הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במאי, 2008 22 תגובות

בתצוגה של בכיינות, התחסדות והתחמקות מאחריות עלתה נעמה לגמר בתוכנית "הישרדות". כך בדיוק אנחנו נלחמים בפלסטינים.

נעמה קיבלה במתנה את שרשרת החסינות מנועם. לרגע קט היא אמרה: אני רוצה להילחם. כלומר להילחם על כבודה, להילחם ולהגיע לגמר בזכות ולא בחסד. אבל זה היה רגע קט וחולף שנשטף בדמעות ובתחנונים מנועם שיעזור לה להתגבר על בעיות המצפון.


תצוגות של בכיינות והתחסדות מלוות את התנועה הציונית מימיה הראשונים. הביטוי האחרון שלה הוא: אנחנו וילה בג’ונגל. משום כך אנחנו יכולים לזרוק פצצה של חצי טון, להרוג עשרות אנשים, ולהרגיש רעד קל בכנף. מישהו עוד זוכר שהפציצו את כפר כנא והרגו מאות פליטים? ומשום כך "לנו מעולם לא הייתה מדיניות של הרג אזרחים".


אפרטהייד היה רק בדרום אפריקה, מאבקים לשחרור לאומי בהודו, קולוניאליזם רק אצל המעצמות הגדולות, לא אצלנו. את זה ניתן ללמוד ולקרוא בספרי ההיסטוריה, בסרטי ארכיון, לא אצלנו. כשקרטר אמר שאנחנו נוהגים באפרטהייד בפלסטינים לא חדרה האמירה הזאת אפילו את אפרכסת האוזן של הישראלי. אנחנו מסננים אוטומטים.


שמעתי את ירון לונדון אומר כך בשתי הזדמנויות: אחת, יש למחוק את המקומות, השכונות, שמהם יורים עליו קסאמים. שנייה, אם סוריה תאיים עלינו יש להבהיר לה שיש לנו אפשרות למחוק חלקים ממנה. עוד כמה אנשים אמרו בפומבי את אותם דברים אבל אני מביא מפי ירון לונדון כי האיש מחשיב את עצמו למשכיל נאור, לפרנקופיל, דהיינו חובב התרבות הצרפתית ספוגת ערכי המהפכה הצרפתית.


ולמה שסוריה תתקוף אותנו? מה, כבשנו לה שטח כלשהו? למה שהפלסטינים יזרקו עלינו קסאמים? אנחנו הורגים את ילדיהם ונשותיהם בכוונת מכוון? ומה עוד נאמר בין דבריו של ירון לונדון: די, נמאס לנו כבר מהדרישות של הערבים שנחזיר להם את השטחים שכבשנו, נמאס לנו מההצעות שלהם להפסקת אש. אי אפשר עם כל הדרישות האלה שלא פוסקות כבר עשרות שנים. נמאס מזה, בואו נתחיל למחוק.


גם לחיות בחסדי הגביר יודעים אצלנו מראשית הדרך. את הכספים של הברון רוטשילד ידעו לקבל בני העלייה הראשונה, רק שהם נורא התעצבנו כשהוא שלח לכאן את פקידיו שיפקחו על העניין. מפעלי ההתיישבות לפני ואחרי קום המדינה לא היו שורדים ללא רשתות ביטחון רחובות ועמוקות בדמות סובסידיות, העדפות, קונסולידציה של חובות אין-סופיים, וכשזה נגמר ראינו לאן הם הגיעו.


ומה עם המתנחלים והממסד שסובב אותם? הרי הם עובדי מדינה, מלחכי תקציבי מדינה. אחד הרבנים שדיבר נגד מדיניות הממשלה אמר שהמעסיק שלו זה אלוהים. למה לא שלחו אותו אל המעסיק הזה שגם ישלם לו משכורת ופנסיה ודיור לכל החיים? זכורה לי סצנה כשאריק שרון ערך ביקור של ניחום אבלים אצל המתנחלים ואחת מהן צעקה לו בקול ניחר ונואש: אריק, תעשה כבר מלחמה. כלומר, תהרוג, תשחט, תטבח בשבילנו, תן לנו כבר את שרשרת החסינות, נמאס לנו להיאבק כל הזמן בערבים האלה.


רק אולמרט קיבל כסף מהגביר? עזר וייצמן לא קיבל? האיש שהיה מלח הארץ, שהשתתף בקרב על בריטניה, מפקד חיל האוויר המיתולוגי, הישיר, עוקצני, מחוספס היה בעצם "קיביצר" גלותי.


אז למה רודפים את אולמרט? במה הוא שונה מפוליטיקאים רבים אחרים? לדעתי, חבורת אנשים שמסיבה כלשהיא "מחפשת" אותו, כפי שהיא לא עשתה (וניתן היה לעשות) עם אריק שרון, למשל. שנית, יש פה איזו שהיא התמרקות של המצפון, ראו כמה חזקה הדמוקרטיה שלנו, איך כולם שווים אצלנו גבירים כעניים. אז בואו נלקה בפומבי באהוד אולמרט, נירק עליו, נבעט בו, נסקול אותו. ואז בודאי נרגיש שעקרנו את העשבים הרעים.


ובחזרה לתוכנית "הישרדות". בתוכנית הגמר אני אצביע לטובת דן מנו. לטובת הבחור הקשוח, הפוליטיקאי שיודע ליצור את הקואליציות הנכונות, האסטרטג, לא בכיין, לא מתחסד ולא מפחד לטבול את ידיו בגועל נפש כדי שלאחרים יהיה מה לאכול.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. מעניין הגיב:

  מעניין מי הכותב/ת?

 2. יובל הלפרין הגיב:

  1. מאמר יפה,

  2. מי הכותב?

  3. מה העניין עם הברון רוטשילד לכאן, אני לא מבין.
  קורא הדיוט יכול להבין מהכתוב שמן ההגינות היה כי מי שהברון נותן לו כסף, לא משנה עכשיו מיהו ולאיזו מטרה, צריך לכרוע לו ברך ולנשק לו את הרגליים.
  דומה קצת לדברים שאומרים כיום על הנדיב הידוע גיידמאק.

 3. מסקנה טובה הגיב:

  בקצור, בסוף אחרי כל היללנות אתה בעד אולמרט – בחור קשוח הפוליטיקאי שיודע ליצור קואליציות נכונות….

 4. קארין מאילת הגיב:

  אני אחת ממיליון. אני מודה. אני אחת ממיליון המטומטמים שצפו במשך שבועות בהשרדות. אלה מיליוני שעות שניתן היה להשקיע בשיפור החברה, או בהפגנה כדי לדרוש מאולמרט להתפטר.

 5. ם הגיב:

  משיקולי תקציב בלבד התנתקתי מהכבלים ומאז – אין לי טלויזיה. בדיעבד התברר לי שהרווחתי הרבה יותר מהאלפיים שקל לשנה. אני קורא הרבה יותר, גולש ומשכיל ונמצא בעניינים, ואפילו ישן יותר טוב.איני יודע כמה שילמו לנעמה הזו אבל אם ישלמו לי מה ששילמו לה – אסכים לצפות בהופעתה.

 6. נוגה הגיב:

  מעניין. ואם מסתכלים על תוצאות הגמר של התוכנית, אפשר לראות שהישראלים אוהבים את מי שעושה את העבודה, אבל כשזה מגיע לבחירות הם ילכו אם מי שנראה להם חף מ"פוליטיקה". גם אם הוא הגיע לאן שהגיע בחסד ועל גבם של אחרים.

 7. שמאלני הגיב:

  טלוויזיה למסירה בתשלום סמלי.
  להתקשר לא בשבת.

 8. מישהי הגיב:

  השוואה יפה. אנחנו חזקים בגישה צדקנית ובהטלת האחריות על מישהו אחר. האיזכור של אולמרט לא ממש שייך לעניין. ו…גם אני בעד דן מנו.

 9. מרטינז הגיב:

  רמת הקלישאות בתוכנית היתה מדהימה: האסטרטגיה שלי במשחק, הערכים הבסיסיים שלי לעומת התחמנות שלך, באתי לתוכנית אך ורק למען אבא שלי/אמא שלי/ילדיי האהובים..

 10. חיים ו. הגיב:

  האם הכותב מסתיר את שמו שלא נגלה שהוא ישב וצפה בפיגוע המנטלי הנקרא "הישרדות". זו תוכנית מכוערת, מחליאה וסמן לכל מה שרע בתרבות האינסטנט שמאייימת להטביע אותנו בפרסומות, בובות פוטושופ וקלישאות בנאליות על גבול הטמטום.

  מופע גלדיאטורים "רך" בו המתחרים מחסלים זה את זה במניפולציות זולות ואינפנטיליות ופוליטיקה רכילותית כשל סלון פריזאי מהמאה ה19, הקומדיה האינושית, רק בלי טיפת קומדיה, כשרון או אהבת אדם. מנו אסטרטג, כן נפוליאון ממש. אגב, זו גבורה קטנה מאד להרוג תרנגולת. למה לא הביאו כלב? ידידותי, נחמד, היה מבלה עם ה"שורדים" שבועיים, מלקק להם את הפנים בבוקר ואז היו "מלכלכים את הידיים" ואוכלים אותו. אולי בגלל הכשרות…

  רק שזה משעשע שאדם שצפה בזוועה הזו באדיקות כזו עד שפיתח רגשות ובחר מועדפים מקרב חבורת המטומטמים המבזים את עצמם בכיכר העיר עד מהין לבקר אחרים או להמשיל משלים.
  יש לי משל בשבילך, "אם נבלת בהתנשא ואם זמות – יד לפה"

 11. דר. ר גורפו הגיב:

  אז מה מתכוון לעשות השמאל עכשיו? כשאולמרט יקדם את תהליך השלום עם סוריה השמאל יתמוך בו ויתן לו את חגורת החסינות? נו מילא.

 12. יובל הלפרין לדר. ר גורפו הגיב:

  אם אלומרט גנב כסף לפחות שיחזיר רכוש שנגנב מסוריה…
  אבל לא, חד"ש בטח לא תצביע אמון בו וכן תמשיך להגיש הצעות אי אמון בממשלה הזאת. המאבק להחזרת הגולן צריך להימשך ולהתגבר בלי קשר להתנגדות לאולמרט ולתופעת ההון בשלטון.

 13. SOFIA לחיים הגיב:

  ומה זה התוכניות כוכב נולד, נולד לרקוד, רוקדים עם כוכבים? קרב סכינים, יורדים במשקל? הכל זה העתקים של תוכניות בידור אמריקאיות שכבר יש אותם בכל השפות, גם ברוסית, זה בידור, זה משחק וזה הכל. לא צריך לתת לזה יותר מידי קרדיט.

 14. חיים ו. לסופיה הגיב:

  אני מוצא הבדל משמעותי בין גרסה טלויזיונית לתחרות ריקודים, או תחרות בישול לבין "השרדות". "השרדות" היא שיא של וולגריות טלויזיונית, מתחרות בה רק תוכניות כמו ה"אח הגדול" ופיפ שואוז כמו האוסבורנים וכדומה. מחזות של צביעות, בוגדנות, שקרנות תקיעת סכינים בגב(או בתרנגולת) ופאזות שונות של פורנוגרפיה (לאו דווקא מינית).

  ראוי לציין שמר הורוביץ רואה בכל אלו כלים אסטרטגיים. אני לא מכיר את מר הורוביץ אבל אם הוא מרקסיסט אז זה פחות מפתיע, מרקסיסטים תמיד עצמו את עין ימין לאמצעים בהביטם בעין שמאל במטרות, בצבא קוראים לזה "עצימת עין לא מכוונת".

  וזה לא בידור, מה בדיוק מבדר בהשפלה ציבורית, או בחשיפת הקרביים ומעלה הירכיים לעיני כל, ובשביל מה? עגל ה4X4 והמזומנים. מסר משובח ומחודד לנו לבנינו ולבנותינו.

 15. דר. ר גורפו ליובל הלפרין הגיב:

  הסכמים מדיניים תמיד היו מלווים בהרבה כסף שנשפך בצורת "הלוואות, מענקים, השקעות" שתמיד הלכו לכיוון הפוליטיקאים וחבר מרעיהם, כשיעשו, אם יעשו כפי שמתכנן פרס, איזור סחר ביננו לבין הפלשתינאים, מי יסחור שם? מי ירוויח מזה? אלה שהרוויחו מסחר במלחמות ירוויחו מסחר בשלום, אבל כמובן שעדיף האחרון.

 16. יובל לגורפו הגיב:

  עדיף האחרון, בהחלט מסכים אתך.

 17. סמדר הגיב:

  מעניין ונוקב. אמנם לא ראיתי הישרדות (אם כי אי אפשר שלא לדעת על מה ומי מדובר..) אבל השוואה יפה. אכן חשוב לנפץ כמה פרות קדושות (שעדיין אנחנו טורחים לשמר??) ולשקף אותנו באמת, בלי להתיפייף. ובאמת אין הרבה במה.

 18. קרן הגיב:

  למישהי- התגובה על אולמרט דווקא לעניין וממחישה עוד מאותו דבר. כתוב יפה, אינטליגנטי ומעניין.

 19. ליובי הגיב:

  אני מאוד מאוכזב ממך – "עדיף האחרון". בתור מארקסיסט אתה צריך לדעת שמדובר באותו מעמד שליט שמרוויח, ואין באמת הבדל בין החלקים בתוכו.

 20. כתבה יפה הגיב:

  יופי של כתבה – למה האיש לא כותב יותר לגדה?

 21. למאוכזב הגיב:

  אז יאללה, בואו נתחיל מלחמה אטומית. זה אותו מעמד שליט, לפחות יהיה אקשן.
  זה שמדביקים עליי תוויות של בדלן ודוגמטי וכו’ לא אומר שאני באמת כזה.
  תמיד הקפדתי להתרחק מפרשנויות כיתתיות למרכסיזם בנוסח "הרב לווינגר ואורי אבנרי זה אותו הדבר" וכו’.

 22. אלון הגיב:

  אני לא מוצא את סיגנון הכתיבה מענין או מתוחכם,
  ובודאי שלא יפה.

  זה נשמע (נקרא) כמו רטינה,
  כמו תגובה של טוקבקיסת,
  כמו ‘התבכיינות’ של ילדון,
  לא נראת חשיבה כלשהי מאחורי המילים, הכל בא מהבטן בצורה לא מצונזרת ולא מעובדת.

  בבקשה, להבאה כותבו לאחר מחשבה וללא התלהמות.
  (זאת בקשה לכל עם ישראל ולא רק לכותבי האתר)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים