הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באוקטובר, 2007 51 תגובות

ההתקוממות העממית בבורמה נגד דיקטטורת הגנרלים נבלמה לפי שעה. הנזירים הבודהיסטים והאזרחים האחרים שיצאו לרחובות בהפגנות לא אלימות נגד הגנרלים ובעד דמוקרטיה, ביודעם כי חייהם בסכנה לנוכח ירי פושע לעברם, הם הביטוי הנעלה והמזוקק של אומץ לב אזרחי. אין לי ספק כי בסופו של דבר רוח החופש תנצח, אולם איש אינו יודע כמה דם עוד יישפך על ידי כת הגנרלים המושחתת והעריצה עד להבסתה.

כאשר ראיתי את תמונות ההרוגים והפצועים שנפגעו מירי החיילים והשוטרים הבורמזים, חזרתי ושאלתי את עצמי, מדוע הם עושים זאת? מדוע הם מוכנים לירות על בני עמם שבעצם מפגינים גם למענם? מדוע החיילים והשוטרים לא מסרבים פקודה, נוצרים את נשקם ומצטרפים למפגינים? לכאורה דרך כה פשוטה להפיל את הדיקטטורה. ובכל זאת זה לא קורה. זו אינה רק בעיה בורמזית, היא חוצה גבולות גיאוגרפיים ולאומיים.


מדוע מוכנים מאות אלפי חיילים אמריקאים להרחיק מאות אלפי קילומטרים מביתם ולטבוח במאות אלפי עיראקים, ולפני כן במיליוני וייטנאמים? מדוע מוכנים חיילים ושוטרים סינים לפתוח באש על מפגינים בני עמם? מדוע מוכנים חיילים ישראלים, דור אחר דור כבר 40 שנים, ללחום במלחמות שולל, להיות חיל כיבוש אכזרי, לירות על אוכלוסייה אזרחית, ולהרוג יותר מאלף ילדים? מדוע מוכנים שוטרים וחיילים במצרים ובישראל להכות מפגינים נגד השלטון? מדוע מוכנים שוטרים ישראלים להרוג אזרחים ישראלים שחוסמים צירי תנועה? מדוע מוכנים חיילים רוסים לטבוח בצ’צ’נים ולהרוס את המדינה הקטנה עד שכמעט לא נותר בית שלם בבירה? מדוע מוכנים חיילים בצבאות מדינות אפריקה לבצע מעשי טבח באזרחים שמגיעים לסדרי גודל של מיליוני קורבנות? מדוע הסכימו חיילים עיראקים ללחום נגד איראן במשך 8 שנים גם לאחר שכבר ידעו שמאות אלפים מחבריהם נהרגו לשווא? מדוע מוכנים חיילים סודנים לבצע רצח-עם באזרחי דארפור שהם אזרחי מדינתם? ואלו רק דוגמאות נבחרות. מדוע מספר הסרבנים הוא כה קטן? מהו המנגנון במוח האנושי הגורם לרוב המכריע של בני אדם לציות עיוור ולנכונות לבצע מעשי אכזריות נוראים?


מי שקיוו כי מלחמת העולם השנייה והשואה האנושית שחוללה תביא לעולם שהוא תבוני והומאני יותר, נחלו עד כה אכזבה עמוקה. הסיסמה Never Again שמאוד חביבה על הפוליטיקאים היהודים בישראל, כשלה עד כה. ה-Again שוב פה, גם בישראל.


שאלות מתחום הפילוסופיה, הפסיכולוגיה והפוליטיקה.


צמח בר לתפארת היופי האנושי


בר רפאלי היא היום הדוגמנית הישראלית המצליחה בעולם. דמותה מעטרת את מיטב שבועוני האופנה, והיא נמנית עם אלה הקרויים "סלבס", אותם שמות שחוזרים ומככבים במדורי הרכילות למיניהם.


הדימוי הציבורי של דוגמניות הוא לא של נשים מהצמרת האינטלקטואלית. "תהיי יפה ותשתקי" הוא אחד הביטויים המקובלים על השוביניזם הגברי שאומץ לצערי גם על ידי אי אלו פובליציסטיות בעיתונות הפטריוטית הישראלית.


(במאמר מוסגר: תעשיית הדוגמנות והשימוש בגוף הנשי כמקדם מכירות ורווחי עתק של מעצבי אופנה וחברות רב לאומיות לא רק בתחום הלבוש, הינם סוגיות בפני עצמן ולא בהן אני דן כרגע).


והנה באה הדוגמנית בר רפאלי ושוברת סטיגמה. בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" היא התגלתה כאשה נבונה שאומרת דברי טעם: היא לא מצטערת שלא שירתה בצבא (בראוו גדול); היא לא מבינה למה אנשים צריכים להיהרג על פיסות קרקע; היא חושבת שהסיסמה "טוב למות בעד ארצנו" היא אידיוטית; היא לא חושבת שחובה לגור בישראל, יש מקומות יותר מוצלחים; היא סולדת ממלחמות דת (קטע מהראיון פורסם ב-ynet "הרווחתי בגדול שלא התגייסתי", 2/10/2007).


כולה בת 22 אבל אומרת דברים הרבה יותר חכמים מהנשיא שמעון פרס בן ה-84.


אותה בר רפאלי, שעד לראיון הייתה הדארלינג של ישראל, נתפשה כנציגת ישראל בעולם, הפכה לפתע לאויבת האומה. בעקבות הראיון החל מבול של גינויים וגידופים מאלפי טוקבקים, עיתונאים ועיתונאיות מכובדים וידועים כתבו מאמרי תוכחה נגד בר רפאלי, מרביתם גדושים במיליטריזם ושוביניזם ושפע של לגלגוג בנוסח "תני לגוף לדבר אבל תסתמי את הפה".


אינני מכיר את בר רפאלי, ואינני יודע מה יכולת הספיגה שלה. לישראל ושלוחותיה בחו"ל יכולת להזיק לבר במקצועה, ולכן לא אתפלא אם ברבות הימים היא תיסוג בנוסח המוכר של "דברים הוצאו מהקשרם" ו"לא הבינו אותי נכון". הייתכן שגם עולם הדוגמנות נשלט על ידי הלובי הישראלי?


אני מקווה שתחזיק מעמד, תיתן לגל העכור והפראי לחלוף ותמשיך בדרכה על פי מצפונה.


כוחה של שטיפת מוח


יש אימרה האומרת שאי אפשר לרמות את כל האנשים כל הזמן. זה נכון. אבל כן אפשר לרמות הרבה אנשים זמן רב, עד כדי כך שיאמינו ברמאות כאילו היתה אמת. זו כוחה של שטיפת מוח, שהיא לוקחת בדל אמת, מנפחת אותו לממדים אדירים, ואם חוזרים עליו שוב ושוב השקר מקבל רגליים.


בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20 התבססה התעמולה האנטישמית בגרמניה על הסיסמה "היהודים משתלטים על גרמניה והעולם". הכיצד יכולים יהודים להשתלט על גרמניה? כל בר דעת מבין שזה לא ייתכן. מתברר שלא. השתמשו בנתונים נכונים, כמו אחוז גבוה של יהודים ביחס לחלקם באוכלוסייה בתחומים רבים כמו תרבות, עיתונות, פוליטיקה, מסחר, רפואה, ומכאן ניפחו תעמולה אדירה לפיה היהודים מתכוונים להשתלט על גרמניה. התעמולה נקלטה, בעיקר על רקע של אבטלה ומשבר כלכלי ורבים אכן האמינו בה.


משהו דומה קורה בישראל עם הסיסמה "הבדואים משתלטים על אדמות המדינה בנגב". תעשו משאל בין יהודים בישראל ותראו כי משהו כמו 80% מאמינים כי הבדואים משתלטים על אדמות מדינה בבנייה פראית ובלתי מבוקרת.


כל אימת שמישהו מוכיח את המתנחלים על בנייה בלתי חוקית בהתנחלויות, הם מיד מורים אצבע מאשימה ושואלים "ואת ההשתלטות של הבדואים על אדמות המדינה פתרתם?".


ואכן המדינה מבצעת לאחרונה שוב ושוב פעולות הריסה ביישובי הבדואים, באותם "יישובים בלתי מוכרים" כפי שהם מכונים, וגורמת למשפחות ענפות לחיות ללא קורת גג. והכל תחת הסיסמה: "לעקור את הבנייה הבלתי חוקית על אדמות מדינה בנגב".


מצד שני מקצה המדינה נחלות קרקע גדולות ליהודים בודדים בנגב, ושוב תחת הסיסמה "לשמור על אדמות מדינה מפני השתלטות הבדואים".


שטיפת מוח זו מבוססת על עובדה או שתיים נכונות: יש בנייה בלתי חוקית של בדואים בנגב, והיא אכן מתרחבת. אלא מאי? התשתית העובדתית לא נכונה. הבדואים לא משתלטים על אדמות מדינה, המצב הוא בדיוק הפוך: המדינה השתלטה על אדמות הבדואים. אותם כפרים בלתי מוכרים, הם כאלה מכוח החלטה שרירותית של המדינה שניכסה לעצמה את קרקעותיהם. הבדואים, שנושלו מקרקעותיהם ולא נותנים להם אישורי בנייה, אנוסים לבצע בנייה בלתי חוקית, על פי החוק השרירותי עליו החליטו השודדים מהשלטון.


אימרו מעתה, היהודים לא ניסו להשתלט על גרמניה והבדואים לא משתלטים על אדמות מדינה, אלא נאחזים בקרקע שהיא שלהם.


השלטון שם כמו כאן רימה ושיקר.


תקדים שיבלי


ביום כיפור האחרון אירעה תאונת דרכים בכפר תבור. הילדה טל זינו נדרסה למוות על ידי טרקטורון נהוג בידי אסעד שיבלי, צעיר בדואי בן 20 מכבר שיבלי השכן.


אין ספק, צריך להעמיד את הנהג לדין. הוא דרס ילדה למוות ובנוסף גם נהג ללא רישיון.


גזעני המשטרה והפרקליטות החליטו לחרוש על גבו של שיבלי הערבי ולהאשים אותו ברצח. לראשונה שוקלים בישראל להעמיד לדין נהג דורס באשמת רצח.


שיבלי ומשפחתו טוענים כי הניסיון להעמידו לדין על רצח (הרשעה פירושה עונש חובה של מאסר עולם) נעשה משום שמדובר בנהג ערבי שדרס למוות ילדה יהודיה ביום כיפור.


גרסתו של הנהג לא בלתי הגיונית. הוא טוען כי נכנס לכפר במטרה להוציא כסף מכספומט וכי כלל לא היה מודע ליום כיפור. אולם משנכנס לכפר תבור בכביש הראשי, ועבר ליד בית הכנסת, המוני ילדים החלו לזרוק עליו אבנים. הוא נבהל, ניסה להימלט ובמהלך ניסיון ההיחלצות נדרסה הילדה.


מי שמכיר מה קורה בימי כיפור בישראל, יודע כי המנהג של זריקת אבנים על כלי רכב נוסעים הפך כמעט לספורט של ילדים. הם זורקים אבנים אף על אמבולנסים. הגרסה של שיבלי כי ילדים זרקו עליו אבנים נשמעת מאוד הגיונית.


מאחר ששיבלי אינו עורך דין יהודי מכובד כמו דורי קלגסברד שדרס למוות אם וילדה, והוא גם ערבי, ואבי הילדה הנדרסת הוא שוטר יהודי, תפשו עליו טרמפ וכך יוצרים תקדים שיירצה את היהודים ויעמיק את תחושת האפליה והניכור אצל הערבים.


אינני מתיימר להחליט האם להעמיד את שיבלי לדין על מוות ברשלנות, כמו עו"ד קלגסברד, או הריגה. ברור לי כי שיבלי לא התכוון לרצוח ילדה יהודייה, ולכן הרעיון להעמידו לדין על רצח הוא רעיון נפל שיש להורידו מסדר היום.

תגובות
נושאים: מאמרים

51 תגובות

  1. celebs-il.com/Adi-Himelbloy.html הגיב:

    צודקים בכל מילה!
    celebs-il.com/Adi-Himelbloy.html

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים