הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בפברואר, 2008 אין תגובות

חרף גל הטרור הנמשך, ענפים שלמים במשק האלג’יראי שבתו השבוע במשך שלושה ימים. הקריאה לשביתה במשרדי הממשלה ובמערכות הבריאות והחינוך פורסמה על ידי ועדת תיאום של האיגודים המקצועיים במגזרים אלה; ולדברי דובר הוועדה, חג’ ג’ילאלי: "השביתה הקיפה כ-80% מן העובדים". האיגודים בשירות הציבורי, בחינוך והבריאות פרשו באחרונה מן ה"איחוד הכללי של העובדים האלג’יראים" (UGTA) שבמשך עשורים היתה לפדרציה היחידה של איגודים מקצועיים במדינה הצפון-אפריקאית. הפרישה באה על רקע התמיכה הגוברת של ראשי האיחוד הכללי במדיניות הניאו-ליברלית של הממשלה. זו השביתה השנייה במגזרים אלה בחודש האחרון. שביתה דומה, בת יום אחד, הוכרזה ב-15 בינואר.

ועדת התיאום של האיגודים המקצועיים מחתה באמצעות השביתה נגד חוקת העבודה החדשה שהנהיגה הממשלה במגזר הציבורי בתמיכת האיחוד הכללי של העובדים. לדברי ראשי ועדת התיאום, חוקת העבודה החדשה פוגעת קשה בזכויות העובדים ובנציגיהם. עוד דורשת ועדת התיאום פתיחה של מו"מ לתוספות שכר וביטול המעמד ה"ארעי" של רבבות עובדים שאמורים היו לקבל קביעות בעבודה.


השביתה פרצה בעת שכל המדדים הכלכליים במדינה הם חיוביים, אבל הפערים החברתיים הולכים וגוברים. העיתון היומי "אל ווטאן" אף פירסם כתבת תחקיר על הגידול בממדי העוני בשנים האחרונות תחת הכותרת "עם עני ומדינה עשירה". הודות לגידול המהיר במחירי הנפט, הרזרבות שבידי המדינה הגיעו לכדי 110 מיליארד דולר והחוב החיצוני ירד בעשור האחרון מ-28 ל-4 מיליארד דולר. חרף הנתונים המקרו-כלכליים המצוינים, מצבם של העובדים והמובטלים נעשה קשה מדי שנה. כ-20% מן האוכלוסייה מוגדר כ"עני ביותר" ואחד מכל שבעה עובדים הוא מובטל. חוסר שביעות הרצון של העובדים גובר כשנה לפני הבחירות לנשיאות ובעת שגל טרור איסלאמי פוקד את המדינה.


השלוחה הצפון-אפריקאית של אל-קעידה עומדת מאחורי הריגתם של שמונה שומרי גבול בשבוע שעבר. בתחילת השבוע הותקפה שיירה צבאית והתפוצצו מטעני חבלה בבלידה ובאזור קביליה. באירועים אלה נרשמו פצועים רבים. משרד התיירות אף אסר על ביקור תיירים באזור שבדום המדינה מפחד מפני חטיפות או מעשי טבח בתיירים.


עד עתה, נדמה כי לראשי שתי מפלגות השלטון – החזית לשחרור לאומי והאיחוד הלאומי הדמוקרטי – אין חששות בפני גל המאבקים החברתיים הגואה. הם עוסקים יותר בהצעה לשינוי בחוקה שיאפשר את בחירותו בפעם השלישית של הנשיא בוטפליקה. הניסיון להמשיך בנשיאותו של בוטפליקה עורר פולמוס ללא תקדים בחברה האלג’יראית; וקבוצות אישיים, בהם אנשי רוח ידועים, החלה להפיץ עצומה בכל המדינה הדורשת לבטל את ההצעה לשינוי החוקה.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים