הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בספטמבר, 2007 33 תגובות

עיתון "הארץ" הקדיש את כותרתו הראשית מיום שישי האחרון (31.8.2007) להתחממות כדור הארץ. "הקרחונים נמסים, הים כבר לא קופא" זעקה כותרת הידיעה שדיווחה על המתרחש בגרינלנד שהיא "מד החום העולמי". במציאות הישראלית כותרת זו היא מעשה אנטי רייטינגי. כותרת צעקנית על תפישתו באיטליה של מנכ"ל חברת הבנייה המתמוטטת "חפציבה" היתה מתבקשת על פי שיקולי רייטינג, וכך גם נהגו העיתונים האחרים.

בעניין זה זכאי "הארץ" למחמאות כי הכותרת שלו היא באמת העניין החשוב, שייקבע במידה רבה את עתיד האנושות. אם סך כל החוכמה והבינה האנושית המפוזרת ברחבי העולם לא תתאחד לפעולה יזומה ונחושה לעצירת תהליך ההתחממות, הסכנה היא שבעוד שנים לא רבות, מפלס הים יעלה ב-12 מטרים ויציף אזורי יבשה נרחבים, ערים ומדינות, מאות מיליונים יהפכו לפליטים, ורשימת המכות שינחתו על האנושות תהיה ארוכה ומרה.


כרגע אין סימנים למאמץ עולמי כזה. בצד יצירה ופריחה וגילויי אחווה, יש באנושות גם יסודות של הרס עצמי, ואלה כרגע ידם על העליונה. ארה"ב, המדינה המזהמת ביותר בעולם, במקום להיחלץ להצלת האנושות, לא זו בלבד שממשיכה לזהם ולחמם את כדור הארץ, אלא שהיא מפנה חלק ניכר מהאנרגיה שלה למלחמות, שהן מצידן, בנוסף להרג ולהרס, תורמות לאפקט החממה. כלל זה נכון לגבי כל הסכסוכים המזוינים, וראש וראשון לסכסוך באזורנו. בנוסף לפשעי מלחמה, אי צדק ועוולות שמאפיינים את הכיבוש והמלחמות, הם גם מהווים גורמים תורמים להרס כדור הארץ, להגדלת אפקט החממה. תחשבו לרגע על אלפי הטנקים ומטוסי הקרב, במלחמה כמו באימונים, שבנסיעתם פולטים גזים התורמים לאפקט החממה.


אנו עדים להתנהלות פושעת נגד כדור הארץ, מצד מנהיגים פוליטיים כמו מצד בעלי מפעלים מזהמים – ברית הרסנית של הון ושלטון שתגרום, אם לא תיעצר, לחורבן כדור הארץ.


ישאל השואל: האם הקפיטליסטים לא מבינים שבהימנעותם מהשקעות מסיביות שיפחיתו את פליטת הגזים, הם אומנם מגדילים רווחים לטווח קצר אבל גוזרים את גורלם לשבט לטווח מעט יותר ארוך? האם עקרון השרידות לא צריך להכתיב להם מדיניות אחרת, לא בגלל שזה טוב להמונים, סולידריות אנושית זה לא המקצוע שלהם, אבל בגלל שזה יציל אותם? נראה שהרווח לטווח קצר מעוור עיניים.


ישראל היא דוגמה אופיינית למדינה שלא זו בלבד שהיא מזהמת את כדור הארץ, אלא שהמשרד להגנת הסביבה, הוא אבר מדולדל, עם סמכויות מאוד מצומצמות, וגם אלו שישנן מתמוססות לנוכח שר שהגנת הסביבה מעניינת אותו כשלג דאשתקד. גדעון עזרא, סגן ראש השב"כ לשעבר, דגם ממוזער של הנשיא בוש, הוא פטרונם של המזהמים, הן מקרב הצבא והן מקרב בעלי המפעלים. רק באחרונה היתה דליפת חומר מסוכן מאחד המפעלים הכימיים ברמת חובב בנגב, שעלול היה לזהם את כל הסביבה, והוא פטר את זה באמירה מקוממת שלא צריך להפחיד וכי בעלי המפעלים תורמים לכלכלת המדינה.


העצוב הוא שזה לא רק הקפיטליזם. הנגעים של זיהום כדור הארץ היה גם מנת חלקה של ברית המועצות, וכיום סין הקומוניסטית מצטרפת לקבוצת המדינות המובילות בזיהום כדור הארץ.


התנועות הירוקות טרם הצליחו לגייס המונים למאבק ציבורי להצלת כדור הארץ, והן גם נזהרות לא להצטייר כיותר מדי שמאליות או רדיקליות, מה שמסייע ליצירת הרושם כי הסכנה אינה עומדת לפתחנו. סגן ראש עיריית תל-אביב מהירוקים, פאר ויסנר, מנהל מו"מ עם הגנרל עוזי דיין למען יוביל את הירוקים לבחירות. דיין זה, עד אתמול אחד מאלופי הזיהום במסגרת הצבא, מחפש פלטפורמה שתביא אותו לכנסת והוא מנהל מו"מ עם הליכוד והעבודה, מפלגות מזהמות ומזוהמות, ואם שם לא יעלה דבר, גם הירוקים של ויסנר הם קרש הצלה עבורו. עוד דוגמא לדלות החומר של חלק מהירוקים בישראל. ואילו השמאל הרדיקלי מכלה את ימיו בוויכוחים ארכיאולוגים (במקרה הטוב) חסרי שחר על מרקסיזם לנינינזם, במקום לגייס את האנרגיה הפוליטית המוגבלת שלו להצלת כדור הארץ מאסון, שאם יקרה ממילא כבר לא יהיה חשוב איזה צורת משטר תשרור. כאשר נגיע לשערי גן עדן איש לא ישאל: היית סוציאליסט, לניניסט או קפיטליסט?


צבא הכיבוש ממשיך להרוג ילדים


קציר הדמים של ילדים פלסטינים הרוגים בעזה הגיע בשבוע האחרון לחמישה. האחרונים שבהם שלושה ילדים ממשפחת גזאל: התאומים שרה ומחמוד בני ה-10 ובן דודם יחיא. תחקיר צבאי העלה כי הם נהרגו שעה ששיחקו בתופסת. קורבנות שווא אלה לא עוררו מחאה גדולה בישראל. הכנסת לא התכנסה לישיבה מיוחדת, אין 30 חברי כנסת שיחתמו על בקשה לישיבת פגרה בנושא כזה. ילדים פלסטינים, מה שווים חייהם ומי מתעניין בהם, זולת מספר מועט של פעילי שמאל בישראל? וגם הם, מה כבר יכולים לעשות כדי למנוע את הירי הקטלני והמיותר הזה? אנו עומדים חסרי אונים לנוכח הקטל הנורא הזה. גוש שלום עשה מחווה מעוררת התרגשות, כך אני חשתי, בפרסום מודעת אבל בהארץ על מותם של השלושה. אפילו ללכת ולנחם את המשפחה האבלה איננו יכולים כי הצבא לא נותן לנו להיכנס לעזה. מניסיוני העצוב בעבר אני יודע שמשפחות פלסטיניות שיקיריהן נהרגו על ידי צבא הכיבוש הישראלי, מאד העריכו ישראלים שבאו להביע השתתפות באבלם. אילו ניתנה לי אפשרות לבקר באוהל האבלים הייתי אומר לבני המשפחה בין שאר הדברים כי אני בוש ונכלם על כך שמדינה בה אני אזרח נלחמת בילדים, אבל בה בעת אני גם אזרח במדינה נוספת שלמדה את הלקח והפסיקה לרצוח ילדים.


לא נותר לי אלא להביע את מחאתי בפני הממסד הצבאי והפוליטי בישראל על הרג הילדים, לקוות כי יתנו ביום מן הימים את הדין על פשעם ולהשתתף מרחוק באבלה של משפחת גזאל.


מי רצח את דני כץ?


הנשיא שמעון פרס קצב בימים אלה את עונשם של חמשת מורשעי רצח דני כץ.


הפרשה הזו חוזרת ועולה על סדר היום הישראלי, מאז נרצח דני כץ בן ה-14 בדצמבר 1983, סמוך לביתו בשכונת דניה בחיפה, ולא בכדי.


יש יותר מספקות, אם החמישה באמת הרוצחים. כמי שעקב אחרי המשפט מאז תחילתו ב-1984, וצלל לתוך הפרשה, אני סבור שהמשפט היה כרוך ביותר מדי עוולות ועיוותים, וכי בדיקה בלתי משוחדת מובילה למסקנה, כי החמישה הם בסבירות גבוהה לא הרוצחים.


לכאורה הכל התנהל כשורה, לפחות מההיבט הפורמלי. הם הורשעו בבית המשפט המחוזי בחיפה וערעורם נדחה בעליון. הם חזרו וטענו לאורך שנים שהם אינם הרוצחים ונערך להם משפט חוזר, ושוב הורשעו, שוב ערערו לעליון ושוב נדחו.


אולם מאחורי הפורמליסטיקה המשפטית התנהל הליך משפטי שהזכיר יותר את משפט דרייפוס מאשר משפט של מדינה דמוקרטית. מה שהתרחש אינו הליך פלילי רגיל של מדינת ישראל נגד חמישה נאשמים אלא מדינת ישראל נגד חמישה נאשמים ערבים, ויחי ההבדל "הקטן" הזה, שגודלו כגודל פיל פרוע הדורס כל אשר בדרכו.


המשפט הראשון שהתנהל בבית המשפט המחוזי בחיפה בשנות ה-80 של המאה ה-20, נערך תוך כדי היסטריה ציבורית, מסע שיסוי והסתה נגד הנאשמים. ח"כ דאז מתנועת כך, הגזען הרב מאיר כהנא, תקף את הנאשמים באולם בית המשפט. מי שהיה אז סגן יו"ר הכנסת מטעם הליכוד ח"כ מאיר כהן אבידב התייצב בפתח בית המשפט בעיצומו של המשפט והודיע כי ירטש את בטנם ויעקור את עיניהם של הנאשמים. עצרות נערכו תוך כדי המשפט בהן קראו לגזור עונש מוות על הנאשמים. בדעת הקהל הם הורשעו זמן רב בטרם הורשעו בבית המשפט.


במשפט הזוטא שנערך להם, התגלו שיטות חקירה קשות ואלימות של המשטרה. סרטי הצילום של ההודאות מראים כי הנאשמים הודו בדברים והיפוכם על פי תיאוריות מתחלפות של המשטרה. כל אימת שהודאה התבררה שאינה עולה בקנה אחד עם גרסות המשטרה שהתחלפו חדשות לבקרים, כפו החוקרים על הנאשמים הודאות חדשות עם פרטים חדשים שסתרו את מה "שהודו" בו אך אתמול, והם תמיד כמובן "הודו מרצונם החופשי". כבר אז, במשפט הראשון, בדק השב"כ האם יש כאן "מניע לאומני" והמסקנה היתה שאין. מה שלא הפריע לכל התזמורת הלאומנית לחזור ולנגן על הנימה של "רצח ילד יהודי בידי ערבים".


משפחתו של דני כץ, משפחה הנהנית מעמדה כלכלית בכירה (האב היה מנכ"ל חברת החשמל), בעלת אוריינטציה ימנית עם קשרים טובים בתקשורת, (עיתונאי "מעריב" יוסף לפיד היה אחד הדוברים המיומנים שלה מאז ועד היום) חזרה ופימפמה את העניין הזה של "רצח ילד יהודי" שהרי בישראל יש דירוג של מכובדות למוות, ומי שנרצח "על רקע לאומני" זוכה למעמד יותר בכיר מסתם מוות, נאמר בתאונת דרכים, או רצח כתוצאה משוד.


במהלך המשפט חזרו בהם הנאשמים מכל הודאותיהם, טענו כי אלו הוצאו בעינויים, ומאז ועד היום, 23 שנים, הם לא מוכנים להודות ברצח, אף על פי שידעו כי הודאה היתה מקדימה בהרבה את קציבת העונש ויציאה לחופשות.


המשפט החוזר היה שידור חוזר של המשפט הראשון, ולכן היה בבחינת ישראבלוף.


עתה עם קציבת העונש, חזרו אנשי משפחת כץ בראיונות לתקשורת על נוסחת "רצח ילד יהודי" ו"הזהירו" כי אם הנאשמים ישוחררו, ימשיכו לרצוח ילדים יהודים (ילדים סתם זה לא מספיק טוב, צריך להוסיף "יהודי"). דברים אלה הם הסתה לשמה וסותרים את העובדות. בשעת המשפט החוזר שוחררו שלושה מהנאשמים. איש מהם לא רצח, לא ברח, התייצבו לכל ישיבות בית המשפט, אבל חזרו וטענו כי אינם הרוצחים. הדיבורים שנשקפת מהם סכנה לא מחזיקים מים.


כאמור, לי היה ברור כבר בעת המשפט הראשון, שמדובר בהליך בעייתי שמתנהל בנסיבות שלא מאפשרות באמת שפיטה לגופו של עניין. הרחוב צמא הדם דרש את ליטרת הבשר, והשופטים לא עמדו בפרץ. כאשר החליטו השופטים במשפט הראשון לקבל את הודאות הנאשמים במשטרה, דינם למעשה נחרץ. כתבתי אז לשופטים מכתב והצעתי להם כי בנסיבות אלה של ההסתה ברחוב והשיסוי של חברי הכנסת, מן הדין כי יפסיקו את המשפט משום שהצדק לא ייראה וספק אם ייעשה ולכן ראוי שימליצו על הבאת שופטים מחו"ל, כמו שנעשה לעתים במשחקי כדורגל רגישים. שופטים אלה יהיו משוחררים מלחץ דעת הקהל וגודש האמוציות. על מכתב זה הועמדתי לדין בגין "השפעה לא הוגנת על הליך שיפוטי", הורשעתי בכל שלוש הערכאות (שוב רואים כיצד יד רוחצת יד בבית המשפט) נידונתי לשלושה חודשי מאסר על תנאי ו-100 שעות עבודה קהילתית, כך שאני נושא על מצחי את אות המורשע הנוסף בפרשת רצח דני כץ.


כאז כן היום, אני נוטה לסברה שהרוצח או הרוצחים האמיתיים עדיין מהלכים בחוץ.


מקלט יום הדין


ממשלת ישראל בונה בהרי ירושלים מקלט אטומי ענק, בהשקעה של יותר ממיליארד שקלים (אישור מחדש לעובדה מוכרת, כי כאשר הממשלה רוצה מאוד משהו, תמיד יימצא תקציב, גדול ככל שיידרש). עוד למדנו כי ממשלת ישראל הקפידה על כך, כי רק פועלים יהודים שעברו מבדק ביטחוני ייקחו חלק בבניית המקלט. איזה עלבון לדרוזים. אפילו עליהם, שכרתו "ברית דם" עם ישראל כפי שנהוג לומר באירועים חגיגיים רשמיים, לא סומכים יותר.


ממשלת ישראל, שהכניסה את המזרח התיכון למירוץ חימוש גרעיני וחמושה מעל לראש במאות פצצות אטום, חוששת כי ישראל תעמוד בפני מתקפה גרעינית. מה עושים? בונים את מקלט יום הדין בניסיון להציל את עורם. הגרסה הרשמית ברורה: הממשלה חייבת לנהל את המדינה גם כאשר היא נתונה תחת מתקפה גרעינית. השאלה שראויה להישאל, האם יהיה מה לנהל? פצצת אטום אחת על חיפה תחסל את אזור הצפון, ושנייה על תל-אביב תחסל את אזור המרכז והזיהום הרדיו אקטיבי שייווצר יחסל כבר את אלה שלא חוסלו במכה הראשונה. את מי ינהלו?


על כן, יותר מתקבל על הדעת שהממשלה חושבת במושגים של תיבת נוח. צריך להציל קבוצת אנשים נבחרת. מי יהיו המאושרים שיזכו להיכנס למקלט הדין ביום הדין? בוודאי השרים, צמרת הצבא, אי אלו פקידים בכירים, חברי כנסת (גם הערבים? – לא ברור), כל מיני "לשעברים" שעדיין מחוברים לעטיני השלטון, בעלי הון שיקנו את דרכם למקלט בדמי לא יחרץ (או שמא כבר שילמו מראש?), ואולי ייוועצו במומחים לתורת הגזע לקבלת חוות דעת אלו זנים אנושיים ראוי להציל? ומה עם חיות? לא ראוי לשמור משהו? וצמחיה? כיצד זו תשרוד בעומק האדמה? שאלות מעניינות.


יש כמובן פתרון הרבה יותר טוב, פשוט זול וסליחה על הביטוי, גם הומאני: להציל אותנו מהשמדה גרעינית על ידי יצירת מזרח תיכון חופשי מנשק השמדה המונית. אבל בישראל לא מוכנים לוותר על הצעצוע הגרעיני, אז בונים מקלט למיוחסים, ושהעם ילך לעזאזל.


משת"פיות מוגזמת


אפשר בהחלט להבין את כעסם וזעמם של הפלסטינים שרגמו באבנים את מכוניתו של קצין מצבא הכיבוש הישראלי שתעה בדרכו ומצא עצמו בעיבורה של ג’נין. זעם הוא כמעט לשון המעטה אחרי 40 שנות כיבוש אכזרי.


השוטרים הפלסטינים שחילצו את הקצין הישראלי, רב סרן רזי רווה, פעלו נכון. אחד מהם אמר כי אלמלא התערבו היה הקצין נפגע אנושות ממטר האבנים.


אולם משעה שחולץ והובא למקום מבטחים בתחנת המשטרה הפלסטינית, מה טעם מצאו למהר ולהחזירו ללא תמורה לישראל?


ישראל מחזיקה בבתי הסוהר אלפי לוחמי התנגדות מתנועתו של ראש ממשלת רמאללה. מדוע לא לדרוש את שחרורם של אסירים תמורת הקצין, למשל את מרואן ברגותי? ואם לא שחרור אסירים, לפחות הסרת מחסומים ופתיחת כבישי אפרטהייד לפלסטינים?


החזרתו המיידית של הקצין לישראל מבלי אפילו לנסות לנהל מו"מ, מתפרשת כהתנהגות מתרפסת ושופכת דלק על תעמולת החמאס, כי ממשלת אבו מאזן היא משת"פית של ישראל וכך שומטת את אחיזתה בדעת הקהל הפלסטינית.


בסופו של דבר זה גם לא עוזר למו"מ לשלום.


מכתב ששלחתי לירון זליכה
 
28 באוגוסט 2007


לכבוד ירון זליכה
החשב הכללי, משרד האוצר
רחוב קפלן, הקריה, ירושלים


שלום רב,
בעיתון "הארץ" (20.8.2007) פורסמה ידיעה על הופעתך בכינוס פגרה מיוחד של שדולת הכנסת למלחמה בשחיתות הציבורית בראשות ח"כ אריה אלדד (מפד"ל-האיחוד הלאומי).


בחודשים האחרונים הצלחת לרכוש מוניטין של לוחם ללא חת בשחיתות הציבורית. הופעתך בשדולה נגד השחיתות בראשות המתנחל ח"כ אריה אלדד, עלולה לשמוט את המוניטין.


אם יש מי שמשמש דגם לשחיתות ציבורית, לא יכולת למצוא נציג מוצלח יותר מהמנתח הפלסטי המתנחל והפרופסור ח"כ אריה אלדד.


אני מניח שקראת את דו"ח עו"ד טליה ששון על המאחזים וההתנחלויות בשטחים הכבושים. כמעט ואין מעשה מרמה, הונאה, הוצאת כספים תוך עקיפת כל חוק ונוהל תקינים שמשרדי הממשלה וגופים ציבוריים אחרים לא חטאו בהם: משרד השיכון, צבא הכיבוש על אגפיו השונים, חברת החשמל, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, משרד ראש הממשלה, משרד הפנים, משרד החקלאות, משרד התשתיות וכמובן גם משרד האוצר בו אתה מכהן בתפקיד כה בכיר – כל אלה, ומשרדים נוספים שלא הזכרתי, שותפים לאורגיה של שחיתות חסרת תקדים בבניית המאחזים וההתנחלויות. לא רק שחיתות התרחשה ומתרחשת שם מדי יום, גם גניבה לאור היום. ההתנחלויות והמאחזים פשוט גנבו ושדדו קרקעות פלסטיניות פרטיות והקימו עליהן את הקרוואנים שגם אותם הביאו לשטחים באופן בלתי חוקי בסיוע המדינה. מעשי הממשלה בשטחים הכבושים הם אוקינוס של זוהמה ושחיתות. הכל כתוב בדו"ח טליה ששון.


ח"כ אלדד לא רק שלא יצא נגד השחיתות הציבורית הזו. הוא מגן עליה, הוא חי ממנה, הוא משתתף בה. כמנתח פלסטי הוא מבקש ליפות אותה, לשנות את פרצופה המכוער על יש שימוש במכבסות מלים, אולם מי שלא סומם משטיפת המוח, לא נשבה בקסם המזויף של הניתוח הפלסטי.


השאלה שלי אליך ד"ר זליכה הנכבד, האם מהשחיתות הזו אתה מתעלם? האם אתה שותף למעשי ההונאה של הפלסטיקה של ח"כ אלדד? האם השחיתות בשטחים הכבושים שקורבנותיה הם פלסטינים אינה בתחום המאבק שלך? שאם כך, גם מאבקך בשחיתות נגוע בשחיתות ובגזענות.


בכנס אמרת כי "עול השחיתות בישראל מתקרב לחומרתו של העול הביטחוני". זה האנדרסטייטמנט של המאה. מה שקרוי ביטחון נגוע בכל-כך הרבה שחיתות, לא רק בשטחים הכבושים, גם בתחומי הקו הירוק, גם מלחמת לבנון השנייה היתה גילוי של שחיתות ציבורית, עד שיש לומר כי עול השחיתות בישראל משולב ומוטמע בעול הביטחון, ממש תאומי סיאם.


אני קורא לך להתנער מאלדד ודומיו ולפרוש את כנפי מאבקך גם לעבר השחיתות הממוסדת של משרדי הממשלה בשטחים הכבושים.


בברכה, גדעון ספירו

תגובות
נושאים: מאמרים

33 תגובות

 1. איתן לרנר הגיב:

  גדעון שלום
  כרגיל , כל מילה בסלע . בימים אלו של צייד משתמטים ואורגיה "פטריוטית"ששוטפת את הציבור והחברה הישראלית באשר לצבא והמוות כערך עליון , הצעות כגון אלו שאתה נותן לאנשי הרש"פ עלולות להביא לחקירה על ידי גופי החושך בישראל .

 2. דניאל הגיב:

  כבדרך-כלל, מסכים עם כל מלה ומלה במאמרך.

  אכן, הנושא הירוק ואף יותר ממנו – שילוב כלל המאבקים, לכלל מאבק אחד – המדגיש את הקשר ההדוק בין הנושאים השונים – הוא דבר חיוני לכל תנועה, מפלגה וארגון, השואפים להגדיר עצמם כ"שמאל". פעולותיו המבורכות, של חבר-הכנסת דב חנין, הן בהחלט צעד אחד בכיוון הנכון – אולם, הן טיפה בים. לחד"ש יש, עדיין, הרבה מאד מה ללמוד, ממפלגות הירוקים הרדיקליות באירופה. וזאת במיוחד בהתחשב במצב הנוכחי, שבו היא המפלגה הירוקה האמיתית היחידה: מר"צ מעולם לא היתה ירוקה (מלבד בצבעה ובברבוריה הריקים), "עלה ירוק" היא בדיחה ואילו "הירוקים"… נו, מה יש לדבר. מר פאר ויסנר, תוייג אצלי כאידיוט מושלם כבר ב-1999 – ואילו כעת, לנוכח הידיעה החדשה שהבאת… נו, שיא חדש, באמת. עוזי דיין… ומה עוד?? אכן, כפי שנראים הדברים כעת, אם מפלגת ירוקים אמיתית – רק חד"ש רלוונטית… אם רק תשתחרר, כבר, מהויכוחים על כתבי-הלניניזם!! אם רק תיאות כבר להתקשר, סוף-כל-סוף ובשעה טובה, להווה שלנו כאן!!

  בנגע ל"רוצחי" דני כץ – נו, לי הספיק לשמוע, השבוע, את בני-משפחתו ההסטריים, צורחים על "דם ילד *יהודי*" – והגדילה עשות אחת מהן, שציינה, "למה לא ישחררו את יגאל עמיר?" אכן, בכך חשפה סופית, את השתייכותם הפוליטית, שלה ושל יתר בני-משפחתה… כאב אמיתי אין כאן, רק השתלחות גזענית של כנופיית ימניים קיצוניים – ותו לא.

  בנגע לאטום – נו, אכן, מבחינתם ימש"ם "שהעם ילך לעזאזל"… בעיקר כאשר העם, מ"כך" עד למר"צ, צורח בזכות "המשך העמימות" בדימונה… אבל *אחמדיניג’אד* מטורף… נו, מה יש לדבר.

  """ממשלת""" הבובות של הפת"ח ברמאללה, אינה אלא חבר-קוויזלינגים, של שלטון הכיבוש והדיכוי. כמובן, הם – יחד עם מצרים, ירדן, """ממשלת""" הבובות של עיראק ומן-הסתם גם ממשלת לבנון – יחתמו על "הסכם שלום בימינו", עם הכובש הציוני, שיאשרר – סופית, לשיטתם של אולמרט, בוש, לבני וקונדוליסה – את מרבית המחסומים, רובן המכריע של ההתנחלויות ("גושי-הישובים", יענו) ופיצול הגדה לקנטונים. אני מקווה רק, שהעם הפלשתיני לא יכנע להם בקלות כה רבה, ידיחם ויפתח באינתיפאדה השלישית – במהרה בימינו אמן.

  וחבירתו של מר זליכה – שמנע, במסגרת תפקידו, את העברות-השכר, לאלפי ע(ו)בדים קשי-יום, בתמיכת כנופיית שלטהון-חוקי-התאגידים – לח"כ אריה אלדד (רופא? האם לפנינו רדובן קרדז’יץ’ הישראלי?), אינה אלא מתבקשת… אני מניח, שחבר אליהם גם "הג’ינג’י מאיכות-השלטון", מבוראי החוק האומלל, לבחירת-דיקטטור ישירה?

  חבורה לתפארת, מה יש לדבר.

 3. מקס אפלבאום הגיב:

  לגבי דני כץ אם יורשה לי : תנסה לרגע להיתנתק מן המשפחה שלו והנטייה הפוליטית שלה כשם שאני עושה כאשר אני קורא את המאמרים באתר נאה זה ( אני מה לעשות ציוני , פאשיסט , מיליטנט ועוד מיני דברים רעים שאתה יכול לעלות על דעתך ) . הדבר המעניין שאת התיק של דני כץ והנאשמים בהירצחו בחנו לא פחוט משלושה הרכבים שונים של שופטים בתקופות זמן שונות כולל משפט חוזר לאחר הוראתו של אהרון ברק ( נדמה לי ) . כמובן שתשובתך תיהיה : אני לא מאמין למערכת המשפטית בארץ כי חלק ממנגנון הכיבוש והדיכוי – אם כך הם פני הדברים כמובן שאין פה שום ויכוח ואתה תמיד תהיה צודק בכל דבר ועניין השייכים לטיב היחסים בין מערכות השלטון במדינה לאזרח הפשוט ( במקרה שלך האזרח הערבי או פלסטינאי ) .
  יום טוב !

 4. דני בטלהיים הגיב:

  מר ספירו

  לגבי הקצין שחולץ ושוחרר אני מזועזע מהמשפט
  שכתבת ציטוט:" אולם משעה שחולץ והובא למקום מבטחים בתחנת המשטרה הפלסטינית, מה טעם מצאו למהר ולהחזירו ללא תמורה לישראל?" לא יאומן כי משפט זה יצא מפיו של יהודי החי במדינת ישראל . מה אשמתו של הקצין, בעוולות הכיבוש , מחסומים , סגרים , או "בעיית האסירים" כפי שאתה קורא לזה ?האם הצבא לא יכול לחטוף מאות ואלפי קצינים פלשתינים ולבקש תמורתם את שיחרורו של גלעד שליט?
  תגיד , מה היית אומר אם הקצין היה בן דודך
  או אח של גיסתך או בעל קירבה משפחתית אליך
  גם היית מקריב אותו על מזבח הקיצוניות
  מר ספירו , הפעם עברת את הגבול

 5. גדעון ספירו הגיב:

  לדני בטלהיים,
  נראה שאתה חי על הירח. אשר על כן עלי ללמדך מה קורה במציאות: רשום לפניך שצבא הכיבוש עוסק בחטיפות פלסטינים מזה שנים. חיילי צבא הכיבוש חוטפים כמעט מדי לילה פלסטינים. הצבא חטף חברי פרלמנט ושרים פלסטינים היושבים בכלא הישראלי תקופה ארוכה ללא משפט.
  אשר לקצין, אתה הופך אותו לשיה תמימה שלא קשורה בכיבוש. אלא שהקצין, מכוח שירותו בשטחים הכבושים, הוא חלק מהכיבוש ונושא אחריות לכל עוולות הכיבוש.
  החלפתו בשבויים פלסטינים פשוט מתבקשת.
  ומדוע לדעתך "יהודי במדינת ישראל" לא יכול לחשוב כך? הגזענות הטבועה בך לא יכולה לעכל את העובדה שיש יהודים החושבים על פי קני מידה אוניברסלים ולא הולכים שבי אחר השבטיות הגזענית שאתה משמש לה פה.

 6. מקס אפלבאום הגיב:

  גדעון טפירו היקר !

  אם באמת היית מכיר את החברה הערבית היית מגלה כי גזענית ושוביניסטית יותר ממנה קשה למצוא . החמולות עסוקות בלריב אחת עם השנייה ( בלא קשר לכיבוש ) היחס לנשים הוא מאוד מסוים , אינני צריך להרחיב , והיחס לשחורים הוא מתחת לכל ביקורת . השבטיות הגזענית , כמו שאתה קורא לה , של העם החי בציון ( טעות שלי פלסטין אלמחתללה ) לא מתקרבת לגזענות הערבית כלפי בני אדם שאינם ערבים . כמובן שדעותיך ידועות והשקפותיך גם כן , אינני מבין למה דני בטלהיים מתפלא , הרי אתה כותב במסגרת של אתר שמאל רדיקלי ומשתלב נפלא בנוף המקומי .
  יום טוב !

 7. גדעון ספירו הגיב:

  למקס אפלבאום,
  לענין רצח דני כץ: התחלתי להתעניין בפרשה בטרם ידעתי משהו על עמדותיהם הפוליטיות של בני משפחתו. העימות שיש לי עם מערכת המשפט בנושא זה קשור לעיוותים שהתגלו במהלך המשפט. שופטים הם גם ברי טעות וגם לא מנותקים מהלך הרוח הגזעני בציבור, ולכן זה אך טבעי שמספר רב של שופטים יהיו שותפים לעוול משפטי ששורשיו גזעניים.

  לענין גזענותה של החברה הערבית: אין ספק שהגזענות פושה בחברה הפלסטינית והערבית בכלל. גזענות זו ראויה לגינוי כמו כל גזענות אחרת, ונתתי לכך ביטוי בטוריי. אולם אין בכך כדי להצדיק ולו בקמצוץ את גזענותה של החברה הישראלית. כאזרח ישראל חובתי הראשונה להיאבק נגד הגזענות כאן. החשש שלי שאתה מעלה את גזענותה של החברה הערבית רק לצרכי קינטור.
  אם תהיה שותף למאבק נגד הגזענות בישראל, או אז נאזין לך גם כאשר אתה מגנה זאת אצל אחרים.

 8. דני בטלהיים הגיב:

  מר ספירו גם "יהודים החושבים על פי קנה מידה אוניברסליים" אמורים לגלות קצת אמפאטיה
  ליהודי בן עמך שנקלע לצרה וחייו בסכנה.
  ועוד אתה אומר "לפחות היו צריכים לבקש החלפת שבויים תמורתו" אתה כאילו עושה להם הנחה
  כי מחריד לחשוב מה היה קורה אם היו תובעים ממנו תשלום מלא על זה שאיבד את דרכו ונכנס בטעות לכפר ערבי.
  לדעתי , אתה ושכמותך חיים לא על הירח אלא
  בפלנטה מוזרה ומעוררת אימה רוויות שנאה לכל מה שהוא יהודי וציוני.
  ולגבי האשמותיך לגבי נטיותיי הגזעניות
  תודה לכותב מקס אפלבאום שהסביר לך איזו חברה
  היא באמת גזענית ושוביניסטית , ושאתה בעיוורונך משמש להם כמליץ יושר, ונותן להם ייעוץ מזוויע.

 9. דניאל הגיב:

  את "מתנגדי הגזענות הערבית" למיניהם, כמיסייה אפלבאום, שמענו כולנו, לפני כשנה וחצי~שנתיים, בנגע לדארפור. "הנה!!! תראו, מה זה ערבים!!! ערבים רוצחים!!! ערבים טובחים!!! ערבים משמידים!!! זה הערבים!!!"…..

  ואז, כמובן, הגיעו לישראל הפליטים – ולפתע פתאום, קולם של כל אותם ש"סניקים וליברמניקים נדם. זהו-זה, כבר אין יותר השמדת-עם בדארפור, גמרנו – העיקר, שלא יבואו לכאן יותר-מדי פליטים משם – שחורים, רחמנא-ליצלן!!

  כשתפגינו, אתה וחבריך, יא-אפלבאום, נגד כ??ל גזענות באשר היא – אז נראה. וראשית-כל – קשוט עצמך תחילה. כי צריך כמות בלתי-נתפסת, ממש, של חוצפה, להעז ולהטיף מוסר, למישהו, בכלל, מן העם המדוכא – כאשר א?ת??ה עצמך, נולדת לעם המדכא… אז – קשוט עצמך תחילה והפגן, קודם-כל, נגד הגזענות היהודית=ציונית ונגד האפארטהייד והכיבוש.

  כל עוד נמשך הכיבוש, שום יהודי ישראלי, אינו רשאי להעביר שום ביקורת שהיא, על אף פלשתיני. נקודה.

 10. גדעון ספירו הגיב:

  לדני בטלהיים,
  לעניין גזענות ערבית, ראה תשובתי לאפלבאום.

  לעניין "אמפתיה ליהודי",
  אין לי אמפתיה ליהודי רק בגלל שהוא יהודי. אם יהודי הוא רוצח, גזען, פשיסט, גנב או שודד, אין לי שום אמפתיה אליו. לשיטתך אני צריך לגלות אמפתיה לבועז ינאי, המנכל הנמלט של חברת "חפציבה" רק בגלל שהוא יהודי הנתון בכלא איטלקי.
  אין לי שום אםפתיה עם קצין בצבא הכיבוש המשרת בשטחים הכבושים. עניין יהדותו לא רלבנטי בעיניי. תשאל את עצמך, מדוע הוא נקלע בכלל לג’נין? והתשובה ברורה: בגלל שהוא משרת את הכיבוש ואת ההתנחלויות.
  אם היה מסרב לשרת בצבא, או למצער בשטחים הכבושים, לא היה נקלע לג’נין. הדרישה להחליפו בשבויים פלסטינים נראה בעיניי טבעי ומובן מאליו.
  לעומת זאת יש לי אמפתיה וסולידריות עם סובלים ונדכאים ללא קשר לדתם, לאומיותם, מינם וגיזעם.

 11. לנין לבטלהיים ואפלבאום הגיב:

  בקשר לגזענות הערבית-
  גזענות, כמו כל אידיאולוגיה, לא נופלת מהשמיים, היא תוצאה של תנאים חברתיים מסויימים.
  לא כאן המקום להרחיב על הסיבות שבגללן יש דיכוי חריף של נשים וכו’ בכפר הערבי…
  הדיכוי כלפי נשים וכו’ טבוע בתנאים החברתיים הללו וזה נחמד להצביע על זה ולהגיד נו נו נו, אבל רק התפוררות של היחסים החברתיים הללו, ומבחינה מעשית בישראל המשמעות היא אינטגרציה של הערבים בחברה, ובפלשתין סיום הכיבוש והתפתחות קפיטליסטית.
  רק התפוררות כזו, שישראל מונעת אותה בגלל השיקולים האימפריאליסטים שלה (עבודה זולה, מונופול על הסחורות…) יכולה להוביל לסיום הגזענות וכו’.
  כאשר יתפוררו היחסים החברתיים ההלו, תהיה בחברה הערבית אלימות "רגילה" כלפי נשים, כמו בחברה הישראלית והמערבית בכלל, וסיום של הדיכוי כלפי הנשים והגזענות בכלל יוכל להיות מושג רק ע"י סוציאליזם.
  מעבר לזה, תמיד מעניין לראות את היוהרה של המעמדות השליטים (או תומכיהם, כמוכם), למרות שיכותכם לצד המדכא אתם בטוחים במאה אחוז שאתם הקורבן.
  אכן הצלחה יפה מאוד של התעמולה הציונית.

 12. מקס אפלבאום הגיב:

  אני מבין שהצלחתי להרגיז אותך טיפה ( לא נורא שתה מים ) ולהבא תנסה לא לכתוב מאמרים מהמותן. לגבי השופטים אני הקדמתי אותך וכתבתי שלא משנה מה אני אגיד הרי תמיד אתה יכול להגיד כי השופטים הם בני אדם ובנוסף ( מה שהרבה יותר חשוב ) הם שליחי המערכת הגזענית והמדכאת . אני לא אכנס לויכוח הדי מטופש על אימפריאליזם וכיבוש ( מעניין מי שלח אותנו לפה – איזו מדינה בדיוק ? ) אך לעניין הגזענות אומר כי לא דיברתי ולו מילה אחת על הפלסטינאים אלא על ערבים ככלל . ( ראה חג’ והיחסין בין הכובשים הערבים במע’רב לבין הברברים ושאר השבטים השחורים ) .

 13. נצחונה ברליץ הגיב:

  רציתי לחזור בהזדמנות זו על הצעתי הפשוטה
  להפוך את כל השאריות הצמחיות מהמטבח ומהגינה — קליפות, שאריות מזון, עלי שלכת, גזם, דשא קצוץ, עשבים — לקומפוסט מועיל.

  פירוט ניתן למצוא ב:
  — קישור —

  (ומצטערת שאין לי מה לתרום לויכוח הסוער בין אנרכיסטים למרכסיסטים-לנינים)

 14. חררדו הגיב:

  סליחה… אבל מי באמת רוצה להתעסק עם לשפוך זבל אורגני בקומפוסטר בחצר??? אז מי אם יוצרים עוד זבל, זה זבל ביתי ובכמות נמוכה יחסית למזהמים הקפיטליסטים החזירים? עדיף להתמקד בבעיות האמיתיות של כדור הארץ, ואז גם בעיות הזיהום יבוא על פתרונם (אפשר לראות למשל את המאמצעים הכבירים שמשקיע המשטר הקומוניסטי הסיני בהגנה על איכות הסביבה ופיתוח מוצרים ידידותיים לסביבה, למרות שזה במקרים מסוימים בא אפילו על חשבון האוכלוסיה המקומית)

 15. דני בטלהיים הגיב:

  מר ספירו ,

  דווקא מסכים איתך ש:"אם יהודי הוא רוצח, גזען, פשיסט, גנב או שודד, אין לי שום אמפתיה אליו" – אך לגבי הקצין המדובר זה לא רלוונטי בכלל!!! כי אני בטוח שהוא לא מתאים להגדרות הללו. ולדעתי אימרה זו משקפת את חוסר האיזון והקיצוניות שבדבריך. אז במקום שאלות בומבסטיות כמו:"מה עשית למען הצלת כדור הארץ? , אני אשאל אותך מה אתה עושה למען אלו שפועלים למען ביטחונך ימים ולילות , תעו בדרך ונכנסו לכפר ערבי ללא שום כוונת זדון?

 16. אדם לדני בטלהיים הגיב:

  ניכר עליך שאתה אורח מזדמן באתר זה כי אם היית קורא האדיקות (כמוני) את דבריו של ספירו הצנחן שרק לפני מס’ שבועות עלה על הרקולס (של הכובשים) צנח במצנח (של הכובשים) ו… הבנת, לו רק היית קורא היית רואה כמה הספירו עקבי ב"אמפטיה" שאתה מבקש ממנו. לפני מס’ שבועות תמך במתקפת מחבלים על שתי נערות בטרמפידה והצדיק זאת כ"מעצר אזרחי"חשוב מה היה קורה להן לו נחטפו כפי שהספירו חשק (רמז, שבוע אח"כ נחטף נער בן 16 בנסיבות דומות וגופתו הירויה בראש נמצאה במזבלה של אחד מכפרי ה"סובלים ונדכאים ללא קשר לדתם, לאומיותם, מינם וגיזעם"

 17. חרדדו לייבנר הגיב:

  תודה לחרצוף שלי החותם מדי פעם בגדה השמאלית את שטויותיו באמצעות שמי הפרטי – אבל, דחילאק אני לא פוליטיקאי – לא מתפרנס מזה ואין לי מי יודע מה כוח פוליטי – לא הגיע הזמן להפסיק???

 18. לחררדו הגיב:

  לעניין ה"קפיטליסטים חזירים"…קומוניזם או כל שטות אחרת מהווה התאבדות כלכלית שתהפוך לנזק לכוה"א בדיוק כמו זיהום רדיואקטיבי. עדיף שהכחיד את העולם בעוד כמה מליוני שנים או לחיות בו בעוני שוויוני במשך כמה עשרות מליוני שנים (אא"כ אתה כמו שאר האנשים הקומוניסטים נטול כל שאיפה שמאפשרת לך להתקדם מעבר לדיור ציבורי ומשכורת צנועה).

 19. גדעון ספירו הגיב:

  לדני בטלהיים,
  זו בדיוק המחלוקת בינינו. אינני חושב שהקצין הזה פועל לביטחוני. הוא חלק ממכונת פשעי המלחמה של הכיבוש שפועלת להגנת ההתנחלויות שהן עוד פשע מלחמה (אמנות ז’נבה ורומא). מכונה זו פועלת לרעתי כי היא מנציחה את המלחמה והאיבה. מחובתי להיאבק בצבא הכיבוש ומכוח זה גם באותו קצין שנשבה בידי המשטרה הפלסטינית. במלים אחרות, הוא לא בן בריתי, אלא אויבי.

 20. קורא אדוק של ספירו- לאדם הגיב:

  אינני מאמין לך שאתה קורא את ספירו באדיקות, שאחרת לא היית אומר שלפני מספר שבועות הוא צנח מהרקולס.
  כמי שקורא אותו באופן סדיר וגם חוזר מפעם לפעם ןקןרא ברשימותיו בשנית, להלן העובדות:
  מדובר באירוע לפני למעלה משנה.
  בקיץ 2006 התקיימה צניחה לים של כמה מותיקי הצניחה במיתלה במלאת 50 שנים לצניחה ולמלחמת סיני ב-1956.
  ספירו התלבט האם להשתתף באירוע, והחלטתו החיובית נבעה מהערכה שמדובר באירוע שיגרור עניין תקשורתי רב, וזו תהיח עבורו הזדמנות לומר כמה מלים בגנות המלחמה ההיא לאור המידע שהצטבר מאז. וכך היה.
  ספירו התראיין בכל רשתות הטלביזיה כמו גם לעיתונות הכתובה ודעתו השלילית על המלחמה היה הקול הביקורתי הבודד מול חינגת "האהלן מה נשמע". ספירו הסביר כיצד הלקחים מהמלחמה ההיא (בה השתתף כחייל בשירות חובה)
  הובילו אותו לסרבנות להשתתף במלחמת לבנון הראשונה וסירוב לשרת בשטחים הכבושים.
  בכנס החגיגי שנערך באוניברסיטת בר אילן שם נאמו הרמטכ"ל ואחרים, הוא לא השתתף.

 21. דני בטלהיים הגיב:

  לגדעון ספירו,

  בכל זאת אני מתעקש איתך , שהקצין חף מכל אשמה
  את זרקורי האשמותיך בדבר "מכונת כיבוש" ושאר מנטרות על דיכוי ופשעי מלחמה עליך להפנות לממשלת ישראל שאולי לא עושה די כדי לכונן פה שלום צודק ובר קיימה ( למרות שאני חושב שהסיבה שאין שלום פה באיזורנו לא תלויה 100% רק בנו , אבל זה עניין לויכוח אחר) הייחסותי לקצין הייתה ברמה האנושית , אדם שנקלע למצוקה ואיבד את דרכו , ואין שום סיבה בעולם לשבות אותו או להרגו. בהרבה סיפורי מלחמות בין עמים לצד זוועות ,קראתי על גילויי אנושיות ואמפטיה אציליים ויוצאי דופן בין הנלחמים. אבל עזוב, אתה אובססיבי מדי במלחמתך נגד הכיבוש וההתנחלויות וכו’ שאתה שוכח שלפעמים מדובר בסה"כ בבני אדם. אלו ששיחררו אותו אינם משתפי"ם ואינם ראויים לשום כינוי מעליב מצידך , הם בסה"כ התנהגו כבני אדם לשם שינוי , בניגוד לאחרים מבני עמם שהתנהגו בברוטליות חסרת רחמים כלפי חיילים שאיבדו את דרכם (ראה מקרה הלינץ’ ברמאללה).

 22. חררדו, למען הסר ספק (אם יש) הגיב:

  למען הסר כל ספק, אם יש למישהו/י….

  אני לא חררדו לייבנר
  — קישור —

  חוזר שנית. אני לא חררדו לייבנר

  שאלה למערכת: האם הכינוי חררדו, כאשר הוא מופיע ללא שם משפחה, או סימן זיהוי אחר, פסול לשימוש? כלומר, האם זה שיש מישהו שכותב מדי פעם באתר בשם חררדו לייבנר מונע מחררדוס אחרים לכתוב בשמם?

 23. גדעון ספירו הגיב:

  לדני בטלהיים,
  אנחנו לא רק חלוקים באשר לכיבוש אלא גם באשר לאחריותו של הקצין הישראלי לאימי הכיבוש וכמו כן בהגדרת ההבדל בין מעשה אנושי לבין התרפסות.
  האחריות המוטלת על ממשלת ישראל וראשי הצבא באשר לפשעי הכיבוש אינה מוטלת בספק, אולם אינה משחררת מאחריות את האחרים הפועלים בשירות הכיבוש וזוועותיו, בוודאי לא קצין בצבא הקבע שמתפרנס מהכיבוש.
  אשר למעשה האצילי, דומני שנתתי ביטוי לכך בטורי כאשר בירכתי את המשטרה הפלסטינית על שחילצה את הקצין, שהרי כפי שכתבתי לא אחת (גם בעקבות הלינץ ברמאללה) הזעם המוצדק יכול לצאת מכלל שליטה.
  אולם משעה שהקצין חולץ והובא למקום מבטחים, החזרתו המיידית לצבא הכיבוש, מבלי לנסות אפילו לנהל מו"מ על תנאים לשיחרורו, שעה שאלפי פלסטינים נתונים במאסר, חלקם חטופים ללא משפט, זו לא אצילות, אלא התרפסות הנכבש בפני הכובש. דרך אגב, שיתוף פעולה מהסוג הזה בזמן הכיבוש הבריטי הביא את המחתרות של הישוב היהודי להטלת עונש מוות. (דבר שגם לו אני מתנגד, כי כחבר אמנסטי אני מתנגד לעונש מוות, שעה שאתה מצדיק הוצאות להורג ללא משפט שמבצעים פושעי הכיבוש הישראלי).

 24. לקורא האדוק הגיב:

  הצחקת אותי, כדי שהספירו יביע את דברו במדיה הוא צריך להתגייס לצבא הכיבוש? לא מספיק שישב שבוע על צמרת עץ או ישתין ברחבת בנייני האומה כדי שכל המדיה תהיה סביבו? קשקוש. זהו ניצול של פריבלגיה שצבא ה"כיבוש" (כפי שמכנים את צה"ל באתר זה) הציע לצנחנים ותיקים והוא מימש אותה, נקודה.
  מה עם תמיכתו ב"מעצרים מנהליים" (בעברית, חטיפות) של קטינים ע"י "לוחמי חופש" (בעברית, מחבלים) שכפי שהנסיון מוכיח נגמרים ברצח?

 25. דני בטלהיים ללנין הגיב:

  גם אתה כמו מר ספירו , רואים כל בעיה כולל גזענות בכפר הערבי מבעד לפריזמת הכיבוש וההתנחלויות.
  לידיעתך , גזענות ודיכוי נשים טבועה במדינות המקיפות אותנו בהן העוצמה מרוכזת בידי שליטים שאינם חבים דין וחשבון לאזרח והן נוטות להיות המפרות השיטתיות ביותר של זכויות אדם בעולם. מדינות אלה נעות בין מערכות טוטליטריות סגורות המכפיפות את אזרחיהן לשלילה סיטונאית של זכויות היסוד שלהם ועד מערכות סמכותיות בהן יישום זכויות האדם מוגבלות ביותר.

  רק לשם הארת הסוגיה , אני מפנה אותך לדוחות על מדינות שונות בדבר נוהגי זכויות אדם – 2005 (הוצא לאור בידי הלשכה לדמוקרטיה, זכויות אדם ועבודה , 8 במארס 2006) אחת המדינות ש"כיכבו" בדו"ח הייתה אירן וכך כתוב " בשנת 2005 מצבה העגום של ממשלת אירן בתחום זכויות האדם והדמוקרטיה החמיר עוד יותר. בבחירות לנשיאות שהתקיימו ביוני, מעט יותר מאלף מועמדים רשומים – כולל כל המועמדים ממין נקבה – נמחקו באופן שרירותי מההתמודדות בידי מועצת ההנהגה של המדינה. הנשיא הקיצוני שזה עתה נבחר הכחיש את השואה וקרא לחיסול מדינת ישראל. אנשי הדת השליטים והנשיא דאגו להידרדרות בתנאי המאסר של מאות אסירים מדיניים, החמרת ההגבלות על חופש העיתונות, והמשך הצמצום בחירויות חברתיות ופוליטיות. הפרות חמורות כגון הוצאות מזורזות להורג, הפרות חמורות של חופש דת, אפלייה על רקע אתני ודתי, היעלמויות, כנופיות של קיצוניים ושימוש בעינויים והשפלות אחרות נמשכו…" סוף ציטוט

 26. נועם הגיב:

  מדוע הפליאה על התשוקה "לראות דם" (אבל לא כל דם, כמובן)?

  נזכרתי בפדואה טוקאן (משוררת פלסטינית משכם?) עם השיר שכתבה בו על היום לו היא מייחלת לאכול כבד חייל ישראלי…. גדעון (לוי, ספירו, מה זה כבר משנה) יכול ל"הבין" גם את זה, עם הסתייגויות סטנדרטיות, כמובן.

 27. דני בטלהיים הגיב:

  למר ספירו,
  סלח לי שאני אומר זאת אבל בתגובות שלך אתה מתנהג כצדקן שהרי בהגדרה הבסיסית
  הצדקן מייחס לעצמו מונופול על הצדק. כי הוא מאבד את הצניעות, מתעלם ממצבו של יריבו, וכדי לרחוץ בניקיון כפיו הוא לא מהסס לצייר את הזולת באופן פשטני כהתגלמות הרוע.
  אם ללכת עם הצדקנות שלך עד הסוף הרי שאם הקצין מתפרנס מהכיבוש אז גם אתה אזרח מדינת הכיבוש שומר חוק ומשלם מיסים מממן בכספך את "מכונת הכיבוש" (גם אם באופן מזערי) ומשרת אותה בסופו של דבר.

 28. לנין לבטלהיים הגיב:

  כן, יש דיכוי וכו’, אבל אתה לא מנסה להבין את הבסיס החברתי-כלכלי שלו, שרק ביטולו יכול לבטל את הדיכוי בחברה הערבית.
  במקרה של ערביי ישראל ופלשתין התפוררות היחסים החברתיים הישנים ופיתוח קפיטליסטי נמנעים במכוון ע"י ישראל לפי שיקוליה האימפריאליסטים, במקרה של איראן וכו’ לישראל אין השפעה כמובן, אבל זה עדיין לא אומר שהמצב באיראן הוא נצחי ובלתי ניתן לשינוי.
  בניגוד לתעמולה הציונית הרשמית שלפיה המדינות הערביות-מוסלמיות לא יכולות לפתח דמוקרטיה וכו’ בגלל שהן מוסלמיות, המציאות קצת שונה. הן לא מפתחות דמוקרטיה בגלל המצב החברתי שם, עם שלטון מעמדי מאוד מסויים והצבר הון נמוך וכו’ וכו’… כשישתנו התנאים הללו (ומכיוון שהמציאות- קרי השוק העולמי, מאוד דינמי וחלוקת העבודה העולמית משתנה ללא הרף, הם ישתנו) ישתנו שם גם הצורות הפוליטיות…
  ודרך אגב, "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון"-
  דמוקרטיה זה לא עדות למוסריות ול"צדקתנו" של מדינה מסויימת, אלא היא מצב חברתי מסויים עם יחסי כוחות מסוימים בין המעמדות, וכמו כל מדינה מעמדית היא פועלת לפי האינטרסים של המעמד השולט (כמובן גם בנושא הכיבוש והמלחמות).
  בניגוד לדעה הפופולארית, הממשלה היא לא מועצת חכמי העם היהודי שדואג לאינטרסים של כל הציבור, ורק "סדר העדיפויות הלאומי" (מי קובע אותו?) מונע השקעה בחינוך בפריפריה וכו’.
  מה לעשות, כל החוקים החברתיים חלים גם מדינת היהודים.

 29. קורא אדוק של ספירו – לאדם הגיב:

  תנוח דעתך, בכדי לצנוח לים לא היה צריך להתגייס לצבא הכיבוש. הותיקים צנחו כאזרחים.
  הצעותיך לספירו לשבת שבוע על עץ או להשתין ברחבת בנייני האומה, כאמצעי להגיע לתקשורת, נוסף להיותה בלתי יעלה (במקום לתקשורת יגיע למשטרה או למוסד סגור), אופייני לסוג של אנשי ימין פרימיטבים שרוצים להציג את השמאל בדמותם, כמשתינים על הציבור.
  לענין מעצרי מתנחלים בשטחים הכבושים: ספירו למיטב ידיעתי מתנגד לעונש מוות על כן הוא בוודאי גם מתנגד לרצח מתנחלים ומתנחלות, בוגרים כקטינים. הוא הביע דעה כי מותר לפלסטינים לעצור מתנחלים בשטחים הכבושים כפולשים ופושעי מלחמה, ולהעמידם לדין.
  זכור כי הרוב המכריע של הנרצחים ב-40 שנות הכיבוש הם פלסטינים שנרצחו על ידי צבא הכיבוש ופלנגות המתנחלים.

 30. גדעון ספירו הגיב:

  לנועם,
  למשוררים יש את הפריבילגיה להשתמש במטאפורות. לכן אין לקרוא את שירה כהזמנה לאכול כבד של חייל, שהרי פגשה לא מעט ישראלים, ביניהם חיילים, ולא אכלה את הכבד שלהם. היא השתמשה במטאפורה להביע את סלידתה ומורת רוחה מהכיבוש ומהסבל שהכיבוש גורם לעם הפלסטיני כמו לה עצמה.

  לדני בטלהיים,
  אין בי שום צדקנות, אלא אני עושה את המעט שבכוחי כדי להיאבק ברשע, והכיבוש הוא התגלמות הרשע והרוע במציאות הישראלית.
  אתה שייך לאותו קהל שעוצם עיניו אל מול הרוע הזה, ובכך נותן לו יד. משטרי רשע לדורותיהם יכלו להמשיך ולפעול משום שיותר מדי אנשים עשו עצמם כלא שומעים ולא רואים. מיליונים שילמו בחייהם בגלל טיפוסים כמוך ששיתפו פעולה עם הרוע, בין שיתוף אקטיבי בין פסיבי.
  כהרגלך בשרשור כאן, אתה מתאפיין בפשטנות. אין אצלך הבדל בין קצין בקבע בצבא הכיבוש שמתפרנס ישירות ממנו, לבין אזרח משלם מסים שאינו עובד של מנגנון הכיבוש.
  נכון שגם מתנגדי הכיבוש משלמים מסים שבחלקם בוודאי מממנים מנגנוני כיבוש, אבל פעילותם נגד הכיבוש מאפילה על כך. אם כל מתנגדי הכיבוש היו עוזבים את המדינה הם לא היו משלמים מסים, אבל אז היה מתבטל הסיכוי לשינוי.

 31. לגדעון, הגיב:

  אולי התגובה שלך נובעת פשוט מחוסר קריאה של המאמר?

 32. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לאחמד מג’יבליה כמה שאתה צודק.
  כל גרגר אדמה של המולדת הפלסטינית הוא של הפלסטינים.את המציאות של המדינה הציונית המלאכותית שהקימה החונטה של "זיקני אשכנז" יש למחוק.
  אם במסגרת הסדר שלום בר קיימא יסכימו הפלסטינים לוותר על חלק זה או אחר של מולדתם זו זכותם המלאה.
  כל השאר זה שקרים של אשכנזים קולוניאליסטים.

 33. אחמד מג’יבליה הגיב:

  ספירו מתנגד לכיבוש של 67 אבל תומך בכיבוש של 48 שהוא הרבה יותר גרוע ומתנגד לשיבת הפליטים.

  חבל להתייחס אליו, סתם צבוע.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים