הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2008 22 תגובות

ההתקפות המילוליות של ראשי ש"ס נגד הקהילה הגאה הפכו בתקופה האחרונה לעניין יומיומי. השר אלי ישי תקף את החלטת מזוז להתיר אימוץ על ידי זוגות חד-מיניים ("יוזמה מבחילה"), וקרא לשחרר את ישי שליסל, מי שהורשע בניסיון רצח לאחר שדקר צועדים במצעד הגאווה בירושלים לפני כשנתיים.

חבריו לסיעה לא רצו להישאר מאחור, ובדיון בוועדת חוקה חוק ומשפט הודיע ח"כ ניסים זאב כי יש לטפל בהומוסקסואליות "כמו שמשרד הבריאות טיפל במגפת שפעת העופות". הגדיל לעשות ח"כ שלמה בניזרי שמצא את הסיבה האמיתית לרעידות האדמה הפוקדות אותנו לאחרונה: "אומר הקדוש ברוך הוא: אתה מרעיד את אבריך במקום שלא צריך להרעיד, אני ארעיד את עולמי במקום אחר כדי לעורר אתכם".


אבל צריך לזכור שחברי הכנסת של ש"ס דווקא לא הגיעו לכנסת בעזרת אג’נדה של שנאה. סיסמת הבחירות של מפלגתם היתה "מהפכה חברתית", התשדירים שלה תקפו בחריפות את המדיניות הכלכלית של נתניהו והיא טענה לכתר מייצגת השכבות החלשות. ש"ס רכבה בבחירות האחרונות על הגל החברתי.


אבל דווקא בנושא החברתי, הנוגע ישירות לחייו של חלק לא מבוטל מציבור בוחריה, בוחרים חברי הכנסת והשרים של ש"ס שלא להתבטא. זה לא שקולם אינו נשמע, הוא נשמע גם נשמע בתקשורת, אבל לא בנוגע למעשים האנטי-חברתיים של הממשלה. בייחוד משתדלים בש"ס להתעלם מהמהלך הקפיטליסטי הקיצוני ביותר שמוביל איש סיעתם: תוכנית ויסקונסין.


רגע, מה זה תוכנית ויסקונסין?


תוכנית ויסקונסין (או בשמה הרשמי: תוכנית מהל"ב) היא התוכנית להפרטת לשכות התעסוקה, העתידה לשנות לבלי היכר את שוק העבודה בישראל. במקום לשכות תעסוקה ממשלתיות, יטפלו במובטלים חברות פרטיות למטרות רווח. במקום ניסיון אמיתי למצוא עבודה לכל דורש, תבוא שלילת קצבאות בכל מחיר.


מרכזי ויסקונסין הפועלים כרגע בארבע ערים (חדרה, ירושלים, נצרת ואשקלון) כבר הספיקו לשלול קצבה מנכים "סרבני עבודה" שלא הסכימו לעבוד בעבודות פיזיות, לשלוח מובטלים ל"התנדבות" כפויה בפחות משכר מינימום ולהתעלל נפשית במשתתפים המבוגרים של התוכנית. לפני מספר שבועות נחשף כי ראש הממשלה, שר האוצר ושר התעשייה המסחר והתעסוקה החליטו בישיבה משותפת להרחיב את תוכנית ויסקונסין לכל הארץ.


שר התעשייה המסחר והתעסוקה כיום הוא יו"ר ש"ס, אלי ישי. זהו אותו אדם שדיוקנו התנוסס לפני הבחירות האחרונות על כל אוטובוס לצד ההכרזה "מנהיג חברתי אמיתי". ישי אומנם הכניס מספר שינויים קוסמטיים בתוכנית, אך עיקרה נותר כשהיה: ניסיון של המדינה להיפטר מ"בעיית" המובטלים מבלי לייצר מקומות עבודה חדשים.


ההסתה ככלי פוליטי


העובדה שבשעה שמפלגתם מובילה מהלך רחב היקף הפוגע בשכבות המוחלשות, בוחרים ראשי ש"ס לעסוק דווקא בתקיפת הקהילה הגאה, אומרת דרשני. אפשר להיתלות באיסור התורני על "משכב זכר", אך הטיעון הזה אינו מחזיק מים: התורה גם אוסרת על הלוואה בריבית, אך ראשי ש"ס אינם תוקפים פומבית את הבנקים, וגם לא מאשימים אותם בכל הצרות הפוקדות את עם ישראל. משהו אחר עומד כאן על הפרק.


אם נחזור לרגע קט במנהרת הזמן, נוכל להיזכר בסיסמא מימי הצאר הרוסי: "הכה ביהודים והצל את רוסיה". לכל גזירה כלכלית שהטיל המשטר הצארי על נתיניו נלוו עלילות דם ותעמולה אנטישמית פרועה. הממסד ניסה להפנות את זעמם של ההמונים מגזירות השלטון אל שכניהם היהודים, שסבלו כתוצאה מכך ממעשי אלימות זוועתיים.


כמעט מתבקש לראות בהתבטאויותיהם של ראשי ש"ס יישום של אותה סיסמא היסטורית, אך הפעם בישראל של שנות האלפיים, וכנגד הקהילה הגאה. ההאשמות של ש"ס כלפי הקהילה שלנו, וההשוואה בין נטיות מיניות לגיטימיות למחלות, הן הסתה לאלימות. אבל לא פחות מכך, זהו ניסיון להסיט את תשומת הלב הציבורית מהבעיות העיקריות של החברה הישראלית: העוני המתפשט והפערים החברתיים המתרחבים. התוקפנות המילולית של ש"ס כלפי הקהילה הגאה, היא הסוואה לתוקפנות הכלכלית-חברתית שלה כלפי השכבות המוחלשות.


התמודדות עם ההסתה הזאת מחייבת אותנו קודם כל לבחון מחדש את מונחי היסוד של המאבק הגאה בישראל. בנוסף למושגים הדמוקרטיים השגורים כבר שנים בפיהם של נציגי הקהילה, אנחנו צריכים להתחיל לחשוב במונחים של צדק חברתי. המאבק הגאה הוא קודם כל מאבק בהפרטה, שכן חברה מופרטת שבה אדם לאדם זאב מהווה כר פורה לצמיחת הגזענות וההומופוביה, ומקום מאוד מסוכן עבור הקהילה שלנו.


המאבק הגאה בישראל של 2008 הוא מאבק חברתי לכל דבר ועניין: זהו המאבק של טרנסג’נדרס שאין באפשרותם לממן ניתוח לשינוי מין בשוק הפרטי, של זוגות חד-מיניים הרוצים לחיות חיי נישואין ואין להם מספיק כסף עבור "נישואי קנדה", על כך ששירותי הרווחה המגיעים לקהילת הלהט"ב יסופקו על ידי המדינה. עלינו לראות במאבק הגאה חלק מההתמודדות על השוויון והצדק החברתי בישראל.


התשובה לפוליטיקאים גזענים ואנטי-חברתיים כמו השר אלי ישי, צריכה להיות חיזוק המאבקים נגד תוכנית ויסקונסין ונגד ההומופוביה, ומאמץ לבנות חברה ללא הפרטה ושנאה, חברה המושתת על צדק חברתי, קבלת מיעוטים ושוויון זכויות.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. אורי שמילוביץ הגיב:

  ש"ס היא מפלגה איומה, אם לא האיומה שבמפלגות ישראל. אם זה לא היה נחשב התלהמות הייתי מפרט מדוע היא מפלגה ניאו-נאצית, הראויה להיות מוצאת אל מחוץ לחוק, בשל תמיכתה הברורה ברצח עשירית מהאוכלוסיה (להט"ב), רק בשל מוצאם- מה שנולדו.

  ש"ס, וחברותיה, יהדות התורה, המפד"ל, והמפלגה ההאסלמית ושאר מפלגות חשוכות, רואות בחזונם חברה גרועה מאיראן, בה רוצחים הומואים לסביות ביסקסואלים וטרנסג’נדרס ש"יתגלו" (מי שלא יתחבא בארון ויצליח להסתיר את זהותו האמיתית), חברה בה נשים מופלות ומדוכאות בצורה הכי קיצונית שיש, בה אישה שאיזו שערה משערות ראשה קופצת בטעות מחוץ לרעלה מטופשת- נסכלת בככר העיר, בה חילוני ואף מי שרואה עצמו מסורתי יחיה תחת שעבוד ודיכוי להמרת אמונה לדתיות קיצונית, אחרת יגמור כמו הלהט"בים, חברה המקשיעה את משאביה בדת חשוכה, חברה דקטטורית-טוטאליטארית חסרת חירות ו/או שייויון זכויות לחלוטין, במילה אחת- חברה דתית חסרת פשרות.

  כל ה"חברתיים" בשמאל, דוגמת שלי יחיימוביץ נניח, שמדברים על ברית חברתית עם ש"ס, מקריבים את כל אותם גורמים שהזכרתי על מזבח הזיה "חברתית" של ברית מדוכאים, כאילו החרדים גם "מיעוט מדוכא", ולא מה שהם- מיעוט מדכא, אלים, גזעני, אנטי דמוקרט ומסוכן. זו האמת המרה, וכנגד כל הדת האורתודוקסית, מהאיסלאם, היהדות והנצרות, יש להאבק, כי ברגע שהם יהיו הרוב , יהיה מאוחר מידיי למאבק, והניסיון לקשור כביכול בצורה משולבת "טבעית" בין מאבק באבטלה או תכנית כלכלית זו או אחרת, לבין המאבק החשוב הזה הוא ניסיון להשתלטות אידיאולוגיה קומוניסטית/סוציאליסטית על המאבק הלהטבי לשחרור כחלק מהמאבק בכוחות החושך הדתיים בכלל, כמו שבכל הפגנה להט"בית, יש מי שמניפים את דגל ההתנגדות לכיבוש כי "דיכוי הוא דיכוי", אבל עובדתית זה לרוב חד צדדי. אני לא שמעתי נואמים בהפגנת ה40 לכיבוש צועקים נגד הומופוביה, למשל.

  בקיצור, ראוי להתעורר, לפני ש"בוקר טוב איראן" לא יהיה רק שיר של אביב גפן.

  • תושבה פשוטה הגיב:

   ש"ס לא מגדירה את עצמה כ"אנטי אימפרלסיטית" ו"אנטי מערבית" ועוסקת בהפרטה, לכן אנשי הגדה מגנים את התנהלותה. ברגע שהם יודיעו לנו שהם "נלחמים בהגמוניה המערבית הנוראה" מיד היו עולים פה מאמרים בהם תגויס מיטב האקרובטיקה המילולית וכיבוס לשון, כדי להסביר לנו מדוע מדוע ההומופוביה המזעזעת של ש"ס היא "רק טעות", ושהיא רק "חלק הכרחי מהעבודה החשובה שלהם להילחם במערב וכ"ו" ושש"ס היא מפלגה סוציאלסטית שדואגת לאזרח" (היא באמת דואגת לאבריכיה).

   המשוואה כאן פשוטה- ברגע שקבוצה מסוימת, לא משנה כמה מתועבת היא תהיה, תכריז שהיא ""נלחמת במערב"" (עלק) היא הגדה מיד תהפוך לסנגוריה שלה, בה מעשים יוצדקו בכל מחיר.

 2. לאביב הגיב:

  תכניות וויסקונסין = יותר עוני = פחות חינוך והשכלה ויותר פוליטיקאים דמגוגיים = יותר גזענות והומופוביה

 3. אבל רמי הגיב:

  השמאל בישראל לא נמצא במצב של לבוא בדרישות לשותפים שלו. אין לנו את הפריבילגיה לא לכרות בריתות אד-הוק, כי אז כולנו נתמוסס. אם יש שותפות רעיונית מקרית בין חד"ש לבין התנועה האיסלמית בנושאים כמו הריסת בתים, זכויות אזרחיות וסיום הכיבוש, צריך לנצל את השותפות הזאת בצורה שתעזור לכל הצדדים. מי יודע – אולי גם האיסלמיסטים יכירו את חד"ש ויווכחו לדעת שהקומוניסטים לא נוראים כל כך.
  הפוליטיקה הסקטוריאלית האמיתית היא של אלו שלא מוכנים לסתום את האף ולהפגין כתף אל כתף עם פעילים וארגונים לפני שבדקו להם בציציות.

  אגב, למה רק דוגמאות מזרחיות וערביות? חד"ש מקדמת חקיקה גם בשיתוף מפלגת "ישראל ביתנו", שהם ימנים קיצונים גזעניים ואשכנזים למהדרין. אם כבר לבקר איזשהו שיתוף פעולה, אז עם הפאשיסטים התוקפנים בעלי הפריבילגיות, ולא עם תנועות מתלהמות שמייצגות ציבורים מקופחים באמת.

 4. שמאלני: הכותב צודק הגיב:

  יש חלק בשמאל שבגלל שש"ס הם מזרחים לא מעיזים להגיד מילת ביקורת נגדם. צריך להגיד את האמת שמדובר במפלגה: גזענית, שובנסטית והומופובית שקמה רק כדי לתת ג’ובים לעסקנים חרדים-מזרחים שנדיחו על ידי אחיהם במפד"ל וביהדות התורה.

 5. אביב זומר הגיב:

  אני במאת מסכים שהומופוביה של שס היא דבר נוראי המוביל להסטה ולאלימות. אני גם מסכים על כך ששס היא מפלגה אנטי חברתית שדואגת רק לתחת של החברה החרדית ושכל שאר החברה הישראלית תשאר בכאוס.. אבל אני באמת לא רואה קשר בין הדברים..
  אני לא חושב שאם תוכנית ווינסטון תצא לפועל יהיה יותר הומופוביה בישראל, ואני לא חושב שאם המאבק הלהטבי וצליח המובטלים יהנו מזה..
  שס היא חרא מפלגה של גזענים שקרנים שכל הצעת חוק שלה יותר אנטי דמוקרטית מהשניה.. אבל אני לא רואה את ההקשר בין שני הדברים שהעלת פה..

 6. רמי הוד הגיב:

  אורשי מאמר נהדר, יישר כוח.
  אני רוצה להוסיף כמה דברים..
  בריתות פוליטיות שמאליות אינן יכולות להיכרת עם הומונפובים חשוכים ועם אנשים שאינם מבינים שהמאבק הלהט"בי הוא מאבק חברתי ופוליטי מהמעלה הראשונה. איחוד הכוחות בין התנועה האיסלאמית וש"ס סביב נושא מצעד הגאווה בירושלים והפגנה המבחילה מול כנס של אסוואת בשנה שעברה בחיפה רק ממחישים את היקפה של ההומופוביה ואת היותה חוצה גבולות פוליטים-לאומיים מוכרים. באתר הזה מופיעים פעמים רבות מאמרים ותגובות השמים את התנועה האיסלאמית ומפלגת רע"ם כשותפה במאבק החברתי-פוליטי, תופעה המזכירה את התגייסותם של כמה מדוברי המזרחיות המדוכאת לטובת ש"ס של דרעי. פוליטיקת הזהויות הזו היא אחיזת עינים, כריתת הבריתות ההד-הוקית לכאורה מכשירה את שרץ הקנאות הדתית, ההומופוביה ומחלות נוספות אחרות. לזוועות שלהן ש"ס "החברתית"גרמה וגורמת אחראים בין היתר גם מחזקי המגמות הבדלניות, המקלולם אקסיות, שבכסות ה"רב תרבותיות" המזויפת תרמו ותורמים לסדר הניאו ליברלי. התמונות של שיח ראאד סלאח מפגין נגד הכיבוש ונגד אי השוויון האזרחי מחליאות אותי כיוון שכל אלטרנטיבה שהוא ודומיו מהימין היהודי מציעים גרועה פי כמה וכמה. כריתות ידיים להומואים ורעידות אדמה יזומות כדי להכשיר אותן הן עוולות בסיסים וחמורים פי כמה מאלו שמציאות של קונפליקט יוצרת.

 7. שמאלני: הכותב צודק הגיב:

  סוף סוף מישהו שלא מפחד לבקר את ש"ס בגלל שהם מזרחים. ש"ס קמה על מנת לספק ג’ובים לעסקנים חרדים-מזרחים שנדחו על ידי המפד"ל ויהדות התורה.

 8. מאיר הגיב:

  כתבה מדוייקת וקולעת.

 9. ד.ר הגיב:

  מאמר טוב שקושר את החוטים יחד. ש"ס, שמתנהלת במקרה הטוב לפי פוליטיקה מגזרית ובמקרה הרע כמשת"פית מוחלטת של ההון, דוחקת את ציבור מצביעיה למצוקה קשה יותר ויותר, של עוני, אבטלה וניצול, וכדי לסמם אותם דוחפת להם תעמולת שנאה תוקפנית. ולא רק בהומואים (היהודים) הם מכים – אלי ישי מקדם את אסכולת "לכתוש את עזה" בישיבות הממשלה, מה שמוכיח שבשביל לסגוד לטנקים ומפציצים לא חייבים להיות גנרל, או אפילו לשרת בצבא.

 10. אוחצ’ה מעריצה הגיב:

  וואו שמילוביץ’ אתה עדין כהרגלך. אם תמצא ססמא מגניבה לצעוק בהפגנות נגד הכיבוש שתהיה גם נגד הומופוביה אז נלך על זה.

 11. ד.ר הגיב:

  טוב נו, זה לא מוריד ולא מעלה. אולי רק מערך האירוניה…

 12. אחד הגיב:

  יחד עם זאת אסור להתעלם מהשנאה ההשתלחות וההסתה של השמאל במיוחד השמאל הקיצוני והחילוני נגד הדתיים,החרדים,המתנחלים ובעצם כל מי שלא שייך למחנה "הנכון"

 13. לד.ר הגיב:

  דווקא אלי ישי כן שירת בצבא (http://www.knesset.gov.il/mk/heb/mk.asp?mk_individual_id_t=63).

  ולאביב זומר: אם אתה לא חושב שיישום תכנית ויסקונסין יביא להגדלת ההומופוביה, אז תענה לי על זה — איפה יש יותר הומופוביה? בחברות מוכות עוני או בחברות שנמצאות ברווחה כלכלית?

  תכנית ויסקונסין להתעללות במובטלים תדרדר עוד ועוד אנשים מתחת לקו העוני, וידוע שעוני הוא כר פורה לבורות, לדתיות, ולשנאת האחר (ערבי, הומו).

 14. טוביה הגיב:

  הומופוביה היא מחלה. חולים בה דתיים וחילוניים אבל אצל הדתיים היא במצב מגפתי. אין לזה קשר עם ההפרטה ותכנית ויסקונסין שהן רעות חולות אחרות. ברי שצריך להתנגד למכירת נכסי האומה לאוליגרכים אבל בהומופוביה צריך להלחם הן באמצעות הסברה והן בכוח.

 15. לאורי שמילוביץ’ הגיב:

  מה עם אנרכיסטיות בכפר מסחה שנשאו בהפגנה שלטים כמו "טרנסג’נדר לא טרנספר"?

  בלי להתווכח אם זה נכון פוליטית או לא – עובדה שזה קיים.

 16. לאורי שמילוביץ הגיב:

  אני לא מבין למה אתה מתלונן על המאמר. אם אתה כועס על זה שבאף מאבק אחר לא באים אנשים ואומרים שצריך להיאבק גם נגד ההומופוביה, אז הנה בא כותב המאמר ואומר "המאבק נגד אבטלה ונגד ויסקונסין הוא חשוב כי הוא מחזק את המאבק נגד ההומופוביה".

  הוא בצד שלך בויכוח…

 17. יובל דרייר שילה הגיב:

  בתור אולטרה-סטרייט נשוי אין לי שום זכות לשמש בתור דובר קהילת הלהט"ב, אבל עדיין יש לי כמה פרוטות להוסיף לדיון.
  1. תוכנית וויסקונסין לא יוצרת הומופוביה באותו במובן שבו פצצה של רבע טון יוצרת הרג אזרחים. למרות זאת, ההגיון שמאחורי שני הדברים קרוב: הגיון הרואה במצב אנושי שכיח מחלה, מגפה או מום, דבר שיש לבער אותו לטובת החולה, אפילו במחיר של שלילת חירות וגרימת כאב. ניצחון באחת החזיתות מחזק בהכרח את הכוחות העוינים את זכויות האדם, ולכן יש קשר מסויים בין הדברים.
  2. ההגיון הרצחני הזה מופיע בצורה מזוקקת ביותר באידאולגיה הנאצית. את אותו ההגיון, בגרסא מרוככת בהרבה מזו הנאצית, מקבלים אנשי ש"ס. הם לא נאצים, אבל בתחום של שנאת האחר יש למפלגה הזאת אולי מתחרה אחת בעשור האחרון: שינוי. מי שטוען שש"ס היתה מאז ומעולם גרועה כל כך מגזים. גם מי שמבקר בריתות פרלמטריות קצרות טווח עם אנשים כאלה שופך את התינוק עם המים.
  3. בהפגנה לציון 40 שנים לכיבוש בתל אביב הונפו דגלי גאוה בקדמת ההפגנ, על ידי פעילים יהודים וערבים של בנק"י.
  4. אכן, יש סכנה שתוך זמן קצר יעלמו ממדינת ישראל רוב החירויות הדמוקרטיות. אבל הסכנה המיידית לא מגיעה רק מצדם של אנשי דת, אלא גם מחילונים גמורים שאימצו את החלק הלאומי והגזעני של תורת כהנא. אחד מאלה המקדמים את ה"דמוקרטיה" הישראלית אל כליונה הוא דווקא ליברמן, החילוני הגמור.

 18. ניצן אביב הגיב:

  כל הכבוד ויישר-כח לאורשי על מאמרו המצויין.

  ש"ס מפלגה חרדית לאומנית-ימנית קיצונית, גזענית, פשיסטית והומופובית מתועבת, מלבד היותה גם מפלגה של סחטנים מובהקים, המנצלים את היותם לשון-המאזניים זה שנים רבות,כדי לנצל את משאבי המדינה עד תום. היא גם מפלגה של פאנטיים סהרוריים ומשיחיים, חולניים החיים בעולם הדמדומים והשואפים לגרור את כולנו לימי הביניים האפלים.

 19. ג.ש. י-ם הגיב:

  כתבה ריאלית ביותר.

  מטרתה של ש"ס: ל"דאוג" לעניים
  שישארו עניים!!!

 20. יעל בש הגיב:

  שס הם אכן מפלגה חשוכה וגזענית,אך האין גם השמאל לוקה ב"חרדופוביה"?????????.

 21. האזרח ק’ הגיב:

  באחור מה,
  לאור הרצח המזעזע ב"בר-נוער" הגעתי לרשימה זו.
  חבל לבלבל עניינים.
  נעזוב בצד את עניין ההסתה – כאן מדובר במלחמת אזרחים, לא פחות.
  בעניין תוכנית ויסקונסין דווקא,
  האם ש"ס היא מפלגה אנטי חברתית? לדעתי כן – אך בדיוק משום כך היא מנסה לגרוף הון פוליטי מגרירת תוכנית ויסקונסין, ואם אפשר צמצומה.
  ראוי שתעיין מחדש בשטף העובדות, הניתוחים, והמחקרים שהתפרסמו מאז על תוכנית ויסקונסין ועל שירות התעסוקה, ומעניין לראות האם השתנתה עמדתך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים