הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במרץ, 2008 93 תגובות

מפעל הטקסטיל פולגת בקריית גת עומד להיסגר. בעלי המפעל, לאחר שסחטו ממנו את הרווח המקסימלי, החליטו כי הוא לא כדאי יותר, והחליטו לנעול את השערים. 300 הפועלים נזרקים החוצה. מי שתומך במשטר קפיטליסטי, בוודאי יאמר, אלו החיים. מה שלא מרוויח ייזרק לאשפה. אין סיבה שבעלים פרטיים יסבסדו מפעל שאינו מרוויח. והם צודקים. זה טבעו של הקפיטליזם שהוא אכזר וחסר סנטימנטים. החלשים נזרקים לגורלם.

יש מדינות קפיטליסטיות שמנסות לרכך מעט את האכזריות באמצעות מדינת רווחה במקרה הטוב, או גופי סעד וגמ"חים במקרה היותר גרוע, אבל אלה לא משנים את הליבה של הקפיטליזם בדמות עבודת אלילי הרווח. זהו עגל הזהב ואין בלתו.


סגירת המפעל לוותה בכתבות חמלה לרוב של התקשורת עם דגש על "סיפורים אנושיים" מלווים בקצת רכילות, כמו האמא של הזמרת נינט הנמנית עם המפוטרים, כמו זוגות שהכירו תוך כדי עבודה במפעל, אולם כל מדורי הכלכלה של העיתונות הקפיטליסטית צעדו בסך בקול אחד: אין מנוס מהסגירה, זהו אילוץ כלכלי. גם העובדים נשמעו כמי שהשלימו עם הגזירה, שהרי גם הם "מבינים", כך מפמפמים להם מכל עבר, שמשכורות הדחק שלהם גבוהות מדיי, שבירדן יותר זול לייצר, ולכן אין מנוס מהשלכתם אל הרחוב.


חלקם הגדול של המפוטרים נידון מכאן ואילך לחיי בטלה מתסכלים, מי יקבל לעבודה פועלים בגיל ארבעים או חמישים שהכשרתם המקצועית מאד מצומצמת, בעיקר לאור המציאות המדכדכת לפיה גם מי שהינם בעלי כישורים יותר מגוונים ואיכותיים, מתקשים למצוא עבודה אם עברו את גיל ה-40. זהו הקפיטליזם: אכזר מכל אכזר.


האם זה חייב להיות כך? בוודאי שלא. בדיוק כאן נכנס לתמונה הסוציאליזם, שמציע פתרון לחוליים האלה. במשטר הסוציאליסטי הזכות לעבודה ולפרנסה היא מזכויות היסוד של האדם. אין פירוש הדבר שבמשטר סוציאליסטי לא יסגרו מפעל אם הוא כושל או הפסיק למלא יעדים חברתיים נחוצים. אלא שבמשטר סוציאליסטי לא סוגרים מפעל בטרם נמצאה אלטרנטיבה לעבודה אחרת, כי כאמור, זו זכות יסוד: הזכות לעבודה ולפרנסה מכובדת. המדינה הסוציאליסטית לא תאפשר זריקת אדם לרחוב, אין חיה כזו.


אבל, ועל כך בוכה הנביא, הפועלים יורים לעצמם ברגל. הם חוזרים ובוחרים במדכאיהם. תבדקו מה הצביעו בקרית גת ותמצאו שהרוב הצביע בעד מפלגות ימניות ודתיות המשמרות את הקפיטליזם, התומכות בבעלי הון שזורקים את עובדיהם ככלי אין חפץ.


למציאות זו סיבות רבות, ולא האחרונה שבהן השם הרע שיצא לסוציאליזם בגלל המציאות של ברית המועצות ומדינות הלוויין שלה במאה הקודמת, המהווה נשק יעיל להפחדת עובדים, בבחינת "זה מה שאתם רוצים שישלחו אתכם לגולאגים"? מסע הפחדה זה ניתן לניטרל אילו היה מתנהל דיאלוג בין הפועלים לבין סוציאליסטים שיסבירו כי אין סוציאליזם אמיתי ללא דמוקרטיה וכי מחנות כליאה וסוציאליזם הם שני הפכים. הצרה היא, כי מי שאמורים לייצג אותם, כמו ההסתדרות, משתפים פעולה עם השיטה, ולכל היותר מרככים לעתים את עוצמת מכת הנפילה, וכך מאפשרים את הנצחת השיטה הקלוקלת והלא צודקת.


"המומחים"


אחד הענפים הפורחים במציאות הישראלית הם "המומחים". אלא שהמומחים האלה מתגלים שוב ושוב במרכולתם הפגומה. בימים אלה נאנקים המומחים לענייני כלכלה בהסברת המשבר הכלכלי. מה שאמרו אתמול שווה כקליפת השום. מה שהם אומרים היום יתברר מחר כהבלים, אבל באין ציפור שיר, גם "המומחה" ייחשב זמיר. הם עומדים חסרי אונים אל מול בורסות ושוקי כספים מתעתעים. (דרך אגב, במשטר סוציאליסטי לא צריך את הקזינו הזה שמפיל מיליונים לתחומי העוני).


עם אחד מענפי המשנה של המומחיות הישראלית נמנים המתקראים "מומחים לענייני ערבים". בהפרזה כלשהי ניתן לומר כי כל מי שהיה בשב"כ, עינה פלסטינים ודובר ערבית, מתקבל אצל חלקים בתקשורת ההמונית בישראל "כמומחה לענייני ערבים", והמומחים האלה מזמרים בדרך כלל באמצעות אותה פרטיטורה, הערבה לאוזני השלטון והצבא, איתם הם עומדים בדרך כלל בקשרים הדוקים.


אחד המומחים לענייני ערבים עונה לשם גיא בכור. האיש היה בעבר עיתונאי בידיעות אחרונות, ועתה הוא מרצה באחת המכללות בישראל. הוא כותב טור פרשנות בעיתונו לשעבר, מרואיין כמומחה בתחנות רדיו (גלי צה"ל, קול ישראל) ובערוצי טלביזיה.


מה שוויו של המומחה הזה, נוכל לראות ממאמר שפרסם בידיעות אחרונות (20.3.2008) תחת הכותרת "טקטיקת הסמלים". זהו מאמר ספוג בגזענות לטנטית. הסכיתו ושמעו:


גיא בכור סונט בצבא הישראלי "שסופר מחבלים הרוגים" ואינו מבין "שאנחנו משדרים בתדר אחר לגמרי מהאזור בו אנו חיים". ומהו התדר שלנו, של הישראלים לפי גיא בכור? שימו לב: "אצלנו קדושת החיים היא מעל לכל. מה לא נעשה בשביל שבוי אחד?"


ואילו "אצלם" , כך מכנה גיא בכור את הערבים, "מדובר בחברה קולקטיבית שמוכנה להקריב את בניה למען המטרה הפוליטית לאומית פלסטינית…" וכך הלאה וכל הלאה.


עכשיו הבה נפרק מעט את מה שאומר המומחה הזה: "אצלנו קדושת החיים מעל לכל"? באמת? גיא בכור המומחה לא יודע שישראל הקריבה אלפי חיילים במלחמת יום כיפור לשמירת כיבושיה בסיני, שעה שסאדאת הציע שלום בטרם המלחמה וממשלת ישראל דחתה את היד המושטת.


המומחה הזה לא יודע שבמלחמת לבנון הראשונה, "מלחמת ברירה" כפי שכינה אותה בשעתו ראש הממשלה מנחם בגין, מלחמה פושעת כפי שכינו אותה מתנגדיה, הקריבה ישראל למעלה מאלף חיילים למען מטרה פוליטית חסרת שחר. המומחה הזה לא יודע שרק לפני כשנה וחצי התרחשה מלחמת לבנון השנייה הכושלת והמיותרת, בה הקריבה הממשלה מאות חיילים ואזרחים תוך סיכון כל העורף הצפוני, בהחלטה פזיזה על פתיחת מלחמה. המומחה הזה לא יודע שישראל הקריבה ועדיין מוכנה להקריב אלפי חיילים ואזרחים מזה למעלה מ-40 שנים כדי לשמור על כיבושיה ולהמשיך בדיכוי העם הפלסטיני. המומחה הזה אמור לדעת, זה ממש טרי, כי ישראל מפקירה למעלה משנה וחצי את השבוי גלעד שליט, ונוהגת בו כבסחורה שעבורה אינה מוכנה לשלם בחילופי שבויים.


ההגדרה שהמומחה בכור מייחס לפלסטינים, "חברה המוכנה להקריב את בניה למען מטרה פוליטית" מתאימה לפחות באותה מידה, אם לא יותר , לישראל.


על פי ה המאמר הזה של בכור, יש לנו עסק עם מומחה דה לה שמטה. יש לו אמנם תואר ד"ר, אבל שוב אני למד שתואר לבד אינו מהווה תעודת ביטוח למומחיות.


אין פלא ששמו של גיא בכור הועלה כמועמד לשגריר הבא של ישראל בבריטניה.


לכבוד בן דרור ימיני
מערכת מעריב
25 במרץ 2008


בטורך האחרון השתלחת בעיתונאי חיים ברעם תוך שימוש בגידופים הלקוחים הישר מהלקסיקון המקרתיסטי. בדומה לסנטור מקרתי בשעתו, שראה בכל אינטלקטואל עצמאי שהעז לבקר את מדיניות ארה"ב קומוניסט מסוכן, כך גם אתה פיתחת הזיות רדיפה של "חיסול מדינת ישראל" מכל איש שמאל שהעז ומעז לבקר את מדיניות הכיבוש הישראלית, את ההוצאות להורג ללא משפט, את משטר האפרטהייד שישראל הקימה בשטחים הכבושים ואת פשעי המלחמה של ישראל, בין בשטחי פלסטין ובין בלבנון.


השיטה מוכרת: התנפלות על מותחי הביקורת מבלי להתמודד עם עמדותיהם, ולהסתפק בהטלת שיקוצים. בניגוד ליומרה שלך אינך מקפיד על עובדות, ואינך מתמודד עם נימוקים אלא מאשים את מבקרי משטר האפרטהייד באנטישמיות.


האם מי שקורא לחרם על ישראל, כמוני, כמחאה על משטר האפרטהייד בשטחים הכבושים, בדומה לזה שהוטל על דרום אפריקה, רוצה בחיסולה? בוודאי שלא, הוא רוצה בחיסול הכיבוש והאפרטהייד.


לומר על חיים ברעם, שנאבק מאז עמד על דעתו הפוליטית למען דמוקרטיה וזכויות אדם, שהוא "בולשביק" או "פשיסט שמאלי", דומה למי שהאשים בשעתו את אלברט אינשטיין כסוכן סובייטי.


אם אינשטיין הפצפיסט היה חי היום, יש להניח כי היה תומך בסרבני השירות הישראלים בשטחים הכבושים, ואין ספק כי על פי דפוסי תגובותיך הפבלוביות היית מכפיש אותו באחד מכינויי הגנאי שאתה שומר לאנשי שמאל שאינם מוכנים להיכנע לטרור שאתה מנסה להפעיל עליהם.


כהרגלך אתה מסתפק בהטלת רפש ולא מנמק ("לאיש יש דעות מטורפות" – מה, איפה, מתי, דוגמה אחת של דעה כזו, נאדה).


התקפותיך הארסיות כלפי שמאל והגנה על פשעי מלחמה ישראלים (בשיטה הרלטיביסטית, בבחינת – תראו מה קורה אצל אחרים, בהשוואה אליהם אנחנו ממש צדיקים) לא הפתיעו אותי. עמדתי על הכיוון הזה אצלך כבר ב- 1990 כאשר הייתי בעל טור ב"דבר השבוע" (המוסף השבועי של עיתון "דבר" המנוח).


באותה שנה פרסמת מאמר בידיעות אחרונות בו התייצבת לימין סגן ניצב שלמה קעטבי שהיה מפקד יחידת משמר הגבול שעה שהתרחש הטבח שמשטרת ישראל ערכה בפלסטינים ברחבת המסגדים.


אתה מציג עצמך כשוחר חופש עיתונות, וקושר לעצמך כתרים שאני יודע מניסיון אישי שאין להם שחר.


כאשר אמנון דנקנר, לאחר שמונה לעורך מעריב, הפסיק את טורי "סמרטוט אדום" (אותו אני ממשיך כיום בגדה השמאלית ובאתרים נוספים) בשבועון מעריב בירושלים ("כל הזמן") לא זכור לי שגינית זאת. באחת מפגישותינו האקראיות, כאשר אתה כבר עורך מדור הדעות של מעריב, שאלתיך אם תיתן לי זכות להביע את דעותיי במדור, תשובתך הייתה "בשום אופן לא". בנושא זה של חופש עיתונות ראוי שלפחות תצטנע קמעה. אביר גדול מעולם לא היית בתחום זה.


ולבסוף, העילה להתנפלות על חיים ברעם כלל לא התרחשה, גם לא משל הייתה. הוא לא קרא לפיטוריך מהעיתון, אלא בסך הכל סבר כי אם העורכים החדשים רוצים להוציא את מעריב מהפינה הימנית אליה הובל, ראוי כי יוחלף עורך מדור הדעות. מתברר כי גם עורכי מעריב סברו כך ומינו עורך חדש תחתיך. לא פוטרת ואיש לא קרא לפיטוריך, והראייה שקיבלת עמוד שלם במעריב בו אתה יכול לשפוך את מנת הרעל השבועית שלך.


גדעון ספירו


העתק: דורון גלעזר, עורך מעריב

תגובות
נושאים: מאמרים

93 תגובות

 1. לאבי הגיב:

  ומוטב צמיחה יותר נמוכה, תשתיות פחות טובות, שיעור אנאלפביתים יותר גבוה, שיעור השכלה גבוהה יותר נמוך, שיעור אבטלה יותר גבוה, שימוש יותר נמוך בסלולרים ובאינטרנט – כשהם מתרחשים בדמוקרטיה, מאשר לשלם בדיקטטורה קפיטליסטית (שזה מה שסין היא, למעשה) תמורת כל אלה.
  ומוטב, באמת, מוטב, שימוש יותר נמוך באינטרנט, אבל שהאינטרנט חופשי. לא מצונזר. לא מוגבל – מאשר שהשימוש בו יותר רחב אבל מוגבל ומצונזר ע"י השילטונות.

  קל יותר להפיץ טכנולוגיות ולהעלות את רמת החיים לכלל האוכלוסיה, מאשר לגרום לשלטון דיקטטורי ומגביל להפוך לפתוח ודמוקרטי.

 2. ליובי הגיב:

  לירות במפגינים זה הכי גמישות מחשבתית בעולם, להתעלל בעובדים שלך ולמכור אותם בזול לתאגידי ביגוד ספורט זה מאוד רפורמיסטי, להתעלם בעקביות מתקני איכות סביבה זאת דאגה ציבורית לאזרחים. 1984 הנה אנו באים.

  אגב, גורבצ’וב היה "הבחור הטוב" בכל מה שנוגע לנפילת ברית המועצות. בניגוד לילצין שהיה שיכור ומושחת, גורבצ’וב רצה לעשות מרוסיה מדינה סוציאל-דמוקרטית מתקדמת בסגנון המודל הסקנדינבי, "אלומת אור סוציאליסטית" כפי שהוא כינה זאת. זה שרייגן והבנק העולמי לא רצו לשמוע מזה זה משהו אחר…

 3. עופר נ. – ליובל הלפרין הגיב:

  שלום יובל, האם אתה מוצא אלמנט רפורמיסטי במעשי השלטון הסיני בכיכר טיינאנמן ב- 1989?

 4. אלכס קון הגיב:

  מצטרף למבקרים על צנזור המאמר.

  אם עמדתכם כחברי המערכת היא נגד סולידריות עם העם הטיבטי זה עניין אחד, אך שלילת הדיון כדיון שיכול להתקיים על במת האתר הזה מדיפה ריח לא נעים של אחדות כיתתית על חשבון הפריה הדדית ופתיחות. התמודדות טובה הייתה לפרסם את מאמרו של ספירו בשלמותו ולכתוב בתגובה מאמר המנמק את התנגדויותיכם.

  לגופו של עניין, סין אולי ניצבת מול ארצות-הברית, אך היא רק מתחרה בה, ולא מאתגרת את היגיון הכוח שלה. לשלטון הדלאי לאמה הטוען לשחרור טיבט יש בעיות רבות משלו, האופי שלו לא דמוקרטי והוא חלק מרשת ההשפעה האמריקאית. אך עם זאת אני חושב שזה פסול לזנוח את הסולידריות שלנו עם העם הטיבטי. בקרב הדור הנוכחי של פליטים טיבטים מתפתחת ביקורת כלפי הנסיגה מהדרישה לעצמאות, ההשפעה של הדת ומעמדו של הדלאי לאמה. אך בכל מקרה זכותיותיהם של הטיבטים אינן מותנות באופי הפוליטי של ההנהגה שלהם, כפי שזכויותיהם של הפלסטינים אינן מותנות באופי הפוליטי של ההנהגה שלהם. יש לשמור על שתי עיניים פקוחות, לראות היטב גם כיצד סין מדכאת את העם הטיבטי, וגם כיצד ארצות-הברית מתערבת כדי לייצר לעצמה מדינת-חסות והשפעה איזורית.

 5. לגדה השמאלית הגיב:

  גם אמנסטי נגדנו

  — קישור —

  אולי עכשיו ניתן להחזיר את הקטע של ספירו?

 6. תגובה מהכתבה בוואלה בנושא הגיב:

  "כל המצדדים באי קיומה של האולימפיאדה בגין הפרת זכויות אדם בסין אתם יפיופי נפש שלא מבינים שהסיניםעושים את הדבר הנכון ביותר למדינתם-הם עושים סדר.להבדיל ממדינתנו שבא כל פורע חוק מלך וכל מכה קשישים זוכה להגנה על זכויותיו בעוד הוא רומס בגסות זכויות של בני אדם אחרים כאן האנרכיה חוגגת ושם פורעי חוק חושבים 1.3 מילארד פעם לפני שהם מחליטים להפר את הסדר הציבורי,תחשבו מה היה קורה אילו הדמוקרטיה הנאורה הנהוגה במקומותינו הייתה נוהגת גם בסין."

  אז הנה האנשים איתם מאחדים כוחות תומכי סין ה"אדומים". טוב נו, לפחות הם נשארים עקביים. האדומים שלנו קוראים "כיבוש" לחייל צה"ל שמכה פלסטיני, אבל "מהפכנות" לחייל סיני שמכה טיבטי.

  מישהו יכול להסביר לי לעזאזל מתי סוציאליסטים נהפכו ללאומנים כל כך??

 7. המסביר הגיב:

  אלו לא סוציאליסטים אלא קומוניסטים.

  הם לא לאומנים כלל, אלא סתם דוגלים באלימות כשהיא משרתת את המטרה שלהם. הקומוניזם הרי דוגל במהפיכה אלימה בכדי לשנות את הסדר הקיים – זו אושיית יסוד באידאולוגיה.

  בסיפור הסיני-טיבטי, הלאומנים הם הטיבטים (כמו הפלסטינים אצלנו – דורשים הגדרה עצמית נפרדת), והסינים הם ה"אוניברסליסטים".

  ההבדל מהמקרה שלנו הוא שאנחנו לא מסוגלים ולא רוצים "להטמיע" את הפלסטינים.

  לסינים לא אכפת, כי יש כל כך הרבה מהם שהטיבטים נבלעים אצלם ולא נודע כי בא אל קירבו.

  נורא פשוט.

 8. זה פשוט פאתטי הגיב:

  תוחרם האולימפיאדה בסין וכל התומכים בשלטון הרודני שם ויפה שעה אחת קודם. שום התפתלות מילולית לא תוכל לנקות רצח -פשוטו כמשמעו- של בני אדם על נסיונם להתבטא ולמחות.
  בתור סוציאליסט, בתור הומניסט, בתור יהודי, אני נגעל מסין.

 9. דני לפטריוט הגיב:

  קצת באיחור אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם.
  כתבת בתגובתך כך:
  "אם השלטונות הסינים פועלים לאינטגרציה של האזרחים הטיבטים לחברה הסינית אז זה בסדר. אם השלטונות הסינית פועלים למען אסימילציה של האזרחים הטיבטים – הטמעה, …
  אז יש לגנות את המדיניות של סין! ".

  ובכן, ציטוט מויקיפדיה יסביר לך מדוע סין נוקטת (ואני אשתמש בשפה שלך) אסימילציה ולא אינטגרציה:
  " בזמן המהפכה התרבותית זרעו המשמרות האדומים הרס מוכוון ושיטתי נגד אתרים תרבותיים בכל רחבי הרפובליקה העממית , ביניהם גם אתרי מורשת בודהיסטית טיבטית. עם המחריבים נמנו גם צעירים טיבטים רבים, שהצטרפו למשמרות האדומים כמו צעירים סינים רבים".
  הרי לך מדינה שמוחקת את השונה ומטמיעה אותו בתוכה!
  אי לכך ובהתאם לזאת אבקשך לעמוד בדיבורך ולגנות את סין.

  לגבי הדוגמה שהבאת על העולים מרוסיה:
  לצערי זו דוגמא צולעת במקצת. קודם כל מפני שהעולים מרוסיה באו לישראל מרצונם החופשי ולא נכבשו ודוכאו כמו הטיבטים והכורדים.
  דבר שני – אין שום "גיור" שעושים שלטונות ישראל למיעוט הרוסי. להיפך, אם כבר מישהו משפיע על מישהו הרי אלו העולים עצמם שמשפיעים (בד"כ לטובה, מוכרחים לציין) על הישראלים.
  אבקשך לפרט בעניין אותו "גיור".

 10. דני לדוב הגיב:

  להזכירך! הדלאי למה קיבל ב-89 את פרס נובל לשלום על ניהול מאבק בלתי אלים בכובש הסיני.
  הדלאי למה הוא אכן אחד מל"ו הצדיקים, בטח כאשר אתה משווה אותו למנהיגי סין לדורותיהם.
  ובכלל, אולי במקום לנסות לנבור ולנסות למצוא איזה קמצוץ של משהו שלילי על הטיבטים –
  כדאי שנקרא לילד בשמו: מדובר באימפריאליזם סיני נוסח בריה"מ, המשך החיסול התרבותי של כל מה שאינו קומוניזם,
  אבל כרגיל – אם זה אדום כנראה שזה בסדר, לא ככה?

 11. ל"המסביר" הגיב:

  יפה שעשית את האבחנה בין סוציאליסט לקומוניסט, לא היה מזיק לעוד כמה מגיבים כאן לרענן את זכרונם לגבי סוציאליזם, ואז להשוות בין הרעיון לבין נסיונות המימוש הגרועים של בריה"מ וסין.
  חוץ מזה הייתי ממליץ לך לבדוק במילון את ההגדרות "לאומי" ו"לאומני", נראה לי שהתבלבלת ביניהן.

 12. המסביר הגיב:

  אני לא התבלבלתי. רק שבאתר המסויים הזה, הקוראים חרשים לניואנסים. אם לא השתמשת בז’ארגון שלהם, אתה יכול באותה מידה לדבר לקיר.

  ברומא דבר רומנית, לא?

 13. פטריוט לדני הגיב:

  בעניין טיבט אני כרגע לא מביע עמדה מדויקת כיוון שלא בטוח שמה שכותבים בויקיפדיה זה נכון. ארה"ב ושאר ארצות המערב שכבשו את עירק ואפגניסטן ומדכאות את הארצות של העולם השלישי באמצעות החברות הבינלאומיות שלה ממציאות הרבה שקרים על רוסיה, על מוסלמים ועל אחרים שלא רוצים לשרת את המדיניות של התאגידים. לכן כל עוד אני לא יודע כל העובדות על המדיניות הסינית בטיבט אני לא מביע שום תמיכה או גינוי כלפי סין.

  בעניין גיור: כאשר הגיעה לארץ עליה גדולה מברה"מ לשעבר מחצית מן העולים הם לא יהודים. ממשלת ישראל לא נותנת לרוסים להקים קהילה רוסית בארץ ואומרת שהם חייבים לעבור גיור! רובם הגדול מן הרוסים לא רוצים לעבור גיור. אבל ממשלת ישראל מפיצה שקרים כאילו הרוסים רוצים לעבור גיור ורק הרבנים מפריעים. בפועל את "הגיור" הנוכחי קל מאוד לעבור אבל רוב הרוסים לא רוצים. הרוסים שמשרתים בצבא עוברים הטרדות מצד קצינים ו"רבנים" צבאיים שמנהלים בקרבם תעמולה שצריך לעבור גיור, אך רוב הגדול של הרוסים לא רוצים. עכשיו מבקשים מכל מי שמסרב לעבור "גיור" לחתום על כך. בתגובה לכך הוקם בארץ הוועד של החיילים הרוסים שנאבק נגד ה"גיור" וחרדים תומכים במאבק הזה. אני ראיתי בערוץ ישראלי ברוסית (ערוץ 9) את הדיון בין תומכים ומתנגדים לגיור והרב שרייבר שמתנגד ל"גיור" ונאבק למען זכויות הרוסית בארץ אמר שאת ה"גיור" הרשמי קל לעבור אך הרוסים לאא רוצים. ובתגובה אמר אחד מתומכי ה"גיור" שרוסים לא יודעים כמה זה קל. רוב הרוסים טוענים שמדיניות ה"גיור" פוגע בחופש הבחירה וקוראים ל"גיור" ג’נוסייד תרבותי וזה נקרא אסימילציה. אם הרוסים יקבלו את הזכות להיות קהילה רוסית בארץ אז זה נקרא – אינטגרציה. כרגע מדיניות ה"גיור" מחזקת את האנטישמיות בקרב הרוסים בארץ ובעולם וזה מסוכן ליהודים. על פי היהדות, היהדות לא דת מיסיונרית ואסור לקרוא ללא יהודים לעבור גיור. זה נגד ההלכה!

 14. דני לפטריוט הגיב:

  קיבלתי את הסתייגותך מנקיטת עמדה בעניין טיבט.
  תרשה לי רק לציין את האירוניה בכך שאתה מאשים את "ארה"ב ושאר ארצות המערב" בכך שהן "ממציאות הרבה שקרים על רוסיה, על מוסלמים".
  אבל מה לעשות שאלופי התעמולה והתקשורת המגוייסת הן דווקא מדינות קומוניסטיות ומוסלמיות דוגמת בריה"מ (רוסיה), סין, צפון-קוריאה, סוריה וכיו"ב.
  אז בוא נסכים לפחות שהמצאת קשרים ותעמולה היא נחלת כולם.

  לגבי הגיור של עולים מרוסיה:
  יש חוסר הגינות מופגן בכך שאדם משתמש בחוק השבות על-מנת לעלות לישראל כאשר הוא בעצם אינו יהודי כלל, ואני לא מדבר עכשיו על עניין איחוד משפחות.
  לפי דעתי זו זכותה של מדינה לשלול אזרחות ממי שקיבל אותה בדרך של רמיה, ומכאן שעניין הדרישה לגיור (אם יש דרישה כזו) כלל לא נראה לי כזה אסון.

  עכשיו אמור לי בבקשה למה אתה מתכוון באמירה "ממשלת ישראל לא נותנת לרוסים להקים קהילה רוסית בארץ"?
  מה הכוונה ב"קהילה"?
  בישראל יש חופש דת וכל רוסי נוצרי שנמצא כאן יכול למצוא לו כנסייה וכומר ולהתפלל כאוות נפשו. אני לא מבין מה בדיוק חסר לדעתך כדי שקבוצת הרוסים תיקרא "קהילה" ומה עושה ממשלת ישראל כדי לטרפד את אותה קהילה פוטנציאלית?

  לגבי רוסים בצה"ל: חוק האוסר שימוש בשפה זרה בבסיס צבאי (היה חוק כזה) בוטל עקב ריבוי דוברי הרוסית. אני אישית מכיר קצינים רבים רוסים וכלל לא ברור לי מהיכן הבאת את הנתון לפיו רוסים עובר הטרדות בצה"ל. זה פשוט מופרך ולו רק בגלל ריבוי החיילים ממוצא רוסי (יותר קשה להתעמר כנגד קבוצה מאשר כנגד בודד) והנכונות הגבוהה של רוסים להתגייס. אם היה רע בצה"ל אז הם לא היו רוצים לשרת בו.

 15. שאלה לפטריוט הגיב:

  פטריוט של מה אתה (בהנחה שאתה מבין את משמעות המונח)? לאיזו "פאטריה" אתה מתייחס? למי אתה קורא מולדת?

  ועוד שאלה –
  לא נולדת כאן
  את המקומיים ואת תרבותם אתה שונא
  מישהו מחזיק אותך פה בכוח?

 16. סוציאליסט הגיב:

  בהסרת הקטע על טיבט שכתב ספירו יורה מערכת הגדה לעצמה ברגל ומחבלת במטרתה לשכנע קוןראים מפקפקים באידיאולוגיה שלה.קצת מזכיר את החלפת עמודי האינציקלופדיה הסובייטית על פי שגיונות המשטר. מי רוצה לחיות במשטר שמחליט מה מותר לאזרח לקרוא?

 17. רון שלייפר הגיב:

  תחשבו איפה היינו היום ללא הקפיטליזם שרובכם סולדים ממנו.
  בלי קידמה ,טכנולוגיה היי טק העולם היה מקום חשוך
  מלא בעוני ומחלות…
  באשר לצד הלט יפה שלו ופיטורים מאסיביים ?
  אלה החיים החזק שורד וכו ….אלו סתם קלישאות פשוט אין דרך אחרת

 18. דני לפטריוט הגיב:

  אנו כנראה חלוקים לגבי עניין התעמולה.
  אני מניח שלא קראת את ג’ורג’ אורוול שהיטיב לתאר כיצד בריה"מ נהגה באזרחיה,
  כנראה לא שמעת על ה"חינוך מחדש" שהיה נהוג מאז ומעולם בסין ובריה"מ.
  מה לדעתך הוסבר לאזרחי בריה"מ בזמן הטיהורים של סטאלין? (או שגם הטיהורים הת המצאה של התקשורת האמריקאית?)
  איך תסביר למשל את הרצון של ממשלת סין לצנזר את האינטרנט לאזרחיה?
  מדוע לכל מבקר בקוריאה הצפונית "מוצמד" תעמולן פונקציונר מטעם הממשלה?
  איך תסביר את אותו שר תעמולה עיראקי שטען בתוקף בשידורי ההפחדה שלו שהאמריקאים נוחלים תבוסה בזמן שבגדד קרסה?
  או את אותה חתנת שידור ירדנית בעברית ששידרה שקרים לגבי ישראל עד הסכם השלום?

  דוגמאות לתעמולה סובייטית ומוסלמית יש מכאן ועד הודעה חדשה ולא צריך להיות קפיטליסט גדול כדי לראות זאת.

  אגב, דיברתי היום עם כמה וכמה יוצאי רוסיה ואף אחד לא מכיר את אותו "ועד החיילים" עליו אתה מדבר. אף אחד מהם לא מרגיש שחסרה לו קהילה, הם דווקא מרגישים שכל אחד יכול לשמור על מינון חיים "בסגנון רוסי" כאוות נשפו.

  אגב, אמרת קודם שממשלת ישראל מונעת הקמת קהילה רוסית, ואילו בתגובתך האחרונה כתבת "הקישור הוא מן האתר של הקהילה הרוסית בארץ"…
  זאת אומרת שיש כזו קהילה בארץ, לא?
  מ.ש.ל.

  דני

 19. פטריוט לדני הגיב:

  מי שאלופי התעמולה ושקר הם ארצות האימפריאליזם המערבי ולא איסלם סין ורוסיה! בסוף שנות השמונים רוסיה עשתה מחווה למערב ופרקה את ברית וורשה. המערב, במקום לפרק את ברית נאט"ו ולחיות בשלום עם רוסיה: הרחיב אותו ומציב טילים בשטחי פולין וצ’כיה וכך מאיים על רוסיה. בפולין וצ’כיה שולטים משטרי בובות של ארה"ב והמערב שהסכימו להציב את הטילים האמריקנים בשטחן למרות ההתנגדות של עמיהן. כמו כן ארה"ב המציאה את השקר שלעירק יש נשק להשמדה המונית כתרוץ לפלישה ובסוף הוכח שזה היה שקר. היום ארה"ב ממציאה שקרים רבים על רוסיה, סין, צפון קוריאה (השמועות על הרעב שם הן המצאה של המערב,(אני בקשר עם האנשים שביקרו שם) וכל זה כדי לגרום לתושבי המערב לשנות את כל מי שלא משרת את משטר של התאגידים של ארה"ב ושאר ארצות המערב!

  בעניין גיור אם לא היו הטרדות כלפי החיילים הרוסיים, אז מדוע הוקם לאחרונה וועד של החיילים הרוסים שעליו מתלוננים החיילים: יש לי קישור לכך (הוא בשפה הרוסית):

  — קישור —

  הקישור הוא מן האתר של הקהילה הרוסית בארץ.

  רוסים רבים באו לארץ כדי להתאחד עם משפחותיהם והם משרתים בצה"ל כיוון שהם רוצים להיות חלק מן החברה, אך הם רוצים להישאר רוסים. רוסים מתחתנים בשטח של קפריסין, רוסיה, צ’כיה או במדינות אחרות וכך האוכלוסיה הרוסית בישראל הולכת וגדלה. הממשלה הגזענית הישראלית שרוצה בכל מחיר להגדיל את מספר היהודים בארץ רוצה להגביר את התעמולה לגיור. אבל רוסים לא עומדים בתור ולא רוצים גיור. גם החרדים מתנגדים ל"גיור" הרשמי כיוון שעל פי ההלכה אסור לעשות גויר אפילו למי שמבקש. אם הוא באמת רוצה להיות יהודי הוא חייב להיות דתי מאוד ולקיים את כל המצוות. "הגיור" הרשמי של המדינה הוא גורם להתבוללות של היהודים ואם התוכנית החדש של הממשלה שקוראת לתעמולה לגיור ההמוני תעבור אז החרדים יעשו פילוג בעם. עדיף לתת לרוסים בארץ להיות רוסית. רוסיה לא עושה תעמולה בקרב היהודים במטרה לנצר אותם. יחי המאבק למען זכויות הפלסטינים, הרוסים בארץ והתבוסה לממשלת ישראל הגזענית!

 20. פטריוט לדני הגיב:

  קודם כל כל מיש שביקר בצפון קוריאה יודע שיש שם מחסור בדלק בעקבות המצור שמערב מטיל עליה, אבל השמועות על הרעב זו המצאה של המערב. בגלל המחסור בדלק בעלי המכוניות שם לא משתמשים במכוניתם לעיתים במשך חודשים וזה אכן קושי גדול. ארה"ב ששיקרה לעולם על הנשק להשמדה ההמונית בעירק חשה את פרצופה האמיתי לעולם. גם על ברה"מ ועל סין ועל איסלם מערב המציא שקרים ועכשיו המערב חשף את פרצופו כשהוא מציב טילים סמוך לגבולות של רוסיה. בטוח שרוסיה לא תסבול את זה ותביס את ארה"ב ואת גרורותיה המערביות, כפי שהביסה את כל מי שעשה לה צרות כמו אימפריה המונגולו-טאטארית, את נפוליאון ואת היטלר. ארה"ב הבאה בתור!…

  הוועד של החיילים הרוסים הוקם רק לפני שבועיים והוא הוקם כדי לעזור לחיילים שעוברים הטרדות מצד המפקדים וה"רבנים" הצבאיים. המאבק נגד מדיניות "הגיור" של הממשלה רק בתחילת הדרך והרבנים החרדיים תומכים במאבק של רוסים גאים נגד ה"גיור". אולי הרוסים (הלא יהודים) לא מספרים לך על מדיניות "הגיור" של הממשלה. אך ממשלה רק לפני מספר חודשים החליטה להקים רשות הממשלתית לגיור כדי לקרחא לכל הרוסים להתגייר. אבל הרוסים לא רוצים להתגייר ורוצים שיכירו בהם כי רוסים גם באופן רשמי. המאבק נגד מדיניות ה"גיור" רק בתחילתו והרוסים שמתנגדים ל"גיור" מצילים את היהודים מפני ההתבוללות!…

 21. לפטריוט הגיב:

  תסתובב בשכונת הדר בחיפה, תראה את חנויות הספרים, בתי הקפה, חנויות האופנה והמוזיקה, ותראה קהילה רוסית משגשגת. אני ממש לא מבין מאיפה הרעיון שמדכאים את הרוסים בארץ – כל הפוליטיקאים מלקקים להם (במיוחד בימין), התקשורת מעריצה אותם, והממשלה רק מתחננת שישארו בארץ ולא ימממשו את זכות החזרה לבריה"מ לשעבר.

 22. דני לפטריוט הגיב:

  חבל שלא ענית כלל לתגובה שלי מה-6.4 בנושא התעמולה בבריה"מ סין ומדינות מוסלמיות שונות. אתה עדיין מוזמן להגיב.

  בעניין הקהילה הרוסית אני מצטרך למגיב " לפטריוט" – ישנה בישראל קהילה רוסית משגשגת ואני ממש לא מבין את הטענה שלך על כך שממשלת ישראל מונעת הקמת קהילה רוסית, אודה לך אם תפרט ותסביר מהי בדיוק הבעיה.

  לגבי הטילים שארה"ב מציבה, ובכן, אלו סוללות הגנתיות נגד טילים שלא יכולים לשמש לתקיפה. מהי לדעתך הבעיה עם הצבתן?
  זאת ועוד: האמירה שלך כאילו בצ’כיה ובפולין יש ממשלת בובות של ארה"ב היא מגוכחת כאשר היא באה מפי אוהד בריה"מ כמוך, שכן כולנו זוכרים מה היה שם במשך עשרות שנים תחת הקומוניזם.

  אסיים בתהייה לגבי המשפט שכתבת: "בטוח שרוסיה לא תסבול את זה ותביס את ארה"ב ואת גרורותיה המערביות, כפי שהביסה את כל מי שעשה לה צרות".
  נראה לי שהתבלבלת באתר. ז’רגון כזה (" כפי שהביסה את כל מי שעשה לה צרות") מקומו באיזה שבועון מתנחלים ולא בגדה השמאלית.
  להזכירך שגם ממשלות ישראל לדורותיהן מנסות "להביס את כל מי שעושה לנו צרות" ותראה לאן זה הביא אותנו.

 23. פטריוט לדני הגיב:

  מערכת הגנה מפני הטילים היא כן התקפית: בשנות ה-70 ברה"מ וארה"ב חתמו על ההסכם של אי הצבה של המערכת הזאת, אך כעת ארה"ב מפרה את ההסכם ורוצה לתקוף את רוסיה. היא רוצה שרוסיה לא תוכל להגן על עצמה. העובדה שרוסיה פרקה את ברית וורשה וארה"ב מתפשטת באירופה על ידי הצבת כוחותיה הצבאיים ברחביה היא הוכחה שארה"ב רוצה לתקוף את רוסיה אך רוסיה עוד תביס אותה!

  ממשלת פולין היא אכן ממשלת בובות של ארה"ב. המפלגות שמתנגדות להצבת הטילים בשטחה ורוצות לצאת מברית התוקפנית נאט"ו לא חוקיות. הממשלה הדיקטטורית של פולין לא נותנת להן להשתתף בבחירות לכן אין בפולין דמוקרטיה. רק למפלגות פרו-אמריקניות נותנים להשתתף בבחירות. פולין וצ’כיה עוד ישלמו על כך ביוקר!

 24. פטריוט הגיב:

  ללפטריוט

  אני פטריוט של שלום, שוויון ושל צדק חברתי ולא של מדינה מסויימת!

  אנ לא שונא את מקומיים ואת התרבות הישראלית אבל תומך במאבקם של האזרחים הרוסיים למען זכותם להיות רוסים בארץ!

  אכן הקהילה הרוסית קיימת בארץ ויש לה חנויות שונות, אבל ממשלת ישראל רוצה ל"גייר" את הרוסים, כלומר להפוך אותם לרוסים בניגוד לרצונם. יו"ר הקהילה הרוסית בארץ אנטולי גרסימוב מנהל את המאבק נגד ה"גיור" ולמען זכותם של הרוסים להיות רוסים ביחד עם הברנים. על כך כתבו אתמול בעיתון הארץ, הינה הקישור:

  — קישור —

  ואני תומך במאבק הזה של הרוסים והרבנים!

 25. דני לפטריוט הגיב:

  אתה מוזמן לקרוא בלינק הבא מתוך "הארץ" לגבי מהות מערכת הטילים האמריקאית:
  https://www.haaretz.co.il/hasite/spages/820904.html

  אני מקווה שתקרא בעיון, ולאחר מכן תואיל להשתתף בדיון ולא רק לפזר הצהרות תמוהות בסגנון: "רוסיה עוד תביס אותה!".

  אם יש לך בעיה עם ברית נאט"ו אתה מוזמן להסביר במקום סתם לכנות אותה "ברית לא חוקית" ללא סיבה.
  להזכירך, בברית חברות גם צרפת וגרמניה שלא חסכו שבטם מארה"ב בזמן מלחמת המפרץ.
  נראה לי שאתה מתקשה לקבל שרוב העולם החופשי נמצא בקשר הדוק דווקא עם ארה"ב (במקום עם רוסיה) ולכן אתה מתרץ זאת ב"ממשלת בובות".

  אגב, יש סתירה קשה בדבריך: בלי לשים לב כנראה, בהצהרות האלימות שלך אתה בעצם מודה שרוסיה עדיין מהווה סכנה לעולם החופשי, וזאת ע"י התבטאויות כגון "רוסיה עוד תביס אותה" ו"בטוח שרוסיה לא תסבול את זה ותביס את ארה"ב ואת גרורותיה המערביות, כפי שהביסה את כל מי שעשה לה צרות".
  אם זה גם הלך הרוחות ברוסיה אז בוודאי שברית נאט"ו חייבת להשאר שרירה וקיימת…

  ודבר אחרון: עדיין לא התייחסת לשאלתי בעניין כיבושי בריה"מ ברחבי אירופה. אז אני אחזור על השאלה ואתה בהחלט מוזמן לענות:
  בוא נניח לשם הדיון שבפולין וצ’כיה אכן יש היום ממשלת בובות של ארה"ב. מדוע זה יותר גרוע מהכיבוש של צ’כיה ופולין בידי בריה"מ, וממשלות הבובות שהיו שם בחסות הקרמלין?

 26. פטריוט לדני הגיב:

  מי שמציב בסיסים צבאים רבים ברחבי העולם הוא הכובש והתוקפן וזה ארה"ב ולא רוסיה! המטרה של ההגנה מפני הטילים היא למנוע מרוסיה להתגונן, אם רוסיה תותקף. המערכת הזאת עולה כסף רב וכך ארה"ב וכך רוצה ארה"ב להכניס את רוסיה למירוץ החימוש החדש. גם צרפת וגרמניה הן הגרורות של ארה"ב שמשתתפות בכיבוש ודיכוי של עמי אפגניסטן, ואת עמי העולם השלישי באמצעות החברות הבינלאומיות שלהם. יום יבוא וייפלו כל משטרי הבובות של ארה"ב במזרח אירופה. הארץ – הוא עיתון של תומכי האימפריאליזם האמריקני וגם הוא מפיץ תעמולה של ארה"ב.

  ברה"מ לא כבשה את מזרח אירופה,אלא שחררה אותה מכיבוש הנאצי. הבעייתה הייתה שכל אויבי רוסיה כמו נפוליאון והיטלר ניצלו את השטחים של מזרח אירופה כדי לתקוף את רוסיה ועכשיו ארה"ב מנסה לעשות זאת. הנפט ש רומניה, המפעלי התעשיה של הארצות האלה שמשו את מכונת המלחמה הנאצית. רוסיה השמידה את המפעלים בשטחיה שלא הנאצים יששתמשו בהם למכונת המלחמה. רוסיה ביצעה מדיניות של מלחמה חרוכה. גם בצרפת כל המכרות עבדו למען מכונת המלחמה הנאצית! כמו כן עמי מזרח אירופה, בניגוד לממשלותיהן הדיקטטוריות, הבובות של ארה"ב, מתנגדים להצבת הטילים בשטחן ולכן המאבק באימפריאליזם האמריקני רק ילך ויתגבר. מי שמקים בסיסים צבאיים ברחבי העולם זה ארה"ב ולא רוסיה ולכן היא התוקפן. ארה"ב כבר נלתקלה בהתנגדות של העם העירקי וכאשר רוסיה תצתרף למאבק ארה"ב תעוף לפח הזבל של ההיסטוריה, נאפוליאון והיטלר מחכים לה. וגם המשטרים "הדמוקרטיים" האירופאים השותפים לכיבוש אפגניסטן, קוסובו, עירק ולשוד של העולם השלישי באמצעות התאגידים ישלמו על כך ביוקר!…

 27. פטריוט לדני הגיב:

  בעבר ארה"ב הקימה משטרי בובות גם ברחבי ארצות של אמריקה הלטינית ושדדה אותן באמצעות החברות הבינלאומיות שלה. כדי לשמור על החברות שלה מפני התקוממות של העמים המדוכאים הקימה שם ארה"ב משטרי בובות דיקטטוריים שדיכאו את כל ניסיון למדיניות עצמאית. למדיניות הזה קראו דוקטרינת מונרו עוד במאה ה-19. בין הדיקטטורים הפרו -אמריקנים האלה היו בטיסטה, פינושה, סומוזה, פוחימורי ואחרים. אבל העמים התחילו להתקומם מול הדיקטטורים הפרואמריקנים והפילו מספר משטרים כאלה הראשונה שהפילה משטר כזה הייתה קובה בשנת 1959. אחר כך וונצואלה בשנת 1998. במאה ה-21 עשו זאת בוליביה, ניקרגואה ואקוודור וההמשך עוד יבוא. יבוא יום וגם במזרח אירופה ייפלו משטרים האלה!
  משטרי בובות דיקטטוריים במזרח אירופה הוקמו במרמה: ארה"ב הבטיחה לגורבצ’וב שבתמורה לפירוק ברית וורשה היא לא תרחיב את ברית נאט"ו אך בפועל היא מתפשטת לכיוון רוסיה. אבל כמו שארה"ב מאבדת שליטה באמריקה הלטינית היא תאבד שליטה גם במזרח אירופה. גם העירםק מתקומם נגדה ולכן היא תאבד שליטה גם שם. כאשר כל העולם השילשי יעיף מתוכו את התאגידים האמריקנים, לא יהיה לארה"ב מאיפה לשדוד את המשאבים כדי לשמור על רמת חיים גבוה של אזרחיה והיא תקרוס!…

 28. דני לפטריוט הגיב:

  אז ככה: אתה טוען שמי שמציב בסיסים צבאיים ברחבי העולם הוא כובש ותוקפן?
  אדרבא! הסבר לי בבקשה את תוקפנותה של בריה"מ שהגיעה עם בסיסיה מרחק של 150 ק"מ מארה"ב – עד קובה!

  אתה טוען שצרפת וגרמניה משתתפות בכיבוש ודיכוי של עמי אפגניסטן, ואת עמי העולם השלישי?
  אם כבר מדברים על אפגניסטן – הבה ניזכר איזו מעצמה כבשה את אפגניסטן במשך כעשר שנים מ-79 עד- 89 והשליטה של שלטון פרו-קומוניסטי? (או כמו שאמרת – "שלטון בובות").

  עכשיו תסביר לי בבקשה את הטענה שלך ש"המטרה של ההגנה מפני הטילים היא למנוע מרוסיה להתגונן, אם רוסיה תותקף". איך טילים נגד טילים יכולים למנוע ממדינה שכנה להתגונן? לפטריוט פתרונים…

  לגבי שאמירה שלך ש"בריה"מ לא כבשה את מזרח אירופה,אלא שחררה אותה " – מוזר שאתה זה שטען קודם כנגד תעמולה מפני שהמשפט האחרון הוא תעמולה סובייטית ותו לא. בריה"מ כבשה את מזרח אירופה בדיוק כפי שהנאצים עשו זאת, והשתמשה במשאבי המדינות כדי לפתח את מכונת המלחמה הסובייטית. אם לבריה"מ היו כוונות שחרור היא הייתה צריכה לסגת בחזרה לשטח רוסיה ולתת למדינות מזרח אירופה לחיות בשקט.
  עובדה שכל מדינה ומדינה מתוך העשרות שהרכיבו את בריה"מ לשעבר הכריזה עצמאות ונושמת היום לרווחה. אף אחד לא רוצה להיטמע שוב ברוסיה, כולם למודי נסיון מר.

  דבר אחרון (בינתיים לפחות) – האם אתה באמת חושב ש"הארץ – הוא עיתון של תומכי האימפריאליזם האמריקני"?
  אני משוכנע שעמירה הס וגדעון לוי חושבים אחרת ממך…

 29. פטריוט לדני הגיב:

  ברה"מ רצתה לצאת מן השטחים ששחררה מן הכיבוש הנאצי, אך בעקבות הקמת הארגון המערבי התוקפני בשם נאט"ו לכן רוסיה חיזקרה את כוחה בעולם. דווקא בעקבות הפירוק של ברית וורשה נקבה מי התוקפן וזה נאט"ו.

  את הכיבוש של אפגניסטן על ידי ברה"מ אני לא מצדיק אבל מי שתוקפן מספר אחד בעולם היום וגם לפני כן הוא מערב!

  רוב הרפובליקות לא פרשו מרוסיה, אלא ילצין החליט להיפטר מהן כיוון שרוסיה רצתה להפסיק לתת מתנות רבות לרפובליקות האלה: רובן היו חקלאיות ורוסיה תיעשה אותן. היום תושבי הרפובליקות מהגרים בהמונים לרוסיה, גם לי יש קרובי משפחה שהיגרו מאוקראינה לרוסיה בגלל ששם עוני יותר גדול מרוסיה. כך תושבי הרפובליקות של ברה"מ נושמים לרווחה. רוב תושבי הרפובליקות רוצים להתאחד עם רוסיה בחזרה ולכן רבים מהם מהגרים לרוסיה.

  ברה"מ לא שדדה את המדינות של מזרח אירופה אלא נתנה להן מתנות רבות, כדי לרצות אותן וכדי למנוע הקמה של משטרי בובות פרו אמריקנים. במולדובה הייתה בדיחה בשנות ה-80:
  איזה חייה היא בעלת הצוואר הארוך ביותר? התשובה היא חזיר כיוון שראש שלה נמצא בברה"מ וגופה נמצא במולדובה. כלומר ברה"מ סיפקה למזרח אירופה נפט במחיר מאוד מוזל ותוצרת חקלאית במחיר מאוד מוזל. לאחר נפילת ברה"מ רמת החיים של תושבי מזרח אירופה ירדה באופן חזק ותושבי מהגרים בהמונים למערב ועובדים שם בתנאיי עבדות בחקלאות, בבנייה ובמקומות אחרים.

  אבל תמיד לפני שרוסיה הביסה את אויביה היא נחלשה לתקופה מסויימת ואויביה הציקו לה וניסו לכבוש אותה, אך תמיד בסוף רוסיה הביסה אותם: כך קרא לנפוליאון והיטלר וכך יקרא לארה"ב!

  אכן גדעון לוי נגד האימפריאליזם האמריקני, אבל רוב גדול של העיתונאי של הארץ תומכים באימפריאליזם. אולי המערכת רוצה ליצור מראית עין של דמוקרטיה….

 30. לפטריוט הגיב:

  אהה.
  בטח.
  כל מילה.
  "ברה"מ רצתה לצאת מן השטחים ששחררה מן הכיבוש הנאצי, אך בעקבות הקמת הארגון המערבי התוקפני בשם נאט"ו לכן רוסיה חיזקרה את כוחה בעולם".

  ובגלל זה ברה"מ דיכאה באלימות את המרד שפרץ בהונגריה ב-1956. ובגלל זה היא הכניסה כוחות לצ’כוסלובקיה ב-1968, כשצ’כוסלובקיה החליטה שהיא רוצה רפורמות, שלא היו לרוחה של ברה"מ.

 31. עוד לפטריוט הגיב:

  אין כזה דבר "פטריוט של שלום, שוויון ושל צדק חברתי ולא של מדינה מסויימת". פטריוט נגזר מהמילה "פטריה" = מולדת.
  זה כמו שאני אגיד שאני חובבת אבטיחים – אבל ב"אבטיחים" אני מתכוונת למגפיים ולאזניות. לא לירק שגדל בגינה.

 32. דני לפטריוט הגיב:

  כמה יפה מצד יעל לוטן שמאמרה "טיבט, סין ואנחנו" (שמפורסם כאן בימים אלו) עושה את העבודה בשבילי ונותן לך תשובה ניצחת לגבי ההתנשאות האימפריאליסטית בה אתה נוקט באומרך שרוב מדינות מזרח אירופה "היו חקלאיות ורוסיה תיעשה אותן".
  האמירה שלך ש"רוב הרפובליקות לא פרשו מרוסיה, אלא ילצין החליט להיפטר מהן" היא תעמולה שקרית ואני שוב מפציר בך לקרוא את מאמרה של יעל לוטן כדי להבין את ההתנשאות שלך.
  מולדובה וגאורגיה למשל הכריזו על עצמאות ברגע שהיתה להן אפשרות לעשות זאת.
  אף אחד לא רוצה להיות נכבש גם אם הכובש הוא יותר "נאור" (עוד נאורות כזו ואבדנו…).

  עוד ציטוט שלך: "רוב תושבי הרפובליקות רוצים להתאחד עם רוסיה בחזרה ולכן רבים מהם מהגרים לרוסיה"
  האמנם? האם הגירה ממדינה אחת לשניה משמעותה רצון להתאחד?
  האם מכסיקו רוצה להתאחד עם ארה"ב? האם טורקיה רוצה להתאחד עם גרמניה? פקיסטן והודו עם בריטניה?
  אתה מוזמן להירשם לקורס מזורז בלוגיקה, וטובה שעה אחת קודם.

  מעניינת במיוחד אמירתך ש"בריה"מ לא שדדה את המדינות של מזרח אירופה אלא נתנה להן מתנות רבות". חבל שלא פירטת את אותן מתנות כגון השטאזי במזרח גרמניה או הפלישה לצ’כיה ב-68.

  אז יש לך "קרובי משפחה שהיגרו מאוקראינה לרוסיה"? אשריך וטוב לך,
  לי יש קרובי משפחה שהיגרו מאוקראינה לישראל וגם כאלה שהיגרו מרוסיה לישראל.
  להזכירך, יוקר המחייה במוסקווה הוא היום הגבוה בעולם ורוסיה בכלל נהייתה מדינה שמשרתת רק את האוליגרכים שלה.
  ההפרטות שננקטו שם שמות בכיס הקטן את מה שקרה בארה"ב ובאנגליה ולכן האמירה שלך ש"לא יהיה לארה"ב מאיפה לשדוד את המשאבים כדי לשמור על רמת חיים גבוה של אזרחיה והיא תקרוס" נכונה עשרות מונים יותר לגבי רוסיה שקריסתה קרובה מאי-פעם. ועל זה נאמר:
  "wake up and smell the coffee!", כבר היום רוסיה יותר קפיטליסטית מארה"ב.

  הדברים שלך לגבי המצב הכלכלי במדינות השכנות לרוסיה הם חסרי שחר.
  ב-2006 היה התל"ג לנפש בפולין, סלובקיה, צ’כיה, אסטוניה ולטביה גבוה מזה של רוסיה (ככל שההתנתקות מכבלי בריה"מ גדולה יותר – כך גדול גם השיפור הכלכלי)
  רוסיה עצמה נושאת באחריות לכל המדינות האחרות שכלכלתן חלשה מזו שלה עקב כיבוש בן עשרות שנים הכולל עושק וגזל של מחצבים (הרי לך הסיבות האמיתיות להגירה לרוסיה עליה דיברת) בדומה למה שקורה באפריקה או אפילו בעזה, וכנ"ל גם היום ע"י המשך התערבות בעניינים פנימיים במדינות השכנות לה.

  הבדיחה שהבאת לגבי יחסי רוסיה מולדובה היא קודם כל בכלל לא מצחיקה, היא גם לא הגיונית מבחינה לוגית וגם מחוצפת
  מפני שהנפט והתוצרת החקלאית שרוסיה "סיפקה" כביכול למדינות מסויימות נשדדו והובאו ממדינות אחרות…

  ושוב אני אומר: אין לי מושג מדוע דעות אימפריאליסטיות כמו שלך מוצגות בגאון בגדה השמאלית. לדעתי מקומך לא כאן.

 33. פטריוט הגיב:

  בזמן מלחמת העולם השנייה הונגריה הייתה בת בריתו של היטלר ונלחמה בצד היטלר עד סוף המלחמה, בניגוד לאיטליה, רומניה, פינלנד ואחרות. בשנת 1956 הנאצים ניסו לחזור לשלטון וביצעו פוגרום של היהודים בעיר מאטה זלקה. בתגובה ברה"מ דיכאה את הניסיון של הנאצים להשתלט על הונגריה!

 34. פטריוט לדני הגיב:

  אתה כתבתה כאן תעמולה פרו מערבית. אני הייתה במולדובה וראיתי איזה עוני נוצר שם בעקבות נפילת ברה"מ. רוב העם המולדובי מאוד רוצה להתאחד עם רוסיה. בשנת 2001 הוא אפילו בחר את המפלגה הקומוניסטית לשלטון אבל היא בגדה בבוחרים ומשרתת את המערב, לכן מולדובים רבים מהגרים בהמוניהם לרוסיה, כיוון שבמולדובה אין עבודה. גם מרפובליקות אחרות בורחים לרוסיה. מפולין וממדינות הבלטיות שהתל"ג שלהן "גבוה" מרוסיה אנשים בורחים בהמוניהם למערב אירופה, כיוון ששם אנשים ענים מאוד כיוון שברה"מ נפלה ורוסיה הנוכחית לא מחלקת להן מתנות כפי שחילקה בתקופת ברה"מ. אגב פולנים רבים עובדים במערב אירופה בתנאי עבדות אבל בכל זאת הם ברכו מן המשטרי בובות הפרו אמריקניים ששם הם מרוויחים מעט מאוד שחסר להם אפילו לאוכל. גם רוסיה היום קפיטליסטית זה נכון, אבל בניגוד לארה"ב היא לא הולכת לכבוש מדינות אחרות ולהציב בסיסים צבאיים שלה בעולם. רק בסוריה הם מקימים בסיס צבאי כיוון שסוריה ביקשה ממנה להגן אותה מפני ארה"ב והמשטר הפרו-אמריקני שקיים בארץ!

  בשנת 1968 נאט"ו ניסתה להשתלט על צ’כוסלובקיה וקנתה את ממשלתה וגרמה לאי סדר כדי להזמין את נאט"ו. לכן ברה"מ דיכאה את הניסיון של נאט"ו להשתלט על צ’כוסלובקיה!

 35. פטריוט לדני הגיב:

  לפני פחות משנ אמרו תושבי דרום אבחזיה ואוסטיה (שפרשו מגרוזיה) ותושבי מטרנסניסטריה (שפרשו ממולדובה) במשעלי העם שהם רוצים להתאחד עם רוסיה. גם תושבי מולדובה עצמה אמרו כך בבחירות כאשר בחרו את הקומוניסטים, שבגדו בהם. רק ממולדובה היגרו לרוסיה למעלה מ 700 אלף תושבים, וגם משאר הרפובליקות היגרו לרוסיה המונים. במזרח אירופה החיים של האוכלוסיה לא משתפרי אלא נהים יותר ויותר גרוע: אפילו בירחון ישראלי "הפרקליטים" מחודש מרץ 2008 כתוב שבהונגריה החיים נהיים יותר ויותר קשה לאוכלוסיה מקומית, זה קורה גם בפולין, ושאר מדינות של מזרח אירופה תחת משטרי בובות הפרואמריקנים שמכרו את מדינותיהם לאוליגרכים המערביים מן התל"ג מרוויחים רק האוליגרכים הזרים ולא האוכלוסייה המקומית. לכן היא מהגרת למערב אירופה! גם ברוסיה הקפיטליזם הורס אותה אבל זה הקפיטליזם: המדינות של העולם הראשון שודדות את העולם השלישי ואת מזרח אירופה ועל חשבונן הן מתעשרות. אבל אמריקה הלטינית מתחילה להשתחרר מן העול של ארה"ב וזה יקרא גם במזרח אירופה.

  רוסיה לא תיפול היא חייה למעלה מ 1500 שנה, לפעמים היא מתחזקת, לפעמים נחלשת אך תמיד מביסה את כל אויביה! רוסיה והעם היהודי הם ניצחיים. וארה"ב תיפול כמו האימפריה המונגולו-טאטארית, נאפוליאון והיטלר!

 36. פטריוט לדני הגיב:

  אתה תומך בארה"ב האימפריאליסטית שתומכת במשטר הכיבוש הישראלי בשטחים ומשעבדת את כל העולם השלישי ולכן מקומך לא כאן אלא באתרים הפרו אמריקניים. הגדה השמאלית הוא אתר שמתנגד לאימפריאליזם של ארה"ב!

 37. לפטריוט הגיב:

  נו, אז אתה פטריוט רוסי. מותר לך. זו לא בושה. הנה יש לנו פה את מיכאל שרון שהוא פטריוט פולני. נפלה התקרה? לא.

  ישראל מדינה פלורליסטית וסובלנית. אתה יכול לצאת מהארון בלי חשש.

  אפילו בכנסת גר זחאלקה עם הנדל, וליברמן עם בראכה ירבץ. מה רע?

 38. פטריוט הגיב:

  אני לא פטריוט רוסי, אך צריך להודות לרוסיה על כך שמנעה את החזרה של הנאצים לשלטון בהונגריה וגם על כך שהביסה את כל מי שרצה לכבוש את העולם. למשל אני משבח את נשיא וונצואלה הוגו צ’אבס על כך שהוא מלאים חברות ומפעלים ומגרש את החברות המערביות מוונצואלה, שהיא אחת המדינות של העולם השלישי שעל חשבונה התעשרו ארה"ב ושאר ארצות העולם המפותח המערביות, אז יוצה מכאן שאני פטריוט של וונצואלה? או אני תומך במאבק של העמי עירק ואפגניסטן נגד הכיבוש האמריקני, אז אנ פטריוט של אפגניסטן? אני תומך במאבק של פרידנייסטרוביה (טרנסניסטריה) למען התנתקותה ממולדובה ובמאבק של תושבי דרום אוסטיה ואבחזיה אז אני פטריוט של המדינות האלה? אני תומך במאבקם של הכורדים נגד מדיניות ההתבוללות שמנהלות ממשלות של תורכיה עירק, אירן וסוריה אז אני פטריוט של הכורדים? בפועל אני פטריוט של ביטול כל הגבולות לאומיים, תוך שמירה על אוטונומיה תרבותית לכל העמים, של הפרדת דת מהמדינה, של הפסקת שוד של העולם השלישי שבאמצעותו מתעשר המערב ושל צדק חברתי בעולם.

 39. פטריוט לדני הגיב:

  אני מכיר את המצב במולדובה: תושבי מולדובה מאוד רוצים ל=התקרב לרוסיה וווורונין וישב ראש המפלגה הקומוניסטית של רפובליקה מולדובה הבטיח להצטרף לברית רוסיה-בלורוסיה, ולכן העם בחר בו. בפועל הוא מנהל מדיניות ניאו ליברלית, ומשרת את האינטרסים של ארה"ב ולכן העם קורה למפלגתו בוגדים של האיכרים והפועלים של מולדובה (אותן ראשי תיבות עם השם הרשמי של המפלגה). קומוניסטים רבים בעולם קוראים לוורונין וקנופיייתו אופורטוניסטים. ההבדל היחיד בין הממשלה של וורונין ובין הממשלות הפרו אמריקניות הקודמות הוא שממלשת וורונין הפסיקה את האפלייה של המיעוטים הלאומיים בתחומים שונים, אבל ביגלל העוני הגדול, אנשים עוזבים את מולדובה והרפובליקה מתרוקנת מן האוכלוסייה.

  אין שום קשר בין המצב במולדובה לבין המצב בעזה. תושבי מולדובה היו אזרחי ברה"מ והיום רוסיה לא עושה למולדובה שום מצור ואפילו תומכת במאבקו של נשיא וורונין נגד הניסיונות של רומניה (עוד משטר בובות של ארה"ב) שרוצה להשתלט על מולדובה ולעשות רומניזציה כפויה. המאבק של וורונין נגד הניסיונות של רומניה להשתלט על מולדובה זכה לתמיכה של כל הכנסיות הפראבוסלביות בעולם וגם של רוסיה.

  ברה"מ לא הפכה את מזרח אירופה למצב של העולם השלישי, להפך מזרח אירופה הייתה אגררית ומפגרת ולא הייתה בחיים חלק מן העולם הראשון
  ברה"מ פיתחה ותיעשה אותה והיא עדיין הרבה יותר מפותחת ממה שהייתה לפני 1945. ארה"ב וארצות מערב אירופה שדדו את ארצות של האמריקה הלטינית, את אסיה, אפריקה, והשמידו הרבה אינדיאנים ואת עמים ילידים רבים ביבשות שונות. רק עכשיו עמי האמריקה הלטינית משתחררים מן השליטה לש ארה"ב ותתחילים להתפתח. זה יקרא גם במזרח אירופה!

 40. דני לפטריוט הגיב:

  יפה שאתה ממשיך לנסות אבל לצערי יש בעיות קשות עם הלוגיקה בתגובות שלך, ראה:
  לגבי מולדובה:
  זה שבמולדובה נבחרה המפלגה הקומוניסטית לא אומר כלום לגבי רצון להתקרב לרוסיה
  מפני שאין קשר בין רוסיה של היום לקומוניזם.
  הרי אתה בעצמך הסכמת איתי לגבי זה באותה תגובה ממש…

  לגבי העוני שנוצר במולדובה בעקבות נפילת בריה"מ: אני ממש לא מבין איך טחו עיניך מלראות שזה טיעון נגד בריה"מ ולא בעדה.
  אתה מוזמן לראות מה קורה בעזה לאחר "הנסיגה" של צה"ל, האם לא ברור שישראל אשמה במצב שם?
  באותה מידה בדיוק אשמה בריה"מ במשברים במדינות החסות שלה.
  קו "טיעוני ההגירה" בו אתה נוקט הוא חסר משמעות לחלוטין, וחבל שלא התייסחת כלל לדברי בתגובה הקודמת.
  אתה בסך הכל טוען שהגוש הקומוניסטי (לשעבר) כולו מלא היום מהגרים, חלק בתוך הגוש וחלק מהגוש אל מחוץ לו, אז מה?
  אם כבר, אז כמו במקרה של מולדובה. דהיינו – בריה"מ אשמה בהבאת עשרות מדינות למצב של עולם שלישי או על סף העולם השלישי. כל הכבוד!
  מדהים איך ע"י מכבסת מלים אתה מנסה להפוך חסרון ליתרון.
  אגב, ביום ראשון אני אתפוס "דיבור צפוף" עם קולגה שלי שעלה ממולדובה. יהיה מעניין.

  לגבי האמירה שלך ש"בניגוד לארה"ב רוסיה היא לא הולכת לכבוש מדינות אחרות ולהציב בסיסים צבאיים שלה בעולם" – אז יפה מצידה באמת (רק תסביר לי מה קרה עם הפשלה בצ’צ’ניה)
  אבל בדבריך יש הנחה מובלעת שכיבוש מדינות אחרות והצבת בסיסים הם דברים שליליים שאין לעשותם.
  אך בריה"מ עשתה זאת בסיטונאות במשך עשרות שנים! מכאן נובע שאתה חייב להסכים איתי שבריה"מ עשתה "כמעשה ארה"ב" ועל כך אני מצפה שתגנה אותה כאן ועכשיו – בלי להתחמק בבקשה!
  אחרת אין בסיס מוסרי ולוגי לטיעונים שלך כנגד ארה"ב וברית נאט"ו.

  לסיכום אני אומר כך – מכיוון שאתה המהלל את רוסיה של 1500 השנים האחרונות אז אני מניח שאין לך דבר וחצי דבר עם קומוניזם או סוציאליזם (ולא שיש קשר בין הקומוניזם נוסח בריה"ם לסוציאליזם נוסח מרקס).
  רוסיה שלפני מהפכת אוקטובר ושאחרי עידן גורבצו’ב היא בסך הכל מדינה סופר-קפיטליסטית עם רגשות גדלות יוצאי דופן. ואין בין אהבת רוסיה דבר וחצי דבר עם הרעיונות המובאים בד"כ בגדה השמאלית.
  הטעות הבסיסית שלך בהבנת הגדה השמאלית היא שכאן מתנגדים לאימפריאליזם, נקודה.
  יש להוקיע את בריה"מ על האימפריאליזם שלה ולא לנסות לטהר את השרץ.
  אנטי אימפריאליטם הוא קודם כל אנטי אימפריאליסט ורק אח"כ אנטי ארה"ב.
  מכיוון שאתה מביע דעות לאומנית-רוסיות בזכות האימפריאליזם הרוסי, אין לך שום זכות מוסרית להלין על לאומנות אמריקאית או ישראלית.

 41. פטריוט לדני הגיב:

  ב 15.31991 הנשיא של ברה"ם ארגן את משאל העם שבו למעלה מ-75% מן התושבים הצביעו בעד שמירה על ברה"מ, כלומר רוב התושבים היו נגד פירוק המדינה. אבל ילצין, שרצה להשתלט על רוסיה, בשיתוף עם האליטות הלאומניות של אוקראינה שבראשה עמד קרבצ’וק ושל בלורוסיה, שבראשה עמד שושקביץ (שתושבי אוקראינה וסלורוסיה הפילו אותם בבחירות בשנת 1994) חתמו על הסכם חשאי ביער ביילובז’סקאיה פושצ’ה על פירוק ברה"מ. רוב ראשי הרפובליקות התנגדו לפרישה מברה"מ, כמו רוב העם שאמר את דברו במשאל העם שכתבתי עליו למעלה. הנשיא של אזרבייג’אן של אז אייז מוטאליבוב וכמה נשיאים התחננו בפני ילצין שלא יפרק את ברה"מ ולפחות יאפשר לרפובליקות שלהם להישאר, אך ילצין סירב ונתן להם עצמאות בניגוד לרצונם, בתענה שרוסיה לא רוצה יותר לחלק מתנות לרפובליקות. רק 4 רפובליקות מן ה-15 שילמו מיסים לקופה של ברה"מ ובראשן רוסיה. שאר הרפובליקות רק קיבלו סובסידיות מרוסיה.

  לישראל היגרו אנשים מברה"מ לשעבר בעיקר מ-3 סיבות: רוב גדול או כדי לעלות את רמת החיים או כדי להתאחד עם בני משפחה, כמוני. רק 9% עלו לארץ מסיבה שרוצים לחיות במדינה יהודית.

 42. פטריוט לדני הגיב:

  בעניין צ’צ’ניה:

  צ’צ’נים הם אזרחי רוסיה לכל דבר. בהתחלה ילצין שרצה להפיל את ברה"מ, חיזק את הלאומנים בצ’צ’ניה. לאחר שברה"מ כבר נהרסה ילצין החליט להשליט את מרותו על צ’צ’ניה ופלש לשם אבל מטרתו הייתה להפחיד את האופוזיציה בתוך מוסקבה שלא תאבק נגדו. אכן הרוסים הקימו בהתחלה משטר דיכוי בצ’צ’ניה והצ’צ’נים נלחמו בגבורה נגד המשטר הזה. אבל בשנת 1996 הרוסים יצאו בצ’צ’ניה והגיעו לשם תומכי האיסלם הקיצוני מסעודיה שהתחילו גם הם לדכא את הצ’צ’נים. בשנת 1999 הקיצונים האיסלמים מסעודיה פלשו בדגסטן ותושבי דגסטן נלחמו בהם בגבורה. הצבא הרוסי בא להגן על דגסטן והדף את ההתקפה. לאחר מכן רוסיה שוב פלשה לצ’צ’ניה וביצעה פשעי מלחמה רבים, אבל רוסיה הבינה שהיא לא תוכל לשלוט בעם הצ’צ’ני לעורך זמן (בניגוד לשיראל שממשיכה לדכא את הפלסטינים) והתחילה לדבר עם המורדים המורדים קיבלו תפקידים במשטרה ובצבא של רוסיה, הוקמו פלוגות צ’צ’ניות בצבא הרוסי, הצ’צ’נים קיבלו אוטונומיה מאוד רחבה בתוך הפדרציה הרוסית וכך הפכו לאזרחים נאמנים של רוסיה. כך הסתיימה המלחמה בצ’צ’ניה לפני יותר משנתיים בניגוד לרוסיה, ישראל לא נתנה אזרחות לפלסטינים, וממשיכה לקיים משטר של אפרטהייד בגדה ושל הפיכת רצועת עזה לבית הכלא הענק. משטר הדיכוי והכיבוש בשטחים נתמך על ידי ארה"ב והוא עוד ייפול ביחד עם ארה"ב!

 43. פטריוט לדני הגיב:

  אכן הסוציאליזם של ברה"מ שונה מהסוציאליזם של מרקס אבל מרקס כתב שאת הקומוניזם אפשר לבנות אך ורק במדינות קפיטליסטיות המפותחות. אבל המדינות המפותחות שפחדו מן המהפיכות, שיפרו את מצב הפועלים שלהן על חשבון של עובדים מן הקולוניות ואחר כך על חשבון של העובדים מן העולם השלישי שמקבלים שכר רעב!

  רוסיה הצארית הייתה מדינה פיאודלית שלמעלה מ-90% מן האוכלוסיה שלה היו איכרים והמשטר הצארי לא רצה לבטל את פיאודליזם ולהגביר את התיעוש של רוסיה ולכן העם הרוסיה ביצע את המהפכה אבל רוסיה הייתה עסוקה בתיעוש ובבניית כוח שיגן עלי מפני האיומים של המערב ולכן היא לא יכלה לבנות סוציאליזם. אבל היום רוסיה מתועשת יותר. כ-70% מאוכלוסייתה הם פועלים עירוניים. בניגוד לארה"ב ומערב אירופה שמנצלים את העובדים מאמריקה הלטינית, אסיה אפריקה ומזרח אירופה ומשלמים להם שכר שבמקרה הטוב בקושי מספיק למזון ובמקרה גרוע שכר רעב, רוסיה מנצלת רק את הפועלים שלה ואת המהגרים מארצות ברה"מ לשעבר לכן המהפכה הבאה שתפרוץ ברוסיה, שהיא הרבה יותר מפותחת כלכלית, תהיה הרבה יותר מרקסיסטית והרבה יותר חזקה.

  כאשר תושבי העולם השלישי ושל מזרח אירופה יפילו מתוך ארצותיהן את החברות הבינלאומיות ששודדות אותם, (באמריקה הלטינית זה כבר קורה)
  לא יהיה לארה"ב ולמערב אירופה את מי לשדוד וכך ארה"ב ומערב אירופה יקרסו! הפרזיטים האלה מעלים את רמת החיים של תושביהן על חשבון של ארצות העולם השלישי!

  מי שמטהר את השרץ זה אתה, כשתומך באימפריאליזם האמריקני!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים