הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בדצמבר, 2007 2 תגובות

מפלגת השלטון של דרום אפריקה, "הקונגרס הלאומי האפריקאי" (ANC), בחרה באיש השמאל ג’ייקוב זומה למנהיגה החדש, ובכך דחתה את המשך כהונתו של נשיא המדינה, תאבו מבקי, כראש המפלגה. נצחונו של זומה סולל את דרכו של הפוליטיקאי השמאלי להנהגת המדינה ב-2009.

בשל כוחה האלקטוראלי הרב של ה-ANC, רבים הסיכויים כי נצחונו של זומה יהפוך אותו ליורש של מבקי בתפקיד הנשיאות, כאשר זה יידרש לסיים את תפקידו ב-2009. גורמים רשמיים במערכת הבחירות אמרו כי זומה זכה ב-2,239 מתוך 3,834 הקולות. הנשיא מבקי, שהתמודד על הנהגת ה-ANC בפעם השלישית, זכה ב-1,505 קולות מצירי הוועידה של הקונגרס – ועידה שנערכה בפולוקואנה שבצפון דרום אפריקה. עם ההכרזה על תוצאות הבחירות, תומכיו של זומה קפצו מכיסאותיהם בשמחה, הריעו ושרו. במרכז ועידת המפלגה עלה זומה לבמה בחיוך ומבקי חיבק אותו לפני שהלך לדרכו.


זומה, הזוכה לתמיכת האיגודים המקצועיים (COSATU) ושל המפלגה הקומוניסטית של דרום אפריקה, רץ לבחירות מול מבקי בתזמון מצוין מבחינתו, בדיוק בתקופה בה רמת האהדה הציבורית כלפי הנשיא הולכת ופוחתת – רבים בדרום אפריקה טענו כי הנשיא לא פעל במלוא המרץ לעזור למיליוני השחורים העניים במדינה. בשוקי ההון העולמיים חוששים כי זומה ישנה את המדיניות הכלכלית הניאו-ליברלית של מבקי. בנוסף, ישנם חששות גם מכך שהשנה וחצי שנותרו עד הבחירות ב-2009 יהיו מלוות בחוסר ודאות רבה, מפני שהנשיאות והנהגת המפלגה יהיו מפוצלות בין שני אישים, וכן משום שנגד זומה תלויות האשמות בעבירות שחיתות. חרף חששותיהם של המשקיעים, השר לענייני השירותים החשאים, רוני קסרילס, הצטרף לגורמים רשמיים שהכחישו את הסברה כי מדיניות המפלגה תשתנה תחת הנהגתו של זומה. קסרילס אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי "הכלכלה היא נושא מרכזי ביותר, שיטופל באופן המעמיק ביותר. אני לא סבור שיהיה שינוי במדיניות, למעט זו שתמצא דרך לסייע לעניים".


על אף שיהיה עליו לסיים את תפקידו כנשיא דרום אפריקה ב-2009, מבקי רצה להמשיך לעמוד בראשית המפלגה על מנת שלא להישאר "ברווז צולע" בפוליטיקה ולהשפיע על בחירת ממשיכו בתפקיד הנשיא, אך הוא לא הצליח בכך. לדברי סטיב פרידמן, חוקר במכון לחקר הדמוקרטיה של דרום אפריקה, "בחירתו של זומה מהווה מכשול רציני בפני המשך המדיניות הכלכלית והחברתית של מבקי. הנשיא יאלץ להתמודד עם כרסום הולך וגובר במעמדו".


מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של דרא"פ, בלאייד נזימאנדה, אמר כי מפלגתו (החברה ב"קונגרס הלאומי" מאז הקמתו) לא פירסמה כל הודעה רשמית לגבי העדפותיה ונתנה לצירי מפלגתו במסגרת הוועידה חופש בחירה "אבל ברור לכל מי המפלגה מעדיפה. הגיעה העת לשינוי המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה וזומה מייצג את אלה הדורשים זאת". זוולינסימה וואוי, מזכ"ל הקונפדרציה של האיגודים המקצועיים לא הסתיר את שמחתו לאחר בחירת זומה. וואוי עמד בראש מספר שביתות כלליות נגד המדיניות הכלכלית של מבקי. לדבריו "אילו מבקי היה נבחר שוב ליו"ר התנועה פירוש הדבר: הרס של הקונגרס הלאומי האפריקאי. אנו תומכים בזומה, אבל אין אנו מעוניינים שהוא יהפוך לשליט יחיד, אלא שהוא יהיה הגורם המלכד צוות חדש בהנהגת הקונגרס".

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. טס הגיב:

    ושום מילה על ההאשמות באונס? על שחיתותיות? על שוחדים אסטרונומים? ידיעה לוקה לחלוטין

  2. ליברל-מרקסיסט הגיב:

    פוליטיקאי מושחת וסמכותני וככל הנראה גם סוטה מין מתועב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים