הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 במאי, 2007 8 תגובות

בלא פחות משמונים מדינות ברחבי העולם אסור להיות הומו, ולכן הומוסקסואלים ולסביות מופלים בכל שטחי החיים – בייחוד בתחום העבודה. כך נכתב במחקר ראשון מסוגו בהיקפו שפורסם בסוף השבוע בז’נבה על ידי ארגון העבודה הבינלאומי אשר בדק את צורות האפליה בעבודה בכל מדינות העולם. טועה מי שסבור שאפליה בעבודה מצויה דווקא במדינות בעולם השלישי. ארה"ב מסרבת מזה 50 שנה לאשרר שתי אמנות בינלאומיות האוסרות אפליה בעבודה (אמנה מספר 111 מ-1958) וקידום השוויון בתנאי עבודה ושכר ללא הבדל מין, גזע ולאום (אמנה מספר 100 מ-1951). ישראל חתומה על שתי האמנות, מה שלא מונע מהמעסיקים והממשלה (המעסיק הגדול במדינת ישראל) מלהפלות עובדים בתחומי התעסוקה, שוויון בשכר ותנאי עבודה, בייחוד ערבים ונשים.

האפליה בתחום התעסוקה אינה חדשה. היא ישנה כמו הקפיטליזם. יתר על כן, הקפיטליזם נבנה על היסוד האפליה בין עובד לעובד, או בין עובד לעובדת; וכך באמצעות מדיניות הפרד ומשול גרפו בעלי ההון לדורותיהם רווחים גדולים. המחקר שפורסם בסוף השבוע על ידי הארגון המסונף לאומות המאוחדות מבחין בין "צורות אפליה ותיקות" לבין "צורות אפליה חדשות". בין ה"וותיקות" ניתן למנות את האפליה על רקע מוצא אתני או לאומי, אפליה על רקע מגדרי, אפלייתם של מהגרי העבודה ומניעת תעסוקה על רקע מוצא חברתי. בין צורות האפליה "החדשות": אפליה נגד מבוגרים וקשישים בשוק העבודה, אפליה על רקע נטייה מינית ואפלייתם הגוברת (!) של בעלי מוגבלויות או מחלות (בייחוד של עובדים החולים במחלות כרוניות). צורה חדשה של אפליה: פיטורים מהעבודה על רקע עודף משקל או עישון; הכוונה היא עישון מחוץ למתקני המעסיק. מחברי הדו"ח ציינו עוד כי בארה"ב גובר גל של פיטורי עובדים בגלל הופעתם החיצונית, צורת לבוש או עישון. לדעתם העילה לפיטורים אלה היא חברתית – רוב רובם של המפוטרים הם מהגרים מאמריקה הלטינית, שחורים ונשים. המחקר גם מבחין בצורה של "אפליה סמויה חדשה שאותותיה ניכרים רק בשנים האחרונות: אפליה על רקע סגנון חיים של העובדת או העובד". למשל, אי-קליטה בעבודה, אי-קידום ואף פיטורים של אמהות במשפחות חד-הוריות או גרושות.


עוד מציעים חוקרי ארגון העבודה הבינלאומי מדריך ל"מדידת דרגת האפליה" הקיימת בכל מדינה, ושורה ארוכה של המלצות ותוכניות פעולה כדי להיאבק באפליה. יחד עם זאת, כותבי הדו"ח הארוך מודעים שאין די בחקיקה הולמת, גם במדינות שבהן יש חקיקה ענפה נגד אפליית נשים, כגון ארה"ב, אירופה המערבית וישראל. לא די בחקיקה כי חוקי העבודה אינם נאכפים. פרק ארוך במיוחד נכתב על היעדר אכיפת חוקי העבודה, בייחוד החוקים הקיימים המונעים אפליה, דווקא על ידי המדינה – באמצעות "ייבוש" משרדי העבודה, קיצוץ בתקנים או קיצוץ סמכויותיהם של המפקחים. עוד מגלים החוקרים שבמדינות רבות, המפקחים על העבודה האמורים להיות בחזית המאבק נגד האפליה לא מכירים את החוקים… אגב, אצלנו משרד העבודה פשוט נעלם לפני מספר שנים וזאת על פי החלטת ממשלה. במדינת ישראל קיים "משרד לאיומים אסטרטגיים" עם תקציב של עשרות מיליוני שקלים, משרד שפעילותו אפסית ושאין לו כל חשיבות לחיי האזרחים, אבל נסגר מהיעדר תקציב משרד העבודה האמור לפקח על תנאי עבודתם של יותר מ-2.5 מיליון עובדים.קישורים:


דו"ח ארגון העבודה הבינלאומי שפורסם בסוף השבוע המטפל בסוגיות האפליה בעבודה (אנגלית, ערבית, צרפתית, ספרדית ורוסית): www.ilo.org

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. דניאל הגיב:

  והצעות תכל’ס לפעולה???

 2. עומר הגיב:

  ובירושלים הוציאו פשקווילים בהם מציעים פרסים כספיים למי שידקור הומואים ולאף אחד לא אכפת.

 3. דניאל לעומר הגיב:

  מה, לא שמעת?

  יש מדרג: הדוסים והמתנחבלים – מעל לחוק, האליטה המסורתית – קובעת את החוק, משרתי-האליטה – אוכפים את החוק ואילו אנחנו – להט"בים, סטודנטים, אנארכיסטים, קומוניסטים וערבים – בני כת-הטמאים ואמורים להגיד תודה, לכל מי שתוקפנו…

 4. אייל הוכדורף הגיב:

  מניית הקבוצות המופלות לא תסייע להן. להפך סוג השיח הזה מעודד דווקא את הפילוג. הרי הכותב רוצה שבמקום שהומו יזדהה בעיקר עם היותו הומו מופלה הוא יזדהה עם היותו מופלה עקב החולשה היחסית שלו בשוק העבודה. אפשר לפנות לכל מגזר מקופח ולנסות לשכנע אותו שאם יבין ,יצטרף למאבק. אני גורס שאת זה ניסו כבר הרבה שנים ללא הצלחה. צריך דווקא לפנות למי שאמור להפסיד הכי הרבה מהתהליך – וזה למעמד הבינוני – מעמד זה מזדהה פחות עם היותו מסכן ומופלה- הם צריכים להבין שהם הולכים ונהיים עניים. הם הכוח הדומם שעליו רוכבת כרכרת הקפילטליזם.

 5. דניאל, לא שמעת? הגיב:

  היום פירסמה התנועה האיסלמית הדרומית את חזונה: מדינה ללא הומואים!

  עכשיו אני מבולבל לחלוטין מן הקביעה המלומדת שלך:

  האם הטמאים (כהגדרתך) אמורים להגיד תודה לתנועה האיסלמית הדרומית?

  ומדוע לא נשמע קולם של אנשי השמאל העיקבי (עד לרגע זה) כנגד המתקפה הפרועה כלפי ההומואים?

  אולי מישהו ממנהלי הפורום הזה ירים את הכפפה ויפרסם מאמר המוקיע את עמדותיה החשוכות של התנועה האיסלמית בכלל, והדרומית בפרט?

 6. תעמולה במקום דיווח הגיב:

  נכנסתי לאתר של אירגון העבודה הבי"ל המוזכר במאמר ומצאתי שם את הדו"ח הנזכר.

  בין הדו"ח ובין המאמר יש הבדל חשוב: הדו"ח מנסה להיות מקצועי, המאמר מנסה להשתמש בשו"ח לצורך תעמולה פוליטית בהתאם לאג’נדה הפוליטית של המחבר (אנטי-ישראל וארה"ב). כך,למשל, ההמחבר לא מזכיר אילו מדינות נמצאות בין ה-80 שבהן לא כדאי להיות הומו במקום העבודה. מיקרה? רק פתי יאמין. כאן יכולה לעזור מפה המציגה את ההומופוביה הממלכתית בעולם:

  — קישור —

  לא קשה לראות איפה מצב ההומואים הכי גרוע בעולם: בעולם הערבי והאיסלאמי.

  בדו"ח מוזכרים שיפורים חוקיים ואחרים בנוגע למעמד ההומוסקסואלים בעבודה ולמניעת אפליות, בין הייתר במקומות כמו האיחוד האירופי, ישראל וארה"ב. בולטות בהיעדרן המדינות המופיעות במפה הנ"ל – ודי לחכימא ברמיזא.

 7. עידו לישנר הגיב:

  אני חייב להגיד שאני הייתי שמן מאוד ולא סבלתי מאפליה, בכל מקרה אני חושב שכאשר עובר מולך בן אדם שמן אפילו לרגע ברחוב, ישירות הוא מקבל שלילי בראשנו,או זלזול
  אשמח לדעת מה חושבים אתם
  ייתכן מאוד שזה רק מה שעובר לי בראש מכיוון שהייתי שמן ואני יודע מה הסיבות שגרמו לי להשמין ולכן אני משליך את מה שקרה לי על אנשים אחרים

 8. אתם מיצגים את אסד קסטרו וקאפי. לא אותי. הגיב:

  ומיותר לציין שההומופוביה באפריקה וברוסיה היום היא לא רק מתוך שמרנות דתית ורגש דחייה אלה גם תאוריית קונספירציה- ההומואים הם ייצוג של המערב המנוון עם החילוניות הפרוץ וחסר המוסר שלו, מאיים להשחית את החברה ולהפוך אותה לכזאת גם היא. ההומואים הם חלק מאג'נדה מערבית להשתלטות לרמוס את הטהור התרבותי של המדינה והייחוד שלה ולערבב אותה עם התרבות האימפריאליסטית כדי למחוק אותה.

  זה מה שפוטין אומר, זה מה רוברט שמוגאבה אומר, זה יחיא ג'אמה (גמביה) אומר.
  הגל ההומופובי הנורא שמשתולל הוא במידה רבה בגלל האג'נדה האנטי אימפריאליסטית שאתם בעצמכם מקדמים ומהללים .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים