הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בדצמבר, 2007 30 תגובות

המלים המפורסמות ביותר שנאמרו אי-פעם בעזה הן המשפט של שמשון הגיבור (שופטים ט"ז, 30): "תמות נפשי עם פלשתים!". לפי הסיפור התנ"כי, לפת שמשון את שני עמודי-התווך של המקדש בעיר הפלשתית והפיל את הבניין כולו על ראשו ועל יושביו. מסכם המספר התנ"כי: "ויהיו המתים אשר המית במותו רבים מאשר המית בחייו". סיפור של סבל, הרס ומוות. הוא עלול להתחדש עתה, תוך החלפת התפקידים: את המקדש יפילו הפעם פלשתים (כלומר, הפלסטינים הנקראים על שמם), ובין ההרוגים יהיו סרני ישראל.

האם תהפוך עזה למצדה הפלסטינית?


תושבי עזה חוששים. אנשי חמאס מתכוננים. ראשי צה"ל מתכוננים וגם חוששים.


זה חודשים דנים בצמרת הפוליטית והצבאית של ישראל על "הפעולה הגדולה": פלישה מאסיבית של צה"ל לעזה, כדי לשים קץ לירי הטילים אל שטח ישראל.


ראשי צה"ל, הששים בדרך כלל אלי קרב, אינם מתלהבים מהקרב הזה. לגמרי לא. הם רוצים להימנע ממנו כמעט בכל מחיר. אבל הם מתייחסים אליו באופן פטליסטי. הכול תלוי עכשיו במקרה העיוור. לדוגמה, אם ייפול מחר טיל קסאם על בית בשדרות ויהרוג משפחה שלמה, תקום בישראל צעקה שלא תותיר לממשלה, מנקודת השקפתה, ברירה אלא לתת את הפקודה.


בעיני כל מתכנן צבאי ומדיני, רצועת-עזה היא סיוט. אורכה כ-40 ק"מ, רוחבה כ-10 ק"מ. בשטח מדברי צחיח זה של 360 קמ"ר מצטופפים קרוב ל1.5 מיליון בני-אדם, כמעט כולם עניים מרודים, שאין להם מה להפסיד, ובראשם ארגון דתי-קנאי נחוש. (כדאי לזכור: במלחמת תש"ח מנה היישוב העברי בקושי 650 אלף נפש).


מזה חודשים צוברת הנהגת החמאס בעזה אמצעי-לחימה, המוברחים לרצועה דרך המנהרות הרבות מתחת לגבולה עם מצרים (כמו שאנחנו הברחנו נשק לארץ ערב מלחמת תש"ח). אמנם אין שם תותחים, אבל יש שם נשק אנטי-טנקי מסוכן מאוד.


לפי הערכת צה"ל, פלישה גדולה עלולה לעלות בחיי מאה חיילים ישראלים ואלפי לוחמים ואזרחים פלסטיניים. צה"ל יפעיל טנקים ודחפורים, והעולם יראה תמונות זוועה מחרידות – מסוג אותן תמונות שצה"ל ניסה להסתיר ושגרמו לזעקה העולמית על "טבח ג’נין" במבצע "חומת מגן".


איש אינו יכול לדעת איך תתפתח הפעולה. יתכן שההתנגדות הפלסטינית תתקפל מיד, וכל החששות מפני קורבנות ישראליים רבים יתבדו. אבל יתכן גם שעזה תהפוך למצדה פלסטינית, מין סטלינגראד בזעיר-אנפין. השבוע, באחת הפעולות "הקטנות" של צה"ל ברצועה, חדר אר-פי-ג’י פלסטיני לטנק מרכבה סימן-3, ורק בדרך נס לא נהרגו ארבעת יושביו. בקרב גדול, עקוב מדם, נסים כאלה לא בהכרח יחזרו.


בזה לא נגמר הסיוט. אין ספק שצה"ל יגבר על ההתנגדות, יהיה המחיר בשני הצדדים אשר יהיה, אולי תוך הריסת שכונות שלמות והרג המוני. אבל מה הלאה?


אם צה"ל ימהר לנטוש את הרצועה, יחזור המצב לקדמותו, וירי הקסאמים יתחדש (אם בכלל ייפסק). משמע, הפעולה כולה תהיה לשווא. אם צה"ל יישאר – והרי לא תהיה לו ברירה – יצטרך לקבל על עצמו את האחריות של משטר-כיבוש: הזנת האוכלוסייה, ניהול השירותים החברתיים, השמירה על הביטחון. כל זה בתנאים של מלחמת-גרילה מתמשכת ונמרצת, שיהפכו את חיי הכובשים והנכבשים לגיהינום.


עזה היתה תמיד אזור-כיבוש בעייתי. צה"ל כבר יצא משם שלוש פעמים, ובכל פעם צהלו ושמחו היוצאים. "עזה – שלום ולא להתראות!" היתה תמיד סיסמה פופולרית. כאשר עשתה ישראל שלום עם מצרים, סירבו המצרים לקבל את עזה בחזרה תחת חסותם.


אין זה מקרה ששתי האינתיפאדות פרצו בעזה. (הראשונה, שמלאו לה השבוע 20 שנה, פרצה כאשר נהג של משאית ישראלית פגע בשתי מכוניות מלאות בפועלים פלסטיניים, והדבר נראה לפלסטינים כמעשה-נקמה ישראלי מכוון. השנייה פרצה בעקבות הפרובוקציה של אריאל שרון על הר הבית וירי המשטרה במפגינים המוסלמים הנסערים).


גם תנועת החמאס, החוגגת עתה 20 שנה להיווסדה, נולדה – ולא במקרה – בעזה.


אין פלא שראשי צה"ל נרתעים מפני כיבוש עזה מחדש. אין להם חשק לשחק את תפקיד סרני פלשתים בסיפורו של שמשון פלסטיני.


הבעיה היא שאיש אינו יודע איך לצאת מהפלונטר שהשאיר אחריו אריאל שרון, יצרן הפלונטרים המדופלם.


שרון יזם את "ההתנתקות" – אחד ממעשי-האיוולת הגדולים ביותר בתולדות המדינה, הרצופות במעשי-איוולת.


שרון פירק, כזכור, את ההתנחלויות ונטש את הרצועה, מבלי להידבר עם הפלסטינים ומבלי למסור את השטח לרשות הפלסטינית. הוא לא נתן לתושבי עזה את האפשרות לחיות חיים נורמליים, אלא הפך את השטח לבית-סוהר ענקי. כל הקשר עם העולם נותק – חיל-הים ניתק את הקשר הימי, הגבול עם מצרים נחסם בפועל, נמל-התעופה נשאר הרוס, הקמת נמל ימי נמנעה בכוח. "המעבר הבטוח" בין הרצועה והגדה נותק לחלוטין, כל המעברים מן הרצועה ואליה נשארו בשליטה המוחלטת של ישראל, שפתחה וסגרה אותם כרצונה. עבודתם של רבבות פועלים עזתיים בישראל, שהרצועה כולה היתה תלויה בהכנסתם, הופסקה.


ההמשך היה בלתי-נמנע: ברצועה המנותקת השתלט החמאס, מבלי שהעסקנים חסרי-האונים ברמאללה יכלו להתערב. מהרצועה נורו טילי קאסם ופצצות מרגמה לעבר היישובים הישראליים הסמוכים, מבלי שצה"ל יכול להושיעם. אחד הצבאות הגדולים בעולם, בעל אמצעי-הלחימה המשוכללים ביותר, אינו מסוגל למנוע את השימוש בנשק הכי פרימיטיבי בעולם.


כך נוצר מעגל-קסמים שאין ממנו מוצא: הישראלים מחניקים את תושבי הרצועה, תושבי הרצועה מפציצים את שדרות, צה"ל מגיב בהריגת לוחמים ואזרחים בעזה, תושבי עזה ממטירים פצצות-מרגמה על הקיבוצים, צה"ל עורך פלישות "קטנות" והורג יום-יום ולילה-לילה לוחמים פלסטינים, החמאס מייבא נשק אנטי-טנקי משוכלל יותר – ואין לדבר סוף.


לישראלי רגיל כלל אין מושג מה קורה ברצועת-עזה. הנתק הוא מוחלט. שום ישראלי אינו יכול להיכנס לעזה, כמעט שום פלסטיני אינו יכול לצאת משם.


בישראל מתואר הסיפור כך: עשינו מעשה גדול. יצאנו מעזה. פירקנו את כל ההתנחלויות שם, למרות שזה גרם למשבר לאומי גדול. ומה קרה? רק יצאנו משם, התחילו הפלסטינים להפציץ אותנו מתוך הרצועה ולהפוך את החיים בשדרות לגיהינום. אין לנו ברירה אלא להפוך גם את החיים שלהם לגיהינום, כדי שיפסיקו.


השבוע שמעתי דו"ח מפי אחד האישים האמינים ביותר בעזה. ד"ר איאד סראג’, פסיכיאטר, פעיל-שלום ופעיל זכויות-האדם בעזה. הנה כמה מהדברים שמסר בחוג מצומצם של פעילי-שלום:


ישראל מונעת את כל היבוא לרצועה, מלבד כמות מצומצמת של כחצי תריסר מצרכים יסודיים. פעם עסקו 900 משאיות ביום ביבוא וביצוא של עזה. כיום עוסקות בכך 15 משאיות. כך אין מתירים אפילו יבוא של סבון.


המים המקומיים אינם ראויים לשתייה. ישראל אינה מתירה יבוא של מים בבקבוקים. ישראל גם אינה מתירה יבוא משאבות מים. מחיר מסנני-המים עלה מ-150 שקל ל-1,000 שקל. חלקי-חילוף למסננים אינם מצויים כלל. רק האמידים ביותר יכולים להרשות לעצמם מסננים. אולם ישראל מתירה להכניס כלור.


אין יבוא מלט. כשיש חור בתקרה, אי-אפשר לתקן. אי-אפשר להמשיך בהקמת בית-החולים לילדים, שבנייתו החלה. אין חלפים משום סוג. מכשיר רפואי שמתקלקל, אי-אפשר לתקנו. גם לא אינקובטורים לתינוקות או מכשירי דיאליזה.


חולים קשים אינם יכולים להגיע לבתי-החולים, לא בישראל, לא במצרים ולא בירדן. האישורים המעטים למעבר מתקבלים באיחור קטלני. במקרים רבים החולים פשוט נדונים למוות.


הסטודנטים אינם יכולים להגיע לאוניברסיטאות בחוץ-לארץ. אזרחים זרים שנקלעו לעזה אינם יכולים לצאת, אם יש להם תעודות-זהות פלסטיניות. גם מי שיש להם חוזי-עבודה בחו"ל אינם מורשים לצאת. לכמה פלסטינים הרשתה ישראל לצאת דרך מעבר כרם-שלום בכיוון למצרים, אך המצרים לא התירו להם להיכנס והחזירו אותם לרצועה.


כמעט כל המפעלים נסגרו ופועליהם נפלטו לרחובות, מכיוון שאינם יכולים לקבל חומרי-גלם. כך נסגר גם מפעל קוקה-קולה. אחרי 60 שנות כיבוש – תחילה המצרי, ואחר-כך הישראלי – אין מייצרים בעזה כמעט דבר מלבד תפוזים, עגבניות, תות-שדה וכדומה.


המחירים ברצועת-עזה הרקיעו שחקים – פי חמישה ופי עשרה. צורכי-המחייה יקרים עכשיו בעזה יותר מאשר בתל-אביב. השוק השחור פורח.


אז איך אנשים מתקיימים? החמולות עוזרות לבניהן כמיטב יכולתן. אנשים אמידים תומכים בקרוביהם. סוכנות אונר"א רשאית להביא מצרכי-מזון בסיסיים, והיא מחלקת אותם לפליטים, המהווים את רוב האוכלוסייה ברצועה.


האם יש מוצא אחר מהסבך חוץ מפלישה גדולה? בוודאי שיש. אבל הוא מחייב תושיה, דמיון, תעצומות-נפש ומוכנות לפעול בניגוד לתבניות המקובלות.


אפשר להשיג הפסקת-אש מיידית. לפי כל הסימנים, גם החמאס מוכן לכך, בתנאי שתהיה כללית: שני הצדדים יפסיקו את כל הפעולות הצבאיות, ובכלל זה חיסולים ממוקדים וירי הקסאמים והפצמ"רים. המעברים ייפתחו למעבר חופשי של סחורות בשני הכיוונים. המעבר בין רצועת-עזה והגדה המערבית ייפתח, וכמוהו הגבול בין הרצועה ומצרים.


רגיעה כזאת עשויה לעודד את שתי הממשלות המתחרות – הפתח בגדה והחמאס בעזה – לפתוח בהידברות מחודשת, בחסות סעודיה או מצרים, כדי לאחות את הקרע ולהקים מחדש הנהגה פלסטינית מאוחדת, המסוגלת לחתום על הסכמי-שלום.


מול "תמות נפשי עם פלשתים" צריך להציב את המלים של דילן תומאס: "ולא תהי למוות ממשלה".

תגובות
נושאים: מאמרים

30 תגובות

 1. מכלוף הגיב:

  למחרחרי המלחמה לקחו את הבייבי קרי האיום האיראני,ובאין איום לרפואה, מייצרים חדש,או לפחות מעצימים אותו
  גורלה של עזה כבר הוכרע…כל שנותר הוא לומר קדיש,על מותם של כמאתיים חיילי צה"ל בוגרי בית מדרשו של אלוף שטרן,וכמובןלהצטער על מותם של רבים רבים בעזה

 2. לנין הגיב:

  מי שרוצה להבין לאן הרוח נושבת, שיקרא את הגיבובים הנאציים-
  — קישור —

 3. למכלוף מרועי הגיב:

  האם הקסאמים הם לדעתך הם איום מומצא, משהו פרי דמיונם של "מחרחרי המלחמה"? אולי המוסד עומד מאחורי העניין הזה?
  אתה מוזמן לעשות שבת בשדרות ולהווכח.

 4. מכלוף הגיב:

  רועי אני לא צריך לעשות שבת בשדרות כדי לדעת שהמצב קשה..
  אני גם לא צריך להירשם למערכת החינוך המקומית כדי לדעת שהרמה על הפנים

  אני יודע שאתם מנוחשלים.תרבותית,כלכלית,וחברתית
  אני רק רוצה שתשאל את עצמך למה?

 5. פתרון פשוט הגיב:

  מצב הפלשתינים בעזה (גם בגדה אבל המאמר מתיחס לעזה) איום ונורא. יש סיכוי לא קטן שבפעולה צבאית ישראלית יהרגו אלפים. לכל זה יש פתרון פשוט – הם צריכים להפסיק לירות קסאמים ופצצות מרגמה. מר אבנרי והקוראים צריכים לזכור שישראל לא חסמה את מעבר הסחורות לעזה עד שהחמאס החל לתקוף את המעברים. לכן המצוקה הקשה שם אינה תוצאה של פעולה ישראלית אלא של פעולה פלשתינית. הפלשתינים צריכים להבין שלכל פעולה יש תוצאה. ימשיכו לירות – ימותו. יפסיקו לירות – יחיו. אין כאן שאלה של רוע לב או של נסיון לפגוע בפלשתינים אלא צורך וחובה פשוטים של ממשלת ישראל להגן על תושביה. לכן כמו שכתבתי קודם – הפלשתינים צריכים להפסיק לירות ולהודיע שלא יפגעו בהעברת סחורות לרצועה ובמטה קסם חייהם ישתנו לטובה.

 6. סימון TLV הגיב:

  אורי אבנרי כתמיד רואה את המצב בעיניים פקוחות.

  לדאבוננו רוב התחזיות שלו התגשמו. ראו את ההרס בחברה הישראלית בכל תחום ואת הקיטוב, את הפערים ותבינו שלא מצפה לנו עתיד מזהיר, אלא אם כן נשיג שלום. שלום אמת, שלום יציב.

 7. עלי הגיב:

  לא מצליח להבין את אבנרי !!!
  אנשי עזה בחרו בחמס והשקפת עולמם היא
  השקפת החמס הם רצו מלחמה וקיבלו
  מה שרצו.
  מטרת החמס ברורה ונאמרת בראש חוצות
  בסוף הדרך על ישראל להיעלם מהמפה

  הסיפור שהחמס מספרים
  על רצונם בהודנה לטווח ארוך תמורת
  התקפלות ישראלית מוחלטת
  גם הסיפור הזה נראה לא אמין
  יותר סביר להניח שבהזדמנות הראשונה
  יתחדש הטרור אלא שהפעם זה יהיה גוש דן
  שיופגז בקאסם ויהיו אלה מטוסי הנוסעים
  של אלעל שיופלו
  אז על מה מתבסס אבנרי ??
  כל מה שאבנרי מבטיח זו הודנה עם החמס
  וכמו שאבנרי מסיים בציטוט אז גם לי מותר
  " היהפוך כושי עורו ונמר חברברותיו ?"

 8. לעלי הגיב:

  עלי

  למה לך להרחיק עד לחמאס בעזה?

  אני אומר לך כאן ועכשיו בתל אביב, ישראל, שכאיש שמאל ישראלי (שמשפחתו יהודיה), מטרתי שבסוף הדרך ישראל תעלם.

  כשאני אומר ישראל, ואני גם כולל בזה אותך, אני מתכוון למשטר הדיכוי שמדכא מיליונים. אתה אומנם מסתכל בראי בוקר בוקר ולא רואה שם מדכא, אבל מה לעשות שמיליונים חשים דיכוי תחת המגפיים ששמך רשום עליהם.

  מטרתי העליונה שהמשטר שלך הזה ייעלם. אתה חושב במונחים של השמדה נוסח מלחמת העולם השנייה, וזו עדות על דרך מחשבתך. אני חושב על הפיכה תודעתית שתשנה פה את המציאות, כך שיום אחד שום דבר לא יהיה דומה למה שכעת. כלומר, שישראל הנוכחית, כל מה שאתה בתגובותיך עלי באתר הזה מייצג – כל אילו ייעלמו!!!

 9. דניאל הגיב:

  אכן, מצב מחריד.

  רצח-עם, ללא כל צל-של-ספק. רצח-עם, בניהולו של העם, המוסיף – עד היום!!!! – להתבכיין על רצח-העם, לו היה הוא עצמו קרבן – לפחות, ע"פ טענתו – לפני למעלה משני דורות…

  היום צפיתי ב"פופוליטיקה", בהנחיית הלאומן והמיליטאריסט החשוך עודד שחר (מראשי המשתלחים ב"""משתמטים""" בקיץ האחרון – השתלחויות, שגמלו אותי מכל הערכה שהיא כלפיו) – צפיתי בה , עד שלא יכולתי צפות עוד.

  ישבו להם כמה גנראטים, "אלופים" ו"תתי-אלופים" ו"סגני-אלופים" ו"קשקשי-אלופים" – בעלי מספיק פלאפלים על כתפיהם בעברם, על-מנת להספיק לשתי מנות פלאפל בלאפה במקום נדיב במיוחד – ודנו בשאלה, האם למגן או לא ולמה לא "נכנסים" בהם ואיך כדאי "להיכנס" בהם והשמיעו קולות של אזרחים """אומללים""", הצורחים "להיכנס בהם עכשיו!!!!!!!!!!!!!!!!!1″ – ומלבד הערונת קטנטנה, עדינה ומתנצלת, של רן אדליסט (היחיד שם שהעז, בכלל…), בדבר "אולי כדאי בכל-זאת לדבר על הודנה" – הערה שכמובן, ננזפה והושתקה מיידית, ע"י המנחה עודד שחר, בנימוק של "לא לגלוש כאן לפוליטיקה!!!" (WTF???) – מלבד הבלחונת זעירונת ובודדה-מכל זו, לא נשקלה, אפילו, עצם-האפשרות!!! לשבת, לדבר ולסגור הסכם, עם – שומו-שמיים!! – החמא"ס.

  זה פשוט היה מחריד. נורא ואיום. כלי-תשקורת מרכזי, שכל מהותו היא: זעקות בית"ריסטיות=כהניסטיות, של "מוות לערבים". פשוט, נורא ואיום.

  אז – אין מה לעשות. הציונים, מטבע-בריאתם, אינם מוכנים לשלום ואף לא לדיבורים על שלום. צריך להניח להם, כנראה, להרוס עצמם במלחמות המטומטמות שלהם, עד שיחכימו… גם גרמניה לא בחרה כיוון אחר, עד שחטפה את דרזדן… רק חבל לי על הפלשתינים – הקרבנות האמיתיים היחידים, בכל הסיפור הזה כולו.

 10. תגובה ל"לעלי" הגיב:

  לפני שנים בודדות בלבד אם היית מקשיב
  להרצאות חוקרים שחקרו את מחלת האלצהיימר
  היית מבין שאת המחלה האיומה הזו לא ניתן
  לרפא גם בעוד 50 שנה
  והנה
  בשנתיים האחרונות מסתבר שניתן לרפא אלצהיימר
  ויש התקדמות עצומה בהבנת המחלה האיומה
  למה הדבר משול
  הדבר משול לסכסוך היהודי ערבי אשר נראה
  כיום כמשימה בלתי אפשרית לפתרון אבל כנראה
  שלמחלה הזו תמצא תרופה
  משום כך הפתרון האינפנטילי שלך לפתור את הבעיה על ידי הרס אחד הצדדים יראה בעוד
  10 שנים אפילו על ידיך כפתרון מטורף
  (אם את העם הגרמני לא חיסלו לאחר מלחמות
  העולם אין שום סיבה לרצות לחסל את ישראל)

 11. תגובה לבעל התגובה הגיב:

  את העם הגרמני לא חיסלו אבל את המשטר הנאצי כן. לזאת התכוון בעל התגובה "לעלי". הסכסוך טבוע באופי הציוני-קולוניאלי של המשטר בישראל ואותו צריך לחסל לא את העם הישראלי. נכון, יש מי שלא מסוגלים להפריד בין משטר הדיכוי הישראלי לבין העם הישראלי, שהרי רוב העם תומך במשטר. כך היה גם במשטר הנאצי. ההיסטוריה הוכיחה שצריך לעשות את ההפרדה הזאת, לנתק את העם ממשטר הדיכוי למען העתיד (הטוב) של העם.

 12. עלי הגיב:

  היתה תוכנית לפזר את הגרמנים בכל המדינות
  הבעיה שזה לא ניתן לביצוע בגלל שליטת ברית המועצות בגרמניה המזרחית

  לגבי המילים המפוצצות שינוי המשטר הציוני
  כנראה שאתה מציע
  מדינה פלסטינית בגבולות 67 ומדינה דו לאומית במקום ישראל כאשר לתוך ישראל יכנסו הפליטים הפלסטינים
  ואת כל זה אתה מגדיר "טובת העם היהודי"
  מכיוון ש-99.99 אחוז מהיהודים מתנגדים
  לתוכנית "שינוי המשטר הזו"
  אז נשאר לך לקוות שחמס יבצעו את תוכניתם
  קרי
  ביצוע טיהור אתני מלווה בטבח נוראי של
  כל היהודים וההדגש הוא על המילה כל (כולל אותך)
  תיקון טעות
  חמס והפלסטינים אינם יכולים לבצע זאת
  אבל חמס פלסטינים ומדינות ערב כן יכולים
  אבל בתנאים הנוראים שיוצרו קשה להאמין שהפלסטינים יזכו למדינה
  מדינה פלסטינית תתכן רק אם ישראל תתקיים

 13. יגאל הגיב:

  קשקוש.

  חמא"ס מצהיר כל רצונו בפלסטין מוסלימית נקייה מיהודים. כל רצון לשייך את זה לדיכוי פלסטיני נופל לתעמולה של החמא"ס עצמו.

  אם הארגונים הפלסטינים היו מפנים עשירית ממרצם להביא נשק לרצועה, לטובת הבאת מצרכים אחרים, דודמת אלה שהזכרת, נראה לי שמצבם היה טוב בהרבה.

  ושוב, אבנרי מתעלם מתמונה רחבה יותר, הכוללת סיוע איראני/סעודי וכיו"ב, שרובו ככולו מםונה להתעצמות צבאית.

  ולגבי משטר האפרטהייד הישראלי – אף שלא ניתן לערער שאכן ישראל היום היא מדינה גזענית, בוודאי לכל הנוגע לאוכלוסיה בשטחים, הרי שהשינוי האוטופי המיוחל כאן עתיד להתנפץ למציאות אחרת. אנשי שמאל המייחלים למשטר דמוקרטי רב תרבותי ושוויוני לחלוטין מתעלמים מזהות לאומית של שני הצדדים. זהות זו לא תימחק בקלות, ורבות הדוגמאות על מלחמות אזרחים עקובות מדם, שלידם בסכסוך הישראלי פלסטיני הוא מלחמות של תנועות צופים.

 14. לעלי הגיב:

  כשהקמנו את הארגון היהודי קומוניסטי שלנו בתחילת שנות ה-30, הקפדנו לומר שמאבקנו הוא רק בנאצים. לא בגרמנים, כי תמיד ידענו להבחין כין גרמנים נאצים, לבין גרמנים שאינם נאצים.

  ככל שעבר הזמן, ההבחנה הזו הלכה והיטשטשה. כל גרמניה היתה נאצית, מי שהתנגד לכך – או חוסל, או הושם במחנות מעצר, או ברח.

  היה רגע שלא היה ניתן למצוא בגרמניה אף אדם המתנגד בגלוי למשטר הנאצי. לפיכך היו מי שהחלו לקרוא למאבקם מאבק בגרמניה ובעם הגרמני. קשה להאשים אותם, על אף שברור היה שהמאבק הוא בנאצים ובגרמניה הנאצית.

  נדמה לי שהנמשל ברור.

 15. עוד לעלי הגיב:

  מי שרוצה להמשיך בדרך הדיכוי והנישול הציונית צריך להפחיד ולעשות דמוניזציה של הקורבנות.
  התכנית של החמאס אינה בדיוק חלומו של כל יהודי ואפילו לא של רוב הערבים החיים בפלסטין. התכנית היא להקים מדינה מוסלמית בפלסטין שבה היהודים יהנו מזכויות של בני חסות. אפילו בתכנית הזאת שכל קיומה ביאוש הפלסטיני מהכיבוש הנמשך לפחות ששים שנה אין גירוש ודאי שלא טבח. אבל הצדקה לכל מעשי העוול הציוניים לא יכולה להיות מנומקת בפחות מזה.

 16. עלי הגיב:

  לקומוניסט שנפלט בטעות לתוך ישראל
  מוזר שאתה לא לוקח את האפשרות הסבירה יותר
  שישראל תעקור מן השורש את החמס ??
  בעוד 10 שנים לא יהיה חמס ובטח שלא תהיה
  תוכנית של החמס…………

 17. למגיב "עוד לעלי" הגיב:

  האם היית מסכים לתכנית לפיה הפלשתינאים יהנו מזכויות של "בני חסות" (לשון נקיה לאזרחים סוג ב’ עד ח’) תחת שלטון ישראל?

 18. סרחיו הגיב:

  מאמר מעניין ומאתגר! לא קל לחשוב על טיעוני נגד במקרה של אורי אבנרי!

  אולי אח"כ… נשארה רק הבעיה העכשווית: מדוע לכל הרוחות לא ניתן יותר לעשן תוך כדי שלוגמים קפה הפוך קטן בבולוואר סן-ז’רמן???

 19. אוזוג הגיב:

  התגובות כאן משעשעות אותי למדיי.
  מצד אחד גינויים חריפים לציונות , אבל מצד שני סלחנות עד כדיי סינגור על תנועת חמאס.
  אין ספק שאם המגיבים כאן לא היו צריכים "להשתמש" בתנועת חמאס כדיי לנגוד את הציונות, אז גם הזאתי הייתה חוטפת מצידם גינויים חריפים – הצביעות חוגגת

 20. מוני אמיתי הגיב:

  איך בדיוק קשור נושא העישון בבולואר סן-ז’רמן לדיון כאן?

 21. חיים ו. הגיב:

  אני למשל חושב שהתוכנית להפוך אותי לדהימי מצדיקה די הרבה אלימות מצדי כנגד יוזמיה. כמדומני שאלו כאן השופכים על הציונות אש, גופרית, זפת ונוצות מוחים לא על שחיטת הפלסטינים עד האחרון שבהם אלא דווקא על מעמדם כתושבים סוג ב’, חסרי זכויות. כנראה שאני טועה.

 22. ורדינון אבן-זוהר הגיב:

  קשור גם קשור! אם לא צרפת, אז אפילו הולנד מחזירה את השטחים הכבושים!

  — קישור —

 23. מישל הגיב:

  לגבי הולנד זאת שאלה, אבל לגבי צרפת זה נכון

  — קישור —

 24. גארציאלה סואנדרס-הארדיג’ן הגיב:

  ממתי אורופה היא מודל לחיקוי?

  הנה מה שקראתי היום והזדעזעתי — מחנות מעצר עם רבבות מהגרים לא חוקיים כלואים:

  — קישור —

 25. דניאל לגרציאלה הגיב:

  קראתי, הזדעזעתי, נחרדתי – ולהלן תגובתי שלי שם…

  דיווח זה מהווה הוכחה לכך, שהאיחוד האירופי הופך, מיום ליום ומשעה לשעה, דומה יותר ויותר, לרייך השלישי של האומה הגרמנית.

  אולם, המזעזע ביותר אינו חזרתה של אירופה לימי-גזענותה האפלים – אחרי-ככלות-הכל, יבשת נוצרית זו, הינה בגדר פושע מועד, בכל הקשור לשנאת "לא-נוצרים"-סלאש-"לא-אריים" – אלא העובדה, שכאן, באיירץ ישרוייאל, כותבים בני העם היהודי (הטוען, לפחות, כי היה קרבן, במשך מאות שנים, לאותן רדיפות עצמן מידי אותם רודפים עצמם…), תגובות כגון, "תלמדו מאירופה – תלמדו בבקשה איך הם מתמודדים עם הערבים ושאר הפולשים"… "הגיע הזמן שגם אצלנו יתחילו לפעול. זו מלחמה, ובמלחמה כמו במלחמה. הם מתחכמים לנו ואנחנו צריכים להחזיר להם באותו מטבע. האירופים מקימים מחנות בהסכמים במדינות זרות, וכך אנחנו חייבים להקים, בהסכמים, מחנות מעצר על אדמת מדינה אפריקנית"… "מדוע המסתננים הסודנים עדיין מסתובבים חופשי בארץ?"… "גם במקרים שאנשים אלו אינם פושעים הם מסוכנים לשלום הציבור", "שיחזירו אותם לארצם ואז לא יהיו מהגרים", ועוד ועוד מריעין בישין, כגון דא… לא הוספתי ולא ערכתי, הכל רק בקופי-פייסט.

  ואחרי *זה*, אחרי זה, היהודים עוד *מעיזים* להתבכיין, על ה"""שואה""", שכביכול עברו?!?

  ביום-השואה הבא, ש י מ ו ת ו שאעמוד בצפירה!!! נהפוך-הוא…

  בבחילה עזה, מכל לאומיות באשר-היא,
  ובתקווה (הולכת וגוועת), לריפוי סוציאליסטי הולם (נוסח טיטו זצ"ל) לחברתנו הגוססת,
  שלכםן,
  דני.

 26. ימי הרייך השלישי 1933 הגיב:

  מי שנמצא בשטחים יכול לראות את הפשעים שמבצעים שם מתנחלים מכל הסוגים, שטופי התלהמות נאצית בסגנון "עם ישראל". את התנהלות המשטרה והצבא התומכים בהם שפועלים אך ורק עפ"י אבחנות גזעניות. מי שנמצא בבתי משפט רואה את הסיוע שמקבלים שם המתנחלים ואת הלבנת הפשעים שמבצע הצבא והמשטרה – דין איפה ואיפה גזעני. מי שקורא את הטוקבקים באינטרנט חש את רוח התקופה, אמצע משטר הרייך השלישי בין השנים 33-39.
  לאנשי השמאל אין שום סיכוי להשפיע כאן ויחסי הכוחות לא משאירים כל סיכוי למאבק הפלסטיני שרק נותן "צידוק" למדכאים באמתלות צבועות ושקופות לרצוח גם "להסביר" את הרצח.
  יכול להיות שזה הזמן לאנשים שמתנגדים לפאשיזם הנאצי בסגנון המדינה היהודית "והדמוקרטית" לצאת מכאן ולהאבק מבחוץ. אנשי מצפן עשו את זאת בזמנו.
  שישארו אנשי "השמאל הנאור" שמגיבים גם כאן להם כנראה לא תהיה בעייה גדולה להשתלב באוירה.

 27. לנין הגיב:

  בהחלט קישור מעניין, וכמו תמיד מאלף לקרוא את התגובות של אנשי ה"שמאל" הישראלי, קוראי העיתון לאנשים חושבים.
  הנה למשל תגובה אחת טרוריסטית במיוחד (וקשה למען האמת למקמה במפה הפוליטית הישראלית, שהרי תגובה כזו יכולה להגיע מאיש הליכוד,העבודה,שינוי וכו’).
  כותב מידד-
  "אנשים הפולשים למדינתי במטרה להתנחל כאן ולגזול את העבודה מהשכבות החלשות, תוך כדי פגיעה משמעותית ברמת השכר, הם בהחלט פושעים. הגיע הזמן שגם אצלנו יתחילו לפעול. זו מלחמה, ובמלחמה כמו במלחמה. הם מתחכמים לנו ואנחנו צריכים להחזיר להם באותו מטבע. האירופים מקימים מחנות בהסכמים במדינות זרות, וכך אנחנו חייבים להקים, בהסכמים, מחנות מעצר על אדמת מדינה אפריקנית. אפשר לפתות את השלטונות שם בהטבות כספריות ולהעביר לשם את כל המסתננים אלינו מארצות אפריקה. הגיע הזמן להתחיל לפעול לפני שהבעיה הזו תתפוצץ לנו בפרצוף".

 28. דניאל – אכן הגיב:

  הצעד הטוב ביותר, לדעתי, יהיה לצאת מכאן. לצאת מארץ כנען.

  ממילא, אין הרבה בשביל מה להישאר, כך או כך… האקדמיה מחוסלת. החקלאות – כבר מזמן גמורה.

  בלי פרדסים ובלי מדעי-הרוח, מה כבר בכלל נשאר?

 29. דניאל הגיב:

  האם עליי להבין, שמערכת-הגדה תומכת בגרימת סרטן-ריאות לעוברי-אורח תמימים?

  כי אם לא, אשמח לדעת מה עבר עליכם, שפרסמתם את ה…ה…דבר הזה, של מיסייה ורדינון.

 30. ורדינון אבן-זוהר הגיב:

  והרקע ההיסטורי: מן הראוי לציין גם שחלוצי האיסור על עישון במקומות ציבוריים היו הנאצים בגרמניה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים