הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 באפריל, 2007 תגובה 1

במדינה בה רציונאל השוק מאיים להרוס את העבודה המאורגנת, הולכים ומוקמים איגודים מקצועיים העומדים מאחורי גל של מאבקים חברתיים ללא תקדים מאז נפילת ברה"מ. השביתה של עובדי מפעל המכוניות פורד בחודש פברואר, יום המאבק של האיגודים האלטרנטיביים ב-18 במארס, שביתת נהגי הדואר בסנט פטסבורג ב-3 באפריל; שבוע אחר שבוע, קבוצה נוספת של עובדים מתארגנת ומחליטה לנקוט בצעדים ארגוניים. זאת, במסגרת גל מאבקי עובדים שלא רואים את סופו.

את הצעד הראשון עשו עובדי פורד. אלפי הפועלים של תאגיד הרכב האמריקאי השיגו תוספות שכר משמעותיות לאחר שביתה מאוד קצרה. מפעלי פורד שבקרבת סנט פטסבורג היוו דוגמא לרבבות עובדי הדואר שהתאספו והחליטו להקים איגוד עובדים חדש, עצמאי מן הפדרציה הרוסית הוותיקה ובעל אופי לוחמני יותר. כעבור מספר שבועות, בין ה-3 ל-9 באפריל העובדים החלו לנקוט בצעדים ארגוניים בדרישה לתוספות שכר, לשיפור תנאי העבודה ולשיפור השירות הציבורי – כולל שירותי הדואר.


באזור וסוולוחסק, בו ממקומים מפעלי פורד, עובדי מפעלי התה, נבסקי פורגי, אף הם החליטו להקים איגוד אלטרנטיבי כדוגמת עמיתיהם בפורד. מאות עובדי מפעל התה, שהוקם בשנים האחרונות ושהיה מקום עבודה לא מאורגן מתחילת דרכו, החליטו להתארגן ודרישתם הראשונה: תשלום השעות הנוספות הרבות שנרשמו לזכותם לקראת החגים בחודשים האחרונים של שנת 2006. תשלום השעות הנוספות היה העילה לתחילת הצעדים ארגוניים, אבל במהרה נוספו דרישות נוספות: תוספות שכר, תשלום של תוספת מיוחדת בעת העבודה במשמרות, הקצאת חדר לוועד העובדים, רופא תעסוקתי… חרף הלחצים של המעסיק שאיים לפטר מיד את כל נציגיהם, העובדים נקטו בצעדים ארגוניים. בשיחה עם שליחת "הומניטה" אמר סגן יו"ר הוועד, בוריס חומיאק, ש"העובדים נחושים בדעתם להוסיף ולהיאבק למען הזכויות שלהם, עד שההנהלה תסכים לכל הדרישות שלנו".


אבל תסיסת העובדים מורגשת מעבר לסנט פטסבורג. בפרם שבאורל, עובדי התחנה המרכזית הגדולה שבבעלות העירייה החליטו להתארגן. הסיבה: ההנהלה הכריזה על "ארגון מחדש של העבודה" שפירושו הפרטה ופיטורי עובדים. יו"ר הוועד החדש, נטליה צ’רניקובה, הודיעה כי נציגות העובדים מסרבת לקבל את החלטת העירייה ודורשת חתימה על הסכם קיבוצי וביטול מכתבי הפיטורים. בטוליאטי, שבאזור סמרה, עובדי מפעלי הרכב הגדולים שהוקמו בזמנה של ברה"מ והופרטו לטובת ענק הרכב האמריקאי ג’נרל מוטורס, החליטו אף הם לפרוש מן הפדרציה הרוסית הוותיקה ולהקים איגוד מקצועי עצמאי חדש. כתוצאה מהקמת האיגוד החדש, ולאחר חודש של סנקציות, העובדים זכו לתוספות שכר. יחד עם זאת, הנהלת המפעל שבבעלות אמריקאית החליטה לפטר את אחד מראשי העובדים, אילסיאר צ’ראפוטדינה. הפיטורים גרמו לצעדים ארגוניים נוספים. לבסוף ובהתערבות בית המשפט המקומי, הוחזר פעיל האיגוד המקצועי לעבודה וההנהלה נאלצה לשלם קנס כספי גבוה.


במוסקבה, בשבוע האחרון של מארס, פרצה שביתה במפעל הסיגריות הגדול בבירה, אף הוא מפעל שהופרט לטובת תאגיד אמריקאי. השביתה פרצה בדרישה לתוספות שכר. ועד העובדים של המפעל, שלא פרש מן הפדרציה הוותיקה, הצליח אף הוא להשיג תוספות שכר. יחד עם זאת, אנשי הוועד פוטרו בעקבות השביתה, והוחזרו אף הם לעבודה. צפונית למוקסבה, ביארוסלב, עובדי מפעל הבירה יארפיבו, החליטו להתארגן, להקים ועד עובדים ולהצטרף לאיגוד העובדים. בעקבות ההחלטה להתארגן פוטרו ראשי הוועד. המפוטרים הוחזרו לעבודה לאחר שבמפעל הוכרז על סכסוך עבודה בדרישה להחזירם ונגד העמקת הניצול, בייחוד בקווי הייצור.


זו רשימה חלקית של סכסוכי עבודה בולטים שפרצו במפעלים גדולים בחודשיים האחרונים. לרוב הסכסוכים יש מכנה משותף: אלה מפעלים או נותני שירותים גדולים, רובם מופרטים וכאלה שהוקמו לאחר נפילת ברה"מ. ברוב המקומות מועסקים עובדים צעירים שזה מקום עבודתם הראשון. עובדים אלה, בייחוד בתאגידים שבבעלות החברות הרב-לאומיות, משתכרים הרבה מעבר לרמת השכר המקובלת ברוסיה. יחד עם זאת, ניצולם הוא קשה יותר. הם נדרשים לעבוד קשה יותר ומהר יותר, להגברת פיריון העבודה על מנת שרווחיות הייצור תהיה גדולה יותר. העובדים הצעירים הרוסים מתקוממים נגד רציונאל זה, רציונאל קפיטליסטי מובהק.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אחמד פילגר / חדשות טובות הגיב:

    אלה חדשות! עובדים צעירים שמתארגנים! גל שביתות תחת השלטון הקפיטליסטי של פוטין! תאגידים בינלאומיים שנאצלים לשלם שכר הוגן לעובדים! אלה ממש חדשות טובות!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים