הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בפברואר, 2008 17 תגובות

ביום ראשון השבוע (10/2/08) חילקתי פנקסים של תנועת "יש גבול". למי שאינו מכיר, מדובר בפנקס כיס הפונה אל החיילים ומיידע אותם אודות אמנת ג’נבה והתנהגות נאותה של צבא בעת מלחמה.

לאחר שאני ועמיתי לחלוקה עבדנו במשך שעה ארוכה בתחנת הרכבת ארלוזורוב בתל אביב, פנה אלינו מנהל התחנה ודרש שנצא לאלתר מהתחנה כיוון שאנו זקוקים לאישור לחלוקה במקום שהינו פרטי. יצאנו אל מחוץ לתחנה והמשכנו בחלוקה. באותה עת יצאה מהתחנה קבוצה של צוערי קצונה שהמתינו למפקדיהם. בעוד אני מחלק לחיילים את הפנקסים, נחתה על ידי ידו של צוער שמשך בכוח את ידי האוחזת בשקית ופיזר באלימות את הפנקסים על הרצפה תוך קללות ואיומים. כאשר צעקתי לעברו שהוא חצוף ועבר את הגבול, הוא ניגש אליי בתנוחת גוף מאיימת והדף אותי בידיו. התעקשתי לקבל את פרטיו ולכן התקרבתי אל חבורת הצוערים ושם החלו אלה לאיים עליי במכות אם לא אעוף משם. חלקם אף החלו לגעת בי ולדחוף אותי.


האווירה היתה של אלימות לפני התפרצות והיה לי ברור כי אם לא היו צריכים לתת על כך את הדין הייתי חוטף מכות רצח אם לא יותר מכך. חברי לחלוקה פנה בינתיים לשוטר שעמד בפתח התחנה וביקשו להגיע ולטפל בנושא, אני באותו זמן הזמנתי ניידת. השוטר לא הביט אפילו לכיוון וענה בגסות לחברי "למה שאני אעזור לך? כשתהיה מלחמה גם תרצה שהמשטרה תעזור לך?" והלך. הוא סירב למסור את פרטיו. בעוד אני מחכה לניידת ביקשתי לאתר את המפקדים מדריכי הקורס ולקבל מהם את פרטיו של הצוער ואלו התחמקו והתעלמו ממני עד שמצאתי את המפקד הישיר איתו ניגשתי לניידת להגיש תלונה.


בעת הגשת התלונה למשטרה הכחיש החייל בלי להניד עפעף את האירוע. אני מניח כי חבריו יתמכו בו וישקרו אף הם. אם כך אנשי הפיקוד העתידי של צבא הכיבוש הישראלי מרשים לעצמם להתנהג בלב הארץ וכנגד אזרח המביע את דעתו, כיצד הם מתנהגים כלפי הנתינים הפלסטינים שדמם מותר.


אם היה צריך מישהו הוכחה לפאשיזם הגואה בארץ ומחלחל מהשטחים אל הארץ, לתרבות השקר והאלימות שאין כנגדה דין וחשבון ולעצימת העין של המשטרה והרשויות נוכח מעשי הצבא והשלטון עצמו, בא אירוע זה והראה לי כי מצבנו בכי רע. בשבוע בו התבשרנו כי החיילים אשר ביצעו את הפשעים כנגד הפלסטינים בשטחים הוחזרו ליחידתם, אני רואה קשר ישיר אל המעשה הנ"ל ולתגובתו של הצבא אל האירוע כפי שמתבטאת בהודעת דובר צה"ל: "ראוי להדגיש כי ההתנהלות המוסרית והערכית הינה מאבני היסוד של פעילות צה"ל, וכל פעולה של חייליו מתבצעת לאורו של ערך מרכזי זה.


"תקריות פרטניות של חריגה מהתנהגות נאותה בציבור מהוות יוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל.


"צה"ל רואה בחומרה גילויי אלימות מכל סוג, וערכי כבוד האדם והדוגמא האישית הם נדבך אחד מכלל הערכים המהווים את עמוד התווך של צה"ל, ומשמשים מרכיב בסיסי ומשמעותי בחינוך המשרתים בו".


נרגעתי. גם אתם?

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  מי אמר פאשיזם ולא קיבל?

  כל שנותר לומר על תיאורו של נתן לרנר, על התנהגותם המזעזעת והמחפירה של החיילים-צוערי הקצונה [הלמפקדים כאלו,בעתיד אנו מפללים?] ומפקדם הוא – זוועה!
  אכן, ההתנכלויות והאלימות הגואה של חיילים כלפי תושבים פלסטינאים בשטחים הכבושים, שאנו עדים להם לאחרונה בקצב מוגבר, מעידים על הלך-רוח פאשיסטי הפושה בארץ כאש בשדה-קוצים, [שלא לדבר על התנכלויותיהם ואלימותם של המתנחלים כלפי התושבים].
  על תגובת דובר צה"ל ייאמר:
  מילים לחוד ומעשים לחוד! ראוי שידאגו לא רק להגיב בפראזות ריקות מתוכן כל עוד אין דואגים ליישומם בשטח ולענישה בכל חומרת-הדין של חיילים המפרים באופן בוטה ואלים הנחיות אלו!
  על השוטר שנכח במקום, לא סייע לאיתן לרנר המותקף והגיב כפי שהגיב – יש להגיש מיד תלונה למח"ש, לעקוב ולא להרפות אחר החקירה בענינו.

 2. נכון אבל הגיב:

  אין ספק שהתנהגות הצוער היתה לא במקומה אם לנקוט לשון המעטה. מצד שני מה אתה מצפה מאדם שמסכן את חייו כדי שאתה תוכל לחיות ואז אתה מסביר לו שהוא פושע מלחמה. לחדד את הדברים – מה לדעתך היה קורה לבריטי שבעת מלחמת העולם השניה היה מחלק בלונדון מכתב שמסביר למה אנגליה מבצעת פשעי מלחמה כי אזרחים גרמנים בכלל וילדים גרמנים בפרט נהרגים תוך כדי המלחמה נגד הנאצים. אחרי שתענה על זה תבין שיצאת בזול גם בהתנהגות האזרחים והחילים כפרטים וגם בהתיחסות הממשל אליך ואל שכמותך. אז אני יודע שלדעת לא מעט מהכותבים והמגיבים באתר לישראל אין זכות להתגונן נגד רצח אזרחיה ולעומת זאת סאדם חוסיין אחמדיניג’ד ומורניה הם מל"ו צדיקים אבל תנסה בכל זאת לעשות מה שפנאטים מימין ומשמאל לא יודעים בד"כ לעשות – תסתכל על הענין מנקודת המבט של מי שחושב אחרת ממך.

 3. אירית הגיב:

  אכן לא יפה.
  התוספת היחידה שלי לאיתן החביב זה שלא מדובר בתופעה חדשה ולא ב"כיבוש" בלבד. מאז ומעולם משטרת ישראל העלימה עין מפשעי הצבא, השלטון וגם של "אנ"ש" אחרים, כולל מן השמאל ואף מן השמאל הנאור. מדוע זה מפתיע שבשלב מסויים גם אתה קורבן של אותה תופעה ? כמו שאמרה פעם שחקנית ידועה שלקתה בסרטן, הבנתי שאני לא צריכה לשאול "למה אני" אלא "למה לא אני". הכוחניות בישראל לא התחילה היום, ולא בטוח שהסלימה, היא רק שינתה צורה, ביחד עם ההפרטה והקפיטליזם והרב תרבותיות. מבלי להישמע צינית או ניהיליסטית, תתבגר. השאלה אינה הזכויות של איתן לרנר, אלא התופעה וברובד הכי עמוק שלה (גם כאשר אתה המשתיק, ואחר הוא הקורבן). האם באמת יש בישראל קוד כללי ומקובל של אכיפה חסרת פניות, של שוויון בפני החוק ? ניראה לי שלא. ולא היתה מעולם נורמה מקובלת כזו. הנורמה המקובלת היא שהכוח השלטוני הוא "נכס" בידי מחזיקו באותו רגע.
  אם זה טוב או רע, לא יודעת, זו המציאות, אלה הגלים, זה הים, והים הוא אותו ים.

 4. איתן לרנר הגיב:

  תגובה ל"נכון אבל " – כאשר אומרים "נכון , אבל" למדתי להקשיב למה שנאמר לאחר המילה"אבל"ואתה בתגובתך מצדיק את המצב וחושב שאני צריך להודות על שלא נפגעתי בצורה משמעותית יותר . אתה דוגמא טובה לחשיבה הפשיסטית עליה אני מדבר .
  לאירית: העובדה שהחלטתי לכתוב מנקודת מבט מתפעלת ונדהמת היא מכוונת ועדיפה בעיני על פני מבטו של זקן השבט שראה הכל וכלום כבר לא חדש לו. וכן, את נשמעת צינית ואת מטיפה לי.
  אני החלטתי להתייחס לכך לא בציניות: מי אמר שהמקרה היחיד לא יכול לעורר דיון על המצב כפי שהוא קיים שנים? האם העובדה שהמצב כך מאז ומעולם מלמדת כי אין מה להתרגש ? את זוכרת מצב בו קיבלת מכות ודחיפות מחיילים בארץ בגלל דעותייך ומעשייך? אני חושב שיש כאן חלחול עמוק של אלימות השתקה ופשיזם ולא האדישות לכך היא שתשנה את זה .

 5. לנכון אבל הגיב:

  אם אתה בעניין של "להסתכל על נקודת המבט של מי שחושב אחרת ממך", הצעד הראשון הוא לא להכניס לו מילים לפה. אינני מכירה ולו איש שמאל אחד לרפואה שטוען שסדאם, אחמדינג’אד או מורנייה הם צדיקים. לעומת זאת, לא רק אנשי שמאל יסכימו שחיסולים כגון זה של מורנייה, מדרדרים את המצב הבטחוני באופן משמעותי. לצערנו, כוחות הבטחון עוסקים בעיקר בפעולות ממין זה. אולי הם חושבים שהם מסכנים את חייהם כדי "שאתה תוכל לחיות", אבל בפועל, הם מצמצמים מאד את הסיכוי שלך לחיות. הם פוגעים בבטחון שלך. לעומת זאת אנשי שמאל, שפועלים למען הידברות ומבצעים מחוות של רצון טוב אל מול האנשים המיואשים הללו, תורמים הרבה יותר לבטחון המדינה. רוב הפלסטינים בשטחים הכבושים לא ראו מימיהם ישראלי שאינו חייל, שוטר או מתנחל. כולם חוו שכול או פציעה, ומשום מה אלה אינם משכנעים אותם להפוך לפציפיסטים. לעומת זאת, פלסטינים שנתקלים באנשי שמאל, ישקלו לעתים לראשונה בחייהם לנטוש את דרך האלימות, וחלקם אכן עושים זאת (ראה "לוחמים לשלום").
  לגבי ההשוואה עם הנאצים, מוטב שלא ניכנס לזה, כי אתה יודע מי ייצא מזה רע…

 6. עופר נ. – למגיב הראשון הגיב:

  נא לשפר את הבנתך. אותו צוער אינו בהכרח פושע מלחמה. העלון מזהיר אותו מפני האפשרות שיהפוך לכזה.

 7. אירית הגיב:

  איתן, זיקנה וניסיון אינן שקולות לציניות, להיפך. הן יכולות למתן רוח נעורים ולא לכבות אותה, או לנתב.
  חטפתי גם חטפתי מחיילים ושוטרים, יורת ממכות על עמדותי, וחוטפת עד היום ועד העצם. מהמקום הזה אני מדברת, ולא מביטול התועעה. קרא שוב את מה שכתבתי, לא הטפתי, הצעתי להכניס את זה לקונטקסט, ולחשוב.
  ישנו שינוי בהחלט, בסוג התופעה, אבל לא במהות ולדעתי לא בהיקף, וזה נשמע "זקן" אבל ככה זה, דיברתי על ניסיון עבר.
  אנחנו עומדים מול מעין מיליציות שאין להן קוי תיחום ברורים, חוץ מהאמירה הכללית שהעם נהיה ימני יותר (זה נכון) וחסר סובלנות אפילו כלפי חוץ.
  מאידך, השאלה של אכיפת החוק היא נפרדת, לדעתי היא לא השתנתה מהותית, אף פעם לא היה פה חוק ולא אכיפה סבירה ונטולת פניות. השאלה היא באיזה צד של המתרס היית.
  אני לא מציעה לא לעשות כלום, אני מציעה לחשוב על משהו שהוא אולי שונה, או לא "כיבוי שריפות" שמותיר את רמת התכנון וההערכות מאחור, בפיגור אחרי האירועים שבפתח.
  צר לי על החוויה שעברת, אני מזדהה ממקום של שותפות, התופעה עמוקה יותר ממה שתיארת, זו התוספת שלי.
  עשה עם זה מה שאתה רוצה, כולל להתעלם או לדחוק הצידה את האמירה ולהמשיך.

 8. רואה בן הגיב:

  כנראה שליש גבול יש בעיה תדמיתית קשה כנראה שההתנהגות שלהם נתפסת כתמיכה בטרור וחוסר סולדריות עם החברה בה הם חיים.הייתי מציע שבשלב ראשון יש גבול תתמוך בצבא ובמאמץ למגר את הרצח והטרור הרי הצבא הוא הגורם העיקרי שמביא לשקט ושלום (תבדוק גם השווצירים חושבים כך ).ורק לאחר ואולי מתוך הצבא ינסה לתקן .במקום להשתמט ולסרב יועילו להתגיים ןלשנות מבפנים.הצבא הרי הוא גם אחד הגופים המתקנים ומחנכים של הנוער.

 9. לאיתן לרנר הגיב:

  ואתה בדיוק הפנאט משמאל שעליו כתבתי – כל מי שלא מסכים לדעתך חלילה או אפילו כמוני שרק ממעיט מהאוי וי כמה זה נורא נחשב לפשיסט וטורף ערבים ואנשים "הגונים" לארוחת בוקר.

 10. סוויצ’י הגיב:

  אני רואה בחלוקת העלונים האלה מעשה צבוע ולא תמים כפי שאפשר לחשוב . אני בעד לידע חיילים על אמנת ג’נבה וכו’ זו באמת מטרה טובה . אבל באיזו שפה היו כתובים העלונים? האם המילה "כיבוש" הייתה כלולה בהם? אפשר אולי בבקשה את הנוסח המלא של העלונים?

  אני ממש לא מצדיק את המעשה של החייל – ממש לא צריך להתנהג באלימות כזאת . אבל די ברור מה המניע שלו – בתור חייל , ציוני , ימני , באים אנשי שמאל שמחלקים עלונים (בואו לא נתייחס לתוכן שלהם) ומסתמנים לו כצבועים ובוגדים – זה למה , ולא ביגלל פאשיזם או כל אחת מהמילים הגבוהות האלה שאתם משתמשים בהם .

  בקשר לזה שהשוטר לא עשה כלום – מה הוא אמור היה לעשות? יש המון מקרים שבהם אנשים "הולכים מכות" או סתם איש מכה איש אחר ובדרך כלל "מעבירים" את זה (תלוי עד כמה זה היה חמור) .

  תמיד מוזר לי שאנשים מבקרים את הצבא ואת ישראל אבל זו לא ביקורת – אלא זה רק לתת סיבה לעמדה שלהם מדוע אין לישראל זכות להתקיים , סתם סיבה כדי להצית את השנאה שלהם – ולא ביקורת על התנהגות של חייל אחד או כמה . לא ניסיון לשנות , להעלות מודעות , לשפר את הערכים של הצבא בנושאים האלה . אלא פשוט להגיד "אתם פושעים" תוך העלמת עין מהפשעים של הצד השני (הם הריי לגיטימיים…עם כבוש – מותר להם) .

 11. דני זמיר הגיב:

  איתםן שלו.1
  האם יש לך צילום של האירוע או החילים?
  אתה יכול לפנות מידית אל מפקד בהד 1 בבקשה לחקור את התקרית ולהעניש את הצוערים. אם יש לך בעיה או חשש מזה תעביר אלי בבקשה את כל הפרטים של התקרית ואני אטפל בזה, אני בטוח שבהד 1 לא יעבור על זה לסדר היום זאת לא דמות הקצין שצהל מטפח בטח לא במסגרת קורס הקצינים שלו.

 12. הנה הפנקס שאותו אנו מחלקים הגיב:

  פרט לכך, עמדותינו מוסברות באתר. מוקדש לסוויצ’י, הדובר החביב שלנו…

  — קישור —

 13. איתן לדני זמיר הגיב:

  דני שלום ,

  לצערי אולי זה לא מה קצינים עושים ביום יום בתוככי ישראל אבל מידיעה של משתתף בפעילויות בפלסטין הם מתנהגים יותר גרוע כלפי פלסטינים שם (כן וגם כלפי מי שבא להפגין או לתמוך כמונו). אינני רוצה לעזור לצבא למרק את מצפונו בכך שישתמש באדם אחד כשק חבטות ותסמונת הש"ג תצא שוב לדרכה . מצד שני , כפי שהבנת מדברי הגשתי תלונה כנגד החייל במשטרה ונפתח לו רישום פלילי ברגע שיזומן. אין לי דרך לקבל את פרטיו עד שיזומן לחקירה . אם יש לך דרך אחרת לאתרו אתה יכול לכתוב אליי כאן ונראה איך להתקדם

 14. לרואה בן הגיב:

  אני רואה שאתה אדם ישר ואכפתי. לכן אני פונה אליך בהמלצה: לפני שאתה אומר "הרי", תבדוק טוב טוב מאיפה הוא בא. שטיפת המוח שעשו לך בצבא או בבית הספר, לאו דווקא מייצגת את המציאות. העובדות מראות, שהצבא אינו מקטין פערים בחברה, למרות שהוא חוזר השכם והערב על סיסמאות "כור ההיתוך", החינוך והתיקון. העובדות גם מראות, שפעולות הצבא, המסתכמות כמעט לחלוטין בדיכוי והשפלה של אזרחים (שהרי אין לפלסטינים צבא רשמי, והגבול בין "מחבל" ל"סתם שכן" הוא דק מאד), מגבירות ומחמירות את הטרור בממדים עצומים. אני מציעה לך זאת דוקא מפני שאתה ישר, ולכן חשיבה ביקורתית יכולה להתאים לך מאד. שום דבר אינו מובן מאליו – זכור זאת!

 15. לדני זמיר הגיב:

  בה"ד 1 לא יעבור בשתיקה? הייתי שם, וגם הודחתי אחרי שצידדתי בבינאום ירושלים. היה זה מפקד הבה"ד שטייח את כל הפרשה, כולל הנאצות ששילחו בי המפקדים לדרגותיהם, החל ב"קומוניסט" וכלה ב"היו צריכים לשים אותך ליד הקיר ולקצור בך". שם המפקד שתמך בשתיקה? שאול מופז.

 16. ל"לדני זמיר" הגיב:

  צודה שאתה תומך בי ןבדברים שאמרתי . אינני מכיר את ההיסטוריה של התגובות של דני זמיר אבל בסך הכל נראה לי שהוא אמר דברים שאינם מזלזלים או שלא בדרך דיון נעימה ולכן נראה לי שקצת חבטת בו ללא סיבה . אולי נוכל לדון ללא הטפות האחד לשני.?

  איתן

 17. לדני זמיר הגיב:

  מפקד בה"ד אחד ממש מעונין בהענשה של הצוערים שלו. בטח. מחר. איתן צודק, ורואים שאין לך מושג איפה אתה חי. כאילו לא קברו כאן כבר אלף תלונות כאלו של פעילי שמאל וכאילו אין כאן ראש ממשלה ושרים ופוליטיקאים אנסים אחרים שסוגרים להם תיקים.
  פעם גם כתבת שאתה לא מאמין שולולה אמר מה שאמר על המזרחים, ומסתבר שהוא אמר. מתי כבר תבדוק את בוחן המציאות שלך? לא הגיע הזמן להבין שאתה חי ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" שהיא סרט יחסי הציבור של המדינה הזאת?
  ומילא אם זה היה סרט טוב. זה סרט רע.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים