הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותבסאם אל-סאלחי, תושב רמאללה בן 46, הוא המזכיר הכללי של מפלגת העם הפלסטיני והיה עצור מספר פעמים בבתי כלא בישראל. הוא מונה לשר התרבות במסגרת ממשלת האחדות שפוזרה בשבוע שעבר על ידי יו"ר הרשות הפלסטינית. בשיחה עם כתבת "הומניטה", ולרי פרון, הוא מנתח את המצב החדש שנוצר עם השתלטות רצועת עזה על ידי תנועת החמאס.

ש. האם הממשלה החדשה בראשות סאלם פייד, הזוכה לתמיכת ארה"ב ואירופה, מסוגלת לפתור את בעיות העם הפלסטיני בשעה קשה זו?


ת. מבחינה חוקית זו ממשלת מעבר היכולה למשול תקופה קצרה: לא יותר משלושים יום. העובדה שהנשיא עבאס אינו פועל על פי עקרונות החוקה הפלסטינית לא נותנת מענה לבעיה הפוליטית המרכזית של העם הפלסטיני כעת. לא ניתן להוסיף ולנהל את ענייני העם הפלסטיני באמצעות צווי חירום ולא ניתן להמשיך בניהול ענייני הרשות במצב חירום. לפיכך, אין מנוס מכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית על מנת שחבריה יאשרו את הממשלה החדשה. הציפייה להמשך כהונת ממשלת החירום רק בגלל שמעצמות המערב יכולות להעניק את תמיכתן ואת כספן – היא אשליה מסוכנת. אין לשכוח שהכיבוש הישראלי לא נפסק ולו לרגע, ואין אנו יכולים לצפות מה יהיו עמדותיה של ממשלת ישראל. לא ניתן לבסס אסטרטגיה למאבק בכיבוש באמצעות הממשלה הפלסטינית החדשה. על מנת לשמור על הדמוקרטיה ועל מנת לנהל ויכוח לעומק בחברה הפלסטינית על אסטרטגיה הרצויה, יש לקיים בחירות בזמן הקצר ביותר. הממשלה שזה עתה קמה אמורה להכין את הבחירות ולפנות את מקומה לטובת ממשלה שתיבחר באופן דמוקרטי. להערכתי ניתן לקיים את הבחירות תוך שלושה חודשים. זאת, בתנאי שכל הכוחות הפוליטיים יסכימו לכך.


ש. האם אתה סבור ששתי התנועות הגדולות: הפתח והחמאס, יסכימו לקיום הבחירות?


ת. אני מאוד מקווה. אבל גם במקרה ששתי התנועות יעדיפו להמשיך ולהתקוטט ביניהן, הוויכוח הדמוקרטי והבחירות הם האלטרנטיבה היחידה מול האלימות וההפרדה הקיימת בין רצועת עזה לגדה המערבית. במידה ולא ניתן יהיה לקיימן ברצועת עזה, יש לקיים את הבחירות בגדה המערבית. הבחירות יכולות להעניק לגיטימציה לכל ממשלה פלסטינית שתקום. לגיטימציה שאין לממשלה החדשה. אני חושש שמצבה של הרצועה יהיה קשה עוד יותר ואני חושש מהתפרצות האלימות בגדה המערבית. אני סבור שעמדותיהן של הפתח והחמאס הן הרסניות, וטועה מי שסבור שעל ידי מחיקת אחת מן התנועות על ידי השנייה הוא מקדם את המאבק הפלסטיני נגד הכיבוש. אלה רעיונות מסוכנים שמובילים לדרך ללא מוצא. לכן, אנו מנסים עתה לגבש חזית רחבה ככל האפשר על מנת לקיים את הבחירות ולהפסיק את האלימות.


ש. מדוע ממשלת האחדות הלאומית לא תיפקדה?


ת. מתחילת דרכה הממשלה נאלצה להתמודד עם אויבים רבים שלא רצו בהצלחתה. ארה"ב וישראל עשו כול שביכולתן כדי להכשיל את ממשלת האחדות הלאומית. האיחוד האירופי צידד בעמדותיהן של ארה"ב וישראל. אבל גם בתוך המחנה הפלסטיני, קבוצות בתוך הפתח והחמאס פעלו ביודעין על מנת שהממשלה לא תצליח. אותם גורמים פעלו באלימות על מנת שהממשלה לא תתקיים ותתפרק לגורמים. למעשה הם שיחקו לידיה של המדיניות האמריקאית במזה"ת. מדיניות שהיא הרת אסון לכל עמי האזור.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. קול צלול, חבל… הגיב:

    קול צלול, חבר שמפלגתו היא מפלגה קטנה ושאינה משפיעה על סדר היום הפלסטיני, בייחוד כאשר ה"אחים הגדולים" (אבל לא בוגרים), החמאס והפת"ח מתחילים לפתור את בעיותיהם הפוליטיות באמצעות רובים וכדורים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים