הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 במרץ, 2008 3 תגובות

מרצים בכל האוניברסיטאות ברחבי מצרים פתחו אתמול בשביתה, לראשונה בתולדות המדינה, בדרישה לתוספות שכר והטבת תנאי העבודה. כמו כן, בשעות הצהריים נערכו אסיפות בפתחן של האוניברסיטאות. באסיפה שהתקיימה בפתח אוניברסיטת קהיר השתתפות מאות מרצים. לדברי ד"ר מוחמד עבד אלגראר, מראשי "הקבוצה האוניברסיטאית העצמאית" בשלוש פקולטות באוניברסיטת קהיר נרשמה היענות גבוהה במיוחד לקריאה לשבות. "הקבוצה העצמאית" מוכרת בקמפוסים בשם "תנועת ה-9 במרס", כי ביום זה בשנת 2003, נערכה הפגנה גדולה של מרצים מאוניברסיטת קהיר במחאה על כיבוש עיראק על ידי הכוחות האמריקאיים. הקבוצה פעילה עתה במיוחד במאבק למען האוטונומיה של האוניברסיטאות ולמען חופש ביטוי במוסדות להשכלה גבוהה. "99% מן המרצים בפקולטות לאמנויות, הנדסה ומדעים שבתו. גם המרצים שלא מלמדים בימים אלה הגיעו כדי לתגבר את שורות המוחים" מסר עבד אלגראר. מרצה למתמטיקה, ד"ר ליילא סוייף הוסיפה שבחוג בה היא מלמדת רק ראש החוג התייצב בכתה כדי ללמד. מספר מרצים מסרו כי ראשי החוגים והאוניברסיטאות הזהירו את המרצים שהצטרפות לשביתה פירושה נקיטת צעדי ענישה נגד השובתים. מרצה בחוג לאמנויות סיפרה שראש החוג טילפן במשך סוף השבוע לכל המרצים ודרש מהם להתייצב לעבודה.

במהלך האסיפה שנערכה בקמפוס, רוב המרצים תקפו את המדיניות של ממשלת מצרים כלפי ההשכלה הגבוהה. לדבריהם הממשלה לא עושה דבר כדי למנוע התדרדרות הרמה במוסדות להשכלה גבוהה הממלכתיים, ההקצאה לכל החוגים היא נמוכה ביותר ורמות השכר של המרצים לא השתנו מזה 37 שנים. אחד הנואמים באסיפה, הראשונה מסוגה בתולדות האוניברסיטה, שב והדגיש שסגל ההוראה במוסדות להשכלה גבוהה איבד כל אמון בשר החינוך. המועדון של הסגל האקדמי באוניברסיטאות, גוף הפועל כאיגוד מקצועי בגלל היעדר הכרה רשמית של הממשלה בהתארגנויות המרצים, מסר הודעה לעיתונות ובה דרישות השובתים: הכפלת שכרם של המרצים, תוספות שכר מיוחדות למרצים הוותיקים ביותר, הכפלת התקציב המוקדש להשכלה הגבוהה, הקמת אוניברסיטאות ציבוריות נוספות והקמת קרן פנסיה למרצים – נוספת לקרן הקיימת מזה עשרות שנים.


יצויין שבשיחה עם מרצים באוניברסיטאות, סירב ראש הממשלה אחמד נזיף לדון על תביעות המרצים. לדבריו "שכר המרצים הוא גבוה מאוד ואם ניתן תוספות למרצים נעורר זעם רב ברחוב. הרי יש רבים הממתינים לתוספות שכר, אין כסף בקופה הציבורית והמרצים נמנים עם בעלי השכר הגבוה במגזר הציבורי".

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. סקרן הגיב:

    שתי שאלות – אחת, היכן מתפרסם אותו עתון שבו כותבת מחברת המאמר. שנית, מה השתיכותם האירגונית של המרצים האלה. האם יכול להיות ששוב תמימי השמאל תומכים באירגון מוסלמי פונדמנטליסטי רק כי הוא עושה קולות כאילו הוא בעד זכויות העובדים, זכויות שכמובן תעלמנה יחד עם כל יתר זכויות האדם ברגע תפיסת השלטון ע"י הצדיקים?

  2. לסקרן הגיב:

    כן, עלית על זה. ועמיר פרץ הוא שליחם של האייטולות מאיראן.

  3. דני הגיב:

    נו, אז אוניברסיטת היר יותר חופשית מתל אביב

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים