הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 באוקטובר, 2007 7 תגובות

הצהרה


אנו, ארגונים אזרחיים מתשע ארצות באזור הים התיכון, התכנסנו ברודוס ב-27-29 בספטמבר 2007, וניסחנו "פרוטוקול שיתוף פעולה" ליצירת ארגון גג בשם:"ים-תיכון נקי מגרעין ומנשק להשמדה המונית" (³(MN. התכנסנו על מנת להחליף תפיסות, השקפות וניסיון, אך מעל לכל כדי להביע את רצוננו לתאם את פעולותינו במסגרת ההתנגדות לאיום הגרעין באזורנו. אנו תובעים את אימוצה של פרספקטיבה חדשה ובריאה לסביבה, לחיינו שלנו ושל הפלנטה כולה.

רשת הארגונים MN³ שואפת לקיים שיח שוטף הן ברמה רעיונית והן ברמה ביצועית עם ארגוני איכות הסביבה והאקלים, על מנת ליצור מודעות משותפת לחשיבות קידום פירוזן של מדינות האזור מנשק להשמדה המונית, ועל מנת להגביר את שיתוף הפעולה בפעולות ההתנגדות למדיניות השלטת בנושא זה.

תנאי האקלים כבר החלו משתנים, התחממות כדור הארץ מאיימת על חיינו ומחירי הדלק הגיעו לשיאים חדשים. מעבר הדרגתי לשימוש באנרגיה גרעינית מוצג פעמים רבות כפתרון בטוח ויעיל לבעיות אלו. לכך אנו עונים במילותיו של של נשיא הפרלמנט הצרפתי הבלגי, מר קריסטוס דולקרידיס: "אתה לא נלחם במלריה בעזרת מגפה". אנרגיה גרעינית אינה תשובה משכנעת לפתרון בעיית האנרגיה, במיוחד באזור כמו שלנו, המועד לרעידות אדמה הרסניות. התאונה שאירעה בתחנת הכוח הגרעינית היפנית "קאשיוואזקי קאריווה", שממוקמת באיזור מאוכלס, ממחישה את הסיכון שבהקמת כורים גרעיניים באיזורים מועדים לרעשי אדמה – סיכון שבעטיו נאלצות ממשלות להוציא הון עתק על מיגון כורים גרעיניים. חוסר היציבות הפוליטית באזורנו הוא סיבה נוספת לדחיית החלופה האנרגטית האטומית. האלטרנטיבות לאנרגיה גרעינית מוכרות לכל. כל שדרוש הוא שאזרחי המדינות באיזורנו יידרשו ממשלותיהם וממקבלי ההחלטות לשנות את תפיסתם בכל הקשור לתעשיית הגרעין וליזום פעולות המקדמות אלטרנטיבות אנרגטיות לא גרעיניות. זאת ועוד: תוכניות חדשות העוסקות בפיתוח נשק גרעיני "הגנתי", שנתמכות על ידי מכלול השקפות, אמונות ועקרונות הקשורים בדיונים על מלחמות גרעיניות קצרות טווח, נושאות אותנו אל עבר מרוץ חימוש חדש, תוך יצירת סיכון גדול המביא אותנו לנקודת אל חזור: ההתחמשות עצמה היא שתוביל לאפשרות התגשמותן של נבואות המלחמות הגרעיניות, ועל כן עלינו לעצור מירוץ חימוש זה באיבו. בשחר המאה ה-21, במסגרת מירוץ ההתחמשות הגרעיני המובל על ידי ארצות הברית, נעשה שימוש בלתי פוסק באסטרטגיה של הפחדה המאפשרת לכפות את רעיון המלחמה הגרעינית כפתרון "הגיוני" לאיומים שונים, דמיוניים יותר ודמיוניים פחות.


כל הדברים האמורים לעיל מוכיחים כי ישנן סיבות ממשיות לדאגה, ויש צורך לפעול בהתאם. יש לנו גם סיבות להיות אופטימיים, שכן תיאום פעולותינו באזור מגדילה את הסיכוי לעצור את התהליך המסוכן.


אנו הסכמנו כי: • אנו נעקוב אחר ההתפתחויות בתחומי הנשק להשמדה המונית ותעשיית הגרעין, ונפרסם אותן בכל אמצעי המדיה הנגישים על מנת להביאן לידיעת הציבור.
 • אנו נקדם את השימוש במקורות אנרגיה ידידותיים לסביבה, ונפעל למיסוד אמצעי שימור אנרגיה במקביל לעידוד יצירתם של סטנדרטים אחראיים לצרכנות. נושאים אלו משפיעים ישירות על עתידם של כדור הארץ והאנושות.
 • אנו נפעל להעלאת המודעות הציבורית לחשיבות התמיכה בהפסקת פיתוחן של תעשיות גרעין ונשק להשמדה המונית, ולאיום הגלום בהם לחיים, לשלום ולסביבה.

אנו קוראים לנקיטת הפעולות הבאות: 1. על האומות המאוחדות לפעול ליצירת ועדה אופרטיבית, רב צדדית, לשם ייסוד מזרח תיכון מפורז ונקי מנשק גרעיני, כימי וביולוגי, ומכל נשק להשמדה המונית. כל הפעלת לחץ על מדינת ישראל הינו יעיל: בהיותה המדינה המזרח תיכונית היחידה שברשותה מאגר של נשק גרעיני, חייבת ישראל לחתום על הסכמי אי ההפצה (NPT) ולהסכים להפיכת תעשיות הגרעין שלה לשקופות באמצעות פתיחת מתקניה הגרעיניים החשאיים למעקב ופיקוח על ידי ארגונים הבין-לאומיים. צעד פעולה שכזה יכול להוביל לרגיעה איזורית כללית ולנסיגה איראנית מתוכנית הגרעין שלה. אירן, כמדינה חברה ושוכנת במזרח תיכון מפורז, תבלום את הגישה הפזיזה והכוחנית של מעצמות הגרעין כלפיה בעניין הכוח הגרעיני. לכל אורך התהליך נפעל לאור ההכרה ששלום ארוך טווח יהיה בר קיימא באזורנו רק כל עוד ייאכף איסור מוחלט להחזקת נשק להשמדה המונית מכל סוג.


 2. הגברת המאמצים למניעת בנייתם של שני כורים גרעיניים מסוג שעוד לא נוסה או נבדק, בּבּלֵין, בולגריה, אשר נבנים ללא התייחסות לנהלים ולתקני הבטיחות אשר נקבעו בהסכמים בינלאומיים בכל הקשור לצמצום הפגיעה הסביבתית באיזור כולו. לחץ בינלאומי רחב ימנע מחברות ומבנקים בינלאומיים מלממן את הפרויקטים – פעולות אשר הוכחו כיעילות ועל כן חשוב שיימשכו.


 3. הגברת המאמצים למניעת מימושם של פרויקטים גרעיניים בטורקיה, הן לצורכי פיתוח נשק גרעיני והן לצורכי הפקת אנרגיה, וכן להפעלת לחץ להסרת הנשק הגרעיני האמריקאי משטחים שבריבונות טורקית, יוונית ואיטלקית.


 4. כינון יוזמה בינלאומית חדשה לעצירת תוכניות להקמתן של תחנות כוח גרעיניות חדשות ברומניה, מצרים ואוקראינה. מבין מדינות אלו ראויה אוקראינה לתשומת לב מיוחדת, שכן מנהיגיה מתכננים את בניתם של עשרים ושנים כורים גרעיניים חדשים במדינה שתושביה עדיין סובלים מתוצאות האסון הנורא בצ’רנוביל.


 5. הגבלת השימוש בפחם ובנפט, שגורם להפרת האיזון האקולוגי על פני כדור הארץ ומביא להכחדתם של מינים רבים של בעלי חיים ולאיום ממשי על חייהם של בני אדם רבים. זאת במקביל לעידוד ההתייעלות בהפקת אנרגיה, שימורה, ושימוש במקורות אנרגיה בלתי מתכלים כתשובה לבעיה.

שאיפתנו היא ליצור תנועה גלובלית אנטי-גרעינית אשר תהווה ארגון גג למאות התנועות והארגונים האנטי-גרעיניים על מנת לפתוח במאבק שיצור תהודה אזרחית רחבה. זוהי התקווה היחידה נגד חשיבה מעוותת ומסוכנת שמובילה את כדור הארץ אל עבר הרס מוחלט.


חשוב להדגיש שוב, שברעיונות כמו "מלחמות גרעין לטווח קצר" אין היגיון. אנו חולקים על זכותה של כל מדינה שהיא להחזיק בטכנולוגיה גרעינית. אנו יודעים כי ממשלות רבות שותפות לדעתנו, אך למרות זאת אין אנו יכולים לסמוך על הצהרות בלבד. אנו דורשים יוזמות פוליטיות מעשיות, נקיטת פעולות ספציפיות להפחתת המתיחות ולצמצום הסיכויים למלחמות ולאסונות אקולוגיים.


אנו מתחייבים להיאבק בכל הכוח, האמונה, המסירות, תוך שמירה על סולידאריות במטרה להשיג את יעדינו.


על החתום:


Mediterranean Anti Nuclear Watch, Greece – Represented by Mr. Thanassis Anapolitanos, President of the Board


Greek Medical Association against Nuclear and Biochemical Threat, Greek Affiliate of IPPNW, Greece – Represented by Mrs. Maria Arvaniti Sotiropoulou, President of the Board


ECOTOPIA – Environmental Research and Awareness Society, Greece – Represented by Mr. Mihalis Promponas and Mr. Giannis Shizas


Eco – Corfu, Greece


Foundation for Environment and Agriculture, Bulgaria – Represented by Mrs. Albena Simeonova, President of the Board


Ecologists – Environmentalists Movement of Cyprus, Cyprus – Represented by Mrs. Chrisemily Psilogeni, Secretary on International Relations


Ecoclub, Ukraine – Represented by Mr. Andriy Martynyuk, President of the Board


Réseau Sortir du Nucléaire, France – Represented by Mr. André Lariviére, Responsible on International Relations


Israeli Committee for a Middle East Free from Atomic Biological and Chemical Weapons, Israel – Represented by Mr. Yehuda Atai and Mr. Gideon Spiro


EUROSOLAR, Turkey – The European association for renewable energy – Represented by Mrs. Isil Uyar


ATTAC-Hellas, Greece – Represented by Mr. Wayne Hall


Anti Nuclear Platform of Izmir, Turkey – Represented by Mr. Metin Erten


Turkish Greens, Turkey – Represented by Mrs. Bilge Contepe, General Spokesman


Monitor of International Organisations and Globalization, Greece – Represented by Mrs. Maria Arvaniti Sotiropoulou, Secretary General


Action des Citoyens pour le Désarmement Nucléaire (ACDN), France


ECOGNOSIA-Environmental Research and Information Center, Cyprus – Represented by Mr. Kostas Papastavros


Group of Scientists and Technicians for a Non Nuclear Future, Spain


The Greens-Green Alternative, Spain


Green Justice Association, Bulgaria – Represented by Mr. Pepo Petrov, Member of the Board


Friends of Science, Culture and Art Association, Istanbul, Turkey – Represented by Mrs. Isil Uyar

תגובות
נושאים: עדכונים

7 תגובות

 1. כן לאנרגיה גרעינית הגיב:

  זוהי אנרגיה נקיה וזולה באופן יחסי. העובדה שהיו תקלות בהפעךתה אינה צריכה למנוע פתוח מקור אנרגיה שימנע את הרס כדור הארץ בגלל שימוש בדלקים פוסילים ולא יהרוג ברעב חצי מאוכלוסית העולם ברעב בגלל שימוש בדלקים ממקורות צימחיים. ועוד הערה קטנה, הקריאה לפרז את ישראל מנשק גרעיני (שאולי יש לה ואולי לא) היא קריאת הזאבים לסלק את הכלבים ששומרים על הכבשה. תדרשו מארצות ערב להכיר בישראל יהודית ותגלו שהיא מפסיקה לפתח כלי נשק.

 2. לנין הגיב:

  דבר אחד אני לא מבין.
  מה רע בכורים גרעיניים לצרכי הפקת חשמל.
  זה נקי ולא מזהם את האויר.
  אם מבטיחים שזה יהיה בטיחותי ומוצאים פתרון לפסולת הרדיו-אקטיבית אז זה פתרון אידיאלי.

 3. קולואינדוס הגיב:

  ואילו אני, שוטה שכמותי, שני דברים איני מבין:

  עיינתי בתשומת לב ברשימת האירגונים ואישים המכובדת עד מאד החתומים על המסמך המרשים ולא מצאתי שם ולו אירגון אירני אחד או אישיות אירנית.

  האם אירן הרישמית מתנגדת לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני?

  אם כך הדבר הרי שעצם קיומם של אירגונים התומכים בפירוז האיזןר מנשק אטומי מיותר לחלוטין – שכן סירובה של אירן לפירוז כזה מעמיד את הדרישה הזו באור מגוחך.

  אגב, האם קיימים אירגונים מקבילים באירן לאירגון הישראלי שגדעון ספירו עומד בראשו?

  אם לא, מהי הסיבה לכך?

 4. לנין ל"כן לאנרגיה גרעינית" הגיב:

  רק שבמידה רבה הזאבים הם ישראל…

 5. ללנין הגיב:

  אתה טועה – ישראל היא כבשה שגידלה שינים ארוכות מאד מחסר ברירה. המתאימים שורדים כמו שאתה יודע.

 6. שי נ. הגיב:

  כל אדם המחשיב עצמו כ- "סביבתי" או מה שלא יהיה, ותומך באנרגיה אטומית הרי שהוא אותו חלק מהעדר הטרנדי הנוהר אחר המותגים הבאים. אנרגיה אטומית היא סכנה הרבה יותר גדולה לסביבה מאשר אנרגיית פחם. אנשים פשוט אבדו את שפיותם.

  כפי שחשדתי, אין כל ערך ל- "מהפכה הירוקה" ומדובר באותה גברת ואפילו ללא שינוי אדרת.

 7. איל הגיב:

  אין דרך אמיתית להציל את העולם הזה,החול בשעון כבר אוזל.
  כל אלטרנטיבה מכילה בחובה את חורבנינו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים