הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בינואר, 2008 9 תגובות

נשיא ארה"ב ג’ורג’ בוש עומד לבקר בישראל השבוע. במסווה של מלחמה בטרור ממשיכה ארה"ב במלחמות תוקפניות בעיראק ובאפגניסטן. בעוד שמתרחבים ממדי ההרג וההרס באזורנו, מופיע בוש כדי לקדם מלחמה נגד איראן. בוש מאיים ב"מלחמת עולם שלישית גרעינית למען הגנה על ישראל" ומדיניותו עלולה להמיט אסון על כלל האנשים באזור השואפים לחיות בשלום.

בוש אחראי למדיניות ארה"ב המעניקה גיבוי פוליטי, צבאי וכלכלי מלא לממשלת אולמרט-ברק, מדיניות החוסמת כל התקדמות לשלום בין ישראל ובין העם הפלסטיני. טקסים מפוארים ופרזות נבובות אינם מסתירים את אכזריות הכיבוש ואת העמקת פעילות ההתפשטות ומעשי הסיפוח בשטחים הכבושים.


אין יום העובר בלי איומים מצד ישראל לפלוש לרצועת עזה. תוכניות הפלישה מתואמות עם ארה"ב ויש להתייחס אליהן על רקע הערכות ארה"ב ובני בריתה באזור. הפיצול הקשה בקרב העם הפלסטיני עלול לסייע לתוכניות אלה. מכאן יש להביע הערכה למאמצים של ריסון והידברות שמטרתם להתגבר על העימות בקרב הציבור הפלסטיני.


בוש, יש לך דם על הידיים – אינך אורח רצוי!

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. חגי הגיב:

  מילים כדורבנות, הן תוכנית והן לירית!

  מציע להלחין ולצרף לאלבום שירי המהפכה במזה"ת! (יש לי כבר מנגינה בראש)

 2. דוד החפש /לא לשכוח אתה שנורר הגיב:

  ישראל משנוררת כ3 מיליארד דולר מארה"ב , ואני חושב שכשנורר טוב יהא שתשפיל עיניים ותגיד תודה. אלא אם ממשל’ ישראל תחליט שהיא מוותרת על התרומה .

 3. גוני הגיב:

  נא לדייק בבקשה. בוש אמר "ארהב תגיב בחומרה אם תותקף ישראל בנשק גרעיני".
  עכשיו אודה להסבר לגבי מאמר זה: אני, כמו רוב קוראי אתר זה אני מניח, נמצאים בקצה הרחוק השמאלי של המפה הפוליטית. אבל, אבוי, גם אני לא שמח להתאבד כדי שאי אילו אייטולות ותומכיהם יעלזו כי בהשמדת ישראל "מילאו מצווה דתית והכניסו לאמריקאים" …
  עכשיו השאלה היא פשוטה: מה אמורה ארה"ב לעשות במקרה הלא כל כך דמיוני שאיראן אכן תתקוף את ישראל וכבר לא יישאר ממנה (ומקוראי האתר כולל הערבים שבהם) פליט ?
  בבקשה לא לסטות מהנושא ולכתוב, שוב, על "פשעי ישראל". הכל נכון אבל לא על זה מדבר המאמר.

 4. יואב גולדרינג הגיב:

  ביום רביעי בשעה 17:00 תערך הפגנה מול הקונסוליה האמריקאית ברחוב אגרון בירושלים. בהפגנה נקרא: לא נמות ולא נמית בשירות ארצות הברית. די מבוש די לכיבוש. לא למלחמה נגד אירן. יוסר לאלתר המצור על עזה. שלום ישראלי-פלסטיני ללא כיבוש וללא התנחלויות.
  הסעה מתל אביב תצא ב15:45 במסוף אל על רכבת צפון.

 5. אחמד פילגר / אני מקווה הגיב:

  אני מקווה שרבים יגיעו להפגנה שתתקיים בירושלים ביום רביעי. נגיע גם מהצפון הרחוק!

 6. מיקי מילר הגיב:

  להירגע, להירגע!

  כל אימת שאני שומע את סיסמת "דם על הידיים" בהקשר כלשהו – נזעק הכלב הפבלובי שבי לחפש שקית הקאה. לא שהשוטה מן הגבעה (הקפיטול, במקרה זה) נקי, חלילה. הוא מקרטע חמוץ בגדים וטובל באדום האדום הזה מאז ה11 בספטמבר במדיניות עקרה, אכזרית ומטומטמת. אכן. ידי הנשיא האמריקאי מאדמות, אבל במה הוא שונה ממארחיו בישראל? היכן בדיוק "איננו רצוי"? בשם איזה "אנחנו" קורא בעל המאמר לבוש להדיר רגליו מכאן, ואיך קשור הביקור הזה למפלס הדם?- הרי סך הכול בא רב העורבים אצל הזרזיר משום שהוא מינו, והם מרעיפים זה על זה ניגוני "מה יפית". אין כל משמעות לביקור מלבד קליפת הטקס, ומלבד מה שאין בו. ואין בו כל תוכן מדיני.

  ההכרזה "אינך רצוי…" (היכן: בארצנו? באיזור? במסע הזה?), כאמירה מוסרית, מיותרת. ראוי וחשוב להציג תביעה בפני האורח: הפסק את הכיבוש שאנחנו טובלים בדמיו בהשראתך ובעזרתך, הוצא את גייסותיך מן האיזור. במקום "צא-צא איש הדמים", "הוצא, הוצא!" אותנו ממעגל הדם ואתכם מבחישה באיזור.

 7. לא נכון! – אנג’לו הגיב:

  מה שאתה כותב סותר את ההתפתחות הפוליטית במציאות המוחשית של מזרח התיכון, אשר מגדירה את ה-"ביקור" הזה כמכלול של צעדים למען ההכנות של המתקפות האימפריאליסטיות-ציוניות הבאות.

  אנג’לו איידן

 8. צה הגיב:

  באתי חיפשתי את ההפגנה ,ממטר לא הבחנתי ,זה ממש שמאל אימפוטנטי חסר השפעה ושולי וחבל.

 9. יובל לצה ולגוני הגיב:

  לצ’ה,
  מה אתה מדבר?
  הייתה הפגנה בת מאות אנשים, בולטת ומרשימה, שכמובן "הוצנעה", בלשון המעטה, באמצעי התקשורת.

  לגוני,
  אנשים דיברו כמוך לפני הפלישה הנואלת לעיראק: "ומה אם באמת יש לו?"
  תעמולה שנוסדה להצדיק פלישה רצחנית נוספת היא אכן דמיונית, וזה כהנחת יסוד.

  אני לא אפרט לך עכשיו את פשעי ישראל, אבל אי אפשר להפריד בין פשעי ישראל לבין הסכנה שאזרחיה נתונים בה: "ה"א בה"א תליה".
  ואם ניכנס לרגע לעולמך המופרך, מה יעזור לך אם אחרי פצצה אטומית על ת"א תהיה פצצה אטומית על טהראן? בשביל "התחייבות" כזאת אתה הופך עבד נרצה לאימפריה המופרעת הזאת, שכל רצונה היא שתשמש עבורה בשר תותחים?
  אישית אני לא ממליץ לשום מנהיג, בלא קשר לדעתי עליו, לייצר נשק גרעיני. לא כך יצטמצמו הפערים בין העולמות. אבל אם כבר יש חשד כזה, ואתה מגדיר עצמך כאיש שמאל, תמיד אפשר להוציא מתוק מעז:
  מאזן כוחות שוויוני יותר במזרח התיכון עשוי להוות אמצעי לחץ על ממשלת ישראל, שמבינה רק כוח ("אנחנו קובעים כי אנחנו חזקים", כפי שאמר אהוד ברק מעט לפני שמונה לראשונה כשר), אכן תחדול ממדיניות המלחמה והכיבוש, וכך ייבלם מירוץ החימוש, דבר שאתה עצמך מביע חשש ממנו.

  אתה יודע מה אמרו מדענים אמריקנים שהדליפו כמה מסודות הגרעין לברית המועצות? שני עקרבים הנעולים בתוך בקבוק לא עוקצים זה את זה." (ויסלחו לי חבריי פעילי זכויות בעלי החיים).

  כדאי שתזכור שכושר הספיגה של ישראל תמיד יהיה קטן יותר, ושום עלייה בתל"ג והישגי הייטק לא ישנו את זה, כך שמירוץ חימוש, קונוונציונאלי או בלתי קונוונציונלי, לא יוסיף לך טיפה אחת של ביטחון, להפך.

  לפיכך, אם אתה רוצה ביטחון לך ולשכניך, מוטב שתדרוש ועידה שתפרז את ההמזרח התיכון כולו מנשק להשמדה המונית, ולא להתרפס בפני "הבטחות" מהאיש שכל רצונו הוא נתח בבארות הנפט שבשטחה של איראן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים