הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 בנובמבר, 2007 6 תגובות

ועידת חד"ש הארצית העתידה להתכנס בקרוב, חובה עליה למנף את המאבק לחיסול הכיבוש והשליטה על העם הפלסטיני. הצלחת הוועידה מותנית בהכנות המקיפות שייערכו בעוד מועד בסניפי חד"ש ברחבי הארץ.

הוועידה עתידה להתכנס בתקופה שבישראל מכהנת ממשלה, שעמוד השדרה שלה כפות בידי כוחות שפניהם למלחמה. שר הביטחון בממשלה זו אינו פוסל אפשרות של מלחמה ומציע את שותפתה של ישראל לארה"ב להתקפה על איראן. אהוד ברק הוכיח לאמריקאים את יכולתו ליזום פעולה צבאית מתגרה בתוך שטחה של סוריה ומיד לאחר אותה פעולה צבאית ליזום תמרוני צבא אל מול הגבול הסורי. כלומר, לחמם באש את הגזרה ולעטוף אותה, כביכול, במעטה של מסרים לשלום עם סוריה.


ועידת חד"ש עתידה להתכנס בצל מסע מכוער המתנהל בכנסת נגד חברי הכנסת הערביים, שהם שליחיו של הציבור שבחר בהם. למרבה הצער והבושה, במסע האיום על נוכחות נציגים ערבים בכנסת, שלמעשה זה איום על אושיות הדמוקרטיה, שותפה גם מפלגת העבודה ומנהיגה, שר הביטחון אהוד ברק. בצדק הכתירה שולמית אלוני את ברק בתואר המפוקפק של מחרחר מלחמה בדרגה של השר אביגדור ליברמן, מנהיגה של ישראל ביתנו.


אל ועידת חד"ש נגיע, כאשר אנו נמצאים כיום בסחרור של מזרח-תיכון המובל על ידי ממשל בוש לוועידה הזויה, שבאה לדבר כביכול על שלום. וזאת מבלי שממשלת ישראל מפנימה שרק סיום הכיבוש והחזרה אל גבולות 67′ והקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל יביאו לתוצאה המיוחלת – שלום וביטחון. הממשלה חייבת להפנים שהכרחי לפנות את כל ההתנחלויות ולראות בירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית, אם היא באמת ובתמים רוצה להגיע לשלום, ולא להשלות את העם בישראל ואת העם הפלסטיני בעוד ועידה עקרה.


ועידת חד"ש תתכנס אחרי שחלפה יותר משנה מאז המלחמה שיזמה ישראל נגד לבנון. מלחמה שלא השיגה את היעדים שהעמידו אלו שהציתו אותה. השבויים הישראלים לא חזרו לביתם, כי ממשלת ישראל אינה נוקטת בדרך של ממשלה חפצת שלום, היא אינה מחליטה החלטה אמיצה המחייבת שחרורם של אסירים ערבים ולבנוניים. במקום לעלות על הנתיב שעשוי להביא אותנו אל השלום המיוחל, בוחרת ישראל במודע בהמשך מסע הדמים בשטחים הכבושים. היא גם הוכיחה שלא הדאגה לשבויים מנחה אותה, אלא המחויבות לאינטרסים זרים של ממשל בוש. ממשלת ישראל יודעת היטב מה יש לעשות כדי לשחרר את השבויים, אך ביודעין היא בוחרת לה אלטרנטיבות מפוקפקות.


במציאות זו מחויבת חד"ש לשידוד מערכות מקיף בכל סניפיה. עיקר המאמץ יש להפנות לצירוף מרכיבים נוספים לחד"ש. יש לחתור לצירופם של ארגונים חברתיים וארגוני שלום הפועלים כיום בציבור היהודי והערבי. חייבים לדאוג ולהבטיח את העצמאות הארגונית של חד"ש. אני מאחל לחד"ש שתגיע לוועידתה כאשר ארגונים חברתיים, ארגוני שלום וחברי מפלגות אחרות ימצאו את דרכם אליה.


אני יכול להעיד, כמי שהיה אחד מארבעת חברי הוועדה המייסדת של חד"ש, שכללה את מאיר וילנר, תופיק טובי, אמיל תומא, שהקו שהנחה אותנו היה לחתור למצע המבוסס על מכנה פוליטי משותף, ולגלות סובלנות רבה במגעים עם מרכיבים שונים כדי להרחיב את מעגלי המצטרפים לחזית. מאז שקמה חד"ש לא היתה שום כוונה לראות בחד"ש סניף משנה של מק"י, הגם שלמק"י יש חלק נכבד ומשמעותי בהקמתה של חד"ש.


לקראת הוועידה יש להגביר את הפעילות בסניפים, ולבחון בכל סניף אפשרות של צירוף ארגונים חברתיים מקומיים, שמוכנים לקבל את המצע של חד"ש.


מארגני ועידת חד"ש חייבים לתת את דעתם שהכנס יהיה גם כנס מכין חשוב לקראת הבחירות המוניציפאליות, העתידות להתקיים בעוד כשנה, וכן גם לקראת הבחירות לכנסת.


אני מוצא לנכון להסב את תשומת הלב של החברים בהנהגת חד"ש, שהפרסומים העתידים לצאת לציבור הרחב חייבים להיות רק בשם הנהלת חד"ש בלבד, ואילו לכל מרכיב פוליטי שמורה לו הזכות להוציא פרסום בשמו. ברור שפרסום של אחד ממרכיבי החזית נושא אך ורק את שמו ולא את שמה של חד"ש.


חובה על כל השותפים לחזית לכבד עקרונות ועמדות שהן יחודיות ומאפיינות גורם פוליטי זה או אחר שהצטרף לחזית ומכבד את המכנה המשותף, שבא לידי ביטוי במצע של חד"ש.


אני מתייחס בכובד ראש להערות אלו לא כאל הערות טכניות, אלא כהערות המתייחסות למהות, שעשויה להבטיח את פעילותה והצלחתה של חד"ש, ובעיקר להגיע להרחבת שורותיה לקראת המערכות הקשות הצפויות לנו.

תגובות
נושאים: עדכונים

6 תגובות

 1. אביב הגיב:

  אני מסכים עם כל מילה של הכותב, שיש לו בודאי זכויות רבות.
  אבל מה לעשות החיים הם יותר קשים מהרעיונות, שלעתים הם שמימיים. אבל הם יכולים להיות ארציים, רק אם ישנה הנהגה שיש לה את היכולת לנווט ולמצוא את המגשר.
  אני מאחל לועידת חד"ש שתשכיל להעמיד הנהגה שתמשוך אליה ציבוריים יהודים וערבים ויהפכו את חד"ש לחזית שיכולה להשפיע ע לסדר היום הציבורי.

 2. ד"ר נצחונה ברלינסקי הגיב:

  בקשר ל"פעולה המתגרה" בסוריה: למרות שאני במחנה השמאל מזה שנים רבות, איני מוצאת לנכון להתנגד לפעולה המדוברת. מכל מה שפורסם באמצעי התקשורת, וגם הגינוי החפוז של צפון קוריאה, ברור שהמשטר הסורי בישל שם משהו בסגנון גרעיני, מלוכלך יותר או פחות, ולא קומפוסט (שבשבחי הכנתו הביתית כתרומה אישית צנועה למאזן האקולוגי כתבתי כבר בעבר באתרכם).

  מצטערת, אבל לא צריך לגנות אוטומטית כל דבר שצה"ל עושה, כמו שגם לא צריך לתמוך אוטומטית בכל דבר שסוריה או אש"ף או חמאס עושים.

 3. עמיר כהן: לא ברורה עמדת חד"ש ביחס לממשלת החמאס בעזה הגיב:

  מהתבטאויות של מנהיגי חד"ש ניתן היה להבין שחד"ש רואה באבו מאזן מעין בובה אמריקאית וישראלית והיא תומכת בממשלת החמאס בעזה שבה היא רואה את ממשיכת המאבק הלאומי הפלסטיני נגד הציונות.

  כמו כן כדאי היה להבהיר את עמדתה של חד"ש כלפי מק"י המואשת בהתקרבות לציונות.

  ולמי התכוון הכותב בקטע הבא?

  "אני מוצא לנכון להסב את תשומת הלב של החברים בהנהגת חד"ש, שהפרסומים העתידים לצאת לציבור הרחב חייבים להיות רק בשם הנהלת חד"ש בלבד, ואילו לכל מרכיב פוליטי שמורה לו הזכות להוציא פרסום בשמו. ברור שפרסום של אחד ממרכיבי החזית נושא אך ורק את שמו ולא את שמה של חד"ש."

  האם כוונתו למק"י?

 4. א. אבו-שפם הגיב:

  נצחונה, את מושפעת יותר מדי מהפרופגנדה הציונית-אירמפאילסטית. אני יכול להעיד (ידע אישי) שהחווה הנ"ל היתה חוה חקלאית לתפארת, ועיקר הפעילות בה היה סביב גידול חסה אורגנית. תרצי, תאמיני, לא תרצי, גם בסדר

 5. קיימת, כמובן, גם חלופה לשתי מדינות ולקו הירוק הגיב:

  לפרטים – מאמר:
  — קישור —

 6. מפלח אלגסאני הגיב:

  טוב, התקיימה הועידה. מה עכשיו?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים