הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 ביוני, 2008 אין תגובות

ישראל התברכה בראש ממשלה שנע בין מרמה למרמה.
מצד אחד בשורת שלום נשאת בפיו של ראש הממשלה , כשלמעשה מדיניותו מוּתנעת ע"י מרמה גלויה , המתבטאת בתוקפנות צבאית, שתוצאותיה הרות אסון לעזה וגם לשדרות.
מצד שני בשורת נקיון הכפים גם היא נשאת בפיו , ולמעשה אנו עדים להאשמות חמורות מפי פרקליט המדינה בבית המשפט, המיחס לאולמרט מרמה , שוחד וקבלת מעטפות עמוסות דולרים לצרכיו האישיים.

ישראל בהנהגתו של אולמרט עלתה על שרטון מדיני כשעננה כבדה של מרמה ואובדן האמון המוסרי משיטת מעליה. למעשה זו ממשלה שאבדה את הלגיטימיות המוסרית שלה, ברגע שפרקליט מדינה מייחס האשמות כה כבדות של מרמה למי שעומד בראשה.
בקיץ 2006 אולמרט גרר את ישראל לעימות דמים קשה מנשוא שגבה אבידות רבות בנפש וברכוש לישראל וללבנון, וכל זאת כדי לשחרר את החיילים שנשבו.החודשים חולפים והבנים אינם שבים לביתם.
אי אפשר להתעלם מדברי הורי החטופים, המצביעים על טיפול כושל ובלתי ראוי של ראש הממשלה בפרשה.


אי אפשר להתעלם מהצירוף של ממשלה כושלת בנושאים המדיניים והחברתיים עם כשלון מוחלט מבחינה מוסרית ערכית , וזאת כשעל כל הצמרת הפוליטית מוטבע אות קין מוסרי במישוריות הערכית ואות קין פלילי במישוריות המשפטית . נוסף על ראש הממשלה , סגנו הורשע בעבירת מין. שר האוצר שלו ומי שהיה מבכירי הנהגת ההסתדרות הלאומית חשוד בעבירות מרמה וגנבת כספים. שר ללא תיק בממשלתו ממתין לקיום משפט של שוחד בחירות . מועמדת לשרת התיירות נחקרה בעבירות מרמה. כמוה גם יו"ר הקואליציה.


תקופה יותר מדי ארוכה כיהן בממשלתו שר לעניני אסטרטגיה, כאשר הוא גם בין הבאים ויוצאים במשרדי החקירות של המשטרה בחשד להלבנת הון בסכומי עתק. ובין לבין עסקאות פיננסיות אפלות שחרר אותו שר דברי בלע והסתה פרועה נגד רשויות אכיפת החוק המטפלות בעניניו , וגם נגד הציבור הערבי ומנהיגיו.אמירות שהיו בבחינת התרת דמם של בני המיעוט הערבי ונציגיו בכנסת ישראל .


אהוד אולמרט לא הסתייג אף לא מאמירת משטמה אחת של השר לעניני אסטרטגיה בממשלתו כלפי כלל האוכלוסיה הערבית החיה בישראל, גם כאשר האמירות היו בסתירה מוחלטת למגילת העצמאות של ישראל, והן נועדו במיוחד להתיר את דמם של מנהיגי הציבור הערבי.
באווירה של רמיסת הערכים אותה מנווט ראש הממשלה , אין זה מפתיע שתופעה כמו גידמאק קונה לעצמה אחיזה . אוליגרכיה וכסף קונים מפלגה בכנסת ישראל ועוד היא עלולה לקנות את ראשות עיר הבירה של מדינת ישראל .


                                                   *


אולמרט במלחמת ההשרדות מבקש לחלץ את עצמו וממשלתו במלאכת הרמיה של עושה שלום עלינו. הוא משלח פניני שלום לאויר בד בבד עם הרעבת אוכלוסיה פלשתינאית בעזה . כשעל מלאכת המצור, ההערבה של אוכלוסיה אזרחית פלשתינאית וגיחות החיסול של אזרחים כולל ילדים , הוא מפקיד את אהוד השני – אהוד ברק.


אהוד ברק כדוגמת אהוד אולמרט מגלם פשיטת רגל מוסרית. אהוד ברק נטש את מפלגתו לאחר שנכשל בבחירות לכנסת . נטישה המזכירה לנו קברניט הנוטש ספינה טובעת . הקברניט שלנו הפקיר את הספינה הפוליטית כדי לצבור סכומי עתק בעסקאות פיננסיות עלומות ברחבי הגלובוס וכשרווח לו קטף את ההזדמנות , שנקרתה בדרכו לחזור להנהיג את מפלגתו – מפלגת העבודה.


קשה להשלים עם העובדה שההון והשלטון שזורים כה חזק אצל המכהן בתפקיד ראש הממשלה ואצל המכהן בתפקיד שר הביטחון .
אי אפשר להתעלם מממשלה כהת חושים , המפזרת סכומי עתק לחגיגות ששים שנה,כאשר היא מתעלמת מצרכים בסיסיים של ציבור השכירים.
ממשלה המפזרת סכומי עתק על חגיגות ראוותניות לציון ששים שנה למדינת ישראל, וזאת תוך דרישה גסה ובוטה כלפי האוכלוסיה הערבית שלא תתן ביטוי לכאבה על אסון שפקד אותה לפני ששים שנה. וכלפי אלו שנתנו ביטוי מאופק לכאבם היא שלחה לעברם את אלות שוטרי משטרת ישראל כדי לפרוע בהם.


אי אפשר להתעלם מגילויי הנהנתנות שנדבקו במי שעומד בראש ממשלת ישראל. גילויי נהנתנות זו הם גם חלק מאורח חייו של מנהיג הליכוד ,המתיימר להיות ראש ממשלה.
אי אפשר להשלים עם העובדה ,שהנושאים והנותנים בנושאי השלום הם מנהיגים , שמעדו במישוריות המוסרית והערכית. 


                                                *


מול פשיטת הרגל המוסרית והפוליטית של הממשל בישראל, ואל מול פני מציאות של מערכת בחירות העתידה לפקוד אותנו עוד השנה , חייבת לקום חזית רחבה של שוחרי שלום. זה אחד האתגרים שאנחנו חייבים להניח לפתחה של חד"ש .


עלינו לחתור להקמת חזית רחבה של שוחרי שלום – יהודים וערבים – כדי שנהיה גורם שישפיע על סדר היום הציבורי.

תגובות
נושאים: עדכונים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים