הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוגוסט, 2007 35 תגובות

קריסתה של חברת חפציבה היא שיעור מאלף על מידת העוולה והרשעות, גם הולכת השולל, הטיפשות והטמטום של השיטה הקפיטליסטית. אלפי משפחות שקנו דירות בפרויקטים השונים של החברה והשקיעו שם את כל חסכונותיהם, לא יודעים מה יעלה בדירות עבורן שילמו. בשיטה הקפיטליסטית, הם לא הנושים בעלי קדמות ראשונה.

עד לפני שבועיים נחשבה חברת חפציבה לאחת החברות החזקות, המובילות והמבוססות בתחום הבנייה והתשתיות.


חברת דן אנד ברדסטריט, חברה עולמית שנחשבת לתנ"ך בכל הקשור למידע על חברות, שמדרגת במדינות שונות את החברות החזקות בתחומים שונים, דירגה את חפציבה בין חמש חברות הבנייה המובילות בישראל מבחינת עוצמתן הכלכלית. בדו"ח שלה לשנת 2006 נאמר על חפציבה כי "יש לה איתנות פיננסית" ואילו לגבי שנת 2007 נכתב על ידי דן אנד ברדסטריט כי חפציבה "מציגה את שיעור הצמיחה הגבוה ביותר" בקרב חברות בנייה ויזמות.


האדם הסביר שקורא על חפציבה דו"חות מחמיאים כאלה מטעם חברה בעלת יוקרה עולמית אומר לעצמו, מחברה כזו בוודאי אפשר לקנות דירות בלב שקט ולשלם עליהן מראש ללא חשש, וגם לוותר על הערבות הבנקאית, תמורת הנחה קטנה.


בזמן שדן אנד ברדסטריט כתבו את הדו"ח שלהם הרקב כבר אכל בחברה וכל המומחים הגדולים האלה לא עלו על הרמאות.


הבנקים התגלו אף הם בכל ערוותם. יושבים שם בצמרת מנהלים שמקבלים שכר עתק בסדר גודל של מיליונים בשביל לבדוק חברות לפני מתן הלוואות. והנה מתברר כי הבנקים נוהגים בהפקרות. עוד ששכיר שמרוויח 5,000 ש"ח ומבקש הלוואה, הבנק מוציא לו את הנשמה, הנה כאשר מדובר בחברה כמו חפציבה, שופכים מאות מיליונים בלי לבדוק בציציות כפי שראוי היה לעשות. כך קורה שהחברה חייבת כיום לבנקים קרוב למיליארד שקלים, ואינה מסוגלת לפרוע. לא זו אף זאת: כאשר מנהל חפציבה בועז יונה ביקש הלוואה אישית של 8 מיליון שקלים (דומני מבנק הפועלים) הוא קיבל אותה ללא בעיות, אף על פי שכבר היו סימנים שמשהו רקוב בממלכה שלו.


ממי ייקחו הבנקים את הפסדיהם? כמובן מאיתנו, בעלי חשבונות משקי הבית, שהם פרה חולבת לעמלות למיניהן מן הגורן ומן היקב.


הבאים ברשימת הגנאי הם מנהלי קרנות נאמנות וקופות גמל, שקנו אג"ח של חפציבה במאות מיליוני שקלים, ועתה מתברר שהכסף ירד לטמיון. החוסכים ששמו כספם בקרנות הנאמנות וקופות הגמל לימי סגריר או פרישה מהעבודה, מתוך הנחה שהמנהלים הם מומחים שינהלו את הכספים בתבונה ובאחריות, חשים נבגדים. את כספם הפסידו, אבל את העמלות למנהלי הקרנות והקופות הם שילמו וישלמו, על אף הפסדיהם, עד הפרוטה האחרונה.


משרד השיכון נכלל אף הוא ברשימת האיוולת. לפני יותר מחודשיים הוגשה למשרד תלונה על אי סדרים המתרחשים בחפציבה. המשרד, שאמור לתפקד כנאמן הציבור, היה צריך לפנות למשטרה ולבקש פתיחת חקירה. אבל שם נרדמו בשמירה והתלונה תויקה באיזה תיק צדדי ונשכח.


גם המשטרה לא יוצאת נקייה. עורכי דין הפנו את תשומת לב המשטרה לחשד שמקנן בהם על רמאויות וגניבות בחפציבה, אבל המשטרה התייחסה לכך בשוויון נפש. כל עוד אין תלונה פורמלית, לא חוקרים.


עתה, לאחר שהסוסים ברחו מהאורווה, המשטרה הואילה בטוב ליבה כי רב, להתחיל בחקירה.


מה אנחנו למדים מכל מערכת הפשלות האלה? שההון עושה בכספי ציבור ככל העולה על רוחו ואין מציל; שמי שאמורים להגן על הציבור מגנים בעצם על בעלי ההון.


צריך לשנות דיסקט ולחזור לעקרונות יסוד של סוציאליזם: להפסיק את מכירת נכסי הציבור לבעלי הון, להחזיר את הבנקים לציבור, להחמיר את מערכת הבקרה הציבורית על המתרחש בבורסה, כי שם, מאחורי המספרים והמחשבים יש אפלה בחסותה שודדים את הציבור.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. amit הגיב:

  בנושא של חפציבה, יש שיר של שאינשטיין שלצערנו אומר את הכל "הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם". כל מי שנתן את כספו ללא ערבות בנקאית בשביל הנחה נוספת של 5%  סובל היום, ככה זה שמתקמצנים על כל שקל. בנושא החזרת הבנקים לציבור, כל מוסד שברשות המדינה ואינו מופרט אינו תחרותי ואינו יעיל לכן… אינו רווחי. אני מציע שאנשים יפסיקו להתנהל בעניים עצומות בתקווה שהכל יסתדר מעצמו ויקחו אחריות או לפחות יעוץ הולם.

  הוספתי קישור : להלוואות אקספרס

 2. לנין לספירו הגיב:

  הפעם באמת עברת כל גבול.
  "העובדים יהו מיוצגים בהנהלות המפעלים והחברות, ודעתם תהיה משמעותית בכל החלטה משקית כלכלית".
  האם מכאן אפשר להבין שחזונך הוא מדינה בורגנית ושכל הבשורה שלך היא נציגי פועלים בהנהלה?
  זה הסוציאליזם שלך?
  ואם כן, אז איך זה מתיישב עם "גיזום בצמרת ותוספת משמעותית בתחתית, כלכלה סוציאליסטית תהיה כלכלת שלום, ולכן המיליארדים המוצאים כיום לתעשיית הצבא והנשק יופנו לפיתוח כלכלי ושיפור שרותי תשתית חברתיים, כמו שיכון, בריאות, תחבורה וחינוך", שהרי תעשיות הנשק למיניהן הן צורך של הכלכלה הקפיטליסטית בכללה ולא רק של סוחרי נשק (כלכלה שאתה מסרב לבטל ולא מבין שאי ביטולה משמעותו אי ביטול של כל הרעות החולות המלוות אותה).
  או בקיצור נמרץ- יש רק שתי אפשרויות:
  קפיטליזם, על כל המשמעויות שלו,
  או ביטול של הבעלות הפרטית על כל אמצעי הייצור, כלומר סוציאליזם.
  מה שאתה לא מבין זה שאין דרך ביניים, ושאת המטרות הסוציאליסטיות אי אפשר להשיג אם מקדשים את הנאורות.
  לכן המסקנה המתבקשת (לפחות מבחינה תיאורטית, אני לא יודע מה אתה עושה בפועל) היא שהתורה שלך היא בורגנית במהותה, אתה מחליש את הזרם המהפכני ואתה לכל דבר ועניין סוכן בורגני.

 3. גדעון ספירו הגיב:

  ברור ומובן מאליו כי הבנייה של חברת חפציבה על אדמות הכפר בילעין, היא חלק משוד וגזל הקרקעות של הכיבוש הישראלי. זהו אלף בית בסיסי באתר זה כמו גם בטוריי. הפעם, כפי שהסברתי לעיל, ביקשתי להתמודד עם תומכי השיטה הקפיטליסטית, שביניהם יש גם לא מעט מתנגד כיבוש, ולהיות בר פלוגתא של כולם בנושא הכלכלה הקפיטליסטית.
  עוולות השיטה הקפיטליסטית באות ליד ביטוי גם בכיבוש, אבל הן חורגות ממנו וקיימות גם אלמלא היה הכיבוש קיים.
  דרך אגב, בסוגיית אתר מתתיהו קיים צו של בית המשפט העליון המונע איכלוס הדירות, ונראה איך יפול דבר. לא אופתע אם הבג"ץ יכשיר את השרץ, אבל ראוי להשאיר פתח קטן להפתעה שמא הפעם, לנוכח עבירה כה ברורה וחד שמעמית, יוחלט להחזיר את האדמות לכפר, ובעלי הקרקע הפלסטינים יחליטו מה לעשות עם שלדי הבניינים.

  יש עוד יובל בנהר הפשלות הגדול, שלא נגעתי בו, אני משלים זאת עתה, והוא קשור לקוני הדירות החרדים. חלק מהם עומד בפני שוקת שבורה, וייתכן כי כל כספם הלך לאיבוד. חרדים אלה שעו לעצת רבניהם, לוותר על הערבות הבנקאית שהקבלן חייב לרוכשי דירות, תמורת הוזלה במחיר הדירות. רבים רשמו את ההמחאות על שם המנכ"ל בועז יונה אישית, כך שהם לא מופיעים ברשימת רוכשי דירות נושים.
  יש כאן לקח לציבור זה, וראשון לכל, כשרבנים נותנים עצות לצאן מרעיתם, לא להתייחס אליהן כאל דברי אלוהים חיים, אלא כאל דברי בני אדם ברי טעות. כאשר הוצאה של מאות אלפי שקלים עומדת על הפרק, ראוי לפעול בדומה לנושאים רפואיים בעלי חשיבות- לבקש דעה נוספת, לא לסמוך רק על הרב שליט"א.
  אינני רב ואין לי קשר אל ועם הקב"ה, אבל אילו שאלו לעצתי הייתי אומר להם (בנוסף לעצה לא להתגורר בשכון מתתיהו שאדמותיו שייכות לבילעין) לא לוותר על הערבות הבנקאית של הקבלן, ולא ליפול לתוך מלכודת ההנחה.

  מי שקיבלו ערבות בנקאית, מצבם טוב לאין ערוך, אבל גם הם ילמדו שדרכם לא תהיה סוגה בשושנים. הבנקים יעבירו אותם שבעה מדורי גיהינום עד שיראו את כספם, וגם אז לא יקבלו את כולו, אלא חלקו בלבד, כי יש לבנקים שיטות מגוונות למזער את ערבותם ולטרטר את בעלי הדירות המיואשים עד שהם יראו גם בהשבה חלקית של הגזילה הישג.

  לברוקר,
  אתה יכול לצחוק לנוכח גורלם המר של מי שהולכו שולל על ידי ברוקרים כמוך, אבל אינני מתרשם מנוצות המומחה שאתה מנסה להקרין מבלי לטרוח לפרט.
  אני מתבסס על עובדות שפורסמו בעיתונות הכלכלית של בעלי ההון, הארץ ודה מרקר, מעריב וידיעות, ואלה בוודאי לא חשודים בנטיות לכלכלה סוציאליסטית. את העובדות האלה פירשתי על פי השקפת עולמי.
  גם בכלכלה סוציאליסטית תוכל לרכוש בית בקיסריה, כמובן אם הרווחת את כספך ביושר, אבל יש דברים שבכלכלה סוציאליסטית לא תוכל לעשות, כמו למשל: לא תוכל להיות בעל חברת כוח אדם שמנצל את העובדים בצורה משפילה, לא תוכל להיות בעלים של מפעלי יסוד, לא תוכל להיות בעל בנק, איש לא יוכל להרוויח מיליוני שקלים בחודש אל מול שכר מצוקה של עובדים, פערי השכר וההכנסות יהיהו הרבה יותר רציונליים – גיזום בצמרת ותוספת משמעותית בתחתית, כלכלה סוציאליסטית תהיה כלכלת שלום, ולכן המיליארדים המוצאים כיום לתעשיית הצבא והנשק יופנו לפיתוח כלכלי ושיפור שרותי תשתית חברתיים, כמו שיכון, בריאות, תחבורה וחינוך. העובדים יהו מיוצגים בהנהלות המפעלים והחברות, ודעתם תהיה משמעותית בכל החלטה משקית כלכלית.
  גם הדיור הציבורי לא יהיה פגום ורעוע, אלא ייתן פתרונות ראויים ואסתטיים.
  ומעל לכל, תחוסל האפלייה על בסיס לאומי, עדתי ומגדרי.
  וזה רק מעט מזעיר שכלכלה ומשטר סוציאליסטים יגשימו- והכל על פי מצוות הדמוקרטיה המהותית.

 4. טרוצקי הגיב:

  מה יהיה לנין? יש לך בעיות בהבנת הנקרא. ספירו אומר במפורש לברוקר שלא יוכל להיות בעל מפעלי יסוד, במלים אחרות הם יהיו בבעלות ציבורית עם נציגות של העובדים בהנהלה. זה סוכן בוןרגני? מה קרה לך לנין? אתה מבייש את את האורגינל או האורגינל. ומה יש לך נגד כלכלת השלום הסוציאליטית של ספירו? אפילו אני, טרוצקי, תומך בזה.
  באמת לנין, התקלקלת. יש גבול לכל תעלול.

 5. גיא הגיב:

  גם לשכיר שמרוויח שכר דוחק ישמחו הבנקים לתת הלוואת אקספרס ללא צורך אפילו לגשת לסניף-זאת כמובן שהוא בעל חיסכון בריבית של 0-2 אחוזי ריבית בבנק שלהם ובעל משכורת קבועה, ובמקרה זה ישמחו הבנקים לתת לו או לה הלוואה בריבית של פריים + 2 אחוז שהם כ 8 – 9 אחוזי ריבית כנגד החסכונות שלו שמניבים כ- 2 אחוזי ריבית. ואל נשכח את עמלות עריכת המסמכים וקנסות היציאה ופרעון מוקדם ועוד.

 6. עמית הגיב:

  מאמר יפה ונכון. ולברוקר האלמוני מקיסריה, כדאי לספר, שזה שהוא יכול לגור בוילה מפוארת שם לא מעניין את קצה השפיץ של הרוב הענק של תושבי ישראל, שהיו מעדיפים לממש את הזכות ולגור בדיור ציבורי מכובד כמו שרואים במדינות סקנדינוויה (ולאחרונה אפילו בארה"ב), מאשר לגור במשכנות העוני העלובים שאתה רואה היום בארץ (החל משכונות המצוקה בערים המעורבות ועד הכפרים הבלתי מוכרים בנגב), כדי שתוכל לגור בלוקסוס שלך.

 7. דג אילם הגיב:

  מה עושה הברוקר מקיסריה שאין לו תשובות ענייניות לביקורת שבמאמר של גדעון ספירו, וגם אין לו תשובות לקריסה של חברה במערכת שאמורה לתפקד ואיננה והוא חלק ממנה? תולה את הכל בכך שהכותב חסר ידע (שאולי נמצא ברשותו) ועוד מוסיף לגלוג.

  "דוקטוראט" בנבכי קבלת ההלוואות בבנקים או השקעות באג"ח אינו רלוונטי כלל לדיון.

  מעבר לטיעונים הנכונים של גדעון ספירו, חפציבה בראש ובראשונה בונה בתים על אדמות אותם שדדה מהפלסטינים. גם אם הכל היה מתנהל לפי הספר, וכל גוף ביקורת היה עושה את עבודתו ומציל את החברה מקריסה או את רוכשי הדירות, עדיין היה מדובר בשוד וגניבה שאין להם כל הצדקה.

  על החברה להעביר את כל הבתים שבנתה או החלה לבנות לידי בעלי האדמות הפלסטינים.

 8. ראובן קמינר הגיב:

  החבר שלי, גדעון ספירו, כתב רשימה מצוינת על התמוטטות חברת הבנייה "חפצי-בה". אני חושש שרבים מאלה הקוראים את הגדה (ובמיוחד את מדורי התגובות) יתקשו להאמין שאני מחשיב את גדעון כחבר. למרות חלוקי הדעות החריפים בינינו, תמיד הערכתי (במשך כ-40 שנה) את אומץ הלב האזרחי העקבי שלו ונכונותו להזדהות עם הקורבנות של מנגנוני הרשע בארצנו האומללה.
  מסתבר שסיפור "חפצי בה" חוזר על עצמו במימדים אדירים שווקים הפיננסיים בעולם, עם שינויים השייכים לזמן ולמקום. לעצם העניין, גם כאן פעלו הבנקים כמלווים חסרי אחריות. אחר כך, הם מכרו את חוב המשתכנים (ארוזים בחבילות של אגרות חוב) בבורסות. התעלול, בעל היקף אדיר, התבסס על שתי הנחות כוזבות: המחסור בדירות יימשך עד אין סוף וערך הדירות הקיימות יעלה בעתיד כפי שעלה בתקופה הבועה.
  המשתכנים נאלצים להמשיך בתשלום בריבית גבוה (ובמקרים רבים מדובר בריבית ניידת). המשתכן אינו יכול להיפטר מהמשכנתא והמשך הסיפור ידוע.
  כאשר, משבר הנזילות התחיל לפקוד את הבנקים הגדולים ואת קרנות הגידור החליטו הממשלות באמצעות הבנק המרכזי להתערב למנוע מפולת. בינתיים אף ממשלה לא התערבה לטובת המשתכנים המתרוששים.

 9. ניצן אביב הגיב:

  המדיניות הפסולה והנתעבת של המשך הכיבוש הנורא ושימורו – היא אם כל רע!

  מדיניותה של הממשלה הנוכחית, וגם של זו של אלה שקדמו לה, היא מדיניות המצדדת בניאו-ליברליזם ובקפיטליזם חמסני, חזירי ומושחת, בהפרטת כל נכסי הציבור עד האחרון שבהם לבעלי ההון ומקורבי השלטון [זוכרים את 19 משפחות המיליארדרים?] העשרה מוגברת של עתירי ההון מחד וגרימת התרוששות מואצת של מעמד הביניים, מעמד העובדים ושכבות המצוקה והעניים, שהם רוב העם, מאידך, ע"י צמצום מכוון של המשאבים המוקצים לחינוך, בריאות, רווחה, תרבות וכו’ וכמובן,המשך התפשטות הכיבוש וניכוס אדמות הפלסטינאים, ביניהם אדמות הכפר בילעין, עליהן נבנתה ההתנחלות של מתתיהו מזרח, ללא קבלת ההיתרים הדרושים ובניגוד לחוק, שנבנתה ע"י חברת הבניה "חפציבה".

 10. גדעון ספירו הגיב:

  למתקרא לנין,
  אתה חושב דיקטטורה אני חושב דמוקרטיה. מה שצריך לעשות זה לשכנע את הרוב שסוציאליזם זה סבבה. בדיוק כך. סוציאליזם שנכפה בכח הזרוע, הופך למשטר דמים, רצח ומחנות מעצר.
  דומה שקווי מתאר המחלוקת בינינו ברורים ואין טעם לחזור ולגלגל את מה שכבר כתבנו רק לאחרונה באתר זה.

  לשמאלני,
  בכוונה השארתי הפעם את נושא השטחים והכיבוש בחוץ, משום שביקשתי להתמקד בהיבט הכלכלי קפיטליסטי פרופר.

 11. שמאלני: לגדעון הם בנו התנחלויות הגיב:

  הכל נכון,
  ורצוי גם להוסיף שהיא בנתה את הרחבת ההתנחלות מתתיהו מזרח ע"י גזל האדמות של הכפר בלעין איפה שיש את ההפגנות נגד הגדר.

 12. לנין הגיב:

  שוב במסקנה הסופית שלו ספירו מראה שבינו לבין הבנת המציאות ויכולת פעולה פרודוקטיבית אין כלום.
  יש לי רעיון- בואו נשכנע את כולם שסוציאליזם זה סבבה (גם את הבורגנות כמובן) וכשכולם יבינו את האמת הזו אנחנו ננצח בבחירות דמוקרטיות ואז יהיה סוציאליזם.
  נו באמת.

 13. נו מילא… הגיב:

  עדיף לקחת את הסיכון הקפיטליסטי בבניה בחברה מאשר לגור בדירות הדיור הציבורי של המדינות הסוציאליסטיות. אם הייתי חי בקומוניזם לא הייתי יכול לקנות בית בקיסריה. מעבר לזה גדעון…הצעה קטנה אבל חשובה היא ללמוד את נהלי מתן ההלוואות בבנקים וההשקעות באג"ח, כך תחסוך לעמבוכה כאשר אנשים כמוני (ברוקרים) קוראים את ה"מאמר" ומתפוצצים מצחוק.

 14. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון:

  הערה לגבי תגובתך ש"סוציאליזם שנכפה בכח
  זה משטר דמים…" .וצריך לשכנע שסוציאליזם
  זה סבבה…
  כוון שהקפיטליזם,כפי שאתה בעצמך כתבתה
  במאמר שלך,משתמש במנגנוני המדינה הבורגנית,
  כולל מערכת המשפט(קביעת סדר הנושים ,אי שמירה
  על זכויות הרוכשים),חקיקת הכנסת,משטרה,אמצעי
  התקשורת,מערכת החינוך ועוד אלף דרכים,לשמור
  על שלטונו,לא תצליח "לשכנע" שהסוציאליזם סבבה
  אלא אם מצב יהיה כו גרוע שהאנשים יאבדו
  כל אשלייה בקשר לקפיטליזם.
  גם במקרה זה,מיעוט בעלי ההון,ינקטו בכל אמצעי,גם בלתי דמוקרטים,כדי לשמור על מצבם.
  מציע לך לחזור וללמוד מההסטוריה של המאה ה19
  וה20 ואני בטוח שתגלה שה"שכנוע" שלך לא מספיק.
  לגבי סוציאליזם ש"נכפה בכח",שוב,תגלה שהקפיטליסטים לא יתנו מרצונם החופשי להגיע
  למשאתה רוצה,והשימוש בכח יהיה בלתי נמנע,
  אבל יהיה מוסרי וצודק,אם יתבסס על שלטון דמוקרטי של הרוב העצום,שהם העובדים,.

 15. עידו הגיב:

  לנין היקר,
  אנא קח כדור הרגעה מסוג כלשהו. לקחת ארבעה משפטים של גדעון, אחד מהם ארוך למדי וכולל שישה אלמנטים (לא תחביריים – כאלה יש הרבה יותר), מתוכם בחרת אחד ועכשיו אתה טוען: "כל הבשורה שלך היא נציגי פועלים בהנהלה". על זה אומרים במקומותינו: נו, באמת.
  הלהט המהפכני שלך ראוי לציון ואף לשבח, אני מניח, אבל בוא ספר לכולנו מה אתה עצמך מציע. מהפכה מזוינת?
  אתה טוען: "מה שאתה לא מבין זה שאין דרך ביניים". ובכן, מה שאתה לא מבין זה שאין גוש אידיאולוגי מונוליתי שמתקרא קפיטליזם, כמו שאין כזה שמתקרא סוציאליזם, ולכן כל מי שלא חושב בדיוק, אבל בדיוק, כמוך, הוא "סוכן בורגני", כמובן, וסוכני-אויב – מה דינם? הדמוקרטיה, לשיטתך, היא מעצם הגדרתה עסק של הנאורות הליברלית הבורגנית. על דמוקרטיה רדיקלית שמעת? החבר לנין היה אבן-דרך חשובה בהתפתחות הסוציאליזם, וודאי שעדיין יש לו רלוונטיות, כפי שגם הדיונים באתר הזה לאחרונה העידו, אבל אולי, רק אולי, יש גם דרכים אחרות? לא?

 16. לנין לטרוצקי ועידו הגיב:

  יכול להיות שהחמרתי עם ספירו, הוא אולי לא סוכן בורגני אבל צריך להבין בקשר ל"דרך אחרת"-
  שינויים חברתיים הם לא תוכנית כבקשתך, ותנאי לכל פעילות סוציאליסטית אמיתית היא הבנה מדוייקת של המציאות, יחסי הכוחות המעמדיים וכו’.
  כל ניתוח חברתי-היסטורי מראה שהזרמים הספירואים למיניהם משתלבים למעשה במסגרת הבורגנית (לנין כתב רבות בנושא- "שתי דרכים של הסוציאל-דמוקרטיה", "מה לעשות" ועוד) ובגבולות שהבורגנות מתירה ולכן הם לא מהפכניים בעליל מבחינה מעשית, ומבחינה תיאורטית ההצעות שלהם אוטופיות לחלוטין (בין היתר מהסיבות שאשר פרוליך כתב בתגובה מעלי, וכמובן מסיבות רבות נוספות שאפשר גם למצוא אותן בכתביהם של לנין,מנדל,בוכארין ועוד).

  נ.ב
  אין לי שום דבר נגד כלכלת השלום של ספירו, הלוואי ונזכה לראות אותה מתגשמת, אבל אני מצביע על האוטופיות שבגישה של ספירו שמתעלם מיחסי הכוחות המעמדיים ושוגה באשליות קשות ומסוכנות בקשר לדרך שבה אפשר להגיע לסוציאליזם.

 17. אשר פרוליך הגיב:

  לעידו:

  אינני מסכים עם מרבית הטענות של לנין(זה הלא מקורי),אבל הוא צודק במספר דברים
  אחד=
  שבתקופה בה אנו חיים,של הקפיטליזם המאוחר
  והדקדנטי,אין דרך ביניים.
  "שיתוף" הפועלים בהנהלות החברות זו בדיחה
  גרועה.כדי להבין את המצב של הקפיטליזם
  בראשית המאה העשרים,צריך להבין כמה עובדות
  בסיסיות במנגנונים הכלכליים המחזיקים אותו
  עדיין בחיים,אבל גוסס,ויחד אתו,מושך את
  כווווולנו,לקבר,יחד עם כדור הארץ כולו.
  לצערי,מרבית בני האדם לא זזים מהבית כשיש
  רעידת אדמה והרצפה מתחילה לרעוד,ומחקים שתקרה
  תפול עליהם,וזאת בגלל שידורי ההרגעה של בעלי
  ההון,ובניגוד לאינסטנקט התבעי של הסרדות.
  שניים=,צודק גם לנין(הלא מקורי והמקורי) שתעשיות הנשק הן צורך
  קיומי של הקפיטליזם.לא רק הייצור,גם השימוש
  בנשק,כוון שכך,צריך כל הזמן לחדש את המלאי.
  שלישית=
  לגבי "מה עושים"?
  האם הדרך הפרלמנטרית,כביכול "דמוקרטית" היא
  היחידה המוסרית?,והדרך המהפכנית פסולה ובלתי
  מוסרית?
  גם מרקס וגם לנין(האמיתיים)התיחסו בהרחבה
  לנושאים אלה,ומציע לחזור ולקרוא מה הם אמרו,
  בכשרון רב משלי.
  אך אוסיף בקצרה,שתי עקרונות לדיון בנושא=

  א)אסןר שהמטרה תצדיק את האמצעים.המטרה
  והאמצעים תלויים זה בזה וקובעים זה את זה.

  ב)לא המהפכה ולא הדרך הפרלמנטרית הן פרות
  קדושות ומטרות כשלעצמן.זו רק שאילה של אסטרטגיה,בהתאם לנסיבות.

  הנהגה פוליטית נכונה,תדע לבחור דרכה בדרך
  כזו שתצליח לממש את המטרה,ולא להסתפק במשחקים
  של "כאילו",כדי לשמר ולהצדיק את קיומה.

 18. לנין לעידו הגיב:

  שכחתי להוסיף-
  אתה אומר ש "שאין גוש אידיאולוגי מונוליתי שמתקרא קפיטליזם, כמו שאין כזה שמתקרא סוציאליזם, ולכן כל מי שלא חושב בדיוק, אבל בדיוק, כמוך, הוא "סוכן בורגני"".
  נכון, אין גוש מונוליתי…
  אבל יש אינטרסים של הבורגנות ויש אינטרסים של מעמד העובדים, ויש שלוש סוגי אידיאולוגיות-
  האידיאולוגיות הבורגניות שמשרתות את האינטרסים הבורגניים.
  האידיאולוגיה המרקסיסטית שמשרתת את האינטרסים של הפרולטריון.
  אידיאולוגיות סוציאליסטיות אוטופיות (פורייה, אואן ו…ספירו) שלמעשה נוצרו ע"י הזעיר בורגנות, וגם אם כשמגשימים אותן (זה כמובן בלתי אפשרי) הן תורמות לפרולטריון, הן עדיין לא מהפכניות (כלומר משרתות את האינטרסים של הפרולטריון) בעליל, בגלל האוטופיות שלהן.

 19. היהודי הסקרן הגיב:

  אולי כבוד המתדיינים, ובפרט- המהפכנים במהדורה המחודשת, לנין, פוטרמן, וכך הלאה- יכולים להסביר למה קרסה ברית המועצות הענקית על עשרים וחמישה פצצות אטום ומימן שלה, בלי יריה אחת ובאופן אלגנטי שכזה…
  תסבירו למי שלא מבין בטיאוריות של מרקס לנין וסטלין…

 20. שי נ הגיב:

  לנין,

  אתה טוען ששלטון מגיע מלמעלה למטה ואילו אני טוען ששלטון מגיע מלמטה למעלה ותלוי בביזור ופיזור של ידע. אם הסוציאליזם בגלגול זה או אחר יחזור, הרי שזה יקרה מתוך ידע ולא מתוך אמונה, וגם אז לא ברור אם זה יתפוס. קיימים משתנים נוספים לוקליים וגלובליים שעלולים להתערב.
  כמו שהראיתי כאן בעבר שדווקא בעידן מפא"י המיליטריזם החילוני היה בשיאו, הרי שדווקא בקפיטליזם מיליטריזם זה ירד. נוצר גאן פרדוקס מעניין של ירידת הקולקטיביזם החילוני יחד עם עליית הקולטיביזם הדתי, ויחד עם עליית אימפריאליזם גלובלי. לאן כל זאת יוביל אותנו קשה מאוד לנבא.

 21. ללנין הגיב:

  אם "המפלגה" תכבוש את השלטון נחזור לאותם משטרים "סוציאליסטים"…
  סוציאליזם יכול להתכונן רק כאשר הדמוקרטיה "תכבוש את השלטון", כלומר שרוב העובדים והאינטלגנציה ישתפו פעולה עם הסוציאליזם וינהלו אותה בעצמם באופן דמוקרטי.
  בשלב ההיסטורי הנוכחי חזון זה שייך למחלקת האוטופיה. לכן, במצב של התמוטטות אולי אין מנוס ואין לשלול את האפשרות שהמפלגה תכבוש את השלטון. סוציאליזם לא יצא מכך.

 22. לי.פ. הגיב:

  נכון, אבל קיומם וחייהם של העובדים בישראל לא תלוי בקיומה של ישראל בצורתה הנוכחית כמדינה ציונית. כשישראל תחדל להיות משענת של האימפריאליזם, אזרחיה יוכלו למצוא דרך אחרת לחיות במרחב הזה. זה שלממסד יש אינטרס לשטוף להם את המוח מגיל צעיר בתעמולה לאומנית, ולהפחיד אותם שזה לא יכול לקרות- לא אמור לגרום למי שמאמין שכן יש דרך אחרת להכנע, או לעבור לפנטזיות על כיבוש השלטון בהפיכה כמו-צבאית.

  עמית.

 23. לעמית הגיב:

  עברתי על התגובות ולא מצאתי פנטזיות על כיבוש השלטון בהפיכה כמו-צבאית על למי-למה התכוון המשורר?

 24. חייזר מכוכב מאדים הגיב:

  לקריאת תגובותיהם של "המהפכנים", לנין ודומיו, שיש להם תכניות איך לתפוש את השלטון ולטפל ב"קונטר רבולוציה" אני מתמלא רחמים על השמאל. גדעון ספירו, אחד הדוברים היותר מוכשרים של השמאל, מוצג על ידי "המהפכנים" כ"סוכן של הבורגנות" ואחר כך הם מתפלאים שאיש בשמאל השפוי לא לוקח אותם ברצינות, ומתייחסים אליהם כקויוז שולי וחסר חשיבות.
  "המהפכנים", שאפילו את ועד הכיתה לא למדו לנהל, יש להם החוצפה להציג "כהזויים" את מי שסבורים כי הדרך לסוציאליזם תעבור במסלול של שכנוע הרוב וללא אלימות, ואילו הם שהוזים מהפכות ותפישות שלטון, כאשר טרם הצליחו להקים ועד עובדים אחד במפעל אחד, משימים עצמם כ"ריאלים".
  חברים, אתם חיים בכוכב מאדים, ברוכים הבאים לממלכת החייזרים.

 25. לנין הגיב:

  לא מדובר בפנטזיות, מדובר רק מבחינה תאורטית.
  אני לא מצפה שמחר תפרוץ מהפכה, וזה די תמים להאמין שבעזרת שכנוע הפועלים "יבינו".
  תקופות מהפכניות לא נופלות מהשמיים ולצערי הרב כל ניסיון היסטורי מראה ששום מפלגה לא יכולה לגרום למהפכה, אבל היא יכולה להיות מאורגנת ומוכנה כשמהפכה מגיעה (לא קשה למצוא בספרות המרקסיסטית מה זה מהפכה ומה התנאים לה) בכדי לנצל את המצב ולכבוש את השלטון.

 26. לעמית… הגיב:

  ברגע שישראל תפסיק להתקיים בצורתה הציונית הנוכחית ,החלקים המשכילים ,המודרניים והעובדים שבמזה"ת (או לפחות בישראל) יצטרכו לממן עשרות מליוני בורים שיחיו כטפילים על חשבון ההישגים הישראליים בתחומי הטכנולוגיה והרפואה מבלי שתרמו דבר משלהם להתפתחות הנ"ל. כל עוד אין שוויון השכלתי, אינטלקטואלי, כלכלי וכו’ בין ישראל לבין שאר המדינות או האוכלוסיה באיזור אין טעם בכלל לדבר על דרך אחרת.

 27. עידו הגיב:

  לאשר פרוליך:

  נכון, "שיתוף" פועלים בהחלטות ניהוליות לצרכי מס שפתיים הוא רעיון מגוחך, אבל לפני, או לצד, ביטול מוחלט של בעלות פרטית על אמצעי ייצור ישנו שלב אולי יותר ריאלי, והוא בעלות משותפת (בעלות! הניסוח שלי בתגובה הקודמת היה רשלני) של הפועלים על מקום עבודתם, כלומר קואופרטיב. לא אכנס לפרטים, בין היתר כיוון שאני רחוק מלהכיר אותם בעצמי, וכמובן שישנן דוגמאות רעות מאוד לקואופרטיבים, אבל לעניות דעתי זהו רעיון שטרם אבד עליו הכלח.

  כן, אני מאמין שהדרך הפרלמנטרית היא היחידה במצב העניינים הנוכחי שיכולה (בהדרגה, לאורך זמן) להביא לתוצאות הרצויות, להלן סוציאליזם. אין בה שום דבר קדוש, כמובן, אלא ערך אינסטרומנטלי בלבד (ברור שלכשעצמה היא אינה מבטיחה דבר).

  וללנין:

  אתה טוען שהתקוות של גדעון ספירו הן אוטופיסטיות ולמעשה משרתות את האינטרסים הבורגניים, אך את אותו הדבר בדיוק אפשר לטעון כנגד אסטרטגיות מהפכניות. נכון שקשה, ואולי קשה מאוד, לשכנע את הציבור הרדום, האפאתי וחדור החשדנות לכל בדל של צבע אדום (שלא לדבר על מילת הגנאי האולטימטיבית ‘שמאל’), אבל האם מהפכה שתעקוף את האדישות הזאת ותציב בפניה עובדות (בהנחה שתצליח) תשנה משהו? האם ישראלי שיקום מחר בבוקר למציאות של מהפכה סוציאליסטית יאמץ אותה בחום, או אולי דווקא יפתח אנטגוניזם חריף? האם חלומות אודות מהפכות לא גורמים לחולמים אותם להצטייר בדיוק ככאלה, כחולמים? כהוזים? והרי זהו כינוי שגור בקרב טיפוסים מסוימים במרחב הציבורי שלנו – "השמאל ההזוי". אלה לא בהכרח עורכים הבדלות מפורטות כמונו, אך יש לי התחושה שהם מכוונים את חיציהם הפטרוניים דווקא למהפכנים הבלתי-מתפשרים.

 28. לעמית הגיב:

  "מי שלא מבין שהתנאים לסוציאליזם בכל תקופה ובכל מדינה הם שונים, מי שעדיין לא הבין שבישראל של המאה ה-21 מי שלא יצליח לשבור את ההגמוניה הבורגנית על תודעת העובדים- נידון להכשל ולחיות כל חייו במדמנה הקפיטליסטית".

  ישראל היא נכס אסטרטגי של האימפריאליזם וכל קיומה תלוי בכך. לכן, התודעה של העובדים היא בהתאם והם הבסיס הרחב והמוצק של המשטר. כשישראל תחדל להיות המשענת של האימפריאליזם היא תתפורר ותחדל להתקיים. עד אז כולנו נידונים לחיות "במדמנה הקפיטליסטית" (גם מי "שמבין" מה שהעובדים "לא מבינים")

  י.פ.

 29. ישראל פוטרמן הגיב:

  לדעתי יש כאן חוסר הבנה ביו המתדיינים בשאלה של העדיפות בין הדרך הדמוקרטית לסוציאליזם ובין הדרך המהפכנית.
  הדרך הדמוקרטית כביכול היא המצאה (אולי בתום לב) של הסוציאל דמוקרטים שרוצים לפעול במסגרת הכללים של המשטר הקפיטליסטי ולמעשה לא מסוגלים לחרוג ממנו. אבל, לעומת זאת הדרך המהפכנית אינה פרוגרמה לפעולה. המהפכה לא מתרחשת כתוצאה של תכנון במוחם של "המהפכנים" או של המפלגה המהפכנית. מהפכות מרחשות כתוצאה בלתי נמנעת הנובעת מקריסת המשטר הקיים כתוצאה מהסתירות הפנימיות הנובעות מהמניעים ומהפעילות שלו עצמו (גם קריסת המשטר בברה"מ הביא למהפכה ותארו לעצמכם פשיטת רגל בו זמנית של כמה עשרות חברות בסדר גודל של "חפציבה"). עכשיו הכל תלוי בתנאים שבהם מתרחשת הקריסה, ביחסי הכוחות של המעמדות, בתודעה המעמדית שלהם, במסורת הדמוקרטית של החברה וכו’ אלו קובעים את מידת האלימות ואלימות הנגד ואת האופי של המשטר המהפכני.

 30. עלי הגיב:

  לקמינר
  נראה לי שאתה מבלבל בין 2 בעיות
  1 יחסים בין הבנק לקבלן
  2 יחסים בין הבנק לרוכשי הדירות
  במקרה של חפציבה ההתמוטטות נגרמה ביחס בין הקבלן לבנק
  הבנק מלווה כסף לקבלן ובתמורה מקבל כמשכנתה את הבעלות על הקרקע
  מצד שני הרוכשים יכולים להבטיח את כספם על ידי יצירת ערבות כספית על כל תשלום
  ולפי הפיסקה החדשה בחוק המכר הקונים יכולים להחזיק בערבות עד שהרכוש נרשם על שמם בטאבו
  ערבות בנקאית אוטונומית מבטיחה את הקונים בפני התמוטטות הקבלן
  ועוד הערה בדרך כלל מודרכים הקונים לכתוב חוזה בו מותנה התשלום האחרון במסירת המפתח
  דבר שמצמצם את הנזק במקרה של התמוטטות .
  האמת לא הבנתי את הענין של הספסרות בבורסה
  של הבנקים זה נשמע מאוד חשוב אבל לא לענין .

 31. אשר פרוליך הגיב:

  לעידו ולישראל :
  הדרך הפרלמנטרית בתקופה הנוכחית של
  תאגידים ענקיים ומנגנוני שליטה כמו הבנק
  העולמי,קרן המטבע,ואימפריאליזם ללא רסן
  אינה ריאלית.משטרים דמוקרטים שנבחרו על ידי
  הליך פרלמנטרי,כמו זה של איינדה בצילה ועוד
  רבים אחרים,מותקפים באופן ישיר או עקיף
  וללא שלב מהפכני לא יצליחו להתקיים.
  מצד שני,תהליך מהפכני,תלוי בתנאים השוררים באותה מדינה ובאותו מקום.
  אינני מסכים עם ישראל הטוען שרק התנאים
  ה"אוביקטיבים" קובעים למצב מהפכני.
  בניגוד למה שרבים חושבים,המרקסיסטים לא
  מזלזלים בתנאים ה"סוביקטיביים".
  שוב,תפקידה של מפלגה מרקסיסטית הוא לפעול
  כל הזמן למטרה של הקמת משטר סוציליסטי ולהיות
  הגורם המוביל והמדרבן,המסביר והמכוון לאותה
  מטרה. אפשר לציין דוגמאות רבות שבהן התקיימו
  תנאים מהפכניים,אבל בגלל שלא הייתה הנהגה
  פוליטית ראוייה,ההזדמנויות פוזפזו,ואפילו
  הריאקציה עלתה עוד יותר,כמו במקרה של ספרד
  במלחמת האזרחים וגרמניה לפני עליית הנאצים
  לשלטון.
  להנהגות הפוליטיות אין להן רק זכויות להנהיג
  אלא יש להן גם אחריות הסטורית כבדה.
  בקשר לקואופרטיביזם הדבר יפה אבל אוטופי
  בעבר וגם היום=בארץ דוגמה של תנועה קואופרטיבית למופת ההולכת ומתפרקת. לא נתן
  לקיים אוטופיות כאלה במשטר כלכלי קפיטליסטי
  המבוסס על תחרות ללא גבולות ורדיפת בצע.
  רק במשטר סוציאליסטי נתן לקיים משק קואופרטיבי,עד לשלב מאוחר יותר בו כל בעלות
  פרטית או קבוצתית על אמצעי ייצור תבוטל.

 32. לנין הגיב:

  כמובן שצריכים להתקיים תנאים אוביקטיביים מסוימים כדי שתהיה מהפכה, מהפכות הן לא תוכנית כבקשתך, וכמובן שצריכה להיות הנהגה מפלגה שתוכל לקחת את השלטון (בניגוד למקרים בספרד,איטליה וגרמניה).
  אבל, בסופו של דבר, כל המקרים האלו היו בתקופה של התמוטטות סדרי החברה הישנים.
  בתקופה שבאמת יקרוס הקפיטליזם, גם אם לא תהיה מפלגה מרקסיסטית שתכבוש את השלטון הפוליטי, סוציאליזם יהיה בלתי נמנע, פשוט אי אפשר יהיה לקיים משטר של רווח.
  כל הדוגמאות הקודמות בהיסטוריה לא היו של קריסת הקפיטליזם.

 33. "לנין" בונה ארמונות בחול הגיב:

  כמה קל לתכנן את המהפכה וכיבוש השלטון בישראל ע"י הפועלים, כשיודעים שזה לא יקרה באמת. כמה קל לבנות ארמונות מחול במגרש המשחקים של התיאוריה, במקום לעבוד קשה ולשכנע רעיונית מליוני עובדים שמרביתם, בינינו, אם היו קוראים את דבריך היו פורצים בצחוק ואומרים "מה הבולשוויק הזה רוצה להחזיר אותנו לרוסיה?"… זה הרבה יותר קל מאשר להתמודד איתם יום יום בסבלנות, ולבנות בהם לאט לאט את האמונה שיש חלופה לקפיטליזם.

  מי שלא מבין שהתנאים לסוציאליזם בכל תקופה ובכל מדינה הם שונים, מי שעדיין לא הבין שבישראל של המאה ה-21 מי שלא יצליח לשבור את ההגמוניה הבורגנית על תודעת העובדים- נידון להכשל ולחיות כל חייו במדמנה הקפיטליסטית.

  עמית.

 34. גיא הגיב:

  מבלי להתיימר להיות רואה חשבון חוקר (forensic accountant) אני רואה במקרה חפציבה עוד עדות למעילה וגזל של בעלי שליטה את ציבור בעלי המניות/לקוחות/ספקים וכל מה שזז – ע"ע אנרון, וורלדקום ובארץ גם כן מספר מקרים מהשנים האחרונות.

  אך אל נשכח גם קבלנים שנפלו קורבן לארועים ביטחוניים וגלובלים ושילמו מחיר אישי כבד על תהפוכות השוק. קבלנים אלו לא חיפשו לרמות אף אחד ובכל זאת השוק פעל לרעתם.

  חפציבה היא מקרה קלאסי של חברה שבה בעלי השליטה השתמשו בה להפיק מקסימום רווחים לכיסם ולהעלם מהנוף המקומי.

 35. הגרמניה הגיב:

  Sie ist weder Schicksal noch eine Naturkatastrophe, sondern das Ergebnis geplanter und höchst kalkulierter Politik im Namen des Staates Israel. mit äußerster Region zu bekräftigen: Zu einer Zeit, in der die Welt über Klarheit, mit seinen palästinensischen NachbarInnen in Frieden zu leben. Wir fordern anzuschließen.
  Dies ist auch eine Gelegenheit für uns alle, gemeinsam unsere Botschaft bezüglich der Realität der Kriegsführung in dieser die Bereitschaft des israelischen Prämierministers begeistert ist, eine kleine Zahl illegaler Region zu bekräftigen: Zu einer Zeit, in der die Welt über Siedlungen zu evakuieren , um woanders eine größere Zahl von Siedlungen auszubauen und zu festigen, demonstriert die Behandlung des Falls durch alle israelischen Institutionen, wie wenig Israel wirklich wünscht, euch auf, euch dieser internationale.

  Sie ist weder Schicksal noch eine Naturkatastrophe, sondern das Ergebnis geplanter und höchst kalkulierter Politik im Namen des Staates Israel.

  Mit äußerster Region zu bekräftigen: Zu einer Zeit, in der die Welt über Klarheit, mit seinen palästinensischen NachbarInnen in Frieden zu leben. Wir fordern anzuschließen. Dies ist auch eine Gelegenheit für uns alle, gemeinsam unsere Botschaft bezüglich der Realität der Kriegsführung in dieser die Bereitschaft des israelischen Prämierministers begeistert ist, eine kleine Zahl illegaler Region zu bekräftigen: Zu einer Zeit, in der die Welt über Siedlungen zu evakuieren , um woanders eine größere Zahl von Siedlungen auszubauen und zu festigen, demonstriert die Behandlung des Falls durch alle israelischen Institutionen, wie wenig Israel wirklich wünscht, euch auf, euch dieser internationalen Kampagne

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים