הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באפריל, 2007 32 תגובות

נכון, הצלחנו להוציא את היהדות מתעודות הזהות שלנו, אבל היא רשומה במחשבים של משרד הפנים. יש בארץ יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים ועוד כמה קבוצות קטנות המוגדרות כמשהו שבין כת לדת. אין אפשרות להיות בנ אדם פשוט, שמאמין בעצמו, ולא באיזה ספר היסטוריה מטעה / יצירה ספרותית / מדריך תפקוד איום לאורח חיים כפוי.

כאן אני צריכה להגדיר מהי חילוניות, ולמה אני לא חילונית, ולמה יש פה בעיה. זה התחיל כשבגיל 5 בערך, הגננת אמרה לנו שביום כיפור, בדיוק בשתים עשרה בלילה, בא אלוהים ולוקח לכולנו את האצבע המורה כדי לחתום איתה בספר החיים או בספר המתים. אז נשארתי ערה כל הלילה, והוא לא בא. אותו דבר קרה עם אליהו הנביא, עם אותה גננת. הוא לא בא, לא שתה את מיץ הענבים… אני שתיתי אותו.


את רשימת סיפורי המעשיות אפשר להמשיך ואורכה יהיה כאורכו של הקו הירוק, אבל הקטע הובן, אני מקווה. כל אחד יכול להיזכר רגע בקטעים שלו. אני אמשיך לימינו אלה. התבגרתי ועכשיו אני אפילו בתחילת ההזדקנות. טוב, עוד לא… אבל עוד מעט. ועם כל השנים הללו שעברו, רכשתי קצת ניסיון חיים.


יהדות היא דת. דת היא אמונה, ומי שמאמין באלוהים הוא דתי (או בשם החיבה "דוס"). איזה דתי? יהודי, מוסלמי, נוצרי… וכו’… ואני מאמינה באהבה, באמת, בטבע, בעצמי ובעולם.


ואת זה אין סיכוי שיכתבו במחשבים של משרד הפנים. ברור, הרי אמא שלי היתה יהודייה…


ואם הייתי (נגיד) רוצה להתחתן עם (נגיד) אשה פלסטינית. נאמר שהיא רשומה בתור מוסלמית. וזה ברור שהיא לא בראה את כדור הארץ וכו’. והרי ככה זה גם בפלסטין, אז למי שלא מבין למה בשבוע ההוא של פסח אגרתי בבית אטריות ולחם ועוגות, שיעיין במילון בערך "עקרוני". כי למרות שאני רשומה במשרד הפנים בתור יהודייה – למרות השטות הזו, אני חופשייה.


אני מקווה שבאמת יום אחד נצליח להגיע לחופש אמיתי. ובא לאנושות גואל.

תגובות
נושאים: עדכונים

32 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  ל"לא התבגרת":

  תגובתך רק מצדיקה את דברי על אותם אלו שציינתי, אלא שנוספה לה גם נימה של התלהמות
  ובוטות גסה חסרת-טעם ושימוש בבטויים הלקוחים, מן האשפתות.

 2. לא התבגרת הגיב:

  כשהיינו ילדים היינו הולכים ביום כיפור עם אוכל ביד ליד בית הכנסת. כל המאמר הוא התרסה מהסוג הזה. גם אני לא מאמין אבל אני יהודי. יהודי בתרבות בהיסטוריה בשאיפות. אני גאה ביהודים גדולים כמו שאני מתביש בהתנהגויות לא מוסריות של יהודים או של מדינת ישראל. אני יכול לכעוס על ערבים או אנגלים או בורמזים אבל לא אהיה גאה בהם או בוש במעשיהם. אז לא צריך להיות דתי אבל צריך להיות בן תרבות שמכיר ומוקיר את תרבותו.

 3. לניצן אביב הגיב:

  איפה קראת אצלי על עם סגולה או שטויות דומות אבל למה לא להיות גאה בעובדה שאני צאצא למי שהעניקו לעולם את נורמות המוסר שאתה טועןשהם ערכים אוניברסלים? למה לא להיות גאה באישטין שפינוזה ליבוביץ או עגנון. רק בור שוטה רואה רק רע בכל דבר שמישהו אחר אומר ומסוגל לראות הכל דרך חשיבה חד מימדית כמו זו שהפגנת בתגובתך.

 4. ניצן אביב הגיב:

  ל"לא התבגרת":

  אולי מספיק ודי עם שטיפת המוח הבלתי פוסקת ואינה חדלה לרגע, וכפי שציינה אורנה, מתחילה מגיל הגן – ע"י גננות מטומטמות, שמתמשכת בבתי-הספר בכל הרמות, עם החינוך הכפייתי: היהודי/דתי/לאומי/לאומני/גזעני, החולני עד תיעוב וההכוונה, בדרך של החדרה, הטבעה והטמעה במוחו של הנוער של "הערכים", כביכול, של "עם הסגולה", ע"י ראשי השלטון,מחנכים "מקובעים" ואמצעי תקשורת מגוייסים.
  מוסר, צדק ושוויון הם ערכים אוניברסליים, אך כשהם נשארים מילים ריקות מתוכן, כשאינם מיושמים בפועל, לא כלפי פנים ולא כלפי חוץ – רק מעידים על חינוך שקרי, פסול ונפשע.

 5. מרים א. הגיב:

  "… מתחילה מגיל הגן ע"י גננות מטומטמות…"

  כגננת, אני מרגישה מאד לא נוח עם קביעה זו. קודם כל, יש כאן הטלת דופי קולקטיבית, שלא שונה במהותה מגזענות. שנית, יש כאן הסרת אחריות מההורים, שהם הם המחנכים העיקריים של הילד.

 6. דן הגנן הגיב:

  כגנן בישראל, אני חושב שזה לא בסדר. מה? שום דבר לא בסדר. המצות מנפחות אותי כל פסח, אישתי מטגנת מצהבראיין, והפסח תפחתי כל כך, עד שאני מתקשה לצעוד בגנים שתחת השגחתי. כן, אני גנן שמן, וזאת בעייה. קשה לי לרזות, אני מכור ללחם. והמצות השמנה נטו. בפסח חוגגים את ליל כל השמנים, ובסיום הפסח אורגייה של פלאפל, וכך, אני בין המצרים, איש שמן שחגי ישראל ניבראו כדי להתעלל בו. מאז אני קורא את הגדה נוכחתי כי אפשר גם אחרת, אבל החינוך השוביניסטי שקיבלתי (אבי היה רס"ר בקבע ואימי – פקידת שומה), יצר אצלי דחף לאומי לאו בר כיבוש לצעוק "מוות לערבים" במשחקי ליגה ב’ ולקנות בפיצוציות, וכך אני משרך דרכי בחיים במבוכה וחוסר ישע, ללא משמעות ומשמעת ועם כרס ההולכת לפני ובעיות בריאות הממתינות חסרות סבלנות לתורן.

  הציונות – אויב הבריאות.

  מ.ש.

 7. חוצפית הגיב:

  אז איך חמקת ניצן אביב? איך הצלחת למרות שטיפת המח הבלתי פוסקת, החינוך הכפייתי, התקשורת המגוייסת. מדוע אתה אינך לאומן, דתי, מילטריסטי, שובניסט, ימני? משהו יחודי בך? המשפחה? איך הצלחת?

 8. ניצן אביב הגיב:

  לחוצפית החוצפנית:

  שאלתך הפרובוקטיבית והמיתממת לכאורה, מעידה שאת שרויה עד צואר, בביצת הקיבעון הניווני שהחינוך הכפייתי, הלאומני והגזעני הנפשע, על כל נוראותיו, הטביע והטמיע בך את אותותיו.

 9. ניצן אביב הגיב:

  למרים א.

  אכן,את צודקת. קראתי שוב את דבריה של אורנה ומסתבר שטעיתי כשכתבתי "גננות" [רבות] והדברים ההזויים והמטורפים שהוזכרו נאמרו, בשני מקרים שונים, ע"י אותה גננת עצמה.
  קבלי-נא את התנצלותי.
  לדעתי, אחריותם של ההורים מסתכמת בכך שלא עמדו מראש על טיבה הנחשל, בלשון המעטה, של אותה גננת ומקומם שקבלה הסמכה לעסוק בחינוך.

 10. חוצפית הגיב:

  ולמרות זאת?
  איך זה שחוצפית שקעה עד סנטרה בביצת הניוון הקיבעוני וניצן לא? מדוע אתה מתגונן כלכך, שאלה פשוטה למדי ואתה ישר מגיב בקילוסים טובעניים.

 11. שירה הגיב:

  המסקנה: שלא תהיינה יותר מדינות. מדינה מטבעה מגבילה את החופש, הורסת זהויות, יוצרת זהויות זמניות ומניפולטיביות כדי לממש אינטרסים של מעטים ע"י שיעבוד הרוב. כולם עושים את זה, גם דמוקרטיות.
  הובס נתן לנו לוויתן כדי שיבלע אותנו.
  אבל אורנה, אם את לא רוצה דתות אז למה את רוצה חתונה?

 12. יואל הגיב:

  אורנה, אם את רוצה להתחתן עם אישה, זה ממש לא משנה שהיא פלסטינית. עם אישה יהודייה יחתנו אותך? מעטות מאד המדינות המתירות נישואין חד מיניים, וחבל שכך, אבל לא נראה לי שהיהדות היא האשמה בכך.

 13. דני לאורנה לביא וניצן אביב הגיב:

  כל העניין הלאומי צריך להבחן בקונטקסט קצת יותר רחב:
  אני לא זוכר מי אמר על קומוניזם שהוא יכול להתקיים רק בסביבה שהיא כולה קומוניסטית,
  אבל כך בדיוק לגבי השאיפות של להיות "אזרח העולם" – זה יכול לעבוד רק בעולם בו כולם יהיו כאלה.
  כרגע בסביבה מוסלמית עויינת ועולם נגוע באנטישמיות אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להשליך את הלאומיות ולעטות על עצמנו כסות גלובאלית ומבט קוסמו-פוליטי מצועף בעיניים.
  להזכירכם: תנועת ההשכלה היהודית כבר ניסתה לעשות את זה וכולנו זוכרים איך זה נגמר.

  זה שגננת מטופשת עושה לילדים שטיפת מח מטופשת עוד יותר – זו כבר בעיה אחרת.

 14. דני לאורנה לביא הגיב:

  מהפיסקה האחרונה במאמרך אני למד, לצערי, שאת עושה את ההקשר הפסול בין דת לדתיים.
  הבחירה שלך כיצד לקיים את מצוות החמץ בפסח היא עניין אישי שלך שקשור אך ורק למידת האמונה והקירבה שלך למקורות, וזה לא אמור להיות קשור כלל למדינה או לפלסטינים.

  עושה רושם שהאמירה שלך "אני חופשייה" אינה נכונה כלל.
  יוצא שמעשייך (כמו מקרר מלא בחמץ בתקופת הפסח), במקום להיות אנטיתזה לממסד הם אנטיתזה למקורות, והרי אין לך בעיה עם התורה אלא עם הממסד הדתי-לאומי.
  במקום לבחור מתוך המקורות את היהדות האישית והפרטית שלך (החופש האמיתי!) את בוחרת לפסול הכל בגלל איזו גננת טיפשה או מדינה שסרחה.
  לא חבל?

 15. אלי הגיב:

  אני מסכים שצריך לעשות הפרדה מוחלטת בין זהותו האישית של אדם לבין דתו, אם הוא אינו רוצה בה. אולם היהודים הם מבחינת יוצא דופן בנושא זה, מפני שיהדות היא גם דת וגם לאום. כתוצאה מכך, רובנו החילוניים הופכים לשבויים בידי הממסד הדתי שרואה בנו יהודים למרות שאיננו מנהלים אורח חיים המצדיק הגדרה זו, לפחות מהבחינה הדתית.
  אולם אנו יהודים, ונמשיך להיות כאלו לפחות עוד דור או שניים, עד שהזהות הלאומית שלנו תתחלף לישראלית. יש לזה כבר סימנים בשטח, וזה יקרה.
  אל תשכחי אורנה, ואני לא מנסה להיות פופוליסט, שלהיטלר זה לא ממש שינה אם מישהו לא רואה בעצמו יהודי. לכן אני לפחות, משתדל להיות גאה בלאום שלי, בדיוק כפי שאנגלי ממשיך להיות גאה בלאום שלו וגרמני בשלו וכו’.
  העולם מורכב מלאומים, שמה שמייחד אותם הוא ההיסטוריה הקולקטיבית שלהם. אין בכך כל רע, ולאומים שונים חיים שלום זה עם זה. לא צריך להתנער לחלוטין מהלאום שלך רק משום שכרגע הוא לא חי בשלום עם לאום אחר. צריך לחתור לשלום ולא לביטול עצמי, פשוט משום שביטול עצמי, כפי שרווח ברחבי אירופה בקרב היהודים ערב מלחמת העולם השנייה, לא עוזר.

 16. אורנה לביא הגיב:

  טוב, אני לא יושבת כל יום ליד המחשב שלי…
  אז הנה חזרתי. קצת לענות לכולם, או לפחות לחלק מהמגיבים כאן.
  אני לא יהודיה, כלומר זה לא שאני "מתביישת ביהדות שלי". אני לא מאמינה באלוהים כלשהו, שברא את העולם וציווה כל מיני מצוות. אני לא מאמינה שארוויח משהו מצום ביום כיפור, או מאכילת מצות בפסח, או מהימנעות מהנאות העולם הזה ביום השביעי.
  אני דורשת את זכותי המלאה לנסוע באוטובוס כל יום, כי אין לי רכב או כסף למוניות.
  בקשר לגננת ההיא, זו רק דוגמה. לא היה לי מספיק מקום לכתוב כאן את כל סוגי שטיפות המוח שניסו לעבוד עלי, כמו על כולנו. אולי אעשה על זה פעם משהו יותר רציני, אבל זה מה שיש כרגע.
  ויגאל, אתה צודק. אבל לא הייתי מוכנה לשקר ולהגיד משהו על חתונה עם גבר.
  ושירה, חתונה שאני אתחתן (אולי פעם…) לא תהיה דתית. זו תהיה מסיבה נהדרת בחיק הטבע, אבל כרגע יש רק כלה אחת. אם תהיה עוד כלה, אני מקווה שתצטרפי לחוג ידידותי וידידי, ותוזמני לחגוג – כי כל יום הוא חג, וכל חג צריך להיות שמח (אם כי במצב הנוכחי כל יום הוא גם יום אבל…)

 17. מחזיקי הדת בארץ הקודש הגיב:

  לעשות תיקון ותשובה, ומהר! חיוני לביאת המשיח!

 18. ניצן אביב הגיב:

  מעניין לדעת כיצד זה השתרבבה ההטפה הנבזית של המגיב הדתי/חרדי, ההזוי, המשיחי, והסהרורי, לאתר "הגדה".

  למערכת פתרונים?

 19. נטורי קרתא הגיב:

  יהדות היא לאום? ממתי?? ואיך תגדיר את לאומיותם של 6 מיליון יהודים החיים באמריקה, אירופה ואוסטרליה? היהודים בניו-יורק הם מה? אמריקאים או יהודים? לא ממש מתיישבת הסתירה הזו. יהדות היתה 3,000 שנה דת, פתאום ב-100 השנה האחרונות היא לאום?

 20. לייבוביץ’ הגיב:

  יהדות אינה דת בלבד. יהדות היא לאום ודת בחבילה אחת. זה ייחודו של העם היהודי שכדי להצטרף אליו או לצאת ממנו צריכים לעבור תהליך תודעתי עמוק, ואין מספיר לומר שלוש פעמים שהאללה הוא האל היחידי או שהבן של אלוהים הוא הגילגול של האלוהים עצמו. מה לעשות שלהיות יהודי זה גם אמונה וגם קיום מצוות, וכדי להצתטרף צריכים להשקיע הרבה בידיעה. כדי לעזוב, ואפילו לא פורמלית, את פשוט יכולה לומר שאת אינך יהודיה. אז מה? את מצהירה על עצמך שאינך שומרת את חוקי הדת. אבל מבחינת היתר היית ונשארת יהודיה בעיני הסביבה ובעיני משרד הפנים ואפילו בעיני הפלסטינים ויתר העולם. בעיקר לאלה שאיכפת מבינהם.

 21. ניצן אביב הגיב:

  צודק/ים "נטורי קרתא" בתגובתם:

  הדת היא לא לאום וכל נסיונות הנפל המגוחכים והאבסורדיים לפמפם, להשתיל,להחדיר ולהטמיע דעות מסולפות ומנוונות, לאומיות ולאומניות מתועבות – לא יצלחו!
  האם לא שמעת/ם כלל על אפשרות של התנערות טוטלית מכל סממן כלשהו השייך לדת היהודית, שהיא בדיוק כמו כל דת אחרת, בלי יוצא מן הכלל, היא דת כפייתית ושמרנית להחריד, שטופה באמונות תפלות נפסדות, בגזענות ובלאומניות, ברדיפה עד חורמה אחרי הזר והשונה, המעז להתכחש ולהתנכר לדת ושאינו רוצה ליטל בה חלק מחמת מיאוס מכל המשתמע מאמונה בה ולכל המשתמע ממנה, דהיינו: כיבוש הארץ והתנחלות בה, תוך הדרה וסילוק תושביה המקוריים מאדמתם.
  ולא הזכרתי את שיטות החיזור הפסולות אחר "מאמינים" בפוטנציה וההוקעה והביזוי בפומבי, של אלו שאינם סרים למרותם של כהני ועסקני הדת הכל יכולים תוך ניצול "מסורת" והסכמה שבשתיקה לכל העוולות, על ידי מרבית הציבור הרחב שרובו חילוני למהדרין.

 22. חוצפית הגיב:

  שומר העיר ובאופן לא מפתיע ניצן אביב(שסגנונו הולך ומשתבח מהודעה להודעה) מבטלים במחי מקש את הלאום היהודי, שלילת קיומו של העם היהודי היא עיסוק חיובי לכל הדעות שלה מסורת ארוכה ועסקו בה רבים וטובים, ראוי היה שמשלקחו על עצמם האדונים הנכבדים משימה כה רצינית, ראוי שישקיעו מעט יותר בטיעוניהם ולא יפטרו עצמם בקלות שכזו.

  כמה שאלות קלות,
  1. איך נגדיר אמריקאי ממוצא סיני? אמריקאי? סיני? האם אין לאום סיני כתוצאה מקיומם של סינים-אמריקאים? לא כזאת סתירה מסתבר…

  2. במסורת היהודית בת 3000 השנה(ע"פ שומר העיר) היהודים מתייחסים לעצמם כעם ולא כדת ואם נשתמש בדוגמה החביבה כלכך על יושבי הגדה "העם הנבחר" ולא "הדת הנבחרת", אז מה אנו למדים מכך?

  3.האם אין זכותה של קבוצה להגדיר עצמו כעם?

  4. כיצד הפלסטינים הם עם והיהודים לא? אפילו התודעה הלאומית היהודית המודרנית קדומה יותר מזו הפלסטינית. אני מפקפקת בכך שפלסטיני מהגדה ופלסטיני מיפו חולקים קשר הסטורי עמוק יותר מיהודי בארץ ויהודי בניו-יורק.

  מר אביב כמובן מבלבל בין ציונות ליהדות, למשל נוטר קרתא מצוי הוא יהודי שאינו מקבל את הציונות ולכן כל מארותיו של מר אביב לא חלות עליו, לעומת זאת נוצרי ישראלי מחבר העמים יכול להיות ציוני נלהב לא פחות מגאולה כהן. כאמור קצת יותר השקעה בטיעונים, קצת פחות פלקטיות, ולמען השם קצת פחות קללות.

 23. שירה לאורנה הגיב:

  אני אשמח לבוא! ואני מאחלת לך במהרה כלה כלבבך לאהוב. אבל אני רוצה להגיד לך משהו שלמדתי ואני עדיין לומדת. החירות זה משהו שמאוד קשה להשיג (כי זה בא מתוכך ואת זה צריך ללמוד ואוףףףף- כמה זמן שצריך ללמוד את זה וכמה חרא אוכלים בדרך) ובתכלס אם את הולכת בדרך השחרור העצמי את לא צריכה כלה ולא שום דבר. את לא צריכה בית ולא אוטו ושום שעבוד. ד"ה לורנס התאהב באישה נשואה מהמעמד העליון, ברח איתה והם חיו בנדודים ובדוחק כל החיים. זו אהבה. שאחרים שרוצים להתעבד ולהתברגן יאכלו אותה. אני לא צריכה תעודת כניסה למוסדות שלהם. עם אהובי או אהובתי אני אחיה גם באי בודד ותאמיני לי – זו חתיכת מלחמה! 🙂

 24. ניצן אביב הגיב:

  לתגובה מעלי:

  דוגמה עלובה, דוחה ונואלת, שטופה, באמונות תפלות, משיחיות, סהרוריות והזויות, המוכיחה את דברי בתגובתי הקודמת.

 25. ניצן אביב הגיב:

  האלה השמימית, המוכיחה בשער, המתנשאת, השתלטנית והכפייתית, כדרכם של אלים שאינם בני-תמותה – ירדה אלינו ממרומי האולימפוס השגיא, בדמותה של חוצפית החוצפנית, כשהיא תובעת במפגיע, מצווה להשיב לשאלותיה וקובעת נחרצות ללא זכות עירעור, עובדות היסטוריות, כשהיא נסמכת, כביכול, על מסורות בנות אלפי שנים, וכך מונעת כל דיון והטלת ספקות, כדי, ואני חוזר ומדגיש זאת שוב, – לפמפם להחדיר לוורידינו ולהטמיע במוחנו את אמונותיה שהושרשו ונוצקו בה כברזל מלובן, ואת דעותיה ואף את פקפוקיה הפסולים והמרתיעים.
  מה לה ולרוח החופשית, שמתנערת, דוחה ומתקוממת כנגד קביעותיה הפסקניות? ומי מבלבל איך וכיצד?
  מסיונרית כבר אמרנו?

 26. מרים א. הגיב:

  צר לי, אך אינני יכולה לקבל את התנצלותך, שכן ברור שנאמרה מהשפה ולחוץ.

 27. דניאל – מצטרף לחלוטין לאורנה… הגיב:

  אני ממש בהלם!! הבקר קיבלתי תגובה…

  אני מתכוון – תמיד ידעתי, שיהדות = כהניזם, אבל – הבקר חטפתי זאת, ממש ממש לפנים.

  באתר האגודה… גם איזשהו כתום פשיסט, התחזה אליי ודיבר בשמי – וגם התגובה הזאת: — קישור —

  מבחינתי, הדבר הזה מפכח. כלומר, לא זו בלבד, שכל הציונות, שפשתה בלבי מאז הקיץ האחרון – כאשר נסחפתי ימינה – בטלה ומבוטלת (ואני מקבל, את עמדת מרבית הכותבים כאן, בנגע למלחמה האחרונה, חוות שבעא ועוד – אחרי-הכל, לא ראיתי, המקום בעיניי… אולי התשקורת הישראלית, סילפה האמת גם בנגע לכך) – אלא גם: אני עם כל סממן ליהדות – גמרתי. זהו. מתישהו בזמן הקרוב, בכוונתי לגשת לאיזושהי כנסייה ולהתנצר – לא כי אני מרגיש נוצרי או מזדהה עם הכנסייה, אלא פשוט, על-מנת להבהיר, לששת מיליוני היהודים (=הכהניסטים), החיים בארץ זו: אני לא מכם!!

  שלכם, "שמאלני קיצוני" וגאה בזה, דני.

 28. מרים א. הגיב:

  אני תמהה מה הקריטריונים לפרסום הודעות. הודעות שלי מתפרסמות, כפי שנראה לעין, אך הודעות של ידידי אלמוג משום מה לא עוברות את סף העריכה.

 29. דניאל – עוד מס’ תגובות הגיב:

  (אני עוזר לאורנה ;-)) )

  ל"חוצפית" – לא יודע, איך חמק ניצן אביב – אבל, אני עצמי, הייתי אנארכיסט כבר בגיל שש. אם לא קודם. שנים רבות לפני, שהכרתי את המלה הזאת. פשוט, כבר בכיתה א’, קלטתי, שכל מה, שאשמע מן המורה ירדנה (ומכל אותם….צייתנונים קטנטנים, את יודעת, מסוג "הילדים הטובים של אמא, סבתא והמורה, המסכימים איתן תמיד….בע), יהיה הבלים פשיסטיים (לא שיכולתי להגדיר זאת אז – אולם, חושים מחודדים, היו לי תמיד) – ואוטומטית התנגדתי… אז – עקב העובדה, שבארצנו קיים "חוק חינוך [=שטיפת-מח] חובה", רק בגיל 16, יכולתי להשתחרר ממתקני-הכליאה הפשיסטיים, המכונים "בתי-ספר", אבל – גם בכל שנותיי שם, לא ממש התייחסתי, למורות ולקשקושיהן…

  למרים א.: נו, גם את אשמה וגם ההורים אשמים. שעל-כן נאמר, בפרשת-השבוע (של כל שבוע בשנה) "תנו לנו חופש ולמורים: נופש, ושימו פס על ההורים!! תנו לנו חופש ולמורים: נופש, ושימו פס על ההורים!!"

  צריך לשלב זאת באינטרנציונאל (שאגב: חיזוק חיובי ל"קול המוסיקה", שהשמיעוהו ביום ג’… אושר טהור). אז נוכל, לצעוד כולנו בגאון, כיאות.

  לדן הגנן: מה, לא קראת לפני איזה חדש וחצי~ חדשיים, ב"מעריב"? שמנים – ואולי גם אנו ה"מלאים"? – חיים יותר.
  וגם אם לא… נו, לפחות לא נמות רעבים. זה העיקר.

  לאלי: בחיאת. מה לזהות העצמית שלך – ולזהות הלאומית?!
  הצבת הלאום לפני הפרט = פשיזם!! שים-לב אלי.

  לדני (שם כשמי? כי הדעות לא): מנין בדיוק לקחת, שלאורנה "אין בעיה עם המקורות"?
  זאת-אומרת – אינני מכיר, את עמדותיה-שלה בנושא – אולם, אני, למשל – *בהחלט* יש ויש לי בעיה, עם המקורות… הרבה בעיות אפילו.

  ליואל: מה פשר דברי-ההבל, "מעטות מאד המדינות המתירות נישואין חד מיניים, וחבל שכך, אבל לא נראה לי שהיהדות היא האשמה בכך"?!
  מה – מנין בכלל צמחה ההומופוביה, אם לא מן התנ"ך וגרורותיו ("הברית החדשה", "הקראן" וכיוצא-באלה מריעין בישין)??
  הרדיפה הזאת – בדיוק כרדיפת יחסי-אהבה "בלתי-מקובלים" אחרים – מקורה ביהדות – ממנה התפשטה, גם לצאצאיה – הגרועים, כמדומה, אף ממנה!! – הנצרות, האיסלאם וכיו"ב. הדתות היחידות, המעודדות כל אהבה, באשר היא אהבה, הן הדתות הפגאניות החדשות, הניו-אייג’ וכדומה.

  ולשירה: נכון. שלא יהיו מדינות.
  אתם מבינים עם הזמן.:-)) אנארכיזם = השיטה הנכונה!!

 30. דניאל ל"לא התבגרת" הגיב:

  הרושם שלי הוא, שאתה לא התבגרת – או שאתה, בפשטות, דוס (נו, מאלה שמשליכים אבנים בבר-אילן), המנסה להתחפש לחילוני בלא הצלחה יתרה. אני מכיר ומוקיר בהחלט את תרבותי – אלא שאין לה קשר בדיוק, עם תרבותך-שלך.

  אבל, המאפיין אתכם הדתיים הוא, שאתם בטוחים, שתרבות – זו רק תרבותכם שלכם! אמונה – רק שלכם! וכפי, שאמר לי פעם איזה דתי אחד (כיפה סרוגה), בחשבו, שזוהי התחכמות גדולה: "איש באמונתו יחיה – אבל, שתהיה אמונה! נו, וברור, שאמונה – היא רק אמונתנו, בהשם יתברך"…

  דת ממוסדת = פשיזם. ולא יעזור כלום.

  ואכן ואמנם, בתגובתך לניצן אביב – הוכחת את היותך דוס. אני מכיר את אוצר-המלים שלכם הדתיים ואת דרכי-התנסחותכם. לא יעזור לכם שום-דבר. אתה כמו כל החרדים האלה, הכותבים בטוקבקים בכינוי "חילוני מרמת-אביב" – כשברור לחלוטין, שזהו, בעצם, חרדי מעמנואל…

 31. לניצן אביב, על תגובתך לחוצפית. הגיב:

  מזמן לא נתקלתי בתגובה כל כך גסת רוח ולא עניינית.
  אם אינך בוש להתנסח בצורה כה ירודה, האם אינך בוש לפחות בכך שהותרת את טיעוניך (אשר הופרכו בכשרון רב ע"י חוצפית) מובסים בשטח?

  האם לא תנסה אפילו לנסות ולענות לשאלותיה? או שמא סבור אתה שבמטר הגידופים שהטחת בה יצאת פטור…?
  ליבי ליבי על ה"שמאל" שאלה הם דובריו.

  חוני.

 32. מזדהה הגיב:

  אישית, אני מאמין בדת משלי, דת הפרדס, הרומנטית-אקולוגית – המכירה ב"אלות" וב"אלים", אך לא בתור "ישויות בוראות-עולם", אלא בתור חבר’ה פשוטים, המנהלים את רב-היקום. אני מאמין בזה, שהאל הגדול וישנו, ירד והתגלם כקרישנה, כישו וכיעקב פרנק (וכנראה, גם כביטל’ס). אינני מאמין, ב"אל בורא, היושב על כסא בשמיים עם פנקס גדול פתוח והיד רושמת" – יען כי אינני מאמין בלוי אשכול.;-)) ומה שנגע, לאליהו הנביא… אולי גם הוא היה, אחת מהתגלמויותיו של וישנו – אין לדעת. אולי.

  אז הוריי, נולדו יהודים! אז הגדירו עצמם, בתור יהודים – אמי כיהודיה חילונית ואבי ז"ל, כיהודי חילוני~מסורתי. אז סבא של סבא שלי, היה רב ראשי בפולין! אז רשום, במחשב באיזשהו משרד ממשלתי (כלומר, פשיסטי), שאני "יהודי"! נו, שמחת-זקנתי. מה, שאני אתייחס, למה שרשום שם? ואני די-בטוח, שרשום שם גם משהו בסגנון "אליחבא דשב"כ, הנ"ל מתנגד-משטר, עושה צרות מקצועי, מפגין וגרפומן, המסוגל לחשוב בעצמו, גם בלא רשות מן הרשות"… או דבר-מה כגון דא.

  אינני, לא יהודי, לא מוסלמי ולא בטטה. אני רומנטיקן וליברל, מיסטיקן ואנארכיסט – ואלו הם, יסודות-דתי.

  וטוסט גבנ"צ עם כבד-חזיר זה טו?ב.:-))

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים