הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באפריל, 2008 12 תגובות

יש כבר הרואים את הלבן בעיניים של המשבר המתקרב. נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, רוכש מדי יום עשרות מיליוני דולר כדי לתמוך בכלכלה האמריקאית שבמיתון. נכון, שרכישות בנק ישראל אין בכוחן להוציא את כלכלת ארה"ב מן המיתון. אבל בשבוע שעבר הודיעה גם קרן המטבע הבינלאומית (ה-IMF), שפישר נמנה בעבר עם בכיריה, שהיא מתכננת למכור חלק ממטילי הזהב שבאמתחתה במטרה לגייס כספים. הקרן תנסה לגייס לפחות 6 מיליארד דולר ממכירת 12.97 מיליון אונקיות זהב, 12% מכלל הזהב שבבעלותה. מכירת הזהב של הקרן תלויה באישור בעלי הבית האמיתיים שלה – הקונגרס האמריקאי. יו"ר הקרן, הסוציאליסט הצרפתי דומיניק סטרוס-קאהן, כינה את ההחלטה למכור את הזהב "קשה אך הכרחית". לטענת סטרוס-קאהן, המכירה תסייע "להפוך את הקבוצה למודרנית יותר ולייצב את הבסיס הפיננסי שלה". הקרן הודיעה כי המכירה, תתפרס על פני כמה שנים. ולאן ילך הכסף? הכספים אותם תשיג הקרן ממכירת הזהב ישמשו לרכישת אגרות חוב ממשלתיות של ארה"ב ואג"ח קונצרניות של החברות הרב-לאומיות. עוד תרומה, צנועה יותר מאשר תרומת בנק ישראל, לחיזוק המשק האמריקאי והתאגידים השולטים בו. כי אל מול המשבר שכבר פוקד את ארה"ב אפשר להתמודד באחת משתי הדרכים: לתמוך בתאגידים האמריקאים ובבעלי ההון (המקומיים והזרים) כדי להבטיח שגם בעת משבר לא ייגרמו להם נזקים, קרי לא יפסידו כסף. במילים אחרות: לגרום שהעובדים, הגמלאים והמובטלים ישלמו את מחיר המשבר. או לחילופין לחזק את המנגנוני הרווחה ולהעניק תוספות שכר של העובדים, כדי לאושש את כוח הקניה של רוב האזרחים.

צמרת האוצר ובנק ישראל החליטו לצעוד, כהרגלם, בדרך הראשונה: להוציא כסף מתקציב המדינה כדי "להבטיח את רווחיות המערכת". אחת מהצעדים המיידים המתוכננים: הפחתת מסים לבעלי השכר הגבוה ולתאגידים. זו הקדמה להפחתה שהייתה צפויה בשנה הקרובה. כך הם "מייבשים" שוב את התקציב המדינה הניזון ממסים אלה ובסופו של חשבון "יאלצו" שוב לקצץ בו – בייחוד בהוצאות החינוך, הבריאות והרווחה. העובדה שפישר דואג לקפיטליזם האמריקאי והאוצר לקפיטליסטים המקומיים לא צריכה להפתיע איש. אבל המפתיע הוא שמערכה הזו למען ההון מצאו להם שותף חדש: ההסתדרות ומי שעומד בראשה. בראיון שהעניק בסוף השבוע נשיא התאחדות התעשיינים, עופר ברוש (או היה זה שרגא עיני?) לכלי התקשורת הוא אמר כי ארגון המעסיקים הגדול במדינת ישראל וההסתדרות עמלים לעיצוב תכנית כלכלה משותפת, "בה תיכלל שורה של צעדי מדיניות בתחומי משק רבים, צעדים נכונים כלכלית וצודקים חברתית, שמטרתם להאיץ את הצמיחה מ-3% עד 3.5% ל-5.5%. לא ב-2008, כי זו כבר שנה אבודה, אבל החל ממחצית השנה הבאה. נמליץ לרווח את מדרגות מס ההכנסה, להפחית את מס ערך מוסף, לזרז פרויקטים של תשתיות, לשווק קרקע של מנהל מקרקעי ישראל לדירות, להוסיף משאבים למחקר ופיתוח. נמליץ גם להגדיל את תקציב המדינה לשנה בבאה ב- 2.5%, כדי לממן סעיפים תומכי צמיחה. סמוך עלינו, לא נתפרע". בראיון שהעניק שבוע לפניכן, יו"ר ההסתדרות, שרגא עיני (או היה זה עופר ברוש?) הוא הדגיש כי "על האוצר להפחית מייד את שעורי המסים, את מס ערך מוסף את מס חברות, הגבוהה עדיין בהשוואה בינלאומית". יש כמובן שחולקים על הטענה הישנה-נושנה שבעלי הון ותאגידים בישראל משלמים מס גבוה, אבל ההצעה של יו"ר ההסתדרות עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה של ארגון המעסיקים. וכאן נשאלת השאלה: עם זו המדיניות של ההסתדרות בעת משבר קפיטליסטי, מי אמור להגן על העובדים?

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. שרגא עיני זה אמנם שנון ומצחיק, הגיב:

  אבל למען האמת הקמת מועצה כזאת היא צעד חיובי וראוי. המצב הנוכחי, שבו משרד האוצר עושה מה שבא לו על גב השכירים ולפעמים גם המעסיקים, בלי להתחשב בשיקולים של צמיחה או תעסוקה, הוא הגרוע ביותר. פתיחת המדיניות החברתית-כלכלית לדיון בין כמה שיותר גופים יכולה רק לעזור לנו. הורדת מיסים היא לא בהכרח צעד שעובד אוטומטית נגד האזרחים אם הוא לא מלווה בצעדים של קיצוץ בהוצאה הממשלתית, וכן האינטרסים של העובדים יכולים רק להיעזר במועצה מסוג זה.

 2. לא מתאים לך הגיב:

  דמגוגיה מהסוג הזה לא מתאימה לדוידי ומשתי סיבות. האחת – הוא לא מציע פתרונות חלופיים אלא רק משתלח בקרן המטבע ובמדיניות הישראלית. השניה משום שהוא יודע שאין פתרון אמיתי למשבר הנוכחי אלא תמיכה בדולר. כל נפילה נוספת של הדולר לא תפגע בקפיטליסטים (גם בהם קצת) אלא קודם כל ובצורה חמורה מאד בשכבות החלשות אם מסתכלים על ישראל בלבד ובארצות הלא מפותחות אם מסתכלים על כל העולם. כבר עכשיו מתחיל רעב בחלק מארצות העולם בגלל המשבר הנוכחי. הכתובת הנכונה "לקיטורים" הן הארצות המפיקות נפט. הרוחים של ארצות אלה יגיעו השנה לאלפי מיליארדים של דולרים שיכלו בקלות לפתור את המשבר. מענין למה דוידי לא מתנפל עליהן על שהן לא עוזרות לפתור את המשבר בלי לפגוע בשכבות החלשות. אולי זה כי הארצות האלה הן ארצות ערב רוסיה וונצואלה?

 3. יובל הלפרין הגיב:

  כאן לא צריך להיות מהפכן.
  לא צריך להיות אפילו סוציאליסט.
  גם לא צריך לתקוע את סין בכל דיון.
  כחלק מההגמוניה הנאו ליברלית השתלטה ההשקפה שכשיש צמיחה צריך לצמצמם את הוצאות הממשלה,
  ושיש מיתון צריך עוד יותר לצמצם את הוצאות הממשלה.

  במיתון המפורסם בהיסטוריה, "השפל" בארצות הברית שפרץ ב-1929, הטיפול היה הפוך: הגברת הוצאות הממשלה כדי להניע את הכלכלה (כולל המגזר הפרטי). רוזוולט לא היה "חשוד" בסוציאליזם, וגם הכלכלן קיינס, שעמו התייעץ בעניין, היה כלכלן אקדמי ולא סוציאליסט במובן הפוליטי של המילה.

  אולי גם הפחתת מסים תגדיל את רווחי התאגידים הגדולים, והמדדים הסטטיסטיים יראו צמיחה, אך זו תהיה בפירוש צמיחה של "19 המשפחות" הנהות ממאזני התאגידים.

  כך שלא מספיק לקבוע איזה מכשיר "יעיל יותר ליציאה ממיתון", אלא עם איזה מכשיר כדאי בכלל לצאת מה"מיתון" הזה.

 4. קורא בקפה הגיב:

  אולי החבר דוידי יוכל לספר לנו איך הצליחה סין לייצב את המטבע שלה, ועל ידי כך להביא ליתרון יחסי ביצוא על פני כל מדינות מזרח אסיה? כמובן שהיתרון היחסי השני הוא האיסור על איגודי עובדים במפעלים ברפובליקה הסוצאיליסטית הזא, והתעללות בפועלים ברמה חסרת תקדים.

 5. חורחיטו / כך עושים בספרד הגיב:

  הבוקר קראתי את "אל פאיס" באינטרנט שהממשלה הסוציאליסטית החדשה בספרד (זו שיש לה רוב של נשים) מתכוות להעלאות את דמי האבטלה למובטלים, לסבסד דירות עבור אלה שידם אינה משגת ולהעניק תוספת לכל הקצבאות… זאת, כדי להילחם במשבר הכלכלי ההולך וקרב. איפה ברק, איפה עיני, איפה עמיר פרץ ואיפה שלי יחימוביץ’? מה להם ולמה שנעשה בספרד?

 6. בקשר למע"מ הגיב:

  למעשה מדובר בסיפור מורכב יותר – מע"מ על מוצרי צריכה יוקרתיים הוא מקור הכנסה חשוב לקופת המדינה, ללא סכנה כי ישפיע על השכבות הנקראות "חלשות". זכור כי בתקופת כהונתו של נתניהו והממשלות הניאו-ליברליות שבאו בעקבותיו הורד המע"מ על מוצרי חשמל ומכוניות, כשהדבר לא מועיל לכלום מלבד להגדלת היבוא ופגיעה במאזן התשלומים ובהכנסות הציבוריות.

 7. רמי הגיב:

  ה-מע"מ, בהיותו מס רגרסיבי, מהווה אחד הגורמים העיקריים להתרוששות שכבות מוחלשות באוכלוסיה. הקטנת שיעורו של המע"מ במקביל להעלאה ממשית של שכר המינימום והטלת מכסי מגן נגד היצף סיני של סחורות זולות (ולעתים קרובות גרועות) עשויים לשנות את כיוון המגמה.

 8. איציק הגיב:

  ל"לא מתאים לך"

  זה מה שאומרים החבר’ה בפקולטה לכלכלה שנה א’ (שזוכה לתרומות מראשי 19 המשפחות)?

 9. לאיציק הגיב:

  עוד טיעון מנצח.

 10. איציק הגיב:

  המנצחים היחידים בכל מצב הם 19 המשפחות, ולגלות לך סוד, לא בגלל כשרון או גאונות פיננסית, אלא כוחניות על חלשים.

 11. ושוב הגיב:

  טיעונים רהוטים ואיכותיים, מגובים בעובדות ובניתוחים הגיוניים, ולא חלילה דמגוגיה בגרוש.
  איציק באת הנה לדבר על פוליטיקה או להריץ דאחקות?

 12. איציק הגיב:

  אתה מאלה שכל מי שלא מסכים איתו הוא דמגוג בגרוש, הבנתי..

  לך יש תיאוריות מוכרות שכבר ראינו את מי משרתות, ותמיד תסיק את המסקנות המתאימות לתיאוריה שלך בהתאם לנתונים..

  כבר עייפתי מויכוחים עם משרתיהם של 19 המשפחות, שבטוחים שתפיסת עולממ היא תורה מסיני רק כי למדו אותה באיזה מוסד לימודי.

  אין כאן בכלל משק ריכוזי הכי גדול במערב נמצא בשליטתם, אין קרטלים, אין מונופולים, אין מכירת סוף עונה של נכסי המדינה אליהם אין פקידות אוצר שמתכננת קריירה בהתאם לצד שבו מרוחה החמאה ויש גם שוק חופשי..
  הכל דמגוגיה,
  אתה גם בטח מאמין לסיפורים על "היד הנעלמה"..

  אז אני דמגוג ואתה המומחה, עשינו עסק?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים