הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במאי, 2007 94 תגובות

למה כל פעם שאני מזכירה את המלה "ערבי", אנשים מסתכלים עלי כאילו אמרתי היטלר? למה הם נחשבים סוג אחר ונחות של בני אדם פה בארץ? שאני מעלה את הנושא, אני שומעת כאלה נאומים מאנשים, שאם רק הייתי מחליפה את המלה "ערבי" ב"יהודי", כל הנאום היה נשמע כאילו הוא לקוח משנת 1942 ונישא בידי נאצי. "מלוכלכים" "טמאים" "שותים דם של תינוקות" "מסיתים את הנוער, ובמיוחד את הבנות, לנטוש את הדת שלהם, את המשפחה שלהם ולקחת אותן איתם לגיהנום". למה? אנחנו באמת בשנת 2007? אני באמת שומעת את הדברים האלה פה, בארץ, אחרי כל מה שעברנו, בשנת 2007? אני לא מאמינה למה שאני שומעת, ויותר קשה לי לקבל את העובדה שממי שאני שומעת את זה זה החברים שלי.

התשובות הרגילות…"טרוריסטים" "פיגועים". לכי תתווכחי עם זה. הרי אי אפשר לחנך אנשים מהתחלה, לא? אני רואה את שני צדי המטבע. כשעובר ערבי, אני רואה בן אדם הולך, אני רוצה לדבר איתו, אני מכירה את התרבות שלהם, והיא תרבות מדהימה. אבל פה בארץ, התרבות הערבית היא "מותר להם להרביץ לנשים". לכי תסבירי… אז מוותרים. אולי עם הזמן, אולי עם הגיל, אבל רוב הסיכויים שלא, לעולם לא יראו את הדברים בצורה אחרת.

 

המצב פה בארץ הוא שלא מקבלים את זה, אין דבר כזה ערבי ויהודייה, ואין דבר כזה יהודי וערבייה. כי אנשים פה גדלו מגיל אפס על העובדה שאנחנו מין סוג של "גזע עליון", היהודים הם הכי טובים בעולם, והערבים הם תת-אנשים, שלא שווים יחס של בני אדם. רק כשיוצאים קצת לחו"ל מרגישים כמה זה לא נכון.

 

גם אני הייתי בבועה של העליונות שלנו, עד שיצאתי לחו"ל ושם המציאות… הווו המציאות!!! איך היא טפחה על פני! גיליתי שכל בני האדם… הם בעצם… בני-אדם! ערבי, נוצרי, בודהיסטי, חסר-דת, יהודי, כולנו עשויים מאותו חומר. גרתי קצת בחו"ל, ויצא לי להכיר הרבה ערבים, אמנם לא מהארץ, אלא ממקומות כמו דובאי, קטאר, לבנון, וכווית, והם באמת באמת אנשים כאלה מקסימים, התחברתי אליהם יותר מאל הישראלים שנתקלתי בהם בחו"ל, שפיזרו את אותו הרעל הרגיל שלהם. כשהייתי במדינה כל כך זרה, לא הכרתי אף אחד, המקום שמצאתי בו את עצמי הכי הרבה הוא בין ידידים ערביים, משחקים שש-בש ומדליקים נרגילה.

 

פעם ישבתי בבר בתאילנד ודיברתי עם הברמן. דיברתי, לא יותר מזה, למרות שגם אם כן, זו זכותי. אז לצידי ישב ישראלי ואמר לי: "למה את מדברת איתו"? הגבתי "סליחה"? הוא המשיך: "למה את מדברת עם מלוכסן? תזהרי מהם, הם לא כמונו". באותו רגע התביישתי, אבל ממש התביישתי שאני והאדם הזה באים מאותה מדינה.

 

ובכלל, כל העניין של הערבים, הרי לרובנו יש לפחות סבתא אחת שבאה מארצות ערב, שמדברת ערבית שוטף… ולפחות אצלי – יש לה רק דברים טובים לספר על המקום ה"ערבי והנורא" שממנו היא באה. כשאנחנו עושים "על האש", אוכלים את האוכל הכי טעים בעולם, של סבתא, הערבייה, השפה שלנו, המראה, כל כך דומים. אבל אנחנו מסרבים לראות את זה. אנחנו יהודים. אז מה אם סבתא שלי ממצרים, מרוקו, לבנון, ירדן, אז מה? אנחנו לא כמוהם? אז מה אם עד הדור של ההורים שלי, המשפחה גדלה בעולם ערבי, דיברה ערבית, נראית ערבית ומתנהגת ערבית? אז מה, אנחנו שונים? להבדיל אלפי הבדלות, חס וחלילה, טפו טפו טפו, הם ערבים. אנחנו, יהודים.

 

חברה טובה סיפרה לי משהו שאבא שלה אמר לה פעם. הוא עלה מאחת מארצות ערב, וכשהיטלר דרש מהמלך להסגיר לידיו את היהודים, המלך גרש אותו בלי לחשוב פעמיים.

 

אין דבר שהייתי רוצה יותר מלטייל פה, במזרח התיכון. המקומות הכי אקזוטיים והכי יפים עלי אדמות נמצאים פה. העושר של דובאי, הנופים עוצרי הנשימה של לבנון, ים המלח מהצד הירדני, הפירמידות במצרים, כווית, קטאר, מקומות שאנשים לפעמים טסים חצי עולם כדי להגיע אליהם, והם נמצאים מרחק יריקה מתל אביב…

תגובות
נושאים: מאמרים

94 תגובות

 1. גיל אהרנסון הגיב:

  לכל המגיבים מעלי, חייבים לעשות סדר בדברים.

  מצד אחד, ישנו סימפטום של אנשי שמאל להחשיך צד אחד ולהאיר צד אחר, ולכופף את העובדות לפי ראייתם (זהו סימפטום הקיים אצל כל בעל אידיאולוגיה חזקה).
  מצד שני, אנו צריכים להסתכל על עצמנו ולא על אחרים, ויש צביעות רבה מצד תומכי כיבוש למיניהם ב"זכויות אזרח" בארצות ערב.
  אז ככה:
  1. יש אותו מספר של אנשים נחמדים ולא נחמדים בכל עם בעולם.
  2. אכן מדינות ערב נמצאות בשפל תרבותי מאין כמותו, מביוחד ביחס לעברם המידיבאלי המפואר.
  3. גם היהודים בישראל נמצאים בשפל תרבותי, בייחוד ביחס למקום שהם תפסו בתרבות המערבית לפני קום המדינה.
  4. כל דיכוי הוא נפשע. המלוכני בירדן, הישראלי בשטחים, החילוני בסוריה ומצרים, האיסלאמי באיראן, הרוסי באפגניסטן והאמריקאי בעיראק, אם רק נמנה מעטים.
  5. אכן, הרבה מהשיח הציוני מבוסס על נסיון להפריד בין קבוצות על רקע מעמדי (חרדים, מזרחים וערבים, לדוגמא), ולא רק השיח הציוני אלא כמעט כל שיח לאומי/ לאומני.
  6. הציונות היא אכן ביטוי ייחודי של קולוניאליזם מערבי, במיוחד שהוא תוצר של רעיונות אירופיים מאמצע המאה ה-19. וככזה הוא אינו רלוונטי למציאות של המאה ה-21.למעשה הציונות במודל הנוכחי שלה גמרב את הסוס מזמן.
  7.צד אחר, בייחוד זה הדתי, מהוה ביטוי כנה לשאיפות לאומיות/ משיחיות של יהודים, וככזה אולי אין לבטל את הציונות כלגיטימית (מאבק לאומי), אך לבטח לא קולוניאליסטית מערבית.
  8. ישראל אכן תמכה בארגונים איסלאמיים, במטרה לדכא שאיפות לאומיות פלסטיניות.
  9. עם זאת, הפלסטינאים אינם תינוקות שנשבו והם יכולים לבד להחליט אם לתמוך בחמאס או לא. כנ"ל לגבי כל הערבים
  10. עם זאת, גם היהודים אינם עוללים, והם בוחרים בסרבני שלום ובמיליטנטים כמו אולמרט, שרון וברק, פעם אחר פעם.

  בקיצור, בואו נשמור כאן על פרופורציות ולא על סיסמאות. האתר הזה וקוראיו קצת יותר אינטלגנטים.

 2. ליובל הלפרין הגיב:

  לך ממש כואב הדיכוי של העם הפלסטיני
  אם באמת איכפת לך אז למה אתה לא מתקומם על הדיכוי הברוטלי של הפלסטינים בלבנון שם הם מוחזקים במחנות ריכוז ללא שום זכויות ?
  למה אתה לא מתקומם על הניצול של הפלסטינים בארצות המפרץ שם הם מנוצלים לעבודה זולה ואחרי שנה הם מושלכים מהמדינה המנצלת ?
  למה אתה לא קורא למצרים לתת מרחב לתוך סיני לתושבי עזה או לפחות לאפשר את איחוד רפיח המצרית עם רפיח המערבית
  למה מדינה כמו לוב מחזיקה 20 אלף פלסטינים במחנות ?
  מדוע אין לפלסטינים בירדן חופש הצבעה הרי ירדן היא מדינה פלסטינית עם רוב פלסטיני ?
  למה מדינות ערב נותנות מליארדים לפלסטינים אבל רק למטרות של קניית נשק והגדלת הטרור (סוריה וסעודיה)??
  והעקר איפה הביקורת שלך על המוני הפלסטינים שבוחרים במטרות גזעניות פשיסטיות נוסח החמס ??
  האם לא ברור לך שתמיכה בפלסטינים לאחר עליית החמס היא תמיכה בגזענות חשוכה ??

 3. אבנר ליובל הלפרין הגיב:

  כבר בכותרת שלך "לכל הגזענים, שלום רב" אתה מנסה לעקר את הדיון הזה מתוכן.
  האומה הערבית לא נראית טוב בעיני המערב (וכן, ישראלי רואה עצמו בד"כ כחלק מהמערב)
  ועל זה בדיוק הדיון נסב.
  אם אתה מכנה אותי גזען כי אני רואה נכוחה את שכני אז אתה פשוט לא מסוגל לנהל דיון ענייני
  שתכניו מערערים את תפיסת עולמך (רק אנחנו אשמים בכל תחלואי העולם וכו’)

  יש כאן שני צדדים ברורים:
  1. האם האומה הערבית-מוסלמית ראויה ומצדיקה את תדמיתה השלילית.
  2. חשבון נפש שלנו לגבי הקלות בה אנחנו פוסלים את שכנינו.

  מסיבה שאינה ברורה לי אתה לא מקבל ביקורת כלפי ערבים, ויותר מזה: אתה מציג זאת כאילו הממסד היהודי בישראל אשם במעמדן הנמוך של נשים ערביות, לא פחות ולא יותר ("לא שמעתם, כי הממסד הישראלי עודד במשך שנים מנהיגות מסורתית?").
  האם הממסד הציוני אשם גם במעמד האשה באפגניסטן, איראן וערב הסעודית?
  אתה הרי לא יכול לטעון שהציונות "יושבת על צווארן" של כל מדינות ערב…
  מדוע אתה מפחד לקרוא לילד בשמו? החברה הערבית המסורתית היא חברה שובניסטית ומדכאת (בדיוק כמו החברה הדתית היהודית, אגב) בלי שום קשר לציונות.
  ויותר מזה: שים לב גם שבמקרים בהם מדינה מוסלמית עשתה צעד דמוקרטי או כאשר המנדט ניתן לעם לזמן קצר או ארוך, מיד בחר העם באיסלם פונדמנטליסטי שיגדע את היד הדמוקרטית שנתנה לו את הכח (הבחירות האחרונות במצרים, המצב הנוכחי בטורקיה, המהפכה באיראן).
  ברור שרוב המוסלמים בעולם מעדיפים לחיות בחברה שמרנית מדכאת. איך אתה מסביר זאת? עוד קנוניה ציונית-אמריקאית?

  אגב, אתה מוזמן להסביר את הערתך לגבי אפגניסטן ו"המשטר המתקדם שהוקם שם בסוף שנות ה-80 בתמיכת ברית המועצות". כולי תקווה שאתה לא מתכוון עכשיו לפאר ולרומם את האימפריאליזם והכיבוש הסובייטי…

 4. אתם מפספסים כאן את הנושא הגיב:

  אתם מתחילים להעביר ביקורת על איך הערבים מתייחסים לנשים שלהם, לתרבות שלהם, אבל זה כבר לא כל כך רלוונטי, כי העניין כאן הוא איך אנחנו מתייחסים אליהם. זה אבסורד שאתם אומרים שהנשים שם מדוכאות ופה לא. הייתם פעם במאה שערים? נשים עם 7 ילדים, בהרין ופאה שעובדות כדי לפרנס את הבעל שלומד תורה. בכל חברה יש את הקיצוניות, למה לתת את זה כדוגמא מכלילה לכל העם? יש ערבים ישראלים שלומדים איתי באוני’, ואני לא רואה שום הבדל ביני לביניהם.

 5. בואו תראו הגיב:

  כדי שתבינו בערך על מה המאמר מדבר, על האזרחים הפלסטינאים, לא אלה שחברים בארגוני טרור, אזרחים פשוטים שחיי היום יום בשבילהם הם בלתי נסבלים, ועל רקע קטעי הוידאו האלה, קשה מאוד מאוד להאמין שאנשים וילדים שחיים ככה לא ישנאו את החיילים ואת ישראל.
  — קישור —

  פשוט לראות ולבכות.

 6. אוי אוי אוי, יובל יובל יובל הגיב:

  מה נהיה?

  בוא נניח, תגובה שכזו:
  "הפלישה הצבאית הישראלית [לפלשתין] באה בהזמנתו של משטר שמאלי מתקדם בהנהגת [שים שם משת"פ פלשתינאי כלשהו], ששם לעצמו למטרה להיאבק בדיכוי הנשים, בפער המעמדי ובשאר העוולות החדשות והמסורתיות, כולן בחסות ה"מערב"".

  ומה מסתבר, מכל הסיפור?

  שרק שים, על טנק הכובש, דגל אדום עם כוכב – ואופס!! הופלה!! כל תועבת כיבוש זר, מכובסת מיידית…

  בלאט.

 7. דניאל לאבנר הגיב:

  נו – כשאתה תסכים, שהיהדות היא תועבה ברברית, בגלל כל הדברים הנתעבים, שעושים בני העם/דת היהודי/ת – אסכים עם קטילתך, את הערבים והמוסלמים…

  ועלי – וואלה, סחתיין. שטויות כמו שלך – אחלה בידור!!:-)) LOL

  (ובאמת, הייתי זקוק לקצת צחוקים, אחרי שהשונשיין הזה כמעט-אוטוטו-התחרפן-לי… עד שבזכות בעז התעשת)

 8. יובל הלפרין הגיב:

  לא התווכחתי על עצם המצב הנוכחי בארצות ערב וארצות האסלאם, אמרתי שלמעצמות האימפריאליסטיות, המכונות "מערב", מאוד נוח עם זה.
  כי שינוי המצב כרוך בעליית כוח שמאלי, וכוח שמאלי גם יאבק בסדר הכלכלי הגלובלי, שנועד להנציח יחסי כוחות קיימים, כפי שצ’אבס עושה כיום בונצואלה.

  היחסים ישראל-מוכתארים בקטן זה כמו יחסי ארצות הברית-סעודיה/ירדן/מרוקו בגדול.
  בעולם השלישי השוויון הפנימי, הצדק החברתי והשחרור הלאומי כרוכים זה בזה קשר בל יינתק.

  כדוגמה הבאתי את היחסים אימפריה בריטית-הודו: מי ביטל את משטר הקאסטות ומי חידד והנציח אותו, ועוד העז גם להשתמש בו כטיעון לעליונותו המוסרית.

  וכן, הממסד הישראלי אשם בהחלט בהנצחת כל מיני תופעות "מסורתיות" בקרב המיעוט הערבי, והמערב תמיד טיפח גורמים "אנטי מערביים" מבחינה תרבותית ברחבי העולם.

  אם להיות יותר בוטים, אז רק לאנשי שמאל עקביים "מותר" באמת לעסוק ב"ביקורת על ערבים", כי התיקון יבוא בסוציאליזם ולא בהתבטלות בפני ההגמוניה של ה"מערב".

  לכוחות המתקדמים והסוציאליסטיים היה נוח בהרבה בימים שהתקיימה מעצמה סוציאליסטית שסייעה להם בדרכים שונות, וברור שכדי לעשות זאת היא שיחקה גם על פי הכללים של יריבותיה הקפיטליסטיות, לעתים יותר מדי.
  אפשר לבקר את ברית המועצות על שפלשה לאפגניסטאן בימי נג’יבוללה ובהזמנתו, ואפשר לחלופין לבקר אותה על שלא פלשה לאיראן כשה-CIA הדיח בהפיכה מבוימת את ראש ממשלת איראן מוצאדק לאחר שהלאים את משק הנפט.
  האמת היא שאני דווקא נוטה לצד המתינות, אך זה כבר ויכוח בתוך המחנה הסוציאליסטי.

 9. אבנר לדניאל ויובל הגיב:

  דניאל:
  לא הבנתי אם אתה צוחק או לא אבל בכל מקרה אני לא "קוטל את הערבים", אני רק מסביר את התופעה אותה תיארה סתיו רומנו ומביע תמיהה מדוע דיון כזה מועבר מיד לדיון על עוולות הכיבוש ופשעי ישראל.

  ליובל:
  הבאת דוגמאות לגבי השפעת המערב על הפונדמנטליזם, השפעה שהיא לטענתך הפוכה ממה שאני חושב (בחלק מהמקרים לפחות), אבל איך תסביר שבמדינה דמוקרטית כמו טורקיה, שהיא הדמוקרטיה האיסלמית היחידה בעולם (תקן אותי אם אני טועה) מנסה האיסלם לחסל את הדמוקרטיה בדרך דמוקרטית? אתה הרי לא יכול לומר שיש שם דיכוי פנימי או כיבוש מערבי, אז אנא הסבר מה כל-כך בוער בעצמותיהם של המוסלמים הקיצוניים שם?
  ועוד דבר: אני חולק על דעתך ש"הממסד הישראלי אשם בהחלט בהנצחת כל מיני תופעות "מסורתיות" בקרב המיעוט הערבי". גם אם אני אסכים איתך שהערבים בישראל והבדואים בפרט הם מקופחים, הם עדיין מקבלים דוגמה טובה לדמוקרטיה, חופש ביטוי, דיאלוג אמיתי (עצם כתיבתך באתר הגדה השמאלית היא הוכחה לזה), ביקורת על השלטון (אפילו חסן נסראללה נתן לנו מחמאה בזה, אז מי אתה כי תלין?), תקשורת חופשית ומערכת משפט בלתי תלויה.
  בסך הכל אני חושב שערבי ישראלי מקבל מהמדינה יותר תכנים "מערביים" מאשר עידוד לפונדמנטליזם ולו רק בגלל הדיאלוג שקיים כאן.

 10. שאלה הגיב:

  בואו נניח שלא היה דיכוי אצל שכנינו הערביים – שום דיכוי. בוא נומר שהחברה סביבנו היתה ללא כל בעיות של דיכוי.

  האם אז מרבית האזרחים בישראל היו מפסיקים את ההתנשאות וביטויי הגזענות שתוארו במאמר של סתיו רומנו?

  האם עלי וחוני למשל, היו פתאום בעד מדינה לכל תושביה, ולא מדינה יהודית?

  אשמח לקבל כל תשובה.

 11. לאבנר הגיב:

  סליחה… אבל כמו שבטוריקה הקיצוניים מנסים להפוך את המדינה לשמרנית, גם כאן זה ככה. איך אתה קורא לחרדים הקיצוניים ולתנועות "כ"ך"? איך אתה קורא למצע של המפלגות הדתיות הקיצוניות שרוצות להפוך את ישראל למדינת דת? גם ככה כלום לא פתוח בשבת, שזה כבר מראה על ההשפעה החזקה שלהם. מילא, שיסגרו את השכונות שלהם בשבת, אבל למה חילונים צריכים לסבול את זה? לא ראיתי שבטוקיו או בניו יורק כל החנויות סגורות בימי ראשון.
  ישראל היא אמנם דמוקרטיה בהגדרה, אבל הדת מורגשת פה בכל מקום, ואולי לך זה נראה נורמלי, אבל לתייר מחו"ל שמבקר במאה שערים המקום לא נראה כל כך שונה מאיזו בירה איסלאמית שאולי ביקר בה בעבר…

 12. דניאל לאבנר הגיב:

  טורקיה – "הדמוקרטיה האיסלמית היחידה בעולם"? אתה ממש טועה.

  קודם-כל, טורקיה א?ינ?נ??ה "אסלאמית" וזאת מן הסבה הפשוטה, שאתא-טורק הפריד בה, את הדת מן המדינה, לפני כ-84 שנים. היא מדינה דמוקרטית-בערך, מערבית-בערך, אך – בניגוד לישראל!! – יש בה הפרדה מלאה, בין הדת למדינה – גם אם כמעט כל תושביה, הם מוסלמים.

  כעת, מדינות שמרבית תושביהן מוסלמים – יש לא-מעט, ביניהן גם אלבניה הנפלאה ובוסניה המשתקמת בבלקנים ואינדונזיה (שעברה דמוקרטיזציה מסויימת) באוסטראלאסיה. זה ממש לא רק "טורקיה, מדינות ערב, איראן וטאליבאן"…

  ומלבד-זאת, גם המפלגה האסלאמית שם, איננה מעוניינת במשהו דמוי-איראן, או חמא"סטאן, מן הסבה הפשוטה, שגם הם רוצים להתקרב לאירופה ולהתקבל לאיחוד יום אחד. הם רוצים דבר דומה, למה שקוראין בישראל "קצת יידישקייט". כמובן, כל שמאלן חייב להתנגד לכך – ואולם, אין הם מבקשים, "לחסל את הדמוקרטיה" כי זה ירחיקם מאירופה – ובזאת, אין הם מעוניינים…

  מישהו כאן ציין, ש"אצל הערבים / מוסלמים, דיכוי הנשים, ההומופוביה והגזענות, הם הגרועים ביותר", או משהו בדומה לזה. ובכן, ל?א כך הדבר. האמינו לי – בהשוואה למצב אצל ההודים, המצב בקרב-הערבים, הוא כמעט-נסבל… אני מתכוון, אני אוהב מאד אלמנטים מסויימים בדת ההודית, בהגות שלה ובדרך-החיים, אולם לצד אלה – באופן די-מפתיע (אחרי-הכל, לתועבת-התנ"ך לא-ממש היה חלק, בעיצוב ההינדואיזם המקורי – שעוד לפני בוא-האסלאם) – הסקסיזם שם, הוא, מן-הסתם, הגרוע והמחריד מכל.

  האם יטענו כאן אנשים, שהדבר מצדיק את רמיסת-הודו בידי-הבריטים, או את שעבודם כעת ע"י תאגידים, דוגמת "קוקה-קולה"?

 13. למגיב לאבנר הגיב:

  יפן היא לא ארץ נוצרית, וגם לא ארץ שהתרבות בה נוצרית.

 14. יוסי מושיוב הגיב:

  גועל נפש של אנשים אתם איך אתם מעזים להשוות יהודים של מלחמה"ע ה2 לערבים של היום האם אותם יהודים יצאו בגלוי כנגד אותה מדינה בהם הם חיו ?? האם לא שירתו בצבאות אירופה?? האם נתפסו לא פעם ולא פעמיים (ולא עשרות פעמים) בוגדים? משתפי פעולה? מוכרים אמל"ח, מסייעים למפגעים? האם??? בושה וחירפה מי נותן לך במה בכלל ?? אבל את עושה טובה לימין יותר מאשר את יודעת הרי דברי הבל ושטות כזאת גורמים לי ולרבים אחרים לגלג על השמאל הרידיקלי, מקווה שלא תהיו פאשיסטים ותמחקו תהודעה דבר שאני מאמין בו כל כך.

 15. סתיו ליוסי הגיב:

  אתה מעורר רחמים שרואה את העולם בגווני שחור לבן… רחמיי עלייך.

 16. סתיו הגיב:

  ומה תאילנד אי פעם עשתה לנו? ומתי רומניה יצאה נגד מדינת ישראל? מתי סין סייעה למפגעים נגד ישראל? מתי האיים הפיליפינים מכרו אמל"ח לטרוריסטים?
  אז אם התשובות הן כולן "אף פעם לא", אז למה אנחנו מתייחסים ככה לתושבי מדינות אלה? למה הם מרוויחים שכר רעב וחיים כמן עכברי בייבים? אתה מבין יוסי, העניין הוא לא הערבים, אלא שדווקא מדינת ישראל, אחרי כל ההסיטוריה שלנו, דווקא אנחנו הפכנו לאומה מתנשאת, גזענית, מכוערת, שלא מהססת לסחור באנשים, כל עוד הם לא יהודים, חס וחלילה, כי אז זה יהיה פשע… אבל סינים, רומנים, תאילנדים, פיליפניים וכו’, הם שווים פחות, אז זה בסדר.

 17. אבנר לדניאל ולמגיבים "שאלה" ו"לאבנר": הגיב:

  דניאל: למרות שאני מסכים איתך לגבי ההפרדה בין הדת למדינה בטורקיה, עדיין טורקיה היא מדינה איסלאמית ולו בגלל העובדה הפשוטה שיותר מ-99% מהטורקים הם מוסלמים.
  שים לב שהיום המפלגה המוסלמית בראשות ארדואן היא מפלגת השלטון, וכאן גם תשובתי לתגובה "לאבנר" – כאשר המפד"ל תהיה מפלגת השלטון בישראל אז אני אסכים עם ההשוואה שאתה עושה, כרגע שנינו יודעים שאין סיכוי שזה יקרה כאן.

  לגבי ה"יידישקייט" הטורקי- לדעתי זה יותר מכך. המוסלמים הקיצונים שם טוענים כי במדינה יש ממש "פשיזם חילוני". השינויים הפוליטים בטורקיה משפיעים מיידית על אופי המדינה ויחסי החוץ שלה.
  אני לא יודע עד כמה הרצון להיות חלק מהאיחוד הארופי הוא נחלתם של המוסלמים היותר קיצונים וזה נושא שבהחלט ראוי לבדיקה.
  בקיצור – בוא נסכים שהמצב שם מורכב מאוד.

  למגיב בכותרת "שאלה": התשובה לשאלה שלך היא "כן" מוחלט. אפילו כאן בגדה השמאלית היו כמה דיונים סביב ההתלבטות של נשים והומוסקסואלים האם לתמוך בזכות השיבה לאור הדיכוי שעלול לפרוח כאן לאחר מכן.
  אני יכול להעיד על עצמי שהפונדמנטליזם האיסלמי וצורת השלטון הדיקטטורית (גם אם חילונית) במדינות ערב גורמת לי לתחושה… איך נאמר? "לא ממש טובה" בכל הקשור לאומה הערבית. אם המצב היה שונה הייתי ללא ספק יותר פתוח ונינוח לגביהם.

 18. חוני: ל"שאלה" ולסתיו הגיב:

  למגיב "שאלה".
  התשובה היא: כן.
  ולא זו בלבד שהייתי תומך, במצב כזה, בהגדרת מדינת ישראל כמדינת כל אזרחיה (שזו לא חוכמה גדולה – אני נוטה לתמוך בכך גם היום) אלא שכל עמדותי כלפי ההשתלבות המרחב היו משתנות בתכלית.
  קצת קשה לי לנתח את המצב ההיפותטי הזה, אך ברור שזכות השיבה כבר לא היתה דגל אדום עבורי, וגם לא רעיון ה"מדינה הגדולה" הישראלית-פלסטינית.
  לצערי, לחמישים או מאה השנים הקרובות הדילמה הזו כנראה לא רלוונטית.

  לסתיו – אני מצטער אבל אני לא יודע על מה את מדברת. אני מכיר אלפי ישראלים שנסעו למזרח ולתאילנד (גילוי קטן – גם אני אסע ל4 חודשים למזרח עוד שבועות ספורים) וחזרו מלאי הערצה לתרבות הבודהיסטית הסובלנית והנעימה.
  אני מכיר ישראלים טובים בארגונים כמו "קו לעובד" שמסייעים לעובדים זרים לשמור על זכויותיהם – ואני מכיר גם ישראלים רעים, מכוערים, גזעניים.
  אני חושב שככלל הרוב הוא חיובי.
  ואם את חושבת אחרת, זה מצער אותי מאוד. כי בסוף – זה העם שלנו, וזה מה יש. ונדמה לי (על אף מגרעותינו) שאנחנו לא כאלה נוראים, למרות הכל…
  ודווקא מדינת ישראל בהיבטים האלה היא מדינה שיש לה כמה תכונות טובות, בוודאי שיחסית לאירופה או לארה"ב. מדינה שכמעט ואין בה סנוביזם (לעומת אנגליה, נניח…).
  אני לא מכיר הרבה חברים שלי שמתפלצנים וחושבים שהם יותר טובים מתאילנדי או כושי. ומי שמתפלצן – חוטף.

  אז, בקיצור ולעניין – פקחי עיניך והסתכלי סביבך, וכמו שאמרת בעצמך – בלי דעות קדומות.
  יש כאלה ויש כאלה. ממש כמו בכל עם. ואם האנשים שנמצאים סביבך, ספציפית, הם מניאקים – אולי כדאי לך פשוט להתרחק מהם… אני בכל אופן, לא חולק את התחושה שלך.

  שיהיה לך שבת שלום.

 19. סתיו הגיב:

  סתם קישור מעניין על איך מתנחלים משרישים בארץ את הגזענות. המשפט הכי נזכר מהסרטון:
  השוטר/מתנחל/שומר לישראלית:
  "את מחבלת, יא זונ.. מסריחה אני ארה בך עכשיו" ואיך אפשר לא להזכיר את:
  "שמלאנים זונות מניאקים, מחבלים, עופו מפה עכשיו".
  וכל הזמן, כמובן הוא מחזיק רובה ביד, ויכול, בעצם, לרסס את כולם וזה גם היה מוצדק, כי הם ניסו להפיל את הגדר, ז"א, אם החבורה הזו הייתה של ערבים ולא של ישראלים מהשמאל, הכדורים לא היו מאחרים לצאת.

 20. לחוני מסתיו הגיב:

  כן, יש ארגונים שונים שקמו עכשיו כדי לעזור לעובדים הזרים המנוצלים בצורה כל כך נפשעת ומבזה, אבל הם התחילו לצוץ רק בשנים האחרונות, בעוד שהניצול המזוויע הזה מתרחש כבר מעל 10 שנים.
  ואני בטח לא מתכוונת לאלה שהולכים לטייל במזרח הרחוק, אלא לניצול של העובדים הזרים.

 21. עלי הגיב:

  תשובה "לשאלה"
  אני חושב שזו הזדמנות לבחון מה הסיכוי לחברה ערבית מתוקנת
  הסיכוי הוא אפסי
  אבל יותר מזה
  מזה תקופה אני שם לב לתגובות של חמומי מוח מקרב השמאל הדוגמתי התגובות אומרות בערך כך
  אפילו אם ישראל תיסוג לגבולות 67 ותפתור פתרון צודק את בעית הפליטים הסיכוי של היהודים לחיות בשקט בתוך מדינה פלסטינית גדולה הוא נמוך ויש סיכוי שהפלסטינים יטבחו את היהודים משום שעברנו את נקודת האל חזור
  התגובות האלה באות מהמחנה שלך למשל גדעון לוי התבטא כך מכאן ברור שעמדתי היא נגד מדינה דו לאומית כפי שאתה מציע
  ברור גם שאפילו אם הערבים יאמצו את התורה הליברלית במלואה ויהפכו לפילוסופים גם אז היצור שנקרא מדינה דו לאומית אין לו שום סיכוי להיות דבר חי ובר הגשמה וזאת מוכיחה ההיסטוריה האנושית
  ויותר ויותר מזה
  עד כמה שאני עוקב אחרי המלל הפלסטיני גם אם כל היהודים יעזבו ויקימו את ישראל החדשה על הירח גם אז הפלסטינים יגידו שישראל רימתה אותם וגנבה את החלק ששייך לפלסטינים
  על הירח (מאז בריאת העולם) ובטח ימצאו פסוק מתאים בקוראן
  ואני לא אתפלא שאותם אנשים מקרבנו שתומכים בהם היום יקומו ויחזקו את ידם !

 22. לסתיו מחוני הגיב:

  אני רוצה להגיב על הקישור ששמת.
  קודם כל – הנרטיב הישראלי:
  מאז חתימת הסכמי אוסלו ספגנו, מדינת ישראל, יותר מאלף קורבנות אזרחים בפיגועי טרור.
  גם מתנחלים – ששהותם במקום בלתי חוקית ובלתי מוסרית: דמם אינו הפקר. הם זכאים להגנה.
  הגדרות הללו הם המחסום בפני הרוצח.
  מבחינתו של השומר שבא ואיים עליך (או על חבריך) בנשק בצורה כל כך פראית – את הסיבה שמחר בבוקר אנשים שהוא אמור להגן עליהם ימותו.
  גברים, נשים, זקנים, ילדים.
  גם מאחורי המילה "מתנחל" נמצא אדם.
  את מבינה את זה?

  אז קל לומר עליו שהוא חיית אדם גזענית, הרבה יותר קשה לראות מציאות מורכבת.

  בעניין העובדים הזרים – האם נדמה לך שמדינת ישראל היא המדינה בה מנוצלים עובדים זרים בצורה החמורה ביותר?
  האם יש לך מושג מה קורה בארצות "הנאורות" שבהם חיים חבריך מדובאי וקטאר?
  אלו ארצות ש90% מאוכלוסייתם הם עובדים זרים מארצות ערביות, אשר משרתים את "האדונים" המקומיים.
  הם הנהגים שלהם, הפועלים שלהם, אומנות הילדים שלהם, חוטבי העצים ושואבי המים.
  אם ניצול עובדים הוא מה שמפריע לך (וגם לי) -נסיכויות המפרץ הם סדום ועמורה של ניצול עובדים.

  אבל למה אני מדבר… הרי הם ערבים, מותר להם.

 23. דניאל הגיב:

  תגובות מחליאות (אין מלה אחרת) כשל חוני – המצדיק את המרצחים ופושעי-המלחמה הכהניסטיים, בהתנחבלויות ובצבא-הכיבוש – הן-הן הדבר, המזכיר לי – יותר מכל – מדוע לא תתכן כלל, כל פשרה שהיא, עם הימין הישראלי, הפשיסטי והאולטרא-גזעני.

  המשך, יא-חוני, המשך. כל תגובה שלך, דוחפת אותי עוד שמאלה ומחזקת בי יותר ויותר את הדחף, לפעול למען הפלשתינאים – ונגד אהוביך המפוקפקים בקריית ארבע, יצהר ואיתמר – כמה שיותר. המשך, זה מחזקני עוד.

 24. לחוני ועלי הגיב:

  מעניין חוני ועלי

  למדתי רבות מדבריכם על מעשי דיכוי בכל פינות העולם.

  היש ולו מעשה דיכוי אחד הנעשה בישראל שתוכלו לציין?

 25. לדניאל הגיב:

  דניאל – תזכור עובדה פשוטה: על כל אחד כמוך ש"נדחף שמאלה" יש 100 אזרחים ישראלים שנדחפים ימינה. אני מקווה שלפחות על העובדה הזו אתה לא מערער.
  אם אתה טוען שלא תיתכן פשרה עם "הימין הישראל" (שמהווה, נכון ל – 10 השנים האחרונות לפחות, רוב בישראל) מה תלין על הליברמנים והכהניסטים שטוענים טת אותו הדבר כנגד הפלסטינים ?
  צביעות וטהרנות לא הביאה ולא תביא לשום מקום מועיך.
  תלמד לכבד את עמדת הרוב מימינך בישראל בדיוק כמו שאתה דורש, בצדק, שישראל תכיר ב"בחירה הדמוקרטית הפלסטינית" של החמאס למרות שכל מה שהארגון הריאקציוני הזה מייצג הינו זר לחלוטין לשמאל האוניברסלי.

 26. דניאל למר מגיב אלמונימי הגיב:

  נו – זוהי לבדה סיבה, להגביר את פעילותי…

  והפסק לקשקש הבלים, שתמציתם "כבוד לכהניסטים", כי כזה אין לי וגם לא יהיה (גם לחמא"ס אין לי, אגב, אלא שאתו, אינני חייב לחלוק אותה מדינה; הם שכנים, שצריך לראות, כיצד מסתדרים עמם במידה סבירה ולסגור את הדלת המשותפת). יש לי כבוד וקרבה לכל אדם נאור, בין אם הוא ערבי, אירופאי, ממוצא-יהודי, יפאני או אפריקאי – ויש בי תיעוב לכל פשיסט או גזען, בין-אם הוא ערבי, אירופאי, יהודי, יפאני או אפריקאי…

  נקלט??

 27. שאלת תם הגיב:

  מי שעוקב אחרי המאפיינים הסוציולוגיים של תנועות השמאל בארץ ישים לב לתופעה מעניינת: ישראלים יהודים אשר "טענת הגזענות" היא עבורם "דאוס-אקס-מאכינה" – גזענות לכאורה היא עבורם ראשית הכל וסיבת הכל, הם לרוב מאותו מוצא של האליטות הישנות.

  האם ניתן לשער כי, כמו אצל הומופובים, אנשים הלוקים באובססיה של "אנטי-גזענות" אשר משתלטת על כל מרחב ההכרה שלהם, הם בעצם גזענים לטנטים?

 28. סתיו הגיב:

  טוב תקשיבו, לא ציפיתי שכל הימנים עכשיו יהפכו לשמאלנים, רק רציתי שבפעם הבאה שמישהו ירצה להגיד משהו כמו "ערבי טוב זה ערבי מת", יחשוב פעמיים לפני.

 29. לדניאל הגיב:

  אשמח אם תוכל להפנות אותי לאתרי זכויות אדם במדינות ערביות, אם יש לך איזשהו חומר על החתירה לדמוקרטיה במדינות אלו,אשמח מאוד לקרוא אותו, אם ידוע לך על איזה מחקר חשוב שיצא מאונ’ זקאזיק למשל אני מעוניין לקרוא (לא על יכולת פיזור של מסמרים כתגובה להדף…משהו נניח על היכולת להבין את הצד השני בסיכסוך או אמפאטיה למשל), אם תשמע על תנועה כמו מחסום ווטץ’ רק כזאת שדואגת שלא יעבירו אמל"ח מתחת למיטות של אנשים חולים באמבולנסים אני אשמח להתנדב שם…אני משוכנע שלאור קשריך עם האנשים הנאורים שבצדו השנטי של המתרס לא תתקשה להפנות אותי אליהם.
  תודה

 30. לחוני ושאר הגזענים הגיב:

  לא המצאתם שום דבר חדש. הקולוניאליסטים בכל הזמנים השתמשו בדיוק באותם נימוקים. הילידים פרימיטבים, אכזרים בלתי אנושיים (מכים את נשותיהם, חותכים להם את הדגדגן),בעלי תרבות נחותה וכו’ במילים אחרות תת אדם ולכן צריך לחנך אותם, כלומר לגרש להשמיד להפוך אותם לעבדים וכו’.ההתנגדות שלהם (הטירוריסטית כמובן, החייתית) היא עוד סיבה והצדקה להמשך הנישול והטבח.
  אז ככה, כל הטיעונים (הנבזיים בהקשר הזה) כלפי ערבים ומשטרים ערביים לא מצדיק גירוש ערבי אחד מביתו וזה הענין וההקשר הנכון, אתם גרשתם, כי אתם ציונים וכל מי שציוני לא יכול להתנער מהפשע הזה כי אין מדינה ציונית (רוב יהודי) מבלי שבוצע כאן טרנספר, הרס כפרים וערים והשתלטות על הרכוש והאדמה.
  עכשיו אחרי שהפשעים נעשו תסבירו לנו למה אי אפשר לחיות עם ערבים, תרבות נחותה, לא מסוגלים דמוקרטיה, הפליית שנשים ויש עוד…

 31. חוני לדניאל הגיב:

  מודה לך על ברכותיך.
  מודה לך על כך שבתגובותיך אתה חושף, בכל פעם מחדש, כמה אתם חסרי אונים מול טיעונים פשוטים, מול עובדות פשוטות.
  עד כמה "אהבת האדם" שלכם סלקטיבית וגמישה, כמה רוע יש בכם, עד כמה אתם מסוגלים לשנוא את האחר – "מתנחל" או "דוס" או…
  יש לי ווידוי קל – אני פיניתי מתנחלים מעזה באוגוסט 2005. הייתי חוזר על כך גם היום. אני מאמין שההתנחלויות בלתי חוקיות וחובה לפנות את כולן.
  אבל דבר אחד כבר אין לי – נגמלתי ממנו לפני שנתיים, והוא: השנאה.
  הם אנשים בדיוק כמונו. טועים, מכשילים, גורמים נזק – אבל בני אדם. כמוני וכמוך.
  אתה מבין מה פירוש המילה "בן אדם"? שמאל-בלירה שכמותך?

  התבונן במראה, אתה לאומן. ממש לאומן ממוצע, רד-נק לכל דבר.
  אתה שונא את הזר, אתה מתעלם מעובדות, אתה מגדף, אבל מצאת דרך לתעל את הלאומנות שלך לכיוון אשר נחשב בסביבתך ל"מתקדם".
  בקיצור ולעניין: הלאומנות שלך מועתקת.

  ג’ורג’ אורוול כתב על כך מאמר יפהפה ב1945, שאני ממש חייב לצטט ממנו.

  "לאומן הוא מי שחושב אך ורק, או בעיקר, במונחים של יוקרה תחרותית… מחשבותיו נסבות תמיד על נצחונות, תבוסות, הצלחות, והשפלות… כל לאומן מסוגל להפגין חוסר יושר מהסוג המחפיר ביותר, אך מכיוון שהוא מודע לכך שהוא משרת משהו גדול ממנו עצמו, הוא גם משוכנע באופן בלתי ניתן לערעור שהצדק איתו"
  ומסיים אורוול (בהתייחסו לשמאל הבריטי):
  "האינטלקטואל הממוצע מהשמאל האמין, למשל, שהמלחמה היתה אבודה ב1940, שכיבוש מצריים ע"י גרמניה היה בלתי נמנע ב1942, שהיפנים לעולם לא יסולקו מהשטחים שכבשו, ושמתקפת ההפצצות של אנגליה וארה"ב לא עשתה כל רושם על גרמניה. הוא יכול היה להאמין בכל זה משום ששנאתו למעמד השליט בבריטניה מנעה ממנו להודות שהתוכניות הבריטיות עשויות להצליח.
  אין גבול לשטויות שאפשר לבלוע אם נמצאים תחת השפעת רגשות מסוג זה.
  שמעתי, למשל, אנשים המכריזים בבטחה שהחיילים האמריקאים הובאו לאירופה לא כדי להילחם בגרמנים אלא כדי למנוע מהפכה באנגליה.
  אדם צריך להשתייך לאינטיליגנציה כדי להאמין בדברים כאלה: אף אדם אחר אינו יכול להיות טיפש עד כדי כך"

  ללקק את האצבעות.

 32. דניאל למערכת הגדה הגיב:

  אולי לא שמתם לב, אך – כנראה בטעות!! – אישרתם כאן תגובה, המעלילה עלילת-דם קשה, על ארגון-השלום "מחסום ווטץ’" – כאילו יעדם(!!) הוא א?פשור העברת-נשק.

  לדעתי, בהחלט יש כאן עילה לתביעה.

 33. דניאל הגיב:

  ולעצם העניין – אין כל-כך הרבה "ארגוני זכויות-אדם" במדינות ערביות מן הסיבה הפשוטה, שאין בהן כל-כך הרבה ארגונים פוליטיים בכלל…

  הן אינן דמוקרטיות בדיוק.

 34. מהו גזען הגיב:

  זה שתופס אידיוט אחד ופונה אליו "אתם".

 35. לדניאל (קלטי? הסופר?) הגיב:

  הנטיה שלך :להשתנקר" למערכת הגדה ולדרוש ממנה סתימת פיות של מי שאיננו בדעתך, משתלבת היטב עם האופי הפשיסטי למדי של תגובותיך. אתה הוא דוגמא קלאסית לכך שמרחב הפוליטיקה הוא מעגלי: כשמקצינים מדי שמאלה, חוברים לקיצונים מימין. איו הבדל בינך לבין כהאניסט ממוצע פרט לזהות נשואי השינאה שלך. מי שכותב בי כל (טוב, לא כל, רק 97%…) מהישראלים הוא "נאצי" (לא פחות) איננו שונא ממרזל שטוען שכל הערבים הם ככה וככה.
  והדבר חוזר בפנינות אחרות שלך באשכול הזה ואחרים.

 36. שרית הגיב:

  מעולם לא שמעתי אף אחד מדבר כך על ערבים. הכותבת כותבת כאילו גילתה לנו את אמריקה, שערבים הם בני אדם, אבל אף אחד בסביבה הקרובה שלי (אפילו אנשי ימין) אינו חושב כך. אנשי ימין אינם גזענים כלפי ערבים (למעט הקיצונים בהתנחלות), והמחלוקת שלהם הינה האם ניתן לעשות הסדר שלום בר-קיימא איתם. לא גזענות ולא נעליים. הכותבת לקחה כמה דברים ששמעה והפכה את זה לנורמה בקרב הציבור הישראלי.

 37. סתיו לשרית הגיב:

  "מעולם לא שמעתי אף אחד מדבר כך על ערבים"
  טוב, זה כבר מגוחך להגיד דבר כזה. אלא אם כן את חיה בבועה.

 38. סוויצ’י הגיב:

  קראתי את כל התגובות אבל אתייחס דווקא לכתוב ולכמה דברים שדווקא לא העלו כאן .

  קודם כל , השוואה בינינו לנאצים היא מוגזמת , כאן זה מאבק לאומני , לא גזענות על רקע של עליונות . שימו לב – בצפת קרוב לשנת 1800 בוצעו מעשי טבח ערביים כנגד יהודים (למי שחשב שלפני "הכיבוש הציוני" היחסים בין היהודים לערבים היו תמיד אחלה) וזו רק דוגמה אחת מבין המון מקרים שבתכלית שלהם – גזענות ערבית שביססה את הכעס של היהודים כלפיהם . ותגידו לי , האם זה לא נכון? הערבים במדינה (לא כולם , אבל בייצוג הכללי שלהם) מייצגים תמיכה בפלסתינים (בטרור וכו’) הם לא משלמים לא מסים ולא ארנונה (וזאת עובדה , כ75 אחוז מהם לא) בונים ללא היתרים בתים פרטיים , עושים עשרות ילדים (שזה משהו שאני ממש נגד – ואני גם נגד אותו עניין אצל החרדים) , כמובן שגם פשע לא חסר (דקירות של ערבים מוכרות לכם? או מוכרי סמים ערבים? ומה עם גניבת מכוניות ופריצה לבתים?) כמובן שמיד הם צועקים שהם מופלים , ושכולם גזענים (רק הם לא מסתבר…) ואז מתפלאים למה אנחנו חושבים עליהם דברים רעים?

  ועכשיו הקטע הכיפי , השקרים , העיוותים , והשטויות במה שכתבת :

  קודם כל , אמרת שגילית פתאום שכולם בני אדם , אבל לפי מה שכתבת , גילית שינאה עצמית כלפיי ישראל .

  נמשיך הלאה :

  "למה את מדברת איתו"? הגבתי "סליחה"? הוא המשיך: "למה את מדברת עם מלוכסן? תזהרי מהם, הם לא כמונו"

  זה שקר גס בצורה גועלית , אני לא מאמין שמישהו באמת קנה את הסיפור הזה , תחשבו בהיגיון , קודם כל , הסבירות שסתם ככה פתאום יהיה ישראלי באותו מקום (טוב האמת ישראלים הם בכל מקום אז חח סתם) ועכשיו תסבירו לי בהיגיון , למה שמישהו שיש לו בעיה עם אסייתים , יהיה ביכלל בתאילנד?! "הוא מלוכסן" גם כן לי . ותגיד לי , זה שמבחינת פלסתינים להתיידד עם האוייב (ישראליים) עלול להיגמר במוות , זה לא גורם לך לבושה כשאת כל כך חולמת להיות כמוהם? ולידיעתך , אני לא רגיל לביטויים הגזעניים האלה , שומעים אותם מערסים – אבל תגידו לי ברצינות , מישהו ייתן לאוהדי ביתר לייצג את המדינה? מתי בפעם האחרונה בבית הספר שלך המורים לימדו לשנוא ערבים? גם כשיש כאלה דברים , זה ממש אינו דבר מקובל ואת יודעת את זה . לעומת זאת , אצל ערבים זה בטלוויזיה , בבתי הספר (אפילו כאן בארץ) מושרשים גזענות ושנאה , לא פעם הדוברים הערבים התבטאו במילים כמו "מוות לישראל!" שלצערנו , גם המוני ערבים בארץ שלנו תומכים בהם .

  עכשיו למשהו שאני צחקתי כשקראתי , זה הקטע שיש לך סבתא ערבייה , והסיבה היא – שבואי נגיד ככה , רוב העולים אליינו מארצות ערב , הם לא עולים אלא מגורשים , ואני לא אומר סתם , כי קרוב ל800 אלף יהודים גורשו מארצות ערב ב1948 . אבל כמובן הגירוש הזה לגיטימי , לעומת גירוש הערבים מארץ ישראל – שזה לדעתך פשע כנגד האנושות .

  אני לא אומר שאין בסדריים , יש . אבל הם פחות מרבע המערבים , וזה לא קשור לעניין של אנשים נחמדים או לא שיש בכל מקום , אלא מהבחינות הבסיסיות ביותר . ויש מקומות יפים בעולם הערבי , כמו דובאי באמת , אבל מראה יפה לא אומר שאין רקוב בפנים . אגב לתאר שעישנת נרגילה עם ערבים ושם הרגשת בנוח די גרמה לי לבחילה ממך (כן אני נגד עישון) .

 39. לסוויצ’י הגיב:

  התגובה שלך ממש משעשעת וזה הכי אירוני, כי זה באמת קרה.וכל מי שביקר פעם בתאילנד בחודש אוגוסט יודע שרוב האנשים באיי תאילנד הם ישראלים.
  "למה את מדברת איתו"? הגבתי "סליחה"? הוא המשיך: "למה את מדברת עם מלוכסן? תזהרי מהם, הם לא כמונו"
  זה שקר גס בצורה גועלית , אני לא מאמין שמישהו באמת קנה את הסיפור הזה , תחשבו בהיגיון , קודם כל , הסבירות שסתם ככה פתאום יהיה ישראלי באותו מקום (טוב האמת ישראלים הם בכל מקום אז חח סתם) ועכשיו תסבירו לי בהיגיון , למה שמישהו שיש לו בעיה עם אסייתים , יהיה ביכלל בתאילנד?! "הוא מלוכסן"
  זה מה ששאלתי את עצמי.

 40. דניאל לסוויץ’ הגיב:

  "הם לא משלמים לא מסים ולא ארנונה (וזאת עובדה , כ75 אחוז מהם לא) בונים ללא היתרים בתים פרטיים , עושים עשרות ילדים (שזה משהו שאני ממש נגד – ואני גם נגד אותו עניין אצל החרדים)"…

  כן, תיארתי לעצמי שאתה פעיל ב"שינוי" – זכרה לברוך-שפטרנו…

  ורק לידיעתך: הסיבה היחידה לכך, שרובם אינם משלמים מסים, היא שאין להם ממה – בקושי יש להם לאוכל (תבדוק פעם, כמה עניים יש בקרב הערבים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית – וזה לא רק בגלל ש"הם עושים עשרות ילדים" – גם זה, אמנם, אבל בעיקר זה, שאין להם סיכוי, כמעט, למצוא עבודה במקצועם ובאותו שכר, שימצא יהודי…
  והסיבה היחידה לזה, שהם בונים בלי אישורים, היא שאת האישורים, תמיד, מקבלים יהודים טהורי-גזע בלבד… וראה למשל, את המצב בנגב – מפנים כפר בדואי שלם, על-מנת לפנות מקום, למשפחה יאפית מצפונבון תל-אביב, שתקים שם לעצמה חוות-בודדים, של גבינה ויין ורכבי 4X4.

 41. סוויצ’י הגיב:

  אין להם ממה? הצחקת אותי .

  קודם כל , יש קשר ישיר ומשמעותי מאוד בין עוני למספר הילדים שיש לך . תעשה חשבון : בגדים , אוכל , בית ספר (ספרים) . כשהצרכים האלה מוכפלים ב5 או 10 זה המון המון כסף . אתה לא יכול להגיד שזה הבדל זעום לעומת משפחה שיש לה (נגיד) רק ילד 1 . אלה יכולים להיות הבדלים של כמה וכמה אלפיי שקלים כל חודש . מכאן שאם לערבים בדרך כלל יש משפחות גדולות יש להן צריכה גדולה (הוצאות) אבל עם ההכנסה לא גבוהה מספיק , אז אין להם מספיק לשלם על הכל . וזו תוצאה של ללדת ילדים בלי לחשוב קדימה – האם הם יכולים להרשות זאת לעצמם . למעשה , אפילו אנשים עם הכנסה גבוהה יחסית (נגיד 15 אלף שקל בחודש) בספק יוכלו גם לחיות בכבוד וגם לפרנס 10 ילדים . זה היגיון פשוט .

  "הסיבה היחידה לכך שרובם אינם משלמים מסים היא שאין להם ממה…"

  הו באמת? אם ככה איך הם חיים? מאיפה יש להם כסף? ראית אי פעם באיזה וילות גדולות ערבים חיים? (חלק מהם) ראית ערבים עם מכוניות? עם אינטרנט? עם טלוויזיה? אני יכול להגיד לך שאני כן , זה ביכלל לא נדיר . אם ראית את הכתבה על העניין הזה שהם לא משלמים ארנונה ומסים – היו ערבים (מטעם המועצה הערבית באותו מקום) שחילקו פליירים למכוניות עוברות (בהן תושבים ערביים) עם "המלצה" לשלם מסים . בכתבות באינטרנט כשצץ הנושא היו ערבים שהגיבו בדברים כמו "למה שנשלם?" (למרות שאני חייב לציין שחלק אמרו שהם לא רק משלמים אלא הראשונים לשלם) .

  גם להגיד גם שערבים לא מתקבלים לעבודות טובות זה שקר מוחלט . ראית אי פעם עורך דין ערבי? רופא ערבי? חבר כנסת ערבי? מהנדס ערבי? אני כן (למרות שיש מתח בין ערבים ליהודים בסופו של דבר יש לא מעט עבים במשרות די מכובדות) וגם אם המשכורות (במצבנו הכלכלי כרגע) לא הכי טובות , אנשים מצליחים לחיות איתן איכשהו .

  אבל כמובן שלא מדובר כאן עליהם , הרי אין דרך להתחמק ממס (לפחות) בעבודות האלה . אני מדבר על העבודות במועצות הערביות , משם מגיע אחוז אי תשלום המס הגבוה ביותר (למעשה , לא ממזמן היה דוח שאמר שקרוב ל50 מועצות לא גבו מסים מתושביהן – אתה יכול לנחש במי מדובר…) העניין הוא , שיש משהו שנקרא "כסף שחור" שזה אומר כסף שמקבלים במזומן ולא משלמים ממנו את אחוז המס הדרוש על פי החוק . אם למישהו יש הכנסה , המס נלקח ממשכורתו באחוזים מסויימים ממנה (לא במספרים קבועים) בנוסף , יש הבדל במס בין המעמדים השונים (גבוה , בינוני , ונמוך) המ שהופך את תשלום המס לתמיד אפשרי . ואם מישהו לא עובד – אז הוא לא מחוייב לשלם את המס הזה (גאוני לא?) , הכסף הולך לממשלה , והיא עושה פעולת משוב ומשקיעה חזרה בתושבים (חלק מהכסף) ואם הם לא משלמים את המס , איך הם יכולים להתלונן אחר כך? וסליחה , אבל הם לא מעל החוק! כל אחד צריך לדעת לחיות על פי כמה שהוא יכול , ואם מישהו יש לו הכנסה נמוכה הוא צריך לדעת שהוא לא יכול להרשות לעצמו המון ילדים (כמו שכבר אמרתי קודם)וחוץ מהמס , הארנונה היא גרושים .

  ואם כבר הזכרתי את ההשקעה החוזרת של הממשלה בתושבים – מה עם קצבאות ילדים? הערבים (הכוונה ל75 אחוז שנמנעים מתשלום מסים) מקבלים קצבאות על כל ילד שלהם (שזה אומר כסף) למרות שהם אינם משלמים מסים – לביטוח לאומי יש להם כוח אבל למסים לא?
  לדעתך ממן את הביטוח הלאומי אם לא מסים?

  עכשיו בקשר לבנייה , מתי בפעם האחרונה שמעת על מקרה שבו ערבי מבקש לבנות בית , יש לו את הכסף אבל אומרים לו לא לאישוריי הבנייה , ולא לקניית השטח (אם השטח לא פרטי) – רק כי הוא ערבי? בימינו במצב כזה בדרך כלל מי שסירב היה נתבע וכל התקשורת הייתה מתנפלת עליו . הסיבה שאנחנו לא שומעים על מקרים כאלה , כי ערבים או ש"מניחים" שמראש לא יתנו להם , או שפשוט חוסכים ככה המון כסף , וכמו שאמרתי קודם – ערבים הם לא מעל החוק! אז למה אנחנו צריכים להיות תקועים בדירה בבניין כי מה לעשות , אין לנו מספיק כסף לבנות בית פרטי , בזמן שהם בונים חופשי איפה שבא להם בתים פרטיים כמעט ובחינם ובמילים אחרות – גונבים קרקע! (שממילא אין לנו ממנה הרבה) .

  אה ובקשר לבדואים , הם מהגרים בלתי חוקיים! והם בונים בצורה בלתי חוקית בשטח של ישראל! ואם משפחה עשירה מתל אביב רוצה לקנות שם שטח ולבנות שם משהו – אז למה לא! הם הרוויחו את זה (גם אם הם מעצבנים) זה עצוב שאחר כך מפנים אותם , אבל מה לעשות , המדינה הזאת לא בחינם ואי אפשר סתם לקחת כל מה שרואים ובתור "אנטי-מתנחל" אתה אמור לדעת את זה! או שזה מפריע לך רק כשזה נוגע ל"שטח פלסתיני"?

  אז לסיכום : ערבים הם -לא- מעל החוק , ריבוי ילדים מוביל לעוני , אי תשלום מס זה נגד החוק , תשלום מס נוגע רק לגביי אנשים שיש להם משכורת – מכאן שהנתונים על אי תשלום המס מכוונים רק לגביי אנשים שמקבלים משכורת , גם אי-תשלום ארנונה היא מותרות מיותרת , זכויות מביטוח לאומי לא מגיעות לאותם אנשים שלא משלמים מסים , גם בנייה בלתי חוקית היא פשע , בדואים הם מהגרים לא חוקיים – בדומה למתנחלים . 75 אחוז מהערבים חיים על חשבון המדינה , צבא לא עושים , מסים לא משלמים (מה שיוצר פער של כמה עשרות מילארדי שקלים בתקציב המדינה כל שנה)במילים אחרות , חיים על חשבון המדינה בלי להשקיע בה חזרה ואחר כך צועקים על קיפוח וגזענות – ואם הם מחשיבים עצמם אזרחים ישראליים שווי זכויות כדאי שיתחילו גם להתנהג ככה ולהשקיע במדינה חזרה .

 42. רונית הגיב:

  כמה רעל….

  אולי אני טועה אבל קראתי את כל התגובות פה והופתעתי לגלות כמה רעל יש בתגובות השמאל.
  חשבתי שהן יהיו יותר על טהרת העובדתיות המוצקה
  אבל הרעל והכעסנות שמרגישים כשקוראים את התשובות פשוט מדהים – תרגיעו קצת, יש יותר מדי אטימות בתשובות של אלו שאמורים לשמור על ראש פתוח ורצון ללמוד יותר על מנת לשנות לטובה דברים.

  בוא נאמר שאם הייתי רוצה למשוך מישהו לצידו השמאלי של המתרש – לא הייתי מראה לו או לה את התגובות הנ"ל _ יותר מדי רגש – פחות מדי עובדתיות)

  בשביל להצדיק עמדה מסויימת צריך לראות גם את עמדת הצד השני כלגיטימית – ופה פשוט פספסתם בגדול, ברוב התגובות היתה התעלמות מוחלטת מהבנת הצד השני אז
  לפני שרצים לכבד את כל שאר אוות העולם כאנשים – נא להתחיל מביתכם, שכנכם ואחיכם ואחיותיכם שחולקים איתכם את המורשת.

 43. מרדכי גלמור הגיב:

  "חברה טובה סיפרה לי משהו שאבא שלה אמר לה פעם. הוא עלה מאחת מארצות ערב, וכשהיטלר דרש מהמלך להסגיר לידיו את היהודים, המלך גרש אותו בלי לחשוב פעמיים."
  סליחה שאני שואל, אבל..על חאג’ אמין אל חוסייני שמעתן ? את והחברה הזו שלך ? כי אני מכיר מציאות קצת שונה מזו שאת מתארת. חאג’ אמין אל חוסייני היה ממנהיגיה הבולטים של התנועה הערבית הלאומית ובדיוק אותה המפלצת הסטריוטיפית הערבית שאת מדברת עליה. הנבל הזה היה המנהיג בה’ הידיעה של הישות הערבית במזה"ת ובא"י בפרט, שנסע לביקור רישמי, ולווה באופן אישי ע"י היטלר בגרמניה ובגרורותיה כדי לבחון מקרוב את מכונת ההשמדה הגרמנית ולסייע במתן עצות והדרכה מעשית להעתקתה לארצות המזה"ת. ומיהו בדיוק אותו מלך ארטילאי ש"החברה" הזו שלך מתארת ? היחיד שאני יכול להעלות על הדעת, הינו אולי, מלך מרוקו ובטח שהוא לא גירש את היטלר מעל פניו, אלה אולי, אולי את אחד מפקידיו הזוטרים וגם זה עם סימן שאלה גדול. גבירתי היקרה, כמה ערבים את בכלל מכירה ? …

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים