הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותלאחר שיסתיימו "אירועי ה-60″ המתוכננים בקרוב, נעמוד בפני מצג שווא נוסף, יקר וצעקני אף מקודמו: חגיגות "100 שנה לתל אביב", שמתכננת עיריית תל אביב-יפו על חשבון משלם המסים.

שום עיר חדשה לא נוסדה בשנת 1909. באותה שנה קמה שכונה נוספת בשוליה על העיר יפו, בשם "אחוזת בית". ב-1924 הפכה אותה שכונה לעיר עצמאית בשם תל אביב, וב-1950 סופחה יפו לשטחה של תל אביב, כצעד האחרון בנאכבה שעברה העיר יפו, "כלת פלסטין", היישוב הערבי הגדול בארץ, אשר מרבית תושביו גורשו באכזריות שלא תתואר במהלך המלחמה ב-1948.


אנו סבורים שבמיוחד בעת מסע התעמולה הראוותני המתוכנן לשנה הבאה חשוב שבמועצת העיר תהיה נציגות אותנטית לקהילה הערבית בעיר יפו, אשר מאז סיפוחה הכפוי לתל אביב סובלת מדיכוי ומהזנחה מכוונים מצד השלטון המרכזי והשלטון המקומי. זאת כחלק מהאפליה הכוללת נגד האוכלוסייה הערבית בישראל.


מטרת האפליה נגד ערביי יפו – ובמיוחד גל הריסת הבתים והתביעה לפינוי בתים נוספים מיושביהם שהתגבר בזמן האחרון – היא להביא לשינוי המאזן הדמוגרפי בעיר באמצעות ביצוע מעין טרנספר שיביא לצמצום ניכר של האוכלוסייה הערבית ביפו כחלק ממדיניות ה"ייהוד" של יפו.


ביפו לא מדובר רק בתופעה נוספת של ניסיון לנשל בעלי בתים עניים מבתיהם כדי לתת את הקרקע לבעלי הון ולכרישי נדל"ן – כמו בשכונות בתל-אביב – אלא במדיניות של אפליה לאומית מובהקת.


שותפות הגורל של תושביה הערבים של העיר יפו מאפילה על הבדלי מוצא, דת או השקפה. לכן אנו קוראים לכל הכוחות, הארגונים, הזרמים והמפלגות בקהילה הערבית בעיר יפו להתאחד לרשימה אחת שתתמודד בבחירות למועצת עיריית תל אביב-יפו (נובמבר, 2008). עם זאת על רשימה זו לכלול גם את כל הכוחות המתקדמים ואת כל שוחרי השלום והשוויון העקביים בקרב האוכלוסייה היהודית בשתי הערים, תל אביב ויפו.


רשימה ערבית-יהודית כזו צריכה להחיל במצעה בין היתר נושאים מרכזיים שעליהן נאבקנו בבחירות המוניציפליות בעבר:


הפסקת אפלייתם ונישולם של ערביי יפו, מלחמה בעוני ובפערים החברתיים, קידום זכויות העובדים, שמירת איכות הסביבה, התנגדות להפרטה ולמכירת שתי הערים לכרישי נדל"ן ועוד ועוד.


אנו סבורים שרשימה ערבית-יהודית, שבסיסה יהיה אחדות אותנטית של מרב הכוחות הפוליטיים בקרב האוכלוסיה הערבית ביפו, תקדם באופן הנאמן והעקבי ביותר את כל הנושאים והעקרונות הכלולים במצע חד"ש בתחום שתי הערים, תל אביב ויפו.


אנו תומכים בהידברות עם כל הכוחות הפוליטיים המצדדים בעמדות שהוזכרו, ושואפים לברית רחבה ככל האפשר בתחומי תל-אביב ויפו.

תגובות
נושאים: עדכונים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים