הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 ביוני, 2007 5 תגובות

זהו אחד הסודות השמורים ביותר בעיתונות העברית: עיתונאי "הארץ" מתארגנים ואף הקימו ועד. כ-100 מעובדי "הארץ" התאספו לפני שבועות מספר בבית סוקולוב, משכן אגודת העיתונאים בתל אביב שברחוב קפלן, במטרה להקים ועד עובדים. בין הנוכחים היו עורכים וכתבים. אולם רוב המשתתפים באסיפה היו עורכי העמודים, המכונים "משכתבים", המהווים את עמוד השדרה של מערכת עיתון יומי. הם לא יחידים. במקומות עבודה רבים ברחבי ישראל הקימו עובדים בשנה האחרונה ועדי עובדים, כגון המאבטחים בבי"ח קפלן ובמכון ויצמן ברחובות, או עובדי הדואר "הארעיים" במרכז המיון שביד אליהו בתל אביב וזו רשימה חלקית. זכורה גם השביתה של העובדים "הארעיים" בשדה התעופה בן-גוריון לפני כמה חודשים – שהתארגנו כדי להגן על זכויותיהם וכך מנעו את פיטוריהם של עשרות עובדים.

במהלך האסיפה שנערכה בבית סוקולוב דיברו עורכים, כתבים וראשי אגודת העיתונאים. מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר-מוחא, הביע תמיכה נחרצת ונלהבת ברעיון ההתאגדות. עו"ד איתי סבירסקי, מהקליניקה המשפטית באוניברסיטת תל אביב, שמלווה את העיתונאים כבר כמה חודשים, הציג את ההיבטים המשפטיים של מאבק עובדים. במהלך האסיפה נשמעו טענות על תנאי ההעסקה ב"הארץ" ועל הצורך הדחוף בהתאגדות, על כך שרווחתו של כל עובד תלויה בכושר המיקוח שלו ולכן החלשים נפגעים גם אם הם עובדים מוכשרים יותר, על משכורות שאינן מתעדכנות, על הנהלה אטומה וכוחנית ועל ההתנהגות הקשה של המו"ל כלפי העובדים. כמו כן, נבחר ועד עיתונאים חדש המורכב מחמישה עורכי עמודים, מתרגמת ושלושה כתבים. זאת, לראשונה מזה כעשרים שנה במהלכן הפכו עובדי ההסכם הקיבוצי למיעוט בעיתון – לאחר שמו"ל "הארץ" עמוס שוקן הבטיח לחסל את העיתונות המאוגדת בישראל; ובמרוצת השנים נסגרו שני עיתונים יומיים ובהם פעלו ועדי עובדים חזקים: "דבר" ו"על המשמר".


התארגנות העיתונאים החלה בגלל שינוי טכני בסדרי העבודה בבניין "הארץ" של דיווח שעות הנוכחות. מעבר לדיווח פרטני על שעות עבודה ביטל נוהגים שהיו מקובלים עד אז וגרר פגיעה בשכרם של עובדים מסוימים, שהגיעה לכמה מאות שקלים. היו עובדים שכתוצאה מזה ספגו הפחתה של כאלף שקלים משכרם, כחמישית ממשכורת ממוצעת של משכתב. לעומתם, היו עורכים שנהנו מתוספת של מאות שקלים, כתוצאה מכך שחושבו גם חצאי שעות עודפות. ב"הארץ" נעשו בעבר קיצוצי שכר כואבים הרבה יותר: עובדים הוצאו לחופשות כפויות, הטבות הצטמצמו ונעלמו.


המשכתבים מהמוסף הכלכלי "דה מרקר" והעיתון "הארץ" החלו בפגישות על גג המערכת. הפגישות הובילו לניסוח מכתב המוחה על השינוי בתנאי ההעסקה. 73 עובדים חתמו על המכתב והוא נשלח להנהלת העיתון. שום תגובה לא התקבלה. הקבוצה יצרה קשר עם עו"ד סבירסקי והוא ניסח מכתב ופירט את העבירות על דיני העבודה שעשתה הנהלת "הארץ". גם המכתב השני זכה להתעלמות מוחלטת. אבל בכל זאת משהו קרה וההנהלה ניסתה להרגיע את השטח – היא יזמה פגישות מחלקתיות. "דה מרקר" בנפרד, אתר האינטרנט בנפרד, דסק החדשות בנפרד. העובדים זכו לבסוף למענה מצד ההנהלה, אבל גילו שלהנהלה עמדה ברורה על אופייה של ההידברות. באחת הפגישות, השיבה נציגת ההנהלה שנשאלה מדוע לא הגיבה ההנהלה למכתבים שנשלחו על-ידי נציגות העובדים, כי ב"הארץ" לא מאמינים בנציגויות וכי יחסי העבודה הם אישיים. "אתה רוצה שנציג ידבר בשמך?", שאלה את אחד העובדים, "אז תביא עו"ד".


וזה בדיוק מה שהעובדים עשו, אבל ביחד. הם בדקו דרכים שונות להתאגדות וכך נוצר קשר עם אגודת העיתונאים. האתגר שניצב בפני הקבוצה העומדת מאחורי ההתארגנות היא לצרף עיתונאים חדשים ולממש את דרישותיו. מעתה יש ועד, ולאחר שני עשורים, העיתונאים ב"הארץ" שבים לחיקו של האיגוד המקצועי. עשרות רבות של צעירים במקומות עבודה רבים, המזועזעים מתנאי העבודה והשכר להם הם זוכים, נחושים עתה להמשיך בדרכם של עיתונאי "הארץ" המאורגנים.


על מנת לתת מענה לצעירים אלה, ולעובדים ותיקים יותר, המכללה חברתית-כלכלית תקיים ביולי קורס לארגון מקומות עבודה. יהיה זה קורס ראשון מסוגו בישראל. השאלה הנשאלת היא מדוע מכללה הפועלת על בסיס התנדבותי הרימה את הכפפה של התארגנות עובדים ולאו דווקא איגודים ותיקים וגדולים כגון ההסתדרות או איגוד העיתונאים?

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. מוטי הגיב:

  נו נראה אותם מכופפים את ההנהלה ולא רק מדברים

 2. ד.ר הגיב:

  בנוסף לאלה, אפשר להוסיף את נסיונות ההתאגדות שנעשים לאחרונה על ידי עובדי בתי הקפה בתל אביב. התארגנות חסרת תקדים ואמיצה שלא זוכה כמעט לחשיפה תקשורתית.

 3. שימי הגיב:

  ד.ר.,

  ~~~

  חבר ההסתדרות אלון-לי גרין פוטר מעבודתו ביום א’ האחרון, 17 ביוני 2007, כתוצאה מפועלו להקמת ועד עובדים ברשת "הקופי-בין". כמי שעקב מקרוב אחר הניסיון להקים ועד העובדים במקום ואף גייס את אלון-לי גרין לשורות ההסתדרות כדי לאפשר פעילות נציגות העובדים כחוק, אני רואה בחומרה רבה את מעשי הנהלת הסניף הישראלי של רשת בתי הקפה הבינלאומי. מעשים המנוגדים בצורה קיצונית לחוק, המגן על עובדים המנסים לארגן את עמיתיהם במקומות העבודה. המפוטר עומד גם להשתתף בקורס להתארגנות מקומות עבודה שיפתח בתחילת יולי 2007 מטעם המכללה החברתית-כלכלית. כאמור, פיטוריו של גרין נעשו בניגוד לחוק ואני דורש את החזרתו המיידית לעבודה, לאותו מעמד, לאותם תנאי עבודה ושכר שהיו נהוגים עד לפיטוריו. כמו כן, אין לנקוט בצעדים נוספים נגד נציגי העובדים הנבחרים ברשת ולהכיר בנציגות העובדים!

  ד"ר אפרים דוידי
  חבר הנהגת ההסתדרות
  מנהל אקדמי של המכללה החברתית-כלכלית
  050/5201416

  ניתן לשגר מחאות אל:
  מור מילבר,
  מנהל סניף אבן גבירול, רשת "הקופי בין", רחוב אבן גבירול 73, תל-אביב

  או באמצעות הדוא"ל:
  ibengvirol@coffeebean.co.il

 4. אליה הגיב:

  לפי מה שכתוב פה, הרמת הכפפה היא של העובדים עצמם. קורס זה יפה מאוד, אבל ההסתדרות לא הייתה אמורה לערוך קורסים אלא להלחם על זכויות עובדים ועל חוזקם של ארגוני העובדים בכל מקום. כמובן שבאופן ספציפי אגוד העתונאים. אז מה הכפפה?

 5. רוקי, מאבק סוציאליסטי הגיב:

  ומה ההסתדרות עושה?
  איפה המארגנים התעשייתים? איפה אנשי ההסתדרות שבאים למקומות עבודה לא מאורגנים ומארגנים אותם?
  איפה הגב?
  בתור חבר הנהגת הסתדרות אתה צריך להתבייש שאתם לא עושים כהוא זה בשביל לארגן את העובדים הלא מאורגנים בארץ במסגרת של וועדים.
  והקופי בין זה הרי סיפור אחר, כי לולא אלון היה חבר בבנק"י, אף אחד מאצלכם לא היה נוקף אצבע.
  בקיצור, תכתבו פחות, תפעלו יותר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים