. זה רק הצד המשפטי של העניין.

  בשארה ידוע גם כח"כ מאוד בעייתי, אפילו בעיני חברי כנסת מהשמאל (כך נשמע בראיון שנתן ח"כ רן כהן לכתב ערוץ 10). זכור באוקטובר 2000 הוא הסית את הציבור הערבי למרוד, עודד את המאבק המזויין בישראל בביקוריו בסוריה ובלבנון ב2000, 2001 ואחרי המלחמה בקיץ. על דברים פעוטים יותר במדינות דמוקרטיות נאורות אחרות (באירופה למען הסר ספק) חבר הפרלמנט היה נשפט בבגידה.

  היעלמותו של בשארה מהזירה הפוליטית רק תיטיב את מרקם היחסים העדין והרעוע בין היהודים והערבים במדינה, שנפגעים בגלל חופש הביטוי נטול הרסן שאותו הוא מנצל נגד הדמוקרטיה.

  כמו כן, בכל הראיונות שנתנו חברי הכנסת מהימין "הפאשיסטיים", לא הסיתו נגד הציבור הערבי אלא ביקרו באופן חד וצודק את התנהלותו הבעייתית של בשארה שטוב שנסתיימה.

 6. גראציאלה סאנדרס-הארדימן הגיב:

  מסכימה עם כל מילה! ואין יותר מהקריאות הפופולריות "פלסטין ערבית" בתהלוכות יום האדמה מלהראות את הנאמנות של הערבים הפלסטינים בישראל לאומה הערבית ולעם הפלסטיני.

 7. דורון הגיב:

  הסיפור הזה מאד בעייתי.
  מצד אחד, קשה לי להאמין שבשארה ריגל או פגע בביטחון המדינה מעבר למה שהוא עושה בגלוי (נסיעות למדינות אוייב, הסתה וכו’) מפני שעושה רושם שזה לא ממש מעניין אותו מה חושבים עליו כאן. מצד שני, אם מדובר ברדיפה פוליטית של השב"כ, אזי אדם כמו בשארה לבטח היה מנצל את זה למינוף פוליטי. במידה והיה מוגש נגדו כתב אישום הוא היה שמח לעמוד למשפט ומנסה להפוך אותו לקרקס תקשורתי.
  אולם למרות כל זה, הוא מעדיף לברוח ולהסתתר בירדן. עובדה זו מותירה אותי עם שתי אופציות אפשריות:
  1) לבריחה שלו אין כל קשר לשב"כ או לביטחון המדינה
  2) הוא עולל משהו כל כך חסר תקדים, והראיות נגדו כל כך מוצקות, עד שלא נותר לו לעשות כלום אלא לברוח.

 8. אחת משם הגיב:

  כל הכבוד לשמאל הישראלי על הפעולה הנכונה, הנחרצת וגם המתוחכמת נגד זממי השב"כ. ניראה שהעץ שהכינו לעזמי, ישמש לתליית הזוממים, כיון שהמניעים נחשפו בעוד מועד.

  עם זאת, (ובהנחה שהמשבר חלף, כלומר הסיכון הממשי לחירותו), ניכר שהתלונות נגד השמאל הישראלי הן מוצדקות במידת מה. שליפת הצפרניים וההתגייסות הנחרצת שמורות רק להתנכלות לערבים, לא תמצא אפילו מילה טובה כאשר מדובר על התנכלות לשמאלני יהודי למשל, ואפילו קולגה ובשר מבשרם של השמאלנים, לא כל שכן אם מדובר ביהודי שלא שייך אליהם, בין אם חברתית, כלכלית, מעמדית, אתנית, אמונית או סתם. מוזר מאד.

 9. טל רוח הגיב:

  מן הראוי להמתין מעט כאשר התמונה תתבהר יותר ואז יהיה מקום להגיב בצורה נאותה יתכן מאוד וכול הבלון התקשורתי הזה יתפוצץ כלא היה או לסורגין ידידנו חיים ברעם יסיר את תמיכתו הגורפת בעזמי

 10. אוהד בר הגיב:

  לחיים עליונות אינטקטואלית או חסר מוסריות נדיר?למרבה הצער האפשרות השניה היא הקרובה יותר למציאות.

 11. ליהודי: מה זה "מרקם עדין"? הגיב:

  כמעט הכל הבנתי: בשארה הוא בעייתי, מסית ומדיח והכל יהיה אחלה בחלה בלעדיו.
  מה שלא הבנתי אצלך ואצל הרבה פוליטיקאים שדיברו הוא עניין "מרקם היחסים העדין". מרקם יחסים אני מבין: כל אינטרקציה בין בני אדם היא "מרקם יחסים". יש מרקם יחסים בין מי שמפקיעים את אדמתו לבין הפקיד המפקיע ומי שבונה וילה על הקרקע המופקעת. יש מרקם יחסים בין איש השב"כ לבין מורה שצריך לקבל אישור שלו לעבוד. אבל למה מתכוון המשורר בשם התואר "עדין"? האם, למשל צווי הפקעה יודפסו עכשיו (כאשר האיש הרע הלך מאיתנו) על נייר מרופד ומבושם? האם ערבי שרוצה לעבוד בחברת חשמל יידחה בעדינות ובחיוך על ידי דיילת עדינה? איך בדיוק תיושם העדינות הזו כלפי הבדואים שבתיהם נהרסים בנגב: האם ירופד הבולדוזר ויקושט בציורי נוף בצבעי פסטל?

 12. חיים ברעם הגיב:

  הגזענות האנטי ערבית זוכה כאן ללגיטימציה מפחידה. עזמי מרגיז את הימין לא בשל חתרנותו, כביכול, אלא בשל עליונותו האינטלקטואלית על רוב חברי הכנסת.
  לא איכפת לי מה אמר רן כהן, או כל נציג אחר של המרכז הלאומני. על כל איש שמאל להתגייס עתה להגנתו של עזמי, בלי קשר לדיעותיו הפוליטיות או לאקט זו או אחר.

 13. עופר כסיף הגיב:

  באחת הפעמים בהן נעצר מרטין לותר קינג הגיע לבית המעצר מלקולם X. כאשר נשאל זה האחרון לדבר ביקורו השיב: "באתי להראות לאדם הלבן עם מי יהיה לו עסק [עם לאומנות שחורה בדלנית – ע.כ.] אם לא יקבל את סדר היום של קינג [מדינת כל אזרחיה ללא הבדלי צבע וכו' – ע.כ.]". רוצה לומר: (1) עזמי מרתיח את הציונים משום שהוא (כן! כלאומן ערבי!) משמש להם כדמות מראה ומראה להם כי הם הם (ומדינתם הציונית) הבדלנים והגזענים האמיתיים, ולכן (2) יהיה להם עסק עם לאומנות מגיבה מן הסוג שהוא מייצג אם הם ימשיכו לדחות ולהתלהם כנגד סדר היום האוניברסלי האמיתי, קרי: מדינת כל אזרחיה בסגנון אותו הציעה מק"י (ואח"כ גם חד"ש) כבר ב- 1976. בכל מקרה: יישר כוח עזמי – אכן כל איש שמאל חייב להתגייס עתה להגנתו.

 14. אורי וייס הגיב:

  "באמצעות תיאורים מוסלפים של חוסר הנאמנות שלהם". לצערי, קמינר, אדם ראוי להערכה, נופל כאן לפח חמור ביותר. אדם הומניסט איננו נאמן למדינה, אלא לערכים ההומניסטים. כאשר הש"ב מדבר על נאמנות, הוא מתכוון לנאמנות ליישות ההיפותטית של המדינה, שאותה הוא רואה כיישות אובייקטיבית נעלה. הפאשיסט אכן נאמן למדינה ונשבע להקריב עבורה את חייו, אך לא כן ההומניסט. ההומניסט נאמן לכבוד האדם, לחירות ולשוויון, ולא ל"מדינה". מי שממלא את הדרישות שאותן הש"ב רואה כנאמנות למדינה הוא פאשיסט, ואילו ההומניסט לא יישב באפס מעש ומסה לנוכח פשעי המלחמה נגד הילדים בלבנון ובפלשתין. הוא ייצא חוצץ נגד אותם פשעים, ולא כיוון שזוהי טובת המדינה, אלא כיוון שחובה על אדם להתנגד בדרכים נאותות לדיכוי של האחר.

 15. יהודי הגיב:

  בדבריי איני מחדש דבר לחיים ברעם אך אני אפנה את תשומת ליבו שהימין בכנסת אינו אספסוף של אנשים בורים. די לראות את הרזומה האקדמי שלהם, שנרכש באוניברסיטאות מוכרות בישראל ובארה"ב, ולא במזרח גרמניה (למרות שאיני מפקפק בה).

  אך רמת האינלקט של אדם אינה נמדדת רק ע"י תואר כזה או אחר אלא גם ע"י המאפיינים שמתארים את יחסיו עם זולתו, וכפי שהד"ר לפילוסופיה בשארה איחל לח"כ גלעד ארדן: "לך ******" (צירוף מילים בהם היטיבו הפילוסופים הרמב"ם, אריסטו, שפינוזה ואחרים להשתמש בשיחות חולין)

 16. חפציבה דה-סוטו הגיב:

  יצא לי להכיר כמה אנשים, בשמאל וגם בימין, שהרגישו רדופים, אף כי לא ניתן היה לאתר כל רודף. מי מונע ממנו בדיוק לחזור? או לדבר ולהגיד את אשר על ליבו?

  — קישור —

  בלאד"י בלאד"י בלאד"י… אנה בחובק…?

 17. שירה בהמשך לחיים ברעם הגיב:

  הימין הישראלי (שהוא לדעתי 95% מאוכלוסיית הלא אדישים) מתבסס על רטוריקות שיש להן מעמד של אקסיומות. אחת מהן היא כלפי ערביי ישראל שגורסת שהם בעצם חיים בגן עדן, שיש להם כאן מלא אפשרויות שלא תנתנה להם בשום מקום אחר ואחד הטיעונים כלפי חברי הכנסת- בהמשך לטיעונים האלו- זה על כך שהם מקבלים משכורת וחיים "ע"ח המדינה" ועדיין מעיזים לדבר נגדה… בשארה מה הוא עשה? זרק את המשכורת לפח, ביחד עם המדינה. אם הטיעון הימני היה טיעון נבון, אז התגובה המתבקשת היתה: בשארה הבין שיש סתירה בין מעשיו לבין דעותיו והוא סוף סוף יצא גבר והחליט לוותר על מה שדרשנו תמיד שיוותר… המתקפה החדשה באה מההלם שדומה לזה שמעביד שהעביד והשפיל את העובד שלו שוב ושוב מופתע כשהעובד יום אחד קם בשאט נפש עוזב את העבודה, בלי למצוא מקום אחר, ולא חוזר. מה יגיד מעביד כזה? יגיד שהעובד כפוי טובה. אם המעביד זה מדינת ישראל אז כפוי טובה הופך להיות "בוגד".

 18. זו הדרך מתעלם מבשארה הגיב:

  פרשת בשארה נמצאת בכותרות כבר כמה ימים וראה זה פלא: זו הדרך מאתמול מתעלם מבשארה בכלל.

  במאמר ב’הארץ’ נכתב שמאחורי ה’סולידריות’ עם בשארה במפלגות הערביות ‘מצחצחים חרבות’ נוכח המשבר של בל"ד כדי לקרוע ממנה כמה שיותר תומכים ומצביעים.

  ההתעלמות של זו הדרך מצביעה לכיוון הזה: בל"ד הפגועה והשסועה תהיה טרף לא לשב"כ, אלא ל’ידידיה’ מהשמאל הלוטשים עיניים לחבריה ולמצביעיה.

 19. משה הגיב:

  השב"כ יכול להושיב בכלא כאן כל אחד באשמות מפוברקות כאלו או אחרות מאחר שיש להם את הפריבילגיה "ללחוש" לשופטים מאחורי הקלעים. כבר שלמו על כך פעילי התנועה האיסלמית, ראד צאלח ואחרים וגם טלי פחימה. לגבי עזמי בשארה המשחק הזה עלול לעלות בחייו עקב מחלתו (עבר השתלת כלייה). לכן זכותו לוותר על "העמידה האיתנה" מול "משפט הצדק" שמכין לו השב"כ ולחוס בכך על חייו ולא משנה מה חושבים על כך אלו שהיו רוצים לראות אותו על עמוד התלייה בין כך או בין כך.

 20. סוכ’ הידיעות הפלסטינית ‘מען’ מדווחת: הגיב:

  The same source revealed that Dr Bishara was interrogated over $ 5 million which he allegedly received recently via moneychangers in Jerusalem. In this regard, police have arrested two moneychangers in Jerusalem.

  Informed sources close to the NDA denied reports about the missing $5 million. The sources claimed the reports are part of a campaign against the NDA and its chairman who is well-known for his nationalistic and patriotic stance.

  In a telephone call with Ma’an, Palestinian member of Israeli Knesset, Dr Jamal Zahalka, denied the story and warned the media of "falling prey to false allegations targeting the reputation of Dr Azmi Bishara."

  Meanwhile, Israeli security sources stated that Bishara left Israel after learning that the Israeli security intends to interrogate him on the basis of a telephone call he had with Hezbollah. The call was tapped by Israeli security during the war in Lebanon last July.

  — קישור —

 21. גיל אהרנסון הגיב:

  יש לי בעיה עם בשארה.
  אולי זו בעיה של הרבה אנשי שמאל.
  כמובן שדעותיו ומעשיו (לפחות אלו שאנו מכירים) הם לגיטימיים לגמרי וזכותו המוחלטת, ורדיפתו היא גזענית גרידא, כמו רדיפתם של אישי ציבור ערביים "מאיימים" פחות.
  אבל אנו בשמאל לפעמים הולכים כסומים אחר מנהיגים ערבים גאים, בלא לבדוק בציציותיהם, כפי שהיינו עושים לו היו יהודים.
  האם בשארה ובל"ד הם שמאל בכלל? האם כל מפלגה ערבית במדינה היא בהכרח שמאל? מה הקשר הרעיוני בין חד"ש, רע"ם ובל"ד, חוץ משיפור איכות החיים של ערביי ישראל?
  האם בדלנות ערבית תואמת עקרונות שמאליים? האם, כפי שציין אחד המגיבים, תמיכתו הגלויה של בשארה במשטרים אנטי דמוקרטים בעליל מסמנת על דעותיו השמאליות, או הלאומניות. לאומן הוא לאומן, גם כשהוא מהצד המופלה והמדוכא.
  אתנגד לכל רדיפה פוליטית, אך לעולם לא אתמוך בבשארה ובדעותיו.

 22. נמרוד אמזלק הגיב:

  רדיפה פוליטית היא תמיד דבר רע. נסיון להשליך לכלא דיסידנטים זה תמיד דבר רע. גזענות היא תמיד דבר רע. מיליטריזם לאומני הוא תמיד דבר רע.

  הנה כמה אקסיומות ליבראליות שיוכל להעלות עזמי בשארה במסגרת שידורי הפרשנות שלו בטלביזיות הערביות.והוא בודאי יעשה זאת. ללא צל של ספק. וגם לא יסייג זאת להתעמרות של "ציונים" בערבים אלא ידגיש את האוניברסליות של הקביעות הללו ואת תקפותן גם בעולם הערבי.

  אני סקרן לראות איך בדיוק הוא ינסח את הדברים שכן הוא כידוע איש חריף וחכם. אולי כולנו נלמד ממנו משהו שנוכל ליישם במסגרת ההגנה על זכויותיו שלו כאן.

 23. שירה לעופר הגיב:

  מי שחי שעה שעה את סבלו של האחר ועובד שעה שעה על הסרת התודעות הכוזבות שמילאו אותו כל חייו ומי שברגע האמת לא יברח מפעולה ולא ישתוק היכן שלא צריך לשתוק.

 24. עופר לשירה הגיב:

  ומיהם הלא-אדישים בעיניך? המשתתפים בבחירות? היוצאים להפגנות עם עוד 10 אנשים? או אולי המגיבים באינטרנט?

 25. מק"י נמנעת מלהגן על בשארה הגיב:

  לאחר שבשבוע שעבר ‘זו הדרך’ התעלם לחלוטין מ’פרשת בשארה’ הוא מפרסם השבוע מאמר כללי של תמר גוז’נסקי על ‘ההסתה הגזענית’ נגד הציבור הערבי תוך כדי ניצול פרשת בשארה, אך המאמר נמנע מלהביע איזושהי תמיכה או הזדהות עם בשארה. רק עיוור לא יבחין בדיסונאנס שבין העמדה המינורית שמפרסמת מק"י לבין המהומה שמקימות חד"ש ובל"ד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים