הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 באפריל, 2008 2 תגובות

כל העובר ברחובות עזה מבחין בריח חדש הנישא באוויר: זהו ריח הטיגון. אין לריח זה כל קשר למטבח המקומי. הנהגים החלו לתדלק את מכוניותיהם בשמן בישול ובינתיים המכוניות נוסעות. לכמה זמן? לאיש מהם אין תשובה ברורה. אחרים עושים שימוש בבלוני גז. כמה תיקונים במנוע מספיקים כדי להסב אותו לשימוש בגז, במקום הדלק היקר. אבל הבעיה היא לאחר שהדלק אוזל ואין למצוא גז. רק בשוק השחור הפורח ניתן להשיג דלק וגז, אבל במחירים שעולים במאות אחוזים על המהמחירים שלפני מספר חודשים.

בעזה נעצרה תנועת כלי הרכב. בשנים שעברו כל נהג היה צריך לרכוש מיומנות מיוחדת כדי לנסוע ברחובותיה של הרצועה וכבישיה העמוסים. לא עוד. עתה, הרחובות כמעט ריקים וקשה עד מאוד להשיג מונית. וכאשר המונית מגיעה, נדחקים לתוכה עשרה עד שנים-עשר איש. המשטרה החלה להשתמש בסוסים לפעילויות השיטור. פתאום נראים חמורים רבים רתומים לעגלות. החיים מתנהלים בקצב איטי למדי. זה הקצב שמכתיב המצור שהטילה ישראל על הרצועה. "כאילו כוח זר פלש אל הרצועה והטיל עוצר", כך מגדיר את המצב חאליל אבו שמאלה, הפעיל באגודה לזכויות האדם אל-דמיר. רוב תחנות הדלק נסגרו. נדמה שכל המכוניות הוצמדו אל הקרקע ומעלות אבק. עזה משותקת.


לדברי קנאן עובייד, סגן שר האנרגיה, מאז תחילת אפריל ישראל הפסיקה את אספקת הדלק, אספקת הסולר הופסקה ב-7 באפריל ואספקת הגז הופסקה ב-17 בחודש. תחנת הכוח היחידה הפועלת ברצועה קיבלה 972 אלף ליטר מזוט ב-23 באפריל. זו כמות שמספיקה לשלושה ימים של ייצור חשמל. על מנת להפעיל את תחנת הכוח בכל עוצמתה היא זקוקה ל-3,2 מיליארד ליטר לשבוע. בהיעדר מזוט, הנהיג עובייד משטר של הפסקות באספקת החשמל ברוטציה, בכל הערים ומחנות הפליטים. בתשובה לטענה של השלטונות הישראלים לפיהן, יש בידי חמאס רזרבות גדולות של דלק, השיב עובייד ש"זו טענה שקרית". לדבריו, יש כמות מסויימת של דלק שהמפיצים מסרבים לחלק לתחנות בעקבות השביתה שהם הכריזו. המפיצים טוענים שהם אינם יכולים לעמוד בלחץ התחנות והגופים השונים הזקוקים לדלק, בשעה שכמות הדלק היא כה מזערית. כך שהם מעדיפים שלא לחלק כלל את המעט שיש. "קל להאשים אותנו, אבל איננו יכולים לנהל קיצוב יותר דרסטי של הדלק והמזוט. מטרת המצור הישראלי היא לפגוע אנושות בכלכלה ובעם הפלסטינים. "זהו פשע הנעשה לעיני הקהילה הבינלאומית, ההופכת אף היא לשותפה לפשע" הדגיש עובייד.


על פי הנתונים שמסרה סוכנות הסעד של האו"ם לפלסטינים, אונר"א, בין ינואר 2007 לאפריל 2008 פחתה אספקת הסולר מ-6,6 מיליון ל-1,3 מיליון ליטר, אספקת הדלק ירדה מ-1,5 מיליון ל-134 אלף ליטר; מזוט מ-8,3 מיליון ל-5,2 מיליון וגז מ-5,2 מיליון לשני מיליון מטרים מעוקבים. בהיעדר דלק, החליטו, ביום חמישי האחרון, מוסדות אונר"א להפסיק את חלוקת המזון. מיליון מכלל מיליון וחצי תושבי הרצועה, נעזרים באספקת המזון של תכנית המזון העולמית המנוהלת על ידי אונר"א. מנהל התפעול של אונר"א ברצועה, ג’ון גינג אמר בשיחה כי, "זה שלושה שבועות שאנחנו מודיעים לשלטונות הישראלים שאנו קרובים לאסון הומניטרי. אבל דבר לא קרה. אין כל סיבה להגיע למצב העגום הזה. לא מדובר רק בפגיעה בכבוד הפלסטינים, זו גם הפרה בוטה של זכויות האדם הבסיסיות ביותר והפרה של החוק הבינלאומי".


התחבורה הציבורית חדלה לפעול בגלל המחסור בדלק. גם האוניברסיטאות סגרו את שעריהן, וכך עשו בתי ספר רבים. האמבולנסים, הגנרטורים ומשאבות המים פועלים באופן חלקי למדי. "הופסקה פעילותם של 15 מנועי דיזל ששאבו מים, וכך נותרו 70 אלף בני אדם ללא מי שתיה. עבור 15 עד 20 אחוז מאוכלוסיית הרצועה המים זורמים בברזים בין שלוש לחמש שעות ביום", נמסר על ידי אונר"א. ועוד: האשפה אינה נאספת, ו-60 אלף ליטר של מים מזוהמים נשפכים מדי יום לים בגלל מחסור בדלק להפעלת מתקני הטיהור.


לדברי ג’ון גינג "הישראלים טוענים שנסוגו מרצועת עזה, אבל הם חודרים אל שטחה מדי יום. מאז תחילת השנה נהרגו 53 ילדים ו-117 נוספים נפצעו. הכול באחריות ישראל. המצור על עזה לא מניב שום תוצאה, זולת העמקת האיבה והקיצוניות. מדוע מוסיפים לדבוק בו?"

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. און שביט הגיב:

  נו אז מה אתה רוצה להגיד ?
  הם הביאו את זה על עצמם …אנחנו בחסדינו הרבים
  סיפקנו להם את מצאכי יסוד אלה עכשיו שנתקנו וסגרנו את הברז שלנו!!!! (כן הזכות היא שלנו להחליט ) הגיע הזמן שראשי ארגוני הטרור ישכיל ובכלל כל העם הזה (פלסטין)יירתם למאבק נגד הטרור הרצחני שיוצא משם .
  לנו ממש בעיה להפסיק לתקוף שם …צה"ל הוא ארגון הומני או יש גבול לכל תעלול

 2. מיכאל שרון: החזרה לתקופת האבן הגיב:

  נקודה חשובה כאן היא דבריו של קנאן עובייד, סגן שר האנרגייה: "זהו פשע הנעשה לעיני הקהילה הבינלאומית, ההופכת אף היא לשותפה לפשע" הדגיש עובייד.

  זו שעה קשה, במטח הפשעים נגד האנושות המבוצעים בעזה. האיזור מוחזר לתקופת האבן, למעשה. בשקט בשקט, תוך שמסממים את הציבור הישראלי במנות גדושות של מלל לאומני, בסיפורים על הגרעין הסורי וגבורת ברק וטייסיו, בשקט בשקט, ערב הפסח שחל ב-19 אפריל, הוחזרה עזה לתקופת האבן, ב-7 ולבסוף ב-17 אפריל, שכן הדלק הוא הדם שבעורקי תקופת תעוש המודרני.

  על אזרחים שפויים, המסוגלים לראות עין בעין את האטאויזם הפראי הזה, תמהיל הפאשיזם, המשיחיות, וכרגעים אלה – מזמורי הפסח, לאמר: לא בשמנו.

  בישראל גופה, אין דבר שיכול לעצור את הסאוב האפל הזה. יש לפנות לקהיליה הבינ"ל, בטוקבקים בעיתונים במערב, במכתבים לחברי פרלמנט ומנהיגים במערב – זאת לא בשמנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים