הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 במאי, 2007 9 תגובות

טלנובלה הוא השם הלטינו-אמריקאי של מה שבאנגלית מכנים "אופרת סבון" – כינוי שמקורו בהנחה שנשים צופות בסדרות הללו בשעות שהן עוסקות במלאכות הבית. מקסיקו, ברזיל, ארגנטינה, ונצואלה וקולומביה התמחו בהפקת טלנובלות, הנוטות לרומן הרומנטי – ואריאציות מעודכנות על "לכלוכית" או "שלגייה". אבל בשנים האחרונות חלה התפתחות מעניינת – החלו להופיע סדרות חדשות העוסקות בנושאים של ממש, בבעיות חברתיות, פסיכולוגיות והיסטוריות, ותודות למאגר הבלתי-נדלה של כשרונות משחק ובימוי הנמצאים באמריקה הלטינית, קורים דברים מעניינים.

חשוב להבחין בתופעה החדשה, כי היא מצביעה על אפשרויות שלא עלו על דעתם של מפיקי אופרות הסבון והטלנובלות הוותיקות. דווקא משום שהן מגיעות לציבור רחב, יש להן היכולת לעורר כיווני מחשבה יותר פוריים מאשר סנטימנטליות גרידא. ובשעה שבישראל מתחילים לחקות את אופרות הסבון והסדרות האוויליות ביותר (כפי שבכלל הולכים בעיניים עצומות אחרי כל שטות אמריקאית – למשל, "מעודדות" בחצאיות קצרצרות מנפנפות פונפונים בצידי משחקי כדורגל), כדאי להתבונן במה שעושים מפיקי הסדרות הלטינו-אמריקאים. בסופו של דבר הם ישפיעו גם על ארצות הברית ("בטי המכוערת" למשל, התחילה את הקריירה בקולומביה, וכיום יש לה מחקים ברחבי העולם), וכך יגיעו גם אלינו דרך אמריקה, ולו רק באיחור של עשרים שנה.


אני צופה ותיקה של סדרות לטינו-אמריקאיות. התחלתי בזאת כדי לרענן את ידיעת הספרדית שלי, ועם הזמן התרגלתי להעביר כך את הערב בלי להתרוצץ בין הערוצים. יש כמובן סדרות מסוג הרומן הרומנטי שאינני מצליחה להתחבר אליהן – אולי זה גם עניין של גיל – אבל כמעט תמיד יש אחת או שתיים שיש בהן איכות נוספת. סדרה אחת שהרשימה אותי במיוחד באה מצ’ילה, ונקראה "מאצ’ו". מעשה במשפחה, אב ואם ושבעה בניהם הבוגרים. האב, שוביניסט חסר תקנה, שמרן ושתלטן, מתערב בלי הרף בחייהם של בניו, מגרש מעליו את הבן ההומוסקסואל, מדכא את אשתו – בה הוא בוגד דרך קבע – ומנסה להכתיב לכל המשפחה כיצד לחיות. לדבריו, הוא מקיים את המסורת שהנחיל לו אביו. לאט-לאט מתחוור שזהו בעצם משל על צ’ילה תחת שלטונו של אגוסטו פינושה… רמז אחר רמז מעיד על כך, ואין לי ספק שהצופים בצ’ילה תפסו בדיוק למה הכוונה. הדרמה עשירה מאוד בדמויות מגוונות וסיטואציות מקוריות – לכאורה הכל במשפחה ובעולמה של העיר וינייה דל מאר, בה היא מתגוררת, אבל המסר החברתי-פוליטי נעשה ברור לגמרי. בסצינה האחרונה, לאחר שהרבה מן הקונפליקטים כבר נפתרו בדרך זו או אחרת, ובמשפחה שוררים יחסים משופרים, הם משחקים במטקות על חוף הים, כאשר ברקע רצה מחלקה של חיילים באימונים… הרמז ברור – המצב ב"משפחה" – היינו, בצ’ילה – השתפר עד מאוד, אבל הסכנה לא חלפה, הצבא עדיין ברקע ואסור להתעלם ממנו.


סדרה אחרת, ברזילאית, שהסתיימה לאחרונה, נקראת "שבע נשים". זהו בעצם שיעור היסטוריה, ומרתק במיוחד. מסתבר שבשנות ה-30 של המאה ה-19 פרצה בדרום ברזיל מלחמת אזרחים, כאשר החוואים באזור הנקרא ריו-גראנדה דו סול התקוממו נגד הממשלה המרכזית (המכונה אימפריאלית, כי המלך נקרא אימפרטור – קיסר), כיוון שהתירה לייבא בשר מיובש זול מארגנטינה ואורוגוואי, ובכך פגעו במקור הכנסתם. החוואים הכריזו על רפובליקה – הרפובליקה הריו-גראנדזית – ויצאו להילחם נגד צבא השלטון. עזרה להם קבוצת "קארבונרי" – לוחמי חופש איטלקיים, ובראשם ג’יוזפה גריבאלדי. הסדרה מתרכזת במשפחתו של בנטו גונסאלבס, שנבחר לנשיא הרפובליקה הריו-גרנדזית ומפקד הצבא שלה, וכן במעשיו של גריבאלדי – אישיות מדהימה, שמצא בברזיל את אשתו, לוחמת נועזת, אינדיאנית-למחצה, אנלפביתית. גריבאלדי ואחרים תומכים במהפכה הרפובליקאית מפני שהיא דוגלת בעקרונות מתקדמים – או, לפחות, כמה ממנהיגיה דוגלים בהם – כגון שחרור העבדים השחורים. המלחמה נמשכת עשר שנים וגובה מחיר גבוה מאוד מן האוכלוסייה, לפני שהיא מסתיימת במעין כניעה של הרפובליקאים וצירופם מחדש ל"אימפריה" הברזילאית – אם זאת טלנובלה, אז כדאי שיהיו עוד הרבה כאלה.


סדרה אחרת שהגיעה אלינו לא מכבר ממקסיקו נקראה בעברית "הזר", אך במקור "אלבוראדה", שפירושו "שחר". זוהי מה שקוראים "דרמה תקופתית" – היא מתרחשת בראשית המאה ה-19 בעיר מחוז מקסיקנית, אך בנוסף לביצוע המרהיב, היא נסבה על נושאים חשובים ובוערים בתקופה ההיא – כוחה של האינקוויזיציה שעדיין השתוללה שם, מעמד האשה ולבסוף – השחרור מעול ספרד. גם יחסי המעמדות השונים – ספרדים (חלקם בני האצולה הגבוהה והנמוכה), ילידי המקום ממוצא אירופי, אינדיאנים ואי-אלה עבדים אפריקאים – משתקפים בכל היבטי החיים. פרט לסיפור האישי-רומנטי, היתה זו חווייה ויזואלית יוצאת מן הכלל, הודות למשחק המעולה ולכישרונה של המפיקה המקסיקנית הדגולה קרלה אסטראדה, שגם משתתפת בסדרה.


וכעת אפשר לצפות בסדרה שכולה רווייה במתח הפוליטי והחברתי שעדיין לופת את החברה הארגנטינית כמו בצבת. "מונטה כריסטו" שאל את קווי היסוד של הרומן של אלכסנדר דיומא האב והעביר אותם לארגנטינה. תחילת הסיפור בשלהי התקופה האפלה והנוראה בה שלטו ה"מיליטארס", אנשי צבא אכזריים וצמאי-דם, שחיסלו עשרות אלפי בני-אדם וביצעו פשעים חמורים נגד האנושות – ועד היום לא הובאו לדין על מעלליהם. הסיפור מתרחש כיום, אבל העלילה נובעת מן המשקעים של "המלחמה המלוכלכת", כפי שנקראת התקופה האפלה. אחד ממעשיהם הנבזיים ביותר של ה"מיליטארס" היה לגנוב את ילדיהם של הקורבנות שלהם ולמוסרם לבני-זוג נבחרים מקרב חוגי התומכים בהם. במשך שנים הסתובבו בכיכר שמול בית הממשלה בבואנוס איירס נשים חבושות מטפחות ראש לבנות, עם שלטים ועליהם תמונות בניהם ובנותיהם שנעלמו. סך הכל נעלמו כ-30 אלף גברים ונשים, שנרצחו וגוויותיהם נקברו בסתר או הושלכו לים. כיום פתוח משרד של ה"סבתות" – אלה שמבקשות את נכדיהם ונכדותיהם שנחטפו על ידי רוצחי ילדיהם. המצב המפלצתי הוא שאנשים ונשים מגלים בבעתה שאלה שגידלו אותם והתחזו להוריהם אינם אלא רוצחי הוריהם האמיתיים. הרי זה כאילו גרמנים צעירים היו מגלים שמי שגידלו אותם היו לא רק נאצים, אלא הרוצחים שרצחו את הוריהם האמיתיים במחנות ההשמדה.


הצלקות הנפשיות, הקונפליקטים החברתיים והפסיכולוגיים, הנוכחות הסמוייה-למחצה של הפושעים, הממשיכים להיות חלק מן החברה כמעט בלי חשש – אלה הם האלמנטים המניעים את העלילה האישית של הגיבורים. ההרס הנורא של המדינה שהיתה אחת העשירות בעולם הותיר לא רק שכבות שלמות ללא תעסוקה ותנאי מצוקה שלא היו ידועים בארגנטינה בעבר, אלא גם תחושה של פצעים פתוחים ללא מרפא. והרי לכם טלנובלה ארגנטינית – משוחקת בכישרון שלא רק הוליווד אלא גם בריטניה היתה מתקנאת בו.


אם נמאס לכם לצפות בסדרות מתח אמריקאיות שגרתיות – עם המון יריות, מרדפי מכוניות, כלי רכב עולים באש, בחורות משודרגות בסיליקון, עלילות ודיאלוגים צפויים עד שחיקה – נסו את ערוץ הטלנובלות. גם כשאין בהן תוכן עם ערך מוסף, יש בהן לעיתים קרובות הומור ומוסיקה, וגם זה עדיף על סתם "אקשן" מטומטם.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. דניאל – בגדול מסכים הגיב:

  כלומר – הכל עדיף, בהכרח, על אקשן אמריקקי… הכל כולל הכל.

  ולעניין עצמו: אני מסכים בהחלט, שלצפייה בסדרות אלו יש, לעתים, ערך מוסף. גם כאשר המדובר הוא ב"סתם" פנטזיות, לכאורה – הרי שעדיין, ניתן ללמוד רבות על חברה – מהו אופיה, מהי מהותה האמיתית, מי היא – מחלומותיה ומן הסיפורים, שהיא מספרת על עצמה, לעצמה ולעולם כולו כאחת.

  לכך מצטרף, כמובן, גם ענייננו הטבעי, בתרבויות אמריקה הלטינית = חוד-החץ של המהפיכה העולמית.

  הבעיה שלי, בצפיה בכל הסדרות הללו, היא ש – מה לעשות? אני רק מדליק ערוץ "ויוה" וישר תאי-מוחי צורחים: "הצי-לו!!! אנחנו מתים!!!" מסיבה זו, אגב, אני מקפיד להימנע גם מערוצים 2, 10, "הולמרק", "Zee-TV" וכיו"ב.

  אף-על-פי, שברצוני לציין לשבח סדרה ארגנטינאית אחת, ששודרה בערוץ הילדים דווקא בשנה שעברה – "מדיה פלטה". זוהי סדרה נפלאה, על קורותיהם של תלמידים בבית-ספר תיכון ארגנטינאי סטנדרטי – עם התייחסות לכל בעיותיה הבוערות, של החברה הארגנטינאית דהיום: העוני, הפשיעה, השחיתות בדרגים הגבוהים, ההפרטה הדוהרת… ולמרות היות סדרה זו טלנובלה, מכל הבחינות – עדיין, בהחלט היה לה ערך מוסף.

 2. עודד ז הגיב:

  מסכים עם הדברים שנאמרו. אף על פי כן, סף הרגישות של תאי המוח שלי כנראה יותר נמוך, מאחר ואני מצליח לצפות בסדרה כמו מונטה כריסטו. אמנם העלילה היא עלילה טלנובלאית טיפוסית, אך יחד עם זאת, ובתור אחד שחי בארגנטינה תקופה ונמצא בקשר יומיומי עם התרבות הלטינואמריקאית, יש לציין שסדרה זו למשל, היא אחת הראשונות לתת פומבי לנושא הדסאפרסידוס, שכמו שציינה יעל, מעיק ומטריד את שלוותם של רבים שם. מעבר לכך יש לציין כי איכות המשחק בסדרה זו עולה על כל מתחרותיה הישראליות שנצפות ע"י רבים ואינן נושאות שום מסר מלבד את מסר הרדידות והשטחיות, ובוודאי על הרבה ממקבילותיה הצפון אמריקאיות. את הקשר למקומן של תרבויות לטינואמריקה במהפיכה העולמית לבין מאמר זה לא הבנתי, אך אצטרף להגדרה שאכן הן חוד החץ במהפיכה העולמית.

 3. יעל ק. הגיב:

  תודה על הסקירה המעניינת! אך צריכה לציין, כי לאכזבתי במהלך ביקור ממושך באמריקה הלטינית נוכחתי שוב ושוב כי הטלנובלות הפופולריות בשכונות העממיות בהן התארחתי היו דווקא הסדרות שבאות מצפון-אמריקה, מיחזורים משעממים ביותר של דיינסטי ודאלאס, שאין רחוק מהן מחיי היום-יום של הצופים בהן. הדבר גרם לי לתסכול עמוק. במיוחד בארצות בהן היה שלטון שלמראית עין היה מתקדם יותר, אם לא מהפכני.

  ייתכן שלסדרות הרדיקליות יש קהלים אחרים, או מעמדות עליונים או מחוץ לאמריקה הלטינית.

  ומעניין לעניין באותו עניין:
  כל הכבוד לאחיותינו המפגינות בעזה

  — קישור —

 4. نعيم مرواني הגיב:

  سجل أنا صفوي
  -الجزء الثاني-
  تحدثنا في الجزء الأول عن أفضلية الفرس على العرب. قد يفهم البعض تناولنا لهكذا موضوع على انه دعوة للتمييز العنصري وحقيقة الأمر تختلف تماما وما هي سوى رد على بعض من العرب الذين صارت نزعة التعالي على الأقوام الأخرى والتفاخر بالانتماء لقوميتهم العربية زادهم الثقافي اليومي حيث لا تخلوا أغلب الصحف والقنوات الفضائية العربية بل وحتى المقابلات التلفزيونية واللقاءات الصحفية لأغلب سياسيي ومثقفي العربان من هذه النزعة "القبلي-قومية". فصوتنا هو رد فعل لفعل التطرف القومي البدو-عربي وكما هو معروف بأن لكل فعل رد فعل والباديء أظلم أم أن ما يجوز للعرب لا يجوز لغيرهم؟
  إيمانا منا "الديالكتيك الهيغلي" القائم على صراع الفكرة ونقيضها والذي ينتج حالة أسمى من الفكرة والنقيض، أي بكلمات أخرى، يولد اعتدالا ووسطية فمقابلة التعنصر القومي العربي بتعنصر فارسي مثلا"، أو غيره سوف يعرض العربي إلى رجات معرفية تزرع الشك لديه حول أفضلية العنصر العربي وحينما يبدأ العربي الشك يعني بدأ في التفكير ليصبح موجودا أو على الأقل هذا ما نتمنى أن نرى لمصلحة التعايش السلمي بين أقوام الشرق الأوسط جميعها وبدون استثناء.
  فالحركة الثقافية الشعوبية، مثلا، كانت نقيضا للثقافة القبلية العربية حيث يعتقد الفرس أن الله فضلهم على العرب في آية ((إنا خلقناكم شعوبا وقبائل لتعارفوا إن أكرمكم عند الله اتقاكم)) فهم يفسرون الآية على أن الله فضل الشعوب(سكان المدن وهي إشارة لغير العرب من المسلمين) على القبائل (إشارة إلى العرب) لان الشعوب أتت في الآية قبل القبائل والقرآن حمال أوجه. أليس كذالك؟ أم انه لا يحق لغير العرب حمله على وجه يتعارض مع أوجه العرب؟ أعتقد أن أحياء الحركة الشعوبية ضروري في هذه المرحلة لتكوين معادلة ديالكتيكية فلابد من نقيض لفكرة التطرف القومي العربي خاصة وأن للفرس تاريخا يفوق كثيرا التاريخ العربي فحق لهم الفخر بمنجزهم الحضاري قبل وصول الإسلام لهم.
  يتهم العرب كل أمم الأرض باستعمال معايير مزدوجة. حقا، تستعمل بعض الأمم معايير مزدوجة للحكم على الآخرين ولكن بدرجة اقل بكثير من ازدواجية المقاييس العربية. لقد درسنا التاريخ الذي كتبه ويكتبه الحاكم العربي أن المغول هم اجهل واشد قوم وأبعدهم عن الحضارة لان ماء نهر دجلة "الغريني" تحول إلى اللون الأزرق لكثرة الكتب\المخطوطات التي رماها المغول في النهر أثناء اجتياحهم لبغداد الصبيان والغواني. عند تناول التاريخ العربي عليك أن لا تصدق أي شيء مما تسمع وربع ما تقرأ لان المبالغة والمغالاة سمة بارزة من سمات الثقافة العربية،حسب مقولة جبران، ولكن لنفترض جدلا أن هذا ما حصل فعلا. ألم يحرق عمرو بن العاص اكبر مكتبة في العالم بأمر من الخليفة عمر بن الخطاب (رض) –مكتبة الإسكندرية- وكانت تحتوي على كل كنوز العلوم والأفكار البشرية؟ فلماذا لا يذكر الحاكم العربي هذه الحادثة في مادة التاريخ المفروضة عليّ قسرا"؟
  لماذا لا يدرس العرب أبنائهم همجية ووحشية الدولة العباسية؟ ألا يستحق حصار بغداد لستة أشهر والمجاعة التي ألمت بها والجثث التي كانت غذاء الكلاب المفضل وبسالة العراة الذين دفعهم الجوع للاستماتة في القتال مع الأمين ضد أخوه المأمون وقائد جيشه طاهر بن الحسين وانتصار الأخير بعد ذبح الأول( راجع كتاب "عندما حكمت بغداد العالم الأسلامي للمؤلف هيو كنيدي) When Baghdad ruled the Muslim world by Hugh Kennedy
  ألا يستحق هذا الحدث على الأقل الشجب من قبل المؤسسات التعليمية العربية؟
  الخليفة هارون الرشيد يأمر بقطع جسد بشير بن الليث
  ((اشتد بهارون الوجع حتى ضعف عن السير وكانت بين هرثمة وأصحاب رافع فيها وقعة فتح فيها بخارى وأسر أخا رافع بشير بن الليث فبعث به إلى الرشيد وهو بطوس فذكرعن ابن جامع المروزي عن أبيه قال كنت فيما جاء إلى الرشيد بأخي رافع قال فدخل عليه وهو على سرير مرتفع عن الأرض بقدر عظم الذراع وعليه فرش بقدر ذلك أو قال أكثر وفي يده مرآة ينظر إلى وجهه قال فسمعته يقول إنا لله وإنا إليه راجعون ونظر إلى أخي رافع فقال أما والله يبن اللخناء إني لأرجو أن لا يفوتني خامل يريد رافعا كما لم تفتني فقال له يا أمير المؤمنين قد كنت لك حربا وقد أظفرك الله بي فافعل ما يحب الله أكن لك سلما ولعل الله إن يلين لك قلب رافع إذا علم انك قد مننت علي فغضب وقال والله لو لم يبق من اجلي إلا أن أحرك شفتي بكلمه لقلت أقتلوه ثم دعا بقصاب وقال لا تشحذ مداك اتركها على حالها وفصل هذا الفاسق بن الفاسق وعجل لا يحضرن أجلي وعضوان من أعضائه في جسمه ففصله حتى جعله أشلاء فقال عد أعضاءه فعددت له أعضاءه فإذا هي أربعة عشر عضوا فرفع يديه إلى السماء اللهم كما مكنتني من ثأرك وعدوك فبلغت فيه رضاك فمكني من أخيه ثم أغمي عليه وتفرق من حضره.)) (تاريخ الطبري 5\31 )
  حسنا"، مالفرق بين خليفة المسلمين هارون الرشيد والنافق أبو مصعب الزرقاوي؟
  لقد وجد الإرهابيون في المتوكل(الخليفة العباسي) أسوة حسنة في تدمير المراقد المقدسة للشيعة وفرض لباس الشارة أو القبعة الصفراء للذميين ( المواطنين غير المسلمين\مسيحيين ويهود) فلم يأت بن لادن والشيخ عمر ببدعة جديدة حين فرضوا ارتداء اللون الأصفر لغير المسلمين من سكان أفغانستان لتمييزهم عن المسلمين حيث كان المتوكل أول من بدأ هذا التقليد وكان أول من دمر ضريح الحسين بن علي(عليهما السلام) ومنع الشيعة من زيارته عام 851 فكان بهذا قد سبق الإمام الغزالي وابن تيمية ومحمد بن عبد الوهاب في تكفير من لا يؤمن بمذاهبهم وسبق إرهابيي سامراء في تدمير ضريحي علي الهادي والحسن العسكري(عليهما السلام) وكذلك حول كبار دور عبادة الذميين إلى مساجد وأمر بتهديم صغارها وهدد المسيحيين الذين كانوا يقطنون المدن المتاخمة لحدود الدولة البيزنطية واتهمهم بالولاء لها, هي نفسها التهمة التي يواجهها الشيعة الذين يسكنون فيما يسمى ب (( الوطن العربي)) هذه الأيام من قبل ((متوكلي العصر الحديث)) . جذور الإرهاب العربي الأسلامي، وبكل أسف، ضاربة في عمق التاريخ.
  لا يذكر التاريخ العربي ((الخلفاء الأمويين والعباسيين)) بسوء لأنهم كانوا أولي الأمر وقد وجبت طاعة ((أولي الأمر حتى في معصية الله))!!
  الدول العربية هي في الحقيقة الدول الناطقة بالعربية ( راجع كتاب العقلية العربية لرافاييل بطي) وسكان هذه الدول ليسوا عربا ولكن فرضت عليهم اللغة العربية بعد الغزو البربري العربي وإلا أيمكن اعتبار مواطني السودان أو الصومال أو اريتريا عربا" وحتى سورية ولبنان والعراق ومصر وكل بقية دول الشمال الأفريقي؟ إذا كان الزنوج عربا لماذا إذن رفض شداد العبسي الاعتراف بأبوته لعنترة ؟ألم يكن (وما زال) الفضيحة الكبرى في وجود عبد أسود كسليل لسيد عربي؟
  يشكل السود الأفارقة نسبة كبيرة في الدول العربية وخاصة في دول الخليج الفارسي وبالرغم من أنهم منحدرين من أباء جلبوا قسرا" من أفريقيا لخدمة السادة العرب لكنهم وبعد أن منحهم سادتهم العرب الهوية العربية انظموا إلى قافلة المفاخرة بقوميتهم المكتسبة ونسوا أصلهم الحقيقي.
  أدعو زنوج دول الخليج الفارسي إلى الاعتزاز بعرقهم الأسود وغير العربي ورفض القومية العربية المهداة لهم من قبل أسياد إبائهم لأنهم أفضل من العرب وأكثر سلمية وقابلية على الذوبان في المجتمع الدولي. إلى أقباط وفراعنة مصر والروم اللبنانيين والسوريين وبرابرة المغرب العربي ونوبيي وزنوج السودان والصومال واريتريا وسومريي وبابليي وكلدواشوريي العراق، أوجه دعوة لنفض الغبار عن قومياتهم الأصلية ورد الاعتبار لها وغسل العار والتخلص من المسخ الفكري الذي لحق بهم على أيدي الغزاة العرب منذ القرن السابع الميلادي. يجب أن تعرفوا إنكم لستم بعربان فلماذا تقبلون تحمل تبعات الإرهاب والتخلف العربي؟
  التاريخ يذكران سايرس، ملك الفرس، كان أكثر ملوك العالم تسامحا وكان يعفوا عن أسرى الحرب للدول التي يحتلها إيمانا بتعاليم الإله أهورامازدا وهو الذي أنهى السبي البابلي لليهود فحررهم عندما احتل بابل في القرن السادس (ق.م) وكان يسمح لشعوب الدول التي يحتلها بممارسة طقوسهم الدينية ولم يفرض ديانته الزرادشتيه بالسيف على أحد مثلما فعل العرب اللذين لازالوا يقومون بقتل أسراهم وتقطيع أرجلهم وأيديهم من خلاف، فأين العرب من الفرس في التسامح وحقوق الإنسان؟
  كان الطوسي(الفارسي) أول من بنى مرصدا فلكيا في العالم وسبق العالم البرتغالي نيكولاس كوبرنيكس ب200سنة في القول بكروية الأرض ودورانها حول الشمس واليك فتوى احد أكبر مراجع العرب الإسلامية في النصف الثاني من القرن العشرين في هذا الخصوص:
  إن القول بدوران الأرض قول باطل والاعتقاد بصحته مخرج من الملة لمنافاته ما ورد في القران الكريم من أن الأرض ثابتة قد ثبتها الله بالجبال أوتادا قال تعالى (الجبال أوتادا) وقوله (والى الأرض كيف سطحت) وهي واضحة المعنى فالأرض ليست كروية ولا تدور وقد يكون دورانها أو تغييرها من غضب الله سبحانه وتعالى كما في قوله تعالى(أأمنتم من في السماء أن يخسف بكم الأرض). لا تعليق على الفتوى حيث أنها تتحدث عن نفسها.
  ليس من متعلم في العالم لا يعرف دور الفرس ابن سينا وأبو بكر الرازي في الطب والفلسفة (كانت كتبهما تشكل المناهج الرئيسية للمدارس في الغرب حتى القرن السابع عشر الميلادي) والخوارزمي في الرياضيات والجبر في الوقت الذي لازال العرب يستعملون مفردة ((يحصي)) أي يجمع الحصى عندما يحسب ( حسب سلامة موسى في دعوته لاستعمال اللهجة المصرية كلغة رسمية عوضا عن اللغة العربية)
  يحدثنا التاريخ أن الفرنسيين عند احتلالهم لمصر عام 1798 أرادوا نيل إعجاب المصريين في ما وصلوا إليه من تقدم في ذلك الحين فأطلقوا منطادا كبيرا في الهواء لتطالعهم جريدة الأهرام في اليوم التالي بمانشيت(( أطلق الفرنسيون منطادا لقتال الله ولكن الله تعالى أسقطه))!!!!!!

  لقد كان ولازال البدو\العرب مصدر تهديد للمدينة والحياة المدنية حيث يشن البدو غاراتهم على المدن العراقية، عند ضعف السلطات المحلية، فيسلبون وينهبون ما يستطيعون نهبه كما يقول الدكتور علي الوردي في –لمحات من تاريخ العراق الحديث- ثم يعودون إلى صحرائهم للبحث عن رجل ضل طريقه أو عابر سبيل ليقتلوه ويسلبوا ما لديه حتى ولو كان ثوبا باليا أو خاتما نحاسيا لأن العرب لا يجيدون مهنة أخرى إي صنعة أخرى، كما ذكر أبن خلدون في مقدمته الشهيرة، فلابد لهم من أفعال وحشية ليستمروا في صراعهم من اجل البقاء.

  نعيم مرواني
  عراقي شروكي مهجر
  Marwan1997@yahoo.com

 5. חוליו איגלסיאס ה-3 הגיב:

  הכל טוב ויפה אבל לפחות הגברת הנכבדה היתה צריכה לדעת מה מקור השם
  "אופרת-סבון"

  זה בטח לא התאור שהיא נתנה.

  וחוץ מזה – את מי זה מעניין ???

 6. למגיב نعيم مرواني הגיב:

  אפשר לקבל בבקשה הסבר לתגובה?
  איך אדוני מצפה שאנשים יקראו ויגיבו?

 7. שימי הגיב:

  מאמר מעניין על נושא מקורי — תודה!

 8. רגב, ל "למגיב نعيم مرواني הגיב:

  מדוע לא ילמד אדוני את השפה הנ"ל? (ערבית/פרסית?)

  בעיה דומה יש לי עם תגובות אחרות המתפרסמות מדי פעם באתר זה באנגלית ובגרמנית, שאת שתיהן איני דובר, למרבה הצער. הקורא קורא, והמבין יבין, ומי שלא, לא…

 9. שימי הגיב:

  רגב, השפה היא ערבית… אני בספק אם יש יותר מדי קוראים פרסית באתר.

  מי שלא קורא ערבית אבל מסתדר עם אנגלית, יכול להשתמש בשירותי התרגום של גוגל מערבית לאנגלית. מדובר בתרגום צולע כמו שרק תרגום מכונה יכול להיות, אבל הוא זריז וחינם. translate.google.com

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים