הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בספטמבר, 2007 177 תגובות

נתחיל עם מלה טובה לאוניברסיטת קולומביה. טוב שלא שעו לכל מיני אבירי דמוקרטיה וחופש דיבור כמו הנשיא שמעון פרס ופרופ’ אמנון רובינשטיין מישראל או הלובי היהודי והנוצרי-שמרני בארה"ב שיעצו לראשי האוניברסיטה לשלול מנשיא איראן את הזכות להשמיע את עמדותיו. אילו הסתמכתי רק על הדיווח והפרשנות של מרבית תקשורת ההמונים בישראל על הופעת נשיא איראן במפגש עם סטודנטים ומרצים באוניברסיטת קולומביה, הייתי מקבל תמונה מעוותת. מעצבי דעת הקהל בישראל שירטטו דמות שטנית תוך ציטוט מאוד חלקי ו"מזוקק" מדבריו.

מאחר שידעתי מראש שאין לסמוך בעניין זה על דיווח הוגן בתוך ישראל, האזנתי וצפיתי בכל המופע בשידור ישיר כך שיש בידי מידע לשיפוט עצמאי.


הניסיון להציגו כשטן, מעין היטלר חדש, הוא חסר שחר.


בעניין זה די לנו במצבם של יהודי איראן, שהוא מבחינות רבות טוב יותר מזה של אזרחי ישראל הפלסטינים, ובוודאי הרבה יותר טוב ממצבם של הפלסטינים בשטחים הכבושים. המשטר באיראן ואחמדינג’אד אישית מעולם לא פיתחו תורת גזע המציגה את היהודים, או קבוצה אתנית אחרת, כנחותים. בהשוואה למופקדים על הכיבוש והדיכוי הישראלי נגד העם הפלסטיני, אכזריותו אפילו מתגמדת קמעה.


נשיא איראן הציג את דבריו בכישרון לא מבוטל, בלי צעקות ומחוות תיאטרליים, לא מתלהם, דיבר בנחת מה שלא פגם בהחלטיות של עמדותיו.


דבריו כללו לא מעט אמת. בהתייחסו לטרור הציג בצדק את העם האיראני כקורבן של טרור, הן במלחמה שיזמה עיראק בתמיכת ארה"ב נגד איראן בשנות ה-80 של המאה ה-20, הן בתקופת משטרו של השאח. אין ספק שארה"ב היא מדינה מייצאת טרור יותר מכל מדינה אחרת בעולם. הפלישה לעיראק וכיבושה בידי ארה"ב, ההרג וההרס ההמוניים שמכונת המלחמה האמריקאית גרמה שם עד כה, הם משיאי הטרור האמריקאי. זה עתה הודה אלן גרינספאן, מי שהיה עד לאחרונה יו"ר הבנק הפדרלי (מקביל לנגיד בנק ישראל), כי ארה"ב יצאה למלחמה בעיראק לא למען דמוקרטיה אלא בשל הנפט. לא שלא ידענו, אבל טוב לקבל אישור ממי שמכיר את האינטרסים הכלכליים של ארה"ב מבפנים. אני תמיד מופתע מחדש מהחוצפה האמריקאית להטיף מוסר לאחרים בכל הקשור למאבק בטרור.


בנושא הפלסטיני חזר נשיא איראן על מה ששמענו מנציגי העם הפלסטיני כבר לפני שנים, שהם הקורבן האחרון של השואה, משלמים את מחירה, שעה שאין להם כל חלק בביצועה.


שאלתו מדוע צריכים הפלסטינים לשלם על הפשעים שבוצעו באירופה, היא כבר לא רלבנטית. הפלסטינים כבר שילמו את המחיר, והשאלה שנותרה פתוחה, היא מה יהיה גובה המחיר הסופי.


גם בעניין בו אוהבים אצלנו מאוד לחזור עליו, "השמדת ישראל", לא שמענו ממנו מלה בכיוון זה. הוא הציע משאל עם בו ישתתפו "ערבים ויהודים פלסטינים" כהגדרתו, על מנת לקבוע במשותף את גורלם בפלסטין. אם כן לא השמדת ישראל אלא גרסה איראנית להקמת מדינת כל אזרחיה, עקרון בו תומכים ישראלים רבים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים. ישראל כבר שולטת בכל המרחב הגיאוגרפי של פלסטין ההיסטורית, והשאלה היא האם מתוך משטר הכיבוש והאפרטהייד תפציע בסופו של דבר מדינה חדשה, מדינת כל אזרחיה? או שמא ניקלע למלחמת אזרחים הרסנית כמו זו המתרחשת בעיראק?


המאזין החילוני והשמאלי לא התקשה למצוא את הפרכות שבנאומו. בדברו על הטרור דילג כמובן על הטרור המופעל באיראן נגד נשים באמצעות משטרת הצניעות ונגד מתנגדי המשטר, בעיקר אנשי שמאל. הדוגמה הדתית הובילה אותו להצהרה המביכה שבאיראן אין הומוסקסואלים, שהזכירה לי הצהרות דומות של רבנים בישראל על המתרחש בישיבות עליהן הם מופקדים. בסוגייה זו אין הבדל בין אחמדינג’אד, האפיפיור והרב עובדיה יוסף.


הצהרותיו בזכות המחקר המדעי כמו בזכות דמוקרטיה ושוויון, נשמעו מעט חלולות, בידענו כי מחקר חילוני באשר לדת, או ביקורת מדעית על הקוראן, סימני שאלה באשר לקיומו של אלוהים, וערעור על סמכותם של כהני הדת, כל אלה ועוד אסורים היום באיראן באיסור חמור.


באשר לשואה, ניכר כי חסר בצוותו איש שיסביר לו כללי יסוד בנושא. הגדרתו כמכחיש שואה היא פשטנית, שהרי הוא לא אומר שהיא לא התקיימה, אולם הוא מנסה בעזרת כל מיני הצהרות מעורפלות להתגרות בשטן הגדול והקטן ביודעו עד כמה השואה היא מרכיב מרכזי במדינות אלה.


הטעות שלו, שלא הפנים כי נושא השואה חורג הרבה מעבר ליהודים, ישראל ואמריקה. מלחמת העולם השנייה היא גם שואתם של הצוענים, הרוסים, כל ארצות אירופה שנכבשו בידי הנאצים ואפילו הקהילה המוסלמית באירופה.


נשיא איראן קצת מיתמם כשהוא שואל אנשי מדע, מדוע לא לחקור עוד ועוד בנושא השואה, שהרי תמיד מתגלים דברים חדשים. במישור העקרוני זה בוודאי נכון. יועץ נבון היה מסביר לנשיא איראן, כי חקירה נוספת אין פירושה לגמד את האירוע, אלא דווקא לגלות בו פנים נוספות, כמו למשל מחקר על השימוש הציני והמניפולטיבי שממשלת ישראל והממסד היהודי בכללו, בארץ ובחו"ל, עושים בשואה במסגרת גיוסה לצרכים פוליטיים שוטפים, לסחיטת כספיים מכל מי שאפשר בעולם, אבל ליד קמוצה כאשר מדובר בסיוע לניצולי שואה, ומה שיותר חמור, כהצדקה לפשעי מלחמה שישראל מבצעת בשטחים הכבושים.


אפשר וצריך להכות את ישראל בנושא השואה בגלל חטאיה שלה, בלי להטיל ספק בהתרחשותה.


בסוגייה הגרעינית אימץ נשיא איראן עמדה שקשה לסתור אותה. הוא מתנגד לפצצות אטום, מי צריך אותן בכלל הוא שואל, ומוסיף כי העידן הזה חלף. לשיטתו מדובר בכמה מעצמות שרוצות באמצעות האטום לשלוט בעולם ולמנוע פיתוח מדעי במדינות אחרות.


דברים אלה ערבים מאוד לאוזנו של המתנגד לנשק השמדה המונית, והשאלה היא: כמה זה אמת וכמה זה תעמולה? איראן מדינה דיקטטורית סגורה, וקשה לדעת מה מתרחש מאחורי חומות הפלדה והבטון של הכורים הנבנים שם, ועוד יותר קשה להיכנס לראשיהם של ראשי הממסד הדתי, שלהם המלה האחרונה. מבחינה זו המצב באיראן מזכיר את המצב בישראל, שבנושא הגרעיני היא מדינה דיקטטורית, רימתה ומרמה את אזרחיה והעולם. הפתרון האולטימטיבי טמון במזרח תיכון חופשי מנשק אטומי בפיקוח בינלאומי ובקרה הדדית של מדינות האזור. מי שלא רוצה פצצה איראנית, צריך לפעול לפירוקה של הפצצה הישראלית.


הנשיא לא נשאל במפגש באוניברסיטת קולומביה אף שאלה הנוגעת לכלכלה וליחסי עובדים מעבידים. אני נוטה לסברה שלא במקרה. בתחום הכלכלי איראן דווקא קרובה יותר למודל האמריקאי של בעלות פרטית וגיבוי לבעלי הון מאשר למודל הסוציאל דמוקרטי. התארגנות עובדים במסגרת איגודי עובדים עצמאיים נתקלת בתגובה קשה של המשטר, מנהיגי פועלים שארגנו שביתות במפעלים למען שיפור תנאי שכר נזרקו לבתי סוהר והמשטרה התערבה בשבירת שביתות. זהו מידע המגיע מפעילי שמאל הפועלים במחתרת או נמצאים בחו"ל כגולים פוליטיים.


בתמצית: איראן היא מדינה דיקטטורית, שזכויות אדם רבות לא נשמרות בה, אבל אינה נמצאת בנושא זה בצמרת הרשע. ארצות הברית וישראל מקיימות יחסי ידידות כמעט אינטימיים עם משטרי עריצות גרועים בהרבה. מה שמפריע למערב ביחס לאיראן, אינה הקנאות הדתית, שהרי סעודיה היא לקוחה אהודה של המערב בכלל וארצות הברית בפרט, גם לא הדיקטטורה, סין לא פחות דיקטטורית וישראל מייצאת אליה נשק במיליארדים, אלא חוסר נכונותה להיכנע לתכתיבי ארה"ב. ביום שאיראן תהיה מוכנה להירתם למרכבת האינטרסים האמריקאים, כל העוולות ישכחו.


איך אפשר?


לא מכבר פורסמו בעיתונות תמונות שעד כה לא היה ידוע על קיומן, של קצינים וחיילים מצבא גרמניה הנאצית כשהם מבלים בחופשות עם חברותיהם או רעיותיהם, שרים במקהלה בניצוחו של חייל המנגן על אקורדיון, שותים בירה בחברותא, באחת – אנשים שעם סיום עמל יומם, מבלים ונהנים, כאחד האדם.


המיוחד בתמונות, שמדובר בקצינים וחיילים ששירתו במחנה ההשמדה אושוויץ. פרסום התמונות הביא בעקבותיו רשימות צדקניות של כל מיני שואנים מקצועיים, בנוסח, "כיצד יכלו לשמוח לאחר שסיימו אקציית רצח" "בלתי נתפש" וכו’.


מי שמחפש תשובה יוכל למצוא אותה גם בישראל. במוסף השבועי של "הארץ" פורסמו ממצאים ממחקרה של נופר ישי קרין לתואר מ.א. בפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית על התעללות חיילי הכיבוש הישראלי בעזה באינתיפאדה הראשונה ("המדובבת", 21.9.2007).


מדובר באנשים מהיישוב, אשכנזים וספרדים, רובם ילידי הארץ מהמעמד הבינוני, בהם בני מושבים וקיבוצים, יוצאי ערים מעורבות כמו ירושלים עכו ורמלה, אך גם מהרצליה פיתוח, תל-אביב ורמת השרון. "החיילים סיפרו על פשעים שביצעו בעצמם: מקרי רצח והריגה, שבירת עצמות של ילדים, השפלות, הרס רכוש, שוד וגניבות".


עדות אחד החיילים: "את האמת? כשיש בלגן אז אני נהנה. זה כמו סם. אם אני לא נכנס לרפיח ואין איזו התפרעות פעם באיזה שבוע, אני משתגע".


עדות: "מה שהכי חשוב שזה מוריד ממך את העול של החוק. אתה מרגיש שאתה החוק. אתה הקובע… כאילו מהרגע שאתה יורד ממקום שנקרא ארץ ישראל ונכנס לתוך מחסום ארז לתוך רצועת עזה, אתה החוק. אתה אלוהים".


החוקרת מציינת כי "הקשיחות הרגשית של כמה מהחיילים ביטאה אדישות קיצונית לסבלו של הזולת הערבי".


עדות: "נסענו בנ"נ, סתם עבר ברחוב, בן 25 ככה, סתם, לא תגיד עם סיבה, לא זרק אבן, לא כלום, תק – כדור בבטן וההוא גוסס על המדרכה ואנחנו נוסעים אדישים. אף אחד לא מסתכל עליו פעמיים".


עדות: "בנשים אין לי בעיה. אחת זרקה עלי כפכף, נתתי לה פה בעיטה (מצביע על המפשעה), שברתי לה פה את כל הזה. היא לא יכולה לעשות היום ילדים. כשאחת ירקה עלי היא חטפה את הכת בפנים. אין לה עם מה לירוק היום".


היו מפקדים זוטרים שעודדו את הברוטליות ואף נתנו לה דוגמה אישית.


עדות: "אחרי חודשיים ברפיח הגיע מפקד… אז יוצאים איתו לסיור ראשון, שעה שש בבוקר. ברפיח עוצר, אין כלב ברחובות, רק ילד קטן בן ארבע משחק בחול. הוא בונה מגדל כזה בחצר של הבית שלו. זה פתאום מתחיל לרוץ, כולנו רצים איתו. היה מהנדסה קרבית. תפס את הילד, נופר, אני מניאק אם אני לא אומר אמת. שבר לו את היד כאן בפרק. שבר לו את היד במרפק. שבר לו את הרגל כאן והתחיל לדרוך לו על הבטן שלוש פעמים והלך. אנחנו כולנו עם הפה פתוח. מסתכלים עליו בהלם… יום למחרת אני יוצא איתו לעוד סיור והחיילים התחילו לעשות את זה".


היו מקרים של "גניבה מבתים שאליהם נכנסו לערוך חיפושים וגם הטרידו מינית צעירות ערביות".


אחד החיילים שהשתתפו במחקר הסכים להתראיין בשמו, אילן וילנדה בן קיבוץ מרחביה.


הוא אומר: "רציתי לשרת את המדינה וזה היה התפקיד. כל הצבא היה פקודה בלתי חוקית בעליל. לא שאנחנו ברפיח היינו משהו יוצא דופן. המשימות בצבא לא הכניסו בי אף פעם ספקות. אתה משכנע את עצמך שזה מה שעליך לעשות… דעותיי הפוליטיות השתנו בצבא. הייתי מזוהה עם מפ"ם ונהייתי ימני". אימו אמרה: "שלחתי קיבוצניק נחמד וקיבלתי שונא ערבים".


"אנחנו החוק, אנחנו אלוהים, זה כמו סם" – בדיוק מה שהרגישו חיילי הס.ס באושוויץ. ובערב שתו בירה, החיילים הישראלים כמו עמיתיהם הגרמנים.


ההשוואה אינה בין האכזריות באושוויץ ובעזה. אין סימטריה בין השניים. אולם תהליך ההשתנות האישי בדפוסי ערכים והתנהגות שעוברים חיילי כיבוש כלפיי קורבנותיהם, הפיכתם לחיות רעות, דומה בכל סיטואציה של כיבוש בה מרגיש החייל כי הוא האלוהים.

תגובות
נושאים: מאמרים

177 תגובות

 1. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לפחדנים בעילום שמם.
  זו תופעה מעניינת שמרבית בני המעמד השליט האשכנזי שמתבטאים כאן בחופשיות דורסנית נגד הדעות שהבעתי , חוששים להציג עצמם בגלוי הרי הם שייכים לצד החזק אז מה הפחד.
  אני מבין את פריחה שחייבת להישאר בעילום שם כי אם תזדהה היא מסתכנת באובדן מקום פרנסתה ובידוד חברתי. אבל הפחדנים והקללנים זו תופעה מסוג שונה כי בגלוי הם משחקים את פרקליטי האביונים אך כשזה מגיע לתכל’ס מתעורר בקירבם השד העדתי האשכנזי ומגייס אותם למחנה הסולידריות של האדם העליון הלבנבן, והקונפליקט הזה בין הגזענות הלטנטית כל אשכנזית לעומת החזות הנאורה שהם עוטיפ כמסכה על פניהם מחייב את ההסתתרות האנונימית.
  צודקת פריחה האשכנזים מפיצי חיידק הגזענות נגד הפלסטינים והספרדו מזרחים הם כובשים זרים והוכיחו את מגמותיהם השליליות הרסניות ולכן יקבלו את כרטיס היציאה כדי לאפשר לילידי המזה’ת מוסלמים נוצרים ויהודים לבנות יחד את אותה מערכת יחסים של דו קיום בשלום ממנה נהנו יהודי המזרח אלפי שנים.
  גם אם היו התגיירויות והתאסלמויות הרי שכל זה היה במסגרת המשפחה תמיד נותרו יהודי בית שני
  בני המרחב השמי ים תיכוני ולא ייבוא של ערב רב גיורי קולוניאליסטי שאימץ תורת הגזע של השד העדתי האשכנזי כדי לבנות חברה פריבילגית לבני הגזע הלבנבן יוצאי ארופה האשכנזית.

 2. יוחנן הסנדלר- צאצא אנטי ציוני הגיב:

  למוני ופריחה,
  אתם צודקים במאה אחוזים בנקודה אחת: לא הייתה זכות לציונים לבוא לפלסטין ולנשל את עם המקום.
  הפלישה הציונית אינה סיפור בודד ביקום הפלישות. ללבנים בארה"ב לא הייתה זכות לבוא ליבשת החדשה ולנשל את האינדיאנים ולא הייתה להם הזכות להביא עבדים שחורים.
  ללבנים באוסטרליה לא הייתה הזכות להגיע לשם ולנשל את האבוריג’נים. ללבנים לא הייתה הזכות לבוא לניו זילנד ולנשל את המאורים.
  לספרדים הלבנים לא הייתה הזכות לכבוש את דרום היבשת האמריקאית ולנשל את העמים הילידים.
  אולם, עתה, היום, במאה ה-21, מה אתם מציעים? להחזיר את כל הלבנים מאוסטרליה וניו זילנד לאנגליה? את האמריקאים הלבנים לארצות מוצאם אירלנד, איטליה, גרמניה, אנגליה, ואת השחורים לאפריקה? (לאלו מדינות בדיוק?), את הלבנים בדרום אמריקה לספרד? את הלבנים בברזיל לפורטוגל?
  את כל היהודים, דור שני שלישי ורביעי לילידי המקום ל-70 ארצות מוצאם?
  להחזיר את כל צאצאי הכוזרים, בהנחה שאנחנו כאלה, למדינות הקווקז?
  ואם אתם מבקשים למשל להחזיר לרומניה את 500 אלף היהודים שבאו משם, כולל אלה שנולדו כאן, האם אינכם זקוקים היום גם להסכמת ממשלת רומניה? ואם זו תסרב, מה תעשו עם חצי מיליון המסכנים? וכך עם מרוקו, ותימן ולוב, ואלג’יר והונגריה.
  מעבר לכעסים צריך להציע פתרונות שלא יגרמו לפשעים חדשים.
  והגזענות חברים, היא מחלה חוצה עמים וגבולות. אף עם אינו מחוסן בפניהם, גם לא הפלסטינים.

 3. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  ליוחנן המסונדל בשקרים כוזרו/אשכנזיים.
  מערכת היחסים בין יהודי המזרח עם העמים בקירבם שכנו הורעלה עם בוא הציונות במשך 120 השנים האחרונות.מה גם שחלק גדול מהארועים היו תוצאה של פרובוקציות ציוניות טרוריסטיות.
  לעולם לא ניתן יהיה להשוות בין היחסים של שנאה שאיחדה את עמי ארופה כלפי האשכנזים היהודים לעומת היחסים עם האיסלם ועמי ערב והדברים ידועים. אז לך למכור את השקרים המשומשים שלך בטרקלינים של צפון ת’א שם תמצא פריירים גזענים המשתוקקים לסחורה הזאת, רם כספי יארח בשמחה אותך ואת עדת הגזענים הצווחנים כולל רבקה ליסק המדענית הדגולה.

 4. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  הסמולנים נדחקו לפינה ומגיבים בקללות.
  מה פתאום שיבוא איזה פרענק ויתן להם שיעור בהיסטוריה, זה מקפיץ לעדת "זיקני אשכנז" את כל הפיוזים. מסכת האינטלקטואליזם והנינוחות הדמוקרטית נושרת ונחשפים המלתעות הגזעניות של למודי התורות המזרח ומרכז ארופאיות ,לסתום לו את הפה לצנזר אותו עד מוות אבל תשובות עיניניות אין לפרקליטי העשוקים שמימין קיצוני ועד שמאל קיצוני מאוחדים בשנאה קמאית ליהודי ספרד והמזרח.

 5. יוחנן הסנדלר- צאצא אנטי ציוני הגיב:

  לעמיתי האנטי ציוני מוני יקים,
  אתה משדרג את יחסי יהודים ערבים במדינות המזרח התיכון לידי אידיליה שמעולם לא הייתה. גם אם לא היו פוגרומים בנוסח מדינות הנצרות האירופית, רדיפות ואפליה היו גם היו, כמו הפוגרום ביהודי עיראק בתקופת הממשלה הפרו נאצית בשנות ה-40 של המאה ה-20. בקטגוריה זו נכלל גם הטבח ביהודי חברון ב-1929. בתקופות שקטות יותר נהנו היהודים ממעמד של בני חסות השליט, אבל לא היו אזרחים שווי זכויות.
  לכן, גם אם כל צאצאי הכוזרים לשיטתך יחזרו לארצות מוצאם בהנחה כי זהו מבצע אפשרי שמקובל הן על הצאצאים והן על שלטונות מדינות המוצא, האידיליה של יחסי יהודים (שנותרו כאן) וערבים כלל לא מובטחת.

 6. מיכאל שרון למוני: כבוד אנוש שגלה מהארץ הגיב:

  בת זוגי ממוצא טוניסאי, ארץ של ים כחול ירקרק, חומות האבן של העיר סוסה, השמש המחייכת, אותיות דבר הנביא ביום ו’ הציבעוניות-מרצדות בצבעי פרחים מעודנים עם רקדנים דרוישים בתרבושים גבוהים בערוץ הטלויזיה הטוניסאי, יושבת כאן בחצאית לבנה, עיניים בצבע חום-דבש (היא אומרת לי לכתוב לך) מאירות בזוהר בורק, וצוחקת בלבביות, אושר ובהסכמה גבוהה לכל מילה שלך, חווית שחרור התודעה ממדכאיה. כאילו לא היו דברים מעולם בפלשתין, כאילו לארץ לא הוחדר קלון ואי כבוד על ידי נוגש זר המדבר גבוהה, ומתאכזר.

  כשחרב לשונך נחתה אגב אורחא גם על אנשים בשולי מאמרים אחרים, תחושת פעמי השחרור והגאולה וההנאה של Jenny על ניקמת ספינת התותחים באדונים המנחיתים פקודות (ברכט, Kanonesong) הפכה להערצה כלפי מעין גיבור פלאי שהיגיח מן האין, שחרבו אוכלת עוד דמויות לבנבנות-נמבזות גם בצדדים, במסגרת המערכה העיקרית.

  כשבישרתי, יש כאן משהוא חדש של מוני יקים, שנינו נהנינו וצחקנו מכל מלה המעמידה את ה"אדונים" במקומם, באחוות מוח אחד, לב אחד, שרשרת כבלים – אחת, והכלימה וכבוד אנוש שהושבק.זו מעין דרמה אנושית קטנה, הנישמעת כאילו אני מדבר באירונייה, אך היא משקפת את הירח היקומי שיזרח על פלשתין הלילה.

 7. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון בקצרה:

  אינני מבין את ההשוואות שאתה עושה.כשבודקים את אדון נשיא אירן וחבורת המטורפים שמסביבו,אין צורך לעשות השוואות.
  זה כאילו להגיד שסרטן היא מחלה קשה אבל מתים יותר אנשים מבעיות לב.
  הביקורת שלי למאמרך היא ביחס הדו-ערכי שנתתה לנשיא אירן או לפחות בטענתך שאין להשוותו להיטלר. אין צורך בכך.הוא מספיק גרוע גם אם הרוע שלו מחציתו לזה של היטלר.
  כל החשבונאות הזאת מיותרת.
  כמובן שלעמדות המטורפות שלו יש הסבר,בחלקו אולי שהוא מכוער ובחלקו בגלל סיבות אחרות,כמו שגם להיטלר היו סיבות לטירוף שלו.
  אבל אין כל מקום להקלות עם שני מטורפים אלה,
  כמו עם מטורפים אחרים,שלצערנו,לא חסרים.
  צריך לגנות את המטורף הזה,נקודה !

 8. פרוליך, להגך אכול טרוף מקורנף ומבאיש הגיב:

  הפוסל בעצמו פוסל, וכאן רואים זאת היטב כשקוראים את הצחנה הכבדה ושונאת החיים, הנודפת מדבריך תוך איזכור מניאקי של רוצח עם. זאת מול טקסטים אחרים כאן, נושמי משב אויר קליל, מים חיים וזכים לנשמה, בריזה בשרב הכבד, המחזקים באהבה כל גילוי של חיים אמיתיים. דחפי המוות והשנאה לחיים מניעה אותך, ואת זה לא צריך להגות, די להעיף מבט בדברים אותם אתה כותב.

 9. גדעון ספירו הגיב:

  לאשר פרוליך,
  אינך עומד בפיתוי וחוזר ומשווה את נשיא איראן אחמדינג’אד להיטלר, השוואה חסרת שחר, וכך אתה נרתם למרכבה הלאומנית והמילטריסטית הישראלית שבאמצעות הדמוניזציה הזו מכשירה את דעת הקהל למלחמה עם איראן. זהו הטירוף האמיתי ואתה משתתף בו ותורם לו.
  משטר האייטולות באיראן הוא משטר דיכוי ויש לקוות כי המחתרת החילונית שמאלית ליברלית והאיראנים הגולים יצליחו להפילו באמצעות התקוממות עממית. יחד עם זאת אינני סבור כי הדיכוי והפרת זכויות האדם באיראן חמורות יוצר מאלו של ישראל בשטחים הכבושים, ואף על פי כן מעולם לא קראתי כי כתבת על המושלים הצבאיים, אלופ הפיקוד, ראשי השב"כ ומפקדי חטיבות הכיבוש שהם מטורפים.
  לא ידעתי שאתה גם פסיכולוג, שמסביר את מדיניות אחמדינג’אד בכיעורו. אני קובע שאתה פסיכולוג מסוכן.
  ראשית, כיעור הוא מושג יחסי.
  שנית, מכוערים יש בכל הקשת הפוליטית ובכל דפוסי ההתנהגות.
  שלישית, מדיניות השב"כ בהנהגתו של אילון הנמוך, הקרח והמכוער (לטעמם של כמה אנשים) לא הייתה יותר אכזרית (יש אומרים אפילו פחות) ממדיניותו של דיכטר הגבוה יותר, בעל רעמת השער והיפה (לטעמם של כמה אנשים).
  דרך אגב, אתה יפה או מכוער? ומה זה צריך להסביר לדעתך באשר לעמדותיך והשקפתך?

 10. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לאשר פרוליך שמעתי שמץ גזענות בטיעונך
  על סמך מה אתה קובע שנשיא איראן הוא מטורף וסביבו חבורת מטורפים. האם זה משום שהוא מוסלמי
  ומוסלמים שאינם עונים לנורמות המרכז ארופאיות הם ישר מטורפים. האם הממשלות של המדינה הכוזרו/ציונית שהכניסו הראשונים את הנשק הגרעיני למזה’הת אינם עדת מטורפים או שאשכנזים יכולים לעשות את כל הפשעים בעולם ואסור לקרוא להם מטורפים.
  לידיעתך מר פרויליך אחמדיניג’אד הוא נשיא של מעצמה אזורית גדולה מצרפת וזכותה לפתח מקורות אנרגיה ונשק לפי רצונה היא ואינה זקוקה לא לאישורו של המאפיונר אולמרט ולא לרשיון מאולמרט השיכור או מקונדולירשע.
  עד עכשיו אחמדיניג’אד אמר יחסית לשלל מנהיגי העולם הערבי והמוסלמי דברים שהם בבחינת חידוש מול הסתימות של המנהיגים הריאקציונריים שבשליטת האימפריאליזם, הוא מפגין עצמאות מחשבתית ומקוריות בנושאים שונים ומגוונים הקשורים למרחב בו נמצאת מדינתו. הוא מתגלה כמנהיג צנוע ובעל רגש אחריות נדיר במחוזותינו
  ישראל המונהגת ע’י חונטת רשע של זיקני אשכנז אוכלוסייתה צריכה להתקנא בעם האיראני שזכה למנהיגותו הנדירה של כבוד הנשיא אחמדיניג’אד.
  יש יותר משמץ של גזענות בגישתך המתלהמת נגד נשיא איראן אותה גזענות שאתה ועדת הסמולנים מגלים כלפי "מדינת כל ענייה הצבועה שחור". צודק גדעון בענין ואוסיף שלא רק שאין להשוותו להיטלר יש להוסיף שמן הראוי לעשות בחינה מחדש
  לגבי היחס בו הוא ניתקל ע’י התיקשורת המערבית/ציונית המושפעת מהאינטרסים של מלחמת המערב הנוצרי בעולם הערבו/מוסלמי.
  הבנת היטב פרויליך עם הקצף על השפתיים בעיני אחמדיניג’אד הוא מנהיג פי אלף טוב יותר מאשר כל מנהיגות כוזרו/ציונית שבנימצא או שבאופק הרחוק…בחורבן הציונות ננוחם.

 11. פרוליך, היטלר אינו קרוב שלך, אל תנכס אותו הגיב:

  להגך אכול טרוף מקורנף ומבאיש. הפוסל בעצמו פוסל, וכאן רואים זאת היטב כשקוראים את הצחנה הכבדה ושונאת החיים, הנודפת מדבריך תוך איזכור מניאקי של רוצח עם. זאת מול טקסטים אחרים כאן, נושמי משב אויר קליל, מים חיים וזכים לנשמה, בריזה בשרב הכבד, המחזקים באהבה כל גילוי של חיים אמיתיים. דחפי המוות והשנאה לחיים מניעה אותך, ואת זה לא צריך להגות, די להעיף מבט בדברים אותם אתה כותב.

  היטלר אינו רכושך הפרטי, אינו בן משפחתך, אין לך חזקה עליו, אינך רשאי לנכס אותו לתוככי נשמתך ולשלוף אותו משם, בבחינת מכר ותיק, קרוב אליך, רק משום שהאיש השמיד מליונים מבני עדתך. עדיף שתבער את הנאציזם שקנה אחיזה בנישמתך והפך אותך לאכול טרוף. אין אלה דברים בעלמא: ההתאכזרות והטבח בפלשתינאים, הטהור האתני והטהור האתני שבתוכך, הנגיסה בבני עמך, אינם אלא צוררות שליעיתים הנשמה מבטאת עצמה בה, באמצעים מטריאליים לגמרי, עם כלי משחית והריסת צלם האדם.

 12. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לדוד הגזען המתנשא.
  לאאכנס לכל התשפוכת הגזענית פשיסטית שמהווה תגובתך למיכאל אצטט רק את משפט הפתיחה ותוספות קטנות כתבת "ההיסטוריה הספרדית והאשכנזית לא ראו את עצמן כמנותקות זו מזו" מה הראייה שאתה מייחס ומה הניתוק שלא קיים לדעתך. עובדה היא ששתי הקהילות ראו עצמן נפרדות כמו שמן ומים שאינם מתערבבים, נכון שהסובלנות היחסית של הספרדו/מזרחים לא שללה לחלוטין את היהודים המגוירים למרות שהיחס היה כאל "קשים גרים לישראל כספחת" ועד היום נותרו כך האשכנזים
  אך ובכל זאת לא הסכימו לרבנות מאוחדת ושמרו על הפרדה. הסובלנות הספרדו מזרחית היתה גם מוכנה לקבל את ההגמוניה האשכנזית לאור הכמות המיספרית דמוגרפית וכושר הארגון והביצוע.
  ואז התעורר השד העדתי האשכנזי ופיתח את הרעיון של שמירת ההגמוניה האשכנזית תוך ניחשול כל הלא אשכנזים שהם בני "מדינת כל ענייה הצבועה שחור". התוכנית קרמה עור וגידים בספרו של קלמן קצנלסון אחיינו של ברל קצנלסון "המהפכה האשכנזית" תוכנית זדונית שממומשת עד היום ע’י כל מרכיבי הפוליטיקה הכוזרו/אשכנזו/ציונית.
  ומה טענתו המרכזית של דוד עליה הוא מנסה להתבסס הוא כותב "טענתי המרכזית כלפי מוני יקים,נימצאת בכך שהוא לא מודע להיסטוריה כללית,באופן מספיק…" שוב השחצנות האשכנזית של המלומדים נוסח רבקה ליסק חברתו לדעות והבבונים המדברים מהרגש אך חסרי הידע.
  דוד השחצן עד כה לא הוכחת ידע רב משלי וגם לא אנושיות ומוסר אתה צולע מכל הכיוונים.
  איסוף ערימת גבבים על הדשא לא הופך את הכחשת השואה שלנו לארוע לא קיים נאדה לא היו דברים מעולם , אין חפיפה עדתית מעמדית יש רק ספרדו/מזרחים בכיינים שצריכים לקבל אישור לתודעתם וזהותם מאבירי השמאל מופנמי מרקס ואנג’ל וטרוצקי שלא מזיזים שערה בתחת של הנאנקים תחת הניצול והשיעבוד לקיבוצניקים ולעשירונים העליונים מגובי השמאל האשכנזי.
  טרוטי העינים עליהם מדבר דוד הגזען הם אחי לדעה ולסבל ,אחמד מג’ביליה פריחה ומכלוף אין הרבה במאורה של הגדה המשעממת אבל המיעוט הזה הוא האיכות שתלהיב ותצמח וכך ייבנה שמאל אמיתי במזה’ת.

 13. אחמד מג’יבליה הגיב:

  למוני יקים: אל תיבהל מחבורת הצבועים. אתה היחיד כאן שדובר אמת. אתה גם היחיד שמבין שפלסטין שייכת לנו בניגוד לאחרים כאן שרבים ביניהם על גודל הנתח שהם רוצים לגזול מאיתנו.

 14. דוב הגיב:

  המרכסיסט פרויליך מציע לכולם ללמוד את הספרות המרכסיסטית בכל הזדמנות. אז כדאי שבעצמו ילמד משהו על המהפיכה והמשטר האירני (חגי רם – לקרוא אירן בישראל). עפ"י תגובותיו כנראה שאין לו שום מושג בנושא וגם את התיאוריה שהוא כ"כ אמון עליה הוא שוכח ברגע שמשהו מאיים על "ציפור הנפש" – השקפת עולמו הציונית-קומוניסטית (שעטנז שאבד עליו הכלח כבר לפני עשרות שנים). עכשיו אין ניתוח מעמדי, כלכלי וחברתי ולא התנגדות לאינטרסים אימפריאליסטים רק סדרה של קללות מבית מדרשו של הרב עובדיה נגד המנהיג האשם הכל יכול (ממש תפישה מטריאליסטית של ההיסטוריה)
  מסתבר שגם מרכסיסטים יכולים להיות ראקציונרים או שאולי זה הכלל לכאלה מהסוג הזה

 15. דוד למיכאל הגיב:

  אני מצטער על האיחור בכתיבה, אני אנסה לענות לך.

  ההיסטוריה האשכנזית והספרדית לא ראו את עצמן כמנותקות זו מזו. בבסיסן הן ראו את עצמן כתרבות יהודית אחת בעלת מרכזים שונים שמטבע הדברים יוצרים דגשים שונים. הכבוד ההדדי ששתי הקבוצות נתנו אחת לשניה נבעה מכך שכולם מכוונים לעבודת ה’ ולהגיע לדבר ה’, כפי שמתגלה במסורת. בפועל ההליכים הדמוגרפיים שעברו על היהודים לא שינו הרבה לאותם רבנים. ר’ גרשון מקיטוב גיסו של הבעל שם טוב שעלה לארץ מאוקראינה באמצע השמונה עשרה והתחפש לספרדי כדי להיכנס לירושלים (הכניסה לאשכנזים נאסרה בגלל החובות של עליית ר’ יהודה החסיד) לא התקשה להשתלב בחברה הספרדית. כמי שעבר הכשרה רבנית, הכשרתו כללה שליטה מוחלטת בשיטות ההלכה הספרדיות כמו האשכנזיות. והוא, והמקובלים הספרדיים שקבלו אותו הלכו אחרי האר"י ז"ל (ר’ יצחק לוריא מהמאה החמשה עשרה מצפת) בדבקות כמו כל עם ישראל באותה תקופה. בקצרה, חוץ ממאפיינים חיצוניים (שאולי חשובים כאן לכמה מהכותבים טרוטי העיניים), כמו מראה וצורת דיבור, לא היה שום שוני בינו ובין הספרדים.

  מה קרה במאה התשעה עשרה? במאה התשעה עשרה עברה החברה היהודית באירופה תהליכי מודרניזציה, שהיו שונים באופיים, מתהליכי המודרניזציה, שעברה החברה הספרדית בארצות הקוליניאליות. תהליכים אלו, שחלחלו עמוק לתוך החברה המסורתית האשכנזית, החלו ליצור פער בין האשכנזים לספרדים. פער דומה נפער בין היהודים הפרטוגזים במערב אירופה במאה השבע עשרה לאשכנזים ‘המזרחיים’ (האוסט- יודן) הפרמיטיביים (ראה ספרו של יוסף קפלן מנוצרים חדשים ליהודים חדשים). זה לא התקיים בתרבות המסורתית, אך שינויים חלים, ולפעמים מחלחלים למקומות בלתי צפויים. הגולה הפרטוגזית ראתה את עצמה עליונה במאות ה17 ו18 על היהודים האשכנזיים, ולכן אסרה על חיתון איתם, והיהודים האשכנזיים ראו את עצמם עליונים על היהודים הספרדיים מהמזרח התיכון. בפועל, הציונות כנראה צדקה בכך, שביטלה את ההבדלים הללו כלא רלוונטיים לסיפור ההיסטורי היהודי. ההשתייכות היהודית לסיפור ההיסטורי (ואין זה משנה מה המוצא הגנאולוגי המדוייק של כל יהודי), יצרה אחדות גדולה יותר מאשר ההפרדה, שניסו לערוך גורמים שונים כמו הבונד היידישיסטי או הגולה הפרטוגזית במאה ה18 (ולצורך העניין יהודים ערביים מארץ ישראל).

  טענתי המרכזית כלפי מוני יקים, נמצאת בכך, שהוא לא מודע להיסטוריה כללית, באופן מספק, כדי לבדוק, האם התיאוריות שלו עומדות במבחן. תיאוריות נותנות תשובות לשאלות, ולפעמים כדאי לבדוק, האם הצמיחה הדמוגרפית הכללית באירופה, נותנת תשובה טובה יותר לשאלת גודלם הדמוגרפי של האשכנזים, מאשר הכנסת הכוזרים למשוואה. עם כל הכבוד לכוזרים, אינני בטוח, שמעבר לתכתובת של יוסף המלך ר’ חסדאי אבן שפרוט ותבנית עלילתית לספרו של ריה"ל, הם ממש תרמו לעם היהודי. זו הבעיה בתיאוריות קונספרטיביות. הן לא מעמיקות מספיק כדי לתת תשובות אמיתיות לבעיות שלנו. קונסיפרציה מעצם טבעה דורשת משאבים רבים מידי מכדי להיות אמיתית. ואם נשתמש בתער של אוקם, עדיף לקבל תיאוריה עם פחות משתנים, מאשר תיאוריה עמוסה במשתנים ורעועה.

 16. מיכאל לדוד: רב לאומיות מול דוגמה מחסלת יחוד הגיב:

  תודה על הצגת גישתך ביסודיות. אבל יש כאן מטא הנחה, בראש וראשונה: המאחד רב על המפריד. אך אין בנמצא אפשרות שיפוט אבסולוטית, כמה מאחד וכמה מפריד, שהרי עבור כל שני אובייקטים, ניתן ליצור קבוצה לא חסומה של נקודות להשוואה (לא חסומה: שאין לדעת מראש כמה איברים או מימדים להשוואה היא תכלול).

  בפועל, המימדים המשמשים להשוואה ברגע נתון, תלויים על מה אנו מסתכלים באותו רגע. וכך, לא הכנסת כאן כלל את המימד של המסורת הניבדלת, התרבות הניבדלת, והגנאוולוגיה הניבדלת (למשל, המסורת המפוארת של גדולי הרוח היהודים בתקופת תור הזהב של האיסלאם וכן בתקופות לפני כן. הידעת למשל, אם המימד שצץ בשנייה זאת הוא "תרומה למדע", שחוקרים אירופים ברפואה באו לקהיר, ללמוד אצל מיימונידס [כינוי הלטיני של הרמב"ם]?

  אם תסתכל על המימד של רדיפות יהודים, שהינו מימד חשוב בהיסטוריוסופיה הציונית (שאף אותו לא העלית, הגם שאתה מניח כאן, כמעט בשרירות, הנחות יסוד של היסטוריוסופיה ואידאולוגיה זאת, כגון, המטא-הנחה השרירותית "ההיסטוריה האשכנזית והספרדית לא ראו את עצמן כמנותקות זו מזו". אמירה זאת, מאחורי דווח כמו עובדתי, משכיחה מאיתנו כמה שאלות שיש לשאול כאן כמו "איפוא ניכתבה "ההיסטוריה המשותפת" הזאת, על ידי גרץ וקלוזנר במזרח אירופה, או בפאז שבמרוקו, בתימן או בבגדד?

  הרי שגם כאן הציונות מטשטשת הבדלים, מתוך דוגמה, בהבליטה תמיד שוב ושוב את פוגרום דמשק (בליבוי אזרחים בעלי דרכונים אירופיים שם), לעומת כל השאר במאות שנות תפוצה יהודית באירופה, כולל לוחמת היהודים והמוסלמים שכם אל שכם מול הצלבנים במאה ה-13, דבר שעורר גל פוגרומים וגרושי יהודים באירופה.

  ואגב, "ההיסטוריה האשכנזית והספרדית – לא ראו" זה משפט בעלמא, המורה על ישות שאינה מתקיימת במציאות, כמוהו כמשפט בעלמא אחר "כמי שעבר הכשרה רבנית, הכשרתו כללה שליטה מוחלטת בשיטות ההלכה הספרדיות כמו האשכנזיות". אין דבר יחידני וכולל כזה "הכשרה רבנית" ללא תלות אם מזרח או מערב, לא באשכנז ולא במזרח, וגם לא בהכרח בסמינרים רפורמים כהכשרה להיות רביי בעל דוקטורט (ואולי כן, אך בוודאי לא בהכשרה תורנית מסורתית, השונה יסודית, באשכנז מול ספרד).

  מצטייר ששוב אתה מאחד בשרירות, מתוך כסא המחשב, תוך הצפה בעובדות ושמות ודמויות (שלא לדבר על הפסול של שימוש בדוגמא או דמות בודדת כראייה להיקש אודות המציאות הכללית) שיש לי תחושת בטן שלפחות חלק מהדברים והשמות כאן מפוברקים, תוך וירטואוזיות כביכול בציון פרטים מזהים מפוברקים באותו שטף אסוסיאטיבי ברגע ההקלדה. מהמוח למקלדת. איני יודע אם בליצנות, או בכנות, או בשעטנז של גם זה וגם זה.

  ובעניין תער עוקם, אם כל טעונך הוא למעשה שהדוגמה הציונית דלה יותר במשתנים, בהיותה "מאחדת" קרי: מעלימה הבדלים, וזאת בשם איזה מהלך טעוני פרגמטי מובלע כי "כך עדיף לחיים בישראל", הרי בישראל המתיחויות שבטישטושי זהות ניבדלת מתפרצים החוצה לעיתים באלימות, יוצרים ניכור, תחושות עלבון ותחושות עליונות אצל המטשטשים (שאינם מפאז ובגדד אלה מאירופה), ומשמשים להשלטת נארטיבים גזעניים כסאב-טקסט. זאת בעוד על המזרחיים נאסרת הגאווה הגנאולוגית בשם "האחדות הציונית" (ראה עניין תפירת התיק לדרעי והדלגיטימציה של ש"ס בזמנו עקב "השבת עטרה ליושנה" שלהם). יש כאן בפרוש, ביוזמה הציונית הזאת, אכיפת יחסי אדנות תוך דיכוי תודעות, עם ההטפות, "למה זה חשוב". וכי לא עדיפה מודעות רב לאומית כמו במדינות כבלגיה, אוסטרליה, האיים הבריטיים וארה"ב?

 17. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון:

  אם תקרא עוד פעם משכתבתי,זה אני שאמרתי שכל
  ההשוואות האלה לא במקום,ולא משנה עם מי עושים
  את ההשוואה.פשוט,תבין משכתוב,זה לא קשה !
  למקללים הנדיבים,לא שווים אפילו חצי מילה.

 18. מכלוף הגיב:

  מוני היקר
  אשתי הפולניה,היא הדבר הטוב ביותר שקרה לי
  אבל זאת איננה הנקודה.
  אני מברך אותך על מלחמתיך בגלבלומיזם(אריה גלבלום)
  אבל מבקש ממך לא להתעלם מהפרידמניזם(אפרים פרידמן)
  ויחד עם זאת אתה צודק! לרבים מהמגיבים כאן
  יושב בבטן אריה גלבלום קטן

 19. עודד ישראלי הגיב:

  לטעמי האישי אין הכותב ניחן באינטיליגנציה גבוהה במיוחד – וזו בלשון המעטה – ובעיקר לא בחוש צדק אנושי מינימאלי.

  דוגמא יפה לחוסר היכולת השכלית של הכותב להשוות בין תופעות שונות היא ההשוואה של אחמדינג’אד עם האפיפיור והרב עובדיה יוסף, לעניין ההומוסקסואלים.
  לשיטתו של הכותב אין הבדל ביניהם – וזאת למרות שרק אצל אחמדינג’אד ההומוסקסואלים גם מוצאים להורג…
  לפי אותה שיטה "לוגית", מורה שנוזף וצועק על ילדים, דינו כרוצח סדרתי של ילדים – ובעצם להיפך. דין הרוצח כדין הנוזף – ולשניהם אף צריך לתת הזדמנות שווה לעמוד בפני כיתת תלמידים ולהציג את טענתיהם…

  גם ההשוואה של מעשי צה"ל ומעשי הציונות למעשי הנאצים – למרות כל ההיסתייגויות והאפולוגטיקה שהכותב "מתבל" אותה בהן – היא השוואה בלתי אפשרית מבחינה לוגית. הדמוניזציה של הערבים בעיני הציבור הישראלי (שאותה הוא מזכיר ומשווה לשנאה והדמוניזציה הנאצית) היא תגובה טבעית לתוקפנות הערבית – המצטיינת בעוצמת שנאה אלימות ואכזריות גבוהה במיוחד – שראשיתה עוד הרבה לפני הכיבוש, ואף לפני קום המדינה. כל עם נורמאלי היה מגיב כך – וכל חייל נורמאלי, שמנסה להגן על ביתו מפני מחבלים, ונתקל אגב כך באזרחים שונאים ואלימים השואפים להשמיד את מדינתו ולרצוח באכזריות את כל בני משפחתו עם סכין (או לפחות, כך אני פרשתי את מבטי השנאה בעיני הערבים כשהייתי חייל), עשוי לפתח איזו הנאה ושמחה לאיד מפעולת נקם כואבת, כזו או אחרת, שהוא מבצע באויביו (וראו, לדוגמא, את חגיגות הערבים במקרה של איזה פגוע מוצלח…).
  – אז מה בין כל זה ובין הוצאת מליוני יהודים חפים מכל פשע מבתיהם ברחבי אירופה – יהודים שלא הם ולא אחיהם, לא עשו או חשבו לעשות דבר לגרמניה – והשמדתם באופן מסודר, בשיטות שונות ומשונות, תוך הפקת הנאה סאדיסטית מן העניין?!?
  האם הילד היהודי זרק אי פעם אבן על חייל גרמני, שזה, האחרון, נהנה לדחוף אותו חי לקרמטוריום??? האם האם העומדת על סף בור ההריגה, שתינוק בידה, שפכה אי פעם שקית צואה ושתן על ראש החייל גרמני שירה בה ו-או סימנה בידיה אות ניצחון על עמו, ולכן הוא מחייך בתמונות אחרי שהוא יורה בה???

  בקיצור – הוא אשר טענתי:
  שתי ההשוואות שעושה הכותב לעיל, שהבאתי כאן רק כדוגמא (ויש עוד הרבה, למרבה הצער), מוכיחות כי מוחו של הכותב לוקה באיזו בעייה בעיבוד נתונים, ואינו מסוגל לערוך השוואה כמותית ואיכותית של דברים – אפילו לא ברמה של ילד בן עשר.
  מעבר לכך, ברור לחלוטין, מעצם ההשוואות הללו, שהכותב אינו מסוגל להבין ולהשוות בין מניעיהם השונים של אנשים במקרים שונים ונסיבות שונות, ושהוא נעדר כל חוש צדק אנושי – תופעה המאפיינת בעיקר פסיכופאטים וסוציופאטים – וזאת למרות שהוא מתיצב, כביכול (ורק כביכול!), לצידם של אלו שהוא מתאר כ"אנדרדוג" ו"כקורבנות"…

 20. דוד למוני (עצומה) הגיב:

  הפוסל, במומו פוסל.
  אני מצטט:
  "חוני קבלו בן הכלאיים"

  לאור דברים אלו, ולאור העקרונות של כתיבת תגובות המובאים למעלה:
  (לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי. דברים אישיים יימחקו.)
  עצומה נגד מוני יקים הגזען הביולוגי עד להוצאתו מן האתר:
  אני קורא, לכל הכותבים והמששתפים באשר הם, לא להשתתף יותר באתר ולפרסם בו דברים ותגובות כל עוד הגזען הביולוגי מוני יקים לא מוצא מן האתר ודבריו נמחקים. אנא חתמו לאות הזדהות.

  דוד

 21. מיכאל לעודד: למרות שלא עשו ליהודים דבר הגיב:

  אתה כותב: היהודים לא עשו דבר לגרמנייה".
  ניתן להוסיף: רק ישבו שם.

  אני כותב: הפלשתינאים לא עשו דבר ליהודים (האירופים הם שהרגו אותם במשך מאות שנים)

  ניתן להוסיף: הפלשתינאים רק ישבו שם, על הקרקע שלהם.

  היהודים באו על מנת לקחת את הקרקע (התיישבות). לקחת אותה מאלה שכל עוונם היא שהם ישבו שם (ושהקרקע היתה שלהם).

  ערבים מתנגדים לכך. הם לא עשו דבר ליהודים, ולמה שהיהודים יגזלו מהם את הקרקע?

  היהודים, כתגובה לתגובת ההתנגדות הערבית, מבצעים טהור אתני.

  למעשה הם מבצעים טהור אתני מקרקעות גם מבלי שהערבים (שכאמור לא עשו דבר ליהודים) מתנגדים. בזמן המנדט.

  היהודים מניחים שהערבים יתנגדו, ולכן על מנת לשלהב את מחנם למאבק הצפוי, הם עושים דמונהיזצייה של הערבי. אך גם מזעור ונאוץ שלו ("הוא פרימיטיבי, רצחני, רע. לכן לא מגיע לו לשבת על הקרקעות שלו").

  הערבים לא עשו ליהודים דבר, אבל לוקחים מהם את קניינם, רוצחים אותם, ומציגים אותם כנחותים.

  היהודים בגרמנייה לא עשו לגרמנים דבר, אבל רוצחים אותם, ומציגים אותם כנחותים.

  עכשו עודד, תגיד לי, במה אתה בדיוק מלין על גדעון?

  ועוד משהו עודד, למה אתה מתחיל את סיפורך, רק ברגע בו הערבים מגלים שנאה כלפינו, באותה נקודה בה לקחו מהם את האדמות, רצחו בהם, הציגו אותם כנחותים, וביצעו בהם אהור אתני?

  וזאת אף שהם לא עשו ליהודים דבר?

 22. גדעון ספירו הגיב:

  לאשר פרוליך,
  אני מבין מצוין את אשר אתה כותב (על אף השגיאות), אולם דומה שאתה ממהר לשכוח את שכתבת.
  שניים שלושה משפטים אחרי שהצהרת שלא צריך להשוות, אתה כותב: "כמובן שלעמדות המטורפות שלו (של אחמדינג’אד) יש הסבר, בחלקו אולי שהוא מכוער ובחלקו בגלל סיבות אחרות,כמו שגם להיטלר היו סיבות לטירוף שלו".
  מה זה? זו לא השוואה?
  ומה באשר לכיעור? אתה עדיין עומד מאחורי השטות הזו? ומה באשר לטירוף? האם גם ראשי הממשלה ושרי הביטחון לדורותיהם, כמו בגין, נתניהו, רבין, ברק, פרץ, בן אליעזר,ושאר ראשי הצבא האחראים לכיבוש האכזרי, האם גם הם ועוזריהם מטורפים? לא זכור לי כי כך התבטאת כלפיהם. דומה יש יותר מקורטוב של גזענות בהבדלים שבין התיחסותך לצמרת האיראנית לזו הישראלית-יהודית.

 23. מיכאל שרון לעודד: רוצח? הגיב:

  כתבת: "רק אצל אחמדינג’אד ההומוסקסואלים גם מוצאים להורג"…

  רגע, האם ניסחפת קצת, חלילה?

  הבא ראייה או בדל ראייה לכך שאחמדינאג’ד מוציא להורג הומוסקסואלים.

  האסוסיאציות החולפות במוחך בנושא, זה עניין פנימי שלך, אולי ראוי שתעבוד על עצמך, אולי לא. אבל זה עניין פנימי בתוככי מוחך. כל מה שאני מבקש היא ראייה שאינה משהו החולף במוחך, כלומר, ראייה ממשית (ולא על דרך הרמיזה) לרצח הומוסקסואלים באירן כיום. הבא קישור, ידיעות עיתונות המדברים על כך במפורש, המדווחות על הומוסקסואלים שהוצאו להורג באירן, נוקבות במספרם של המוצאים להורג באשמת הומוסקסואליות וכד’.

 24. לנין לעודד הגיב:

  במקום התגובה הקודמת שלי אליך שצונזרה כנראה בגלל כינויי גנאי מסוימים-
  כמה ילדים פלשתינים טבחת?
  איזה מין —- (אני מצנזר את עצמי מראש) בנאדם צריך להיות בשביל להגיע לשטחים כבושים מלאים באוכלוסיה שסובלת מדיכוי אימפריאליסטי, להיות בטוח בזה שאתה הקורבן!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ועוד להפיק הנאה מהתעללות באיכרים ופליטים(לפי הודאתך, אפילו לא מדובר בפעולות הכיבוש והטרור הרגילות, "הנורמליות", אלא בהתעללות שהיא פשע מלחמה נוראי וטירוריסטי לכל דבר, אלימות סתם, בשביל להראות להם [להם- אתה בתור הכובש רוצה להראות להם, למרות שהם אלה שצריכים להראות לך, וחבל שלא עשו]).
  יש לקוות שיום אחד תגיע (אתה, דומיך ושולחיך) למקום הראוי לך- בית כלא לפושעי מלחמה.

 25. עוד לעודד הישראלי הגיב:

  הדעות הקדומות שלך על הפלסטינים, תוצאה של שטיפת מוח ציונית, מיום שכל אחד נולד פה, ואתה מאמין כי הן עובדות, דומה בהחלט למה שהאמינו הגרמנים בתקופה הנאצית. הנאצים תלו את כל הרעות החולות כתוצאה מכוחם של היהודים וכוונתם לדחוף את העולם למלחמות שבהן תובס האומה הגרמנית ולכן מסוכנותם מצדיקה את השמדתם. (הרבה יותר מתוחכם מאשר זריקת אבן ע"י ילד יהודי – הצחקת אותי). שטיפת המוח הזאת עבדה על הגרמנים אשר רובם האמינו בה(קרא את העדויות של הנאשמים במשפטי נירנברג ועדויות אחרות). גם מבחינה זו, ההשוואה היא לכן רלוונטית עם כל ההסתייגויות המתבקשות.

 26. הוצאות להורג של הומוסקסואלים באיראן הגיב:

  גדעון ספירו, ההומניסט הדגול וחבר אמנסטי אינטרנשיונל, ‘לא שמע’ על ההוצאות להורג של הומואים בארצו של אלילו החדש כמו שהוא ‘לא שמע’ על הטיהור האתני שאלילו מבצע במיליוני ערבים בחבל אל-אחוואז (חוזיסטאן).

  הינה דו"ח מויקיפדיה:

  — קישור —

  הוצאה להורג של ‘נואפים’ – אישה ושני גברים – בממלכת אלילו של ספירו:

  — קישור —

 27. עודד למיכאל שרון הגיב:

  גם הומוסקסואלים קטינים, נערים, מוצאים להורג באיראן. תיעוד:

  — קישור —

 28. חיים ו. הגיב:

  מיכאל,

  — קישור —

  הניו יורק טיימס זה מספיק אמין או שאתה רוצה ממש וידאו של הוצאות להורג?

 29. מיכאל: טעיתם – לא רוצח הגיב:

  לחיים, הניו יורק טיימס הוא אכן מקור אמין, בניגוד לרבים אחרים.

  והנה הכתבה בניו יורק טיימס.
  — קישור —

  ההריגה המשפטית היחידה שמדווח עליה היא של שתי בני עשרה בעיר משהד.

  מתי? ב-2005.

  אם תגש להיפר לינק Mahmoud Ahmadinejad בשורה השנייה במאמר – תראה שהיבחרותו לנשיא היתה ביוני 2005.

  ואם כן, או שהדבר היה טרם כהונתו, או בתחילת כהונתו בגלל נוהג קודם כלשהו. אך מאז, אילו היו הריגות בית דין של הומוסקסואלים, למשל בשנה שעברה או בחודש האחרון, הדבר היה זוכה לכותרות זועקות, ולא היו ניזקקים ל-2005 הנ"ל הנהנית שם מבלעדיות…

  בהמשך, אם תקרא את הכתבה, הגם שמרואיינים כנראה מתנגדי המשטר, ועוד באירן, ועוד הומוסקסואלים "הצפויים למוות בכל שנייה" רק שמאז 2005 וגו’.. (ואם כך, האמנם דיקטטורה כזאת רצחנית היא אירן כרגע?) בהמשך תקרא את הדברים עצמם, ואולי תראה שזה אולי לא ממש גן עדן להומוסקסואלים, אך גם לא גיא טבח עבורם.

 30. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  אז מה אם הוציאו להורג הומו סקסואלים.
  ממתי יש להוציא להורג רק הטרו סקסואלים. חשבתי שמוציאים להורג עבריינים שעברו על החוק.
  בכלל אני נגד הוצאות להורג ,ולדעתי כל חברה צריכה להתקדם לכיוון של ביטול האקטים הברבריים של הוצאות להורג בין אם אלו ילדים שזרקו אבנים או עבריינים שהם במקרה גם הומו סקסואלים.

 31. דוד הגיב:

  וכדי שלא יחשבו, שאני מתחמק על ידי העצומה, כי אני חסר תשובה, אכתוב כאן את התשובה לטענות של גזען:

  האשכנזים לא מגוירים. אם כבר, האשכנזים באו מאיטליה כפי שמעידים שמותיהם (קולמינוס), הקשרים המשפחתיים והתרבותיים שלהם, וכל עדות אחרת. המנהג האשכנזי כמו איטליה היה מנהג ארץ ישראל הקדום הביזנטית, ולא מנהג בבל, שהונהג בספרד המוסלמית על ידי הגאונים. והדברים בולטים בפיוטים שלהם, בדיאלקט העברי השונה שלהם, ובהלכות, שלפיהם נהגו. מעבר לכך ציר ההתקדמות ההיסטורי האשכנזי היה מערב-מזרח. כלומר מצרפת ואשכנז המערביות מזרחה לפולין ואוקראינה. אם התיאוריה הכוזרית היתה תקפה ציר ההתקדמות היה אמור להיות הפוך. הגזען היה יודע זאת אם רק היה טורח להתעניין בהיסטוריה האשכנזית, ולא רק לשנוא אותם.

  מעבר לכך גם היסטוריה ספרדית הוא לא יודע. ספרד ואשכנז הם מושגים גיאוגרפיים. חוץ מבאמסטרדם ואיטליה לא חל מגע בין האיזורים. משפחות אשכנזיות וספרדיות שעברו לאיזורים גיאוגרפיים שונים קבלו עליהם את דין המקום. כתוצאה מכך המשפחה של הרבי מליבוביץ’, האשכנזי, ספרדית במקורה כפי שמעיד שם המשפחה (שינאורסון- הבן של שניאור=סניור) שברחה מספרד עם גלות ספרד ב1492 לאשכנז. שיטת הלימוד האשכנזית של בעלי התוספות פלשה לספרד ודחקה מפניה את שיטת הלימוד הספרדית של הרי"ף איבן מיגש והרמב"ם. מתקופת הרמב"ן הספרדים לומדים כפי שלמדו מהאשכנזים. ראה דברי הרמב"ן בקונטרס דינא דגרמיי- "וחכמי הצרפתים אספו רובן אל עמן. הם המורים, הם המלמדים, הם המגלים לנו כל נטמן". מי לנו גדול מהרמב"ן מברצלונה, שכל רבני הספרדים בימי הבינים- הרשב"א, ורבנו יונה גירונדי, והרא"ה, והר"נ, ורבי יוסף חביבא, והתשב"ץ, ורבי חסדאי קרקש ורבי יצחק קנפנטון ועד ‘מרן’ רבי יוסף קארו בעל השולחן ערוך, כולם היו מתלמידיו ותלמידי תלמידיו. כך שתיאור פשטני כמו "הסכימו לקבל אותם" מעלה חיוך על השפתיים של כל מי שמתמצא קצת בהוויות אביי ורבא. לא נראה לי שגזען מתמצא בהן, למרות הציטוט מהגמרא בקידושין.

  ולבסוף "ידע זה כוח" קבע רוג’ר בייקון (ארבע מאות שנה לפני שפוקו הפך את המשפט ל"כוח זה ידע"). מי שיודע קובע את מסגרת הדיון, וכתוצאה מכך משיג הגמוניה. אם גזען לא יודע מספיק, אין פלא שהוא מרגיש שמתנשאים עליו. אם גזען מעוניין לפרוץ את ההגמוניה, מומלץ לו להרחיב את הידע שלו, כדי שיוכל לנסח תיאוריות חדשות, בצורה קצת יותר מתקבלת על הדעת, מלרדת לדיוטא תחתונה של גזענות ביולוגית.

 32. אני דווקא בעד מוני הגיב:

  הוא מצחיק לאללה. אני נהנה לקרוא את ההודעות שלו בשעות הערב, כשאני חוזר מהעבודה. הוא משרה עלי נחת ורוח שעשוע.

 33. חיים ברעם הגיב:

  בוויכוח העקרוני גדעון ספירו צודק בהחלט ואני לא חושב שיש בדבריו אפולוגטיקה כלפי המשטר באירן. כדאי להבחין בין כמה דברים שונים לגמרי: אירן היא חלק מהעולם המוסלמי שבמשך דורות נחמס ונגזל בידי הקולוניאליסטים מאירופה ומארצות הברית. כאשר ניסה המנהיג האירני מוסדאק, שהיה דמוקרט מובהק, לשמור על אוצרות הטבע של ארצו בתחילת שנות החמישים מפני חברות הנפט הגדולות והמעצמות שהגנו על האינטרסים שלהן, הוא הודח בצורה משפילה. גם היום מנסה ושינגטון לרתום את ישראל למלאכה הבזויה של גזל הנפט וויסות המחירים כדי להיטיב עם מעטים על חשבון הרבים.
  כל זה איננו שייך לנושא החשוב של הרדיפות באירן, של היחס המחפיר כלפי הומואים ונשים ושל ההוצאות להורג. למרבה הצער, כפי שלמדנו היום מנאומו של שמעון פרס (הביטוי הקומוניסטי הישן "סוכן האימפריאליזם" הולם אותו להפליא) משתמשים החמסנים במגרעות החמורות של המשטר כדי להצדיק מדיניות של גזל ונישול כלכלי בסדר גודל גלובאלי. נשיא אירן הוא עבריין קטן לעומת השודד הגדול בוושינגטון ומשרתיו בישראל.

 34. חיים ו. הגיב:

  מיכאל,
  לא גיא טבח, אבל מקום מסוכן מאד.
  אין מקום לשום הגנה על המשטר האיראני, בוודאי שאין מקום לרטוריקה המכוערת שנשיא איראן בוחר להשתמש בה בכל הזדמנות שרק ניתנת לו.
  ספירו במאמר הנוכחי עושה את שהוא עושה מאז ומתמיד, קרי משווה כל משטר מטונף על פני הגלובוס למשטר הישראלי, זו דרכו מאז ומעולם וכנראה שאין אפשרות לשנות את הנוהג הנפסד הזה.
  למה הדבר דומה, אם אני אשווה את ספירו למוני יקים משוש ששניהם בוחרים להחליש טענות לגיטימיות שלהם בהריגת יתר של הטענות הללו והבאתם לכלל אבסורד. זו תהייה השוואה מכוערת משום שיקים הוא גזען די חשוך וספירו על כל מגרעותיו הוא איש שוחר שלום והומניסט.

 35. ליוליוס יעקב מא. פרח הגיב:

  אם ספירו היה ‘שומע’ על הרצח ההמוני של הומוסקסואלים באיראן הוא היה כותב על כך. המספר הידוע הוא של כ-4000 הומואים שהוצאו להורג ע"י הרפובליקה האיסלאמית בגלל נטייתם וזאת בנוסף לאלפי הנשים שהוצאו להורג בגלל דברים שקשורים ב’מוסר’.

  צריך עור של פיל במקום עור התוף כדי לא לשמוע את זעקת הנרצחים וחוצפה כדי להתייצב כמו שספירו עושה מול הציבור ולהמטיר קילוסים על אחמגינג’אד על ‘סובלנותו’ כלפי היהודים (כאשר רוב יהודי איראן נאלצו להימלט מהמדינה) נוכח עובדות כאלה. אחמדינג’אד פועל ע"פ שיטת הרמן גרינג שפרס את חסותו על יהודים שהוא היה זקוק להם בגרמניה הנאצית באימרה "אני זה שקובע מיהו יהודי". גם אחמדינג’אד ‘קובע’ מי מהיהודים שמשרתים אותו ראוי לחסדיו – המסכנים שנאלצים לחיות תחת משטרו ותחת חרב דמוקלס של משפטי ריגול ותליות פומביות או הליצנים בשטריימל שמתחבקים איתו בכנסים להכחשת השואה שבהם משתתפים מכחישים ידועים כמו הנאצי הצרפתי פוריסון.

  ספירו מעניק הכשר למי שאיים לא אחת ב’מחיקת ישראל מהמפה’ למרות שהוא יודע היטב מה משמעות ה’מחיקה’ הזאת לעם שממנו הוא בא. הוא מלא התפעלות מהופעתו של אחמדינג’אד באונ’ קולומביה – "נשיא איראן הציג את דבריו בכישרון לא מבוטל, בלי צעקות ומחוות תיאטרליים, לא מתלהם, דיבר בנחת מה שלא פגם בהחלטיות של עמדותיו". ניכר בעליל שהשנאה לישראל מעבירה כמה אנשים כאן על דעתם.

 36. יוליוס א. יעקב הגיב:

  ויכוח, ככל שיהיה חריף, צריך להתנהל בגבולות של הגינות, FAIR PLAY כמאמר האנגלים. אחד המגיבים בעילום שם, מכנה את נשיא איראן אחמדינג’אד "אלילו החדש של ספירו". זה סתם לזרוק בוץ. מה הסימוכין לכך? הרי ספירו כתב בטורו כי המשטר באיראן הוא דיקטטורה המפעילה טרור על אזרחיה. באחת התגובות הוא כתב שמדובר במשטר המפר זכויות אדם והוא מקווה כי האופוזיציה השמאלית והליברלית באיראן ובגלות תצליח להפיל את משטר האייטולות בהתקוממות עממית. איפה כאן "האליל"? עוד כותב האלמוני שספירו לא שמע על הוצאות להורג של הומוסקסואלים. על מה הוא מסתמך? ספירו לא טען כדבר הזה. ספירו רק העיר כי לא לקרא ידיעה ב-YNET על טיהור אתני של ערבים באיראן. ספירו העיר נקודה ביקורתית על המשטר באיראן שאף אחד לא התייחס אליה, והיא הכלכלה באיראן הפועלת על אדני הקפיטליזם תוך גילוי יחס מחפיר לפועלים שובתים, עד כדי שליחתם של מנהיגי שובתים למאסר. מעניין שבאתר שמאלי, חוץ מספירו איש לא התייחס לכך. איפה כאן "האליל"?
  מה שספירו עשה, הוא הצגת דברים מעט יותר מאוזנת אל מול כל ההשוואות להיטלר, שלדעתו אין להן שחר, ונועדו להכין את דעת הקהל להתקפה צבאית על איראן, שתוצאותיה יכולות להיות הרות אסון גם לישראל. לדעתי הוא גם צודק.

 37. נתן. הגיב:

  דבריו של אחמדיניג’אד על ההומוסקסואלים מזכירים את דבריו של אותו מנהיג שאמר "בארצנו אין קניבאלים,אכלנו את כולם".

 38. גדעון ספירו הגיב:

  לחוני קבלו,
  ההערה היחידה שהסכמתי איתה בתגובתך היא שחיים ברעם הוא איש ישר והגון.
  אולם אין פירוש הדבר כי מי שנמנע מלהשתתף (עד כה) בויכוח שבין מוני יקים לחולקים עליו, הוא אדם לא הגון.
  הסיבה שלא השתתפתי בויכוח היא פשוטה, כל הנושא של הכוזרים, שבוער בעצמותיו של מוני יקים, לא מעסיק אותי, ואין לו לדידי חשיבות פוליטית באשר למאבקים המתנהלים היום.
  הציונות לא נולדה אצל הכוזרים אלא בקרב יהודים במאה ה-19 בתקופה שבה הייתה התעוררות לאומית באירופה.
  לא צריך להיות מזרחי או כוזרי בכדי לעמוד על עוולות הציונות, ויש באירופה כמו באסיה באפריקה גם בישראל די והותר אנשים שיודעים להגדיר במדוייק מה עשתה הציונות לבני פלסטין.
  אני חוקל על מוני כשהוא פוטר את המזרחים מעוולות הציונות, והופך אותם לחבורת נגררים חסרי דעת במרכבה הכוזרית. המזרחים הם כבר ילדים גדולים ואלה שהחליטו להיות חלק מהמימסד הציוני נושאים באחריות לעוולות ולפשעים בדיוק כמו האשכנזים, בין אם באו מהשבט הכוזרי ובין שלא. ענין הכוזרי אינו רלבנטי גם מבחינה אחרת, שהרי מנקודת מבט הלכתית של הדת היהודית, משעה שאדם התגייר הוא שותף מלא לעם היהודי, גם למה שקרוי "הכמיהה לציון ולארץ הקודש", ואסור בכלל להזכיר לו את עברו הלא יהודי. מבחינה זו עובר מוני על איסור חמור בדת היהודית.
  לעניין בן הכלאיים: זה אינו ביטוי נאצי, אלא לקוח מתחום הבוטניקה ומדעי החיים. בחקלאות הגיע המדע להישגים אדירים כתוצאה מהכלאות. גם בעולם החי יש בני כלאיים, למשל הפרד הוא הכלאה של חמור וסוסה.
  הנאצים דווקא השתמשו בביטוי "תערובת" ("מישלינג") שהתאזרח גם במציאות הישראלית, בה מדברים על נישואי תערובת בין מזרחים לאשכנזים, או ערבים ויהודים. מכאן יובן שהמינוח של יקים בן כלאיים הוא לא רק לא מוצלח אלא גם שגוי ואני משער שהוא יותר תוצאה של אי ידיעה או חוסר תשומת לב לשונית מאשר גזענות.
  אני גם חולק על יקים כאשר הוא קובע שמותר לאיראן לפתח כל כלי נשק, גם נשק גרעיני. אז לא. לאיראן אסור לפתח נשק גרעיני משום שזאת ההתחייבות שלקחה על עצמה כשר חתמה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. מעבר לזאת אני מוכר כמי שנאבק למזרח תיכון חופשי מנשק אטומי ביולוגי וכימי, וסבור שישראל צריכה להתפרק מנשקה הגרעיני כי זהו שלב מפתח למניעת נשק גרעיני גם מאיראן ומדינות אחרות באזור.
  אני חולק על מוני יקים מהתייחסותו המזלזלת לגורלם של הומוסקסואלים באיראן.
  אם הוא באמת נציגם של המדוכאים, הוא צריך להיות הראשון שמגנה את משטר הדיכוי באיראן שבין קורבנותיו נשים, הומוסקסואלים, פועלים ומיעוטים לאומיים אחרים. אני מצפה שיתמוך באופוזיציה החילונית שמאלית ליברלית שמבקשת להפיל את משטר האייטולות ולהקים תחתיו רפובליקה דמוקרטית חופשית.
  אין לי מחלוקת עקרונית עם מוני באשר לאסון שהציונות גרמה לעם הפלסטיני. אולם הוא מדלג על סוגייה מאד מרכזית: מה עושים עם חמישה מיליון יהודים ישראלים שהתרכזו במדינת ישראל? איך הוא פותר את הסכסוך? אפילו עזמי בשארה אמר שהיהודים שהתקבצו בישראל הם ישות לאומית שזכאית להגדרה עצמית. אין מיישמים זאת וגם עושים צדק עם הפלסטינים?

 39. חוני קבלו בן הכלאיים לדוד הגיב:

  דוד – אני חייב לומר לך בצער שקולי לא יהיה חתום על העצומה שלך, על אף שאני מעריך ומוקיר את כוונותיך.
  יש לתת לאיש לדבר ולכתוב.
  יש לתת לדעותיו החשוכות והפאשיסטיות להישמע.
  אני נגד צנזורה, כל צנזורה שהיא.

  מעבר לכך, גם ברמה הפרקטית – אני חושב שיש תועלת רבה בפורקן היצרים שלו על גבי הפורום. האיש אומר את מה שרבים חושבים בליבם. הוא וורסיה מוחצנת, לא מוקצנת – זה הכל, אל תטעה…

  שים לב שחוץ מחיים ברעם (לא מפתיע, איש ישר והגון), כמדומני, אף אחד מאנשי המחנה שלו אפילו לא גינה אותו. הם מתביישים, ושותקים, ומגמגמים… אבל על טרמינולוגיה ששייכת במובהק לספרי לימוד נאצים לא מצא עדיין גדעון ספירו (למשל) מקום להתקומם…

  מעניין איך היה מגיב ספירו לו מתנחל היה מכנה בן לערבי ויהודיה בשם "בן כלאיים".
  יורד לסוף דעתי דוד?
  להיפך, שישאר, שיתבטא, שיחשוף את ערוותם.

  אני נהנה.

 40. יוליוס א. יעקב הגיב:

  לא. פרח,
  כמי שקורא את טוריו של ספירו שנים, הוא האחרון שזקוק להטפות מוסר בנושא ההומו לסבי, שהרי הוא התייצב ומתייצב לצדה של הקהילה בכל מאבק ציבורי. כאשר לפני מספר שנים נערך ביד ושם טקס זיכרון להומוסקסואלים יהודים שנרצחו בשואה, היה זה ספירו שהתקומם על דחיקתם של הומוסקסואלים לא יהודים מהטקס, שנרצחו אף הם בשואה. והיה זה ספירו שניסה לסייע להומוסקסואל פלסטיני תושב הרשות, למצוא מקלט בישראל לנוכח הסכנה הנשקפת לו באזור מגוריו, אבל ישראל נהגה באטימות וגירשה אותו חזרה לשטחים הכבושים. אינני יודע איפה היה פרח הנ"ל, כנראה עסוק באיראן במקום להיאבק כאן.
  יש מעט כותבים שהקדישו מקום כה רב בכתיבתם למאבק למען שוויון נשים בחברה המוסלמית כמו ספירו. כתיבתו גדושה בבביקורת נוקבת על משטר האייטולות באיראן.גם בטורו כאן, נראה שפרח לא קרא באמת את ספירו, הוא יוצא נגד הטרור של המשטר האיראני נגד נשים והומוסקסואלים.
  כל שהוא מדגיש, שאיראן אינה גרמניה הנאצית (כמובן שיש קווי דימיון בין כל משטרי העריצות, ומכאן גם דימיון רב בין שיטות הדיכוי באיראן לבין אלו של הכיבוש הישראלי נגד הפלסטינים).
  פרח בעצמו, שלא בכוונה כנראה, ממחיש זאת בדוגמה על גרינג שאמר "אני קובע מיהו יהודי". אם כן, אחמדינג’אד לא לקח על עצמו לפי שעה תפקיד זה ומי שקובע באיראן מיהו יהודי היא הקהילה היהודית.
  גם בלהט הויכוח צריך לדייק. ספירו לא הילל את "הסובלנות כלפיי היהודים באיראן" כפי כתב פרח, אלא כתב שבאיראן לא פיתחו תורת גזע נגד יהודים בדומה לנאצים, וכי מצב היהודים באיראן, כיום, טוב מזה של הפלסטינים בשטחים הכבושים. פרח לא סותר עובדות עלו. זה עדיין לא אומר שמצבם טוב, כי מצבם של כלל האיראנים לא טוב כתוצאה ממשטר הדיכוי.
  אשר לקטע בו מתאר ספירו את הופעתו של אחמדינג’אד בקולומביה, הוא חוזר על תאור עובדתי לו היו שותפים מרבית העיתונאים, כולל מהעיתונות הישראלית ההמונית, שהדגישו את היעילות של הופעתו בארה"ב, והנזק שהדבר עלול לרום לתעמולה הישראלית.
  באחת-מרבית הביקורת השוצפת של הכותבים כאן נגד איראן ונשיאה לא נובעת מסיבות עקרוניות אלא מקורה ביחס לישראל. אם יהפוך עורו באשר לישראל הוא יתקבל כאן כגיבור, כמו אידי אמין בשעתו. לעומתם התנגדותו של ספירו למשטר האיראני נעוצה בהשקפתו האוניברסלית בסוגיית זכויות אדם. הוא מתנגד למשטר הזה בלי קשר לישראל, כי מפרים שם זכויות אדם ומאותה סיבה הוא מתנגד גם לכיבוש הישראלי.
  ובאשר לישראל, לא נשקפת לה כל סכנה מאיראן, המצב הוא היום הפוך: לאיראן נשקפת סכנה של התקפה צבאי מצד ישראל. זו האמת.

 41. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לדוד
  איש אינו מכחיש שהיתה גם הגירה מסוימת חסרת משמעות של יהודי ספרד והמזרח לארצות הכפור האשכנזיות.
  אך הגירה זו יכולה להצדיק אולי אחוז אחד של המהפך הדמוגרפי לא יותר.
  גם ברור שבמסע ניכוסם את הדת היהודית ניזקקו האשכנזים צאצאי הכוזרים למורי דרך בדת היהודית ולכן עודדו ותמכו בהגירת כמה מחכמי הדת הספרדו/מזרחים שיעניקו להם את עקרונות הדת היהודית ולגיטימציה רבנית.
  יש לזכור שמדובר במאות שבין השמינית לאחת עשרה ,ושמדובר בעיקר בארופה המזרחית בתקופה בה טרם המציאו את ההסקה במרכזית,כמו שגם לא היו מטוסי בואינג 747 ואחרים שיואילו לקחת פריירים מארצות החום לארצות הכפור.מה גם שמבחינה פוליטית ודתית קשה למצוא כל נסיבות שיעודדו יהודי בית שני שנחו בחיק העולם הערבי מוסלמי שהיה יחסית סובלני ליהודים ,להגר לארצות הכפור הנוצריות שבהן משל השד העדתי האנטישמי,ויהודים נשרפו ועונו ברחובות.
  מדובר במהפך דמוגרפי כה דרמטי גם מבחינה מיספרית וגם מבחינה מהותית של הכנסת האלמנטים הפאגניים חסידיים לדת היהודית, שהסבריו הצולעים של דוד אינם אלא משענת קנה רצוץ.
  החזרה על טענות משתחצנות המייחסות רוב ידע לעומת בורות אינן מטיב הענין,לא התיימרתי להיות פרופסור ,אלא אדם פשוט השואל שאלות פשוטות, ולא צריך הר מלא גבבים כדי לענות לאדם פשוט כמוני ולאיים בנידויו מהגזע האנושי.
  עד כה לא מצאתי בטיעוני המתנגדים לי כל ידע חדש שבכוחו להזים את טענותי בדבר היות מרבית האשכנזים תוצר של גיור הכוזרים ואחרים.
  מעולם לא טענתי שמסקנתי זו יש בה מעין קביעת עליונות או נחיתות לגבי מערכת היחסים שבין שתי הקהילות הלאומיות הנפרדות,להיפך אני מציין שוב שהכוזרים היו אנשים מאד חכמים ואמיצים ולראיה מספרם הגדול של זוכי פרס נובל שהם ממוצא כוזרי/אשכנזי שצריך להיות גורם לגאווה ולא לבושהאיני מבין כלל וכלל למה האשכנזים כל כך מתביישים להודות בכך שהם צאצאי העם הכוזרי המפואר.
  מה שאני כן טוען הוא שעל ידי הסתרת מוצאם הכוזרי תומכים כל האשכנזים בהפצת שקר היסטורי שכביכול יש להם קשר וזיקות היסטוריות ליהודי בית שני,טיעון זה הוא מרכזי ברעיון הציוני השיקרי ,כאנטי ציוני אני רואה חובה לעצמי להסביר לעם בציון את שיקריותו של טיעון מרכזי זה.
  אין זה אומר כלל וכלל שגם אם כן היו האשכנזים צאצאי יהודי בית שני זה היה מקנה להם איזו שהיא זכות אבות קינינית על אדמות פלסטין שהן כולן של העם הפלסטיני כולל היהודים הפלסטינים.
  שונה המצב לגבי יהודי ספרד והמזרח שחיו תמיד במרחב השמי שפלסטין היתה חלק אינטגרלי ממנו.יהודים אלו באו לציון ויצאו ממנה כפי חפצם ללא כל כוונות לנשל את הפלסטינים אדוני הארץ ,כפי שזממו האשכנזים שהמיטו עלינו שנאת עולם, וכעת מתכננים לברוח עם הקופה השדודה חזרה לארצות הכפור המוסקות היטב.

 42. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לחוני קבלו בן הכילאיים.
  אולי אני קצת בור ולא בן כילאיים מלומד כמוך ,ולכן איני מבין את טרוניתך,שהרי אתה הוא שהצבעת על כך שאתה בן כילאיים וזה בלי ששאלתי אותך למוצאך ולרמת הכלאתך.
  איני מבין אם בהקשר של דבריך המושג בן כילאיים הוא בכלל מושג שלילי,אלא אם אתה חושב שאחד משני הצדדים שלך נושא מטען גנטי שלילי,אז על מה אתה מתבכיין,אולי תרוץ לחנה בבלי שתיזרוק לך חיתול רטוב בפרצוף.
  ורסיה מוחצנת ולא מוקצנת ועוד שטויות של עלוקה חסרת דעות משלה.רמזים על סיפרי לימוד נאציים שקרא חוני בילדותו ועוד גבבי שטויות בניסיון חבירה לגזען דוד המתמחה גם כן במריחת קולמוסו בשקרים והכפשות.
  חיים ברעם העלוב הגמגמן המדבר על תישפוכת פשיסטית גזענית אינו מוכן לרדת מהאולימפוס ולהסביר מה היה גזעני ופשיסטי בתגובתי,זה עוד אחד ממשפחה של מפא’יניקים שמפא’י עדיין חרוטה בנישמתו,והוא משחק את פרקליט העשוקים שאוי להם מנחת זרועו,קוזאק אמיתי אפס על ידו.
  חוני האומלל כתבת 20 שורות ולא אמרת כלום.
  בחורבן הציונות ננוחם.

 43. רועי איתן: הערה ליוליוס א. יעקב הגיב:

  הביקורת של גדעון ספירו על נשיא איראן נשמעת מאוד ידידותית, כמעט חברית, כמו על איזה חבר טועה או לא מודע לטעויותיו ולא כמו על טרוריסט עריץ ורוצח שידיו מגואלות בדם רבבות חפים מפשע. אפולוגטיקה לשמה. כקורא ותיק של ספירו תוכל להשוות את ביקורתו החברית על נשיא לקיתונות של חרפות שהוא מטיח בנשיא ארה"ב למשל.

  הבה נקרא:

  "הצהרותיו בזכות המחקר המדעי כמו בזכות דמוקרטיה ושוויון, נשמעו מעט חלולות…" (מילת המפתח היא ‘מעט’)

  "בעניין זה די לנו במצבם של יהודי איראן, שהוא מבחינות רבות טוב יותר מזה של אזרחי ישראל הפלסטינים, ובוודאי הרבה יותר טוב ממצבם של הפלסטינים בשטחים הכבושים. המשטר באיראן ואחמדינג’אד אישית מעולם לא פיתחו תורת גזע המציגה את היהודים, או קבוצה אתנית אחרת, כנחותים. בהשוואה למופקדים על הכיבוש והדיכוי הישראלי נגד העם הפלסטיני, אכזריותו אפילו מתגמדת קמעה." מצב יהודי איראן טוב ממצב הערבים בישראל? האם הם יכולים לקיים קשרים חופשיים עם בני עמם ומשפחותיהם בחו"ל? האם הם נהנים מחופש ביטוי, התאגדות, תנועה? הלא כל השומע יצחק.

  "הדוגמה הדתית הובילה אותו להצהרה המביכה שבאיראן אין הומוסקסואלים, שהזכירה לי הצהרות דומות של רבנים בישראל על המתרחש בישיבות עליהן הם מופקדים. בסוגייה זו אין הבדל בין אחמדינג’אד, האפיפיור והרב עובדיה יוסף." ‘הצהרה מביכה’ מפי מי שמוציא הומוסקסואלים להורג? אותו הוא משווה לרב עובדיה ולאפיפיור?

  "גם בעניין בו אוהבים אצלנו מאוד לחזור עליו, "השמדת ישראל", לא שמענו ממנו מלה בכיוון זה. הוא הציע משאל עם בו ישתתפו "ערבים ויהודים פלסטינים" כהגדרתו, על מנת לקבוע במשותף את גורלם בפלסטין. אם כן לא השמדת ישראל אלא גרסה איראנית להקמת מדינת כל אזרחיה, עקרון בו תומכים ישראלים רבים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים." ספירו ‘שוכח’ לציין שבמשאל של נשיא איראן אמורים להשתתף כל הפליטים הערבים שהוא עצמו מתנגד לחזרתם כי הוא יודע שזה סופה של ישראל.

  "באשר לשואה, ניכר כי חסר בצוותו איש שיסביר לו כללי יסוד בנושא…הטעות שלו, שלא הפנים כי נושא השואה חורג הרבה מעבר ליהודים, ישראל ואמריקה…

  נשיא איראן קצת מיתמם כשהוא שואל אנשי מדע, מדוע לא לחקור עוד ועוד בנושא השואה, שהרי תמיד מתגלים דברים חדשים. במישור העקרוני זה בוודאי נכון. יועץ נבון היה מסביר לנשיא איראן, כי חקירה נוספת אין פירושה לגמד את האירוע, אלא דווקא לגלות בו פנים נוספות"

  החבר אחמדינג’אד, ניתן לתקן את הטעות בחוסר ההפנמה שלך ע"י יועץ טוב בצוותך לענייני שואה והסברה מתאימה…

  וכו’ וכו’.

 44. מ: דוד, אתה נראה כשרלטן מסוכן ורמאי הגיב:

  ראשית: הבא קישור, שנוכל לקרוא כולנו, קישור למשפט הבא שלך:

  ראה דברי הרמב"ן בקונטרס דינא דגרמיי- "וחכמי הצרפתים אספו רובן אל עמן. הם המורים, הם המלמדים, הם המגלים לנו כל נטמן".

  מי לנו גדול מהרמב"ן מברצלונה, שכל רבני הספרדים בימי הבינים- הרשב"א, ורבנו יונה גירונדי, והרא"ה, והר"נ, ורבי יוסף חביבא, והתשב"ץ, ורבי חסדאי קרקש ורבי יצחק קנפנטון ועד ‘מרן’ רבי יוסף קארו בעל השולחן ערוך, כולם היו מתלמידיו ותלמידי תלמידיו".

  איני מתמצא, וכנראה גם רבים כאן, אולי כולם ולא רק "מוני בתחתיות המדרגה" כדבריך, ב"עובדות" שאתה מביא לנו.

  אבל למשל, האם הגישה הקבליסטית של הבאבות ממרקש, ינקה מחכמי צרפת? הפילפול המבלפף שלך כמעט היפנט אותי, וואו, ואני לא ידעתי.

  אבל במשנהו ניתן היה לאמר: דבריך אינם עומדים במבחן השכל הישר הפשוט. זה נשמע לאוזני יותר מכל כמו מלל זריז של סוכן מכירות, המציף אותי בעובדות, שמעולם לא שמעתי עליהם, כולם פרי איתורו באותו רגע. יש מאלתרי ג’ז ויש מאלתרי בלופריי, רק שהאחרונים הם בעלי טכניקות השאה מיוחדות (כגון שימוש לחילופין בליצנות ורצינות, ושאר דברים הפונים לרצוננו שהעניינים יתיישרו).

  במה אתה שונה מעבמולוג המציף אותנו במידע עובדתי רב? הלא עלכל הערה שלנו, הוא פורץ בגל חדש של עובדות.

  שרלטנות דוד זה שם המשחק כאן, אני אולי לא מומחה גדול בהסטוריה של הרמב"ן (הגם שתוך שניות אוכל למצוא מידע בנושא באינטרנט, רק מה, לא מסוג המידע שאתה מביא, אתה הלא מגלה לנו "דברים חדשים"), אבל אני כן מומחה בדפוסים החוזרים ונישנים בטקסטים שכותבים שרלטנים, אני מה זה מגלה אותם בשנייה, מריח אותם (מריח אותם – הרי לך ביטוי גזעני – הלאה הנוכלים, ולנוכלות יש ריח). ו

  הגימיק כאן הוא לאמר איזה פסוק מוכר ולהזכיר שם מוכר, קרא מאמרים שלי תחת הכותרות "גמביט השרלטן" וכיוצא באילה – לך לגוגל).

  נכון, גם פוקו הביא ידע אפיזודי ולא קנוני, אבל ידע אמיתי, אומרים שהיו תלמידים שהעסיק אותם בזה, היה לו תקציב, אתה דל תקציב מחקר ואתה לכן מבלפף. ועוד משהו, אתה לא פוקו. היו לו תאוריות נהדרות, ןאילו דבריך – כדומן על פני השדה, בלי טעם ובלי ריח, רק שרלטנות מטורפת הנראית כצינית, ולעיתים עושה לנו חסד ועוטה סבר רציני. עופה נא מכאן.ותעשה עימנו חסד, ותודה על טירחתך.

  מ.ש.

 45. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לגידעון ספירו.
  כתבת שנושא הכוזרים אינו רלוונטי,אולי כאשכנזי זה לא בוער בעצמותיך אבל עצמותי שונות משלך ,וכמו שלא בוער לך העוול המתמשך זה 120 שנות ציונות כלפי הספרדו/מזרחים, כך גם לא בוער לך הנושא הכוזרי.
  להדביק לנו הספרדים את עוולות הציונות האשכנזית הקולוניאליסטית זה הוספת חטא על פשע,לאחר שהשמאל הציוני השתתף במסע הרמיה להעלות את המזרחיים כדי שישמשו ככח עבודה זול עבור האיכרים האשכנזים,ואחרי ששטפו לנו את המוח בסיסמאות לאומניות וגייסו אותנו בכוח לצבא הציוני, בא גידעון ספירו האינטלקטואל המורם מעם ומאשים את הקורבנות.
  זה כמו להאשים את יהודי ארופה בשואה משום שהיו כמה קאפואים ויודנראטים,במצב של דיכוי מר ספירו יש תמיד משתפי פעולה עם המדכא.
  תודה על הארתך המלומדת בענין המושג "בן כילאיים" שכחתי שכשמדברים עם אשכנזים צריך להביא מילון אבן שושן ולבדוק כל מילה ומילה.
  בענין הנשק הגרעיני עמדתי הנחרצת היא שיש לפרז את העולם כ ו ל ו מנשק איום זה, ביחס להתחמשות של איראן אמרתי לא פעם שכל עוד ישראל מכניסה את השימוש בנשק זה כאיום נגד העולם הערבי, אז זה פותח את הפתח גם לכל מדינה באזור להתחמש בנשק גרעיני, ואדרבא שהאיום האיראני בנושא ישמש כמאיץ לפרוז גרעיני.
  מי מזלזל בזכויות ההומוסקסואלים באיראן או בזכויות הג’ינג’ים בטימבוקטו ביקשתי רק לתת קצת פרופורציה לנושא, ושהשמאל הנאור שכל כך קנאי לזכויות ההומוסקסואלים באיראן יגלה קצת רגישות לזכויות הספרדו/מזרחים בישראל,אבל כנראה שזה מאבק אבוד.
  הציונות גרמה אסון לא רק לפלסטינים כפי שאתה טוען אלא גם לספרדו/מזרחים שעבורנו ועבור הפלסטינים הוקמה "מדינת כל ענייה הצבועה שחור" , אבל אתה גידעון וחבריך השמאלנים לא סופרים אותנו בכלל ,רק זורקים עלינו ספרים עבשים של מארקס וטרוצקי שמאד רלוונטיים למצב פה ועכשיו.
  בענין אמירתו של עזמי בישארה שאתה מצטט לפיה הוא מכיר בחמש מיליון היהודים כישות לאומית תרשה לי לחלוק על אמירה זו שקשה לי לקבל שבאמת יצאה מפיו.איני מכיר בכל ישות לאומית המבוססת על שייכות דתית, לא יהודית ,לא מוסלמית ולא מגפיים. חמשת מיליון האזרחים הלא פלסטינים מחציתם אשכנזים בעלי דרכונים כפולים היושבים על מזוודות ומחכים לעוף חזרה לארופה אהובתם אחרי שגמרו לשדוד את קופת המדינה ונכסיה.אלו מבינהם שלא קנו מזוודות ומשוחררים מתסביכים גזעניים ומוכנים לחיות חיי שיוויון שלום וצדק יכולים להיות חלק מפיתרון שיתקבל על דעתם של אדוני הארץ העם הפלסטיני.
  הציבור הספרדו/מזרחי שלא כמו האשכנזים הוא ציבור ילידי שתמיד היה במזה’ת שהיתה יחידה גאוגרפית אחת ממרוקו עד אירן ולכן הם חלק מהמרחב השמי ולא קולוניאליסטים כוזרו/אשכנזים שפלשו מארצות הכפור.

 46. יוליוס א. יעקב הגיב:

  לרועי איתן,
  ספירו בוודאי רווה נחת מכך שהיית נדיב בציטוטים מתוך טורו, אבל דחילק, אם כבר, תעשה עבודה שלמה. אל תשאיר בחוץ את קטעי הביקורת הקשים שכתב על המשטר באיראן, כינה אותו דיקטטורה המפעילה משטר טרור על אזרחיו, יצא נגד ההתעללות בנשים ובפועלים שובתים. זה כמו נמחק אצלך.
  בענין יהודי איראן כתב כי מבחינות רבות מצבם טוב מהפלסטינים אזרחי ישראל. לא סתרת זאת. תבדוק אם יש באיראן מקבילה איראנית לקק"ל שאוסרת על יהודים להחזיק בקרקע איראנית. תבדוק אם יש חוק המטיל איסור על יהודי איראן להינשא לבן/בת זוג יהודים מחוץ לאיראן ולהביאם לאיראן, בדומה לחוק הנירנברגי הישראלי האוסר על אזרחי ישראל הפלסטינים לחיות עם בני/ות זוגם מהשטחים הכבושים בישראל.
  לגבי הרעיון של משאל עם הכולל יהודים ופלסטינים, גם אני חושב שיש לשתף בו את הפלסטינים שגורשו מישראל ב-1948 וחיים במחנות פליטים כבר 60 שנים.
  פרופ’ יחזקאל דרור,(מכהן כיום כחבר ועדת וינוגרד) הציע במאמר בהארץ (9 באוקטובר 2007) להעניק ליהודי העולם זכות השתתפות בהכרעות פוליטיות של מדינת ישראל. ליהודים שמעולם לא חיו כאן, כן, ולפלסטינים שגורשו מכאן לא? גזענות בנוסח רועי איתן שבוודאי אינו לבד בתחום זה.

 47. אברהם אבינו הגיב:

  רבותי ,
  אין לכם, כנראה, מה לעשות בחיים
  !

 48. מוני יקים האנטי ציוני הגיב:

  לגדעון ספירו ולקבלו.
  זה לא מפחיד אותי כלל וכלל שבגדה המשעממת יקראו לי גזען אנטי אשכנזי,וזה די אופייני לאבירי השמאל שמלחמה בגזענות תהוך לגילוי של גזענות כדי שלא יהיה צורך להתמודד עם הנושא.
  וכך גדעון וחברו ההגון ברעם וקבלו קברו את הנושא קבורת חמור בן כילאיים.
  לא מבין איך אחרי 120 שנות גזענות והתעללות יש עדיין איזה אשכנזי תמהוני שחושב שאוהבים אותו,זה כבר מתחיל לגלוש לתחום הפורנוגרפיה.
  אתם יודעים מה ,חבורת אינטלגנטים מתוסכלים ,הגזענות הכי גדולה זה לא התבטאות זו או אחרת אלא ההתעלמות והשתיקה שלכם לנוכח מה שמתרחש יום יום ע’י חוקי הגזע של זיקני אשכנז,שנועדו להעניק לכם פריבילגיות ולנו ניחשולים.
  וקבלו וברעם וספירו ששותקים אתם אבות הגזענות.
  אגב קבלו זה לא סוס בספרדית,וסוס המוזכר לא רחוק מקבורת חמור זה לא רמז לבן כילאיים שהוא פרד שדי מזכיר את קבלו החמור.
  מכלוף אש משמאל ,גבעה 24 אינה עונה.

 49. שרה אמנו הגיב:

  יש לנו מה לעשות בחיים, בין השאר גם לכתוב ולקרוא את התגובות בגדה. הויכוח כאן הוא מעניין, מרתק ולעתים גם משעשע.

 50. עמיחי ללנין – שאלה הגיב:

  עניין תמוה הוא ואולי תוכל להאיר את עיני:
  אמרת "די ברור מהתגובה שלך שאתה לא כל כך מבין על מה אתה שח. להבא בבקשה תדאג שיהיה לך ולו ידע מינימלי על נושא כלשהו לפני שאתה הוגה בו".
  ובכן, מכיוון שלא הבאתי אף נתון שגוי או עובדה שהופרכה על ידך – אני תמה איך האמירה שלך על "ידע מינימלי" רלוונטית?
  תפיסת עולמי שונה מזו שלך, וכנראה שמי שמערער על זו שלך "אינו יודע מה הוא סח".

  מכיוון שהראית שאינך מסוגל לנהל דיון
  (לא איתי ולא עם רבקה ליסק) אז אני עוצר כאן.
  כבודו יכול לנוח על זרי הדפנה של "צידקתו" שהוכחה באופן ריק באין בני פלוגתא ראויים
  שכן חלקם בורים וחלקם פנסיונרים שלא אמורים לדעת כיצד להפעיל מחשב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים