הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באפריל, 2008 53 תגובות

כל הנהגת מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית התפטרה במהלך ישיבת הוועד המרכזי שנערכה בתחילת השבוע ושדן בתוצאות הבחירות שנערכו באיטליה לפני כשבועיים. בין המתפטרים: המזכ"ל פרנקו ג’יורדנו, שהצעותיו לסיכום הישיבה ולתכנית פעולה לא זכו לרוב. הייתה זו דווקא הצעתו של השר לשעבר פאולו פררו, המייצג את האגף השמאלי במפלגה, שזכתה לרוב. אבל כאמור, כל חברי הוועד המרכזי התפטרו מתפקידם ובעקבות ההתפטרות הוקם "מטה מיוחד" בן 12 חברים לניהול ענייני המפלגה ולכינוס ועידה שתתקיים בחודש יולי הקרוב.

התפטרות ההנהגה הייתה צפויה לאחר פרסום התוצאות הרשמיות של הבחירות לפרלמנט שנערכו ב-13 וב-14 באפריל ובה נרשמה מפלה לקואליציה "השמאל – קשת בענן" – בה חברים ההתחדשות, מפלגת הקומוניסטים האיטלקיים, הירוקים והשמאל הדמוקרטי. בהליכה המשותפת ירד כוחן של ארבע המפלגות מ-10 אחוז מקולות הבוחרים ל-3; והן אבדו כשלושה מיליון קולות. זאת, לעומת הבחירות הקודמות.


בדברי הפתיחה לישיבת הנהגת המפלגה הדגיש ג’יורדנו כי הסיבות למפלת השמאל העקבי בבחירות הן שתיים: אטימות הממשלה יוצאת, ממשלת פרודי שזכתה לתמיכת המפלגה, לכל הדרישות החברתיות והפועליות וקיטוב שחל במפה הפוליטית בין הימין לבין המרכז. אך לדבריו קיימת סיבה בסיסית הרבה יותר למפלה הצורבת: השמאל העקבי האיטלקי איננו מסוגל להציב בפני הבוחרים אופציה ערכית משמעותית לשינוי החברתי מן היסוד. הוא קרא לחזק את הקואליציה הקיימת עם מפלגות השמאל הנוספות. בדיון, שלפרקים היה קשה וקולני, הכריז ההיסטוריון פול גיזנבורג "לא צריך להוביל דיון זה לפילוג המפלגה. אל תכריחו אותנו לבחור באחד משני הפלגים". כאמור, הצעת השמאל בתוך המפלגה שקרא לחיזוק המפלגה על חשבון קואליציית השמאל זכתה לרוב של 98 קולות לעומת 70 קולות להצעת הסיכום של ג’יורדנו.


החלטה זו היא סתירת לחי קשה לנשיא המפלגה ומנהיגה ההיסטורי, פאוסטו ברטינוטי, הנמנה עם המתפרטים, אשר פעל להפיכת הקואליציה למפלגה פוליטית מאוחדת ובה ההתחדשות הקומוניסטית תהפוך ל"זרם המייצג את התרבות הקומוניסטית". יצויין שהרוב החדש, השמאלי, בתוך המפלגה מורכב מכמה זרמים ואחד מהם "להיות הקומוניסטים" שלל מתחילת הדרך את הקמת הקואליציה, ופועל עתה לאיחודן של שתי המפלגות הקומוניסטיות הקיימות. שתי המפלגות הוקמו ב-1998, כאשר מפלגת ההתחדשות החליטה לצאת מן ממשלת פרודי הראשונה. אז, הוויכוח הקשה בתוך המפלגה גרם לפילוג ובעקבותיו הוקמה מפלגת הקומוניסטים האיטלקיים. במפלגה זו, ובראשה המזכ"ל אליבריו דיליברטו, הקריאה לאחדות השורות היא חד-משמעית. במהלך ישיבת הוועד המרכזי שלאחר הבחירות הוחלט לקרוא להקמת "אסיפה מכוננת" לאחדות השורות של הקומוניסטים האיטלקיים. עוד הוחלט לקיים ועידה בחודש יולי – בדומה להחלטת ראשי ההתחדשות המתפרטים.

תגובות
נושאים: מאמרים

53 תגובות

 1. מיכאל לגדעון:לא נאצי אלא אמת צרופה הגיב:

  גדעון, יפה להשתלח כך בי בגסות רוח, תוך הפרחת שקר נוסף? גם בני ציפר כתב בדיוק כך, ואחרי, אולי בעקבותי, ועל זה הוא מקבל משכורת
  — קישור —

  למה אינך מנאץ אותו כך בניאוץ המכוער ביותר שיתכן במדינה יהודית? רק משום שהוא בעל מעמד בעיתון מכובד ואני חסר ישע נטול מעמד, ומדען צנוע?

  האם גם אתה נוהג בדומה לרוכב אופניים – רומס מלמטה ומתכופף מלמעלה?

  גועל נפש. ועדיין דברי אמת לאמיתה ואני אוכל זאת יום יום. אולי בך פחות משתלחים, בגלל מעמדך. משתחווים לכוח, וכנראה ברבים חוסר הכוח מעורר אינסטינקטים רומסניים של כלב שוטה. חשוב האיש כפי שהוא, לא הרטוריקה. רטוריקה שאין מאחוריה אדם, היא רק ברק רגעי חסר ממשות, הנשכח אחרי דקותיים. ולא תמיד בהכרח מקורית.

  מיכאל שרון

 2. מיכאל הגיב:

  לראינה, למה לא תתקשרי לשיחה 077-2002336? את מרתקת, קצרה, סרקסטית, נבונה, פרובוקטיבית. השורות שלך זה כמו סטנצ’ות זן (זן בודהיזם יפני) – קצר ןחזק, אבל ביחוד -משחרר. ובתגובתך האחרונה את גם אנושית ונבוכה קצת. מעריץ.

 3. לעורכי האתר הגיב:

  אני לא בטוח שכדאי לאפשר פרסום של מספרי טלפון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים